» »

3D Filmi? Ne pa ne!

3D Filmi? Ne pa ne!

1
2
3

KandazaR ::

Ok, se strinjam. Samo v takih filmih se pač pričakuje, da bo kaj letelo proti tebi (seveda tudi tu ni dobro pretiravanje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Okapi ::

Ja, Final Destination je lep primer, kako pretiravati s 3D učinki8-) Otrokom je to očitno všeč, v resnici pa ti učinki samo odvračajo pozornost od filma. OK, pri takih filmih kakšne konkretne vsebine itak ni in jih greš gledati zaradi učinkov.

O.

Lonsarg ::

Saj samo letenje proti gledalcu ni napačno, mene tudi ne bi motilo, če bi kje vmes kako tako sceno dodali. Problem so razni Ice Aga, ko imaš en 3D osebek, ki se steguje proti tebi, vse ostalo je pa ena 2D slika, ki se nahaja malo zadaj, deluje kot lutkovno gledališče in je lahko rečem še slabše kot 2D.

KandazaR ::

Nisem trdil, da je Final Destination 4 State of the art film. So pa tu še drugi 3D efekti kot pa samo letenje gume proti tebi. Kot že omenjeno je lep primer 3D na začetku filma na dirkališču in se lepo vidi ko gre kamera proti gledalcem, ki so za žičnato ograjo in preko vrst do protagonistov v filmu.

Okapi ::

Ja, dejansko je problem, ker so precej filmov snemali v 2D in 3D dodali šele naknadno, digitalno, in tu so 3D samo nekateri učinki, ostalo je pa precej borno.

Pravo prednost 3D vidiš, ko pogledaš kakšen športni prenos, posnet s 3D kamerami. Tam ni nobenih pretiranih učinkov, nič ne leti proti tebi (razen slučajno kakšna žogica za tenis;-), vtis pa je zaradi globinske slike veliko bolj naraven.

O.

Pyr0Beast ::

Okapi je izjavil:

Samo to ne bo izvedljivo dokler ne bodo kinematografi kompletno opustili filmskega traku.
Filmski trak uporabljajo samo še tiste kinodvorane, ki nimajo dovolj denarja za nakup digitalnih projektorjev. Ker so digitalne kopije cenejše in mnogo boljše od filmskih, bo takih dvoran čedalje manj.

O.


Kar precej materiala se še vedno vrti preko trakov, analogna zadeva pač še ni toliko zadaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

s1m0n ::

Ni ga čez film na traku :)

Lonsarg ::

Sej po kvaliteti ni analogno nič zadaj, sam pr praktičnosti jo je digitalna povozila, pr kvaliteti pa tudi dohitela, tak da novih analognih dvoran brez skrbi da NE delajo, razen če kupijo rabljeno opremo.

Nikec3 ::

Okapi je izjavil:

Samo to ne bo izvedljivo dokler ne bodo kinematografi kompletno opustili filmskega traku.
Filmski trak uporabljajo samo še tiste kinodvorane, ki nimajo dovolj denarja za nakup digitalnih projektorjev. Ker so digitalne kopije cenejše in mnogo boljše od filmskih, bo takih dvoran čedalje manj.

O.


Si prepričan glede tega. Vsi novejši filmi, so še vedno snemani z analognimi kamerami, se pravi na trak, ker se še digitalna tehnologija ni dovolj razvila

Lonsarg ::

VSE je v principu analogno, nekje potem mora biti pretvornik, da rata digitalno. V našim digitalnih fotoaparatih se pretvorba izvrši takoj. Filmski studiji pa so bolj precisni, ter predvsem ceneje je, da pretvorbo v digitalno izvršijo po snamanju.

Torej filmski trak, z katerim se še vedno snema flme gre v ornh mašine, ki to stvar digitilizirajo. potem ko je to enkrat digitalno pride na vrsti računalniška obdelava, potem pa nastane končni film, ki je v DIGITALNI obliki, drugače ne gre, če hočeš učinke. Filmske učinke z analogno tehnologijo si oglej v Star Trek TOS :D

In potem, če kinomatograf hoče v analogni obliki, mora biti ta končen digitalni film spet pretvorjen v analogni trak, pa po pošti poslan kinematografu:) Tak da vsekakor je dodatno kompliciranje za analogno obliko. Ne ti men, da se digitalna tehnologija ni razvila:)

Okapi ::

Sej po kvaliteti ni analogno nič zadaj
Seveda je. Film ima slabšo ločljivost, če prask, ki sem jim tudi pri novih kopijah ne da izogniti, niti ne upoštevamo.

O.

s1m0n ::

Ni vse v ločljivosti!

Tudi analogen film pride zelo blizu digitalnemu (npr. Full HD) sem pa prepričan, da te razlike v kinu ne opaziš!

Recimo enako je pri fotografiji kar veliko fotografov še prisega na film ker ponuja veliko večjo kvaliteto kot današnji digitalni fotoaparati!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Lonsarg ::

Sam ko tak fotograf naloži sliko na internet jo digitilizira, pa bohved če je postopek kaj boljši od tistega v digitalnih fotoaparatih... Dobr pustmo umetnike, ko sliko direkt razvijejo in dajo v galarijo:)

s1m0n ::

No glede 3D jaz ga sploh ne vidim in mi nič ne koristi :)

Offtopic(Azgard):Ja vendar ima ta fotografija veliko več podatkov kot kakšna iz digitalnega fotoaparata!

Okapi ::

Tudi analogen film pride zelo blizu digitalnemu (npr. Full HD) sem pa prepričan, da te razlike v kinu ne opaziš!
Pa še kako se opazi. Samo ti očitno ne veš, da so sličice na 35 mm filmu pol manjše kot pri fotografijah (ker film v kameri teče navpično), torej je že tu pol manj ločljivosti. Poleg tega film, ki ga vrtijo v kinu, ni original, ampak optična (analogna) kopija 2. ali 3. generacije - pri vsakem kopiranju pa se ločljivost še dodatno izgubi. Tako da ločljivost filma v kinu je v resnici nekaj slabša kot na blu-rayu (fullHD doma ali 2K v kinu), digitalni projektorji 4K imajo pa celo 4x večjo ločljivost in so sploh poglavje zase.

O.

Pyr0Beast ::

Kot da je ločljivost glavna stvar filma. HD generation ftw ? bah ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

A je kdo rekel, da je glavna stvar? Ampak če lahko izbiram med kopijo z dobro in kopijo s slabo sliko, bom vedno izbral prvo.

O.

Pyr0Beast ::

Seveda da boš. Ampak a boš videl razliko ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Seveda jo vidiš. Slika v Koloseju je pri vseh filmih, ki jih vrtijo s traku, slabša kot na blu-rayu, in ni treba biti nek strašen poznavalec, da to opaziš.

O.

s1m0n ::

To lahko rečeš če gledaš sliko iz Blu-raya na enakem platnu v Koloseju!

Nikec3 ::

Pomojem je slika iz traku v kinu boljša, kot bi bila, če bi na platno projecirali blu-raye. Pri tako velikem platnu, je piksel kar velik.

Okapi ::

Zrno na filmu pa še večje.

O.

Okapi ::

The negative itself can achieve resolutions exceeding 6K, however zoom lenses tend to limit this to around 4K. Finally the printing process itself typically reduces there solution of film, to about 2K at the Inter-positive stage, with further minor reductions at each subsequent print stage. Therefore the result at the cinema, including projector lens losses, often measures less than 1.5K resolution on the screen.
Blu-ray je 2K.

O.

Pyr0Beast ::

2k v startu. Ne na platnu.

Isto imaš leče tudi tam, tako da je zadeva enaka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

opeter ::

A ni tako, da film (35 mm ali pa večji, bolj eksotični 72 mm) dejansko nima ločljivosti?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

AtaStrudl ::

2k v startu. Ne na platnu.


Projektor je samo zadnji korak, film pred njim ima morda 1.7k...

Zadevo sem precej na dolgo opisal tule:

Remake starih filmov v HD kvaliteto

malo pa se tule

http://slo-tech.com/novice/t423129/49

Zgodovina sprememb…

roCkY ::

Nikec3 je izjavil:

Če se bodo filmi v prihodnosti predvajali samo v 3D jih ne bom več gledal(nisem starejši človek, ki sprememb ne sprejema najbolje). 3D filma se tudi ne da jemati resno, pa tudi za predstavljanje globine prostora imam svoje možgane, ne potrebujem 3D tehnike da mi pove kaj je bližje in kaj dlje.

Sharp že rešuje problem dela populacije, ki ima težave pri gledanju 3D na zadnji generaciji LCD. Na njihovih očalih se da vklopit 2D, da iz 3D slike prikazujejo 2D.

AtaStrudl ::

Tudi ni cisto res, da se "tazaresni" filmi se vedno vsi snemajo na film.
Ze zdaj je precej posnetih digitalno, v par letih pa bo film le se zgodovina, in igraca za par zanesenjakov.

LexLuthor ::

Kaj nabijate, da je Ice Age fake 3D. Pač ne poznate tehnologije. Tu se je celoten film rendal iz dveh kotov, tako da je celotna sika dejansko 3D. Verjetno pa avtorji niso v naprej predvidevali nekih blaznih 3D učinkov, ampak predvsem zgodbo (to je pravljica in ne strašilo za otroke). Slika je še vedno 3D. Tudi, če bi posneli dramo, npr. Bridges of Madison County z Maryl Streep v 3D, bi bilo tudi vse ok, pa ne bi ena stvar letela proti tebi.

Tu gre za vizualni napredek, bolj se počutiš "v dogajanju" ni pa vse special effect a la Vin Diesel...
www.pasice.si

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Kaj nabijate, da je Ice Age fake 3D.
Kdo je to rekel? Računalniško generirane risanke so vse pravi 3D, problematični so filmi, ki jih snemajo z navadno kamero. Recimo Alica v čudežni deželi, Spopad titanov ...

Remake starih filmov v HD kvaliteto
Mimogrede, ravno zadnjič sem gledal Casablanco na blu-rayu (s fullHD projektorjem) in je slika neprimerljivo boljša od tistega, kar lahko vidiš v kakšni Kinoteki, če jo vrtijo s traku.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Nikec3 ::

roCkY je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Če se bodo filmi v prihodnosti predvajali samo v 3D jih ne bom več gledal(nisem starejši človek, ki sprememb ne sprejema najbolje). 3D filma se tudi ne da jemati resno, pa tudi za predstavljanje globine prostora imam svoje možgane, ne potrebujem 3D tehnike da mi pove kaj je bližje in kaj dlje.

Sharp že rešuje problem dela populacije, ki ima težave pri gledanju 3D na zadnji generaciji LCD. Na njihovih očalih se da vklopit 2D, da iz 3D slike prikazujejo 2D.


Problem je v tem, da me 3D ne moti, pač mi enostavno ni všeč.

roCkY ::

Pri trenutni tehnologiji je pač v primeru Sharpa zaenkrat mogoče, da del gledalcev 3D vsebino gleda v 3D del pa v 2D. Vsi pa seveda z aktivnimi očali.

Vkolikor bo stvar zaživela verjetno ne bo šlo v smer pretiranih v glavnem računalniško dodanih efektov, ki jih tudi komentatorji v tej temi večinoma ne marajo.
Če je snemano dejansko v 3D in vidiš le tisto pravo globino (kot je nekdo rekel, da je podobno kot ob pogledu skozi okno) je meni zadeva dokaj všečna.

WarpedGone ::

Hmmm, ena ideja mi je zdele padla v glavo.
So že na trgu 3D (shutter) očala za ogled 3D vsebine na navadnih monitorjih in navadnih grafikah?
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Na čisto navadnih ne. Nvidia ima 3D Vision, imeti moraš ustrezno grafično in monitor, ki podpira 120 Hz. Tule najdeš opremo, ki ustreza.
http://www.nvidia.com/object/3d-vision-...

O.

WarpedGone ::

Ja, za nVidia way vem, mislim bol splošno varianto.

V stilu da ti recimo VLC pač nek 3D film s 25 FPS film predvaja s 50 FPS na 50Hz monitorju zraven pa preko USB recimo kontorlira shutter očala. Tuki grafična niti monitor nimata velik zram, sam player in očala.
Pa ustrezna sinhronizacija cele verige, kar pa zna bit mau problem, ja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Jaz sem pred časom ene mojstre od Philipsa spraševal, ali ne bi bilo mogoče narediti blu-ray predvajalnika, ki bi skrbel za sinhronizacijo očal in kateremukoli obstoječemu televizorju pošiljal izmenično leve in desne sličice, pa so se nekaj izmotavali in razlagali, da tega ne bo nihče naredil (malo zato, ker se ne da, malo zato, ker se ne splača). Bomo videli, če Kitajci enako mislijo:-)

Mimogrede, že dolgo izpred časov 3D blu-rayev pa obstaja sistem z aktivnimi očali, ki 3D naredi na klasičnem katodnem televizorju, s PAL ali NTSC signalom. Izkorišča prepleteno sliko - ena polslika je za levo, druga za desno oko, za sinhronizacijo pa menda izkorišča kar 50/60 Hz omrežne napetosti. Ločljivost je seveda samo polovična.

O.

WarpedGone ::

Če bi stavu, bi stavu da je le še vprašanje časa da kak noname tole nardi in velikim odgrizne lep kos tržnega deleža.
Za začetek bi bilo dost že nekje staknit primerek shutter očal na USBju. Ostalo je vse v softveru.

Neki tazga
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Po mojem niti ne bi potreboval aktivne sinhronizacije očal. Moral bi imeti samo takšna očala, kjer bi lahko dovolj natančno z enim gumbom spreminjal njihovo delovanje. Gumb bi vrtel, dokler ne bi bila 3D slika na zaslonu najbolj ostra (se pravi, da bi ujel sinhronizacijo) in to je to. Pa še eno stikalo bi imel, kjer bi nastavil, ali gledaš 25 fps na 50 herčnem zaslonu ali 50 fps na 100 herčnem.

O.

WarpedGone ::

Stvar enostavnosti uporabe.
Dokler si v geekovskih vodah, je to sprejemljivo.
Če hočeš to prodajat tut v BigBangu "starim mamam" je pa le dobro če očala Delajo™.
Zbogom in hvala za vse ribe

opeter ::

Bolj je vprašanje, zakaj so očala sploh potrebna? Naj ima ekran 178 vidni kot in 178 različnih pogledov na 3D (brez očal).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

AtaStrudl ::

To je tista finta s cilindricnimi lecami (stare 3D razglednice), so naredili tudi ze taksne video displaye, ampak resitev ni kaj prida, je prevec odvisna od tega, kje imas glavo... Malo se premaknes in slika "skoci", oz. pri samo dveh kanalih se lahko tudi "obrne" 3D efekt, ko gre D v L in L v D...
Za izdelavo tistih razglednic so ponavadi slikali s kakih sestih pozicij... itd

WarpedGone ::

Hja, shutter očala so najcenejša vstopnica v dejanski 3D svet. Ker so precej simpl se bodo zgodila.
Vse druge alternative so res bistveno dražje/jih sploh še ni.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Toshiba daje letos ven prvi model, kjer boš lahko gledal brez očal. Deluje s temi navpičnimi lečami. Konkretno Toshibe še nisem videl, videl pa sem take Philipse, LG-je in še vsaj 3-4 druge, prototipe na sejmih, in noben ni bil kaj pride. Saj vidi se še kar v redu, ampak ne smeš glave premikati;-)

Sem pa videl tudi televizor, kjer ti ni treba imeti LCD očal, ampak polarizacijska, in je bila slika celo malo boljša (vzporedno so kazali tv s shutter in s polarizacijskimi očali) - pa še očala so bistveno cenejša. Problem je, ker mora imeti zaslon 2xfullHD ločljivost, če hočeš videti 3D fullHD. 3D je dosežen tako, da so na zaslonu pred piksli polarizacijski filtri.

O.

Lonsarg ::

LexLuthor je izjavil:

Kaj nabijate, da je Ice Age fake 3D. Pač ne poznate tehnologije. Tu se je celoten film rendal iz dveh kotov, tako da je celotna sika dejansko 3D. Verjetno pa avtorji niso v naprej predvidevali nekih blaznih 3D učinkov, ampak predvsem zgodbo (to je pravljica in ne strašilo za otroke). Slika je še vedno 3D.


Ne vem, ko sem jaz gledal je bilo zelo očitno, da imaš 3D slona pred sabo, zadaj za njim je pa 2D ozadje/okolica. Logično bi mi sicer bilo tako kot si ti rekel, da ko delajo animirani film imajo itak celotno okolico v 3D in je mala malca za narest polni 3D film, ampak očitno temu ni tako, žal... Avatar pa še 2-3 drugi filmi je vse na celi Zemlji, kar je do sedaj polni 3D, redki so taki filmi.

Okapi ::

Pri risankah je res lahko tudi tako, da je ozadje pač samo narisano, ne 3D-modelirano. Je pa tudi res, da zelo oddaljenih stvari itak ne vidimo 3D (ker imamo preveč blizu oči;-)

Drugače je pa tu seznam vseh 3D filmov, z opombo pri tistih, ki so v 3D spremenjeni naknadno. Je vseeno kar precej "pravih" 3D.
3-D film @ Wikipedia


O.

zcetrt ::

Pasivni 3D sem gledal na novem LG-ju in so mi bile gibajoče scene čudne. S shutterji mnogo bolje in bolj naravno.

50Hz 3d je za mazohiste. Vidi se razlika že med 120 in 100 Hz, kaj šele na 50...
4.

Lonsarg ::

50Hz 3D za mazohiste 25Hz 2D je par uredu? Dobro logiko maš:D

thebaloh ::

hej.
Potegnu sem dol avatarja 3d (najprej je iso file) potem ko pa to odpakiram je pa pouno nekih datotek, kako to spedenat da bo delal.
Imam pa 3d Lg Plasmo in 3d očala?
V mapi se nahajajo BDMW,CERTIFICATE,FAB!,FABVM to so datoteke v fajlu?
Kaj naredit da bo delalo?

Okapi ::

PowerDVD ali kakšen drug program, ki predvaja blu-raya moraš uporabit, pa 3D mora podpirati ta program, pa ne se prehitro veselit, ker se zna zgoditi, da vseeno ne bo delalo (načeloma moraš imeti HDMI 1.4) in bo predvajalni program prijavil, da računalnik ne podpira 3D.

O.

kitl76 ::

Piše se leto 2014 4 leta kasneje od prvega posta v tej temi pa je 3D še kar popukaren.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

The Hobbit (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Sedem umetnosti
28576638 (54672) Alamar
»

3D igre

Oddelek: Igre
182011 (1675) opeter
»

3D HD TV Sprejemniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
769312 (7227) Spajky
»

Unreal Engine 3 podpira 3D

Oddelek: Novice / Grafične kartice
266908 (6091) HeMan

Več podobnih tem