» »

Prepis hiše - oče>sin

Prepis hiše - oče>sin

Yoxi ::

Zanima me, če kdo tu to ve,kaj je potrebno storiti da moj oče prepiše nepremičnino (hišo in posest) name. Kakšna pogodba je za to najbolša (najugodnejša) ? Baje se mora plačati neki davek, ki pa nimam pojma kolikšen je.

Se je že kdo s temi zadevami kaj ubadal....
Nameravam si urediti stanovanje v pritličnih delih hiše, pa vendar imam starša že v letih in je potrebno predhodno razmišljati o takšnih stvareh.
Imam še brata po očetovi strani iz prejšnega zakona, se pravi da je meni polbrat.
V zemljiški knjigi je oče 3/4 lastnik, polbrat pa 1/4...
Polbrat sicer že 15 let ne živi več pri nas, pa tudi bi se odpovedal dedovanju.

So kakšne luknje v javnih listinah oziroma zakonih, da se zadeva najcene uredi, prepiše name....
Klik, klik, klik, klik........mal klikam :-)

STASI ::

Darilna pogodba je najboljša. Ker si dedič prvega reda si oproščen plačila davka, vendar samo za tistih 3/4 od očeta. Za 1/4 od polbrata pa se bo moral plačati davek, katerega davčna osnova je opredeljena z naslednjim:

(1) Osnova za davek je vrednost podedovanega ali v dar prejetega premoženja v času nastanka davčne obveznosti po odbitku dolgov, stroškov in bremen, ki odpadejo na premoženje, od katerega se plačuje ta davek.

(2) Pri nepremičninah se kot vrednost iz prvega odstavka tega člena šteje 80% posplošene tržne vrednosti, ugotovljene po zakonu, ki ureja množično vrednotenje nepremičnin, kakor je določena nepremičnini v registru nepremičnin na dan nastanka davčne obveznosti. ki pa je odvisen od vrednosti nepremičnine.

Ker je polbrat je IMO davčna stopnja za II. dedni red (starši, bratje, sestre in njihovi potomci in ta je:

+-----------------+---------------------------+
| Od vrednosti EUR | Znaša davek: |
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
| nad | do | EUR | | % | | EUR |
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
| | 10.000| | | 5| | |
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
| 10.000| 50.000| 500|+ | 6| nad| 10.000|
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
| 50.000| 100.000| 2.900|+ | 7| nad| 50.000|
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
|100.000| 200.000| 6.400|+ | 8| nad|100.000|
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
|200.000| 300.000| 14.400|+ | 10| nad|200.000|
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
|300.000| 400.000| 24.400|+ | 12| nad|300.000|
+-------+---------+-------+--+---+----+-------+
|400.000| | 36.400|+ | 14| nad|400.000|
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

Yoxi ::

Se pravi za 3/4 očetove lastnine mi nebi bilo potrebno plačati davka. 1/4 bratove lastnine pa bi mogel plačati davek v primiru da se on odreče dedovanja.

Kje pa lahko izvem koliko znaša ta znesek, se pravi koliko znaša cena nepremičnine da si lahko potem sploh predstavljam koliko bi me ta prepis udaril po žepu ?

NPR. :

nepremičnina (hiša in posest) > 200.000 EUR
očetova last > 150.000 EUR
bratova last > 50.000 EUR

Se pravi da bi mogel plačati davek od teh 50.000 EUR
Glede na zgornjo tabelo ki je navedena bi mogel plačati 6% davek ??? Se pravi bi mogel plačati za ta prepis 3000 EUR ???
Cene za ta primir sem si zmislil, samo za okvirno predstavitev o strošku.
Popravite me če se motim okoli tega.
Klik, klik, klik, klik........mal klikam :-)

telexdell ::

Polbrat je že lastnik 1/4 hiše, torej to ne gre v dedovanje. Deduje se le 3/4 hiše in sicer dobi polbrat 3/8 in ti 3/8. Končni rezultat bi bil, da je polbrat večinski lastnik z 5/8 hiše. Če ti oče pokloni hišo bo po njegovi smrti polbrat lahko uveljavljal nujni delež v višini 3/16. Končni rezultat bi bil 7/16 lastništva polbrata in 9/16 tvoje lastništvo.
Če torej želiš postati lastnik celotnega premoženja ti mora tudi polbrat pokloniti ali prodati svojo 1/4. In na tisti delež boš plačal davek po zgornji lestvici.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Okapi ::

se pravi koliko znaša cena nepremičnine da si lahko potem sploh predstavljam koliko bi me ta prepis udaril po žepu ?
Množično vrednotenje nepremičnin letos še ni v veljavi. Na e-prostor.gov.si so napisane osnovne vrednosti, tako da si sam lahko izračunaš, kakšna bo uradna vrednost, ki jo bo upoštevala davkarija.

Do konca leta pa še velja, da nepremičnino sam oceniš. Če se davkariji tvoja ocena zdi prenizka, udarijo neko svojo vrednost (za 20 let staro stanovanja v Ljubljani je trenutno okoli 1700 evrov za kvadratni meter - kvadraturo preberejo v zemljiški knjigi). Da se malo barantati - razložiš, da je nepremičnina slabo vzdrževana in podobno in upoštevajo spodnjo vrednost iz svojih lestvic. Če se z vrednostjo, ki jo določi davkarija, ne strinjaš, moraš plačati cenilca in potem upošteva davkarija njegovo oceno.

Na splošno bodo vrednosti v tem uradnem vrednotenju nepremičnin nekoliko višje, kot trenutno pridejo skozi pri davkariji, tako da se po mojem splača pohiteti. Pri čemer se na davkariji sklicuj na kvadraturo iz vrednotenja nepremičnin, ki jo najdeš za svojo nepremičnino na e-prostor. Priznali ti bodo namreč neto bivalno površino, ki je manjša od tiste v zemljiški knjigi.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

STASI ::

Računati moraš še na notarske stroške, saj pri nepremičninah mora biti podpis darovalca na pogodbi notarsko overjen (če smo povsem natančni, zadostuje, da je overjen podpis na zemljiškoknjižnem dovolilu (zemljiškoknjižno dovolilo), ki je lahko ločeno od darilne pogodbe).
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Keyser Soze ::

Verjetno bi bilo boljše, če bi prvo oče in polbrat uredila lastništvo nad nepremičnino.

Potem pa ti urejaš razmerje z očetom. Če ni kakšne cake, za katero ne vem, bi se s tem izognil plačilu davka.
OM, F, G!

STASI ::

Davek bo potrebno plačati v vsakem primeru. Kdo ga bo plačal je njihova zadeva. Saj davka oproščena je samo prvi dedni red, torej relacija starši otroci. Relacija otroci starši je drugi dedni red, tu pa se davek na darila oz. dedovanje mora plačati.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

solatko ::

Polbrat prepiše svoj delež očetu, ta pa potem vse z darilno pogodbo tebi ali pa ti polbrat proda svoj delež in je davka samo 2%.

Okapi ::

Če pravilno razumem vse skupaj, je ceneje (fiktivno) prodati, ker se plača samo 2% davka (od 100% vrednosti), kot podariti (ali dedovati) v 2. dednem redu. Če 50.000 evrov vredno nepremičnino brat proda bratu, bo plačal 1000 evrov davka, če mu jo podari, pa 2300 evrov.

O.

solatko ::

Da ceneje je prodati, kot pa darilna pogodba, če ni v prvem dednem redu.
STASI - starši - otroci je I. dedni red.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

STASI ::

Nisem prepričan, da bi plačal samo 2%. Ker za 2% davka je pri prometu z nepremičnino v kateri živiš in si prijavljen. Če pa prodajaš nepremičnino, ki je v tvoji lasti in v njej nisi bil prijavljen pa IIRC plačaš Davek od dobička iz kapitala. Lestvica pa je sledeča:
0-5 let 20%
5-10 let 15%
10-15 let 10%
15-20 let 5%
Če se motim me popravite. Bom pa preveril ko pridem domov.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

Okapi ::

starši - otroci je I. dedni red.
Samo v smeri starši -> otroci. V smeri otroci -> starši je drugi dedni red.

O.

Okapi ::

Če se motim me popravite.
Motiš se. Davek na promet nepremičnin je v vsakem primeru 2%.

Te druge cifre, ki jih navajaš, so davek na kapitalski dobiček oziroma dohodnina. Če si nepremičnino dobil (kupil, podedoval ...) po letu 2002, se ob prodaji ugotavlja, ali si s tem kaj zaslužil (se pravi, za koliko dražje si jo prodal kot kupil) in od te vrednosti se plača 20% davka (minus 5% za vsakih 5 let, ko si bil njen lastnik). Če si bil v nepremičnini prijavljen in živel vsaj 3 leta, se tega davka ne plača.

O.

klemenSLO ::

Kolikor vem se ne moreš kar odpovedati deležu.
Lahko te pa oče razdedini.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

STASI ::

Okapi je izjavil:

Če se motim me popravite.
Motiš se. Davek na promet nepremičnin je v vsakem primeru 2%.

Te druge cifre, ki jih navajaš, so davek na kapitalski dobiček oziroma dohodnina. Če si nepremičnino dobil (kupil, podedoval ...) po letu 2002, se ob prodaji ugotavlja, ali si s tem kaj zaslužil (se pravi, za koliko dražje si jo prodal kot kupil) in od te vrednosti se plača 20% davka (minus 5% za vsakih 5 let, ko si bil njen lastnik). Če si bil v nepremičnini prijavljen in živel vsaj 3 leta, se tega davka ne plača.

O.

Saj pravim, da sem to bolj na pamet rekel, ker nimam gradiva pri sebi. Je tako kot si rekel.
Obdavčitev prometa z nepremičninami

Pri prenosu lastninske pravice je potrebno plačati tudi davčne obveznosti. Notar ne overi podpisov prodajalcev na prodajni pogodbi, če na njej ni potrdila o izpolnjenih davčnih obveznostih pristojnega davčnega organa.Pri prenosu lastninske pravice na nepremičninah lahko nastane obveznost plačila naslednjih vrst davkov:
Davek na promet nepremičnin

Prodajalec nepremičnine je zavezanec za plačilo 2 % davka na promet nepremičnin glede na pogodbeno vrednost nepremičnine. Davek mora prijaviti na davčni uradu v 15 dneh po sklenitvi pogodbe. Plačan davek je pogoj za overitev pogodbe pri notarju. V dogovoru s kupcem lahko breme davka nosi kupec. Z davkom na promet z nepremičninami niso obdavčene nepremičnine, od katerih je bil plačan davek na dodano vrednost (DDV). To pomeni, da se davek na nepremičnine ne plača v primeru novogradenj, ki so obdavčene z DDV.
Davek od dobička iz kapitala

Če prodajalec ustvari pozitivno razliko med nakupno in prodajno ceno nepremičnine plača prvih 5 let po nakupu 20 % davka na dobiček. Davek se vsakih naslednjih 5 let zmanjša za 5%. Po 20 letih lastništva se davek na dobiček ne plača več. Pri odsvojitvi stanovanja ali stanovanjske hiše, ki ima največ dve stanovanji, v njem pa je imel lastnik vsaj tri leta prijavljeno stalno prebivališče in tam tudi dejansko bival, se davek na dobiček ne plača, četudi je od pridobitve lastništva minilo manj kot 20 let.
Davek na dodano vrednost

Pri nakupu novogradenj (prvi promet ali pred potekom dveh let od prve uporabe, vselitve) se plača 8,5 % davek na dodano vrednost (DDV). Davek odvede prodajalec in je vračunan v ceno. Pri nakupu rabljenih nepremičnin se DDV ne plačuje, temveč prodajalec plača davek na promet z nepremičninami. Nižja stopnja 8,5% velja za prodajo stanovanj in drugih objektov namenjenih za trajno bivanje. Nižja stopnja se bo uporabljala do konca predhodnega obdobja iz pogodbe o pristopu RS v EU ( do 31. 12. 2010).
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

STASI ::

Na glas razmišljam.
Njegov polbrat je dobil nepremičnino. Ni plačal nič. Če bi prodal zadevo za 50.000EUR je to profit 50.000 EUR. Torej bi lahko na to nabili davek na dobiček iz kapitala?! Res pa je odvisno, kdaj je on dobil posest nad nepremičnino. Ali pred letom 2002 ali po.
Saj pravim moje razmišljanje na glas.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Vajenc ::

Verjetno je z daritvijo drugače, kot s preprodajo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Okapi ::

V darilni pogodbi, ali pri dedovanju, se praviloma prav tako navede vrednost, tako da se po mojem ta vrednost upošteva pri ugotavljanju morebitnega dobička.

O.

STASI ::

Okapi je izjavil:

V darilni pogodbi, ali pri dedovanju, se praviloma prav tako navede vrednost, tako da se po mojem ta vrednost upošteva pri ugotavljanju morebitnega dobička.

O.

Res je. Če je v pogodbi isti znesek kot trenutna tržna vrednost pol ni davka. V nasprotnem primeru pa glede na razliko.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Vajenc ::

Okapi je izjavil:

V darilni pogodbi, ali pri dedovanju, se praviloma prav tako navede vrednost, tako da se po mojem ta vrednost upošteva pri ugotavljanju morebitnega dobička.

O.

Drži, ampak ker je bila vrednost navedena in ugotovljena samo za odmero pristojbin (vknjižba v ZK in notarsko overitev) lahko dokazujemo dejansko tržno vrednost na dan sklenitve darilne pogodbe.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

MIHAc27 ::

Mene tole tudi zanima ker imamo podobno situacijo.

Stric ima 1/4 hiše v lasti 15 let (lastnik je bil tako pred letom 2002) samo 2% Davek na promet nepremičnin. Če mi jo podari pa plača 6% (Vrednost 50.000 od oka).

Sem prav razumel?

Ali se cena hiše lahko kako zbija, če on nikoli ni vložil nič v njo, ali se šteje da je vredna toliko, kolikor je bila vredna ko jo je on podedoval.

Zgornja situacija se mi zdi skoraj enaka.

Okapi ::

Vrednost nepremičnin se s starostjo niža, ampak istočasno se s stanjem na trgu nepremičnin tudi viša. Tako da sedaj je verjetno vredna precej več kot pred 15 leti, razen če se ni vmes na pol podrla.

Glede davka pa imaš prav - ob prodaji bo nižji kot ob daritvi.

O.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakazilo denarja od staršev

Oddelek: Loža
2514061 (9419) St235
»

Prepis stanovanja

Oddelek: Problemi človeštva
201547 (1084) solatko
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718804 (15439) kloko
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621243 (18494) Ziga Dolhar
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331203 (29363) Okapi

Več podobnih tem