» »

Prepis stanovanja

Prepis stanovanja

avtek ::

Pozdravljeni!

Zanima me, če mi lahko kdo pomaga oz. se spozna na "darilne pogodbe" oz. prepise stanovanj.

Imamo hišo, 2/3 je pisana na starega očeta (ne živi v tej hiši), 1/6 je pisana na strica (ne živi v tej hiši), 1/6 je pisana na očeta (živi v tej hiši).
Ustno smo dogovorjeni, da si lahko jaz urejam eno nadstropje stanovanja, vendar bi si rad to zagotovil po "pravni poti", da ne bi nikoli imel težav glede tega - ne zaradi pohlepa.

Kako bi bilo najpreprostejše in najugodnejše napraviti prepis določenega dela hiše name? Recimo 1/6 s strani starega očeta.
Nekje sem prebral, če se deduje v prvem "rodnem delu", npr. oče-sin, da si oproščen davka.


Kolikšni naj bi bili skupni stroški takšnega postopka?


Hvala

Tilen ::

Tako razkropljeno lastništvo ene hiše v praksi zelo malo koristi. Šestina hiše?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

avtek ::

Ni samo hiša, v sklopu parcele je še skladišče, ki je tudi privatno. Torej je po mojem videnju 1/6 hiše enakovredna enemu nadstropju.

Tilen ::

Raje uredi etažno lastnino, če je to možno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

anko ::

@Tilen: Tako "razkropljeno" lastništvo je nekaj čisto normalnega - Stari oče in stara mati sta imela vsak 1/2 lastništva in 2 otroka (oče in stric), po smrti stare matere se je njena polovica zakonsko dedovala na 3 enake dele... Vsaj predvidevam, ker imam enako situacijo.

Osebno bi šel na kupoprodajno pogodbo oz. sem to naredil.
Darilna se lahko po smrti darovalca izpodbija, za izročilno se morajo potencialni dediči s podpisom strinjati.
Pri kupoprodajni plačaš tiste nekaj evrov davka in si miren.

Pri dedovanju nisi opravičen davka.

dice7 ::

Prvi dedni red je oproscen davka, ostali ne.

avtek ::

Hvala :)

Se pravi, če je prvi dedni red oproščen, bi šlo najugodneje skozi, da stari oče podari očetu, oče pa meni. Ali sem kje falil? :)

Tilen ::

@anko

So nekaj normalnega ja - v praksi precej nekoristne. Na šestino hiše omembe vrednega kredita ne bo. Prav tako težko nekomu prodaš šestino hiše. Skratka, same težave.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

avtek ::

Hm, kot kaže smo zgrešili bistvo teme.

Ne potrebujem kredita, hiša se ne bo prodajala. Nobenih problemov ne bo glede tega, tudi če ne bi imel nič na papirju bi bilo vredu - mi nebi noben gnjavil, samo malo bi se rad prepričal kako in kaj.

Recimo na PISO piše vrednost parcele cca 130k :)

anko ::

You said it :D

@dulci - vnuk je tudi prvi dedni red. Drugi dedni red so bratje/sestre in njihovi potomci. Vsaj kolikor se spomnim iz dednega prava.
Vseeno bi na tvojem mestu šel na kupoprodajno, ker (pravniški odgovor na dedno-pravo.si):
Nepremičnina, katera je podarjena z darilno pogodbo ni odplačne narave in se lahko kasneje izpodbija s strani zainteresirane stranke oziroma osebe, ki bi lahko dokazala, da je bila zaradi darilne pogodbe oškodovana ali kasneje v zapuščinskem postopku, kjer se vsa darila lahko izpodbijajo in vračajo v dediščino, kjer se deduje po zakonu ali oporoki ( nujni delež mora biti izplačan v vsakem primeru ).

Tudi sam sem pred leti mislil, da se ne bomo kregali glede tega, ampak je čas žal pokazal drugače in sem vesel, da imam kupoprodajno pogodbo. Bilo je dražje, kot bi bilo pri darilni, ampak je neizpodbojno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: anko ()

avtek ::

Hvala! No to je že eden izmed podatkov, ki je zelo pomemben.

Koliko pa bi to kaj € naneslo, ima mogoče kdo kakšen izračun ali kaj podobnega? Sam ga nisem nikjer našel...

MadMicka ::

Ne se hecat no, ne si stroškov delat, pejte na darilno pogodbo. Tudi etažne lastnine ne rabiš sedaj delat, to bo že, če bo čez leta več lastnikov (tujcev), ki bodo tam živeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Tomas 33 ::

Davek na prodajo rabljene nepremičnine je 2%.
Koliko je vrednotena, dobiš na GURSovem portalu (http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?...

Amak boš še zmeraj samo solastnik hiše. Kot ti je bilo predlagano, je prava smer ureditev etažne lastnine.

Invictus ::

Namesto darilne napiši izročilno pogodbo.

Ti bodo prepisali celo bajto?

Stricev delež raje odkupi, bo ceneje kot davek na dediščino.

Ko imaš lastnštvo urejeno, pa etažna lastnina.

Samo je tudi pol bajte težko prodat ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matobeli ::

Oče in njegov brat naj se z svojim očetom zmenita kdo kaj dobi, sej ni treba vedno čakat da stari krepne.
Ker ni najbolj fer da vidva z očetom pobereta celo hišo zase, če sta pa samo 1/2 lastnika.

Tilen ::

Kako bi pa to storila? On bi dobil 1/6, oče prav tako 1/6. 3/6 ostane dedku, stricu ostane 1/6. To bi bila trenutna ureditev, ki jo želi OP pred dedkovo smrtjo. Predmet dedovanja po smrti ostanejo torej 3/6 dedkovega stanovanja (polovica).

Sicer pa ni problema. Če stric ne živi v hiši, bo pač lahko zahteval najemnino za nazaj, ker OP in oče živita tudi v njegovih prostorih. Oče je lastnik 1/6 hiše, uporablja pa s sinom celo, če prav razumem. :)

Sedaj bi OP to rad pravno rešil, da bi stric dobil manj, vendar vse le ni tako enostavno, glede na aktualno stanje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

matobeli ::

Je pa idealna prilka da se stricu da, kaj pa vem, 20, 30 ali več, jurjev+ gospodarsko poslopje, oče pa dobi celo bajto. Dokler se vsi še razumejo.

solatko ::

Brez ureditve etažne lastnine so deleži na hiši aktualni samo pri delitvi stroškov in prodaji, zato je nesmiselno urejat kolikšen del nepremičnine se ti napiše ali kot darilo ali nakup, saj nimate razmejeno, na kateri del se to nanaša in znajo biti pozneje veliki problemi.

Če je možna delitev hiše po etažah, uredite najprej to, potem pa ugotovite cenjšo varianto za del, ki bi ga pridobil.
Porblematična je cenitev dela hiše, saj je takih poslov izredno malo in bi znala biti ocena vrednosti precej višja, kot je dejansko.
Imam sam problem, ker bi rad podaril (prodal) 1/4-tino hiše v neki vukojebini, nečakinji in se s FURS-om nikakor ne moremo dogovorit za vrednost in s tem višino davka na promet nepremičnin, saj hočejo davek iz osnove za 1/4-no ocenjene vrednosti, kar pa v reali pomeni višjo vrednost, kot je prodajna vrednost celotne hiše.
Zame je nepremičnina vredna nič in bi jo nečakinji prodal za 1€, pa to ne gre skozi, če ji jo podarim, pa ima ona glede na dedni red, zelo visok davek, po FURS-ovi oceni vrednosti celote/četrtina.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Če cenilcu poveš za kaj se gre, potem zna napisati kako nižjo ceno.

Ali pa zaprosi za novo oceno GURSa. Čeprav ne vem, če to še gre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Invictus - Ne zastopiš problema v celoti -
1/4-ina je vredna več (ocena Gursa), kot bi ob prodaji dobil za celoto.
Prodajna vrednost za 1/4-ino hiše, ni možno določit, ker ni bila do sedaj realizirana niti ena prodaja, na podlagi katere bi se določila poštena vrednost.
Zame je vredno 0€
FURS ne pristane, na prodajo za 1€.
Zadeva se rešuje že 15 let.
Ob podaritvi, mora nečakinja plačat davek po osnovi, ki jo predstavlja 1/4 Gurs-ova cenitev pri množičnem cenjenju nepremičnin ali s cenilcem, ki pa tudi ne more it veliko pod to ceno.
Delo krepa človeka

solatko ::

Invictus - Ne zastopiš problema v celoti -
1/4-ina je vredna več (ocena Gursa), kot bi ob prodaji dobil za celoto.
Prodajna vrednost za 1/4-ino hiše, ni možno določit, ker ni bila do sedaj realizirana niti ena prodaja, na podlagi katere bi se določila poštena vrednost.
Zame je vredno 0€
FURS ne pristane, na prodajo za 1€.
Zadeva se rešuje že 15 let.
Ob podaritvi, mora nečakinja plačat davek po osnovi, ki jo predstavlja 1/4 Gurs-ova cenitev pri množičnem cenjenju nepremičnin ali s cenilcem, ki pa tudi ne more it veliko pod to ceno.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prepis hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7214878 (12567) GregiB
»

Nestrinjanje vrednosti premoženja oz. nepremičnine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7510238 (7754) solatko
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718850 (15485) kloko
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621311 (18562) Ziga Dolhar
»

Prepis hiše - oče>sin

Oddelek: Loža
227958 (7594) Okapi

Več podobnih tem