» »

Zasebnost na Facebooku se krči

Zasebnost na Facebooku se krči

Slo-Tech - Facebook nas vsake toliko časa razveseli s kakšnim novim načinom, ki nastavljanje zasebnosti še bolj zaplete. Večini se ne ljubi poglabljati v varnostne nastavitve, zato je na spletu veliko popolnoma odprtih profilov ljudi. Ta teden pa je Facebook dodal dve novosti, ki naj bi se uporabnikom pomagali zaščititi pred prevaranti. Prva spremlja, s katerih naprav se uporabniki prijavljajo na Facebook in se more nastaviti tako, da jih takoj obvesti, če se kdo prijavi v njihov račun prek naprave ali IP-ja, ki ni na seznamu potrjenih. Poleg tega bodo skušali blokrati sumljive prijave v sistem. Če bo kdo poskusil v sistem vstopiti z vašimi podatki prek čudne, neobičajne naprave, ga bo Facebook pozval, da svojo identiteto dodatno dokaže bodisi z vpisom rojstnega datuma bodisi s kakšnim drugim osebnim podatkom.

In ko smo že pri osebnih podatkih, je zanimivo pogledati, kako se je zasebnost skrčila v zadnjih letih. Na blogu Matta McKeona je zanimiv mehurčni grafikon, ki kaže, kateri podatki so dostopni posameznim segmentom ljudi (prijatelji, prijatelji prijateljev, vsi Facebookovi uporabniki, internet) pri privzetih nastavitvah. Razčlenitev po letih pokaže, da vsako leto srhljivo več.V The New York Times pa so si pogledali, kje vse se skrivajo nastavitev zasebnosti na Facebooku. Če želite nastaviti prav vse, se morate preklikati skozi 170 možnosti! Zanimiva je tudi dolžina pogojev uporabe Facebooka oziroma njihove sekcije za zasebnost. S 1004 besed leta 2005 se je zredila do 5830 besed danes, kar je več, kot obsega ameriška ustava.

33 komentarjev

terryww ::

It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

gruntfürmich ::

facebook ni nič kriv. krivi so samo debilni uporabniki, ki pa se na koncu pizdijo čez use. FB ni obvezen, lahko izbrišejo račun če želijo, tko kot sem ga jaz...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

_Enterprise_ ::

joj, res tak problem. lahko se jebeš z 170 možnostmi, lahko pa pač ne daješ gor slik, kjer imaš razmerje s psom pa številk kreditnih

FireSnake ::

gruntfürmich : ti lahko zbrises racun, ampak podatki se ne zbrisejo - izbris je le navidezen.

Folk pac mora pazit, kaj daje gor. Jaz bi tudi zbrisal racun, ampak mi je vsec, ker imam veliko kontaktov iz tujine, pa na ta nacin pogosteje kako recemo.

Drugace je pa to brez veze.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

antonija ::

Yip, facebook je zakon!!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Mipe ::

Koliko ljudi je že gor na Facebooku, 400 milijonov? Več kot je prebivalcev ZDA. Ni čudno, da morajo imeti tako dolge pogoje za uporabo. Prej kot slej se najde kak idiot, za katerega je treba posebej napisat klavzulo.

#000000 ::

Met 300 al pa 1500 frendov na facebooku je zgleda zakon.

Kolk mate kej frendov na FB ?

vorantz ::

Meni se je tisto s prijavljenjem iz čudne naprave zgodilo ene par mesecov nazaj
Sem se hotel prijavit iz mobitela (opera mobile kot že 100krat prej) in mi naenkrat reče, da je čudn browser in da naj spizdim o_O
Potem se moral na računalnik in odgovorit na par vprašanj da se mi je odklenu račun

D3m ::

Zelo malo, upam, da bom dosegel 0 prijateljev.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gruntfürmich ::

FireSnake je izjavil:

gruntfürmich : ti lahko zbrises racun, ampak podatki se ne zbrisejo - izbris je le navidezen.

ni bilo rečeno da se tudi podatki dejansko izbrišejo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bananovec ::

Zanimiva taktika. Spišite tako dolge pogoje za uporabo, da jih nišče ne bo bral in se niti brigal za njih.

antonija ::

@Skooric: ciljas na tole: klik

:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

SpinX ::

Šalabajzarji.. A zato se že 2 dni ne morem loginat na FB prek iPada, na kompu in iPhonu pa vse dela :S

mtosev ::

don't use facebook if you want your privacy.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Icematxyz ::

Saj to je dobra taktika. Ponudiš možnost izklopa. Ampak preko 1000 switches. Pa opise dodaš zraven k vsakemu kaj naredi pa nebo nihče si upal sploh kliknt na ta zavihek.

D3m ::

antonija je izjavil:

@Skooric: ciljas na tole: klik

:D


Točno tako! :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

CitroX ::

Navidezno brisanje računa?
Zmeraj kaj kje ostane...
Mogoče je smiselno pred izbrisom računa spremeniti vse podatke in prijatelje, nato pustiti nekaj časa tako situacijo ter nato pobrisati račun.
?

D3m ::

Jst že spreminjam račun.
|HP EliteBook|R5 6650U|

zee ::

Jaz sem svoj FB račun pred časom najprej izklopil, nato pa sem si vzel nekaj časa, da sem prišel (tj. našel) do opcije za dejanski izbris računa.

Zdaj niti Google1 ne ve več, da sem kdaj imel FB račun.

1 - ve pa marsikaj drugega o meni kakopak
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

speed machine ::

Tudi spreminjanje podatkov bolj malo pomaga.

Za tako veliko podjetje je čisto logično da uporabljajo kakšnega ponudnika SVN storitev (Apache subversion, Tortoise SVN ...).

Torej se ohranijo vse verzije strani. Vključno z vsemi spremembami, brisanji, dodajanji ... Ko enkrat daš bilokatero informacijo na FB, ostane v njihovih podatkovnih bazah "za vedno" (v narekovajih je samo zato, ker nič ni večno ;) ).

Če nekaj ne vidiš, to še ne pomeni, da ne obstaja.
//

gruntfürmich ::

speed machine je izjavil:

Tudi spreminjanje podatkov bolj malo pomaga.

Za tako veliko podjetje je čisto logično da uporabljajo kakšnega ponudnika SVN storitev (Apache subversion, Tortoise SVN ...).

Torej se ohranijo vse verzije strani. Vključno z vsemi spremembami, brisanji, dodajanji ... Ko enkrat daš bilokatero informacijo na FB, ostane v njihovih podatkovnih bazah "za vedno" (v narekovajih je samo zato, ker nič ni večno ;) ).

Če nekaj ne vidiš, to še ne pomeni, da ne obstaja.


prostora na serverjih ni neomejeno. tko da neka limita mora obstajati. da pa bodo za vse stare podatke ohranjali diske se mi pa zdi znanstvena fantastika in nabijanje debilov...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

antonija ::

Sej ne hranijo celotne strani za vsakic ko se ti spomnis napisat da is na WCju... ampak veliko vecino texta ki je bla kadarkoli napisana na FBju (tud ce je bla kasneje odstranjena) je verjetno nekje shranjena, slik pa tud velika vecina IMO. Ce ne drugac bojo pa ameriske agencije primaknile kaksen dolar za kupit ene par diskov v imenu boja proti terorizmu al karkol je ze dons moderno na Fox News.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

CyberPunk ::

gruntfürmich je izjavil:


prostora na serverjih ni neomejeno. tko da neka limita mora obstajati. da pa bodo za vse stare podatke ohranjali diske se mi pa zdi znanstvena fantastika in nabijanje debilov...


Na to sem tudi jaz pomislil, preden sem pricel uporabljati Zumodrive in Dropbox. ;) En limit v danem trenutku vedno obstaja. Res pa je, da (vsaj Dropbox) uporablja hashiranje fajlov (ce uporabim emulsko terminologijo), ker se vcasih zgodi, da se kaksen par mega velik fajl v parih sekundah "uploada", medtem ko par stokilski rabi npr. minuto. Prvega je nekdo nekje ze uploadal v sistem, drugega pa ne.

Zurück zum Thema... Mogoce je po eni strani z vidika zasebnosti celo bolje, da IMAS racun na FB - seveda moras iti skozi vse nastavitve in jih nastaviti tebi ustrezno (npr. da te na slikah ali videjih ne more nihce tagati).

So pa vse te polemike prispevale k temu, da se zdaj vedno odlogiram iz Gmaila in Facebooka, v FF pa imam za tiste cookije, ki so dovoljeni, nastavljeno na session only... ;)

T-h-o-r ::

saj se sploh ne rabiš prijaviti s pravim imenom d0h

ne rabiš vpisovati pravih podatkov

ne rabiš še nešteto stvari :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

BlueRunner ::

So pa vse te polemike prispevale k temu, da se zdaj vedno odlogiram iz Gmaila in Facebooka, v FF pa imam za tiste cookije, ki so dovoljeni, nastavljeno na session only... ;)

Ali pridno brišeš tudi Flash local storage, kjer si razvijalci shranjujejo podatke zato, da lahko še vedno sledijo uporabnikom, kot sva midva?

speed machine ::

Tako kot je že Antonija rekel. Ne gre se zato, da se shrani cela stran. Ampak samo sprememba na strani.
Primer:
Imam stran veliko 1 MB (tekst, grafika, programski moduli ...). Spremenim tekst na tej strani, ki se shranjuje v txt datoteko (rečimo da je velika 1KB). SVN si bo torej shranil samo to txt datoteko še enkrat. Brez ostalih delov ki sestavljajo stran.
Na 1000 vnosov smo porabili 1 MB prostora (v primerjavi z 1 GB, če bi shranjevali spletno stran v celoti). Torej 1 MB za zgodovino 1000 verzij strani.

Sedaj če se preselimo iz txt datoteke na navadno relacijsko bazo. Namesto da bi shranjevali celo txt datoteko, shranjujemo samo novo vpisani tekst. Recimo da znese taka vrstica 100 B (1/10 txt datoteke). Na 1000 vnosov smo v tem primeru porabili samo 100 KB.
Pa če privzameš da povprečen navdušen FB uporabnik napiše 1000 vrstic teksta mesečno, te letno "stane" 1,2 MB.

1,2 MB * 500.000.000 (500 milijonov uporabnikov) = 600 TB diska

600 TB diska rabim, da sledim pol milijarde ljudi kaj si pišejo celo leto!

Če privzamemo da še uporabnik letno naloži za 10 MB slik (100 JPG slik x 100 KB), pa dodaš zraven še 6000 TB diskovja.

6600 TB diskovja x 2000 € (recimo da imamo malo bolj kvalitetne diske in da je še arhiv, pa RAID ...) = 13,2 milijona €

Huda znanstvena fantastika res. 13 mil € za podatkovno bazo teksta in slik pol milijarde ljudi. Nad katero se da izvajati raznorazne data mining tehnike ter analize za vse namene mogoče. Od vladnih do marketinških. 13 mil. € za hardware je drobiž v primerjavi s tem kakšne koristi imajo potem podjetja od tega.

Take baze so že in so že bile resničnost dolgo časa. Recimo telekomunikacijsko podjetje AT&T ima zgodovino vseh klicev za več desetletij nazaj (cca. 2 trilijona vrstic). Google ima dnevno 90 milijonov zadetkov. Kar tudi shranjuje in analizira. Potem še Youtube z bazo filmov ki se podvoji vsakih 5 mesecev.

Dobrodošli v informacijski družbi. :D
//

Zgodovina sprememb…

speed machine ::

Pa še en transkripta CEO-ta FB (Mark Zuckerberg) iz časov študentskega življenja.

Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard
Zuck: Just ask.
Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS
[Redacted Friend's Name]: What? How'd you manage that one?
Zuck: People just submitted it.
Zuck: I don't know why.
Zuck: They "trust me"
Zuck: Dumb fucks.
//

CyberPunk ::

BlueRunner je izjavil:

So pa vse te polemike prispevale k temu, da se zdaj vedno odlogiram iz Gmaila in Facebooka, v FF pa imam za tiste cookije, ki so dovoljeni, nastavljeno na session only... ;)

Ali pridno brišeš tudi Flash local storage, kjer si razvijalci shranjujejo podatke zato, da lahko še vedno sledijo uporabnikom, kot sva midva?


Mislis vsebino direktorija
c:\Documents and Settings\username\Application Data\Macromedia\Flash Player\#SharedObjects\ ?
Do sedaj se s Flashem nisem pretirano obremenjeval. :) Rocno brisanje fajlov ali preko Adobovega Settings Managerja?

BlueRunner ::

Do sedaj se s Flashem nisem pretirano obremenjeval. :) Rocno brisanje fajlov ali preko Adobovega Settings Managerja?

Če te piškotki motijo, potem te bo tudi Flash motil. Poglej si kaj vse je notri zapisano in čudi se... Skratka tudi razni "incognito" načini delovanja brkljalnikov niso vredni počenega groša, če imaš omogočen Flash, ali pa uporabljaš kakšne čudne ActiveX gradnike.

Sam prisegam na to, da Flash-a preprosto nimam na računalniku (dokler bo to še šlo - pri Chrome imajo neke čudne ideje). Če bi moral izbirati, potem raje redno brisanje celotnega imenika, kot pa zaupanje Adobe... Ta ga je izgubil že s tem, da privzeto omogoča to hranjenje brez opozorila, upravljalec pa je tako genialno narejen, da brez povezave z omrežjem in klikanjem čez N strani tega smetja ne moreš počistiti, po nadgradnji pa se nastavitev, da se ne sme nič shranjevati, občasno "čudežno" nastavi nazaj na marketingarjem prijazne vrednosti.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Jep, kako to sovražim.

En primer.

Afera Baričevič. V tem času se je moj pes slabo počutil.

Torej v enem zavihku sveža novica o Baričeviču, v drugem pa "doberman disease."

Kaj je iz tega prišlo?

"dog fching fetish xxx click here" bannerji za naslednji teden.

itd...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

poweroff ::

BlueRunner je izjavil:

Do sedaj se s Flashem nisem pretirano obremenjeval. :) Rocno brisanje fajlov ali preko Adobovega Settings Managerja?

Če te piškotki motijo, potem te bo tudi Flash motil. Poglej si kaj vse je notri zapisano in čudi se... Skratka tudi razni "incognito" načini delovanja brkljalnikov niso vredni počenega groša, če imaš omogočen Flash, ali pa uporabljaš kakšne čudne ActiveX gradnike.

Tole, ja:
http://hr-cjpc.si/pravokator/index.php/...

Jst je izjavil:

Torej v enem zavihku sveža novica o Baričeviču, v drugem pa "doberman disease."

Ne se zdej tlele zgovarjat. Mi že vemo kaj je res - imamo PODATKE. >:D
sudo poweroff

CyberPunk ::

Cool, BetterPrivacy mi je "manjkal". ;)
Ko smo ze pri piskotkih... A je kaksna varianta, da se Outlooku 2007 prepreci kreiranje cookijev (pod c:\Documents and Settings\USERNAME\Cookies\) ali vsaj avtomatizira brisanje? Skoraj vsakic, ko se odpre kaksen HTML mail, se tam pojavijo cookiji. Google na to temo nic pametnega ne najde.

nodrim ::

http://www.reclaimprivacy.org/facebook - preveri, kako imaš nastavljene nastavitve zasebnosti in označi kar je kritičnega


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU začenja preiskavo Facebooka? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
24163789 (58821) Ramon dekers
»

EU za "pravico biti pozabljen" na spletu

Oddelek: Novice / Zasebnost
2110017 (9183) MrStein
»

Facebookova nova storitev odstira vašo zasebnost

Oddelek: Novice / Zasebnost
388824 (5911) Manu
»

Četudi ga ne uporabljate, Facebook pozna vaše prijatelje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
18550851 (44389) BaToCarx

Več podobnih tem