» »

Prva Microsoftova zmaga zoper piratstvo na Kitajskem

Prva Microsoftova zmaga zoper piratstvo na Kitajskem

The Register - Po praktično vseh ocenah je Kitajska v vrhu držav z največjim deležem nelegalno nameščene programske opreme. BSA ocenjuje, da je v državi kar štiri petine vseh namestitev ilegalnih in da Kitajska letno ustvari 6,7 milijarde dolarjev škode. Nedavne ugotovitve ameriške vlade postavljajo dolarsko oceno zaradi slabe metodologije pod vprašaj, a to ne spremeni dejstva, da je piratstvo na Kitajskem veliko večji problem kot na Zahodu. Podjetja imajo s tožbami na kitajskih sodiščih bore malo uspeha, a zadnji Microsoftov uspeh vliva upanje.

Šanghajsko sodišče je namreč Microsoftu prisodilo 2,17 milijona juanov (238 tisoč evrov) odškodnine, ker je podjetje Dazhong Insurance uporabljalo vsaj 450 ilegalnih kopij devetih aplikacij. Microsoftov predstavnik za stike z javnostmi pojasnjuje, da je to prvi primer, ko je Microsoft sodno preganjal kakšno večje kitajsko podjetje. Dosojena odškodnina ni posebej visoka, a pomemben je precedens, ki ga je s tem ustvarilo sodišče.

Šing Ma, izvršni direktor podjetja, je za The Wall Street Journal povedal, da se bodo na razsodbo pritožili. Kot je pojasnil za lokalni časnik Beijing Times, so se z Microsoftom celo leto pogajali o nadomestilu za uporabo aplikacij (legalizacijo), a niso našli skupnega jezika. Kitajci trdijo, da so bile zahteve nerazumno visoke, medtem ko Techeye poroča, da je bil Microsoft v končni fazi pripravljen ceno znižati na 30 dolarjev na nameščeno kopijo programa.

72 komentarjev

«
1
2

Tarzan ::

Bravo MS! Še več takih zmag na Kitajskem, v Indiji, Braziliji in podobnih državah. Potem lahko Linux pričakuje orjaški porast uporabnikov in developerjev iz teh delov sveta. :)

Bor H ::

Ja, zlobni zlobni MS ker hoče plačilo za svoje produkte.

FireSnake ::

Kitajce kar naj pritisnejo!

Kmetek: tebi se smilijo? Ne morem verjet, da nekdo tako omejeno razmislja. Medtem, ko oni, z nizkimi cenami, spravljajo evropska podjetja v stecaje si pomagajo tudi s piratizirano programsko opremo.

Jaz upam, da bo takih primerov cim vec. Naj placajo, naj bo enako, kot za evropska podjetja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Sokrates ::

FireShake Kitajci nič ne spravljajo druga podjetja v stečaj če jih kdo spravlja jih spravljajo zahodni bogataši ki hočejo dobiti vrhunske izdelke po nerazumno nizkih cenah da si še bolj napolnijo že tako in tako prepolne vreče denarja. Kitajčki pa delajo za 0.5$ na uro in delajo po 10-12 ur na dan. Samo ne trabunjaj s takimi bedarijami. Kdo ti potem s tako plaču kupoval zahodno programje če bi moral dati za en kurčev OS 1 letno plačo. A bi dal verjetno bi potem pa ostalo leto jedel travo in korenine. LP
Baracuda

NiggerBob ::

Bravo Microsoft, končno so priznali, koliko so vredni njihovi programi.
Tudi jaz sem pripravljen plačati 30USD (22EUR) za njihov program, več ni vreden.
"Hrabri umrejo samo enkrat, strahopetci umirajo tisočkrat"

gruntfürmich ::

Sokrates je izjavil:

FireShake Kitajci nič ne spravljajo druga podjetja v stečaj če jih kdo spravlja jih spravljajo zahodni bogataši ki hočejo dobiti vrhunske izdelke po nerazumno nizkih cenah da si še bolj napolnijo že tako in tako prepolne vreče denarja. Kitajčki pa delajo za 0.5$ na uro in delajo po 10-12 ur na dan. Samo ne trabunjaj s takimi bedarijami. Kdo ti potem s tako plaču kupoval zahodno programje če bi moral dati za en kurčev OS 1 letno plačo. A bi dal verjetno bi potem pa ostalo leto jedel travo in korenine. LP


točn tko.

NiggerBob je izjavil:

Bravo Microsoft, končno so priznali, koliko so vredni njihovi programi.
Tudi jaz sem pripravljen plačati 30USD (22EUR) za njihov program, več ni vreden.


res je, in potem bi tudi jaz dobro razmislil o legalnem OSu. zdaj se mi še sploh razmišljat ni treba...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

NiggerBob je izjavil:

Bravo Microsoft, končno so priznali, koliko so vredni njihovi programi.
Tudi jaz sem pripravljen plačati 30USD (22EUR) za njihov program, več ni vreden.

A je res problem dat 100e enkrat na 5 let?

techfreak :) ::

NiggerBob je izjavil:

Bravo Microsoft, končno so priznali, koliko so vredni njihovi programi.
Tudi jaz sem pripravljen plačati 30USD (22EUR) za njihov program, več ni vreden.

Saj ne postavljaš cene ti, ampak oni.

Tudi jaz sem pripravljen plačati 100€ za najnovejšega BMWja, več ni vreden.

Poleg tega kako ti veš koliko so njihovi programi vredni? Sploh veš koliko dela gre za izdelavo takšnih programov? Zakaj bi po tvojem mnenju bilo delo ljudi pri MSju manj vredno od tistih pri npr. Intelu?

vorantz ::

Sokrates je izjavil:

FireShake Kitajci nič ne spravljajo druga podjetja v stečaj če jih kdo spravlja jih spravljajo zahodni bogataši ki hočejo dobiti vrhunske izdelke po nerazumno nizkih cenah da si še bolj napolnijo že tako in tako prepolne vreče denarja. Kitajčki pa delajo za 0.5$ na uro in delajo po 10-12 ur na dan. Samo ne trabunjaj s takimi bedarijami. Kdo ti potem s tako plaču kupoval zahodno programje če bi moral dati za en kurčev OS 1 letno plačo. A bi dal verjetno bi potem pa ostalo leto jedel travo in korenine. LP



Tle se gre za firme, ne za posameznike...

mtosev ::

haha. Microsoft je dobro ownal kitajcke. bravo. ce jim ni za placevati za winse lahko lepo linux uporabljajo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

cleanac ::

NiggerBob je izjavil:

Bravo Microsoft, končno so priznali, koliko so vredni njihovi programi.
Tudi jaz sem pripravljen plačati 30USD (22EUR) za njihov program, več ni vreden.


Žalostno, da ti je težko dati denar za stvari, ki jo par let uporabljaš vsaki dan. Če bi kdaj razvil produkt bi videl kakšne stroške povleče za seboj.

FireSnake ::

Sokrates je izjavil:

FireShake Kitajci nič ne spravljajo druga podjetja v stečaj če jih kdo spravlja jih spravljajo zahodni bogataši ki hočejo dobiti vrhunske izdelke po nerazumno nizkih cenah da si še bolj napolnijo že tako in tako prepolne vreče denarja. Kitajčki pa delajo za 0.5$ na uro in delajo po 10-12 ur na dan. Samo ne trabunjaj s takimi bedarijami. Kdo ti potem s tako plaču kupoval zahodno programje če bi moral dati za en kurčev OS 1 letno plačo. A bi dal verjetno bi potem pa ostalo leto jedel travo in korenine. LP


Sam sebe demantiras. Kdo kuje dobicke? Delavci? Trdis, da ne. Firme? Trdis, da ja. Kdo placa licenco, firma ali delavcek?

EDIT:

vorantz je izjavil:

Sokrates je izjavil:

FireShake Kitajci nič ne spravljajo druga podjetja v stečaj če jih kdo spravlja jih spravljajo zahodni bogataši ki hočejo dobiti vrhunske izdelke po nerazumno nizkih cenah da si še bolj napolnijo že tako in tako prepolne vreče denarja. Kitajčki pa delajo za 0.5$ na uro in delajo po 10-12 ur na dan. Samo ne trabunjaj s takimi bedarijami. Kdo ti potem s tako plaču kupoval zahodno programje če bi moral dati za en kurčev OS 1 letno plačo. A bi dal verjetno bi potem pa ostalo leto jedel travo in korenine. LP



Tle se gre za firme, ne za posameznike...


Tole pisanje mi je v tolazbo, ker vidim, da so tukaj gori tudi uporabniki, ki znajo uporabiti mozgancke ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Manu ::

techfreak :) je izjavil:

Saj ne postavljaš cene ti, ampak oni.

Ampak kupec (povpraševalec) ima pravico do kritičnega mišljenja, izraziti svoje mnenje, argumentirati in ne kupiti izdelek, če se mu cena zdi previsoka iz upravičenih ali neupravičenih razlogov.
Lahko se celo kupci združijo in lobirajo za nižjo ceno, če izdelek potrebujejo pa se jim zdi cena previsoka.
Lahko marsikaj.

To je demokracija.

FireSnake ::

Manu: saj v teoriji je cisto OK ... ce bi imel izbiro med desetimi razlicnimi produkti. Tako pa je povsod, bolj kot ne, monopol ... zato je pa slika taka, kot je.
Marsikje obstaja alternativa, ampak, roko na srce, InkScape NIKOLI ne bo zamenjava za Adobe Illustrator, kamolisele Corel Draw. Obstajajo le mlacne alternative, ali pa se to ne.

Edit: kupec se lahko buni, da je cena previsoka, ampak zaradi tega ni upravicen do piratske kopije. Razmisli. Svobodna izbira je le, ali kupim, ali pa ne.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

BigWhale ::

Manu je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Saj ne postavljaš cene ti, ampak oni.

Ampak kupec (povpraševalec) ima pravico do kritičnega mišljenja, izraziti svoje mnenje, argumentirati in ne kupiti izdelek, če se mu cena zdi previsoka iz upravičenih ali neupravičenih razlogov.
Lahko se celo kupci združijo in lobirajo za nižjo ceno, če izdelek potrebujejo pa se jim zdi cena previsoka.
Lahko marsikaj.

To je demokracija.


Viva La revolution! Piratstvo je zgleda stvar demokracije!
"Ne strinjamo se s ceno, uporabljal bomo pa vseen."

Taprav dedec rece, tole je en kurc vredno in potem ne uporablja, ne pa da se potem slepa k ena picka na mafijcu.

gruntfürmich ::

BigWhale je izjavil:

Taprav dedec rece, tole je en kurc vredno in potem ne uporablja, ne pa da se potem slepa k ena picka na mafijcu.

taprav dec reče, ko vidi da je nekaj veliko precenjeno: tole si bom pa kar na silo uzel...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bluefish ::

Glede programske opreme bi resnično moralo veljati - če se ne strinjaš s ceno, potem ne piratiziraš.

BigWhale ::

gruntfürmich je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Taprav dedec rece, tole je en kurc vredno in potem ne uporablja, ne pa da se potem slepa k ena picka na mafijcu.

taprav dec reče, ko vidi da je nekaj veliko precenjeno: tole si bom pa kar na silo uzel...:))


Torej naj gre v stacuno in prodajalca trikrat okol kepe in naj vzame. Piratstvo je za pussije.

gruntfürmich ::

BigWhale je izjavil:

Torej naj gre v stacuno in prodajalca trikrat okol kepe in naj vzame. Piratstvo je za pussije.

pirati da so bili pusiji?:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

49106 ::

BW: kako se ti da :) Pirastvo gor ali dol, avtorske oz. založnike pravice so 2much.

techfreak :) ::

49106 je izjavil:

BW: kako se ti da :) Pirastvo gor ali dol, avtorske oz. založnike pravice so 2much.

Kako se pa obnašajo ti avtorji, da celo plačilo želijo za svoje delo. Naj raje kaj konkretnega delajo, recimo sodelujejo pri izdelavi nove grafične kartice ali pa procesorja.

BigWhale ::

49106 je izjavil:

BW: kako se ti da :) Pirastvo gor ali dol, avtorske oz. založnike pravice so 2much.


Too much so zato, ker se jih je tolk zlorabljal. Ce se jih ne bi, ne bi bile too much.

Edina prava resitev je ignoriranje in bojkot avtorskih vsebin, karkoli ze to je. Drugace zlozniki in avtorji ne bodo spremenili svoje politike. :)

ahac ::

gruntfürmich je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Torej naj gre v stacuno in prodajalca trikrat okol kepe in naj vzame. Piratstvo je za pussije.

pirati da so bili pusiji?:D


not pussy

vir: Wikipedia

not pussy


pussy

Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

pss-m ::

podjetje je uporabljalo microsoftove produkte, torej z njimi služilo. edino pravilno da plačajo za programsko opremo.

techfreak :) ::

pss-m je izjavil:

podjetje je uporabljalo microsoftove produkte, torej z njimi služilo. edino pravilno da plačajo za programsko opremo.

Zakaj je pa služenje pogoj za nakup programske opreme? Jaz tudi ne uporabljam televizije za služenje ... torej bi jo po tvojem mnenju moral ukrasti?

FireSnake ::

techfreak: po moje pss ni tako mislil, kot si ti to interpretiras.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Bor H ::

jst mislm da ene polovica ljudi v tej temi ne misl

49106 ::

techfreak :) je izjavil:

49106 je izjavil:

BW: kako se ti da :) Pirastvo gor ali dol, avtorske oz. založnike pravice so 2much.

Kako se pa obnašajo ti avtorji, da celo plačilo želijo za svoje delo. Naj raje kaj konkretnega delajo, recimo sodelujejo pri izdelavi nove grafične kartice ali pa procesorja.


Nisem ciljal na to. Bolj mi gre v nos, da nimaš nobene garancije, da bo stvar delovala oz. če ne deluje, da bodo avtorji v doslednem roku odpravili napake. Poleg manjka garancije, ki je BTW prisotna skoraj povsod, ni možnosti uveljavljanja stvarne napake. Skratka cel sistem je narobe tako kot tudi 'licenca' oz. dovoljenje za uporabo, pa čeprav si kupil. To da moram plačati me še najmanj moti.

techfreak :) ::

Težava pri programski opremi je v tem, da lahko vsakdo dodaja programe/plugin-e. Na primer Apple se trudi z zapiranjem platforme pri iPhonu in je v večini primerov izkušnja boljša kot pa pri drugih telefonih. Poleg tega tudi pregledujejo programe preden jih objavijo na AppStore-u. V tem primeru bi bila možnost delne garancije. Ampak težava pri tem je pa omejevanje uporabnikov in njihove svobode.

MrStein ::

Softverski avtorji pretirajavajo.
Za kuhinjo se proizvajalec enako trudi in dela, pa mi ne omejuje kdaj, kako, kje in kdaj več ne smem uporabljat kuhinje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

Softverski avtorji pretirajavajo.
Za kuhinjo se proizvajalec enako trudi in dela, pa mi ne omejuje kdaj, kako, kje in kdaj več ne smem uporabljat kuhinje.


Zato ker kuhne ne mores kr tko na easy skopirat in je dat kolegu.

Rent-A-Car po drugi strani, ti pa tocno doloci kako in kje lahko njihov avto vozis. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Bor H ::

Če bi ti proizvajalec kuhinje take pogoje dal bi kupu drugje, al bi raj ukradu kuhno? Tut tuki maš izbiro, imaš open office in linux (predvidevam da je šlo večinoma za to dvoje).

Furbo ::

Zakaj folk vedno linux potegne iz obskurnosti, kadarkoli kdo omeni MS ?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Bor H ::

Ker če jamraš o tem da nimaš kontrole nad MSjevim SWjem imaš alternativo kjer te baje nihče ne kontrolira.

antonija ::

haha. Microsoft je dobro ownal kitajcke. bravo. ce jim ni za placevati za winse lahko lepo linux uporabljajo.

Zdej pa prosi najljubse bozanstvo da tega res ne nardijo, ker drugace je to 1/3 sveta ki uporablja linux... :|
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

antonija ::

Če bi ti proizvajalec kuhinje take pogoje dal bi kupu drugje, al bi raj ukradu kuhno?

Lahko bi si jo sam naredu (skopirau po domace) in bi stacuna se vedno imela original, izdelovalec kuhinje me pa pomojem nebi tozil ce si sam zbijem skupaj omare ki zgledajo enako kot njegove (dokler so za lastno uporabo, ne za prodajo).
Najverjetneje se pa v takem primeru lahko pritozis enemu od varuhov™ (sklepam da tisti za potrosnike) in bi doticni prodajalec lahko njim razlagal kako tocno ti lahko omeji uporabo (tvoje) kuhinje.

Tukaj so avtorji SWja "malo bolj enaki" kot pa drugi poslovnezi... so bolj zasciteni kot veliki panda. Sej vrjamem da jim tako stanje ustreza, pa vem da oni cist lepo verjamejo da si vecina misli da to mrbit ni najbl fino...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

Hah! Pri kuhinji ze mogoce, pri kakem avtu se ti pa kaj hitro utegne zgoditi, da bos ostal brez svoje "kopije".

antonija ::

Kopije avtov se delajo... ves cajt. Edino prodaja se jih ne v stacunah, razen mogoce na kitajskem :)

Pri softwareu je stvar taka da je proizvodnja (torej kar sledi razvoju, stancanje) prakticno zastonj. Avtorji (oz. bolj zalozniki) se pa obnasajo kot da jih zadeva stane enako (oz. vecinoma kar precej vec) kot npr. tisk knjige ali pa izdelava avta.

Zdej pa tako kot si avtorji in zalozniki vzamejo pravico postavit cene za svoje delo, pol si lahko jaz cist enako vzamem pravico za izdelavo replikatov njhovih stvaritev (enako kot lahko zbijem skupaj svojo kuhinjo al pa prerisem sliko od tanajboljsga_slikarja_na_svetu_ki_kosta_cistprevec) in jih imam doma in z njimi pocnem kar pac hocem.

Po nevemkeri zakonodajni perverziji je sicer moje pocetje na podrocju avtorsko zascitenih vsebin nelegalno (in samo na tem podrocju, povsod drugje si lahko sam iz svojih resursov sestavljam kopije za lastno uporabo), zdej samo se cakamo da se zadeva razsiri se na druga podrocja in kmalu ne bom vec smel doma zmesat cedevite skupaj, ker bo to pac koncni proizvod neke firme (avtorsko zasciten, pa se kaksen patent po vrhu verjetno, mesanje cedevite je le patenta vredna iznajdba) in kot tak zasciten pred kopiranjem.

Al to al pa na tisteh nekaj (in res jih je malo) podrocjih uskladimo zakonodajo da bo priblizno enaka kot drugje, pa namesto da celo clovestvo (ki fura zahodnjasko zakonodajo) najebe zarad par nespoosbnih zalozb, raje najebe par nesposobnih zalozb.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

techfreak :) ::

Pri softwareu je stvar taka da je proizvodnja (torej kar sledi razvoju, stancanje) prakticno zastonj. Avtorji (oz. bolj zalozniki) se pa obnasajo kot da jih zadeva stane enako (oz. vecinoma kar precej vec) kot npr. tisk knjige ali pa izdelava avta.

Kar zaslužijo pri proizvodnji je namenjeno plačilu za ves trud, ki so ga vložili v izdelavo programske opreme. Glede knjig ... v kar nekaj primerih ni veliko razlike med tiskano in e-izdajo, saj večina denarja gre za avtorja in založbo.

Zdej pa tako kot si avtorji in zalozniki vzamejo pravico postavit cene za svoje delo, pol si lahko jaz cist enako vzamem pravico za izdelavo replikatov njhovih stvaritev (enako kot lahko zbijem skupaj svojo kuhinjo al pa prerisem sliko od tanajboljsga_slikarja_na_svetu_ki_kosta_cistprevec) in jih imam doma in z njimi pocnem kar pac hocem.

Saj je njihovo delo, zakaj ne bi smeli postaviti cene, ki jo želijo? Kdo ti brani, da najprej poslušaš najnovejši CD Britney Spears, za tem pa kar si slišal zapoješ in posnameš na računalnik, dokler to uporabljaš za sebe?

antonija ::

Kar zaslužijo pri proizvodnji je namenjeno plačilu za ves trud, ki so ga vložili v izdelavo programske opreme.

In prav je da so za njega placani.

Glede knjig ... v kar nekaj primerih ni veliko razlike med tiskano in e-izdajo, saj večina denarja gre za avtorja in založbo.

Zalozbo ja, avtorja pa vecinoma kar ne.

Saj je njihovo delo, zakaj ne bi smeli postaviti cene, ki jo želijo? Kdo ti brani, da najprej poslušaš najnovejši CD Britney Spears, za tem pa kar si slišal zapoješ in posnameš na računalnik, dokler to uporabljaš za sebe?

Noben jim tega ne more in sme preprecit. Ravno tako kot meni noben ne sme preprecit reprodukcije stvari. Pa to ne pomeni da ne smem pridet v IKEO in si tam sezidat svoje kuhinje, al pa da je ne smem sezidat v delavnici od strica ki je tislar, al pa da ne smem it v merkur po bormasino ce hocem kuhno sezidat, cist svobodno izbiro imam kako jo bom sezidal in NOBEN mi ne bo mogu pridet utrujat da mu "delam skodo" al pa da mu "kradem". Razen racunalnicarjev seveda, ampak za te smo ze povedal da so mickeno drugace obravnavani kot drugi.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

techfreak :) ::

Zalozbo ja, avtorja pa vecinoma kar ne.

Avtor se je odločil, da bo preko založbe prodajal in zaradi tega moraš ti od založbe kupiti. Koliko % kdo dobi je pa odvisno od pogodbe med avtorjem in založbo.

BigWhale ::

antonija je izjavil:

Razen racunalnicarjev seveda, ampak za te smo ze povedal da so mickeno drugace obravnavani kot drugi.


Glej, ti si se namenil uporabiti avtorsko delo nekoga, ki je rekel, da ga lahko uporabljas samo ce mu placas.

Cesa natancno pri tem ne razumes? Ce avtor nima pravice odlocati o tem kdo, kako in kaj bo pocel z njegovim delom, potem povej kdo jo ima in kako bo avtor prisel do svojega zasluzka.

antonija ::

_Ce_ avtor svoje delo objavi, potem je IMO irelevamntno komu kaj dovoli, ker bojo vsi prisotni zadevo slisal, v primeru muzik si jih bojo prepeval al pa clo preigraval (neglede na to kaj si avtor misli o temu), razlika med metodam reprodukcije je pa irelevantna. Reprodukcija je pac reprodukcija.

In ce si jaz lahko prepevam pesem ki sem jo slisal na radiu, al pa v glavi odvrtim izsek od filma ki sem ga gledal v kinu, se celo sam lahko naredim identicen posnetek ce hocem, samo da ne vtaknem ploscka v computer in naredim kopijo al kaj? :|

Ce avtor nima pravice odlocati o tem kdo, kako in kaj bo pocel z njegovim delom, potem povej kdo jo ima in kako bo avtor prisel do svojega zasluzka.

Avtor ni upravicen do nobenega zasluzka... sploh pa ne po defaultu ker je nekaj ustvaril. Tako kot vsi drugi naj svojo stvaritev trzi (in lepo vidimo da gre enim to zelo dobro od rok, pa ne proizvajajo kaksnih hudo kvalitetnih stvaritev) in je problem resen. Ampak uporabljat ene bizarne iz riti potegnjene stevilke za argumentiranje kaksno skodo je utrpel... to pa ni samo krsenje avtorske zakonodaje, ampak verjetno kar kaznivo dejanje.

Pac ce si za svoje avtorsko delo izbral medij, ki ga je banalno lahko reproducirat, pol mi ni jasno zakaj se cudis ce ljudje to pocnejo. Ene slike na platno ni lahko narest, sploh pa ne reproducirat in se tega pac ne pocne masovno. Spect zrezek je dost lazje in vsi krsimo avtorsko zakonodajo ce specemo en zrezek za klerga recept se je spomnil nekdo drug. Edino tam nas noben ne ganja da krsimo zakon, avtorji pa veselo tulite vsi v isti rog.

Glej, ti si se namenil uporabiti avtorsko delo nekoga, ki je rekel, da ga lahko uporabljas samo ce mu placas.

Glej avtor je svoje delo nekje objavil, kar zame pomeni da ga je dal v javnost. Od takrat naprej si jaz jemljem pravico da naj on kar ima svoje delo, jaz se bom pa na zalost moral zadovoljit s kopijo njegove stvaritve in bom prikrajsan za vse donrote ki jih ima original. Ce jih bom pa tako zelo pogresal, si bom pa kupil original. Fair enough?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

Kako naj avtor kaj ustvari, ce nikomur ni treba placati za uporabo njegovega dela? Oziroma mora to narediti samo eden.

Z reklamo? Ne bodi no smesen, analogije s kaksno drugo industrijo je tezko vleci ampak, ce bi nekdo na ulici zastonj talal kruh, bi ti prekleto dobro premislil preden bi ga sel kupit.

49106 ::

antonija je izjavil:

Če bi ti proizvajalec kuhinje take pogoje dal bi kupu drugje, al bi raj ukradu kuhno?

Lahko bi si jo sam naredu (skopirau po domace) in bi stacuna se vedno imela original, izdelovalec kuhinje me pa pomojem nebi tozil ce si sam zbijem skupaj omare ki zgledajo enako kot njegove (dokler so za lastno uporabo, ne za prodajo).
Najverjetneje se pa v takem primeru lahko pritozis enemu od varuhov™ (sklepam da tisti za potrosnike) in bi doticni prodajalec lahko njim razlagal kako tocno ti lahko omeji uporabo (tvoje) kuhinje.

Tukaj so avtorji SWja "malo bolj enaki" kot pa drugi poslovnezi... so bolj zasciteni kot veliki panda. Sej vrjamem da jim tako stanje ustreza, pa vem da oni cist lepo verjamejo da si vecina misli da to mrbit ni najbl fino...


Word, točno o tem govorim.

antonija ::

Trenutno imamo baje stanje kjer "pirati" (and I use the term loosely) delajo _milijardno_ (v USD) skodo avtorjem z neavtoriziranim kopiranjem glasbe, filmov, SWja, ... Glede na pomp v medijih in vpitje avtorjev torej gre sklepati, da hujse kot je sedaj se nikoli ni bilo (za avtorje). In kljub te nadvse grozni in nepredstavljivo tezki situaciji imamo posameznike in podjetja ki ne samo gre, ampak celo pobirajo vrtoglave dobicke iz njihovih avtorskih del.

Zdej pa ce je kdo slucajno preprican da je zato, ker je nekaj spackal skuapj, upravicen do zasluzka, potem mu lahko mirno povem par balkanskih in se kaksno anglosasko da bo bolj drzalo. Ce imamo ljudi in podjetja ki jim uspeva (v tej res oh-in-sploh grozni situaciji), potem bi clovek sklepal da s trenutno situacijo niti ni kaj narobe, ampak da je problem bolj na strani udelezencev, ki niso sposobni trzit svojega dela, hkrati pa opazujejo druge kako jim to uspeva.

In dokler si bojo "avtorji vzeli pravico postavit pogoje pod katerimi se lahko njihovo delo uporablja", si bom jaz vzel pravico izdelat kopijo njihovega dela (brez vseh prednosti ki mi jih nudi nakup originala s katerim itak ne smem delat nic drugega razen tega kar mi avtor dovoli... yeah right), oni pa naj uzivajo v svojem originalu. Koncni rezultat je da ima avtor cisto vse kar je imel prej, jaz imam pa kopijo necesa kar je bilo objavljeno v enem od javnih medijev. It's a win-win situation!!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pelish ::

+1 anatonija!!!

Prav žalostno je že, da je potrebno popolnoma v vsaki debati o ti. "piratstvu" razlagati razliko med reprodukcijo in krajo.

Mavrik ::

Tako kot je žalostno da je treba parazitom razlagati zakaj je razlika v tem primeru popolnoma nepomembna.
The truth is rarely pure and never simple.

antonija ::

Splosno hujskanje raje kako so "pirati" zlobni je ze mickeno pateticno... Enacit krsenje avtorskih pravic s krajo pa se toliko bolj. Krsenje avtorskih pravic je IMO prekrsek v tanajboljsem primeru. In to tak, kjer te se pred sodnika za prekrske ne posljejo, ampak te malo okregajo in je stvar resena. Predvsem je to precej zanemarljiv prekrsek.

Ubistvu je zadeva taka kot ce bi primerjal zvizganje za bejbam na ulici (nespodobno vedenje, mogoce celo nadlegovanje v nekaterih drzavah) s posiltvom. In pol trdil da je v "tem primeru" (BTW to se v slovenscino prevede kot "v primeru ki meni trenutno najbolj ustreza in imam od njega korist") razlika popolnoma nepomembna.

Nared izdelek, nared marketing zanjga in ga trzi. Ce lahko apple prodaja uber drage laptope na kerih lahko speces jajca na oko, pol milsim da bo tud tebio slo. Prevsem pa ze nehajte iskat krivdo za neuspeh povsod drugje.

Pa nehite ze tezit s krajo, ker kraja je:
krája -e ž (á) jemanje česa s prisvojitvenim namenom na skrivaj in brez dovoljenja in vednosti lastnika
Tukaj pa nicesar ne jemljes, samo kopijo si izdelas brez dovoljenja avtorja. Big diffrence, tud ce komu to ni vsec.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni kitajski telefoni vohunijo za uporabniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
8623856 (17769) next3steps
»

Microsoft uničil botnet Nitol in odkril njegove zasevke na svežih kitajskih računalni

Oddelek: Novice / Varnost
53535 (2450) Jst
»

Apple rešil zaplet z blagovno znamko iPad na Kitajskem

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
114768 (3627) Brias
»

Kitajsko sodišče v provinci Guangdong prepovedalo prodajo ipadov

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
258344 (6868) antonija
»

Microsoft poizkuša doseči sprejetje strožje zakonodaje v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
7112692 (10847) nekikr

Več podobnih tem