» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
13 / 20
»»

Relanium ::

Ni stvar v tem, ampak si uporabnik OS kar naprej prilagaja pa posodablja.
Tako da je v pol leta slika lahko že zastarela, OS se pa nalaga na še daljši rok kot samo pol leta.

Moje mnenje (tud meni že gre na živce sisteme nalagat)

poweroff ::

Ne si komplicirat življenja. :D

Potegnete dol Alternate install CD, pri razdeljevanju diska zaženete ročno razdeljevanje, naredite ločeno /boot particijo, potem pa tri kripto particije.

Potem tam za kripto particije določite kaj bo na njih (ena za root, druga za /home, tretja swap - z random keyem).

Pol pa normalen install do konca.

Problem nastopi le, ko bi človek rad preimenoval kripto diske (po defaultu so imenovali v stilu sda2_crypt,... - jaz imam raje crypto_root, itd. - žal installer ne omogoča poljubnega imenovanja kripto diskov - ali pa jaz nisem našel te opcije.). Pol se je pa treba malo poigrat. Zbootaš livecd, ročno mountaš kripto diske, se chrotneš v sistem ter poženeš update-initarmfs -u... Tam je treba malo vedeti kaj delaš.
sudo poweroff

Icematxyz ::

Gestures with multitouch in Ubuntu 10.10

Multi-touch Support Lands in Maverick









Vir slik

Kaj pa peti prst? Je rezerviran za:

Thumbs up



Vir slike

Morda za zanimivost: "referenčna platforma" za razvoj multitouch podpore s strani podjetja Canonical je Dell XT2. Strojna in programska podpora za multitouch je odvisna tudi od hitrosti implementacije proizvajalcev le-te.

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat release date 10.10.10. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

System ::

Lep datum izida. :)
Se že ve, če bodo kakšne večje spremembe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: System ()

Icematxyz ::

Baje da bo čista desetka. Ne vem bomo videli.

Mobilni uporabniki bodo s to verzijo dobili nekaj čisto novega. Ubuntu Light. Deskop uporabniki pa bomo dobili na voljo najnovejši popularen software in tudi kakšna GUI sprememba se obeta. In pa seveda Canonical še ni zadovoljen z hitrostjo 10.04. Na primer zagon. Kar me sicer čudi. Ker jaz sem zadovoljen. Ampak OK. Bom že preživel in se prilagodil! ;)

Pa kakšno težavo, ki se je pojavila v tej temi. Bo morda ta čista desetka ki prihaja sama po sebi odpravila. Če spremljaš kaj Alpha, Beta, RC verzije. So največje spremembe oziroma novosti navedene že kar na download strani.

Če bi pa hotel popoln in detajlen (tehničen) seznam sprememb. Bi pa bil seznam dokaj dolg.

Zgodovina sprememb…

zee ::

Upam, da pofiksajo zagon servisov, ker mi zdaj računalnikih NFS crkuje oz. dela-nedela.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Lawler ::

Icematxyz je izjavil:

Baje da bo čista desetka. Ne vem bomo videli.

Mobilni uporabniki bodo s to verzijo dobili nekaj čisto novega. Ubuntu Light. Deskop uporabniki pa bomo dobili na voljo najnovejši popularen software in tudi kakšna GUI sprememba se obeta. In pa seveda Canonical še ni zadovoljen z hitrostjo 10.04. Na primer zagon. Kar me sicer čudi. Ker jaz sem zadovoljen. Ampak OK. Bom že preživel in se prilagodil! ;)

Pa kakšno težavo, ki se je pojavila v tej temi. Bo morda ta čista desetka ki prihaja sama po sebi odpravila. Če spremljaš kaj Alpha, Beta, RC verzije. So največje spremembe oziroma novosti navedene že kar na download strani.

Če bi pa hotel popoln in detajlen (tehničen) seznam sprememb. Bi pa bil seznam dokaj dolg.


Z zagonom sm že zdaj kr zadovoljen, kaj bo šele potem :) Ali pa če samo pomislim da bi imel še SSD :)

Icematxyz ::

"5 things to look forward to in Ubuntu 10.10"

Post-Release application delivery

Developers and users alike will look forward to the ability for new packages to be introduced to the distribution after it has been released. Although the process is not finalized, there will be a process by which developers can submit their packages for review and inclusion into the software repositories, even after a major release. This means that Ubuntu users will be able to receive new packages without upgrading or manually seeking them out, which is the case today.


Zanimivo.

BaRtMaN ::

Ja končno. Admini delovnih postaj bodo imeli več dela s testiranjem novih različic paketov a desktop userji bomo veliko bližje bleeding edgu.

Očitno mi le ne bo treba s Fedoro flirtat! :)

Icematxyz ::



Več branja

Blueprints

Moram reči da to pa ni več šala sedaj. Zgleda obetavno!

Ja končno. Admini delovnih postaj bodo imeli več dela s testiranjem novih različic paketov a desktop userji bomo veliko bližje bleeding edgu.


Še bolje bi bilo, če bi s preprostim "stikalom" preklopil med obema opcijama. Klasika + varnostni popravki ali pa ta nova zadeva "Post Festum". Po želji. Bomo videli. Nisem vedel da Canonical kaj bolj resno dela v to smer. So me prijetno presenetili sedaj in komaj čakam!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Gandalfar ::

Je ze kdo upgradal na 10.10?

Icematxyz ::

Ah sem si prebral bolj podrobno sedaj glede "post release" procesa. In žal že pri prvi omejitvi:


Only new applications that are not present in an existing official Ubuntu repository (such as main/universe) are eligible in this process (e.g a new version of an application in an existing official repository is not eligible).


Je bilo veselje končano. Bom pač še naprej to počel ročno če je potreba.

Je ze kdo upgradal na 10.10?


https://wiki.ubuntu.com/MaverickRelease...

Beta in RC prihajata v Septembru. Zdaj bo se počasi začela sezona nadgradenj za tiste, ki radi živijo na robu... Oziroma za tiste, ki ne bodo ostali na Lucid Lynx. Ker gre pri Lucid Lynx za LTS različico, bo verjetno se našel tudi kakšen uporabnik, ki sploh ne bo nadgradil še lep čas.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

10.10 ? Če bo pol tok boljši kakor je bil prehod na .04, kapo dol.

Zagon pohitriti samo pohvaljujem. Naj malo porihtajo še memory management, da ne piše Swapa za brezveze.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Še eden kratek povzetek novosti ki bodo bolj očitne za uporabnike (GUI):

http://www.khattam.info/what%E2%80%99s-...

Recimo da ker bo novost Ubuntu Light + Unity vmesnik. Da še enkrat zadevo izpostavim:

Ubuntu Light + Unity vmesnik



Ne vem pa ker na tej sliki prvič vidim ta transparenten videz. Če je kakšna custom preobleka ali je to feature od Unity vmesnika.

F-Spot bo zamenjal Shotwell. Software center bo dobil nekaj novih featurjev. Novejši kernel, novejši odprto kodni gonilniki. Multitouch bo prvič implementiran. "Windicators" nič ne zasledim več. Bodo v 10.10?

Tehnično gledano pa tudi:

https://blueprints.launchpad.net/ubuntu...

Če kdo želi predčasno poskusiti Unity vmesnik kar na Lucid Lynx. Oziroma še bolje če ima kakšno testno inštalacijo ali pa kar v VirtualBox. Da primarni sistem ostane nedotaknjen. Lahko to stori na sledeč način:

http://digitizor.com/2010/05/10/how-to-...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

poweroff ::

Kul. V Mavericku prihaja tudi novi firewire stack. Pa baje bodo rt2680 wireless driverje končno pofixali... :))
sudo poweroff

dux ::

10.10 bo imel tudi nove menije (messaging menu) in music menu. Razvili so tudi neko svojo pisavo.

Software center pa naj bi omogočal tudi kupovanje programov in dobil zgodovino.

Jaz mam 10.10 na netbooku od alfe 3 naprej, unity mi je bil precej všeč, vendar je bil še hroščat, zato mam trenutno običajni vmesnik. Indicator applet se občasno sesuva, drugo pa dela.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

17.8.2010 je izšel prvi "point release" 10.04.1.

The Ubuntu team is proud to announce the release of Ubuntu 10.04.1 LTS,
the first maintenance update to Ubuntu's 10.04 LTS release. This
release includes updated server, desktop, and alternate installation CDs
for the i386 and amd64 architectures.

Numerous updates have been integrated, and updated installation
media has been provided so that fewer updates will need to be downloaded
after installation. These include security updates and corrections for
other high-impact bugs, with a focus on maintaining stability and
compatibility with Ubuntu 10.04 LTS.


Primerjava 10.04 in 10.04.1.

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Bananovec ::

Tudi sam že nestrpno čakam in upam, da bom v jeseni lahko normalno uporabljal Ubuntu. V nasprotnem primeru bom pa pač čakal do pomladi.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Icematxyz ::

Zanimivo se mi zdi da so v 10.04.1 odstranili Plymouth. In pa ne vem ali gre le za občutek. Ampak menim da se naloži še hitreje kot 10.04.

Tudi sam že nestrpno čakam in upam, da bom v jeseni lahko normalno uporabljal Ubuntu. V nasprotnem primeru bom pa pač čakal do pomladi.


Kaj točno pa ti ne dela? Kakšno strojno opremo imaš.

Naj malo porihtajo še memory management, da ne piše Swapa za brezveze.


Koliko imaš sistemskega pomnilnika na voljo? Meni praktično ne vem če je porabil zadnje čase več kot 0k used. Oziroma graf v Nadzorniku sistema je praktično vedno ravna črta. Se pravi 0,0%.

Se pravi ker imam sistemskega pomnilnika dovolj (3GB) izmenljivega prostora praktično nikoli ne uporablja. Ker ne zaganjam programov, ki bi zapolnili sistemski pomnilnik.

Zgodovina sprememb…

BaRtMaN ::

Kar se swapa tiče, imam trenutno glavni pomnilnik zaseden 58% (2,3/3,9GiB) pa je na swap particiji še vedno za 622MiB podatkov.

Z 1GB RAMa je sistem pogosto swappal in so bila čakalne dobe neznosne. Kaj čem - multiuser system, FireFox memleaks and two smoking barrels! (moj nos ;))

Icematxyz ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Pyr0Beast ::

Hmm. Unity mi nekako ni všeč. Celo crashnil se mi je, počasen pa za ponoret.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Da ne deluje še tako kot bi moral. Se pravi deluje počasi in nestabilno. Ampak nekako imam občutek, da bo v teh dveh mesecih ki jih še imajo na voljo zadeva spolirana. Bomo videli.

P.S. Osebno bi zadevo z veseljem poskusil na Dell XT2. Če bi ga imel na voljo.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Hja. Upgrade na 10.10 iz wubija je katastrofa, pobil je grub in win boot loader. :)

Tak da pri ubuntuju dokler ne spolirajo ostanem na gnome in to je to, še raje kakšen xfce, ki je mnogo mnogo hitrejši.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Da pri Wubi sem opazil težavo glede Grub2 pred časom, ko sem nameščal posodobitve. In ker je med posodobitvami bil tudi Grub2. Mi je vrglo ven vprašanje v MBR katerega trdega diska želim namestiti Grub2 (first stage). Ker sem domneval kaj temu sledi. Če bi Grub2 nameščal v MBR kar ven iz Wubi inštalacije. Se pravi nič kaj dobrega. Sem zadevo preklical. In to je bilo to. Grub2 (first stage) se ni namestil v MBR zagonskega diska. In vse je ostalo nespremenjeno.

Tebi je pa storila nadgraditev (Grub2) zdaj ravno to. Vidim tudi opozorilo:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

Skratka Wubi in Grub2 se ne marata preveč. Tako da dokler tega ne odpravijo. Da bo Grub2 posodobil le Wubi zagonske datoteke ali bo spremenjen do te mere, da se ne bo nameščal v MBR zagonskega diska. Ne vem če bom priporočal namestitev Ubuntu s pomočjo Wubi.

Icematxyz ::

S tem da tudi pri nadgradnji Ubuntu, ki je nameščen s pomočjo Wubi. Bi jaz raje počakal na Wubi za verzijo 10.10.

Potem bi se pa prepričal prvič če obstoječi Wubi za 10.04 piše da podpira nadgradnjo na 10.10. Ali je potreben nova inštalacija. In nadgradnja ni podprta.

Zdaj pa če boš reševal težavo. Predvidevam da imaš nameščen Windows + Wubi.

Kot prvo boš moral obnoviti MBR za Windows:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

In najverjetneje bo še vedno vnos za Ubuntu (ki ga je ustvaril Wubi) po tem postopku v Windows boot loaderju izbrinikih.

Recimo je pa veselo če imaš Grub2 + Ubuntu + Windows + Wubi na računalniku nameščen in se ti to zgodi. Ampak če imaš takšno kombinacijo potem verjetno tudi v 5 minutah zadevo rešiš, ker najverjetneje veš kaj počneš. :)

Skratka sveta ni konec. Manj veščim uporabnikom pa Wubi vidim da zaradi težav z Grub2 lahko povzroči neljubo težavo. In upam da 10.10 to reši drugače. In da se Grub2 ukvarja le z Wubi ne pa z zagonskim diskom!

KaRkY ::

Komaj čakam na 10.10 ampak sem tudi malo žalostn da nebo GNOME 3.0 pa FF 4.0 v nje. Mi je pa všeč nova prirejena Ambience dark tema.

Mi je pa 10.04 tudi zelo všeč čeprav ga uporabljam komaj 2-3mesece(prej monogo let Win user) in nevem zakaj nisem menjal že prej:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Pyr0Beast ::

Kot prvo boš moral obnoviti MBR za Windows:

Heh. Sem še kar en win setup nasnel in to je to, me ni vprašalo za repair, tako da tega nisem mogel izbrati.
Ko je prišel do izbire OS za boot je tudi zagon ubuntuja delal iz prve.

Obnovitev gruba z live-cd-jem pa NI delovala. Samo v safe mode je šel in to je to.

Recimo je pa veselo če imaš Grub2 + Ubuntu + Windows + Wubi na računalniku nameščen in se ti to zgodi. Ampak če imaš takšno kombinacijo potem verjetno tudi v 5 minutah zadevo rešiš, ker najverjetneje veš kaj počneš. :)

:)

Skratka sveta ni konec. Manj veščim uporabnikom pa Wubi vidim da zaradi težav z Grub2 lahko povzroči neljubo težavo. In upam da 10.10 to reši drugače. In da se Grub2 ukvarja le z Wubi ne pa z zagonskim diskom!

Mah jaz sem bil jezen samo zato ker mi gre na jetra iskati tiste cd-je in priklapljati zunanji cd-pogon zato da lahko zadevo popraviš :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Obnovitev gruba z live-cd-jem pa NI delovala. Samo v safe mode je šel in to je to.


Hm. Če imaš nameščen na računalniku le Windows + Wubi. In je to to. Potem Grub2 in "reševanje" situacije s pomočjo Ubuntu LiveCD v tem primeru (wubi) ni prava pot.

LiveCD za popravilo Grub2 (first stage v MBR) bi prišel v poštev, če bi imel Ubuntu nameščen klasično na razdelku trdega diska. V tvojem primeru pa je sklepam da Grub2 prepisal MBR zagonskega diska. In to ob posodobitvi znotraj Wubi inštalacije. In s tem je bila zgodba končana. Grub2 first stage iz MBR kolikor vem v samo Wubi inštalacijo "ne vidi". Najlažja rešitev je torej obnovitev Windows boot loaderja. Oziroma samo prvega dela, ki je zapisan v MBR. Ker vse ostalo se v primeru Wubi nahaja še vedno na trdem disku v nespremenjeni obliki.

Glede swapa in prekomerne uporabe le tega. Kot opažaš. Pa če želiš poskusi še sledeče. V terminal vpiši:

gksudo gedit /etc/sysctl.conf

In v datoteko vnesi sledeče:

vm.swappiness=10

Shrani in izvedi reboot. Morda bo kaj pomagalo. Morda ne. Poskusiti ni greh. Na vrednost 0 ne nastavljaj. Pri klasičnih trdih diskih bi vrednost naj bila na desktopu med 5 in 10. Za SSD ne vem.

Vir

Lahko je pa tudi "memory leak" kakšnega programa ali na primer Xorg je za Intel gonilnike imel pred časom grd memory leak. Ampak v tem primeru bi računalnik če ga pustiš prižganega dalj časa. Postal najverjetneje izrazito neodziven.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Mi je pa 10.04 tudi zelo všeč čeprav ga uporabljam komaj 2-3mesece(prej monogo let Win user) in nevem zakaj nisem menjal že prej


Marsikdo ne ve. Da popolnoma zadostuje za njegove potrebe. Oziroma, da je v tem trenutku kar najprimernejša izbira zanj ali zanjo. ;)

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

LiveCD za popravilo Grub2 (first stage v MBR) bi prišel v poštev, če bi imel Ubuntu nameščen klasično na razdelku trdega diska. V tvojem primeru pa je sklepam da Grub2 prepisal MBR zagonskega diska. In to ob posodobitvi znotraj Wubi inštalacije. In s tem je bila zgodba končana. Grub2 first stage iz MBR kolikor vem v samo Wubi inštalacijo "ne vidi". Najlažja rešitev je torej obnovitev Windows boot loaderja. Oziroma samo prvega dela, ki je zapisan v MBR. Ker vse ostalo se v primeru Wubi nahaja še vedno na trdem disku v nespremenjeni obliki.

Hvala za razlago.



Shrani in izvedi reboot. Morda bo kaj pomagalo. Morda ne. Poskusiti ni greh. Na vrednost 0 ne nastavljaj. Pri klasičnih trdih diskih bi vrednost naj bila na desktopu med 5 in 10. Za SSD ne vem.

Tudi 0 ne spremeni ničesar, ne 5 in ne 10.

Sicer nekaj časa po zagonu je swap = 0, nato pa po kakem dnevu ali dveh naraste na 30MB, včasih še na več - 100MB. (ga imam predvsem v stand-by-u)
To predvsem ko gre pomnilnik preko polovice razpoložljive kapacitete.

In sistem, ko drajsa po swapu rata za crknt neodziven. :)
Morebiti notri zmeče neuporabne strani od kernela ali kaj podobnega kar ni v uporabi.

Že tudi uro - sekunde šteje, 1, 2, 3, 5, 6, 9 ... :/

Ampak za navadni firefox + flash + pidgin je IMO 1GB rama vrh glave in ne vem kaj sploh ima za šariti gor. Za ključ, če crkne se ne sekiram, ampak ta neodzivnost je mučna, ko ti npr. glasnost nabije do kraja sredi noči :)

Puppy linux je bajno dobra stvar - lavfa direkt iz rama, odziven da verjeti ne moreš napram ubuntuju. Samo zaradi zezanj z grafo se nisem ubadal z njim. Rama pa toliko da sploh ne ve kaj bi z njim :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Pa imaš slučajno FireFox prižgan non-stop? Se pravi, da ga ne ugašaš, ko ne brskaš po internetu? In ga pustiš skratka prižganega ali pomanjšanega in delujočega non-stop?

Pyr0Beast ::

Da in ne. Ugašam ko pozaprem vse zavihke - vsake kvatre, ker je zagon dokaj počasen. Lavfa pa no-script in add-block in better privacy. Tako da nek resource-hog ne more biti, ker se aktivni content ne izvaja.
Vem pa za FF memory leak - zato tudi vsake dva ali tri dni zadevo zaprem.

Na winxp mašini, iz katere pišem je ff odprt že kaki teden. Požoka 130MB rama in okoli 100MB navideznega pomnilnika - za 3 odprta okna.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Naredi test. In FF ko ga aktivno ne uporabljaš zapiraj. Oziroma če imaš pognane še kakšne druge programe enako naj velja za njih. Nekje v dveh dneh uporabe (up-time) kot praviš, da že opaziš težave. Boš videl ali je "krivo" za to programje, ki ga poganjaš. Ali je kaj bolj povezanega z samim Ubuntu operacijskim sistemom.

Se pravi aplikacije, ki jih uporabljaš imej zagnane sedaj 2 dni le takrat, ko jih uporabljaš! Ko jih ne uporabljaš, pa jih zapri. Po dveh dneh uporabe pa preveri če se Ubuntu obnaša enako odzivno kot ob "svežem" zagonu!

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Odzivnost je načeloma enaka ob zagonu kot po daljšem času delovanja. So pa trenutki ko traja kake par sekund da pride h sebi.
FF je narihtan naj ne piše zgodovine ali česarkoli drugega na ključ, pidgin pa edino kar dela so logi in tudi to je izklopljeno.

Sedaj sem po 5h dneh uptima imel okoli 22MB swapa, brez da bi bil FF vklopljen. Ko sem zaprl še vse ostalo ga je bilo okoli 21MB, ko sem se odjavil in ponovno prijavil pa le še 4MB - po rebootu pa ga je vedno 0MB

Teh 22MB načeloma ostane bolj ali manj konstantnih, samo zakaj ko pa sploh ne rabi biti ? Tudi če sem dal swappines na 0 je bilo enako. Enako na drugem prenosniku s isto verzijo OS, ki je imel 512MB rama, samo da je tam bilo swapa po 100MB in še več, rama pa 3/4 frej.
Sem probaval in sem zbisal tudi swap particijo, enaka zadeva kot prej.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Aljaz1980 ::

Lp
da ne odpiram novega topika

rihtam si server in sicer z ubuntu server 10.04 x64
naletel sem na sledeči problem
namestil sem transmision z web gui po sledečem vodiču
http://1000umbrellas.com/2010/04/21/tra...

za download mapo sem izbral /home/shares/allusers/torrents
z
$ sudo usermod -a -G debian-transmission gregag
$ chgrp debian-transmission /home/shares/allusers/torrents
$ chmod 770 /home/shares/allusers/torrents

no transmission deluje odlično dokler ne začnem brkat z sambo po sledečem vodiču
http://howtoforge.net/ubuntu-10.04-samb...

chown -R root:users /home/shares/allusers/
chmod -R ug+rwx,o+rx-w /home/shares/allusers/

v tem primeru sicer samba deluje, s tem da skupnega share dototeke ne vidim samo home od svojega userja (da sem kopiral na koncu konfig datoteke) in transmission mi vrne error da pač ne more download-at saj nima pravic za shranjevat, kar popravim z zgornimi ukazi, samo skupnega shara na sambi še vedno ne vidim;((

Icematxyz ::

@Pyr0Beast

Odzivnost je načeloma enaka ob zagonu kot po daljšem času delovanja.


Potem najverjetneje ne gre za kakšen memory leak. Kjer bi pomagal le kakšen ponovni zagon.

rama pa 3/4 frej


1/4 ga torej uporabljajo v tistem trenutku aplikacije. Ukaz top v terminalu pa ti pokaže tudi cached memory. Ki se nahaja zraven te 1/4 v sistemskem pomnilniku. In to se verjetno napolni. Ubuntu pa ga zgleda ne sprosti. In raje uporabi še Swap. Ali pa preprosto napolniš praktično ves pomnilnik. V nekem trenutku. In se uporabi tudi Swap. Ne vem pa če ga Ubuntu potem takoj pobriše. Ali ga še nekaj časa ohrani. Ukaz:

free -m

Ti na pregleden način pokaže v MB koliko in kje se nahaja zasedenost pomnilnika v nekem trenutku. V primeru 1GB ali manj pomnilnika je morda pri Ubuntu popolnoma normalno da uporabi še občasno Swap. Pri 512MB pomnilnika skoraj zagotovo je temu tako. To mislim, da sploh ni vprašanje.

Je pa res da sem to spregledal:

Za ključ, če crkne se ne sekiram


Se pravi Ubuntu in Swap sta na USB ključku? Pri USB ključkih se lahko pojavi več težav. Nizka hitrost (predvsem pisanja), ext3 in ext4 nista najbolj primerna primerna datotečna sistema za USB ključke. Glede async I/O je verjetno treba kaj ročno nastavljati. Ampak kljub vsemu če gre za kakšen manj zmogljiv USB ključ.

Potem je zelo verjetno da:

So pa trenutki ko traja kake par sekund da pride h sebi.


Da to povzroči USB ključ. Ali pa v nekem trenutku pomanjkanje sistemskega pomnilnika. Najverjetneje pa kombinacija. Lahko tudi CPU? Je v tistem trenutku na max? Po vsem napisanem imam nekako občutek, da gre za omejitve povezane z strojno opremo in zmogljivostjo le te.

Pyr0Beast ::

1/4 ga torej uporabljajo v tistem trenutku aplikacije. Ukaz top v terminalu pa ti pokaže tudi cached memory. Ki se nahaja zraven te 1/4 v sistemskem pomnilniku. In to se verjetno napolni. Ubuntu pa ga zgleda ne sprosti. In raje uporabi še Swap.

Ajjjj. 750MB used. 250MB free. 412MB cached. *headpalm*

Torej je uporaba swapa, če odprem še par zavihkov popolnoma logično neracionalna. Memory mismanagement ...

Ti na pregleden način pokaže v MB koliko in kje se nahaja zasedenost pomnilnika v nekem trenutku. V primeru 1GB ali manj pomnilnika je morda pri Ubuntu popolnoma normalno da uporabi še občasno Swap. Pri 512MB pomnilnika skoraj zagotovo je temu tako. To mislim, da sploh ni vprašanje.

Kar mi sploh ni všeč. Če OS z 1GB rama ne more normalno delovati, pa čeprav imaš odprt samo chat in web ...

Se pravi Ubuntu in Swap sta na USB ključku? Pri USB ključkih se lahko pojavi več težav. Nizka hitrost (predvsem pisanja), ext3 in ext4 nista najbolj primerna primerna datotečna sistema za USB ključke. Glede async I/O je verjetno treba kaj ročno nastavljati. Ampak kljub vsemu če gre za kakšen manj zmogljiv USB ključ.

Yes. Ni baš neka škrt roba. Ćeprav pisanje je na vseh ključkih blazno počasno.



Da to povzroči USB ključ. Ali pa v nekem trenutku pomanjkanje sistemskega pomnilnika. Najverjetneje pa kombinacija. Lahko tudi CPU? Je v tistem trenutku na max? Po vsem napisanem imam nekako občutek, da gre za omejitve povezane z strojno opremo in zmogljivostjo le te.

Kombinacija vsega, tudi SW :) Čeprav torrent na USB ključ (ko so ga malo popravili da ne piše vsako drobtinico) leti BP.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Icematxyz ::

750MB used. 250MB free. 412MB cached.


Samo po sebi s tem ni nič narobe. Težava leži najverjetneje tukaj:

Kar mi sploh ni všeč. Če OS z 1GB rama ne more normalno delovati, pa čeprav imaš odprt samo chat in web


"Web" in brskanje po spletu z sodobnim brskalnikom je resurce hog. In potrebuje zmogljivo strojno opremo. To je žal dejstvo. Sam Ubuntu 10.04 ponavadi porabi v idle kakšnih 300 - 400MB. Potem prižgeš sodoben brskalnik in začneš "surfat". Maneverski prostor za OS za "memory management" se s tem dokaj zoži. Recimo eden review:

http://www.williambrownstreet.net/blog/...

Poglej malo številke pri porabi pomnilnika. Za eno tako čisto preprosto "surfanje". Ne vem to so že detajli ampak a si aplikacija v naprej rezervira sistemski pomnilnik? In če si ga. Kaj se potem najverjetneje zgodi? Ne vem. 2GB pomnilnika + inštalacija na trdi disk. Pa bo verjetno zadeva kot noč in dan.

Icematxyz ::

Lahko pa si še kaj takšnega pogledaš. In poskusiš kako se obnese:

https://help.ubuntu.com/community/Insta...

Naključen vodič s slikami (uporabi google):

http://www.psychocats.net/ubuntu/minimal

Predvsem zakaj bi se s tem ukvarjal? Nič ne bo bolj oh in sploh zadeva.

Ocenjujem da bo večji kos pomnilnika na voljo za brskanje po spletu (in nekoliko več glede memory management maneverskega prostora s strani Ubuntu OS). To je pa tudi vse. Če je možno pa 2GB+ pomnilnika in inštalacija na trdi disk. In čistokrven Ubuntu. Pa ne bi smelo biti težav. S tega vidika.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

@GregaG87

Torej težavo ti povzroča Samba File Server na Ubuntu 10.04 server.

Začni tukaj:

https://help.ubuntu.com/10.04/servergui...

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Luci...

Nisem pa se poglabljal v zadevo. Ampak na prvi pogled deluje kot dobro izhodišče za iskanje rešitve za tvojo težavo.

Zgodovina sprememb…

Sims ::

Pozdravljeni,

Torej. Naenkrat sem opazil, da ko se sistem naloži ter kliknem na "start" gumb na gnome meni, se le ta ne prikaže takoj. Vem da sem nekje zasledil, da naj bi ikone dal v "cache". Vendar po parih poskusih mi to ni uspelo. Aja, teme za ikone nimam od ubunta. Jo pa uporabljam že nekaj časa in teh težav ni bilo ...

Hvala.

LP.

Sims

System ::

Potem čez minutko še vedno ne gre?

Drugače morda si se kaj z cache igral in si lahko fajn pobrkral stvari.

Pyr0Beast ::

Ocenjujem da bo večji kos pomnilnika na voljo za brskanje po spletu (in nekoliko več glede memory management maneverskega prostora s strani Ubuntu OS). To je pa tudi vse. Če je možno pa 2GB+ pomnilnika in inštalacija na trdi disk. In čistokrven Ubuntu. Pa ne bi smelo biti težav. S tega vidika.

Ma ja. Saj na stacionarcu dela BP, sam očitno moraš veliko trpeti če hočeš lavfati sistem iz ključa.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Kaj pa vem. Po vrsti:

1.)
Pod /usr/share/icons poišči točno ime za custom paket ikon, ki ga uporabljaš. Lahko v okno Alt + F2 ali v terminal vpišeš nautilus /usr/share/icons. Nato vpiši v terminal:

sudo gtk-update-icon-cache -f /usr/share/icons/ime_tvojega_packa_ikon

Najbolje da potem izvedeš kar ponovni zagon računalnika. Če pomaga ga je zmedlo nekaj glede "cache" ikon. Če ne pomaga:

2.)
V Alt + F2 okno ali terminal vpiši:

gnome-appearance-properties --show-page=effects

In izklopi vizualne učinke. In reboot. Če pomaga je krivo najverjetneje kaj z gonilniki za grafično kartico ali Compiz nastavitvami. Če ne pomaga:

3.)
V Alt + F2 okno ali terminal vpiši:

gnome-appearance-properties

Zamenjaj temo na privzeto od Ubuntu. In reboot. Da vidiš če gre za kakšno večjo težavo ali je povezana le z preobleko oziroma "icon packom".

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Ma ja. Saj na stacionarcu dela BP, sam očitno moraš veliko trpeti če hočeš lavfati sistem iz ključa.


V bistvu uporaba USB ključa priključenega na vmesnik USB namesto trdega diska priključenega na PATA ali SATA podatkovno vodilo prinese ponavadi zraven manjšo zmogljivost da.

Ampak spet na stacionarnem računalniku, kjer verjetno imaš še preostali hardware bolj zmogljiv. Bi se morda vse skupaj bolje obnašalo!

A na računalniku, kjer Ubuntu poganjaš iz USB ključa, pa namestitev na trdi disk ne pride v poštev?

Višje si dal sliko testa:

Write speed



Zmogljivost pisanja na ključek. To je verjetno razlog "trokiranja"? V neki točki zmanjka sistemskega pomnilnika in se čaka. Po moji oceni večjo vlogo tukaj odigra hardware kot software. Zna bit, da bi ob popolnoma enakem hardwaru. In namestitivi na eden spodoben trdi disk ali SSD zadeva se obnašala popolnoma drugače. Rezultat bi bil viden verjetno celo brez nadgradnje sistemskega pomnilnika!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Sims ::

Najprej hvala za odgovor, takole je ...

Sem šel pogledat in pod /usr/share/icons/ ni bilo mape oz imena mojega "icon-packa" Nato sem pogledal katere so noter in ročno ustvaril mapo z imenom in vsebino, ki je v /home/sims/.icons/Win2-7 Od tukaj tudi ikone ... No, ko to naredim zaženem ukaz, ki ga je Icematxyz podal. Dobim naslednje.

sims@sims-laptop:~$ sudo gtk-update-icon-cache -f /usr/share/icons/Win2-7
[sudo] password for sims:
gtk-update-icon-cache: The generated cache was invalid.

Ker pač ne vem kaj delam 8-O sem še probal
sims@sims-laptop:~$ sudo gtk-update-icon-cache -f /home/sims/.icons/Win2-7
gtk-update-icon-cache: The generated cache was invalid.
sims@sims-laptop:~$


Glede nato, da icon ni bilo v /usr/share/icons, bi rekel, da je tu nekje težava ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Pyr0Beast ::

A na računalniku, kjer Ubuntu poganjaš iz USB ključa, pa namestitev na trdi disk ne pride v poštev?

Ne, hrup in žganje. Naslon za roke se segreje, da te praktično opeče (direktno pod njim je pa disk), pa je to tako ena cenejših variant usposabljanja prenosnika, da lahko delaš na njemu.

Zmogljivost pisanja na ključek. To je verjetno razlog "trokiranja"? V neki točki zmanjka sistemskega pomnilnika in se čaka. Po moji oceni večjo vlogo tukaj odigra hardware kot software. Zna bit, da bi ob popolnoma enakem hardwaru. In namestitivi na eden spodoben trdi disk ali SSD zadeva se obnašala popolnoma drugače. Rezultat bi bil viden verjetno celo brez nadgradnje sistemskega pomnilnika!

Pa ja, verjetno bi šlo, samo za to je treba razdreti cel laptop.

Se pa zadeva popravlja z vsakim updatom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

@Sims

Se pravi uporabljaš verjetno Win2-7 Pack. Nimam izkušenj s to zadevo. Zadeva pa je najverjetneje povezana s tem packom.

Korak 2 (vizualni efekti) ni ničesar spremenil? Da ne bo zadeva na koncu še slabša. Ampak morda bi najhitreje zadevo "popravil" če bi Win2-7 Pack odstranil in ponovno namestil. Se pravi v primeru da Win2-7 pack deluje brezhibno na LucidLynx z nameščenimi zadnjimi popravki. In da pri tem ne bo težav ali izgube podatkov:

=== Quick FAQ: ===
Q: How do I install? A: Run GUIInstall.sh
Q: How do I uninstall? A: Run GUIUninstall.sh

Sims ::

Ja, tale pack sem uporabljal en čas. Sedaj pa uporabljam le ikone, ki so del tega packa. In verjetno je tukaj sedaj "keč". Ker sem pack dal uninstall, mapo z ikonami pa posnel v /home/sims/.icons/Win2-7 ročno.

To je bilo dovolj, da lahko uporabljam privzeto ubutu temno temo Ambiance, le ikone imam te. Zadeva deluje. Razen pojavi se ta omenjena težava z menijem. Prej pa te težave ni bilo, ker verjetno install skripta ustreno namesti ikone? Do sedaj sem mislil da je /home/sims/.icons/ edini vir ikon za sistem ... Aja efekte imam izklopljene, ne uporabljam compiz

Tvoj predlog ponovne namestitve bi verjetno res rešil težavo, vendar, jaz bi rad imel le ikone. Nameščenega pa ne žeilm imeti celotnega packa. Hehe, dejansko bi lahko normalno instaliral pack in pač custom nastavil željeno. Sedaj je vprašanje, čemu bi potreboval celoten pack zaradi ikon?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()
««
13 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177904 (46743) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478893 (8105) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160160 (117753) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981168011 (140658) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033614 (28113) poweroff

Več podobnih tem