» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
12 / 20
»»

Relanium ::

ne, sam ukazov ne znam dosti da bi prišel do .exe-ja (katerega bi potem zagnal z Wineom)
Zdaj ena rešitev je da kopiram celotno vsebino v home/user mapo pa tam znam takoj zagnat

Icematxyz ::

Prvi del samo uporabi:

sudo mkdir /mnt/virtual
sudo mount -o loop -t iso9660 /pot/do/tvoj.iso /mnt/virtual

Pot (nautilus ali terminal) do datotek je potem torej /mnt/virtual

Na koncu pa lahko še unmountaš:

sudo umount /mnt/virtual

Ali pa uporabiš kakšen GUI "frontend".

sudo apt-get install gmountiso

gmountiso

GMount ISO



Ali pa kar z urejevalnikom arhivov (File roller) to rešiš. Se pravi v Nautilus poiščeš .iso sliko. Desni klik na njo -> Odpri z upravljalnikom arhivov. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Relanium ::

hvala za tole, bo kr gmountiso najboljša pot za mene, ker tud .iso se mi nahaja v zajebani lokaciji na drugem pogonu (NTFS)
pomanjkljivo je moje znanje osnovnih ukazov konzole :)

Pa glede slušalk, še kakšna ideja mogoče?

Icematxyz ::

Kakšno je ime naprave v gnome-alsamixer. Zavihek zgoraj.

Relanium ::

Realtek ALC269

Icematxyz ::

No da ne bo na koncu res kakšna takšna smešna zadeva:

Indikator za glasnost na pultu -> Možnosti zvoka -> zavihek Odvod.

In potem imaš tam pod Izbor naprave za odvod in spodaj izbirnik Povezava nekaj možnosti za nastavljanje. Poskusi če prestaviš. Če se kaj spremeni.

Relanium ::

Nič ne pomaga na Analog output sploh nič nikjer ne igra, analog speakers pa je bilo zdaj,
zadeva pa pri meni zgleda takole




Misliš da bi fora lahko bila tule mogoče:

At the bottom, add the following command:
options snd-hda-intel position_fix=1 model=lenovo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Icematxyz ::

Jaz bi na tvojem mestu (po tem ko si poskusil neuspešno z osnovnimi pristopi) poskusil kar z nadgradnjo na zadnjo verzijo alsa 1.0.23. So neke spremembe za tvoj chipset not. Ki bi morda odpravile to težavo.

gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf


In izbriši ven če si kakšno vrstico dodal. Spremeni tudi nazaj vse ostalo na privzete nastavitve. Potem pa uporabi to skripto:

Alsa Upgrade Script (AlsaUpgrade-1.0.23-2.tar)

Relanium ::

Icematxyz, spet najlepša ti hvala :D

Stvar zdaj dela tak kot more,
pa tudi v alsa mikserju lahko posamezno nastavljam glasnost zvočnikov in slušalk

Icematxyz ::

No lepo da deluje tako kot mora. Morda ti bo kakšen update povzročil, da boš moral skripto preprosto še enkrat zagnat in s tem namestiti pakete.

V Maverick Meerkat pa te težave najverjetneje ne boš več imel. Za Lucid Lynx pa bodo verjetno tudi s kakšnim backoprt rešili zadevo. Skratka malenkost več vzdrževanja imaš. Ampak bo že. ;)

Relanium ::

Sam sem ravno danes študiral, npr. vzdrževanje dveh računalnikov (kot jih imam trenutno pod seboj), na katerem tečeta po vsaj 2 OS-a.
Prav čas si je treba vzet za vse skupaj

System ::

Vprašal bi, če morda kdo ve kdaj pride nova različica Ubuntu-ja in pa kdaj bo možnost naročit CD?

crazyLIKEme ::

Pozdrav

Ravnokar sem naložla na računalnik Ubuntu 10.04. Namestitev preko LiveUSB je potekala normalno, brez nobenih težav. Prej so bili na računalniku Windows XP, ki pa sem jih čisto izbrisala, tako da je sedaj samo Ubuntu na računalniku.

Problem pa je da se ne poveže na internet. Internet je kabelski in je žični.

Kaj bi se dalo narediti? Lahko tudi navodila za delo preko terminala.

Hvala, LP
http://crazyl1keme.deviantart.com/

System ::

Probaj zgoraj klikniti na dve puščici ter izberi Auto eth0.

crazyLIKEme ::

System je izjavil:

Probaj zgoraj klikniti na dve puščici ter izberi Auto eth0.



To ne bo šlo, k ga ni. Je Wired Network - disconnected. Ali pa Auto Ethernet - Available, ki ga pa ne poveže.
http://crazyl1keme.deviantart.com/

Icematxyz ::

Verjetno pišeš iz drugega računalnika. Kjer pa imaš dostop do spleta. Za to je sklepam da copy/paste s tistega, kjer nimaš dostopa do spleta malo otežen.

Za to najprej povej malo več splošnih informacij o sledečih stvareh:

-Kakšen računalnik imaš (če je prenosnik kateri točno model). Morda veš model mrežne kartice.
-Je dostop do spleta se na XP izvršil samodejno. Ali je bilo kaj ročno vpisati?
-Je povezava med računalnikom in modemom od internetnega ponudnika (in katerega internetnega ponudnika imaš) neposredna ali je vmes še slučajno kakšen usmerjevalnik?

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Pobrskaj po Ubunto documentation, ADSLPPPoE, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

crazyLIKEme ::

Icematxyz je izjavil:

Verjetno pišeš iz drugega računalnika. Kjer pa imaš dostop do spleta. Za to je sklepam da copy/paste s tistega, kjer nimaš dostopa do spleta malo otežen.

Za to najprej povej malo več splošnih informacij o sledečih stvareh:

-Kakšen računalnik imaš (če je prenosnik kateri točno model). Morda veš model mrežne kartice.
-Je dostop do spleta se na XP izvršil samodejno. Ali je bilo kaj ročno vpisati?
-Je povezava med računalnikom in modemom od internetnega ponudnika (in katerega internetnega ponudnika imaš) neposredna ali je vmes še slučajno kakšen usmerjevalnik?



Hvala,
zadeva se je rešila tako, da se je začelo kuhati mulo in tečnariti, da hoče na vsak način Windowse. 8-O

Tako da zdej so Win 7 in dela vse tako kot je treba.
http://crazyl1keme.deviantart.com/

System ::

Škoda. Ker bi se rešilo hitro...Naslednjič vprašaj na Ubuntuforums.org.

Gandalfar ::

System je izjavil:

Vprašal bi, če morda kdo ve kdaj pride nova različica Ubuntu-ja in pa kdaj bo možnost naročit CD?


10. meseca leta 2010. Zacetek/sredina. CD-ji pa kmalu po tem.

Relanium ::

Naj samo vprašam, če so Win7 licenčni?
Pa kuhanje mule je ena tipična stvar nepoznavalcev :)
in pol je linux grd, pa brezvezen...

Ubuntu pa izhaja vsake 6 mesecev, kolikor mi je znano, ta z dolgotrajno podporo pa na vsake 3 leta

Lawler ::

Ubuntu's vision for its Unity interface
http://www.techradar.com/news/software/...

crazyLIKEme ::

Relanium je izjavil:

Naj samo vprašam, če so Win7 licenčni?
Pa kuhanje mule je ena tipična stvar nepoznavalcev :)
in pol je linux grd, pa brezvezen...


Nad Ubuntom je bila sicer navdušena, sem tudi razložla, da so skoraj enaki Windowsom in za njene potrebe ravno prav. Vendar se je žal ustavilo z to internetno povezavo. Tako da, sem mi ne ljubi kregat in prepričevat in boba ob steno metat, pol pa nej bodo Win7. In ne niso licenčni :|
http://crazyl1keme.deviantart.com/

Icematxyz ::

Lawler je izjavil:

Ubuntu's vision for its Unity interface
http://www.techradar.com/news/software/...


 Unity Interface

Unity Interface



Nad Ubuntom je bila sicer navdušena, sem tudi razložla, da so skoraj enaki Windowsom in za njene potrebe ravno prav. Vendar se je žal ustavilo z to internetno povezavo. Tako da, sem mi ne ljubi kregat in prepričevat in boba ob steno metat, pol pa nej bodo Win7. In ne niso licenčni :|


Bo pač morda lažje šlo naslednjič. Oziroma sedaj še imaš kakšno uro dela, da usposobiš najverjetneje ne licenčni pisarniški paket. ;)

Sims ::

Pudravljeni,

Na internet sem povezan preko zaščitenega WiFi. Zadeva deluje brez težav. Ko sem prvič vpisal tip zaščite in geslo, sem dal, da si zapomni. To je storil. So pa, to geslo in še vsa druga, ki jih imam, v programu "seahorse". Ko zaženm računalnik, še preden začne iskati omrežje, me vpraša za root geslo, da dovolim programu "seahorse" uporabiti shranjena gesla.

Torej, kako bi se ognil vpisu tega gesla na začetku? Upam, da je razumljivo kje je težava.

Hvala.

LP.

Sims

Icematxyz ::

Spremeni Seahorse (keyring) geslo, da bo enako uporabniškemu geslu s katerim se vpisuješ.

Programi -> Pripomočki -> Gesla in šifrirni ključi.

V primeru da uporabljaš AutoLogin za uporabnika pa stori sledeče:

Sistem -> Nastavitve -> Omrežne povezave (zavihek Brezžično)

Klikni na "omrežno povezavo" in pritisni na gumb Uredi. Obkljukaj na koncu opcijo Razpoložljivo vsem uporabnikom.

možnost Razpoložljivo vsem uporabnikom



Vir slike

Če ne bo šlo pa uporabi kladivo. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

5er--> ::

Sims ::

Ponovno ti hvala.

Da, imam na auto login. Sem nastavil, kot si napisal. In sedaj me ne zagnjavi več. Ne vem kak bi tole sam našel ...

Še enkrat hvala.

EDIT: 5er-->
Tebi tudi hvala, sem v neki drugi situaciji tudi o tem razmišljal.
Sims

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Icematxyz ::

5er--> je izjavil:

Še ena rešitev.


Ta "rešitev" ne stori nič drugega kot to, da vsa gesla ki so shranjena v Seahorse niso več šifrirana. Ampak se nahajajo na trdem disku v nešifrirani datoteki.

System ::

No spet težava. :'(

Igral sem se z uporabniškimi nastavitvami. Kot default je bilo (po meri) jaz pa sem nastavil na (Skrbnik). Potem sem izvedel, da to "kao" ni dobro, ker lahko pride do težav...Nevem sicer zakaj?

No... In tukaj so slike...
Če nič ne škodi oz. je dobro imeti tako kot imam zdaj potem OK. Drugače vas pa prosim, da mi poveste kaj naj spremenim.



Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Icematxyz ::

Na srečo (bom rekel) so v Lucid Lynx "skrili" root uporabnika. Tako, da ne nisi root uporabnik s temi nastavitvami. Se pravi tisti uporabnik, ki je že sam po sebi varnostno tveganje. In nisi nič bolj ali nič manj "nevaren" za operacijski sistem (in druge uporabnike) sam po sebi. AMPAK. Ker si uporabnik tudi z dovoljenji za Oskrbovanje sistema (kar je v Ubuntu vedno samodejno prvi uporabnik, ki ga ustvariš ob namestitvi) lahko s pomočjo ukaza sudo, gksudo se "povzdigneš" na nivo uporabnika root (oziroma tehnično gledano še vedno nimaš vseh pravic ampak lahko normalno izvajaš administratorska opravila).

Potem si pa "nevaren" ali "varen" za OS in druge uporabnike verjetno ravno toliko. Kot veš kaj počneš. Se pravi lahko greš in spremeniš OS, namestiš programsko opremo, izbrišeš karkoli in kjerkoli na računalniku, spremeniš nastavitve sistema, ki jih kot uporabnik brez teh pravic ne bi mogel, ustvariš nove uporabnike... Ampak te pravice si že tako imel kot prvi uporabnik, ki si ga ustvaril ob namestitvi Ubuntu. Se pravi s tega vidika nisi spremenil nič.

Če nič ne škodi oz. je dobro imeti tako kot imam zdaj potem OK.


Najbolje je privzeto. Če vse deluje. Če ne deluje pa se razišče zakaj. Spremembe na nivoju, ko se povzdigneš na nivo uporabnika root (kar si v tem primeru moral storiti saj si za te spremembe moral vpisati administratorsko geslo) pa je dobro če veš, zakaj izvajaš te spremembe. Zakaj recimo si nastavitev za glavno skupino iz skupine, ki je enaka tvojem uporabniškem (login) imenu spremenil v skupino admin? In zakaj si spremenil privzeto nastavljeno vrsto računa Po meri v Skrbnik. Če veš za kaj si to storil potem OK. Če ne veš. In si to storil kar tako. In nisi imel posebnega razloga za to, da to storiš. Potem pa to verjetno ni OK že samo po sebi?

V zavihku Uporabniška dovoljenja bodi predvsem pri ustvarjanju drugih uporabnikov (če jih boš ustvarjal) pozoren na dovoljenje "Oskrbovanje sistema". Ki omogoča uporabniku, da povzigne pravice na nivo uporabnika root. V zavihku Napredno pa spremeni nazaj Glavna skupina na tvojo "private group" skupino, ki ti jo je Ubuntu ustvaril samodejno. In te v njo dodelil. V tvojem primeru torej poišči in nastavi skupino z imenom x (torej skupino enako kot je tvoje login ime)!

Zgodovina sprememb…

System ::

Hvala lepa za izčrpne informacije.

Icematxyz ::

Drugače pa še slovenska literatura:

http://dk.fdv.uni-lj.si/ek/pdfs/ek_kova...

Stran 30, 45. Morda še je v okviru tega zanimiva stran 50 in 51.

Lepo razloženo.

Icematxyz ::

DraftSight za Mac in Linux bo izšel šele konec leta. Kar pa smo seveda neučakani. In ker praktično brezhibno DraftSight deluje z Wine. Here we go:

Zagon



Umetnina



Primer uporabe



RC letalo

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

poweroff ::

Hudo!

Pričelo se je. :)
sudo poweroff

zee ::

CAD aplikacija za Linux?

Now hell will freeze over. >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

Zdaj pa čakam samo še na 3D. Je pa super, da bere AutoCad datoteke...
sudo poweroff

Relanium ::

Uauuuu :D
si takoj zrihtam ko bo mogoče

Fajn bi še bil kak modelirnik.
Nekaj sem se ubadal s Catio prek Winea, ampak nisem daleč prišel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Tero ::

Kako je z sistemsko enkripcijo v ubuntu? Iz windows sem navajen na truecrypt. je tukaj kaj podobnega?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

overlord_tm ::

Ja, truecrypt :)

Drugace pa ima ubuntu ze nekaj vgrajeno, ni truecrypt, je pa popolnoma integriran v sistem.

System ::

Ja pa vseeno je TrueCrypt boljši.

Tero ::

Govorim o tem da bi celoten sistemski disk enkriptal. Koliko vem truecrypt tega NE omogoča za linux.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

overlord_tm ::

Instalacija iz alternativnega CDja ponavadi ponuja postavitev sistema na LVM z kriptiranimi diski. Verjetno je LVM/LUKS kombinacija.

Tero ::

Kaj pa če že imaš instaliran ubuntu?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

System ::

Tero, kolikor pa jaz vem, TreuCrypt omogoča točno to tudi za Ubuntu.

zee ::

Tako na kratko:

1. Priključiš zunanji disk, ga sformatiraš v enega od Linux datotečnih sistemov (ext4, reiserfs).
2. Skopiraš vse podatke iz trenutne domače mape na zunanji disk: cp -av ~username /media/zunanji_disk/
3. Nova (sveža) inštalacija iz alternativnega CD-ja (ali USB ključka), kjer vzpostaviš polno enkripcijo sistema z LUKS-om. Več o tem in sama navodila najdeš v izvrstnem prispevku Matthai-ja.
4. Med inštalacijo narediš uporabnika z enakim uporabniškim imenom, kot si ga imel na prejšnji (nekriptirani) inštalaciji.
5. Priključiš zunanji disk iz točke 1., odpreš terminal (gnome-terminal):
sudo chown -R username /media/zunanji_disk/* ( s tem postaneš lastnik vseh datotek)
6. Odjavi se iz sistema, stisni CTRL+ALT+F1. Odpre se ti konzola, kjer se prijaviš s svojim uporabniškim imenom in geslom. V ukazno vrstico natipkaš samo to: cp -av /media/zunanji_disk/* && logout
7. Stisni CTRL+ALT+F7 in se prijavi v sistem, ki bi moral biti tak, kakršnega si imel pred vzpostavitvijo šifriranja.

NB: zunanji_disk je oznaka zunanjega diska.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Tero ::

zee mater je to komlicirano :S

System: meni se je tudi zdelo to čudno, ampak če imaš samo linux gor truecrypt NE omogoča sistemske enkripcije. Jaz sem tudi bil ziher da je to not. Ampak ko ga instaliras enostavno nima te funkcije kot v windows. Sem malo pregledal faq in podobno in ja. Sistemske particije v linux ne moreš enkriptat z truecrypt.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

zee ::

@Tero:
Zveni bolj, kot je v resnici. Vse skupaj ti ne bi smelo vzeti več kot kakšne ure (odvisno od tega, koliko podatkov imaš v ~username).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Tero ::

hmja nebi rad vse programe šel na novo instalirat in vse. Da ne omenim da sem imel neke probleme z grafično kartico z katero sem se jebal 2 dni.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

dzinks63 ::

A si nihče ne naredi slike popolnoma na sveže naloženega sistema z vsemi instaliranimi programi skupaj. Tole bi morala biti osnova in šolski primer, da si moraš sliko sistema obvezno shraniti na drugo particijo. Takšnih problemov potem z sesutjem in raznoraznimi težavammi nebi imel nihče. Sistem obnoviš v parih minutah brez vseh štosev in iskanj po netu za raznoraznimi reštivami. Edini problem bi bil, da bi raznorazni servisi imeli pol manj dela.
««
12 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176923 (45762) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478756 (7968) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159044 (116637) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981166610 (139257) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033380 (27879) poweroff

Več podobnih tem