» »

Primer RIAA proti Tenenbaum dobil epilog

Primer RIAA proti Tenenbaum dobil epilog

Charles Nesson

Slashdot - Lanskega avgusta je RIAA dobila tožbo zoper Joela Tenenbauma, ki si je s spleta z uporabo programa KaZaA prenesel 30 skladb. Dosojena odškodnina je znašala 675.000 dolarjev. Zgodba je te dni dobila epilog z razsodbo, da bo kar nekaj tisoč dolarjev organizaciji RIAA moral plačati tudi odvetnik Charles Nesson. Poglejmo si ozadje.

Charles Nesson, profesor prava na Harvardu, je Tenenbauma zastopal pro bono. Odmeven primer je izkoristil tako za osebno promocijo kot tudi poskus nastrojenja javnega mnenja proti RIAA. Eden izmed manj logičnih podvigov je bila objava vseh skladb, ki so bile predmet tožbe, na internetu. Nesson je na svojem blogu objavil povezave do njih, tako da jih je s spleta lahko prenesel vsakdo. RIAA je seveda skočila pokonci in od Nessona zahtevala pojasnilo, kaj se gre in kaj ima to s tožbo, a jim Nesson ni odgovoril.

RIAA je nato vložila sodno zahtevo po pojasnilu (motion to compel), ki jo je dobila. Nesson je tedaj suho odgovoril, da po njegovem osebnem mnenju ta zahteva ni relevantna za proces. Sodnik seveda nad tem početjem ni bil navdušen in je že lani napovedal, da ga potrpljenje mineva. Sedaj je razsodil, da bo RIAA dobila povrnjene stroške zaradi te eskapade. RIAA ima sedaj do 8. marca časa, da sodišču predloži seznam stroškov, ki so nastali zaradi objave skladb na internetu in vložitve zahtevka. Te stroške bosta morala povrniti Tenenbaum in njegov odvetnik Nesson, katerega bo pro bono delo stalo dosti več, kot je načrtoval. Več o tem.

26 komentarjev

P4ajo ::

Ko take stvari berem se vedno vprašam, če so sodniki slepi, ali res rabijo višje plače, da so tako dovzetni za podkupnine.

Pa tudi logika RIAA mi ni jasna, vedo, da takih odškodnin, kot jih zahtevajo in so strankam naložene nikoli nebodo dobili nazaj, hkrati je pa teh primerov tako malo, da si piratje mislijo da se to njim nemore zgoditi.

Če bi želeli zmanjšati stonjo piratsva z zastraševanjem (kar je očitno namen), bi morali dosti več primerov spraviti na sodišče in pa neke razumske (čeprav za moje pojme, kazni za to same po sebi niso razumske), a še vedno visoke kazni/odškodnine zahtevat.

judoka ::

1. kapital
2. politiki
3. sodstvo
4. mediji





...vse ostalo

Gandalfar ::

Pa tudi logika RIAA mi ni jasna, vedo, da takih odškodnin, kot jih zahtevajo in so strankam naložene nikoli nebodo dobili nazaj, hkrati je pa teh primerov tako malo, da si piratje mislijo da se to njim nemore zgoditi.


Kar ne vidis so izvensodne poravnave. Dovolj je da bankrotiras 100 ljudi in se to v vidi v medijih in ostalih 100k, ki jim bos grozil bodo sami placali 1/10 zneska, ki ga zahtevas.

PaX_MaN ::

Ko take stvari berem se vedno vprašam, če so sodniki slepi, ali res rabijo višje plače, da so tako dovzetni za podkupnine.

Er, ta znesek je določila porota...

Pa tudi logika RIAA mi ni jasna, vedo, da takih odškodnin, kot jih zahtevajo in so strankam naložene nikoli nebodo dobili nazaj, hkrati je pa teh primerov tako malo, da si piratje mislijo da se to njim nemore zgoditi.

Med drugim so zahtevali še povrnitev stroškov odvetnikov.

Če bi želeli zmanjšati stonjo piratsva z zastraševanjem (kar je očitno namen), bi morali dosti več primerov spraviti na sodišče in pa neke razumske (čeprav za moje pojme, kazni za to same po sebi niso razumske), a še vedno visoke kazni/odškodnine zahtevat.

Prvič so menda hoteli 3000$, drugič 10500$; tretjič so šli na sodišče.

jlpktnst ::

Poroto je še lažje podkupit, je dost da jim kupiš nove kosilnice, samokolnice in plačaš plastične operacije.

PaX_MaN ::

Poroto je še lažje podkupit, je dost da jim kupiš nove kosilnice, samokolnice in plačaš plastične operacije.

Glede na to, da so dosodili le 675k$ od možnih 4.5m$, menim, da se to ni zgodilo.

P4ajo ::

PaX_MaN je izjavil:

Glede na to, da so dosodili le 675k$ od možnih 4.5m$, menim, da se to ni zgodilo.


Kako pa jim po tvojem mnenju uspe dosodit take odškodnine?

Gandalfar ::

to da do skode pride je dejstvo. Zdej je samo vprasanje argumentacije kako izracunas to

RoSeR ::

Ma kakšna škoda neki. Vse je eno veliko sranje. Vse v imenu kb-ov in kapitala. In to za 30 komadov ?! Bolano.

ALT ::

to, da je nekdo naredil za 675k$ skode s tem, ko si je potegnil 30 komadov namesto da jih je kupil je idiotizem! to, da zakon omogoča kaznovanje enega posameznika, za skodo, ki jo naredi 100k osebkov, je pa se vecji idiotizem. (seveda ce ta en osebek ni direktno odgovoren za povzrocitev skode vseh ostalih).

a potem ce koga dobijo da v trgovini ukrade neko stvar, ga kaznujejo z kaznijo 1000x vecjo od vrednosti stvari, ki jo je ukradel? da amortizirajo izgubo zaradi vseh ostalih lopov? ma kaksno oko-za-oko kaznovanje, to je ze kar zlomljen noht-za-glavo :)

Gandalfar ::

saj ni naredil skode s tem, da je downloadal. Skodo je naredil s tem, da je uploadal!!

34054 ::

Gandalfar je izjavil:

to da do skode pride je dejstvo. Zdej je samo vprasanje argumentacije kako izracunas to


En način obstaja: random number generator.

Ugibati o tem, da je bila povzročena neka huda škoda, je čisto enako, kot trditi da je bila škoda minimalna, ali da je sploh ni bilo. :) Zakaj se torej številka ne bi določila naključno? :D

BigWhale ::

Na zalost je tale odvetnik s svojim ne premisljenim dejanjem naredil vec skode, kot koristi.

Zal.

šernk ::

me pa res zanima kolk škode je RIAA utrpela zaradi teh skladb? 2M$? ali bodo tokrat preračunali da je kar nekaj milijard škode?...

vedno bom trdil, da je to le banda, ki se hoče obogatiti na "pošten" (lopovski) način.

a nad thepiratebay so pa obupal al kaj? toliko govora je bilo ob zmagi nad njimi, kaj vem kaj še vse, stran pa še vedno lepo teče?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Smeagol ::

Kazen mora biti. Kazen je vzgojna.

Gandalfar ::

@šernk: 30 komadov, skupaj recimo da so bili *100 sharnai (pri 3Mb fajlu je to hitro). 30*100*1 USD = 3000 USD. Zdaj pa mnozis, da je kazen pa si hitro na 30k+

ganimed ::

Pač ameriško pravosodje, za evropsko kontinentalno razmišljanje popolnoma absurdno, ko mora biti med škodo in odškodnino neka realna zveza.

carota ::

Mislim, da ste so tako novica kot vsi predhodni komentarji, pozabili na bistvo - katere so bile te skladbe? :))

ALT ::

Gandalfar, moj komentar je letel na obtozenega, ki je
s spleta z uporabo programa KaZaA prenesel 30 skladb
in za to fasal
Dosojena odškodnina je znašala 675.000 dolarjev
.

ta njegov odvetnik si pa zasluzi kazen, ker je brezveze izzival ceprav je vec kot dobro vedel da je to pocetje prepovedano.

34054 ::

šernk je izjavil:

me pa res zanima kolk škode je RIAA utrpela zaradi teh skladb? 2M$? ali bodo tokrat preračunali da je kar nekaj milijard škode?...

vedno bom trdil, da je to le banda, ki se hoče obogatiti na "pošten" (lopovski) način.

a nad thepiratebay so pa obupal al kaj? toliko govora je bilo ob zmagi nad njimi, kaj vem kaj še vse, stran pa še vedno lepo teče?


Se strinjam. Neki poštenjaki res niso, to je pač dejstvo. Če bi bili, bi se zadeve pač lotili na drugačen način.
Ampak -- pohlep, človeški pohlep. Kot je Adi Smolar spesnil: "...če dokaj kmalu ne bomo izumrli, cel svet - z nami vred, vse bomo požrli..." ;((

P4ajo ::

šernk je izjavil:

a nad thepiratebay so pa obupal al kaj? toliko govora je bilo ob zmagi nad njimi, kaj vem kaj še vse, stran pa še vedno lepo teče?


Verjetno se še kakšne pritožbe vlečejo, drugače pa je tracker tako ali tako ugasnjen, tako da jim zdaj res nimajo kaj srat.

šernk ::

P4ajo je izjavil:

šernk je izjavil:

a nad thepiratebay so pa obupal al kaj? toliko govora je bilo ob zmagi nad njimi, kaj vem kaj še vse, stran pa še vedno lepo teče?


Verjetno se še kakšne pritožbe vlečejo, drugače pa je tracker tako ali tako ugasnjen, tako da jim zdaj res nimajo kaj srat.



s kje potem jaz pravkar za testiranje vlečem dol windows 7? .torrent sem našel na thepiratebay.org, med trackerji sem pustil omogočena pa le dva od thepiratebay, pa mi je vseeno začelo vleči dol?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

P4ajo ::

Tega pa res nebi vedel, ker meni, ko sem samo ta dva pustil (windows 7 iz TPB) za oba javi offline (timed out) in mi ne stavi dol.

sv-pt ::

šernk je izjavil:


s kje potem jaz pravkar za testiranje vlečem dol windows 7? .torrent sem našel na thepiratebay.org, med trackerji sem pustil omogočena pa le dva od thepiratebay, pa mi je vseeno začelo vleči dol?


The Pirate Bay ugasnil sledilnik, prešel na protokol DHT

šernk ::

torej dejansko niso dosegli nič? pač tisto kazen, katere ne bodo videli nikoli in to je to, za DHT pa res ne vem a sm mel vklopljen al izklopljen ob testu, vse skupaj teče naprej skoraj za uporabnike nevidne spremembe :D
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

sv-pt ::

točno tako.

edino kar sem jaz opazil je to, da traja malenkost dlje preden se najdejo semena, potem pa dolvleka deluje kot vedno.
itak imaš pa ponavadi še kakšne druge sledilnike poleg, tako da sploh nobene spremembe za uporabnike:)

za sledilinka od thepiratebay.org pa piše vedno nedosegljiv/connection timed out

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sv-pt ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konec zadeve RIAA proti Thomas-Rassetovi ($222k za 24 pesmi bo kar prav) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
16037813 (33372) St235
»

Saga Jammie Thomas-Rasset dobila epilog

Oddelek: Novice / Tožbe
4817110 (15455) [D]emon
»

Astronomska odškodnina zaradi piratstva neustavna (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
24141598 (36591) imagodei
»

Za razpečevanje programske opreme 200 tisočakov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Tožbe
16912580 (9640) pecorin
»

RIAA spet zmagala

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
335586 (4116) T-h-o-r

Več podobnih tem