» »

pomoč pri nalogi fizike

pomoč pri nalogi fizike

nikica13 ::

mam eno vprašanje, imam en seminar za fiziko, pa ne vem kako se ga lotit!!!???!

Izmeri maso zraka v balonu.

če mi lahko kdo pomaga, bom zelo hvaležna
se že v naprej zahvaljujem

gzibret ::

Sicer verjetno za povprečnega šolarja neizvedljivo, ampak če tega ni treba TEBI narediti eksperimentalno, ampak le teoretično, evo ena elegantna rešitev:

Balon z zrakom ohladi na kakšen K, in stehtaj zadevo. Od odčitka odštej maso balona ;)


Drugače pa se mi je porodila še ena zamisel.... V trdno odhišje s poznano prostornino s kompresorjem natlačiš zrak, in vse skupaj stehtaš. Na podlagi prostornine kompresiranega zraka, tlaka v posodi, prostornine celotne posode in teže posode s kompresiranim zrakom, plinske enačbe in sil vzgona pa ni hudič, da ne bi mogla izračunat teže zraka pri normalnem tlaku.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

nikica13 ::

joj, to zgleda pa zelo zahtevno. kaj ni kakšne enačbe, da balon zmerim(podolgovat balon, z enako dolžino in obsegom) in nato izračunam maso?

gzibret ::

Ne vemo, kaj točno hočeš...
Vse je za neki dobr!

noraguta ::

nikica13 je izjavil:

joj, to zgleda pa zelo zahtevno. kaj ni kakšne enačbe, da balon zmerim(podolgovat balon, z enako dolžino in obsegom) in nato izračunam maso?
ja je kubičn metr zraka pr atmusferskmu tlaku je eno kil pa še mau pu kubičnem metru, balonu se da pa itak rivialno izmert volumen al predvidevamo da je sferičn?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

darkolord ::

Kaj pa če... stehtaš prazen balonček in poln balonček in odšteješ masi? (Kuhinjska tehtnica seveda ni primerna)

Zgodovina sprememb…

prom0 ::

Potopiš balon v vodo in izmeriš njegov volumen. Potem izračunaš maso, če veš, da je gostota zraka na morski gladini okoli 1,2 kg na kubični meter (vir: Ozra%C4%8Dje @ Wikipedia ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prom0 ()

gzibret ::

Če veš podatek o gostoti zraka pri 1 bar ni blema. Samo to pol niti ni fizikalni problem.
Vse je za neki dobr!

kogledom ::

Saj ravno v tem je problem. Lahko uporabi kakšen podatek (gostota zraka, gravitacijski pospešek) ali mora vse izmeriti? Na kakšnem nivoju znanja fizike je zastavljena naloga?
Izmeri lahko težo in na podlagi nje sklepa na maso, ampak tukaj mora spet poznati gravitacijski pospešek. Mora tudi tega izmeriti?
@nikica13:
S kakšnim znanjem fizike bi naj tole nalogo rešila?

Rippy ::

Če potopiš balon v vodo mu spremeniš volumen. Zdej odvisno, kako natančno želiš izmeriti. Najlažje bi bilo zamenjat zrak s helijem in izračunat.

nikica13 ::

JA, zadela je takšna, sem študentka pedagoške fakultete razredni pouk, torej ta naša fizika naj ne bi bila tako zapletena. imam zelo zahtevnega profesorja, ki nam ne pove kako se stvari lotit, zato moramo sami najti rešitev.

Smrekar1 ::

nikica13 je izjavil:

JA, zadela je takšna, sem študentka pedagoške fakultete razredni pouk, torej ta naša fizika naj ne bi bila tako zapletena. imam zelo zahtevnega profesorja, ki nam ne pove kako se stvari lotit, zato moramo sami najti rešitev.


1. Balon stehtaš v brezzračnem prostoru. Od dobljene teže odšteješ težo balona.
2. Balon pritrdiš na centrifugo, ki ima tudi silomer in meriš centrifugalno silo, iz katere izračunaš maso balona (odšteti moraš tudi gumo, seve).
3. Balon stehtaš v dvigalu, medtem ko se začne dvigati (ali spuščati) in ko je le-to pri miru. Če natančno poznaš pospešek dvigala lahko iz razlike tež izračunaš maso :)

Obstajajo tudi kake bolj posredne metode, recimo kot so že tu omenjene da meriš volumen in potem računaš maso, ampak to mislim da ti ne bo štelo kot merjenje mase. No, ne vem. Dozdeva pa se mi, da bosta odgovora 2 in 3 najboljša. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

srus ::

Verjetno pri večini zgoraj opisanih metod ne gre zanemariti vzgona balona.

Jaz bi uporabil postopek, ki ga predlaga projmatic. Če pa profesor zakomplicira kot rippy, pa balon namesto z zrakom napolniš z vodo in uporabiš isti postopek.

Smrekar1 ::

srus je izjavil:

Verjetno pri večini zgoraj opisanih metod ne gre zanemariti vzgona balona.


Sej ravno to je glavni problem naloge. Pri tistih treh variantah, ki sem jih napisal, se ravno temu izogneš.

Jaz bi uporabil postopek, ki ga predlaga projmatic. Če pa profesor zakomplicira kot rippy, pa balon namesto z zrakom napolniš z vodo in uporabiš isti postopek.


Tista metoda ima precej velik problem - v vodi je vzgon še večji kot v zraku.
Ne verjameš? Napihni balon in ga daj v vodo. Kako globoko se bo potopil? :)

srus ::

Veliko sreče pri tehtanju balona v brezzračnem prostoru.

Smrekar1 ::

srus je izjavil:

Veliko sreče pri tehtanju balona v brezzračnem prostoru.


Zakaj pa?

fireice ::

Smrekar1 je izjavil:

srus je izjavil:

Veliko sreče pri tehtanju balona v brezzračnem prostoru.


Zakaj pa?


Ker obstaja dovolj velika verjetnost da bo pocil?

Smrekar1 ::

fireice je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

srus je izjavil:

Veliko sreče pri tehtanju balona v brezzračnem prostoru.


Zakaj pa?


Ker obstaja dovolj velika verjetnost da bo pocil?


Ne piše kakšen balon je, ne piše koliko je napihnjen in balon lahko napihnemo v trdno stehtano škatlo tako, da zapolni ves volumen in potem stehtamo vse skupaj v brezzračnem prostoru. Da se, samo je pa res precej komplikacij.

darkolord ::

Eh ja, al pa stehtaš poln in prazen balon v normalnem okolju in pogledaš razliko. Sam to verjetno ni dovolj velik izziv...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Smrekar1 ::

darkolord je izjavil:

Eh ja, al pa stehtaš poln in prazen balon v normalnem okolju in pogledaš razliko. Sam to verjetno ni dovolj velik izziv...


...pa tudi vzgon balona te zaj*, ker ima zrak v balonu le malo večji tlak kot je tlak zunanj balona. Dobiš samo to razliko, večina je pa v šumu.

Po moje je tista z dvigalom najboljša rešitev, sledi pa tista s centrifugo. Tudi druge metode, z merjenjem tlaka v balonu in volumna balona, recimo, bi dale rezultat, ampak tam ne merimo neposredno mase, zato znajo biti sicer še sprejemljiv, ampak ne prav pravi odgovor.

Genetic ::

Rabis dvosmerno zracno tlacilko. Stehtas prazno. Iz balona potegnes zrak v tlacilko. Stehtas polno.

Arto ::

Genetic je izjavil:

Rabis dvosmerno zracno tlacilko. Stehtas prazno. Iz balona potegnes zrak v tlacilko. Stehtas polno.


In te spet zajebe vzgon ...

darkolord ::

Zakaj bi te pa vzgon zajebal? Sej je zlo majhna razlika v tlakih...

Smrekar1 ::

darkolord je izjavil:

Zakaj bi te pa vzgon zajebal? Sej je zlo majhna razlika v tlakih...


Sej ravno v tem je fora. Tisti zrak iz balona moraš v tlačiki čimbolj stisniti, sicer nisi naredil prav ničesar.

Vseeno je ali balon tehta 5 gramov ali pa 500 ton, če se mu volumen z zrakom ki je v njem spremeni za enako, bo sprememba v vzgonu enaka in skoraj takšna, kolikor je masa tistega zraka.

Matr, cel doktorat delamo iz ene boge miselne nalogice :) Nikica, si že napisala odgovor profesorju? Če da, katerega? Kaj je rekel? :)

darkolord ::

bo sprememba v vzgonu enaka in skoraj takšna, kolikor je masa tistega zraka
?

Smrekar1 ::

darkolord je izjavil:

bo sprememba v vzgonu enaka in skoraj takšna, kolikor je masa tistega zraka
?


Če je tlaka zraka iz balona v tlačilki enak tlaku ko je bil zrak v balonu, bo tudi njegov volumen enak. Tlačilka verjetno ni povsem zaprta proti zunanjemu okolju, zato se je tudi njen zunanji volumen spremenil za volumen balona. Sila vzgona, ki deluje na tlačilko se je torej povečala za toliko, kot je bila sila vzgona na balonu oziroma za približno toliko, kot je masa tistega zraka v balonu. Polna tlačilka torej ne bo tehtala nič več kot prazna.
Če zrak v njej stisneš je zadeva seveda drugačna.

nikica13 ::

oj, ja ma res je en doktorat.
profesorju sem pisala, vendar mi je odpisal dobesedno naj se znajdem. sm pa vprašala tudi prof. od kemije pa mi je rekla naj grem v lekarno al k zlatarju in naj zvagam prazen balon, in nato poln. :(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pehota - pull out

Oddelek: Loža
173174 (2096) mailer
»

Nakup helija oziroma balonov s helijem

Oddelek: Loža
3234522 (33253) Kamran
»

Plamen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18214261 (10984) CaqKa
»

Kako dokazati žlahtne pline

Oddelek: Šola
272496 (1793) Tarzan
»

Balon v orbito in zakaj ne

Oddelek: Znanost in tehnologija
203638 (3122) Brane2

Več podobnih tem