» »

Izšel OpenOffice 3.2

Izšel OpenOffice 3.2

Slo-Tech - Včeraj je izšla nova verzija odprtokodnega pisarniškega paketa OpenOffice. V inačici 3.2 so avtorji paketu dodali lepo množico izboljšav in novosti. Izpostavimo hitrejši zagon, dosledna podpora standardu ODF 1.2 in izboljšana podpora drugih standardov (kot so Office XML z gesli), podpora pisavam OpenType na Postscriptu. Posamezni programi v paketu imajo seveda še vrsto izboljšav in popravkov, še zlasti so dodelali program za delo s preglednicami Calc. Prenos je mogoč z domače strani. OpenOffice podpira platforme Windows, Linux, Mac OS in Solaris (x86 in Sparc). Slovenščina je kakopak samoumevna.

23 komentarjev

jakaspaka ::

andraz
OpenOffice 3.2 is a disappointment, no innovation in a long time http://ow.ly/1osGkD


Ne vem ... Zgleda kot poliranje, kot pa kaj res vrednega omembe.

Icematxyz ::

No ja. Odvisno kako gledaš na zadevo. Če bi jo moral plačati bi verjetno res dobil novo preobleko z vsako novo verzijo in novo embalažo.

Kaj pa vem. Moje potrebe za izdelavo dokumentov in druge zadeve ta pisarniški paket pokrije. Funkcij ne pogrešam dodatnih? Delajo na kompatibilnosti z zadnjim ODF standardom. Celo z Microsoftom se trudijo... Pisarniški paket ni omejen le na eno platformo... Resnici na ljubo lahko mirne duše izdelujem dokumente z zapleteno strukturo. V preglednicah res ne delam najbolj zahtevnih zadev. Ampak zadeva deluje dobro. Ostale dele pisarniškega paketa ne uporabljam dosti. Pridejo pa občasno zelo prav.

Celo ta trditev da se hitreje zaganja verzija 3.2 sem preizkusil in drži.

Ne vem točno kaj mu lahko uporabnik očita. Da si ga ne namesti in ga uporablja. Morda je problem v tem da je kar neka razvajenost. Pa še če je prosto dostopno tako ne more biti dobro? Ne vem. Slišim marsikateri bizarni razlog proti uporabi. Mislim pa si svoje.

mjk ::

Očita kaj malo, a še vedno je na področju makrov in excela v zaostanku za MS.
Za zasebno uporabo imam OO čisto dovolj, v profesionalnem pa mi vsake toliko pride mimo kak fajl (predvsem od predrage države), ki uporablja rešitve katere v OO niso podprte ... zato tam še vedno uporabljam MSO.

Icematxyz ::

Ja no če imaš čas in voljo. Zavrni pa reči da želiš da ti je dokument kot državljanu dostopen tudi v ODF formatu.

Kot naprimer na Danskem in Hrvaškem.

Zvezdica27 ::

oh... man...

pa lih v soboto sem posodabljal ubuntu sistem in dal 3.1 gor. Na package managerju v repozitorojih ga še ne vdimim, torej kaj, tarball... res se mi ne da zdaj to posodabljat, saj dela 3.1 ok (vse dela, tud docx).

To je ena od večjih zamer linuxu, upgrading je polurni proces, kjer moraš aktivno delati, namesto, da bi se samodejno v ozadju posodabljalo, program sam pa zase pravi da je up to date, tko da brez novice na ST sploh vedel ne bi (mater smo picajzlasti ratali, hehe). nadležno (človk se razvadi winsov).

zz

joebanana ::

Zvezdica27 je izjavil:

.
To je ena od večjih zamer linuxu, upgrading je polurni proces, kjer moraš aktivno delati, namesto, da bi se samodejno v ozadju posodabljalo, program sam pa zase pravi da je up to date, tko da brez novice na ST sploh vedel ne bi (mater smo picajzlasti ratali, hehe). nadležno (človk se razvadi winsov).

zz


Čudno mene je pa ravno to močno impresioniralo pri Ubuntuju da ima skupno updajtanje in snemajnje programske opreme.
Se včas kar sprašujem zakaj ni v windowsih default tako... bi mi prišlo prav.

Tear_DR0P ::

program sam pa zase pravi da je up to date, tko da brez novice na ST sploh vedel ne bi (mater smo picajzlasti ratali, hehe)

problem je v OOo, ne v Linuxu

sem že pred dvemi leti na OOo conu poslušal kako bodo spremenili packaging in updating, pa nekako ne gre
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

WhiteAngel ::

Pohvale ekipi.

Novosti .. hm... osebno mi je zelo všeč tisti poljuben multiple selection in spreminjanje obrob na izbiri. To sem res pogrešal v prejšnjih verzijah. Tudi hiter zagon je zelo pomemben zame, tako da tisti očitki o tem, da ni nič novega so foo. Nekdo ni spremljal razvoja.

Zvezdica27 je izjavil:

oh... man...

pa lih v soboto sem posodabljal ubuntu sistem in dal 3.1 gor. Na package managerju v repozitorojih ga še ne vdimim, torej kaj, tarball... res se mi ne da zdaj to posodabljat, saj dela 3.1 ok (vse dela, tud docx).

To je ena od večjih zamer linuxu, upgrading je polurni proces, kjer moraš aktivno delati, namesto, da bi se samodejno v ozadju posodabljalo, program sam pa zase pravi da je up to date, tko da brez novice na ST sploh vedel ne bi (mater smo picajzlasti ratali, hehe). nadležno (človk se razvadi winsov).

zz


Počakaj, da bo v repozitorijih - kam se ti pa mudi?!

Zgodovina sprememb…

Matevžk ::

WhiteAngel je izjavil:

Počakaj, da bo v repozitorijih - kam se ti pa mudi?!

+1
lp, Matevžk

c0ck4m0u53 ::

A se kaj premika v smeri modularnosti, možnosti namestitve zgolj želenih delov celotnega office paketa?

kitaj ::

Ne vem, kako je drugje, ampak v Debianu je že nekaj časa možno nameščanje samo delov OO paketa.

c0ck4m0u53 ::

@kitaj

Hvala za namig, sem sicer bolj površinsko preletel arch repozitorije, pa nisem zasledil česa podobnega. So pa že na voljo 3.2 paketi tako za oo kakor tudi go-oo. Sicer pa mi abiword-light popolnoma zadostuje.

r0ker ::

saj bojo prilezli nekam počasi. še par let pa bodo.. skoraj pri office 2003.
gledam tu kolega ko se sili pa vsiljuje open office in se mu smejim pri najosnovnejših opravilih. malo manjka do tega da bi šel konzolo popravlat .ods, da bi mu prelomlo tabelo xD

nekikr ::

Lahko opišeš še nekaj "najosnovnejših opravil", ki jih lahko narediš v Office paketu, ne moreš pa jih v OO? Prosim, hvala.

opeter ::

r0ker je izjavil:

saj bojo prilezli nekam počasi. še par let pa bodo.. skoraj pri office 2003.
gledam tu kolega ko se sili pa vsiljuje open office in se mu smejim pri najosnovnejših opravilih. malo manjka do tega da bi šel konzolo popravlat .ods, da bi mu prelomlo tabelo xD


r0ker, zakaj se sovražno oglašaš v vsaki temi, kjer se govori o Linuxu, odprtokodnih alternativah ter o Macu?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kitaj ::

Zadnji MS Word, ki sem ga uporabljal je bil Word 2. Od takrat sem z OO spisal dve diplomski nalogi, odprl/izmenjal/pretvoril nešteto dokumentov in si z ministrstvom za šolstvo izmenjeval 80 stranske tabelarične monstrume. Pa je vedno šlo brez težav.

Izi ::

r0ker je izjavil:

saj bojo prilezli nekam počasi. še par let pa bodo.. skoraj pri office 2003.
gledam tu kolega ko se sili pa vsiljuje open office in se mu smejim pri najosnovnejših opravilih. malo manjka do tega da bi šel konzolo popravlat .ods, da bi mu prelomlo tabelo xD

Hahaha, nekdo bi bil rad komik, ampak mu ne uspeva najbolje :P
V resnici je ravno obratno. Na OOo vse opraviš precej hitro brez nepotrebnega iskanja funkcij, pri MSO pa se vsak povprečen uporabnik redno izgublja med neštetimi meniji v kičastem in nepreglednem vmesniku, in nekateri še plačajo za to >:D

Sicer pa če smo čisto pošteni že WordPad več kot zadostuje za večino uporabnikov, kar se tiče pisanja dokumentov. Kdor pa rabi tabele in predstavitve, pa pač poseže po OOo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Aston_11 ::

Itak da zadostuje WordPad. Samo eni so cepljeni na ikone, ki morajo biti v vsaki verziji drugačni. Za osnovno uporabo so dovolj Gooogle Docs. itd.

če pa rabiš specialna opravila, posežeš po specialnih funkcijah - da pa bi Word imel kaj takega, kar drugi nimajo, je bolj ali manj iluzija. Pa da bi to odtehtalo $$$$.

šernk ::

r0ker je izjavil:

saj bojo prilezli nekam počasi. še par let pa bodo.. skoraj pri office 2003.
gledam tu kolega ko se sili pa vsiljuje open office in se mu smejim pri najosnovnejših opravilih. malo manjka do tega da bi šel konzolo popravlat .ods, da bi mu prelomlo tabelo xD


lahko le potrdim to kar si povedal, le da sam se smejim tistim ki se mučijo z MS office, ko boš spisal za približno 100 strani enačb, z vsemi mogočimi ulomki in koreni v treh dneh, boš že razumel zakaj, kdor mi misli zatežit da zahteva v wordu naj mi pa zrihta nekoga ki mi bo zastonj prepisal, na faxu je šlo dosedaj še vse brez problema skozi le font še iščem najboljšega od open office, ima kdo kak predlog glede tega?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Key Quest ::

Calibri, hehe.

kitaj ::

Brane2 ::

Meni so všeč Bitstream Vera
On the journey of life, I chose the psycho path.

opeter ::

Ja, Vera spominja na Verdano.

Sicer pa bodo čez kakšen mesec predstavili komercialno družino Verdana Pro (seveda ne bo brezplačna), primerno za tisk:

Verdana Pro 03/2010



Link: http://www.macworld.com/article/145383/...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Freiburg hoče nazaj na Microsoft Office

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
4615578 (13060) g. Oden
»

Izbrati OpenOffice ali LibreOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
8429536 (26214) darkolord
»

OpenOffice neodvisen od Oracla, po novem LibreOffice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
12634252 (29494) Icematxyz
»

Nov intervju: Chris Bryant (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
7416422 (14494) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 9.10 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
35728943 (19645) Gandalfar

Več podobnih tem