» »

Domače omrežje

Domače omrežje

Hexx ::

Pozdravljeni,

doma sem se odločil postaviti moj ruter na linux mašini in bi rad malo organiziral kako bo vse povezano.
Nekako tako bo: iz modema gre linija v linux ruter, iz njega gre v switch, naprej v server, druga linija pa v
wifi navaden ruter, iz njega pa pač v navadne pc-je.

Nevem kako bi naredil da ena linija pride v linux ruter druga pa naprej v switch, pomislil sem na dve mrežni?(kakđšna druga rešitev?)
Kako se bodo ip-ji razporejali? med brskanjem po netu sem opazil nek DHCP, nevem točno kaj je to, ampak mislim da
mi bo rabilo??

mogoče sem si narobe predstavljav, kar popravte me.

Hvala,
Hexx

p.s.:
upoštevajte da sm bolj laik :)
  • spremenil: Hexx ()

KoMar- ::

Ne zamerit, ampak če si laik, potem ne vem, kako boš postavil "Linux router" :)

Morda bi raje razmislil o dveh WRT54GL, dal gor DD-WRT ali Tomato in se potem igral z njima?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Hexx ::

Za ruter postavit ni problema, samo nevem kako povezat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hexx ()

milc ::

Če si laik, predlagam, da se ne lotevaš takih precej kompleksnih nastavitev. Sam nism laik, pa sem se moral kar potrudit, da sem prenesel DHCP in DNS iz wrt routerja na drugo linux mašino. Pri tem sem si pomagal z dnsmasq...
Drugače pa bolj natančno napiši kaj imaš in kaj bi rad dosegel, pa ti bo laže pomagati. A dve liniji recimo pomeni, da imaš dva dostopa do interneta? In bi rad ločil po mašinah, katere dostopa preko katerega?

Hexx ::

Okej, pustimo zdej debato o ruterju.
Imam eno internetno linijo ki pride v modem.
Iz modema naj bi sla v linux ruter.
Iz ruterja v switch.
Iz switcha 2 liniji, in sicer ena v server ki naj bi bil viden znotraj omrezja,
druga pa v navden wireless ruter.
Upam da sem bil malo bolj jasen ;)

milc ::

Tudi tlele je ene par kombinacij.
Vsak router naredi svoje lokalno omrežje, router pa skrbi za to da lokalno omrežje vidi svet (routa med svetom in lokalnim omrežjem).
Če hočeš da bodo tvoji klienti, ki so povezani preko Wireless routerja videli server, ki je v drugem omrežju, boš moral na teh klientih neredit route... route ADD... pravilno nastavit gateway, ...

Če pa uporabiš Wireless router le kot access point, to narediš tako da pozabiš na tisti 5 konektor, za katerega je predviden Internet access kabel, amapk uporabiš enega od tisth 4ih. Nastaviš access point kot eden izmed klientov na netu... pa boš lahko imel in server in vse wireless klikente na istem lokalnem omrežju, vsi pa bodo šli do interneta preko istega gatewaya, na tvojem linux routerju. Na njega boš moral dati dve network kartici.
Ena bo povetzava do modema, druga do switcha. Na linuxu boš moral pravilno skonfigurirat route, določit gateway, instalirat DNS, DHCP.
In to je v kratkem to.
Še vedno kr neki dela in moraš točno vedet kaj delaš...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1793564036 (865) c23po
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372338077 (38533) ignats
»

ASUS RT-N66U 3x (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7814627 (13216) styled
»

Nastavitev modema za vidnost računalnikov povezanih v router?!

Oddelek: Omrežja in internet
169586 (9255) Hanzek
»

Je taka mreža možna?

Oddelek: Omrežja in internet
151560 (1314) Hair

Več podobnih tem