» »

Je taka mreža možna?

Je taka mreža možna?

Hair ::

Pozdravljeni!

Doma postavljam server in me zanima, če je sledeča povezava možna oz. če ima kakšne velike slabosti.

wan => router => pc; server (2 mrežni kartici) => laptop

Še v besedah:
Linija gre iz routerja naravnost v PC, drug del pa v server, preko katerega do interneta dostopa laptop.


Pa če pokomentirate prosim še to varianto:

wan => router => pc; switch => server; laptop

V besedah:
Iz routerja se linija zopet razdeli na dva dela. En del gre do PC-ja, drug pa do switcha. Na switch sta potem priklopljena server in laptop.


Poudarjam da ima pri hitrosti povezave absolutno prednost server. Katera možnost je torej boljša, če sta sploh obe možni?
Vem da bi bilo najbolje imeti vse takoj za routerjem, ampak to zaradi tehničnih ovir (ali tudi zaradi pomanjkanja denarja) zaenkrat ni mogoče.
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

CCfly ::

WAN <=> switch <=> ruter in vsi ostali računalniki
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

CCfly ::

Če želiš določiti prioriteto pa si boš moral pogledati, kako deluje QoS.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Hair ::

>WAN < = > switch < = > ruter in vsi ostali računalniki

Zakaj bi dajal switch pred routerja? Sploh pa to pri meni zaenkrat ni opcija. Ne bom razlagal zakaj... Bolj me zanima primerjava prej omenjenih variant.

Za QoS sem že slišal ampak ga ne rabim, ker se na pc-ju in laptopu ne bo uporabljalo ničesar razen golega brskanja po internetu. To s prioriteto sem omenil za vsak slučaj, če katera od možnosti serverju odžre večji delež pri pipici kot druga.

Tomay ::

Zdaj smo delali na eni firmi podobno varianto.

ADSL -> Linux server kot router -> pc-ji+router -> pc

Adsl je priklopljen na linux router, ki je potem dalje priklopljen na switch, na katerega je prikllopljeno več računalnikov in še en router, na katerega je prikloplen še en računalnik.

Na tem zadnjem računalniku dela internet enako hitro kot na ostalih, tako da z zaporedno vezavo routerjev ne izgubiš skoraj nič.
Voodoo 4Ever

CCfly ::

Zakaj bi dajal switch pred routerja?
Ker v ruterju očitno nimaš vgrajenega switcha in ker si svoje omrežje v navedenih primerih popolnoma brez potrebe zakompliciral.
Kar se mene tiče lahko narediš tudi tako:
WAN <=> ruter <=> switch <=> vsi ostali računalniki
Kakšen ruter sploh imaš ?

Bolj me zanima primerjava prej omenjenih variant.
wan => router => pc; server (2 mrežni kartici) => laptop
Na strežniku moraš usmerjati promet do laptopa, kar pomeni da imaš v bistvu dva ruterja.
Recimo da ima server v tem primeru za odtenek manjšo zakasnitev, ki pa je zanemarljiva.

wan => router => pc; switch => server; laptop
Bolje, ne vem pa zakaj bi imel pc vezan direktno na ruter. Vse veži na switch, zato ga pa imaš. Če te skrbi pasovna širina naj te pomirim, vsaka povezava garantirano 100Mbit širino. Ozko grlo je ruter oziroma tvoja pipica v svet.

Za QoS sem že slišal ampak ga ne rabim, ker se na pc-ju in laptopu ne bo uporabljalo ničesar razen golega brskanja po internetu. To s prioriteto sem omenil za vsak slučaj, če katera od možnosti serverju odžre večji delež pri pipici kot druga.
QoS se ureja na ruterju in tam pač določiš, da ima server prednost pred vsemi ostalimi računalniki v omrežju. V tvojem primeru nepotrebno.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Hair ::

Uff... Sem mislil da se bom lahko izognil razlagi zakaj imam samo možnosti opisani v prvem postu in nobene druge, ampak da bo vse jasno, bom pa napisal. Se pa na to bolj malo (beri: nič) spoznam tako da me te tepst za napake ki jih bom naredil sedaj:
Iz strehe gre kabel za telefon naravnost v klet. Tam je centrala in večina tistih škatlic potrebnih za ISDN oz. ADSL. Od tam gre linija za ADSL (verjetno tudi za ISDN - kaj pa vem...) v 1. nadstropje. (in to je tudi vir mojega problema). Tam je modem, router (Planet XRT-401D), ter še na majhna škatlica v katero vodijo trije tanki črni kabli. Iz routerja gre en kabel v sosednjo sobo (do PC-ja), drug kabel pa nazaj v klet do ostale opreme.

Problem bi rešil s tem, da bi modem in router prestavil v klet, ker pa sam nisem sposoben prevezati, napeljati, prerezati toliko kablovja, za strokovnjaka pa trenutno ni denarja, sem omejen na prej omenjeni možnosti. Telekom namreč za taka opravila računa 6000/uro, pa bi sigurno trajalo še dlje.

> Ker v ruterju očitno nimaš vgrajenega switcha...
Hm... To je spet stvar na katero se ne spoznam, ampak na ni router tako rekoč nadgrajen switch?

CCfly, po tvojem postu sodeč je torej bolj primerna 2. varianta?

CCfly ::

Iz strehe gre kabel za telefon naravnost v klet. Tam je centrala in večina tistih škatlic potrebnih za ISDN oz. ADSL. Od tam gre linija za ADSL (verjetno tudi za ISDN - kaj pa vem...) v 1. nadstropje. (in to je tudi vir mojega problema). Tam je modem, router (Planet XRT-401D), ter še na majhna škatlica v katero vodijo trije tanki črni kabli.

Tvoj ruter ima 1 vtič za WLAN in 4 za lokalno omrežje, oz. v ruterju je vgrajen 4-portni switch. Vidim da imaš v 1. nadstropju tudi modem za ADSL.

Iz routerja gre en kabel v sosednjo sobo (do PC-ja), drug kabel pa nazaj v klet do ostale opreme.
Problem bi rešil s tem, da bi modem in router prestavil v klet, ker pa sam nisem sposoben prevezati, napeljati, prerezati toliko kablovja, za strokovnjaka pa trenutno ni denarja, sem omejen na prej omenjeni možnosti. Telekom namreč za taka opravila računa 6000/uro, pa bi sigurno trajalo še dlje.

Kabli za lokalno omrežje so poceni pa tudi narediš jih lahko sam. Ni treba plačevati Telekomovcev zato.

CCfly, po tvojem postu sodeč je torej bolj primerna 2. varianta?
WAN <=> ruter (1. nadstropje) <=> switch (klet)
Vse računalnike priklopi pač ali na ruter ali pa na switch, kar ti je bližje, torej ja 2. možnost je definitvno boljša in lažja za postavitev.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Pyr0Beast ::

Zakaj maš sploh ruter za modemom? Si tako zahteval, ker se da ADSL modem direkt vezati na komp. :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CCfly ::

Samo ~3 IP številke imaš na voljo, pa še brez centralne točke nadzora si v tem primeru. Vsekakor pa bi potreboval switch, kar pomeni da ne prihraniš kaj dosti.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Hair ::

Kabli za lokalno omrežje so poceni pa tudi narediš jih lahko sam. Ni treba plačevati Telekomovcev zato.

Gre za to da ko sem pogledal v steno kako in kaj, me je zabolela glava. Niti najmanjše možnosti nimam da spravim notri še en kabel in to čez dve nadstropji.


Vsem najlepša hvala za odgovore, se pa sigurno še oglasim, saj bom imel - v to sem prepričan - probleme z IP-ji.
BTW, kako se reče tem IP-jem ki jih bom moral nastaviti zaradi serverja - da bo router oz. switch (oba) vedel kam poslati zahteve za podatke? Samo da vem kaj iskati...

CCfly ::

Način priklopa na ruterju je PPPoE, tukaj pa imaš dva IP-ja za DNS.
193.189.160.11
193.189.160.12
Mislim da poleg tega potrebuješ le še uporabniško ime in geslo.

Nastavi si tudi DHCP strežnik, ki bo računalnikom v omrežju avtomatsko dodelil številke.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

SasoS ::

Z ipji nimaš kaj komplicirat.

Glej...ako imaš na voljo 1 router (predvidevam da ima router tudi vgrajen 4 portni switch?) in 1 switch, lahko res priklopiš kakor ti je lažje zaradi kablovja. Lahko gre PC direkt na router, drug port pa na uplink v switch kamor potem priklopiš še ostale mašine. Če nimaš switcha, ja, lahko daš tudi 1 komp z dvema mrežnima...samo v tem primeru mrežne bridgaj. Na routerju naštimaj DHCP, vsi PCi naj bodo v istem subnetu in se ne obremenjuj s tem kako bo kter switch vedel kam kaj poslat :D

Hair ::

:( Jest ne vem če sm jest tak bebo, al če česa ne vem.

Sem pogledal za DHCP, in je bil že vključen. spremenil sem 2. IP naslov v tistega kot ga ima server (1. je že bil tak kot je na računalniku). Še slika nastavitev v routerju. Ko se sedaj z računalnika povežem na 192.168.0.101, mi gre bp na server. Želim pa, da ko bi vpisal IP routerja (sepravi tistega ki mi ga dodeli SIOL), da bi prav tako pišel na server.

Kaj delam narobe?

Aja, pa zaenkrat v mreži še ni switcha pa laptopa. Sepravi gre iz routerja en kabel do PC-ja, drug pa do serverja. To je pa vse.

SasoS ::

prvič...end ip povečaj. S takimi nastavitvami ti bo dhcp dodelil samo 2 različna IPja. Ko boš priklopil še laptopa ne boš dobil IPja!

Drugo...če želiš dostopat do serverja preko zunanjega IPja od routerja moraš naštimat port forwarding nastavitve na routerju.

Hair ::

Dela. Hvala vsem!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1766544743 (39) PrimozR
»

Nastavitev modema za vidnost računalnikov povezanih v router?!

Oddelek: Omrežja in internet
169391 (9060) Hanzek
»

Kako nastavit ruter da bo delal preklet internet?

Oddelek: Omrežja in internet
382702 (2098) ZGI
»

Problemi pri postavitvi serverja!

Oddelek: Omrežja in internet
61737 (1652) Hair
»

router/switch/hub?

Oddelek: Omrežja in internet
241690 (1331) ToniT

Več podobnih tem