» »

Arhitektura Fermi predstavljena

Arhitektura Fermi predstavljena

Fermi

vir: AnandTech

Blok diagram jedra

vir: AnandTech
AnandTech - nVidia je končno razkrila skrivnosti o svoji DirectX 11 arhitekturi, poznani kot Fermi, GF100, GT300, nV60, itd. Zdaj vemo, da je GF100 grafična kartica, osnovana na arhitekturi Fermi, kar pove tudi ime - Graphics Fermi 100. Kot že vemo bo jedro Fermi veliko, saj bo vsebovalo kar 3 milijarde tranzistorjev. Kljub 40 nm-proizvodnem procesu se bo poraba v primerjavi z arhitekturo GT200 dvignila. Tako točnejše številke o porabi kot fizična velikost jedra v mm ta čas še nista znani, kot tudi še niso znani podatki o samih karticah, pa naj bodo te grafične ali pa računske. Samo jedro bo, poleg treh milijard tranzistorjev, sestavljeno iz 512 CUDA jeder oz. stream procesorjev/unified shaderjev (GTX 285 jih ima 240) in 48 ROP enot ter bo za komunikacijo s pomnilnikom uporabljalo 384-bitno vodilo. Pomnilnik bo v vsakem primeru različice GDDR5, neznana pa je seveda količina le-tega. 32 CUDA jeder sestavlja en Streaming Multiprocessor, katerih štirje sestavljajo eno skupino za grafično procesiranje (GPC - Graphics Processing Cluster), ki jih je v jedru ponovno četverica. Čeprav je na prvi pogled jedro nadvse podobno arhitekturi GT200, je v končni fazi, za igre, med Fermijem in GT200 razlika precejšna. Podrobnejšo analizo arhitekture si lahko preberete v članku na AnandTechu oz. na HotHardware. Dobili smo tudi prve (uradne) rezultate o zmogljivosti GF100. Na Hexus.net so se dokopali do nVidiine primerjave GTX 285 in GF100 v Far Cry 2 v ločljivosti 1920 x 1200 pik z ultra-visokimi nastavitvami in 4-kratnim glajenjem robov. S povprečno 84,05 sličicami na sekundo je, vsaj v Far Cry 2, GF100 za 67% hitrejši od GeForce GTX 285, ki je v povprečju dosegla 50,32 sličic na sekundo. Fantje pri Hexusu so na hitro podoben test pognali še na Radeonu HD 5870 (nekoliko navit PowerColorjev primerek - 875 MHz za jedro in 4900 MHz za pomnilnik) in s pomočjo procesorja Core i7-975 Extreme dosegli povprečen rezultat 65.84 sličic na sekundo. Točna primerjava seveda ni možna, ker, razen grafičnih kartic, nVidiin sistem ni znan. Vseeno nam rezultati dajo občutek o zmogljivosti Fermija.

97 komentarjev

«
1
2

jlpktnst ::

Bomo kar počakali na realne cifre preden verjamemo karkoli. Sicer pa, zakaj niso primerjali s 5970, ki je v podobnem cenovnem razredu? Navadni smrtniki bomo pa spet dobili neke do amena pohabljene reči.

Tr0n ::

Predrago, preveliko, prevroce.

Thx, but no thx.

Orbit89 ::

Far Cry 2 teče boljše na Geforcih kot na Radeonih že od smega izida.
Crysis bi morali testirat, ki odlično skalira na močnejših grafičnih.

LP

deadbeef ::

Tole bo zakon.. komaj čakam da izide. =)

Poldi112 ::

Ko bo izšlo bo zgolj povprečno :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

haiku ::

Ko bo izšlo bo zgolj povprečno :)

Ah, zakaj tako pesimistično? Jaz osebno pa upam, da bo Nvidia malce podregala Atijev tabor, drugače bodo slednji precej hitro zaspali. Poleg tega pa konkurenca koristi nižjim cenam izdelkov v obeh taborih. :))
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Poldi112 ::

Zato ker tudi ati miga naprej - planirajo izdati 5890 v kratkem, in ker nas Nvidia že toliko časa nateguje s tem Fermijem da ji ne zaupam več.

Seveda je pa dobro da imamo vsaj 2 močna igralca.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

49106 ::

Zdaj je pa nvidia kriva da je ati potreboval toliko časa da jih prehiti

Isotropic ::

samo ati bo pomoje tehle 25% ali koliko procentov je zadaj kar hitro ujel, pri nv bo pa to najhitrejsa kartica.

Poldi112 ::

>Zdaj je pa nvidia kriva da je ati potreboval toliko časa da jih prehiti

Ne, kriva je da obljublja in obljublja in ne dostavi drugega kot leseno škatlo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bluefish ::

Glede na povedano se mi vse bolj zdi, da bo tole ponovno serija 5 - torej nekaj ne preveč posrečenega.

49106 ::

samo ati bo pomoje tehle 25% ali koliko procentov je zadaj kar hitro ujel, pri nv bo pa to najhitrejsa kartica.



Nisem čisto prepričan ampak milsim da je govorilo da bo GF104 paradni konj.

Raje se vprašajte koliko časa je ati potreboval, da bi ujel GF(2xxx,3xxx, šele 4000 je to uspelo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

ravsek ::

Nvidia s temi gromozanskimi jedri koplje grob samemu sebi. Zaradi tega jih po glavi tepejo stroski izdelave, delez dobrih cipov, posledicno morajo drzati visoke prodajne cene, kar na nakup ne deluje ravno stimulativno. Sicer bodo ob izidu imeli najmocnejsi graficni cip pod soncem, samo za kaksno ceno? Povrhu vsega pa se zamujajo celo vecnost za zadnjo generacijo Radeonov. Ce ne bodo nekaj korenito spremenili, se jim po moje ne obeta nic kaj svetla prihodnost.

49106 ::

Mislim da so v 2-3 letih dominacije kar precej zaslužili

Dami ::

Zadeve še zdaleč ni zunaj, pa že vsi kok vas je nvidia nategnala pa da bo grafa prevroča, predraga itd. Kdo vas pa sili v nakup pa čakanje? Nvidia se vsaj spravi in tvega z novimi stvarmi. Ati pa dela minimalne spremembe, da je pač "desktop" userjem friendly in vsako leto za par % improva perfomance. Nvidia se pa širi na druga področja (tegra2, tesla...)
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

FireSnake ::

Ko bo izšlo bo zgolj povprečno :)

Ah, zakaj tako pesimistično? Jaz osebno pa upam, da bo Nvidia malce podregala Atijev tabor, drugače bodo slednji precej hitro zaspali. Poleg tega pa konkurenca koristi nižjim cenam izdelkov v obeh taborih. :))


Nic ne bodo zaspali, poleti se nam ze obeta refresh druzine 58xx.

Tole bo zakon.. komaj čakam da izide. =)


Ce kanis tole nabavit potem zacni zidat svojo elektrarno! Ze sedaj se ve, da bo to dalec najbolj vroca kartica, ki jo je kdajkoli izdal zeleni tabor.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

ravsek ::

Takih geekov, ki gledajo samo surovo moc, ne glede na vse, je malo, vecini je pomembno razmerje P/P. In tam ma nvidia probleme, ker ima previsoke stroske izdelave.

FireSnake ::

Velik cip pomeni manj kosov na wafel in vec defektnih cipov (ce sem prav prebral, moznost defekta narasca z eksponentom velikosti). Ze to pomeni visjo ceno.

Potem so pa tu se govorice, da je delez dobrih procesorjev (na 40nm, dela jih pa tako TSMC) pri ATIju od 60 do 80%, pri nVidii pa nekje 20%.
http://www.fudzilla.com/content/view/17...



Aja, kaj se tice refresha:
http://www.fudzilla.com/content/view/17...

Kar se tice vrocine:
http://www.fudzilla.com/content/view/17...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

3p ::

Tole bo zakon.. komaj čakam da izide. =)


Ja, pa da ata dobi regres. >:D

glistovje ::

geforce je zagluzu globoko :)

Isotropic ::

jah upostevaj, da je kartica primarno namenjena hpc. vroca pa bo, ce ne to, pa glasna.

Dr_M ::

Zadeva je zakon in dobro leti.
Skoda je edino, da bo cena (za GTX380?) zelo visoka. Ampak to si lahko privoscis, ce si najboljsi :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jlpktnst ::

Ja super, torej imamo samo še eno firmo ki dela end-user kartice?

Ker nvidia itak ni resna za consumer trge očitno. Ali pa se stare družine prodajajo dovolj dobro neglede na to da so inferiorne :) Pač stvar odločitve. Že radeon je oreng vroč, sploh si nočem predstavljat kako izgleda nvidia (kjer celo geeki rečejo da je vroča).

kotnikd3 ::

matr ste eni pametni. šele čez dobra dva meseca izide, pa že skor benchmarke pa rezultate nabijate

subby ::

itak bo še minilo, preden izdajo "prave, močne" fermi kartice.. do takrat pa čakamo na gtx

barakus ::

Pa zakaj ga nVidia tako serje, sploh ni užitek več bit Ati fanboy :(

Machiavelli ::

Upam da se zavedate da ima Ati Nvidio v Šah matu v vsakem pogledu (q4 2009,q1 q2 q3 q4 2010)? npr..1ati trenutno vodi in z novimi drajveri povečuje prednost,2če envidia karkoli izda ati spusti ceno če bo potrebno ali pa izda refreš ali pa OC edišne,3 ati ima prednost pred envidio v dosti pogledih (prvi 40nm prvi gddr5,prvi dx11,prvi eyefinity,prva gigaherčna kartica,Tesalejšn....(dx11 ima poenotene fizike za vse bodoče igre tako da bo enako za oba tekmeca,,)Torej če bo use po sreči Aprila bomo dobili v roke neko realno maketo od nvidie...v kolikor se nebo zažgala in razpadla...
Nigaaazz

FireSnake ::

Zadeva je zakon in dobro leti.
Skoda je edino, da bo cena (za GTX380?) zelo visoka. Ampak to si lahko privoscis, ce si najboljsi :)



zadeva niti ne bo tako najboljsa .... kolk so do sedaj primerjali primerjali z 5870 (z izgovorom, da je so obe kartice z enim cipom), je bila tu nekje do rahlo boljsa. Ce pa gre verjeti govoricam, bo pa pocasnejsa od 5890 - to je pa polom (temu primerna bo morala biti tudi cena)!
Tu je nekaj benchmarkov:
http://www.fudzilla.com/content/view/17...


Ko potegnemo crto, bo v visjem segmentu ATi se vedno zasluzil (na enoto) vec od nVidie .... ampak to boli, ce si fanboy zelenih, ane?

kotnikd3: nVidia sama forsira bechmarke ... povrh vsega pa primerja s kartico, ki je cenejsa, porabi manj stroma in v igri, ki super tece na nVidia karticah. Ko tak pogledas potem to malo smrdi.
Zgleda, da jih zaradi dejstva, da je konkurenca prodala ze 2 milijona DX 11 graficnih kartic rahlo grabi panika.

Na koncu jih pa ATi se vedno lahko stisne v kot s ceno, ker imajo manjsi cip.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

kotnikd3 ::

zoom
DX11 nima veze s Physx-om. Tako kot do sedaj, bo tudi potem exlusiva nvidie. Pravtako kot 3D Vision.

Vse kar govorite ter blebetate (npr. to da ma Ati Nvidio v šah matu), so samo ugibanja ter predvidevanja. To je dejstvo.

Pšenični ::

http://www.overclockersclub.com/reviews...

Tukaj je test, ki kaže da je Fermi prodajanje megle. 5870 malo navita nima kej delat z njo. Na isti resoluciji ima več frejmov v farcry ju. Res pa da ni možna točna prmerjava, ker ne poznamo oba sistema. Torej če Ati zadevo malo dvigne, ne bo mel enkrat dražji Fermi za burek. Fermi me vsakič ko zvem kaj novega o njem, bolj razčara. Pač hoteli so preveč. Imajo prevelik čip za to tehnologio, ki se pregreva, bognedaj da jim uspe spravit dva čipa na eno kartico, potem bo pa katastrofa, heh, podnebne spremebe, stalil se bo led na severnem polu..., pregrevanje in te stvari, heh,heh....

alesl ::

odlično

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alesl ()

deadbeef ::

http://www.overclockersclub.com/reviews...

Tukaj je test, ki kaže da je Fermi prodajanje megle. 5870 malo navita nima kej delat z njo. Na isti resoluciji ima več frejmov v farcry ju. Res pa da ni možna točna prmerjava, ker ne poznamo oba sistema. Torej če Ati zadevo malo dvigne, ne bo mel enkrat dražji Fermi za burek. Fermi me vsakič ko zvem kaj novega o njem, bolj razčara. Pač hoteli so preveč. Imajo prevelik čip za to tehnologio, ki se pregreva, bognedaj da jim uspe spravit dva čipa na eno kartico, potem bo pa katastrofa, heh, podnebne spremebe, stalil se bo led na severnem polu..., pregrevanje in te stvari, heh,heh....


Kako pa ti veš da bo GF100 še enkrat dražji? Dokler ne bo uradno, ne glumit nekej kar berete na straneh ala FUDZILLA

kotnikd3 ::

alo ti kmet telbanc...
Kje na tistmu linku vidiš kakšno primerjavo med fermi in radeoni?
To ne morm verjet. Se še kdo strinja z dejstvom, da je tu nekaj kretenov, ki nimajo pojma o čem se gre, pa še zdej bluzijo v 3 pizde matrne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kotnikd3 ()

Poldi112 ::

Za razliko od tebe, ki VEŠ, da bo nvidia razturala? In mirno ignoriraš vse kar so pri nvidii do sedaj kiksnili z fermijem?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PaX_MaN ::

alo ti kmet telbanc...
Kje na tistmu linku vidiš kakšno primerjavo med fermi in radeoni?

Iz tele novice:
Na Hexus.net so se dokopali do nVidiine primerjave GTX 285 in GF100 v Far Cry 2 v ločljivosti 1920 x 1200 pik z ultra-visokimi nastavitvami in 4-kratnim glajenjem robov. S povprečno 84,05 sličicami na sekundo je

Na telbancovi povezavi:
# Anti-Aliasing: x2
# Game Settings: Very High # Radeon HD5870 OC@ 1920x1200: 87


Se še kdo strinja z dejstvom, da je tu nekaj kretenov, ki nimajo pojma o čem se gre, pa še zdej bluzijo v 3 pizde matrne

Se strinjam. Enga smo že našl - tebe.

Gregor P ::

Glede na vse prebrano ima Nvidia očitno trenutno resne težave. Verjetno ni toliko težava v tem, da ne bi mogli narediti neke "nove" X kartice, ampak da imajo konkretne težave s proizvodnjo oz. samimi stroški teh "Fermi" kartic in da se jim kot kaže računica ne izide ter da je ATI na drugi strani izbrala boljšo in cenejšo strategijo v tej tekmi narediti "najmočnejšo kartico visokega razreda za običajne potrošnike".

Lahko pa tudi, da ima Nvidia v ozadju povsem drugo strategijo in da je usmerila glavnino svoje proizvodnje v kakšen morda bolj dobičkonosen trg; ta tekma "najmočnejših kartic", pa je namenjena zgolj nam navadnim potrošnikom, da lahko poleg pojemo kokice:D Čeprav ne vem, zakaj bi se neko podjetje kar samo odreklo tako dobri že na pol zastonjski reklami, ki jo naredi neka dobra močna kartica (pa četudi je sam razvoj zelo drag)? Tako da sem sam bolj nagibam k prvi teoriji.

Te informacije pa so znane bolj kot ne samo dobrim poznavalcem trga oz. tistim, ki so blizu tema podjetjema.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

PaX_MaN ::

Aja, lihkar opazu. Na sliki za GTX285:
- Benchmark report -
1/13/2002 6:32:00 AM

2002??!!
Moar monkey bussiness, Small N?>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

FireSnake ::


ne glumit nekej kar berete na straneh ala FUDZILLA


Ni se samo enkrat izkazalo, da so bile govorice se kako tocne.

alo ti kmet telbanc...
Kje na tistmu linku vidiš kakšno primerjavo med fermi in radeoni?
To ne morm verjet. Se še kdo strinja z dejstvom, da je tu nekaj kretenov, ki nimajo pojma o čem se gre, pa še zdej bluzijo v 3 pizde matrne?



Ti pa zadnje case ne beres novic, kajne?
Hitra matematika pokaze, da bodo ti novi cipi ZELO dragi za izdelavo. To lahko nastudiramo brez benchmarkov, ampak zgolj z grobim poznavanjem velikosti cipa.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Furbo ::

Meni samo nekaj ni jasno. A niso že vsi naveličani nekih starih farcryov in crysisov ?????????????

A se splača kupovati nek vroč HW za nekaj kar je folk že preigral 10x ali je folku res samo FPS važen, ne glede na vsebino ?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Pšenični ::

"- Benchmark report -
1/13/2002 6:32:00 AM"

Zgleda da je pri Nvidii taka panika, da jim še cajt nagaja. Pa ne me narobe razumet, ker mam njeno 6200 v računalniku. Večina njenih čipov je pri nas doma. Ampak če ga lomijo ne morem rečt da so superiorni. Tale Fermi zna bit samo spodoben čip in nič drugega, al pa še to ne, če bo še mal zamudil.

Dr_M ::

zadeva niti ne bo tako najboljsa .... kolk so do sedaj primerjali primerjali z 5870 (z izgovorom, da je so obe kartice z enim cipom), je bila tu nekje do rahlo boljsa. Ce pa gre verjeti govoricam, bo pa pocasnejsa od 5890 - to je pa polom (temu primerna bo morala biti tudi cena)!


Ce bi vsaj tisti link, ki si ga podal, dejansko prebral, nebi takih neumnosti klatil.
Ja, vidim da tebe fino boli, ker bo nvidia spet #1. :) Ampak na vsak nacin nas hoces prepricat v nasprotno, tudi ce moras prodajat buce.
Vsak, ki ima malo soli v glavi, bo sel mimo teh buck. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bluefish ::

Saj Ok, zmogljivostno bo že morda prehitela najboljši ATi produkt, samo se zastavlja vprašanje, če bo to edino, kar bodo lahko pokazali.
Povprečnega uporabnika pač briga, kaj se dogaja v top segmentu, bolj so pomembni rezultati v nižjih segmentih; seveda pa v vsakem primeru ne gre zanemariti porabe in posledično oddajanja toplote.

deadbeef ::

Seveda, da sedaj tale novica najbolj boli razne ATI fanboye, ki jih po slo-techu kar mrgoli. Sicer pa počakajmo na izdajo kartic pa bomo videli!

FireSnake ::

zadeva niti ne bo tako najboljsa .... kolk so do sedaj primerjali primerjali z 5870 (z izgovorom, da je so obe kartice z enim cipom), je bila tu nekje do rahlo boljsa. Ce pa gre verjeti govoricam, bo pa pocasnejsa od 5890 - to je pa polom (temu primerna bo morala biti tudi cena)!


Ce bi vsaj tisti link, ki si ga podal, dejansko prebral, nebi takih neumnosti klatil.
Ja, vidim da tebe fino boli, ker bo nvidia spet #1. :) Ampak na vsak nacin nas hoces prepricat v nasprotno, tudi ce moras prodajat buce.
Vsak, ki ima malo soli v glavi, bo sel mimo teh buck. :)



Haha, meni se pa res gladko J kdo je najhitrejsi ... tule si pa fino mimo pihnil .... pisal sem zato, ekr te vidim, kako fanaticno (in slepo) branis zelene :P

Si bom shranil tale link, da ti ga vrzem pod nos, ce se bodo ob izidu govorice izkazale za resnicne.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zheegec ::

Problem je ogromno število tranzistorjev na tem proizvodnem procesu. Mora biti kar pošteno hitrejša od HD5870, drugače bo tole precej slabo...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

49106 ::

Zeleni so kul ;) Pred tremi leti kupil 8800gtx in zadevo še danes veselo uporabljam brez zatikanj(na mojem monitorju). Fermi-ja po vsej verjetnosti nebom kupil, bom pa njegovega naslednika. Skratka jaz sem z nvidio extremno zadovoljen, saj mi nobena grafična(razen v3) ni zdržala 3leta in 1mesec brez zatikanj. Kako jih nebi imel rad :D

Dr_M ::

pisal sem zato, ekr te vidim, kako fanaticno (in slepo) branis zelene :P


Daj prihrani mi, prosim. Hvala.
Jaz ne branim zelene tja v tri krasne, ampak samo pred takimi ignorati, kot si ti, ker vem, da bi si raje zvrtal luknjo v koleno, kot da bi bili zeleni boljsi.

Ja, link si pa kar shrani, da mi ga bos lahko pokazal v jeseni, ko bo ATI predelal cip, da bo lahko hitrejsi. Samo z navijanjem ne bodo prisli blizu.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

M-XXXX ::

Daj prihrani mi, prosim. Hvala.
Jaz ne branim Intla tja v tri krasne, ampak samo pred takimi ignorati, kot si ti, ker vem, da bi si raje zvrtal luknjo v koleno, kot da bi bil Intel boljsi od AMD-ja.

Fixed!

D3m ::

Daj prihrani mi, prosim. Hvala.
Jaz ne branim Intla tja v tri krasne, ampak samo pred takimi ignorati, kot si ti, ker vem, da bi si raje zvrtal luknjo v koleno, kot da bi bil Intel boljsi od AMD-ja.

Fixed!



Haha! ^^
|HP EliteBook|R5 6650U|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Osvežitev GeForce GTX 560 Ti - zmeda pri poimenovanjih se vrača (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
6113768 (11105) SkyEye90
»

Profesionalni Fermi

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3111236 (10181) Jst
»

Fermi koncno prihaja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18024436 (18423) cole-22
»

Arhitektura Fermi predstavljena (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
9715342 (12212) Zheegec
»

nVidia Fermi

Oddelek: Novice / Grafične kartice
394856 (3397) SanAndreas

Več podobnih tem