» »

Žalost ...

Žalost ...

1
2
»

PaX_MaN ::

je merilo število $$$ in pa uspeh, tako da so izločeni tisti, ki tega nimajo.

Hawking? Reeve?

dfajt ::

PaX MaN Hawking? Reeve?
Kolikor je meni znano je Hawking zbolel oz. začel kazati znake bolezni po puberteti, Reeve pa je padel s konja, ko je bil starejši. Pa tudi na njun račun je bilo kar nekaj zbadanja (morda sta si to celo jemala k srcu, kaj pa vem). Ne pravim, da invalidi ne morejo uspeti - seveda lahko, a so dostikrat tarča zbadanja in posmeha - morda nekaterim to da dodatno motivacijo, nekaterim pa ne.
A zato kriviti šolski sistem kot takšen, da mladi zasmehujejo invalide (mimogrede zasmehujejo tudi rome, albance, piflarje in še bi se našlo) se mi zdi krivično. Učitelji se lahko ob določenih urah (npr. pri sociologiji, psihologiji, družboslovju) o takih temah pogovorijo in predstavijo pravilne vzorce obnašanja, a primarna vzgoja je le na starših, ki jo dajejo s svojim zgledom. Kaj pomaga 100 učiteljev, ki govorijo, kako je treba ljudem v stiski pomagati, če gre otrok s starši skozi mesto in srečajo berača, ki ga oče napodi z besedami: "Kaj bi rad, raje pojdi delat!"

krneki0001 ::

Otrokom, ki že v OŠ kažejo znake pomanjkanja etike in morale, bi bilo potrebno vpeljati v kakšen program,kjer bi se naučili manir in olike. Saj imamo na vsaki šoli psihologe,ki bi lahko veliko več naredili na tem področju..ne pa da so tok neefektivni. Res je pa tudi, da dosti tega se več dogaja v mestih,kjer se otrokovo dojemanje sveta okoli sebe zelo razlikuje od dojemanja otrok iz podeželja. In tudi to je posledica tega, da vrednote razpadajo,veliko manj je srečnih ljudi, kot jih je pa bilo včasih.


Včasih je tak "program" obstajal - obvezni vojaški rok, v jugi od 3h let do 12 mesecev, v sloveniji od 7 do 6 mesecev. u bistvu zalivanje rožic, kadar pada dež in prekopavanje ravno zorane njive je bil moto tega vojaškega roka, ampak na vačino je delovalo da so se naučili nekih manir in da če ne drugače so jim poveljniki izbili bedarije iz glave.
To mulariji danes manjka, in jaz bi to uvedel nazaj.

jype ::

nebivedu> so jim poveljniki izbili bedarije iz glave.

Sorry, you completely lost me there.

dfajt> A zato kriviti šolski sistem kot takšen

Saj ga ne, samo pravim, da ni kapitalizem tisti, ki ljudi spreminja v kretene.

LordTado ::

Kaj pa zmanjšuje socialno vanost drufo kot kapitalizem?
Socialna varnost pa je neposredno povezana z psiho ljudi in njihovim družiskim stanjem.In zato se spuščajo osnovni pricipi vzgoje...

dfajt ::

Dejansko je res, kapitalizem ni tisti, ki ljudi spreminja v kretene, ker to že smo :). Kapitalizem to zgolj potencira in kot primarno vrednoto postavlja denar in pa poslovni uspeh.

IceIceBaby ::

Aja? Jaz živim v kapitalizmu, glede na to, da sem lastnik podjetji sem očitno tudi aktivni kapitalist. Pa vseeno mi denar ne predstavlja primerne vrednote.

Ni sistem kriv, če so ljudje ovce in ne znajo razmišljati z lastno glavo.

tiga325 ::

Največji problem v naši državi (in prav tako v "razvitem" zahodnem svetu) je razpad tradicionalnih vrednot.
Nekoč sta bili glavni vrednoti družina in prijateljstvo, danes pa gre predvsem za rivalstvo, moč in denar. V tem primeru bodo tisti, ki so manj sposobni (v merilu moči in denarja) vedno zasmehovani.
Za to niso krivi niti starši niti šola - kriv je celoten koncept družbe. Je pa res, da starši sami k temu še dodatno prispevajo, saj doma pred otroci pogovori tečejo večinoma o službah, kreditih in denarju.
Marsikdo si tudi ne vzame več časa za družinsko kosilo in sprehod v naravo. Otroke se pelje v nakupovalni center, kjer gredo starši nakupovat, otoke pa dajo v varstvo ali pa jih vzamejo s seboj na nakup in jih vzgajajo v majhne potrošnike... In začarani krog je skenjen. :(


Kako lepo napisano. (brez sarkazma)



in pod tole se tudi jaz podpišem. Prave, človeške vrednote so samo še zgodovina...

tiga325 ::

Aja? Jaz živim v kapitalizmu, glede na to, da sem lastnik podjetji sem očitno tudi aktivni kapitalist. Pa vseeno mi denar ne predstavlja primerne vrednote.

Ni sistem kriv, če so ljudje ovce in ne znajo razmišljati z lastno glavo.


mešaš jabolka z hruškami...

In med drugim, kaj pa tebe ne dela ovco? Ko boš zbolel ti bo jasno, da si tudi ti v čredi... Če bi
se zgodilo ( bog ne daj ), da bi tvoj otrok izkusil invalidnost, bi ti ratalo jasno da si v čredi...
( sej problem ni tok, da smo čreda...problem je v tem, ker se v tej čredi noben za nobenega ne zanima
in edini interes je, da se zrineš bolj naprej, pa magari, če jih zraven 100 pomendraš...včasih pa so
ovce znale tut skupaj stopit in si pomagat ).

...in ko si že pri podjetju...če ti bo en dan zagustilo in boš imel podjetje na robu propada...boš zelo
lepo izkusil kapitalizem še iz druge strani palice... Lahko je govorit, da ti denar ne predstavlja
primarne vrednoste, če ga imaš dovolj in se lahko posvetiš surfanju v španiji...drugače pa zgleda, če
ta skrbi ali bo šel ta mesec skozi obrok za stanovanje...

IceIceBaby ::

In med drugim, kaj pa tebe ne dela ovco? Ko boš zbolel ti bo jasno, da si tudi ti v čredi... Če bi
se zgodilo ( bog ne daj ), da bi tvoj otrok izkusil invalidnost, bi ti ratalo jasno da si v čredi...


Tega ne razumem. Ovce so ljudje zato, ker ne znajo razmišljat s svojo glavo. Če ti en "poglavar" reče zdej smo pa kapitalisti ti ni treba zajebat vseh prijateljev za 5EUR.

problem je v tem, ker se v tej čredi noben za nobenega ne zanima
in edini interes je, da se zrineš bolj naprej, pa magari, če jih zraven 100 pomendraš...včasih pa so
ovce znale tut skupaj stopit in si pomagat ).


Kot sem že prej napisal... BullShitTM

1. Včasih ni bilo nič drugače. Poslušaj kakšno zgodbico starih staršev ali staršev. Ravno tako so se ljudje grebli za položaj in denar. Vedno.

2. Ne vem kje živiš, ampak pri nas znamo skupaj stopit, ko gre za kaj resnega.

...in ko si že pri podjetju...če ti bo en dan zagustilo in boš imel podjetje na robu propada...boš zelo
lepo izkusil kapitalizem še iz druge strani palice... Lahko je govorit, da ti denar ne predstavlja
primarne vrednoste, če ga imaš dovolj in se lahko posvetiš surfanju v španiji...drugače pa zgleda, če
ta skrbi ali bo šel ta mesec skozi obrok za stanovanje...


Lahko je govoriti ja...zato, ker mi dejansko ne pomeni vsega. Dokler imam dovolj za svoje potrebe sem srečen, če ga bom kdaj imel manj tudi ne bo krize. Si pač ne bom kupoval brezveznih igračk ampak bom malo stisnil. Če ne bom imel za obrok za stanovanje bom šel v manjšega. Big deal.

Tole nima nobene veze s kapitalizmom. Kapitalizem meni omogoča, da dobro živim, ker sem pripravljen nekaj narediti za to. Revež si pa lahko v vsakem sistemu.

dfajt ::

Ni čisto tako. Ovce so ljudje, ki znajo razmišljat s svojo glavo - le njihovo razmišljanje se "pravilno" usmerja.
Razlika med kapitalizmom in socializmom je predvsem v tem, kako se obravnava tiste, ki razmišljajo drugače. Socializem ne priznava raznolikosti in spodbuja uniformiranost, medtem ko kapitalizem spodbuja individualnost in različnost - in zaradi tega tudi velike socialne razlike.
Je res, da ne boš šel zaribat prijateljev za 5EUR, kaj pa za 5.000 ali pa 500.000. Ti boš morda ostal načelen, kaj pa oni.
Na to temo sem pred kratkim gledal film The box. Ali bi pritisnil gumb na škatlici, kar pomeni, da bo nekje nekdo, ki ga ne poznaš umrl, ti pa prejmeš 1.000.000$?
V 99,99% se mi zdi, da bi bil odgovor žal pritrdilen.
Je pa stvar gledišča, v katerih krogih se družiš. Če se družiš v krogih dobro siturianih ljudi, ki imajo omogočeno preživetje (ni več vprašanje kaj bomo jedli, ampak kje bomo jedli), potem v kapitalizmu vsekakor ne moreš videti ničesar slabega.
Nasprotno, če se družiš z ljudmi, ki so marginalci in takšnih in drugačnih razlogov (npr. socialno šibkejši, klošarji,...), potem hitro vidiš, da je ta sistem do njih nepravičen.

jype ::

dfajt> Je res, da ne boš šel zaribat prijateljev za 5EUR, kaj pa za 5.000 ali pa 500.000. Ti boš morda ostal načelen, kaj pa oni.

Ne razumem, zakaj bi moral biti jaz odgovoren (z vsem svojim premoženjem) za "one"?

dfajt> Na to temo sem pred kratkim gledal film The box. Ali bi pritisnil gumb na škatlici, kar pomeni, da bo nekje nekdo, ki ga ne poznaš umrl, ti pa prejmeš 1.000.000$?

Seveda ne. Dolar je daleč premalo vreden v teh časih, da bi storil kaj takega!

dfajt> V 99,99% se mi zdi, da bi bil odgovor žal pritrdilen.

Ker ljudje ne znajo računat. Človeško življenje na zahodu je vredno približno 10 milijonov evrov. Ne vsako, povprečno. To ne pomeni, da bi bil jaz pripravljen človeka ubit za tak denar, to pomeni, da so taki približno bruto stroški tega, da nekoga ni več med živimi. Veliko večino teh stroškov plača družba, en delež se pa prenese na družino in prijatelje.

Taka je realnost in nisem prepričan, da je to tako zelo slabo, le soočiti se moraš biti sposoben z njo.

dfajt> Če se družiš v krogih dobro siturianih ljudi, ki imajo omogočeno preživetje (ni več vprašanje kaj bomo jedli, ampak kje bomo jedli), potem v kapitalizmu vsekakor ne moreš videti ničesar slabega.

Ampak jaz več kot polovico vsega, kar ustvarim, podarim revnejšim - skratka, če bi bila država učinkovitejša, bi kapitalisti lahko zagotavljali znosne pogoje za praktično vse tiste, ki bodisi ne morejo, bodisi nočejo oziroma se jim ne ljubi služit z lastnimi sposobnostmi.

dfajt> Nasprotno, če se družiš z ljudmi, ki so marginalci in takšnih in drugačnih razlogov (npr. socialno šibkejši, klošarji,...), potem hitro vidiš, da je ta sistem do njih nepravičen.

Kako to misliš, ni pravičen? Socialno šibkejši sem bil tudi jaz (in mnogi mi še vedno pravijo klošar), pa mi to ni preprečilo, da s svojim znanjem pridem do kapitala, ki bo vsaj mojim potomcem omogočal, da že začnejo v "srednjem razredu". Če bodo kaj storili, je seveda njihova odločitev in njihov problem. Zarad mene se lahko odločijo, da bodo klošarji, premoženje pa podarijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

LordTado ::

V politiki se pletejo taki klani,da ljudstvo sploh nima možnosti razmišljat z lastno glavo,če pa se bo to zgodilo pa bomo meli Romunijo pri nas oz. revolucijo,pa bojo pa LJ skup udarli:)

IceIceBaby ::

Je res, da ne boš šel zaribat prijateljev za 5EUR, kaj pa za 5.000 ali pa 500.000. Ti boš morda ostal načelen, kaj pa oni. Na to temo sem pred kratkim gledal film The box. Ali bi pritisnil gumb na škatlici, kar pomeni, da bo nekje nekdo, ki ga ne poznaš umrl, ti pa prejmeš 1.000.000$?
V 99,99% se mi zdi, da bi bil odgovor žal pritrdilen.


Kaj ima to veze s kapitalizmom?

Trdiš, da bi bila situacija v časo socializma v bivši jugi drugačna? Ali pa 100 let nazaj recimo, ko so "ljudje znali stopiti skupaj". Ni varjante. Takšni smo ljudje, ne glede na sistem.

Je pa stvar gledišča, v katerih krogih se družiš. Če se družiš v krogih dobro siturianih ljudi, ki imajo omogočeno preživetje (ni več vprašanje kaj bomo jedli, ampak kje bomo jedli), potem v kapitalizmu vsekakor ne moreš videti ničesar slabega.
Nasprotno, če se družiš z ljudmi, ki so marginalci in takšnih in drugačnih razlogov (npr. socialno šibkejši, klošarji,...), potem hitro vidiš, da je ta sistem do njih nepravičen.


Danes je ZELO malo takih, ki nimajo za hrano. Imamo socialne pomoči, rdeči križ, karitas, varne hiše... 50 let na nazaj je bilo baje drugače. Je bilo kar precej lačnih. Še posebej proti jugu pravične in socialne jugoslavije je bila beda res huda.

Sistem ni nepravičen. Samo lenobam in nesposobnežem je malo oteženo uspevanje. Pa še to ni čisto res. Danes tudi lenobe uspevajo, če ne drugače po državnih službah.

Razlika med kapitalizmom in socializmom je predvsem v tem, kako se obravnava tiste, ki razmišljajo drugače. Socializem ne priznava raznolikosti in spodbuja uniformiranost, medtem ko kapitalizem spodbuja individualnost in različnost - in zaradi tega tudi velike socialne razlike.


Tole enostavno ni res. Socialne razlike niso nastale zaradi kapitalizma. Kapitalizem jih je kvečjemu zmanjšal. Poglej malo zgodovino 100, 200, 300 let, pa boš videl kaj so socialne razlike.

Take socialne razlike kot jih imamo zdaj niso nič kritičnega. Vsak ima možnost priplezati po lestvici, če mu je to v interesu. Če se ne potrudi pač nima določenih materialnih dobrin, še vedno pa lahko živi zelo kvalitetno in brezskrbno življenje. V preteklosti tega ni bili. Če nisi bil pri koritu si se dejansko boril za preživetje.

krneki0001 ::

dfajt> Je res, da ne boš šel zaribat prijateljev za 5EUR, kaj pa za 5.000 ali pa 500.000. Ti boš morda ostal načelen, kaj pa oni.

Ne razumem, zakaj bi moral biti jaz odgovoren (z vsem svojim premoženjem) za "one"?

dfajt> Na to temo sem pred kratkim gledal film The box. Ali bi pritisnil gumb na škatlici, kar pomeni, da bo nekje nekdo, ki ga ne poznaš umrl, ti pa prejmeš 1.000.000$?

Seveda ne. Dolar je daleč premalo vreden v teh časih, da bi storil kaj takega!

dfajt> V 99,99% se mi zdi, da bi bil odgovor žal pritrdilen.

Ker ljudje ne znajo računat. Človeško življenje na zahodu je vredno približno 10 milijonov evrov. Ne vsako, povprečno. To ne pomeni, da bi bil jaz pripravljen človeka ubit za tak denar, to pomeni, da so taki približno bruto stroški tega, da nekoga ni več med živimi. Veliko večino teh stroškov plača družba, en delež se pa prenese na družino in prijatelje.

Taka je realnost in nisem prepričan, da je to tako zelo slabo, le soočiti se moraš biti sposoben z njo.

dfajt> Če se družiš v krogih dobro siturianih ljudi, ki imajo omogočeno preživetje (ni več vprašanje kaj bomo jedli, ampak kje bomo jedli), potem v kapitalizmu vsekakor ne moreš videti ničesar slabega.

Ampak jaz več kot polovico vsega, kar ustvarim, podarim revnejšim - skratka, če bi bila država učinkovitejša, bi kapitalisti lahko zagotavljali znosne pogoje za praktično vse tiste, ki bodisi ne morejo, bodisi nočejo oziroma se jim ne ljubi služit z lastnimi sposobnostmi.

dfajt> Nasprotno, če se družiš z ljudmi, ki so marginalci in takšnih in drugačnih razlogov (npr. socialno šibkejši, klošarji,...), potem hitro vidiš, da je ta sistem do njih nepravičen.

Kako to misliš, ni pravičen? Socialno šibkejši sem bil tudi jaz (in mnogi mi še vedno pravijo klošar), pa mi to ni preprečilo, da s svojim znanjem pridem do kapitala, ki bo vsaj mojim potomcem omogočal, da že začnejo v "srednjem razredu". Če bodo kaj storili, je seveda njihova odločitev in njihov problem. Zarad mene se lahko odločijo, da bodo klošarji, premoženje pa podarijo.



Jype, ponavadi se ne strinjava, ampak tukaj ti dam pa čisto prav. Moja stara mama je vedno govorila; "Vsak je svoje sreče kovač!"

Urajmal ::

Da malce podkurim to razpravo. Delno bi se strinjal z dfajtom in nebivedu, ampak mislim da sta že šla v tiste same podrobnosti. Da se vrnem v začetek teme. Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj se ljudje, otroci, posmehujejo iz nekoga, ki ni njim v interesu oz. ki jim ne deluje dovolj "moralno močan" v družbi. Zmeraj so in zmeraj bodo obstajali ljudje z občutki, zadrži toleranco in kompleksi, saj vse to prinese nov svet, v katerega se podamo.

Povedano po pravici, si sam, "težjih" občutkov nisem predstavljal, dokler nisem prišel v SŠ. Zame je bila OŠ en mali svet, harmonije in prijateljstva. Smo pa si otroci tudi veliko bolj različni in dojemajoči za svet. Tako recimo nekateri s serijsko samozavestjo postanejo še bolj samozavestni (s pomočjo samozakompleksanih, nesamozavestnih in preveč čustvenih), saj to delajo podzavestno preden začnejo sploh razmišljat; če kdaj sploh.

Tukaj pa lahko začnem posploševat, kaj je krivo za takšno mladino, ki jo pač imamo. Rekel bom da smo narod favšije in tekmovalnosti. Če nimaš ti več ali boljše kot tvoj sosed, je nekaj hudo narobe s tabo. Zato iz pubertete nekako povzemamo tisto kar je doma v naši krvi, in se tega držimo kot klop psa, nakar poskušamo tudi s tem osrečevat sebe. Ta sreča traja kratek čas, zato iščemo, kupujemo novo, boljše. Ker je seveda izbira najrazličnejša in tudi veliko stane in si vsega ravno ne moremo privoščit, po možnosti pa nam crkne kakšna od starejših stvari, postanemo sfrustrirani. Vse našteto je na konc koncev povod za nesrečno zvezo, ker bomo iskali srečo samo z materialnimi dobrinami ali z lepo žensko in dobrim avtom. Ampak sreča ostane skrita v nas samih in je ne znamo najti.

Glede mladine menim, da bi bilo potrebno v šolah uvest moralo in etiko. Ne bi bilo dovolj za rešitev sveta, ampak bi se vseeno nekje poznalo. Mladina se dandanes druži v navideznih socialnih krogih ala FB in messenger. Pri teh instant zadevah izgubljajo kreativne misli za debato v živo. Včasih so bile igralnice polne otrok, a dandanes se lahko zahvalimo socialnim mrežam, vplivu amerike (mtv -> oblačenje in obnašanje), sfrustriranosti in iskanju lastne sreče (balkanski narod), vse prevečim nesrečam zaradi alkohola (ljudje, ki se ne znajo več zabavat brez obveznega alkohola), da imamo prazna igrišča in da se nas včasih še tista peščica osmih ljudi ne more zbrati na vasi, za eno pošteno odbojkarsko igro.

IceIceBaby ::

Mladina se dandanes druži v navideznih socialnih krogih ala FB in messenger. Pri teh instant zadevah izgubljajo kreativne misli za debato v živo. Včasih so bile igralnice polne otrok, a dandanes se lahko zahvalimo socialnim mrežam, vplivu amerike (mtv -> oblačenje in obnašanje), sfrustriranosti in iskanju lastne sreče (balkanski narod), vse prevečim nesrečam zaradi alkohola (ljudje, ki se ne znajo več zabavat brez obveznega alkohola), da imamo prazna igrišča in da se nas včasih še tista peščica osmih ljudi ne more zbrati na vasi, za eno pošteno odbojkarsko igro.


Spet pisanje brez podlage v stilu "včasih je blo vse v rožcah, danes so pa vsi pokvarjeni".

1. Facebooki in messengerji nas kvečjemu povezujejo. 5 let nazaj smo s frendi govorili po mobitelu, 15 let nazaj po navadnih telefonih, 100 let nazaj pa so si ljudje pisali pisma. Danes je komunikacija tako enostavna, da smo lahko praktično vsak trenutek povezani z ljudmi. Ne vem po kakšni logiki ljudje sklepajo, da nas lažja komunikacija razdvaja.

2. Alkohol je v naši kulturi že stoletja. Alkoholizem je velik problem že od nekdaj.

3. Če se ne znate zment za eno odbojko potem mogoče problem ni v MTVju in Facebooku?

dfajt ::

Tad3j - sam bolje ne bi mogel napisati. Ta tema točno kaže na prepad med generacijami, ki nas loči na "stare" in "mlade".
Kst> Sistem ni nepravičen. Samo lenobam in nesposobnežem je malo oteženo uspevanje. Pa še to ni čisto res. Danes tudi lenobe uspevajo, če ne drugače po državnih službah.

OK. Samo, kaj po tvojem je pravzaprav nesposobnež? Nekdo, ki ni uspel? V poslovnem smislu ali v osebnem?
Ravno to ti govorim, da se danes uspeh meri v denarju (danes ne gre več za vrednote, ampak za vrednost).

IceIceBaby ::

OK. Samo, kaj po tvojem je pravzaprav nesposobnež? Nekdo, ki ni uspel? V poslovnem smislu ali v osebnem?
Ravno to ti govorim, da se danes uspeh meri v denarju (danes ne gre več za vrednote, ampak za vrednost).


Uspeh je definiran kot stopnja doseganja zastavljenih ciljev. Odvisno kakšne cilje si zastaviš. Če si zastaviš cilj nič delati in delati kar ti paše si lahko tudi kot klošar zelo uspešen. Če si zastaviš cilj biti najbogatejši človek na svetu potem ti tudi 5 miljard EUR ne pomaga dosti.

Če ljudje merijo svoj uspeh z denarjem je to njihova odločitev. Nikakor pa to ni nekaj novega. Tudi v socializmu je bilo tako in še prej, 100, 200 in več let nazaj.

dfajt ::

OK. Ko že omenjaš čas 100, 200 let nazaj. Tudi ta čas je bil kapitalizem, saj je bil kapital v rokah nekaj posameznikov, ostali pa so delali zanje. Potem pa je prišla revolucija, saj ljudje s sistemom niso bili zadovoljni.
Denar je bil vedno vrednota, saj brez njega pač ne moreš živeti. A dandanes je primarna vrednota in to je narobe.
Ravno ti si omenjal neuspešne in lenobe, se pravi, da imaš ti neke standarde, po katerih meriš druge. Nisi govoril o osebnem uspehu, ampak o družbeno priznanem (in ta je dandanes moč in denar). Te vrednote pa niso tvoje osebne, ampak družbeno zastavljene. Tvoje vrednote se sicer od družbenih lahko razlikujejo, ampak potem kmalu postaneš marginalec in tarča posmeha.

Urajmal ::

kst, kaj pa rečeš na tole??? Ena pozitivna mera med "včasih" in "danes". Dobro veš da ima danes skoraj vsak že mobitel in lastno telefonsko. Tega včasih ni bilo. No in, primer: "Včasih": punca ali fant se razjezi zaradi partnerja in ker ne more "takoj" do telefona, če gledamo v smislu, da ni bilo vsepovsod telefonov, in preden je opravila tisti telefonski klic, se je že v bistvu 90% pomirila in lahko premislila nevede, a dandanes, pa seveda to poteka instantno, ker so telefoni vsepovsod. Dandanes ko se zgodi kaj takšnega on/ona prime telefon in zlajna direkt vse v telefon, brez kakršnega premisleka, kaj šele predaha ...

Denar je zmeraj obračal svet in kdor ga je imel je imel moč. V današnji družbi (Slovenski) je pa to merilo na nivoju mladine. S tem povezana favšija in močni občutki pubertete in imaš nevarno kombinacijo za kogarkoli. Slovenci pač smo zdaleč da bi bili sami flegmatiki.

Urajmal ::

Oh in verjemi, da je FB navada, še prej razvada, podzavestna. Včasih ni bilo takih močnih razvad in so se ljudje zunaj žogali, družli ipd. Pa ne mi rečt da nimamo dandanes mladine, ki bi bila zunaj?

IceIceBaby ::

kst, kaj pa rečeš na tole??? Ena pozitivna mera med "včasih" in "danes". Dobro veš da ima danes skoraj vsak že mobitel in lastno telefonsko. Tega včasih ni bilo. No in, primer: "Včasih": punca ali fant se razjezi zaradi partnerja in ker ne more "takoj" do telefona, če gledamo v smislu, da ni bilo vsepovsod telefonov, in preden je opravila tisti telefonski klic, se je že v bistvu 90% pomirila in lahko premislila nevede, a dandanes, pa seveda to poteka instantno, ker so telefoni vsepovsod. Dandanes ko se zgodi kaj takšnega on/ona prime telefon in zlajna direkt vse v telefon, brez kakršnega premisleka, kaj šele predaha ...


Se pravi, da so mobiteli evil, ker te lahko punca pusti preko SMSa? To, da rešujejo življenja, združujejo ljudi in bistveno olajšajo komnikacijo ni važno?

Oh in verjemi, da je FB navada, še prej razvada, podzavestna. Včasih ni bilo takih močnih razvad in so se ljudje zunaj žogali, družli ipd. Pa ne mi rečt da nimamo dandanes mladine, ki bi bila zunaj?


FB je razvada in "škodljiv" ravno toliko kot druženje najstnikov pred stanovanjskimi bloki in za šolami. Dokler ni bilo FB smo se družili samo popoldne s prijatelji iz soseske. Danes, ko je FB se lahko pogovarjamo in na nek način družimo cel dan s prijatelji po celem svetu.

Od kdaj je to slaba stvar?

Urajmal ::

It's not a bad thing ;)

Hočem povedat, da se ustvarjajo navidezne socialne družbe, ne realne prave, zunaj pred blokom :) Druženje v živo je nekaj druga kot preko FB

Mobiteli niso evil, ampak so pripomogli k marsičemu slabemu tako kot dobremu ;)

Gandalfar ::

Hočem povedat, da se ustvarjajo navidezne socialne družbe, ne realne prave, zunaj pred blokom :) Druženje v živo je nekaj druga kot preko FB


No da te slisimo, kako to na nivoju druzbe locujes. Jaz trdim, da dokler imata vsaka skupina skupni interes clanov, da v resnici ni mocne razlike. So razlike v povezavi med clani, ampak to na dolgi rok oz. s pomocjo obcasnih srecanj zgine.

Se vec, zaradi svoje prakticnosti je FB skupina veliko bolj aktivna in prihaja do vecje stopnje komunikacije.

Urajmal ::

Vse lepo in prav, ampak ljudje se moramo družit, v živo, da prihaja do stikov, do kemije, do novih čustev. Ljudje se morjo gibat, ne sedet :D

Tvoje trditve so prave, ampak samo dokler gre za skupen interes, ki pa v pravi družbi lahko poteka (izmenjava mnenj) precej hitro in v manjšem času :) Hvalabogu za predavanja :)

IceIceBaby ::

Jaz sem v zadnjem letu srečal precej starih prijateljev, s katerimi se še dolgo nebi videli, če nebi bilo FB.

Tarzan ::

Druženje preko spleta je že OK, vseeno pa ne more nadomestiti analognega večernega druženja ob kakem pivu ali dveh.

krneki0001 ::

Mah, ko smo bili mulci, smo skakali naokoli po travnikuh in hostah, pa smo mel kolege se pogovarjal in špilal, vendar na svežem zraku in v naravi. Danes so pa mulci vsi za računlaniki cele dneve in to ni zdravo. Čez 10 let noben mulc v šolo ne bo hodu - bo vse preko računalnika - me zanima, če vsi tile mulci sploh cooperjev test danes prelavfajo, ker čez 10 let ga ne bodo več - jim bo pretežko vstat iz udobnega fotelja, kjer bodo delal šolo.

Gandalfar ::

ker mulci danes sploh nimajo dveh dodatnih zunaj-solskih aktivnosti na dan, noben nikoli ne gre nikoli ven itd...

Matek ::

Čez 10 let noben mulc v šolo ne bo hodu - bo vse preko računalnika - me zanima, če vsi tile mulci sploh cooperjev test danes prelavfajo, ker čez 10 let ga ne bodo več - jim bo pretežko vstat iz udobnega fotelja, kjer bodo delal šolo.
Cooperjev test je pa zelo težko ne prelaufat ;).
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Matako ::

Ali bi pritisnil gumb na škatlici, kar pomeni, da bo nekje nekdo, ki ga ne poznaš umrl, ti pa prejmeš 1.000.000$?
V 99,99% se mi zdi, da bi bil odgovor žal pritrdilen.


To je razmišljanje nekoga brez keša.

Večina ljudi neha sanjariti o gorah denarja takoj, ko ga imajo zmerno dovolj.
Sploh v Sloveniji, kjer biti bogat povzroča ničkoliko težav in grdih pogledov.
/\/\.K.

guest #44 ::

glede teka na 2400m lahko potrdim, da v povprečju je nivo fizične pripravljenosti padu. seveda se najdejo povsot posamezniki, ki kvarijo povprečje.
je pač logično, da od kadar smo prešli na bolj računalniško orientirano družbo se ljudje manj gibljejo. težav z hrbtenico je vedno več.
mislim, da evolucijsko človeško telo ni bilo narejeno za dolge ure sedenja in fizične neaktivnosti.

mislim, da je tehnologija prinesla prav toliko slabosti kot napredka. pač sam iz drugega zornega kota moraš pogledat.

Gandalfar ::

glede teka na 2400m lahko potrdim, da v povprečju je nivo fizične pripravljenosti padu. seveda se najdejo povsot posamezniki, ki kvarijo povprečje.


vir?

guest #44 ::

glede teka na 2400m lahko potrdim, da v povprečju je nivo fizične pripravljenosti padu. seveda se najdejo povsot posamezniki, ki kvarijo povprečje.


vir?



empirično opazovanje :P

ma poznam, kr neki 15 letnikov.

sam tud če ne upoštevamo tega, a ni že dovolj očitno, da fizična zmogljivost pada z vsako generacijo? kdaj si nazadnje vidu mladiče (ki niso vojaki), ki bi postavljali vreče za protipoplavne nasipe, nosli žaklje, sekali drva,...
v povprečju danes to opravljajo večinoma prek strojev oz poceni delovna sila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Gandalfar ::

kdaj si pred 30-timi leti videl cele generacije ljudi, ki hodijo v fitnes, tecejo, kolesarijo in se gredo druge rekreativnosti, pri tem vse to merijo in uploadajo na internet in tekmujejo med sabo?

IceIceBaby ::

So pa zato fitnes centri precej bolj polni (ubistvu jih v "dobrih starih časih" skoraj ni bilo).

chucki ::

Men so v vojski rekli, da se fizična pripravljenost mladih povečuje! Bil sem pa letos poleti. :)

Ziga Dolhar ::

Men se tut zdi, da včasih ni bilo opaziti toliko napihnjenčkov* kot danes :).

*lepotcev z nabildanim telescem, da še rokic ne morejo držat ravno ob žvotu.
https://dolhar.si/

LordTado ::

Men pa se zdi da je vedno več tudi skinheadov...

worxer ::

Men pa se zdi da je vedno več tudi skinheadov...

Retardi ... :D no, sj nemorš ucenjevat skupino ljudi ... ampak posameznika ... eni so ok, eni so pa kr neki :P
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Moralne vrednote v današnjem izobraževalnem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12817844 (15546) Mavrik
»

Starši, ki uničujejo svoje otroke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11929165 (24648) solatko

Človeška nesramnost brez meja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15230371 (26572) Mavrik
»

Ko otroke zaskrbi, kaj starši počno na internetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
519809 (6931) Victoria
»

27-letnica ostala brez diplome zaradi fotografije na MySpaceu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10713700 (8702) BigWhale

Več podobnih tem