» »

DVB-T MuxA zopet poln

DVB-T MuxA zopet poln

PaJo ::

No, pa so se le zmenili, danes od cca 11h preko DVBT Mux A zraven Slo1, Slo2, Slo3 (Koper, TeleM) oddajo še POPTV, A-kanal, TV3 in TV-Pika, čez kaki teden pa se pričakujejo še RTS, Vaš kanal in Tv Primorka.
Prav tako se do sredine meseca končno pričakuje Mux B.
No vseeno nekaj dobrih novic za ljudi, ki nimajo drugega kakor sprejeme TV po zraku.
Za več informacij lahko pogledate sem:
http://dvb-t.apek.si/
http://www.rtvslo.si/dvb-t/
http://igorfuna.com/dvb-t/slovenia/mult...
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

vrossi46 ::

Ma eno vprašanje, se to vidi po celi Sloveniji preko DVB-T al kako?

PaJo ::

Če bi malo poklikal link od apeka in rtvslo bi videl kje imajo oddajnike in tudi kaj vse rabiš da lahko sprejemaš DVBT(digitalno zemeljsko oddajanje). Načeloma pa je Mux A kar dobro pokrit, nekje naslednji teden bi naj vklopili še Nanos in s tem pokrili večino prebivalstva po celi Sloveniji.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

vrossi46 ::

Se pravi ker ima moj TV ,Panasonic TX-P42G10E, že vgrajen DVB-T ne rabim nič druzga kot zunanjo anteno za bolše lovljenje programa?
Ali je dovolj sobna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vrossi46 ()

PaJo ::

Glede na specifikacije tega Pansonica ima vgrajen dvbt mpeg4 tuner, potem bi ti s sobno anteno moralo nekaj najdit. Je pa odvisno od signala na tvoji lokaciji. S sobno anteno lahko komot preizkusiš, če ne druga jo postaviš na okno če zraven tv ne bo delovala.
Je pa dvbt signal občutljiv na električne motnje v hiši, recimo kakšni feni in podobno ga lahko kar oreng motijo :)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

vrossi46 ::

Kot sem pogledal tisti link oddaja Belokriški oddajnik že DVB-T, tako da nebi smel imet nekih težav,sem namreč pod Belim križem. :D

bond007 ::

Kul, sicer mam dvb-c, ampak če bo treba kdaj na balkonu gledat, mi pa tut dvb-t vleče (v hiši mi pa ne).
Drugi operater, družba Norkring, prav tako razpolaga z odločbami o dodelivi radijskih frekvenc, ki mu dovoljujejo pokrivanje cele Slovenije z enim multipleksom (multipleks B). Operater multipleksa B pa je tudi že pridobil prve odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc za posamezne oddajne točke.

Se že kaj več ve, kateri kanali naj bi bilo v muxb?

vrossi46 ::

Juhu,danes samo dobre stvari lovim omenjene programa preko DVB-T :D :D :D

Hardstyle ::

Kaj ima Slo1 slo2 že 16:9 ali je še vedno 4:3?

DjTonic ::

Dopoldan sem gledal in je bila "še kar" v 4:3 ali 4:3 LB. Opazil sem, da so edino logotip prestavili iz črnega roba malo nižje.

blackmack ::

Že preklaplja na 16:9.

DjTonic ::

Se pravi je sedaj, končno pravilen 16:9? Ker tv je meni že pred tem preklapljal na wide in sliko zoomiral ter skril črne robove.

PaJo ::

Zdaj bi naj končno oddajali v 16:9 formatu, res da je odvisno še od določenega materiala, ki še ni 16:9, kar pa imajo v tem formatu pa bi naj delalo tako kakor je treba. Pa tudi ostalim operaterjem (kabelska in iptv) naj bi zdaj pošiljali nov 16:9 strema, tako da na koncu zmaga na vseh koncih. Če mene vprašate je bil že čas :)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Frgazor ::

Ne se veselit. Pravi anamorfni 16:9 še nekaj časa ne bomo videli. Tole kar se gre rtvslo je letterbox 16:9, kar je vredno manj kot pol bureka. Samo en del podatkov pri sliki se izgubi in nič drugega. Ko takole sliko razširiš čez cel lcd je milo rečeno nagravžna.

poweroff ::

Dodatek h članku DVB-T pod Linuxom

Seznam SI kanalov v Kaffeine



Za Me-TV pa najprej pipravimo konfiguracijsko datoteko:
w_scan -X -c SI > si-osrednja_multipleks_A.conf

Oz. v to datoteko skopiramo naslednje podatke:
SLO1(RTV SLOVENIJA):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:120:121:1
SLO2(RTV SLOVENIJA):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:140:141:2
SLO3(RTV SLOVENIJA):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:160:161:3
POP TV(PROPLUS):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:220:221:6
KANAL A(PROPLUS):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:240:241:7
TV PIKA(PROPLUS):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:260:261:8
TV3(Prva TV):602000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_NONE:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_4:HIERARCHY_NONE:280:281:9


V Me-TV seznam kanalov dodamo preko menija //View - Channels - Dodaj - Import a channels.conf//
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

Hardstyle ::

Signal bi naj bil WSS ampak nevem no, pri meni še je vedno 4:3, ob zoomiranju pa je slika negledljiva.

blackmack ::

Na DVB-T pa T-2 je včeraj prekloplo na 16:9 samo na par oddajah zvečer, medtem ko na analognem s Pohorja normalno preklaplja skozi.

residual ::

A ima kdo informacijo če to velja za vsa področja ali samo za LJ in okolico. Pred nekaj dnevi na štajerskem ni bilo žive slike na DVB-T - mogoče zaradi prenove mux?

blackmack ::

S Pohorja dela.

AvtoR ::

Jaz imam pri snemanju programov DVB-T probleme. Vsakič ko se izvede preklop (npr reklame med filmi so 4:3, film pa 16:9) je pri naslednjem preklopu samo siva slika. Če slučajno snemaš kak film, imaš normalen posnetek samo do prvih reklam (preklopa med formatom)potem je pa "tema".
Mislim da ni problem v kartici ampak samo preklaplanje

poweroff ::

Hum, načeloma bi moral program znati zajeti MPEG stream...
sudo poweroff

Scorpia ::

Sem mal na hitro primerjal kvaliteto med programi kjer naše televizije oddajajo. Tv SLO 1-2 me je kar razočarala kvaliteta, ista kot na total tv, čeprav total zdej dobiva signal prek optike, je vseeno porazno. Slika ob športu (trenutno odbojka)komaj se da brati rezultate itd... Na hot birdu pa je več kot odlična, ampak samo če primerjamo kar mi dobimo in ne z kakšnimi boljšimi programi.
Kanal-a pa tudi da ne govorim kolk je porazna, mogoče je tudi krivo ker predvajajo še video kasete, ker je tudi na totalu videt katastrofa ampak vseeno boljša.
Tv 3 pa je odlična in se da lepo gledati, pa še boljša je kot na satelitu. Pop tv, ter ostali pa so na istem, še med analogno ni razlike, edino to da na analognem ni bilo opaziti kock ker mi tv odlično odstrani šume. Pri digitalnem pa nima kej, kot to da gladi sliko.
////

neki4 ::

a ima kdo probleme pri preklapljanju v digitalni kabelski, ko gleda preko računalnika s kartico. meni v preklapljanju med slo ko je v 16:9 na drug slovenski kanal, ki je v 4:3 pokaže zmazano in sliko polno vodoravni crt. isto obratno iz 4:3 v 16:9. ali pa ob koncu 24ur, ko se začnejo reklame se pojavijo čez cel ekran crte in komplet brez slike. Preklopi med tujimi kanali, ki so 16:9 in 4:3 dela normalno. mislim, da nekaj tule ne štima pri rtv oddajanju.

bf4ed ::

Scorpia, na SLO1 in 2 je kvaliteta slike najboljša kar sem jih videl na DVB-T. Ne pri vseh oddajah, ampak večinoma je boljša. Pa pri kaki drobni pisavi in pri kakem potujočem textu se vidi da je bolj čista slika in ni zamegljena.
Pri ORF se vidi slabost mpeg2, pri hitrih kadrih se vidijo kockice...pri mpeg4, ki ga uporablja SLO pa tega ni videti.

Slabo pri SLO je to da so še vedno 4:3 in da nimajo EPG. To pa tudi nevem zakaj je tak težko...? Na popTV pa a-kanal pa še nisem pogledal če imajo EPG, ampak sumim... pomoje so šalabajzeri vsi na sloenskih tv postajah.

poweroff ::

Pri SLO1 in SLO2, ki ju oddajajo iz Ljubljanskega gradu EPG je.
sudo poweroff

bf4ed ::

O pi... prokle...

Tukaj na območju Lendave pa ni EPG-ja.

Wox ::

Ja nimate ga, ker še delajo na dvojezičnem epgju. Da ne bodo Madžari protestirali.:D

brane01 ::

Tako za info glede kvalitete signala:
Mpeg-4
Slo1 Slo2 video 2,4 Mbit Audio 192 kbit
Ostali(PoPTv itd) 1,2 Mbit Audio 192 kbit

Mpeg-2
Hrvaški kanali Video 4,2 Mbit Audio 256 kbit

poweroff ::

bf4ed: da se razumemo. V LJ dobim signal iz MuxA in iz ljubljanskega gradu (testni signal). MuxA EPGja nima.
Saj bodo zrihtali. Par dni ali tednov, pa bo.
sudo poweroff

Scorpia ::

brane01, pol je res slaba kvaliteta kar sem tudi opazil na dvb-t. Najlepšo sliko dobim na analognem in na hot birdu, le da se mi recimo znak slo, lepše brat na analognem.
////

USS Liberty ::

Tako za info glede kvalitete signala:
Mpeg-4
Slo1 Slo2 video 2,4 Mbit Audio 192 kbit
Ostali(PoPTv itd) 1,2 Mbit Audio 192 kbit

Mpeg-2
Hrvaški kanali Video 4,2 Mbit Audio 256 kbit


Treba je tudi vzeti v obzir, da Mpeg-4 da enako kvaliteto videa pri pol manjšem bitratu kot Mpeg-2, tako da načeloma bi morala biti slika na SLO, ki ima bitrate 2,4 Mbit, enako kvalitetna kot HTV, ki ima 4,2 Mbit
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

elToro ::

Ne se veselit. Pravi anamorfni 16:9 še nekaj časa ne bomo videli. Tole kar se gre rtvslo je letterbox 16:9, kar je vredno manj kot pol bureka. Samo en del podatkov pri sliki se izgubi in nič drugega. Ko takole sliko razširiš čez cel lcd je milo rečeno nagravžna.


Ne kvasi neumnosti. Na DVB-T imajo zdaj vse TV (razen TV3) oddaje, ki so 16:9 v anamorfni obliki z dodanim WSS (oziroma Video Indexom). Ko predvajajo 16:9 oddajo pošljejo tudi kodo za 16:9. TV ti avtomatsko razširi sliko na cel ekran (če maš seveda 16:9 TV) t.i. wide mode. Če imaš TV in STB ločen pač nastaviš v STB-ju obliko TV-ja in ta ti glede na obliko tvojega TVja naredi LB ali pa razširi sliko. Na analogni mreži pa seveda velja to kar si ti napisal.

elToro ::

Tako za info glede kvalitete signala:
Mpeg-4
Slo1 Slo2 video 2,4 Mbit Audio 192 kbit
Ostali(PoPTv itd) 1,2 Mbit Audio 192 kbit

Mpeg-2
Hrvaški kanali Video 4,2 Mbit Audio 256 kbit


Tukaj imaš samo delno prav. Komercialke imajo lasten statistični VBR mutipleks in si delijo 3/7 multipleksa. SLO 1,2,3 pa so na CBR z 2,3 Mbs video bitrate. Toplo priporočam ogled igorfuna.com

bf4ed ::

Wox dobra :P in mene pravzaprav svadijo dvojezične stvari...še osebne mi nočejo izdat brez madž...

Matthai razumem.

Zdaj gledam SLO2 (anamorfno) in je logo v sliki (ne v črnem robu) ampak moreš še vedno ročno zoomirat, ni avtomatsko (a če gledam istočasno na analognem pa preklopi na wide). Svašta res....

USS Liberty ::

Ne se veselit. Pravi anamorfni 16:9 še nekaj časa ne bomo videli. Tole kar se gre rtvslo je letterbox 16:9, kar je vredno manj kot pol bureka. Samo en del podatkov pri sliki se izgubi in nič drugega. Ko takole sliko razširiš čez cel lcd je milo rečeno nagravžna.


zdelje je na SLO2 fuzbal in je v pravem anamorfnem 16:9 formatu
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

tomko030 ::

No fajn da so začeli predvajati nekateri programi v DVB-T MPEG-4 obliki. Nekej me pa zanima: Kako jaz vem kakšen signal je ujel moj LCD TV (32LG5700). Sem že prekrižaril vse menije na TV,pa ne najdem. Kako ste to ugotovili vi?

andy777 ::

tok za info
v analognih in na satelitu je 4:3
v dvb-t:
SLO1, SLO2, SLO3 imajo fiksni bitrate 16:9 kadar so programi v tem formatu(NI RAZTEGNJEN, PRIMERJAL Z ANALOGNO SLIKO IN JE DEJANSKO VEČ SLIKE LEVO IN DESNO)
KANAL A, POP, PIKA, TV3 omajo dinamični bitrate od 900K-1,9M PO KANALU.
to je zato da je sploh lahko toliko programov v enem muxu.
POP ima tudi noisreduction, zato ga morate na LCD TV izključiti dajte sharpnes na 0.
Z nastavitvami LCD TV se da marsikaj narediti, ni pa vedno dobro da je vse vključeno.
probajte.

bf4ed ::

Aha pa res, na SLO2 je fuzbal wide avtomatsko, na analognem in digitalnem signalu.

Očitno se ne morejo odločit kaj bi, ali pa berejo to temo :P :)

bf4ed ::

Na eni od povezav ki jih je podal Pajo je ta pdf, ki pa lepo razloži stvari okoli formata slike.

bbenci2 ::

Od včeraj deluje tudi Mux B s Pohoraj (ne vem kako je drugod). Pravijo, da oddajajo z zmanjšano močjo, ampak pri meni je nekaj signala.



C-Tech 5000 HD Combo Plus, Sony Bravia KDL 37V5500, Sony Bravia KDL-40W4000
Toroidal T90, Opticum 4100C
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bbenci2 ()

borutech ::

Super...pozna kdo koga ki izdeluje doma filtre za DVB-t kanale?????

residual ::

Ali bo muxB prosto dostopen kot muxA? in na katerem kkanalu ga najdem.

lp

bbenci2 ::

Seveda bo prosto dostopen, vendar bo zvok kodiran v AAC formatu in bodo verjetno nekateri sprejemniki imeli težave. Kanale pa najdeš tu: http://dvb-t.apek.si/multipleks_b
C-Tech 5000 HD Combo Plus, Sony Bravia KDL 37V5500, Sony Bravia KDL-40W4000
Toroidal T90, Opticum 4100C
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick

Alexius Heristalski ::

Na DVB-T pri nas še ni EPG, je samo EIT (event information table) pri SLO1 in 2. Le-ta pokaže trenutno in naslednjo oddajo.

Ima pa RTVSLO pri večini oddaj res daleč najboljšo sliko, Proplus se največkrat lahko samo skrije. Malo je čudno, ker nekatere ponovljene oddaje še vedno vrtijo v letterboxu (npr. Strasti, Brat bratu, ...), čeprav naj bi bile posnete v pravem 16:9. Nenazadnje to velja tudi za napovednike, promote in oglase. Jaz sem pričakoval, da bo vse to v 16:9 in da bo ta format imel prioriteto.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Senitel ::

Seveda bo prosto dostopen, vendar bo zvok kodiran v AAC formatu in bodo verjetno nekateri sprejemniki imeli težave.

Lahko lepo prosim razložiš zakaj naj bi imeli nekateri MPEG4 sprejemniki težave z AAC?

gospodar ::

Ne le nekateri, ampak kr velika večina ! Do omenjenega bo prišlo zaradi strojne nepodpore glede aac, tako da ga noben kodek nemore pričarat.

lp
I n t e l & N v i d i a

Alexius Heristalski ::

Večina sprejemnikov je dovolj zmogljiva za dekodiranje AAC, vendar ga softver ne podpira, proizvajalci pa za tako relativno majhno število sprejemikov nočejo izdati popravka. Pa še licenco morajo plačati.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

USS Liberty ::

A ni tako, da če je neka naprava označena z MPEG4, da bi pa potem morala znati dekodirati tudi zvok AAC oziroma MPEG-4 part 3??
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

bbenci2 ::

Jaz imam npr. kombinirani HD MPEG-4 DVB-S in DVB-T sprejemnik in žal AAC zvoka ne prebavi. Sem pa za njega lani odštel 300EUR !!!!! Sicer neki dodatek za AAC obstaja, ki bi naj podpiral portugalski DVB-T v AAC zvoku, vendar sem ga naložil in žal ne gre.
C-Tech 5000 HD Combo Plus, Sony Bravia KDL 37V5500, Sony Bravia KDL-40W4000
Toroidal T90, Opticum 4100C
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick

Alexius Heristalski ::

A ni tako, da če je neka naprava označena z MPEG4, da bi pa potem morala znati dekodirati tudi zvok AAC oziroma MPEG-4 part 3??

Praksa kaže, da ne, čeprav težava ni hardverska.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VLC playlist dvb-t (slo, hr)

Oddelek: Zvok in slika
92755 (2571) tony10
»

Katera programska oprema za DVB-T mpeg4 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
27564604 (22312) k4vz0024
»

DVB-T (mpeg4) pri nas (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
26956269 (32981) Alexius Heristalski
»

POP TV in A KANAL sta danes začela z oddajanjem v 1. MUXU!

Oddelek: Zvok in slika
475780 (3980) Hardstyle
»

Kaj je DVB-T TV

Oddelek: Pomoč in nasveti
497309 (5136) Tody

Več podobnih tem