» »

DVB-T (mpeg4) pri nas

DVB-T (mpeg4) pri nas

joze67 ::

Ne vem zakaj je potem TV3 zapravljal denar v času, ko je prenašal EURO 2008. Zaradi 200 ljudi?


Mogoče v povezavi z uvozniki; športni dogodki so dober katalizator prodaje novih TV.

Alexius Heristalski ::

Ne vem zakaj je potem TV3 zapravljal denar v času, ko je prenašal EURO 2008. Zaradi 200 ljudi?

So si pač privoščili, zdaj si pa ne morejo več. Prava reč. Poleg tega so preizkusili, če so pripravljeni na digitalno oddajanje.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

BCSman ::

mogoče kdo ve, če se že dobi kakšne cenejše dvb-t sprejemnike s hardwersko mpeg4 podporo pri nas? kdaj bodo sploh prišli novi modeli in padle cene?

bbenci2 ::

Najcenejši MPEG-4 sprejemnik stane 90€. To je DVB-T sprejemnik GS TE-8310.

bbf ::

mau dnarja mau muzke.. se splača dat 50€ več.

Alexius Heristalski ::

Sploh ni treba, Homecast T3100 stane 110€, pa je bojda odličen.

Tisti za 90€ pa ima težave s sinhronizacijo slike in zvoka ter ga takorekoč vsi odsvetujejo.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Kron ::

Malo Off topic:

Na apek-ovi strani je novica:

RTV Slovenija je 8. 4. 2009 izključila televizijske programe POP TV, Kanal A in TV Pika iz svojega multipleksa. Razlog za izklop je njihova zavrnitev plačila računa za oddajanje v multipleksu.


A to sedaj pomeni, da ni več možno spremljat Kanal A, PoP TV in TV Pike preko dvb-t?

mtosev ::

Malo Off topic:

Na apek-ovi strani je novica:

RTV Slovenija je 8. 4. 2009 izključila televizijske programe POP TV, Kanal A in TV Pika iz svojega multipleksa. Razlog za izklop je njihova zavrnitev plačila računa za oddajanje v multipleksu.


A to sedaj pomeni, da ni več možno spremljat Kanal A, PoP TV in TV Pike preko dvb-t?


mene zanima kdaj se POP TV vrne. Mogoce kdo ve
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Realman ::

Norvežani sedaj gradijo omrežje, kjer bi naj oddajali pop tv,A kanal,Tv3,pika...
Septembra letos,bi naj to zalaufalo.Čeprav jaz malo dvomim v to,ker naš monopolist RTV slovenija še zna malo zakomplicirat.Sicer pa,pustimo se presenetit,mogoče bo pa res septembra.

BCSman ::

a bodo oddajniki na isti lokaciji kot sedaj ali ne?

mtosev ::

kolk to pa to trajalo,.. 3mesece, pol leta?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

cekr ::

Naj bi bili na istih lokacijah. Vendar verjetno ne na vseh, ker drugi mux nima zahtev po takšni pokritosti, kot ga ima prvi.

Če se POP nikoli ne vrne, ne bo nič škode. Rumenih časopisov imaš pri nas že tako preveč na razpolago.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Icematxyz ::

Če prav razumem lahko sedaj že spremljaš DVB-T TV z ustreznim TV sprejemnikom ali ustreznim set top boxom in sprejemnikom za analogni sprejem. Sočasno še vedno deluje analogna TV ki pa konec leta 2010 preneha z oddajanjem.

Zanimam me pa predvsem programska shema. Se kaj spremeni ali ostane popolnoma enaka? Hrvaški programi ostanejo? Ali se s prehodom na DVB-T poslavljajo? Oziroma se obetajo kakšni novi slovenski programi? TV Slo 3? To je vse?

Zgodovina sprememb…

cekr ::

TV Slo3 imaš že itak v muxA. RTV napoveduje tudi nekaj novih tematsko obravanih programov.
Trenutna programska shema MUX A

Hrvaški programi(analogni) se tudi poslavljajo v bližnji prihodnosti.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Icematxyz ::

Se pravi nič več HTV kot je bilo do sedaj?

vice boy ::

Če boš lovil hrvaški muks boš spremljal tiste programe ki so uvrščeni
v njihov multipleks.
Osel gre samo enkrat na led, človek pa dvakrat.

JayKay ::

našim doma vleče digitalni HTV 1 in 2 preko sobne antene.

Icematxyz ::

Pa ti naši DVB-T set top boxi ki so namenjeni dekodiranju MPEG-4 istočasno znajo dekodirati tudi MPEG-2. Ali pa moraš pri nakupu na to biti še posebej pozoren da podpira oba standarda?

Se pravi če bo (oziroma če že) njihov MPEG-2 signal pokrival področje kjer živim (kot njihov analogni signal) bom prejemal še naprej HTV programe. Drugače pa ne. To ni odvisno od države Slovenija in našega sistema?

Okapi ::

Vsi podpirajo MPEG2.

O.

JanezH ::

Kupili smo Panasonic TX-P46GW10, ki ima DVB-T sprejemnik. Imamo kabelsko televizijo in TV je zaznal nekaj digitalnih slovenskih programov (SLO1, SLO2, POP-TV, ...), problem pa je da izginja slika oziroma ves čas se prekinja. Zdajle sem pa prebral, da za gledanje kabelske televizije sploh ne potrebuješ MPEG-4 DVB-T sprejemnika ampak navadno sobno anteno. Kako lahko potem sprejemam digitalne programe, če nimam priklopljene sobne antene in a zato ves čas prekinja sliko? Če bi kupil sobno anteno bi bilo potem vredu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanezH ()

Icematxyz ::

Sobno anteno rabiš za spremljanje analognih TV kanalov ki nimajo z kabelsko TV nič skupnega.

JanezH ::

o Kaj pa če imam kabelsko televizijo? Ali potrebujem MPEG-4 DVB-T sprejemnik?
Odgovor: Ne. Uporaba MPEG-4 DVB-T sprejemnikov se nanaša na digitalno prizemno televizijo - kadar televizijske programe sprejemate z bližnjega oddajnika prek sobne ali strešne antene. Če televizijske programe sprejemate prek sistema IP televizije, kabelskega sistema ali satelita potem ne potrebujete MPEG-4 DVB-T sprejemnika. Obstaja pa tudi dgitalni sistem za prenos televizijskih programov prek kabla DVB-C za katerega je treba imeti primeren DVB-C sprejemnik, ki ga navadno priskrbi kabeski operater. Za digitalni prenos televizijskih programov prek satelita pa sta v uporabi sistema DVB-S in DVB-S2.


Očitno ne.
Uporaba MPEG-4 DVB-T sprejemnikov se nanaša na digitalno prizemno televizijo - kadar televizijske programe sprejemate z bližnjega oddajnika prek sobne ali strešne antene.

http://dvb-t.apek.si/pogosta_vprasanja_...

Icematxyz ::

Da. Te kanale ti najverjetneje nisi našel preko kabelske TV. Ampak preko digitalne prizemne tv. Ali kakšen je pač pravilen izraz.

JanezH ::

Evo to sem mislil. Sprašujem pa, če mogoče veš a mi zato meče ven kanale, ker nimam sobne antene in je zaradi tega preslab sprejem ali je kak drug razlog?

k4vz0024 ::

Prehod na nov standard, lepo in prav. Toda za koliko let? 5 let potem pa spet nov TV.
Naj pustijo analogni spekter pri miru. Dodajo naj pač nov način oddajanja.

Okapi ::

ker nimam sobne antene
Kakšno anteno pa sploh imaš? Če imaš kabelsko, antene sploh nimaš, in potem je čudež že, da ti tv sploh lovi kakšen DVB-T program. S sobno anteno jih bo seveda lovil bolje, s pravo anteno na strehi ali balkonu pa še precej bolje.

O.

JayKay ::

preho na digitalno zato, da bodo lahko potem povečali kvaliteto. UK bodo začeli kmalu po celi državi oddajat HD signal. Pa ne bo potrebno menjat tvja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

Icematxyz ::

http://www.rtvslo.si/dvb-t/moznost.php

Če si v vijoličnem območju ne bi smel imeti omenjenih težav. Če nisi pa je vzrok tvojih težav slaba kvaliteta signala.

Sedaj pa glede na to da imaš dostop do kabelske TV? Menim da nimaš kaj za razmišljati in usposobiš in uporabljaš kabelsko TV. Tam boš vse te programe imel na voljo in ne rabiš nobene antene.

Če pa želiš s digitalno prizemno TV vseeno eksperimentirati da vidiš kako deluje pa ne vem kako se to v praksi obnese glede anten. V teoriji bi naj poanta bila ravno v tem da anten naj ne bi več potrebovali? kako pa je v praksi pa ne vem.

JanezH ::

Okapi:

Kabelsko imamo - koaksialen kabel v TV. Zdajle šele vidim, da za to potrebuješ DVB-C:
Digitalna televizija @ Wikipedia

Tiste digitalne kanale mi pa lovi čeprav imam samo koaksialen kabel za kabelsko in nobene sobne antene. Ker mi pa prekinja ves čas, sem šel pa brat te zadeve in zdaj vidim, da očitno teh digitalnih kanalov sploh ne lovim prek kabelske...

Okapi ::

Praksa je taka, da če direktno vidiš oddajnik in nisi preveč daleč od njega, je sobna antena načeloma OK, drugače pa niti ne. Za HD velja to še toliko bolj.

Tiste digitalne kanale mi pa lovi čeprav imam samo koaksialen kabel za kabelsko in nobene sobne antene.
Očitno imaš dovolj močan signal, da ti kabel deluje kot (bolj slaba) antena. S sobno anteno boš po vsej verjetnosti videl bolje, vsaj če boš vzel kakšno malo boljšo (ker za male pare dobiš tudi tako slabe sobne antene, da se skoraj ne da povedati).

O.

perci ::

Da ti samo koaksialc brez kakršnekoli antene lovi DVB-T signal, pa težko verjamem.

Ne pravim, da je nemogoče (čeprav se temu zelo približuje), verjamem pa težko.

Icematxyz ::

Ne. Te kanale loviš najverjetneje preko DVB-T. Ali pa morda tudi preko analognega (zračnega) TV signala.

Za kabelsko TV pa rabiš DVB-C sprejemnik ja. Mogoče ga celo že imaš? Si dobil kakšno škatlico s strani ponudnika kabelske TV? S tem da če se ne motim ponudniki kabelske TV še tudi oddajajo nekaj kanalov v analogni tehniki?

JanezH ::

Icematxyz in Okapi:

Okapi si me ravno prehitel pri pisanju odgovora
Očitno imaš dovolj močan signal, da ti kabel deluje kot (bolj slaba) antena.

Tudi sam sem ravno to pisal. Bom probal najti kako sobno anteno in sprobal z njo.

Icematxyz:
Nimam DVB-C sprejemnika. Imam samo DVB-T sprejemnik in očitno se dogaja res to kar je napisal Okapi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanezH ()

Icematxyz ::

Drugače pa torej sobne antene ostajajo tudi z uporabo DVB-T? Sam sem pa že mislil da se bomo jih končno rešili!

Vsaj večji nabor zanimivih programov si lahko sčasoma obetamo? Ali še to bolj malo verjetno ker ni neke naročnine druge razen RTV prispevka za DVB-T?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Drugače pa torej sobne antene ostajajo tudi z uporabo DVB-T?
Ja, anteno še vedno potrebuješ, dobra stvar je le ta, da bodo dosedanje še naprej uporabne. Vsaj v večini primerov, ker slika bo načeloma res boljša, ampak če si imel prej občasno recimo nekoliko sneženo sliko zaradi slabega sprejema, se lahko sedaj zgodi, da ne boš imel nič. Digitalni signal je precej bolj občutljiv na sprejem.

Nabor programov pa tudi ne bo nič večji - tisti, ki sedaj oddajajo po zraku analogno, bodo potem pač digitalno. Prostora bo sicer načeloma več, ampak vprašanje, koliko koncesij za multiplekse bodo sploh podelili.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

bbf ::

Kaj ga biksate. Signala rabiš manj, kot pa za analogno. ravno zadnjič sem montiral enega LGja, na sobno anteno skozi zid je lovilo brez zatikanja in kockanja, medtem ko so bili analogni negledljivi. še ko sem dal anteno na podstrešje, so bili vsi analogni zelo slabi, digitalno pa brez problema, celo HD dela. Fora pri digitalnem je ta, da z refleksijami dobiš boljši sprejem (zaradi značilnosti SFN omrežja in s pomočjo zaščitnega intervala), za analogno pa rabiš direkt videt oddajnik, pa še to nobenga hriba za sabo in boš imel tako sliko kot na digitalni (ok, boljšo - za tiste natančneže, ki poznajo razliko med kompresirano in raw sliko).

todman74 ::

Naj pustijo analogni spekter pri miru. Dodajo naj pač nov način oddajanja.


Potem niso naredili nič.....namen prehoda na digitalno oddajanje je, da se sprosti "frekvenčni prostor".

k4vz0024 ::

V redu, potem pa naj še zagotovijo sprejemnike oz. set box brezplačno s kuponi. Itak je prehod na nov sistem v interesu kapitala.

Tody ::

Naši sanjajo tole DVB-T. RTVSLO kot nek izvajalec je bil preveč požrešen in se jim je malce sesul sistem. Oni so načrtoval da bodo kr od vsakega programa pokasiral pol mio eur na leto in bodo vsi srečni. Potem pa ko noben ni hotel plačat, je vse skupaj malce zastalo, žene jih samo europska direktiva zdaj. Na DVB-T HD kanalu še vedno samo olimpijske igre vrtijo oz njihovo odtvoritev. Zdaj so se pa zmisli še da bodo imeli drugače kodiran zvok. Nevem če bomo doživeli, kake kupone, tako kot so jih na Hrvaškem, jebe se jim za prebivalstvo, če ne boš kupil sprejemnika pač ne boš videl slike, RTV prispevek boš itak mogel plačat.

k4vz0024 ::

Žalostno, moja domovina je mačaha iz pravljice o Trnuljčici.

bbf ::

prosim, poglej okoli po evropi, kaki formati so tam. nemci grejo na mpeg4, madžari, atalijani HD, litva latvija estonija, ja hrvati, ki so se šli napredne (in so poturili mpeg2 sprejemnike raji) se ta trenutek v HDju pred nami, lahko se pa skrijejo s svojimi štirimi programi. ampak ni problem: se naveže mpeg 4 vkodiranje in raji zopet uturit nove sprejemnike, al pa postavt šeenkrat več oddajnikov.. Poglej, 9 programov v enem muxu, hd, vse naenkrat imaš TAKOJ ob svojem prvem prehodu na digitalno. to je taka prednost, da si niti zamislt ne moreš. kupiš LGja za par sto evrov, ti vse to znal prikazat. kolk bi šele folk pizduleral, ko bi šli iz 2ke na 4ko, pol bi pa lohka rekel 'kva te sanjajo'.
AAC: ETSI je že leta 2004 določil uporabo AACja v DVBTju: če pa folk kupujejo izvenstandardne sprejemnike, je pa kaj? bo zaradi nekaj 100 starih/ruskih/kitajskih nestandardnih sprejemnikov treba ostati v kameni dobi z mp3?
75 kun dodatka za sprejemnik, da lahko gledaš par programov. super. HDTV je pa itaq prestiž. ali je poleg HD še v SD v muxu, ali pa je PPV. če imaš €$ za HD televizor, boš imel tudi €$ za HD vsebine. če pa nimaš, pa rabiš X-75 kun za SD sprejemnik pa star ekran na SCART.
sej, folk bi rad čimveč, pa še to zastonj. bistvo pa je, da bomo VSI gledali čistejšo sliko zaradi tega prehoda, in VSI bomo mel manj anten na strehi, VSI bomo manj onesnaževali okolico zaradi izboljšanja izkoristka.

kar se pa 'požrešnosti' RTVja z najemnino muxa tiče: ceno pstavlja APEK, tolk za info.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bbf ()

Tody ::

BBF bla bla bla... DVB-T že skor dve leti laufa, to da so šli takoj na MPEG 4 ni napaka to da so rabili 2 za to da so prešli na ta standard je pa tud kriminal sploh če so vedl to leta 2004. Ker smo davkoplačevalci dal 50.000 eur neki inštituciji da je naredila teste in rekla kateri sprejemnik je dober ne ruski, kitajski so pa ČISTO vsi neglede kaj piše na nalepki.. Od takrat se sigurno že 10.000 sprejmnikov prodalo in ne nekaj 100. In zakaj bi moral biti HD prestiž? AAC pa ni? Fajn razmišljanje...

Icematxyz ::

Ni pa nekih omejitev potem več da se ukine RTV prispevek kot ga poznamo sedaj in se začnejo podajati kodirne kartice z mesečno ali letno naročnino? Vprašanje pa če si to res želijo? Ker potem bi že v osnovi to napovedali in bi se kupil set top box z ustrezno režo za kodirno kartico. Ali pa bomo čez 10 let spet vse skupaj menjavali?

Zgodovina sprememb…

bbf ::

todi ti res sanjaš. 10,000? pa itaq so bli po tvoji logiki narejeni samo za slovenski (in mogoče še estonski) trg, a ne. ti bi raj videl, da se 50,0000 € da za subvencije za nepreverjene sprejemnike, kajneda? ko sem omenjal ruske/kitajske sem namigoval na to, da njihovi standardi ne dosegajo takih zahtev kot evropski, zato se zatikajo, zaribavajo, ne poznajo programskih tabel, ni zvoka, ne znajo vbr, avc, nekateri ša SCARTa nimajo. ne 'made in'.

zakaj HD ni prestiž? ja kaj pa potem je? maš doma BD za risanke gledat? zakaj so v tujini (in pri nas IPTV/DVBC) HD DVBT PPV? mal razmisli.

Tody ::

BBF, slučajno jih prodajam pa vem kr dost o tem kaj majo kaj nimajo, kaj podpirajo in kaj ne... In 50.000 eurov smo že dal, zakaj jih ne dajo v subvencije pa tvoj dragi APEK vpraši.

In zakaj nebi mogel biti še pri nas PPV ? Ker je reees tako težko tisto kartico narest? Al mogoče zato ker ma že skor vsak sprejemnik lan notr ?

bbf ::

in kolk si jih prodal? takih, ki so po etsi standardih?

Tody ::

... eh brezveze....
Nima smisla karkoli govorit...
VSI sprejemniki so bili prodani v skladu s tole zahtevo: http://www.apek.si/sl/datoteke/File/200...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

bbf ::

..vidim..
AAC ni nujen do 1.1.10., čeprav je v ETSI TS 101 154 specifikaciji. kaj pa potem? bomo pa oglušeli?
Problem pri tem, ko se ne prodaja certificiranih sprejemnikov, so nezadovoljstvo uporabnikov in posledično ''dvbt sucks, wtf aac, rtv sucks, hdtv sucks, kva te sanjajo,''.. pa potem voda na ta mlin še s strani proplusa , ko je šel ven in hotel izsiliti nižjo ceno najema - sej verjetn jo je, kakor se v sloveniji to počne.

Dejstvo pa je, da ko atu naštimaš digitalno, je tok zadovoln da tut špegl več ne rab ;) ampak mu morš pa povedat, da bo kmal rabu slušni aparat! al pa mu prodat novodobni sprejemnik.

drgač pa ne sekiraj se, nisi edini ki prodaja take sprejemnike. pa dokler bomo mi tle gor, da vam oddajnike sprot popravljamo, boste vsi imeli biznis!

pa lep pozdrav!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bbf ()

BCSman ::

Je probal kdo Gigabyte GT U7200 usb? http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
So še vedno neki problemi s pregrevanjem ob gledanju mpeg4 programov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BCSman ()

tomko030 ::

Malo off topic ampak vseeno. Imamo LCD TV 32LG5700, v prospektih in navodilih napisano, da podpira DVB-T, ali je to že kdo sprobal, na kakšen način se to opazi, kako vem da gledam DVB-T in ne navaden analogen signal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DVB-T (Mpeg-4 in AAC) zmeden?

Oddelek: Zvok in slika
232831 (2567) ...:TOMI:...
»

Katera programska oprema za DVB-T mpeg4 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
27564714 (22422) k4vz0024
»

vgrajen DVB-T sprejemnik

Oddelek: Zvok in slika
399343 (6251) Alexius Heristalski
»

DVB-T MuxA zopet poln

Oddelek: Zvok in slika
494473 (3111) Alexius Heristalski
»

POP TV in A KANAL sta danes začela z oddajanjem v 1. MUXU!

Oddelek: Zvok in slika
475787 (3987) Hardstyle

Več podobnih tem