» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
19 / 22
»»

poweroff ::

Printscreen dela tako, da nastaviš zamik zajema printscreena za npr. 5 sekund, potem pa klikneš z desno tipko miške in počakaš.
sudo poweroff

GTX970 ::

i33a je izjavil:

Sem nov v Linuxu(Ubuntu).
Na računalnik bi rad namest par knjžnic za python 2.7. Npr. difflib. Kako naj to naredim naljažje? Nekaj sem poskušal a sem vedno dobil error.

sudo apt-get install difflib ?

b3D_950 ::

killa bee je izjavil:

imam Ubuntu14.04 Za navadne datoteke imam make link za programe pa ne.


Potem glej ta link (lahko jih kreiraš s text urejevalnikom ali gnome-panelom):
https://help.ubuntu.com/community/Unity...

GTX970 je izjavil:

i33a je izjavil:

Sem nov v Linuxu(Ubuntu).
Na računalnik bi rad namest par knjžnic za python 2.7. Npr. difflib. Kako naj to naredim naljažje? Nekaj sem poskušal a sem vedno dobil error.

sudo apt-get install difflib ?


a ni nekaj takega?:
sudo pip install SomePackage
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

echoman ::

b3D_950 je izjavil:

killa bee je izjavil:

imam Ubuntu14.04 Za navadne datoteke imam make link za programe pa ne.


Potem glej ta link (lahko jih kreiraš s text urejevalnikom ali gnome-panelom):
https://help.ubuntu.com/community/Unity...

GTX970 je izjavil:

i33a je izjavil:

Sem nov v Linuxu(Ubuntu).
Na računalnik bi rad namest par knjžnic za python 2.7. Npr. difflib. Kako naj to naredim naljažje? Nekaj sem poskušal a sem vedno dobil error.

sudo apt-get install difflib ?


a ni nekaj takega?:
sudo pip install SomePackage


Obstaja še ena možnost, v kolikor kakšna izmed knjižnic obstaja v repozitoriju in sicer:
sudo apt-get install python-[ime knjižnice]

killa bee ::

Ravno sem inštaliral LAMP in sedaj ne vem kako bi ga pognal? Rad bi videl control panel od LAMP-a. Od koder lahko prideš v phpmyadmin, prižeš ali ugasneš mysql, prižeš ali ugasneš apache...

videc ::

RTFM ali kaj podobnega se da?
Včasih gre tudi s http://localhost

Lindir ::

Eno vprašanje. Imam Xubuntu 14.10, in problem je da mi določene datoteke odpira z GIMP-om. Naprimer PDF, čeprav sm nastavil naj jih odpre z MuPDF programom. Kako naj to rešim?

gensi ::

b3D_950 je izjavil:

1. KLikneš Sestavi (glej da imaš vključen HTML).
2. Oblikuješ podpis in dodaš sliko.
3. Shraniš kot datoteka v poljubno mapo.
4. Greš v nastavitve računov in izbereš Pripni podpis iz datoteke.
5. Izbereš datoteko iz točke 3.

http://email.about.com/od/mozillathunde...



Podpis se v Thunderbird-u sicer lepo prikazuje.
V HTML dokumentu je vstavljena je povezava na logotip, ki se nahaja na lastnem strežniku (na katerem se nahaja tudi domena).

Me pa jezi, ker nekaterim prejemnikom, ki uporabljajo Outlook pošto sprejema pod spam.
Ali je mogoče v Thunderbird-u dodati podpis tudi brez povezave za logotip na zunanji strežnik?

b3D_950 ::

Če jih meče v SPAM preveri s tem orodjem, kaj ne štima: http://mxtoolbox.com/

..lahko da nimaš pravilno nastavljen PTR, SMTP banner...


Ali je mogoče v Thunderbird-u dodati podpis tudi brez povezave za logotip na zunanji strežnik?


lahko, glej tist postopek. Če ima prejemnik izključen prikaz slik, se slika v podpisu potem ne vidi.


Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

gensi ::

Pozdravljeni,

Imam nenavadno težavo ( LinuxMint 17 (281580) (64-bit)).

V enem uporabniškem računu v programu Chromium šumniki delajo pravilno, v drugem računu pa ne prikazuje črk žšćč. V Firefox-u in ostalih programih šumniki delujejo pravilno.

Prosim za nasvet kje in kaj postoriti, da bodo šumniki pravilno delovali.
Hvala in lep pozdrav.

Zvezdica27 ::

sudo dpkg-reconfigure locales

to bo nastavilo locales za uporabnika. Programi imajo lahko (in imajo) svoje nastavitve. Pač nastavi si vse slovneksko/angleščo itd... imaš cel kup vodičev, google it. a štekaš, tipkovnico vnosa, layout, uro,.. to nastavi.

zz

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Dve vprašanji. Ubuntu 14.10.

1. Kako na retina zaslonu nastavim privzeto resolucijo za login screen in konzolo? Sicer je pri uporabniku resolucija normalno nastavljena, vendar ko se po rebootu prvič logiram (ali če pritisnem Alt-F1), je resolucija maksimalna. Kar je moteče, ker so črke potem zelo majhne.

2. Če se obesi GUI (npr. po vrnitvi iz sleepa) - kako ga resetiram? Včasih je bila kombinacija ctrl-alt-backspace... kaj je sedaj?
sudo poweroff

b3D_950 ::

2. sudo lightdm restart ?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

poweroff ::

Hmm, v bistvu mi to ni pomagalo. Namreč, opazil sem, da se včasih ko dam računalnik (Yoga 2 Pro) iz sleepa (pač odprem zaslon), zaslon zamrzne (vidi se vsebina od prej, preden sem ga dal v sleep).

Razen miške, je računalnik neodziven. Lahko pa grem v konzolo (ctrl-alt-F1), in če restartam lightdm, ne pomaga. Še kakšna ideja kaj narediti?
sudo poweroff

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Robocop1 ::

Vprašanje glede Ubuntu 14.04.1
ISO sem normalno zapekel na DVD s programom CDburnerXP pri hitrost 8x. Zapisovanje se je uspešno končalo, brez napake. Računalnik se boota, disk lahko formatiram in izberem particijo. Pri zadnjem koraku pa mi napiše, da se je program sesul, kar je lahko posledilca pokvarjenega diska ali cd-roma (nekaj takega).

Na istem računalniku (Sempron 2800+, 2GB DDR) imam nameščen tudi Windows Vista in sedaj želim ustvariti dual boot z Ubuntu 14.04. V računalniku imam 2 diska, razporeditev je taka:
 Razporeditev diska (Windows Vista)

Razporeditev diska (Windows Vista)


V Ubuntu je prikazano približno takole (mogoče so druge številke):
dev/sda
-dev/sda2 (Vista)
-dev/sda5 (4GB SWAP)
-dev/sda6 (43.99GB EXT4 za Ubuntu)
-dev/sda3 (Podatki)
dev/sdb

Za namestitev izberem particijo dev/sda6, jo formatiram, nastavim priklopno točno. Naprava za namestitev bootloaderja je dev/sda6. Zakaj se namestitev sesuje? Je kriv DVD, je preslab računalnik ali sem jaz kaj narobe naredil?

Robocop1 ::

Danes sem probal namestit še Ubuntu 12.04 (Desktop) iz CD-ja. Pojavila se je ista napaka, ko je potekalo kopiranje datotek. Izločim lahko okvaro CD-ROMa in CD/DVD-ja. Na računalniku sem nazadnje imel nameščeno verzijo 10.04 (in je delala v redu), ker pa je že zastarela, sem jo nameraval zamenjati z novejšo.

A res nihče ne ve, kje bi lahko bila napaka? Sem kaj narobe nastavil ali računalnik preprosto ne podpira novejših verzij?

fosil ::

Jaz bi probal še z linux mint.
Tako je!

Robocop1 ::

Sem že rešil. Verzije od 12.04 delujejo samo na procesorjih, ki podpirajo PAE. Ker je moj procesor starejši, te funkcije nima in zato je prihajalo pri namestitvi do težave.

Sedaj sem namestil verzijo 11.10 (zadnja, ki še deluje na tem procesorju). Imam pa novo težavo: Verzija ni več podprta, zato ne morem prenesti nujnih posodobitev (jezikovna podpora, gonilniki itd.), ker se noče povezat na strežnik. Zanima me, ali obstaja kakšen backdoor oz. kakšna druga možnost, da si prenesem posodobitve ali to pomeni, da Ubuntu več ne deluje na tej konfiguraciji?

fosil ::

Lahko ti povem rešitev za mint, ki je baziran na ubuntuju (in uporablja tudi njegove repozitorije) in sicer pravijo takole:
To boot Linux Mint 17 on non-PAE CPUs, please append "forcepae" to your boot arguments. At the boot menu of the live DVD/USB, press Tab to edit the boot arguments and add "forcepae" at the end of the line.


Sicer pa ta računalnik po moje že malo švoh za najnovejši ubuntu.
Tako je!

Boomerang ::

Mene pa zanima, kako na Ubuntu spremenim resolucijo prijavnega zaslona (uporabljam lightdm). Uporabljam 17'' monitor in trenutno je nastavljena najvišja ločljivost, ki jo ta monitor podpira. Rad pa bi nastavil na velikost 1024x768. Če odprem nastavitve za monitorje, mi prikazuje, da monitor ni prepoznan (piše Neznano ali nekaj takega), vendar kljub temu lahko spremenim samo velikost namizja, za prijavni zaslon pa nič ne najdem (sem nov na Ubuntu).

Vsebina datoteke /etc/X11/xorg.conf
Section "Device"
Identifier "Default Device"
Option "NoLogo" "True"
EndSection

technolog ::

Robocop, zakaj sploh hočeš PAE, če nimaš niti 4GB rama?

To, kar govoriš, nima smisla.

Zgodovina sprememb…

Robocop1 ::

technolog je izjavil:

Robocop, zakaj sploh hočeš PAE, če nimaš niti 4GB rama?

To, kar govoriš, nima smisla.


Saj ne rabim PAE. Slučajno sem formatiral in ko je bila priložnost, sem želel namestiti najnovejšo verzijo, tako da imam podporo za nekaj časa, nisem pa vedel, da novejše verzije temeljijo na PAE. Sedaj sem namestil 11.10 in lepo dela (problem sem že rešil). Sicer ni več podprta, ampak z določenimi triki se da usposobit, da se namesti vsaj nujno potrebne stvari. Ubuntu pa nujno rabim, ker z njim delamo tudi na faksu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Robocop1 ()

technolog ::

Ok, 11.10 je podpora potekla več kot eno leto nazaj. Samo vprašanje časa je, kdaj bodo ugasnili update serverje.

Splača se ti pogledat Lubuntu, seveda najnovejšo verzijo.

lopov ::

14.04 se da namestit na ne-PAE procesorje če uporabiš switch "forcepae"

Glej http://askubuntu.com/questions/450400/i..., drugi odgovor.

100% deluje.

12.04 je bila prva verzija, ki ni imela PAE, vendar lahko tudi to namestiš in sicer si najprej naloži starejšo s PAE, nato naloži paket "fake-pae" in izvedi upgrade.
https://launchpad.net/~prof7bit/+archiv...

Na Latitude X1 s PIII in 2Gb rama imam sedaj Lubuntu 14.04 fresh install, pred tem sem pa iz 10.04 prišel na 13.10 samo za nadgradnjami :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

čuhalev ::

Kako rešiti problem premajhnega diska? Nažalost APT sistem lahko namešča programe le na vnaprej definirana mesta, torej /usr/bin in ne /opt/usr/bin. :8)

Tako da sem sedaj zgruntal dve možnosti. Prva je nekoliko lažja.
Ali si dodatne programe namestim na drugi računalnik in jih poganjam preko X11 forwardinga,
ali uporabim nek overlayfs in potem nameščam na ta drug fs, ki ga prav tako priklopim preko mreže, nps. nfs.
Ali obstaja kakšna boljša rešitev?

Kiborg ::

Na Ubuntu 14.10 64 bit SI je Firefox najprej postal angleški, sedaj pa sploh več nimam menija na vrhu v orodni vrstic, samo še ta novi meni je. Kdo ve v čem je hec?

b3D_950 ::

Poglej pod Orodja->Dodatki->Razširitve->Unity desktop integration (enable/disable)
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Kiborg ::

Samo resetirat sem moral Firefox. Sedaj dela. Hvala! Očitno se je dodatek sesul. Kako pa spremenim jezik? Ali še pomembnejše, zakaj se je to iznenada spremenilo?

Kiborg ::

Poizkusil sem spremeniti locale v sl pa nič ne spremeni.

b3D_950 ::

hja, če preveč telovadiš se zna kaj podret.
Če je samo firefox v angleščini ga probaj odstranit

sudo apt-get remove --purge firefox
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install firefox

ali pa preimenuješ mapo .mozilla v .mozilla1 v home mapi.

za jezik: -> sistemske nastavitve->jezikovna podpora-> na vrhu mora bit slovenščina.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Kiborg ::

b3D_950 je izjavil:

hja, če preveč telovadiš se zna kaj podret.
Če je samo firefox v angleščini ga probaj odstranit

sudo apt-get remove --purge firefox
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install firefox

ali pa preimenuješ mapo .mozilla v .mozilla1 v home mapi.

za jezik: -> sistemske nastavitve->jezikovna podpora-> na vrhu mora bit slovenščina.


Hvala! Nič ni bilo potrebno odstraniti, samo jezikovno podporo sem zagnal in sem takoj dobil opozorilo da mi manjkajo prevodi dal sem da jih želim namestiti, se ponovno prijavil v sistem in sedaj je vse v slovenščini. Še vedno mi je nenavadno da je prišlo do tega a sedaj deluje tako da super!

slitkx ::

Pozna kdo postopek, s katerim bi lahko na Ubuntu-ju spremenil izgled, da bi bilo videti kot Windows 8(.1)?
Članek na http://sourcedigit.com/12569-make-ubunt... ni več ažuren, saj ni mogoče prejeti win-themes.

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

slitkx ::

b3D_950 je izjavil:

http://www.noobslab.com/2014/04/make-yo...

tomaz@hp-kista:~$ sudo apt-get install win-themes
[sudo] password for tomaz:
Branje seznama paketov ... Narejeno
Gradnja drevesa odvisnosti
Branje podatkov o stanju ... Narejeno
E: Ni mogoče najti paketa win-themes
tomaz@hp-kista:~$

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

b3D_950 ::

Naprej poglej katero verzijo ubunta imaš.
Potem moraš dodat PPA, kot piše v tistem članku.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

slitkx ::

Ubuntu 14.10. Sem imel tudi 14.04.
Tudi PPA sem dodal in osvežil repozitorij. Ni našlo.

b3D_950 ::

in kaj javi ko poženeš:

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes


~$ sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
[sudo] password for :         
 themes uploaded on http://www.NoobsLab.com PPA
For exact theme version and support visit on site and see themes page
 Več podrobnosti: https://launchpad.net/~noobslab/+archive/ubuntu/themes
Pritisnite [ENTER] za nadaljevanje ali ctrl-c za preklic dodajanja

gpg: keyring `/tmp/tmp3bc2o_yf/secring.gpg' created
gpg: keyring `/tmp/tmp3bc2o_yf/pubring.gpg' created
gpg: requesting key F59EAE4D from hkp server keyserver.ubuntu.com
gpg: /tmp/tmp3bc2o_yf/trustdb.gpg: trustdb created
gpg: key F59EAE4D: public key "Launchpad PPA for NoobsLab" imported
gpg: no ultimately trusted keys found
gpg: Total number processed: 1
gpg:               imported: 1  (RSA: 1)
OK
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

slitkx ::

Menda sploh ni podpora za 14.10. Ok, bom vseeno probal.

Btw, se je komu že zgodilo, da mu je v Ubuntu-ju (14.04 ali 14.10) nenadoma ckrnila LAN mrežna kartica?
Ponoči mi je še delovala, dopoldne ob zagonu pa ne več. Tudi ročnih IP nastavitev (na novo) si ni zapomnilo.
Bom sicer poguglal ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

b3D_950 ::

za 14.10 ni.

če ti mrežna zgine, odpri Omrežne povezave in izbereš Dodaj -> Ethernet -> v drop down meniju izbereš ethX pa bi moralo delat.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

slitkx ::

Ni izginila, le nastavitev ni več imela. Pa sem jih na novo dodal, shranil, ponovno odprl nastavitve in je bilo prazno.
IP je bil seveda potlej 127.0.0.1.

Mrežna sedaj čudežno deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

MrStein ::

Ima še kdo tole težavo z Ubuntu 14.10 (live) ?

Pri poskusu povezave na WLAN javi:
Creating object for path '/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/1' failed in libnm-glib
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gensi ::

Pozdravljeni,

Imel bi malce nenavadno vprašanje.
Za delo uporabljamo Linux Mint. Sistem deluje super.

Ampak:
Ne morem pravilno natisniti izvozne deklaracije (dobimo PDF format).


Povsem pravilno mi PDF odpre v Chromium-u, a natisne obrazec brez vsebine.
Okular odpre dokument - a ne prikaže šumnikov - ravno tako ne natisne šumnikov na pravilen način.
Adobe Reader 9 ne prikaže znkov (črk in številk), prikaže samo obrazec.
Firefox dokument odpre in prikaže pravilno znake, ne prikaže in ne izpiše pa črtne kode.

Lepo bi prosil za nasvet, da bi lahko v največji meri uporabljali Mint.

Hvala in lep pozdrav,

GTX970 ::

Okular odpre dokument - a ne prikaže šumnikov - ravno tako ne natisne šumnikov na pravilen način.

Imaš nameščen slo "locales" fonte ? Če da, poglej katere vse fonte točno uporablja program.

http://askubuntu.com/questions/18495/wh...


Katero verzijo Minta imaš (13/17/17.1, desktop Mate/Cinnamon )?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

gensi ::

GTX970 je izjavil:

Okular odpre dokument - a ne prikaže šumnikov - ravno tako ne natisne šumnikov na pravilen način.

Imaš nameščen slo "locales" fonte ? Če da, poglej katere vse fonte točno uporablja program.

http://askubuntu.com/questions/18495/wh...


Katero verzijo Minta imaš (13/17/17.1, desktop Mate/Cinnamon )?



Kernel: 3.13.0-24-generic x86_64 (64 bit) Desktop: KDE 4.13.3 Distro: Linux Mint 17 Qiana
Morda delajo težavo - Arial Narrow Bold (Adobe reader jih ne najde).

Sicer imam instalirane tudi MS Fonte.
Nikjer pa ne najdem kje bi dobil za instalacijo navedeni Arial Narrow.

poweroff ::

sudo poweroff

Kiborg ::

Imam Lenovo G50-70 in Ubuntu 14.10 64 bit. Wifi mi deluje a je nestabilen in počasen (pogosto prekinja), Bluetooth pa mi sploh ne deluje, v konzoli mi sicer najde Bluettoth adapter ter ne javlja nobenih napak, a deluje pa ne.

b3D_950 ::

Kiborg je izjavil:

Imam Lenovo G50-70 in Ubuntu 14.10 64 bit. Wifi mi deluje a je nestabilen in počasen (pogosto prekinja), Bluetooth pa mi sploh ne deluje, v konzoli mi sicer najde Bluettoth adapter ter ne javlja nobenih napak, a deluje pa ne.


Testiraj z 14.04.1. LTS.
ali:

echo "options rtl8723be fwlps=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8723be.conf


http://askubuntu.com/questions/457341/w...

bule-tooth je bolj loterija.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

b3D_950 ::

gensi je izjavil:

Pozdravljeni,

Imel bi malce nenavadno vprašanje.
Za delo uporabljamo Linux Mint. Sistem deluje super.

Ampak:
Ne morem pravilno natisniti izvozne deklaracije (dobimo PDF format).



Poglej pod File->Properties za verzijo PDF zapisa in ostale podatke, da vidiš v čem je fajl kreiran.

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Kiborg ::

b3D_950 je izjavil:

Kiborg je izjavil:

Imam Lenovo G50-70 in Ubuntu 14.10 64 bit. Wifi mi deluje a je nestabilen in počasen (pogosto prekinja), Bluetooth pa mi sploh ne deluje, v konzoli mi sicer najde Bluettoth adapter ter ne javlja nobenih napak, a deluje pa ne.


Testiraj z 14.04.1. LTS.
ali:

echo "options rtl8723be fwlps=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8723be.conf


http://askubuntu.com/questions/457341/w...

bule-tooth je bolj loterija.



Hvala, trenutno prenosnika nimam pri sebi tako, da ne morem pogledati, pride v petek. Ampak če mi čez vikend tega ne uspe rešiti bom verjetno moral namestiti Windows...
««
19 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315880 (1392) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478839 (8051) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159908 (117501) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335343 (5127) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134393 (97279) Icematxyz

Več podobnih tem