» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
9 / 22
»»

Zero0ne ::

uname -o

Zvezdica27 ::

fantastično!

Škoda sicer da je v USA, samo ker se nek sorodnik poleti poroči z Američanko, mislim da se to lahko reši v kakih parih mesecih, to bom pa že zdržal.

Hvala za tale link, še kaka opcija iz Nemčije?

zz

techfreak :) ::

Lahko pa pogledaš za navadne prenosnike in na internetu pogledaš, če je kompatibilen z Ubuntujem.

dux ::

Tudi pri nas se da dobiti računalnike, ki imajo prednameščen Linux -http://www.ceneje.si/racunalnistvo/pren...

Glede na to, da je Linux prednameščen, je verjetno tudi strojna oprema dobro podprta.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zvezdica27 ::

lp,

gre se za to, da ponavadi (vsaj v Avstriji), vedno dobiš zraven Win7. Dogovor o vračilu licence in nižji ceni sem enkrat načel, a nisem daleč prišel. Ne bi tega + zakaj bi plačeval licenco Microsoftu. če ga ne bom uporabljal?

Imel sem že en primer "prednameščenega linux", kjer je potem zafrkaval Bradcommova Wlan kartica (baje da sedaj Broadcom dobro dela). Nekdo mi je rekel, da se da z Dellom tudi dogovoriti o Ubuntu... izkušnja iz USA (spet).

Če lahko podprem koga z idejo, bi ga rad.

zz

dux ::

Jaz sem kupil za punco Dell Vostro s prednameščenim 8.04.
Nato sem nadgradil na 10.04 LTS in vse je delovalo BP, vkjučno z wireless, bluetooth, dodatnih zaslonom, itd..

Z 11.04 bodo broadcomovi gonilniki vključeni v jedro, tako da to ne bi smel bit več problem.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zvezdica27 ::

kul. dve opciji torej.

zz

poweroff ::

Jaz imam HP ProBook 5320m. Pod Linuxom dela super. Je pa res, da pri nas prodajajo samo Windows verzije. Če hočeš dobiti verzijo s FreeDOSom, pa ti predlagam, ad se obrneš na uvoznika neposredno in boš prihranil še kakšen EUR.
sudo poweroff

Zvezdica27 ::

lp,

žal pri nas zaradi višjih cen, tehnike skoraj ne kupujem. Avstrija ali net. Nazadnje sem ta teden pri pralnem stroju prišparal 120e (dostava iz Dojčland všteta!)

Isto bo z laptopom. Princip.

zz

poweroff ::

No saj, potem pa kupiš v Nemčiji. Po možnosti z i5 procesorjem.
sudo poweroff

xandros ::

Imam xfce: ali obstaja kaksen gui client za pptp?

Icematxyz ::

Verjetno uporabljaš Wicd, kolikor vem (zaenkrat) ne podpira VPN. Torej NetworkManager (network-manager-pptp) ali KVpnc.

kmetek ::

Kako resetirati gonilnike za grafo, Nvidia 6100 sem updejtal, zdaj je pa samo 640x480 :( Prej je bilo vsaj 1024x764 hehe.

Icematxyz ::

Premalo infromacij:

1.) Različica Ubuntu

2.) Kaj vse si že poskusil (spreminjal), da vem kakšno je sploh stanje. Se pravi:

a.) Si nameščal/odstranjal zaprto kodni gonilnik le preko Sistem -> Skrbništvo -> Dodatni gonilnik?
b.) Si ročno urejal xorg.conf?
c.) Si morda ročno nameščal/odstranjeval NVIDIA gonilnik z NVIDIA strani
d.) Si počel vse našteto višje in še več... od tega...

bigbada ::

Nastavitve za network so se mi nekako "zjeb***" in zdaj se ne morem povezati na wireless več pa tud preko kabla več ne gre. Vem pa, da sem nekaj v terminalu se igral z ifconfig in podobnimi stvarmi... Pa na namizju prej nisem imel nič ikon, zdaj pa so se mi pojavile vse ikone ki se nahajajo v home/user/ kar na namizju.. Če jih izbrišem izginejo tudi v onem direktorju.. čudno. Kako se jih naj znebim ?

V čem je fora. A se, da to kako popraviti/resetirati ? Res nevem kaj sem naredil

poweroff ::

Če si se samo igral z ifconfgm restartaj mašino. Če si pa kaj pisal po /etc/network/interfaces - bo pa treba tam popraviti "škodo".
sudo poweroff

bigbada ::

Hehe, fora je ravno v tem, da ko sem restartal mašino se je to pojavilo :) Se lahko nastavitve kako resetirajo na prvotno stanje oz. default ?

Icematxyz ::

Hehe, fora je ravno v tem, da ko sem restartal mašino se je to pojavilo :) Se lahko nastavitve kako resetirajo na prvotno stanje oz. default ?


"Čudežnega gumba" ni pri večini ročnih in sistemskih nastavitev s strani uporabnika. Končno stanje pa je ponavad točno takšno, kot bi pričakoval glede na uporabniške spremembe in nastavitve!

1.)

Kot je rekel Matthai, če si omrežne vmesnike ročno vnašal (v /etc/network/interfaces) bo jih NetworkManager pustil "pri miru" in bodo delovali tako, kot so pač tam nastavljeni.

Izdelaj varnostno kopijo datoteke:

sudo cp /etc/network/interfaces /etc/network/interfaces.bak

Odpri datoteko:

gksudo gedit /etc/network/interfaces

Pobriši vsebino in v datoteko prilepi sledeče, shrani in znova zaženi računalnik:

auto lo
iface lo inet loopback


2.)

Odpri in uredi datoteko:

gksudo gedit ~/.config/user-dirs.dirs

In spremeni poti za XDG_DESKTOP_DIR="neka vredost"

Poslovenjen Ubuntu:

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Namizje"

Angleška različica:

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Desktop"

Na Marsu imajo se mi zdi nekaj takšnega:

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/RedPlanet"

...

killall nautilus

In si back in business...

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

Icematxyz je izjavil:

Premalo infromacij:

1.) Različica Ubuntu

2.) Kaj vse si že poskusil (spreminjal), da vem kakšno je sploh stanje. Se pravi:

a.) Si nameščal/odstranjal zaprto kodni gonilnik le preko Sistem -> Skrbništvo -> Dodatni gonilnik?
b.) Si ročno urejal xorg.conf?
c.) Si morda ročno nameščal/odstranjeval NVIDIA gonilnik z NVIDIA strani
d.) Si počel vse našteto višje in še več... od tega...


10.4 LT
2 c :)

Icematxyz ::

Zaprto kodni gonilnik, ki ti ga ponudi Ubuntu ni deloval dobro (Sistem -> Skrbništvo -> Dodatni gonilnik)? Si ga sploh poskusil?

Tudi ta novejši zaprto kodni gonilnik z NVIDIA strani bi naj deloval za tvoj model grafične kartice. Pa ne deluje ali nisi uspešno izvedel namestitve? Ker uporabljaš Lucid Lynx a si po ročni namestitivi dal v blacklist nouveau (odprto kodni) gonilnik?

gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

In dodaš na konec sledeč vnos:

blacklist nouveau

In ponovno zaženeš računalnik. Si to storil? Se pravi to v Lucid Lynx storiš šele po uspešni ročni namestitiv NVIDIA gonilnika, ki si ga snel ročno z NVIDIA spletne strani. Če ga ročno odstraniš moraš seveda vnos blacklist nouveau odtraniti z blacklist.

Torej povej, kaj bi sploh rad dosegel (kateri gonilnik uporabljal) in če je sploh stanje že bilo takšno, kot bi želel s katerim koli gonilnikom, ki si ga poskusil.

misek ::

A obstaja kakšen unrar, ki bi izkoriščal več jeder procesorja?

@nny ::

Vprašanje za znalce: kako usposobim vgrajeno kamero v Ubuntu? Kateri program potrebujem, verjetno tudi driverje, ipd? Sistem 11.04, laptop Asus K50AB, o znamki kamere nimam pojma, le da ima 1,3 mio točk.

Hvala.
UPDATE: Našla Cheese, it's alive!! Za vsak slučaj, če bo še kdo brskal po napačnih njivah kot moja nevednost. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: @nny ()

Icematxyz ::

 Kamera GUI

Kamera GUI

dzinks63 ::

Zanima me, s katerim programom in kako (z CD, USB ključkom, ali direkt iz OS) lahko naredim kopijo celotne particije na kateri je Kubuntu? Za odgovor se v naprej zahvaljujem.

Icematxyz ::

Clonezilla.

poweroff ::

Ali pa dd (iz ukazne vrstice). Samo je "malenkost" težje.
sudo poweroff

BlaY0 ::

Ali pa partimage/partimaged (je na SystemRescueCD-ju)...

kmetek ::

imam acer laptop in ubuntu 10.04 LTS...ne zazna wifi, čemu?

Icematxyz ::

Če gre za vgrajeno brezžično kartico vpiši v terminal:

lspci

Prilepi sem vrstico, ki omenja brezžično kartico.

kmetek ::

sem dal preko mreže drivers update in aktiviral broadcom...ni bilo aktivno :p

Icematxyz ::

Torej deluje?

kmetek ::

da je...samo sem živce izgubil pri 11.04 - nalagal 2 - ni slike....gremo na win7 :(

@nny ::

Je kakšen enostaven način za instalacijo WordPress-a na Ubuntu?

DeJus ::

Mogoče kdo ve če bi se dalo spremeniti shortcute na unityevem search screenu

echoman ::

@nny je izjavil:

Je kakšen enostaven način za instalacijo WordPress-a na Ubuntu?

Najlažje bo, če namestiš xampp.

DeJus je izjavil:

Mogoče kdo ve če bi se dalo spremeniti shortcute na unityevem search screenu

Bližnjice kot npr. Firefox, Shotwell, Evolution, Banshee ali dejansko zamenjavo za nek program, ki nima veze z brskanjem, ogledom slik, branjem pošte ali poslušanjem glasbe?

poweroff ::

WP je zelo enostavno namestit. Slediš navodilom na WP strani...
sudo poweroff

DeJus ::

echoman je izjavil:

Bližnjice kot npr. Firefox, Shotwell, Evolution, Banshee ali dejansko zamenjavo za nek program, ki nima veze z brskanjem, ogledom slik, branjem pošte ali poslušanjem glasbe?

Da bi zamenjal za katerikoli program, tudi če nima veze. Pa še zanima me, če obstajajo še kakšne kategorije, npr. igre, tako kot so sedaj Media Apps in Internet Apps.

Icematxyz ::

Pa še zanima me, če obstajajo še kakšne kategorije, npr. igre, tako kot so sedaj Media Apps in Internet Apps.


 Kategorije Quicklist

Kategorije Quicklist



Prikaže nameščemne aplikacije v kategoriji in aplikacije, ki so na voljo za namestitev. Če klikneš na aplikacijo, ki je na voljo za namestitev ti odpre Programsko središče Ubuntu in jo lahko seveda namestiš.

Ubuntu 11.04 Beginners' Guide

Zgodovina sprememb…

@nny ::

V Writerju imam dokument, ki sem ga zaščitila z 8 mestnim geslom, generiranim in shranjenim v Revelation Password Manager. Datoteko, ki je vsebovala geslo, sem po pomoti prepisala z novo, zato je geslo izgubljeno. Za obnavljanje gesel v Linuxu nisem našla programa, vsi delujejo v Win. Obstaja kakšna možnost?

P.S. V dokumentu ni bilo nič življenjsko pomembnega, le zoprno je.

Highlag ::

Preimenuj v zip, pa poskusi s kakšnim programom za iskanje gesel v zip arhivih. (Če obstajajo)

Edit. Ne dela. sem poizkusil. Sem mislil, da končno datoteko zakodira, pa zakodira samo določeno vsebino.
Never trust a computer you can't throw out a window

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Highlag ()

Icematxyz ::

Preden se sploh išče "brute force" program, koliko časa bi sploh potreboval za 8 mestno geslo? Občutke imam, da kar nekaj časa?

techfreak :) ::

Odvisno od tega kakšne znake vsebuje geslo.

Tilen ::

Če samo male in velike črke s številkami potem cca 10 min ali pa še to ne z povprečnim gamer PC-jem dandanes in softwerjem s CUDA podporo. Samo velike in male črke, 8 mestno geslo mi je iz hasha sforcalo v 8 sekundah.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

alkor ::

Zivijo,

Ali je ze imel kdo podoben problem. Namrec tipkovnica na notebooku mi ne dela vec. Kar naenkrat je nehala. Imam ubuntu 10.04. Vse ostalo dela, mouse pad itd.

Ve kdo za resitev.

Hvala.

Lp,
A
LP, a

b ::

A izven OS dela? Takoj pri bootu, lahko prideš v BIOS? Če ne, potem je hardverski problem. Lahko je čisto fuč in jo bo treba zamenjat, lahko pa se je iz neznanega razloga snel kabelček, s katerim je povezana na matično ploščo oz. ima slab kontakt.

Rabiš service manual za tvoj prenosnik. Tam piše, kako se zamenja tipkovnico, najprej jo samo poskusiš priključit nazaj, če še vedno ne dela, jo bo pač treba zamenjat.

alkor ::

Ma ja dela. V biosu vse normal no. Moja je neki delala, potem se je pa eno okno pojavilo in je dala cancel. Ne ve pa nic kaj je pisal.

Kaj pa ce ga update-am. A mislite da Bo delal. Aja pa sej ga itak ne morem ker ne morem gesla Vtipkat.

Se kaksna varianta?

Cau,

A
LP, a

b ::

A če pritisneš ctrl+alt+F1 gre v konzolni način?

Če ne, se še vedno da priti v rescue mode, takoj po izpisu BIOS-a, tam ko piše loading grub... ali nekaj takega, držiš shift, pa se ti prikaže grubov meni. Tam imaš poleg privzetega vnosa vsaj še enega, kjer zraven piše rescue mode. S tistim se grafični način ne požene, tako da bi tipkovnica na vsak način morala delat.

alkor ::

Ne ne gre.

V recovery mode sem prisel. Tipkovnica je tam delala normalno, sedaj pa spet ne dela. Edino resitev vidim v priklopu externe in update na 11.04?
LP, a

b ::

Ja jasno da ne dela, če samo greš v recovery mode in potem spet normalno v sistem.

Dvomim, da bo update kaj pomagal, verjetno gre za neko nastavitev, ki pa se bo ohranila. Žal nimam kakšne pametne ideje kaj pogledat naprej, če bi imel računalnik pred sabo bi bilo lažje :(

Kot opisuješ napako (tipkovnica ne dela niti pri prijavi) se zdi, da ne gre za nastavitev na nivoju uporabnika, ampak pri GDM ali strežniku X.

V rescue mode-u poskusi premaknit /etc/X11/xorg.conf v /etc/X11/xorg.conf.bak (če obstaja seveda) ter poglej v /etc/gdm, če je kakšna datoteka z datumom, ko je to nehalo delat (ukaz: ls -ltR /etc/gdm )

alkor ::

evo resil tezavo. Obkljukano je bilo "only accept long keypresses".

Svasta...

LP,
a
LP, a
««
9 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313119 (43) Ijus
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478755 (7967) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159035 (116628) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335295 (5079) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133563 (96449) Icematxyz

Več podobnih tem