» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
14 / 22
»»

b3D_950 ::

Kaj če deluje?

Prinscreen tipka je na tipkovnici. Odpri okno kjer ti piše uknown in nalimaj sliko na forum.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

b3D_950 je izjavil:

Kaj če deluje?

Prinscreen tipka je na tipkovnici. Odpri okno kjer ti piše uknown in nalimaj sliko na forum.


No uglavnem po prejšnjem videu sem sledil korakom in to je rezultat
povejte če se vidi
samo jaz imam grafično nvidia gforce

b3D_950 ::

A nima ta procesor že "vgrajeno" grafično?;)
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

Hmm... :) Kako naj to preverim? obstaja kakšen test grafične?
Ta grafična, ki je na sliki je sepravi vgrajena? kaj pa moja GForce??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

Buddah ::

Tvoj procesor ima integrirano grafično Intel HD 3000. Mislim, da ti je to tu zaznalo!

xtrat ::

Ok a lahko off topic. Namreč kot že rečeno imam grafiko GForce cuda 2GB. To po moji oceni je kar uredu grafična se vam ne zdi?
Kako to da imam v windows 8 oceno (rating --> moj računalik) kjer pač izpisuje ocene, mi je grafično ocenilo samo 5,9 in pri win7 sem imel okoli 9.
Je res da se s časoma spreminja ocenjevalni red navzgor ampak grafično imam ocenjeno kot najslabšo od vseh komponent v računaliku, pri win7 pa kot najboljšo.
Komu je to kaj znan??
Se opravičujem za off topic

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: trulex ()

b3D_950 ::

https://help.ubuntu.com/community/Hybri...
https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

Bumblebee aims to provide support for NVIDIA Optimus laptops for GNU/Linux distributions. Using Bumblebee, you can use your NVIDIA card for rendering graphics which will be displayed using the Intel card.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zvezdica27 ::

ja...

ti imaš "problem" ker razvoj gre naprej, amapak "veliki" so pozabili, da kdo uporablja še kaj drugega poleg winsov.

Tehnologija optimus (ko računalo preklaplja med grafičnimi) je zaenkrat v linux podprta bolj švoh in nimaš kaj. Projekt Bumblebee se trudi, a to je edina opcija, dokler Nvidia kaj ne spacka.

Imaš nekaj opcij (torej, gre za laptop a ne?):

1) bumblebee dela: bodi vesel, uporabljaj
2) prodaj laptop in kupi nekaj, kar bo delalo na linux, jebiga.
3) v bios izklopi on-board in probaj samo z nvidio (upaj, da to ni zaklenjeno)
4) v bios izklopi nvidio in uporalbjaj HD3000 (imam sam, dela vse povsem OK, upaj da to ni zaklenjeno)).
5) pojdi na ubuntu forums in išči ali postavi vprašanje TOČNO glede tvojega laptopa, kaj se da in akj se ne da. Tam bo več odgovorov - vsaj za določene proizvajalce obstajajo interne in-house rešitve... to najbrž dela, če ne ne bi prodajali stvari. Upanje torej je.

Težave boš imel v vsakem primeru pod 1, 3, 4 ker kolikor je meni znano, nvidia čip vedno žre štrom, torej avtonomija trpi.

Sam sem to vse naštudiral pred 1 letom ko sem kupoval laptop, če je danes kaj drugače ne vem - naj ti svetuje kdo ki to ve, nimam optimusa.

Ajde, malo se spravi na net, googlaj, ubuntu forums in sporoči kako in kaj. Bumblebee bi drugače moral delati vsaj v osnovah.

xtrat ::

Hvala za te nasvete, bumblebee sem že poizkusil, brez uspeha.
Vas bom obveščal o morebitnih spremembah, Lp

Buddah ::

Živjo še enkrat.
Računalnik sem formatiral ter nanj namestil Crunchbang 10 Statler. So far so good! Par stvari mi pa še vseeno ni povsem jasnih. Na vsake toliko časa se mi pojavi black screen za približno 1-2sekundi, potem pa vse back to normal. Kaj bi bil lahko vzrok za to? Trenutno sem instaliral xfdesktop4, slika pa gre preko geforce FX 5500- DVI izhod.
Druga stvar pa je tole...kaj se mi splača uporabljati, da nastavim ikone za webbrowsing,office itd. Bo ta xfdesktop4 vredu ali je kaj bolj "light" na razpolago? :) Je prav, da pišem v tole temo ali imamo posebno za debian based distroje?
Lp

GeForce ::

GeForce je izjavil:


EDIT:Ko že govorite o distribucijah za kakšne stare PCje. Sam imam en precej star PC (Pentium 4 2.4GHz, 256RAM, neka radeon grafična,... - trenutno ne vem točno), in sem nanj namestil Crunchbang in je deloval vse perfektno, sedaj pa ne odda nobenega zvoka. Kolikor sem uspel zaenkrat diagnosticirati, sploh ne zazna zvočnega čipa (integriran na matični (Realtek AC97, če se ne motim)), in me zanima če ima kdo kakšne nasvet kako rešiti?

Anyone? :)

dzinks63 ::

Če ti ni zvočna kaput, bi to moralo delat, preizkusi s kakšno drugo live distribucijo za test, drugače pa pokni gor še vsaj 512MB ali še bolše 1GB rama, pa bo recimo Linux Mint 12 "Lisa" - LXDE preizkušeno delal zelo odzivno in ok. Drugače pa na zelo podhranjene kompe namesti Puppy Linux.

Zvezdica27 ::

lp,

Buddah: Ok, hočeš Xfce, ni blema: uradna navodila: http://crunchbang.org/forums/viewtopic.... če si namestil xfce DE, preveri, da si namestil vse elemente (preveri da je res vse, tu ti ne morm pomagati, ker nimam z Xfce prav nobenih izkušenj: preveri da so vsi paketi: http://docs.xfce.org/xfce/building). Drugače je v Crunchu Openbox zadolžen za vse (sicer ni DE, a vseeno). Tudi direkt v OB lahko daš ikone v launcher (moraš ga vkopiti in skonfigurirati) in z malimi triki tudi na namizje (ampak ne vem zakaj bi to delal v Openboxu). Glede blackscreena se to ne bi smelo dogajati. In še nasvet: namesti raje Waldorfa, torej 11, ki bazira na Debian wheezy, ki je že zamrznjen, torej tik prek tem da bo postal stable. Novejši, bolje dela, novi kerneli, novi driverji, multiarch itd. Potem pa povej kaj bi rad pa te bom magari jaz počasi vodil - a fora Cruncha je ravno v tem, da je light, torej da imaš samo Openbox... če daš gor celo Xfce, to nekak ni več to... lahk pa, saj je tvoj comp, torej, daj gor 11 četudi je uradno še testing, pa verjemi da je debian testing veliko bolj stabilen kot recimo katerikoli izdani Ubuntu (je razlog za tem, ker ubunt jemlje debian sid pakete in jih ne updata več).

GeForce: preveri z live cd kake druge distribucije, da ni zvčna crknila. pa še lshw, lspci (ali lsusb) in preveri da je za zvočno driver naložen. lsmod mora potem tudi izpisati driver. Če je zvočna unclaimed ni modula (driverja), samo kar malo težko verjamem, če je delalo zdaj pa ne. Če to vse klapa bi poizkusil ponovno naložiti modul.

zz

Geforce: pozabil sem še ukaz aplay -l

zz

Zgodovina sprememb…

Mare_BrainD ::

Imam eno vprašanje. Po dolgo časa sem se odločil, da si spet namestim OS Linux Ubunto. Potegnil sem si 12.10 Desktop verzijo 32 bit. In preko Windows-a namestil. Vendar mi je nekako namestilo 64 bit verzijo. Večkrat sem poskusil na novo Download in potem namestiti. Poskusil sem tudi z 12.04 LTS verzijo isto 32 bit, in ponovno mi je namestilo 64. Mogoče kdo ve zakaj ? Oz. Kako naj to rešim, da mi nasname 32 bit-no.
Mare
BrainD

BigWhale ::

http://www.ubuntu.com/download/desktop

Tukajle je 32bitna verzija privzeta, ce kliknes katerikoli Get Ubuntu gumb. :)

Mare_BrainD ::

Saj Sm tudi iz tu download, pa mi je nasnelo 64-bit.
Mare
BrainD

b3D_950 ::

BigWhale: če instaliras preko http://www.ubuntu.com/download/desktop/...

se zloada dol exe fajl iz arnesa, ki po defaultu začne nalagat 64bit verzijo, kljub temu, da je v linku navedena 32bit.

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

lapor ::

Bilo nekaj govora o tem na Ubuntu.si forumu.

link

BigWhale ::

Aha, jaz nisem probaval windows installerja ampak ISO image.

Zvezdica27 ::

lep pozdrav,

novejši ubuntu in debian sta itak multiarch sistema: https://help.ubuntu.com/community/Multi...

Ne sekiraj se: dodaj 32 bitno arhitekturo (mislim da je sudo apt-get add-infrastructure: i386 - daj pogooglaj tole) in delaj.

Torej... že dolgo ni več važno ali je program 32 bit ali 64 bit... itak imaš pa ziher 64 bitni procesor, tko da...

kaj pa to pomeni preko Wubija pa ne vem. Vrži dol winse in namesti samo ubuntu / xubuntu / lubuntu / mint (ali še bolje, kak debian (xfce?), kot denimo crunchbang)

zz

Mare_BrainD ::

Tezavo rešiv. Problem sem imel, z določenimi programi, ki mi na x64 niso hoteli delat.
Mare
BrainD

Zvezdica27 ::

lp,

kako si rešil? Dodal i386 infrastrukturo ali kako drugače? Načeloma je prihodnost svetla in te neumnosti ne bo več, samo ročno moraš še vedno dodajati drugo infrastrukturo...

zz

marjan_h ::

Jaz imam eno začetniško vprašanje glede Ubuntu;

Kako veš kje je program recimo Calculator shranjen in kako veš katero ime ima v konzoli?

Če dam;
which Calculator
which calculator
which calc
calculator &


Se mi ne izpiše nič, pravtako se mi ne zažene če samo vpišem calculator.

b3D_950 ::

~$ which gcalctool 
/usr/bin/gcalctool


Ostale opcije:
http://www.cyberciti.biz/tips/linux-rep...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

alexmarsic ::

A sem mogoče samo jaz tak al je še kdo, ki prisega raje na Gnome-panel ? :) Ugotavljam, da se večina počasi loteva Unity

marjan_h ::

@rb750

Kako si vedel, da se imenuje gcaltool?

b3D_950 ::

Odpreš Nadzornik sistema in pogledaš pod Opravila. Ali pa z htop (sudo apt-get install htop).

Najbolj lame opcija: držiš ikonco Računalo in jo potegneš na namizje, ter pogledaš lastnosti bližnjice. :P
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

marjan_h ::

Aja, ubistvu zaženeš aplikacijo in pogledaš med procese.

Še nekaj me zanima, zakaj mi ne zažene skripte ob bootanju Ubuntu-ja. Delal sem po tem vodiču.

Če vpišem v terminal ./skripta, mi jo lepo zažene, ob bootanju pa ne. Mogoče kdo ve zakaj?

GeForce ::

Zvezdica27 je izjavil:


GeForce: preveri z live cd kake druge distribucije, da ni zvčna crknila. pa še lshw, lspci (ali lsusb) in preveri da je za zvočno driver naložen. lsmod mora potem tudi izpisati driver. Če je zvočna unclaimed ni modula (driverja), samo kar malo težko verjamem, če je delalo zdaj pa ne. Če to vse klapa bi poizkusil ponovno naložiti modul.

zz

Geforce: pozabil sem še ukaz aplay -l

zz

Mislim da je crknila zvočna, ker sem poskusil z live Linux Mint USBjem in ni predvajalo nobenega zvoka, pa tudi na nobenem izpisu od lshw, lspci, lsusb, lsmod, nisem opazil nobene omembe audio naprave, AC'97, ali kaj podobnega. Vseeno hvala za pomoč.

b3D_950 ::

marjan_h je izjavil:

Aja, ubistvu zaženeš aplikacijo in pogledaš med procese.

Še nekaj me zanima, zakaj mi ne zažene skripte ob bootanju Ubuntu-ja. Delal sem po tem vodiču.

Če vpišem v terminal ./skripta, mi jo lepo zažene, ob bootanju pa ne. Mogoče kdo ve zakaj?


Skripto lahko dodaš v /etc/rc.local
Če hočeš, da se zažene po prijavi, jo lahko dodaš med "Začetni programi":


Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

marjan_h ::

To je pa goljufanje takole z grafičnim programom :D

rc.local je prazna datoteka v katero dodaš ukaze, da se izvedejo samodejno po bootanju. Sam meni se ne.

Dal sem tudi chmod 777 rc.local, pa še vedno ne dela.

b3D_950 ::

Lahko prilepiš skripto na forum?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zvezdica27 ::

Directx11: torej glede na to da ti jo terminal zažene, je file executable, ne?

načeloma se vsi programi kot bližnjica shranijo v /usr/share/applications - tu imaš samo bližnjice (uporabno za komande, linke, ker je v path tole če se ne motim). No in lahko tu pogledaš za ime, ker recimo jaz which nisem uporabil že... leta.

Če pa sam daješ programe gor ali kaj "čaraš", moraš sam paziti, da gre tudi bližnjica sem.

zz

marjan_h ::

@rb750

Mislim da s skripto ni nč narobe, saj če jo zaženem tako ./rc.local mi lepo dela.

@Zvezdica

V /usr/share/applications so samo neki fajli z .desktop končnico. Verjetno ne tukaj?

b3D_950 ::

Sicer nevem kaj tvoja skripta počne, mogoče kakšn hint v log fajlih (syslog)?
AFAIK je update-rc bolj primeren pri uporabi zaganjanju servisov:
http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Run...
http://manpages.ubuntu.com/manpages/har...
http://www.debian-administration.org/ar...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

marjan_h ::

Ta skripta je samo to;
gcalctool &


Če jo seveda poženem mi odpre kalkulator. To je to.

Pa ne me spraševati zakaj to počnem, če so druge alternative na voljo. Pač moram naredit.:)

Zvezdica27 ::

.desktop je na linux shortcut

torej vse kar je .shortcut tam not je bližnjica do programa... in pač čez apt-get se vse bližnjice dajo točno tja... nov linux user bi skor nujno rabil ta info, sam kaj ko ga moraš sam najti ;)

zz

marjan_h ::

Če prav razumem, moram ustvariti .desktop datoteko iz moje skripte in jo kopirati tja noter? Kako to doseči?

echoman ::

Pozdravljeni,

Imam nekaj težav s temperaturami na netbooku Acer Aspire One 725. Gre se za nov netbook z AMDjevim C-70 in HD7290 (APU). Vse deluje popolnoma brez težav razen temperature so za tako mašinco precej velike, saj ob manjši uporabi zadeva kaže nekje od 60° do 70° C, če pa poženem neko (za procesor) težavno aplikacijo pa sem max. konstantno temperaturo opazil nekje 85° C. (max. delovna temperatura procesorja je 90° C). Nameščene imam gonilnike fglrx-updates s katerimi dobivam tudi takšne temperature, pri odprtokodnih je sicer še malo slabše. Kolikor berem po drugih forumih imajo skoraj vsi težave s senzorjem k10temp, ki ga imam tudi sam, saj so temperature enostavno prevelike, nekateri dobivajo temperature tudi večje od max. delovnih, kar kaže na to, da dejansko zadeva ne prikazuje pravilnih temperatur (sicer bi se jim računalnik že uglasnil, kar se meni še ni zgodilo).

Nekateri pravijo, da so takšne temperature enostavno prevelike in nerealne, v kar verjamem tudi sam, vendar nekih drugih rešitev nimam več, saj sem sprobal namestiti predlagano programsko opremo za merjenje temperature in povsod je zadeva enaka. Namestil sem le Xubuntu 12.10, drugih OSov pa ne nameravam, ker mi ta najbolj ustreza.

Prosim za predloge, kako bi lahko spremenil in poskusil popraviti to zadevo. Hvala!

napsy ::

Sicer za tvojo tezavo nimam konkretnega odgovora. Za foro poskus drug sistem pa tam zmer temperaturo da vidis ali je kriv OS ali pa hardware
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zvezdica27 ::

directx11: če bi rad da je v path (da jo v terminalu zaženeš) jo daj tja (bližnjico)

Drugače pa lahko bližnjico hraniš na namizju, launcherju, home forlderju... ni nujno da je tam, pravim samo, da kar se inštalira prek apt-get ali gdebi, gre pač ke, in tam iščeš aplikacije...

svojo imaš lahko kjerkoli, tam, dodaš v path... kar hočeš..


echoman: je to povsem nov, torej najnovešji high tech lptop? če je tako, glej da furaš kernel, ki podpira tvoj hardvare. Oziroma po domače: glej da imaš najnovejši, lahko rc kernel. Ni pene, lahko jih odstranjuješ po želji. Torej, googlaj kaj je najnovejđe, dodaj najnovejši kernel in probaj temperature v njemu.

za ubuntu oz. xubuntu bo prava reč: http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/ma...

če ne veš kaj narediti, vpršaj.

zz

xtrat ::



Imam resen problem.. Kdo ve kje tiči zajec?
Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

arjan_t ::

piše da je windows hiberniran na tisti particiji in kako to rešit, problem je samo če to ni res

xtrat ::

to pomeni da imam na isti particiji namešečena dva operacijska sistema? mam tudi win8, da, samo nevem zakaj bi to lahko predstavljalo problem.
Uglavnem kako se to reši?

Mavrik ::

Ne, hoče ti dopovedati, da tisti Windowsi na particiji niso bili ugasnjeni (kot shutdown) ampak so hibernirani in lahko zato če boš pisal po tisti particiji kaj resno pokvariš (ker imajo tisti Windowsi še odprte datoteke).

Win8 gre po defaultu namreč v hibernacijo ko klikneš "Shut down". Tako da boš moral ugasnit fast boot, da se ti več to ne bo dogajalo.
The truth is rarely pure and never simple.

xtrat ::

aha, hvala, ja sej zdaj se sliši logično, bom probal :)
A pa to se dogaja tudi če dam restart?

Mavrik ::

Načeloma se ne bi smelo.
The truth is rarely pure and never simple.

xtrat ::

ok dela, hvala
No zdej pa h naslednjemu problemu. Približno mesec nazaj sm že mel ubuntu 12.10 in sem ga zbrisal, zdaj pa sem pa spet naložil in ko namestim ubuntu mi seveda napiše da ni kernel driverju. Ok za te driverje mam tutorial ampak zdaj ko v terminal napiešm /etc/init.d/vboxdrv setup mi ne dobi, zadnjič pa je... Za kaj bi torej šlo?

/etc/init.d/vboxdrv: No such file or directory to mi napiše

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

xtrat ::

Ok neki sm uštimal ampak še sam nevem kako. Kar sem naredil je bilo samo to da sm dal apt-get remove, reboot in spet install in dela brez uni kernel driverju :) Mislim wtf? :))

echoman ::

Zvezdica27 je izjavil:

directx11: če bi rad da je v path (da jo v terminalu zaženeš) jo daj tja (bližnjico)

Drugače pa lahko bližnjico hraniš na namizju, launcherju, home forlderju... ni nujno da je tam, pravim samo, da kar se inštalira prek apt-get ali gdebi, gre pač ke, in tam iščeš aplikacije...

svojo imaš lahko kjerkoli, tam, dodaš v path... kar hočeš..


echoman: je to povsem nov, torej najnovešji high tech lptop? če je tako, glej da furaš kernel, ki podpira tvoj hardvare. Oziroma po domače: glej da imaš najnovejši, lahko rc kernel. Ni pene, lahko jih odstranjuješ po želji. Torej, googlaj kaj je najnovejđe, dodaj najnovejši kernel in probaj temperature v njemu.

za ubuntu oz. xubuntu bo prava reč: http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/ma...

če ne veš kaj narediti, vpršaj.

zz


Obstaja mogoče kakšen Live CD, s katerim bi lahko preizkusil če je z novejšim kernelom kaj boljše? Sicer je nov netbook z AMD C-70, ki je na voljo od septembra, ni pa high tech. Live CD bi potreboval predvsem zaradi tega, ker imam na Xubuntuju nameščene že vse programe in imam nekaj podatkov, ne bi pa rad ponovno vse nameščal v primeru, da bi se pojavile kakšne težave.

Hvala!
««
14 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1067316643 (22) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478893 (8105) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160206 (117799) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335365 (5149) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134711 (97597) Icematxyz

Več podobnih tem