» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
13 / 22
»»

dottor ::

Predvsem bi rabu nekaj kar dela hitreje in porabi manj rama.

PS: Koper

GeForce ::

Pozdravljeni, sicer uporabljam Mint 13, ampak mislim da bo rešitev podobna kot bi bila na Ubutuju.
Torej problem je, da imam pri nastavitvah zvoka, pod "Output device", možnost izbire dveh izhodov - "Built in Audio Analog Stereo" in "Cedar HDMI audio [Radon HD5400/...",. Kot privzet izhod, pa mi vedno ob ponovnem zagonu, samodejno izbere "Cedar HDMI..." in potem moram ročno nastaviti nazaj na "Built in Analog...", ker drugače ni zvoka (predvidevam, da možnost preko "Cedar HDMI..." izberem, ko imam priklopljen laptop na TV in hočem zvok preko HDMIja? Correct?).
Sedaj me pa zanima, kako lahko kot privzeto izhodno napravo nastavim "Built in Audio..."?

Hvala za pomoč

Sem pa že drugič "presedlal" na linux, a sem prvič obupal, sedaj pa sem tako jezen na Windows 7, da ne mislim it nazaj....raje prej Japčka kupim, kakor da grem nazaj na Okna. :P

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zvezdica27 ::

lp,

glede hitrega linux sistema na starejših računalih (ali pa sicer) poizkusi kak lightweight distro. Recimo jaz sem sedaj na Crunchbangu (v bistvu pa je to čisti Debian) z Openboxom. Zelo zelo hitra in odzivna zadeva, porabi izjemno malo resourcov. Presenečeni boste kako hitro dela z liveUSB... Ker gre za Debian, v bistvu "primejo" vsi nasveti glede Ubuntu.

Drugače pa lahko katerikoli distro z xfce, lxde...



zz

trnvpeti ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

glede hitrega linux sistema na starejših računalih (ali pa sicer) poizkusi kak lightweight distro. Recimo jaz sem sedaj na Crunchbangu (v bistvu pa je to čisti Debian) z Openboxom. Zelo zelo hitra in odzivna zadeva, porabi izjemno malo resourcov. Presenečeni boste kako hitro dela z liveUSB... Ker gre za Debian, v bistvu "primejo" vsi nasveti glede Ubuntu.

Drugače pa lahko katerikoli distro z xfce, lxde...



zz

ja openbox(+tint2) leti, in je izredno enostaven (tudi za nastavit)
me prav cudi, da se bolj ne prime

GeForce ::

b3D_950 je izjavil:



http://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...

Hvala za nasvet. Upam da bo delovalo, ko ga resetiram (imam trenutno precej "solate" v Chromu odprto, pa moram še malo pogledati preden pozaprem) :)).

EDIT:Ko že govorite o distribucijah za kakšne stare PCje. Sam imam en precej star PC (Pentium 4 2.4GHz, 256RAM, neka radeon grafična,... - trenutno ne vem točno), in sem nanj namestil Crunchbang in je deloval vse perfektno, sedaj pa ne odda nobenega zvoka. Kolikor sem uspel zaenkrat diagnosticirati, sploh ne zazna zvočnega čipa (integriran na matični (Realtek AC97, če se ne motim)), in me zanima če ima kdo kakšne nasvet kako rešiti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GeForce ()

dottor ::

Do zdej sem že neki preizkušal Ubuntu zato sem razmišljal njega dat na prenosnik. Se mi stvar kar dopade, pa še kar sem vidu ni tolko požrešen z ramom :)

Zvezdica27 ::

lp,

če si nov v linux, bo ubuntu najverjetneje najprimernejši (rabiš pa spodoben hardware, ne top, spodoben). katerikoli ob *buntujev (u-k-l-x-medi buntu)

Če se vsaj malo spoznaš ali bi se rad navadil, pa bi ti svetoval crunchbang (debian) - saj v bistvu je razlika samo v "obleki", spodaj je isto. Kot zgoraj, openbox + tint2 je zmaga - moraš pa malček pisati nastavitve v tekstovne datoteke, nič strašnega.

Just go for it, dandanes so vsi sistemi isto sranje drugo pakovanje, tud win so se precej popravili (ampak ker sovražimo M$...)

zz

dottor ::

Osebno se ne spoznam na pisanje kode, zato bi mel neki podobno windowsu (namestiš OS, driverje in programe in stvar dela). Ubuntu mam namen dat na starejši prenosnik z Intel Celeron M 1.7GHz (1 jedro) in 1GB rama.

Zvezdica27 ::

lp,

potem pa ubuntu 10.04 (malo star, a delalo bo) ali pa sodobni lubuntu ali xubuntu (oba 12.04). Probaj vse iz liveUSBja...

Sicer pa tudi crunchbang, če ga pustiš kot je, dela.

Probaj in izberi.

zz

dottor ::

Zdej nalagam gor Ubuntu 12.10. Sem ga proval pred namestitvijo in je delalo full bolj tekoče kot Win7. Zdej bomo še vidli kako bo deloval sistem s časom. Sicer je prenosnik namenjen bolj študiju, da ga nosim sabo na vaje na faks (predvsem Festo FluidSIM) in če grem kam ga uzamem sabo, če menim da ga bom rabu. Čene je vedno One X v žepu, ampak mi bolj leži tipkanje po tipkovnici kot pa na steklo.

Zvezdica27 ::

ufff... na tak hardware... unity ti bo počasi delal, pa še to najbrž le 2d.

saj lahko gor naložiš še lxde, bo hitreje... al pa kar direk lubuntu, pod preobleko je isto.

srečno,

zz

pegasus ::

Mene je ubuntu 12.10 zelo razočaral. Mat sem updejtal njen star pc, na katerem je 8.04 delal čist lepo in ugotovil, da so sveži Xi zabrisali ven podporo za cel kup popolnoma funkcionalnih grafičnih kartic in furajo vse samo še prek vesafb. Da bi ustrelil nekoga ...

Zato ji bom sedaj za desktop namestil CentOS, ki še ima dovolj stare Xe in ki bo ostal enak vsaj še naslednjih 7 let. Vsaj toliko časa mora ta 10 let stara mašinca še delat.

Zvezdica27 ::

lp,

no, saj to je znano, da ubuntu od 12.04 ne podpira več starejšega hardware-a. Pač, tko so se odločili. Na stare računalnike dajajte gor 10.04, bo najbolje, če hočete unity 11.04 ali 11.10, ki je sicer pogreb, a kaj čmo. Pač, Ubuntu je postal težkokategornik, ki cilja bolj na novejše sisteme in hoče zraven win in osx. To mu bo skoraj gotovo tudi uspelo, bodo pa izgubili staro bazo, skoraj gotovo (al pa tud ne... wayland pa to, pol sploh ne bi smelo bit več X v ubuntu, kar bo zanimivo, linux brez X...). Po svoje pa je dobr da mamo ubuntu, ker res premika meje - kam smo pršli v dveh letih od jebenega Gnome 2... Pojdi na debian stable (in že tle maš cel kup variant) ali kako drugo distribucijo, izebri DE... izbira je tvoja

zz

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Pobiram Ubuntu 10.04 iz uradne strani pa da vidimo... 12.10 je delal še hujše kot Win7 ko sem ga namestil, čeprav na Try Linux je delal lepo tekoče. Nevem zakaj mi Win XP ko dam CD not napiše da ne zazna diska...

trnvpeti ::

poglej nasvete, ki si jih dobil

dottor ::

Sem jih, pa zdej ko sem tudi namestil 10.04 dela stvar res full boljše in predvsem bolj tekoče. Zdej sem se eno urco igral z prenosnikom (je blo treba namestit določene programe) in se ključ odprtim 4-5 oknom ni zataknilo niti 1x. Mel sem en manjši problem z driverji za WiFi, ker jih ni hotlo namestit, pa sem preko Wine "namestil" Win driverje pa je pol preko Driver Managerja se dalo tudi activirat brezžično uporabo ki zdej dela normalno. Drugače drugih problemov ni blo. Programi ki jih ni za linux (recimo Festo FluidSIM) delajo lepo preko Wine, več stvati hkrati ne povzroča problemov, več oken v FFju tudi ne (3 jutub posnetki so učasih e malo preveč za RAM, drugače dela super).

Če potegnem črto sem zadovoljen z delovanjem prenosnika. Zahvalu bi se vsem za pomoč. Sam sem še začenik v linuxu, tako da če bojo problemi ali uprašanja vem kam se obrnit. Tnx vsem :)

dzinks63 ::

Uporabi XP disk z integriranimi sata gonilniki. Drugače pa uporabi linux mint LXDE različico, preverjeno lepo dela tudi na švoh računalnikih.

dottor ::

Dokler dela kot želim bom ostal na 10.04. Vseeno hvala za predlog ;)

trnvpeti ::

dottor je izjavil:

Dokler dela kot želim bom ostal na 10.04. Vseeno hvala za predlog ;)

pametno

GeForce ::

b3D_950 je izjavil:



http://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...

No to sedaj deluje. Še enkrat hvala. Zdaj pa k drugi težavi.
In sicer, ko v SD card reader na laptopu vstavim SD kartico, jo normalno prepozna, lahko kopiram IZ kartice, brišem datoteke na kartici, edini problem je pisanje na kartico. Kadarkoli poskušam kaj kopirati na kartico dobim napako "The destination is read-only". Se že nekaj dni zaje**vam s tem in iščem rešitve po internetu, a nikjer nisem dobil nič konkretnega. Vsakakršni nasveti so dobrodošli.:)

b3D_950 ::

http://michael-peeters.blogspot.com/200...

sudo fsck -a /dev/ime-naprave

?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

Zdravo,
meni pa še vedno ubuntu neznosno trokira v virtual boxu-u. Imam dual boot sepravi win 8 in ubuntu. V obeh OS se poskusil zagnati ampak ne pomaga, naložil sem si starejšo verzijo 12.04 ampak napredka ni. Vse ostalo pa mi deluje npr: Win7, linux arch,. v virtual boxu seveda.
komu kaj jasno?

b3D_950 ::

Kaj pa, če pri prijavi izbereš Unity 2D?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

Poskusil.. Vse nastavitve so default za vse OS ki jih imam na virtualcu, zato bi moralo delat. Sem poskusil tudi starejšo verzijo ubuntuja ampak zadeva na da učinka

Poskusil bom še reinštalirat Virtualbox

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

xtrat ::

Problem sem rešil tako kot je nekdo predlagal in sicer z VMWare. Hvala in Lp

xtrat ::

Imam eno vprašanje. Ponavadi (ko imam odprt terminal) se mi prikaže okno v katerem piše da je bila zaznana težava s sistemskim programom in me praša ali že želim poročati težavo ali ne.
Kaj to vse skupaj pomeni? Dela sicer vse ampak me včasih kar stisne ko to zagledam.
Pa še to, kako zbrisati programe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

b3D_950 ::

gksu gedit /etc/default/apport in daš 0 (enabled=0)

ali:

1. Click on ubuntu icon, search for "System settings"
2. Select Privacy > Diagnostics tab
3. Unlock
4. Tick "Send error reports to Canonical"

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

hvala
Pa še eno čudno vprašanje. Ko sm mel win8 sm naredil particijo za dual boot (ubuntu) in sem se uštel saj sem dal samo 30GB prostora. Zdaj pa mi ubuntu stalno javi da je premalo prostora na disku. Ampak nevem ali je že zapolnilo teh 30GB prostora kaj enkrat dobim da je samo še 700MB drugič pa 900MB.
Kako to lahko popravim? oz. kako lahko povečam particijo? V Win sem dal disk managment in sem pač naredu eno particijo ki je bila unlocated ampak tam kjer imam particijo ubuntuja ne morem povečat. Kjer je tipka extend mi ta ne deluje.
??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

b3D_950 ::

Z ukazom df -h lahko preveriš porabo diska:

npr.:
Dat. sist.      Vel. Upor. Prost Upo% Priklopljeno na
/dev/sdc1       112G   21G   85G  20% /
udev            3,0G  8,0K  3,0G   1% /dev
tmpfs           3,0G   76K  3,0G   1% /tmp
tmpfs           1,2G  1,1M  1,2G   1% /run
none            5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
none            3,0G  5,4M  3,0G   1% /run/shm
tmpfs           3,0G     0  3,0G   0% /var/tmp
tmpfs           3,0G     0  3,0G   0% /var/spool
cgroup          3,0G     0  3,0G   0% /sys/fs/cgroup


ali pa poženi "Orodje za preučevanje porabe diska" in boš lahko videl katera mapa ti zavzema največ prostora:



Velikost sistema pa bi morala biti med 5-15GB največ (odvisno kaj vse si nameščal).
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

Kako je pa za antivirusi pri ubuntuju? Katerega moram naložit? in

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

killa bee ::

inštaliral sem si ubuntu testdisk program, zdj me pa zanima kako ga poženem, ker nima GUI-ja??

dottor ::

Kolkr sem bral okoli se na linuxu ni za sekirat glede tega saj je velika večina virusov spisanih za windows in so linuxu neškodljivi. Zdej kolko je to res pa nevem, osebno pa na prenosnik nisem naložil nič. Če malo paziš na kakšne strani zahajaš in ne klikaš lih vsega kar se ti pojavi na zaslonu in ne odpiraš sumljive pošte je to najboljši antivirus.

xtrat ::

Hvala za odgovor.
Me pa še nekaj zanima. Sedaj sem namestil grafično kartico (sudo apt-get pruge nvidia-current), a še vedno ko grem v system setings ----> details, piše pod grafično kartico unknown. Je to kak problem?

black ice ::

S tem ukazom izbrišeš gonilnike. Uporabi
sudo apt-get install nvidia-current
.

xtrat ::

amap ta install sem že uporabil in ko sem dal reboot me je skoraj kap. Namizja ni bilo več, orodne vrstice prav tako ne. Rešil sem se ko sem stisnu control+alt+t in napisal sudo apt-get remove nvidia-current
No mogoče kdo ve zakaj se mi je to zgodilo?

ta ukaz k sem pa jaz napisal sem pa tukaj zaseldil.

black ice ::

Najprej purge, potem install.
Na žalost ti ne morem bolj pomagati, počakaj na Icematxyz.

b3D_950 ::

S purge zbrišeš tudi conf. datoteke.
Katero grafično imaš?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

Nvidia GT 555M. Ja kaj, sepravi moram zdaj dati install?

xtrat ::

Ja, uglavnem spet ko sem dal sudo apt-get install in potem reboot sem dobil "black screen" Mel sem dve ikoni na namizju, brez leve in zgornje orodne vrstice in grafika je bila zelo pomanjkliva.

b3D_950 ::

To je optimus serija za katero nvidia menda sploh ni izdala driverjev...

Preveri na: http://www.nvidia.com/Download/index.as...

Ali pa preko bumblebee http://bumblebee-project.org/install.ht...

sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Buddah ::

Rabim en nasvet. Ta teden se moram spravit pripravit en odslužen PC za starejšega gospoda, ki ga bo uporabljal več ali manj za brskanje po internetu,facebook ter pisanje mailov. Pa verjetno bo tu in tam pogledal kak video na youtube-u.
PC je sledeč: Geforce FX5500 256mb, AMD Athlon XP 2800+ (single core,2ghz se mi zdi) ter 512RAM-a.
Ena opcija je, da inštaliram XPje druga pa da poizkusim s kakšno od linux distrojev. V mislih sem imel Crunchbang glede na to, da naj bi bil zelo učinkovit glede resource-ov. Kaj mislite o tem? Plan je tak, da sistem postavim, inštaliram office ter vse potrebno za delovanje ter zadevo predam gospodu. Mislite, da bo zadovoljen če mu namestim linux? Je zadeva dovolj stabilna tako, da mu ne bo treba vlagati nobenega truda v nadaljno optimizacijo sistema? Skratka, da lahko PC uporablja za kar mu paše?
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovore!

b3D_950 ::

Lubuntu ali pa Xubuntu.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

trnvpeti ::

Ti mu bos moral vse nastaviti(instalirat), zoptimizirat(browser v ramu nic na disku, tako bo hitreje).
Z 512M bos moral kar gledati na resource(crunch ti bo pobral 100M rama, 400 bo ostalo , pri xubuntu bo to 250/250).

Crunch ti ne bo tezil z kaksnimi nadgradnjami(in sistema in programov), kot ostali.

Ko bos vse nastavil in sprobal, predas v uporabo in ne bo vec tezenja.

Ko bo(enkrat bo) kaj crknilo, pac to popravis, zamenjas.
Tudi ce zamenjas maticno, bo linux deloval isto(edino mrezna bo recimo namesto eth0 eth1)

Če crkne disk, je pac potrebna nova instalacija.
Tukaj ti pomaga kaksen dropbox (v crunch install iz menija), da gospod ohrani vse svoje datoteke (ce jih sploh potrebuje).

V tint2 mu zgoraj nastavis še hitri zagon programov (par ikon), ne rabis kaksnih fancy dockov spodaj/levo/desno.

Tudi instalacija office/skype/kar_pac_rabis imas iz menija.
Tudi s codeci/flash se ne bos rabil hecat.

Zvezdica27 ::

lp,

crunch je Ok tudi zato, ker se sam ne bo updatal... vedno čaka userja (pač debian). Namesti, stestiraj in daj tipu in to je to do konca življenja računala. Eno urco editanja conf filov in je to to. Skype boš moral ročno (ful dependencyjev), ostalo je v repotih ali že not.

Pa če mu daš giga rama not, saj je pocen, bo letelo.

zz

trnvpeti ::

Bo letelo tudi z 512M, ce se bo malo znasel.

xtrat ::

b3D_950 je izjavil:

To je optimus serija za katero nvidia menda sploh ni izdala driverjev...

Preveri na: http://www.nvidia.com/Download/index.as...

Ali pa preko bumblebee http://bumblebee-project.org/install.ht...

sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia



sem poizkusil ampak še vedno piše da je graphics unknown... :/

b3D_950 ::

Imaš printscreen?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

b3D_950 ::

Slučajno ta "problem":
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

xtrat ::

b3D_950 je izjavil:

Imaš printscreen?

Kako pa izvedem pritscreen?

b3D_950 je izjavil:

Slučajno ta "problem":

aha zanimivo. Ja sem tako napisal in sedaj nimam več unknown ampak a stvar deluje? Jaz imam grafično nvidia gforce in tukaj mi je prepoznalo Intel® Sandybridge Mobile.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()
««
13 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1067316629 (8) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478893 (8105) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160206 (117799) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335365 (5149) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134706 (97592) Icematxyz

Več podobnih tem