» »

Katera alkoholna pijača je najbolj zdrava?

Katera alkoholna pijača je najbolj zdrava?

tabla ::

Zanima me, kaj od alkohola je po vašem mnenju najmanj škodljivo? Pivo, Vino, Koktejli?

mtosev ::

kozarec vina po kosilu je celo dober. poudarek na en kozarec.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Okapi ::

Znanstveno precej prepričljivo je dokazano, da je alkohol v majhnih dozah (en pir na dan, recimo) koristen. Je pa menda vseeno, ali je to en velik pir, dva deci vina ali 0,03 viskija. In en pir na dan ni enako sedem pirom enkrat na teden:P

O.

harvey ::

Drinking Up to Half a Glass of Wine Daily May Increase Longevity in Men
CME
News Author: Laurie Barclay, MD
CME Author: Laurie Barclay, MD
CME Released: 05/08/2009; Valid for credit through 05/08/2010

May 8, 2009 — Drinking up to half a glass of wine daily may increase longevity by 5 years in men, but more studies are needed, according to the results of a study reported online first in the April 30 issue of the Journal of Epidemiology and Community Health.
"Light to moderate alcohol intake lowers the risk of cardiovascular mortality, but whether this protective effect can be attributed to a specific type of beverage remains unclear," write M.T. Streppel, from the National Institute for Public Health and the Environment, Bilthoven, the Netherlands, and colleagues. "Moreover, little is known about the effects of long-term alcohol intake on life expectancy."
The goal of this analysis was to determine the effect of long-term alcohol intake and types of alcoholic beverages consumed on cardiovascular mortality and life expectancy at age 50 years. The study cohort consisted of 1373 men enrolled in the Zutphen Study who were born between 1900 and 1920 and evaluated repeatedly between 1960 and 2000.
Time-dependent Cox regression models were used to calculate hazard ratios (HRs) for total alcohol intake and for intake of alcohol from wine, beer, and spirits. Areas under survival curves were used to assess life expectancy at age 50 years. Light alcohol intake was defined as consumption of not more than 20 g/day.
Compared with no alcohol consumption, long-term light alcohol intake was strongly and inversely associated with risks for cerebrovascular mortality (HR, 0.43; 95% confidence interval [CI], 0.26 – 0.70), total cardiovascular mortality (HR, 0.70; 95% CI, 0.55 – 0.89), and all-cause mortality (HR, 0.75; 95% CI, 0.63 – 0.91).
Long-term wine consumption averaging less than half a glass per day was strongly and inversely associated with coronary heart disease (HR, 0.61; 95% CI, 0.41 – 0.89), total cardiovascular mortality (HR, 0.68; 95% CI, 0.53 – 0.86), and all-cause mortality (HR, 0.73; 95% CI, 0.62 – 0.87), independent of total alcohol intake. Differences in socioeconomic status did not explain these results. Compared with men who did not consume alcohol, men who drank, on average, less than half a glass of wine per day had a life expectancy about 5 years longer.
"Long-term light alcohol intake lowered cardiovascular and all-cause mortality risk and increased life expectancy," the study authors write. "Light wine consumption was associated with 5 years longer life expectancy; however, more studies are needed to verify this result."
Limitations of this study include lack of data on drinking frequency, average long-term alcohol intake was relatively low, most participants used more than 1 type of alcoholic beverage in their usual diet, and for those men who were newly included in the study in 1985, information on alcohol intake was missing for the period 1960 to 1970.
"The inverse associations between wine consumption and mortality remained after adjustment for total alcohol intake," the study authors conclude. "Wine consumers had a 5 years longer life expectancy compared with no alcohol consumers; however, more studies are needed to draw conclusions on the strength of the association between wine consumption and mortality."
The former Inspectorate for Health Protection and Veterinary Public Health, at present integrated in the Food and Consumer Product Safety Authority, the Netherlands, supported this study. The authors have disclosed no relevant financial relationships.
J Epidemiol Community Health. Published online April 30, 2009.
Clinical Context
An observed U- or J-shaped association between alcohol intake and all-cause mortality may be attributed to a lower risk for cardiovascular disease mortality in light to moderate drinkers. The mechanism underlying the protective effect of light to moderate alcohol intake may be an increase in high-density lipoprotein cholesterol and prevention of blood clotting and reduction in platelet aggregation.
The polyphenols in red wine may offer an additional health benefit because these compounds inhibit the formation, progression, and rupture of atherosclerotic plaques and improve endothelial function. However, some studies suggest that the apparent benefits of wine consumption vs other alcoholic beverages may reflect differences in socioeconomic status and dietary and other lifestyle habits.
Study Highlights
• The study objective was to evaluate the association between long-term alcohol intake and the types of alcoholic beverages consumed and cardiovascular and all-cause mortality at age 50 years.
• The study cohort consisted of 1373 men enrolled in the Zutphen Study who were born between 1900 and 1920 and assessed repeatedly between 1960 and 2000, with measures including weight, diet, smoking status, and morbidity.
• HRs for total alcohol intake and for intake of alcohol from wine, beer, and hard liquor were calculated from time-dependent Cox regression models.
• To obtain more accurate effect estimates, the investigators used 7 repeated measures of the consumption of alcoholic beverages and presented the results in terms of differences in life expectancy in addition to HRs.
• Life expectancy at age 50 years was estimated from areas under survival curves.
• Light alcohol intake was defined as consumption of not more than 20 g/day.
• During the 40-year study, 1130 men died; more than half the deaths were caused by cardiovascular disease.
• Long-term light alcohol intake vs no alcohol consumption was strongly and inversely associated with cerebrovascular mortality (HR, 0.43; 95% CI, 0.26 – 0.70), total cardiovascular mortality (HR, 0.70; 95% CI, 0.55 – 0.89), and all-cause mortality (HR, 0.75; 95% CI, 0.63 – 0.91).
• The highest exposure level to alcohol was not associated with an increased mortality risk, but average alcohol intake in the highest exposure level was relatively low (29 g/day).
• Long-term wine consumption averaging less than one half glass per day was strongly and inversely associated with coronary heart disease (HR, 0.61; 95% CI, 0.41 – 0.89), total cardiovascular mortality (HR, 0.68; 95% CI, 0.53 – 0.86), and all-cause mortality (HR, 0.73; 95% CI, 0.62 – 0.87).
• These associations were independent of total alcohol intake and unexplained by differences in socioeconomic status.
• Men who drank, on average, less than one half glass of wine per day had a life expectancy about 5 years longer than men who did not consume alcohol.
• Of these 5 years, about 2 years could be attributed to an effect of alcohol intake, and the remaining 3 years could be attributed to an effect of wine consumption.
• On the basis of these findings, the investigators concluded that long-term light alcohol intake was associated with lowered cardiovascular and all-cause mortality risk, that the inverse associations between wine consumption and mortality remained after adjustment for total alcohol intake, and that wine consumers had a 5-year-longer life expectancy vs nondrinkers.
• However, the investigators recommend more studies to draw conclusions on the strength of the association between wine consumption and mortality.
• Limitations of this study include lack of data on drinking frequency, average long-term alcohol intake was relatively low, and most participants used more than 1 type of alcoholic beverage in the usual diet of most participants.
• In addition, for those men who were newly included in the study in 1985, information on alcohol intake was missing for the period 1960 to 1970.
Clinical Implications
• In the Zutphen Study, long-term light alcohol intake vs no alcohol consumption in men was strongly and inversely associated with cerebrovascular, total cardiovascular, and all-cause mortality.
• Long-term wine consumption averaging less than one half glass per day was strongly and inversely associated with coronary heart disease, total cardiovascular mortality, and all-cause mortality. Men who drank, on average, less than one half glass of wine per day had life expectancy about 5 years longer than men who did not consume alcohol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

šernk ::

kanček dobrega domačega žganja :P
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mchaber ::

špricer
.

c0dehunter ::

Po mojem je tut vsaka pijača v mali količini lahko koristna. Če se že izbira med pirom in vinom, je po mojem vino bolj primerno, ker po piru dobiš počasi "birbauh".
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

dejanslo ::

Ja, pomembna je zgolj količina, vrsta alkohola pa je brezpredmetna, kar se tiče "sistemskih" učinkov. Ne vem pa, če to drži tudi za povezavo z rakom žrela.
There`s More Than One Way To Do It

Adrijan0 ::

Nobena pijača, ki usebuje alkohol ni zdrava. Tisti, ki govori da je zdrava, se pač samo tolaži. Niti minimalna količina alkohola pač ni zdrava.

c0dehunter ::

Nobena pijača, ki usebuje alkohol ni zdrava. Tisti, ki govori da je zdrava, se pač samo tolaži. Niti minimalna količina alkohola pač ni zdrava.


Raziskave govorijo drugače.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

koyotee ::

AdrijanO, pics or it didn't happen.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Blinder ::

Dealkoholiziran refošk rabimo:D A se da ga dat skozi postopek da zgubi alkohol? Sam potem ga noben nebi več pil.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

ABX ::

kozarec vina po kosilu je celo dober. poudarek na en kozarec.


+1

Jaz ob kosilu si privošči kozarec belega vina in kozarec vode.

P.S: Na vinu ni trošarin.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

subby ::

dajem glas domačim žganim pijačam z namočenimi različnimi stvarmi. to so prave arcnije

Okapi ::

E-ji niso strupeni, mnogo je čisto naravnih. E160e je v precejšnjih količinah naravno prisoten v korenju (ki, ko sem zadnjič preverjal, še ni bil na seznamu škodljivih rastlin). E414 je pa tudi čisto naraven polisaharid, nevaren natanko toliko kot drugi polisaharidi, ki jih vsakodnevno uživamo (škrob v krompirju, celuloza v solati ...). Citronska kislina je v limonah, askorbinska kislina je vitamin C ... Skratka, vse naravno in zdravo, kogar je tega strah, ga je strah iz nevednosti.

O.

Balandeque ::

Glede domačih šnopcev: mojemu pokojnemu dedku, ki ga je vsako jutro ruknil in dočakal 90, je zdravnik tam pri koncu odsvetoval žganjico. Hčerkam je naročil, naj ga raje s kakim dobrim viskijem oskrbujejo za zobe umivat zjutraj.

Drgač pa, Rusi prisegajo na vodko, kot najbolj zdravo pijačo. Dejansko v Rusiji življenjsko dobo najbolj krajša pivo, ki se ga zadnjih 20 let največ pije. Problem je zanič voda, ker po dveh flašah česarkoli pogosto fašeš drisko. Drugi zdravstveni problem je samogon, torej doma kuhana vodka in razne mešanice industrijskih alkoholov. Kaka Zeljonaja marka, destilirana iz semen sibirske cedre in 7x filtrirana ali podoben Ruski Standard, bi pa znala bit ok pijača. Poznam veliko klenih 60-70 letnikov, ki jo prakticirajo in daleč presegalo povprečno življenjsko dobo ruskih descev.

Se žrtvujem za civilizacijo in delam ravno test na sebi, pa poročam čez par let.
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

dronyx ::

Jaz sam doma delam čokoladni liker, ker pride tako bistveno ceneje in ga spijem (če sem v formi) tudi liter na teden. K temu dodam še tedensko v povprečju dva litra piva, zanemarljivo malo vodke, ostalega alkohola pa v bistvu ne pijem. Imam pa doma skladiščenega še prek 50 litrov šnopca (domača rakija), ki ga je kuhal še dedek v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Upam, da žganje nima omejenega roka uporabe?

Vsi starejši ljudje, ki sem jih poznal, vključno z dedkom, so ga radi malo srknili, čeprav nobeden ni bil pijanec. In so vsi dočakali krepko čez 80 let. Tako da bluzit o tem, da alkohol ubija kar povprek, je zavajajoče. Res pa verjetno drži, da prekomerna zloraba alkohola lahko škoduje zdravju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Willy White ::

Žganje! deluje namreč kot zdravilo, uničuje nastale bakterije v telesu, je kot nekakšen čistilec telesa. Vas boli zob? en kozarček žganja to takoj odpravi, ste se vrezali? dezinfecirajte z njim in preprečite bakterijam nadaljno okužbo. Imate prehlad? 2 kozarčka žganja in ste kot novi, še bolje pa če ima primesi salvije ali arnike, moja nona prakticira takšne vrste zdravil in delujejo zelo učinkovito, bolj kot kakšne tablete!

c0dehunter ::

Žganje! deluje namreč kot zdravilo, uničuje nastale bakterije v telesu, je kot nekakšen čistilec telesa. Vas boli zob? en kozarček žganja to takoj odpravi, ste se vrezali? dezinfecirajte z njim in preprečite bakterijam nadaljno okužbo. Imate prehlad? 2 kozarčka žganja in ste kot novi, še bolje pa če ima primesi salvije ali arnike, moja nona prakticira takšne vrste zdravil in delujejo zelo učinkovito, bolj kot kakšne tablete!


Zgleda da bo treba v omarco za prvo pomoč dat tut kak liter šnopsa :))
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

WarpedGone ::

@pordečeli:
O sadnih sokovih, Ejih in neodvisnih raziskavah si izvolite nardit svojo temo. Tule si pa še enkrat preberite naslov teme in se ga držte: alkoholne pijače in njihova škodljivost/zdravost. Jasno?
Zbogom in hvala za vse ribe

Steinkauz ::

No za bakterije je itak zakon žgano. Če greš kak Egipt/Turčija/ipd, dokler rukneš kak deci žganga na dan, nič driske ne nič. Zmanjka, pok, precej hitro presediš dan na skretu. Potrjeno od VELIKO ljudi :)

jype ::

Jasno, W1!

Metaboliti alkohola so strupeni.

Steinkauz ::

Metaboliti marsikatere hrane so strupeni, pa kr žviš.

dzinks63 ::

Alkohola kot takšnega ne moremo ravno šteti za zdravilo, mogoče le kot razkužilo. Tisto kar bi lahko bilo zdravilno, so učinkovine ostalih primesi v alkoholnih pijačah. Pa naj si gre to za učinkovine od zdravilnih rastlin, učinkovin pri rdrečih vinih, pivih, likerjih ali pa še pri čem drugem. Po tej logiki bi lahko prištevali med ene izmed najbolj zdravilnih, kakšnega Jagermaistra, originalnega ali pa narejenega po domačem receptu. Od nekaterih dobrih domačih, jih je nekaj zelo znanih, od tavžent rož naprej, ...

Izvolite nekaj receptov, če ima kdo veselje do magičnih napitkov.

whatever ::

Hvala za recepte. Za zdravje se je pa že treba potrudit.:))
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Tear_DR0P ::

alkohol je še kr strupen - zato pa pobija kakšne bakterije v telesu, ali pa ljudi.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

amigo_no1 ::

Prisegam na Jagermeister :)

Zgodovina sprememb…

Phil ::

Jaz bom ocitno zgodaj umrl, ker alkohola ne pijem ...


Ni nujno, ampak študije vseeno nakazujejo da imaš večje šanse za srčno/žilna obolenja.

PacificBlue ::

Ni nujno, ampak študije vseeno nakazujejo da imaš večje šanse za srčno/žilna obolenja.


Še moj osebni zdravnik prisega na šilce žganja vsako jutro, pravi da mu dobro počisti žile:)

Poldi112 ::

>Še moj osebni zdravnik prisega na šilce žganja vsako jutro, pravi da mu dobro počisti žile:)

Moj duhovnik je pa pedofil, pa to še ne pomeni, da je to ok. Zgolj primer.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PacificBlue ::

Še moj osebni zdravnik prisega na šilce žganja vsako jutro, pravi da mu dobro počisti žile:)

Moj duhovnik je pa pedofil, pa to še ne pomeni, da je to ok. Zgolj primer.


Beden primer. Popolnoma izven konteksta.

Kaj ti ni jasno? Alkohol čisti žile in jih razširja, če imaš povišan holesterol in druge žilne bolezni je lahk to koristno. Ni pa seveda koristno pretiravanje, tako kot pri vsaki drugi stvari. En šilček žganja ne pomeni dva deci ali pol litra..

jype ::

PacificBlue> Alkohol čisti žile in jih razširja

Kaj če bi kr varikino spil, k zihr bolš to dela kot alkohol?

Al pa...

ABX ::

ti kar pij tole.

Jaz pa bom nazdravil z kozarcem muškata.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BigWhale ::

Alkohol razsirja zile? Od kdaj pa?

Jaz sem vedno zivel v prepricanju, da alkohol povzroca povisan krvni tlak zaradi ozanja zil?

KandazaR ::

Ne širi jih. Zardi tega lahko pride pozimi tudi do podhladitve (veliko klošarjev tako umre). Tisti topel občutek pa je kratkotrajen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

C_maniak ::

širi kapilare, ki se pri ohladitvi sicer zožijo, da ne izgubljamo nepotrebne temp. skozi ude in se posledično ohrani v trupu. zato ne priporočajo pitja alkohola ob podhladitvi, ker je tist topel občutek kot rečeno kratkotrajen in ena sama varka. dvomim, da se tud za tist kratek čas telo dejansko segreje.
je pa manj stresno zmrznit pijan verjetno ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: C_maniak ()

Tear_DR0P ::

Alkohol razsirja zile? Od kdaj pa?

ah bigwhale - od nekdaj - zato pa imamo slovenci tako nizko umrljivost za srcno/zilnimi obolenji samo 40%
PDF porocilo iz 2001
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Saj pravim, da ne vem. :) Jaz sem bil preprican, da zaradi ozanja zil, ki ga povzroci alkohol pride do povisanega krvnega tlaka. Alkohol naj bi visal krvni tlak.

Bom vesel ce mi kdo obrazlozi mojo zmoto. :)

whatever ::

Če širi žile, obenem pa opazno vpliva na nadledvično žlezo, je efekt vseeno lahko povišan krvni tlak. Ugibam.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

C_maniak ::

kako vpliva dolgoročno, nimam pojma. vem pa, da jih v trenutnku delovanja širi. zato tud značilna rdečica obraza, si predstavljam.

mirage ::

Citiram knjigo Interna medicina:
Uživanje alkohola (60g etanola) za kratek čas po zaužitju zniža krvni tlak v povprečju 4/4 mmHg vendra pa se po šestih urah krvni tlak dvigne za 7/4 mmHg. Pri ljudeh, ki so redno uživali velike količine alkohola,so opazovali porast tlaka, ki pa se je ob abstinenci ponovno znižal.

BigWhale ::

mirage, kul. Hvala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vitaminski in mineralni dodatki - Za / Proti ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7923586 (21286) RejZoR
»

Škodljivost pekoče hrane (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5821996 (19903) ales85
»

Škodljivost Coca-Cole (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7214834 (7945) Nashina
»

cnn o slovenski alkoholiziranosti hik (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
594062 (3091) Thomas
»

Ko bi tega le ne izumili... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
696992 (5613) undefined

Več podobnih tem