» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
91 / 92
»»

fujtajksel ::

polozweii je izjavil:


Kakšna je razlika med foto sijalkami? V zgornjem linku so vsaj 3 različne verzije.
Ena izgleda kot klasična varčna, druga ima pritrjenih več LEDic, tretja je vsa v plastiki.


Pri zgornji 135W LED Light piše LED ampak izgled je enak sijalki na spodnjem linku ki pa ni LED.
Je ta na spodnjem linku tista sijalka ki ima večji spekter svetlobe in je primerna tudi za rast rastlin? Vendar če bi jo hotel uporabljat kot klasično sijalko v kuhinji pa v resnici ni tako dobra za oči kajne?


Različne sijalke imajo različne karakteristike - lumne, vate, spekter (barvna temperatura, CRI), frekvenco utripanja in glajenje...
Vse pomembne ponavadi niso napisane, pa tud če so ni nujno da držijo.

polozweii ::

Je med DSLR DX in brezzrcalnim FX pri fotorafiji pokrajine res tako majhna razlika? 46% proti 51%
Bolj proti koncu na linku so vidne primerjave med večimi področji fotografije - portret, šport, pokrajina,...

https://cameradecision.com/compare/Niko...

bluefish ::

Tale primerjava sicer temelji bolj ko ne na surovih tehničnih specifikacijah, ampak ja, nekih silnih razlik ne pričakuj.

fujtajksel ::

Nekaj (1-2 zaslonki) razlike je v dinamičnem obsegu, če hočeš slikat pokrajine z velikimi dinamičnimi razponi svetlosti, tj sončne zahode ;) In se potem ukvarjat s tem kako to potem naredit gledljivo na običajnem monitorju ali papirju.
https://www.photonstophotos.net/Charts/...
Poleg tega imajo FF lahko večje resolucije, ampak Z6II to ni.

polozweii ::

Je že kdo preizkušal kako se obnesejo variabilni ND filtri?
Primer:
https://www.aliexpress.com/item/3247776...

nejc_nejc ::

Tale za tretino stotaka je verjetno bolj bogi

dottor ::

Imam PRO verzijo tega in je kar vredu. Ne popači preveč barv in tudi ostrina je še vedno zadovoljiva. Uporabljam ga v kombinaciji Nikon D500 ter Sigma 18-35 f/1,8 ART pri videu alpa dolgih časih zaslonke in morem rečt, da razen nekaj vinjetinga ki ga doda je vse vredu.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

nejc_nejc ::

Ok.
Samo škoda je dajati nekaj, kar ni v redu, na objektiv s ceno 700+.
Ali ne rabiš takega objektiva ali pa ne vem kaj.
Sigma 18-35 f/1,8 ART, je vrhunska zadeva, cena/kvaliteta je top.

dottor ::

Problem je ko hočeš snemat sredi poletja z 1.8 zaslonko da zabluraš ozadje... Ampak kot sem reku kar sem opazu s tem filtrom je le nekaj vinjetinga, sploh pri fotografijah, ki ga v lightroomu brez problema rešiš. Barve so pa še vedno vredu in jih ne popači (ponavadi tej poceni NDji al nardijo sliko grozno vijola ali grozno zeleno, ta je dokaj nevtralen).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Kvinta ::

polozweii je izjavil:

Je že kdo preizkušal kako se obnesejo variabilni ND filtri?
Primer:
https://www.aliexpress.com/item/3247776...


Jaz to tak malo uporablam ,da sem raje kupil najbolj gosto steklo za varilsko čelado pol so mi v optiki izrezali in vstavli v obroč filtra vse skupaj me je stalo manj kot 10€ za 12 stop filter .... majo kolegi take filtre podobne za 100€ in več pa razn v ceni ne vidim nobene razlike.
A.C.A.B

nejc_nejc ::

@Dottor je za njegove potrebe ter količino post produkcije zadovoljen z izdelkom. Super.

Filtri so dodatek k objektivu in cene dobrih grejo v višave.

Ko začneš, ne samo fotkat otrok ter domačih zabav, katere slike so, da se razumemo, v veliki meri odlične, ugotoviš, da je kot v večini primerov mal dnara mal muske.

Na kerem objektivu maš prirejeno steklo od svasanja.

Kvinta ::

Dal sem ga vgradit v 82mm navoj in ga pol uporabljam z večimi objektivi recimo z Canon 16-35 ali na nikon 24mm z stepdown obročki .... malo dnara dosti muzike.
A.C.A.B

nejc_nejc ::

Ja super.
Daj kakšno fotko gor prlep

nejc_nejc ::

Sem na flikerju gledal pa je cela mešanca gor, k folk kr lep brez reda. Dobr trik..

Zgodovina sprememb…

jonystar ::

Iščem sponko/klipsno(ne vem če se temu sploh tako reče) za Nikon Z7 fotoaparat, da ga lahko pripnem za naramnico nahrbtnika. Kje to dobit pri nas?

skyline ::

jonystar ::

@skyline, hvala. Je pa kr draga zadeva, če gledaš, da je samo ena sponka.

weasel ::

Je, ampak je super, top kvaliteta. Moraš imeti nekaj, čemur zaupaš, da ti bo držalo in varovalo drag fotoaparat. Priporočam :)

Če si pogumen, imaš na aliexpressu tudi ponaredke.

polozweii ::

https://shashinki.com/shop/raynox-43mm-...
Makro predleča ima zraven adapter da jo lahko uporabiš na objektivih z različnimi premeri filtrov.
S step down ring bi dosegel oddaljenost predleče ki bi se nekoliko razlikovala od tiste ki jo dobim z adapterjem pa me zanima kaj bi dosegel z drugačno oddaljenostjo predleče.


Obstaja formula s katero izračunam kakšno povečavo bi dosegel pri objektivih ob določenem zoomu?
pri 55mm.... https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...
pri 200mm.... https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

fujtajksel ::

polozweii je izjavil:

https://shashinki.com/shop/raynox-43mm-...
Makro predleča ima zraven adapter da jo lahko uporabiš na objektivih z različnimi premeri filtrov.
S step down ring bi dosegel oddaljenost predleče ki bi se nekoliko razlikovala od tiste ki jo dobim z adapterjem pa me zanima kaj bi dosegel z drugačno oddaljenostjo predleče.


Obstaja formula s katero izračunam kakšno povečavo bi dosegel pri objektivih ob določenem zoomu?
pri 55mm.... https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...
pri 200mm.... https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...


Kaj točno se bo zgodilo ne moreš predvidet, ker so kompleksni objektivi precej različni. Če dodaš lečo, se dejansko igraš z dizajnom objektiva, pri čemer se očitno na to ne spoznaš. Če imaš aparat z LV, lahko v živo gledaš kaj se dogaja s povečavo, če spreminjaš oddaljenost (z obročki ali celo zvezno nastavljivim mehom). Glede kvalitete slike se je treba precej bolj potrudit, naredit in analizirat testne posnetke. Včasih je bila najbolj očiten problem kromatična aberacija, ki jo danes mnogi aparati (do neke mere) odpravljajo sproti, ali pa jo enostavno v pp. So neka priporočila, na kakšno razdaljo naj bi bilo dobro dodat lečo z nekimi cilji (glede na nodal point objektiva in goriščnico predleče), ampak precejkrat praktično ni izvedljivo, pa včasih dobiš grdo vinjetiranje (krog slike ne pokrije celega tipala).

Najbolj da poskusiš izgugljat slike, ki so jih drugi naredili z dotičnim objektivom in predlečo.

Okapi ::

Ali pa preprosto kupiš in se igraš sam. Raynoxove predleče za makro v glavnem vsi hvalijo. Vpliv na ostrino in ostale značilnosti slike je sicer večji kot pri obročkih ali mehu, ampak so pa precej bolj priročne.

V glavnem, kar se predleč tiče, so najboljša izbira. Imaš sicer tudi boljše, recimo Lindsey Optics, ampak te so namenjene predvsem za profesionalne videoobjektive, in 20x dražje.

Jaz sem sicer namesto Raynoxa vzel Olympusovo predlečo, ker sem eno poceni našel na ebayu. Ampak ni tako univerzalna, oziroma je treba uporabit vmesne obročke za različne navoje.

fujtajksel ::

Aja DCR-250 ima kar močno dioptrijo +8, pavšalna ocena je da bo 55mm z njo delal nekje okrog normalnega makro območja. Na daljšem teleobjektivu že precej v super-makro območju. Ampak zaradi relativno majhnega premera leče zna vinjetirat. V večjih premerih so akromati visokih dioptrij precej debeli in posledično težki za okrog nosit. Za normalne makro povečave na teleobjektivu, če hočeš makro ob daljši goriščnici, so dioptrije +1, +2.

polozweii ::

Priklopil sem vmesne makro obročke Meike.

1. Obročki so dokaj ohlapni kar pomeni da se objektiv rahlo povesi navzdol. Je fokus slike na različnih delih senzorja gor/dol različen ali kako poves vpliva na kvaliteto fotke?

2. Če bi upošteval izmerjen nivo svetlobe na displeju bi nastavil predolg čas in fotka bi bila preosvetljena. Je to normalno pri makro obročkih?

3. Kar vidim v Live pogledu se razlikuje od fotke. Je vzrok za zamik slike v slabo postavljenem zrcalu ali čem drugem? Do sedaj tega nisem opazil. Ali pa se zamik pri makro posnetkih potencira.

fujtajksel ::

1. Kilavo. Tudi Kenko ne morejo podpirat težkih objektivov. Vzmeti bajoneta so precej šibkejše kot tiste jeklene od objektivov :( Če ne držijo čisto nič, jih lahko poskusiš primerno ukrivit. Ja to najbrž naredi malo TS efekta, če ne podpreš z roko...

2. Normalno je, da je avtomatska osvetlitev motena, zato ker objektiv ni tak kot ga pričakuje, saj avtomatiki nihče ne pove da je vmes obroček (izguba svetlobe). Avtomatika ponavadi ne dela točno tako, kot si ljudje naivno predstavljamo in ima svoje finte. Pač gledaš histogram in poštudiraš koliko je treba kompenzirat, je še vedno mnogo bolje kot včasih ko je bilo treba vmes razvit v temnici. S flešem se zna obnašat drugače kot s stalno svetlobo.

3. LV bi moral bit fotki precej podoben, ponavadi pa se spremeni zaslonka, kar pri pri makru tipični majhni globinski ostrini močno vpliva.

polozweii ::

V objektivu 55-300 sem opazil rahel šum (vrtenje motorčka v prazno?) ki se začne s fokusiranjem in konča trenutek po končanem škljocu. Opazil sem da je prisoten samo ko imam prižgan VR.
Prej tega šuma nisem zaznal zato ne vem če se je začelo kvarit.
Je na vaših objektivih tudi prisoten šum?

Okapi ::

VR pomeni vibration reduction, zmanjševanje tresljajev. V objektivu je mehanizem, ki premika leče in s tem kompenzira tresenje fotoaparata. Ta mehanizem ni nujno povsem neslišen že od začetka (odvisno, kako dobro prisluhneš;) ), sčasoma pa lahko postane tudi glasnejši, ker se pač stvari obrabljajo, olja sušijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Zvezdica27 ::

lp,

če ima kdo kak FF body (36x24), star - naj mi pošlje zs, če želi prodati. Če bo res poceni, morda tudi 1,3 crop Eos 1d...

zz

Barko ::

Okapi je izjavil:

Eni imamo fotoaparate (in objektive), ki jih lahko splakneš z vodo.;)



Zavedaj se, da ima VSAK objektiv odprtino zaradi izenačevanja pritiska, ki nastane zaradi premikanja leč v notranjosti objektiva, tako da ti ga kar tuširaj in verjami marketingu.

Kvinta ::

Ja seveda :))
A.C.A.B

no comment ::

Barko je izjavil:


Zavedaj se, da ima VSAK objektiv odprtino zaradi izenačevanja pritiska, ki nastane zaradi premikanja leč v notranjosti objektiva, tako da ti ga kar tuširaj in verjami marketingu.

Tudi zaprta flaša nima odprtine ze izenačevanje pritiska, pa vseeno lahko po mili volji premikaš tekočino po njej.

polozweii ::

Ima kdo informacijo kakšo olje se uporablja za objektive?
Imam nekaj ml perolejevega destilata ki je boljše od olja za šivalne stroje. Z njim bi namazal precej rabljen objektiv ampak ne vem če imajo olja za objektive kakšne posebne karakteristike.

no comment ::

Kako veš, da je boljše, če ne veš katere karakteristike iščeš pri mazivu?

Kaj točno v objektivu bi podmazal?

polozweii ::

no comment je izjavil:

Kako veš, da je boljše, če ne veš katere karakteristike iščeš pri mazivu?

Kaj točno v objektivu bi podmazal?


Kako vem da je boljše? Petrolejev destilat je boljši od olja za švalne stroje...dražji je.

Namazal bi gibljive mehanske dele kot je na primer zobnik motorja.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Pri finomehaniki imaš cel kup različnih olj, poleg tega pa tudi ni vse podmazano z oljem, lahko je s silikonsko ali kakšno drugo mastjo. Če ne veš, kaj počneš, je večja verjetnost, da boš naredil škodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Možno je, da bo najdražje mazivo najhitreje končalo na steklu. Zato, kot pravi Okapi, prepusti to tistemu, ki se spozna na objektiv.

driver_x ::

Meni en Nikonov objektiv pušča olje po senzorju. Najprej sem mislil, da pride olje iz zaklopa aparata, a se mi pri novem bodiju pojavlja ista težava. Na cca. 1000 posnetkov se na na senzorju pojavi nekaj madežev, ki so na fotografijah vidni na monotonih podlagah. Na samem senzorju je črna oljna pika. Tako da pri podmazovanju objektivov svetujem previdnost.

polozweii ::

driver_x je izjavil:

Meni en Nikonov objektiv pušča olje po senzorju. Najprej sem mislil, da pride olje iz zaklopa aparata, a se mi pri novem bodiju pojavlja ista težava. Na cca. 1000 posnetkov se na na senzorju pojavi nekaj madežev, ki so na fotografijah vidni na monotonih podlagah. Na samem senzorju je črna oljna pika. Tako da pri podmazovanju objektivov svetujem previdnost.


Je možno da zoom objektiv diha skozi body? Če ja potem ti je nekdo v objektiv stisnil preveč olja.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Sem podrobneje preveril zadeve. Ni kriv objektiv, saj je zadnja leča fiksna, preostalo pa ne more svinjati po senzorju.

lolipop2 ::

driver_x je izjavil:

Sem podrobneje preveril zadeve. Ni kriv objektiv, saj je zadnja leča fiksna, preostalo pa ne more svinjati po senzorju.


to ti sigurno aparat svinja. A so pike na fotki v večini zgoraj levo?

driver_x ::

Da, v zgornjem levem delu so.

Tulc ::

krneki2021 je izjavil:

Jaz jih, vsaj na objektivih na katere pasejo (na 300/2.8, 500/4 in 600/4 ne gredo). Ne zaradi filtra samega, ampak zaradi zascite, ker delam zgolj taksne stvari, kjer je kar nekaj dreka vmes (od snega do blata) in je ciscenje filtra neprimerno lazje in cenejse kot menjava sprednjega dela lece, ko jo popraskas. Ko si na terenu pac cistis s tistim kar imas, v vecini vse od rokavice do majice.
Je pa res, da ti filtri niso ravno 5 ali 10eur, ampak za 77mm pride kar lepo 50+eur. Ker na koncu smo spet pri tistem, da pred dobro leco ne das zanic filtra. Ce das gor filter za 10eur, je tudi vseeno, ce kupis objektiv za pol manj denarja, ker z zanic filtrom izgubis vso tisto kvaliteto, ki jo dobis z dobrim (beri: tudi dragim) objektivom.


Daj me kontaktiraj na mail, imam eno vprašanje zate.
prewec@gmail.com

lolipop2 ::

driver_x je izjavil:

Da, v zgornjem levem delu so.


Zaklop ti paca. Kater fotič pa imaš? D600?

https://petapixel.com/2012/10/22/the-ni...

D600 je imel podobno težavo. Pa še nakateri (D4s...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

driver_x ::

lolipop2 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Da, v zgornjem levem delu so.


Zaklop ti paca. Kater fotič pa imaš? D600?

https://petapixel.com/2012/10/22/the-ni...

D600 je imel podobno težavo. Pa še nakateri (D4s...)


Novi je D780. Je dokaj nov, madež pa se je pojavil na podobnem mestu, kakor pri starem, zato sem prehitro sklepal na olje. Včeraj sem ga odprl in videl, da je bil na senzorju le prah. Očitno posledica nedavnega potovanja z veliko menjavami objektivov.

lolipop2 ::

driver_x je izjavil:

lolipop2 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Da, v zgornjem levem delu so.


Zaklop ti paca. Kater fotič pa imaš? D600?

https://petapixel.com/2012/10/22/the-ni...

D600 je imel podobno težavo. Pa še nakateri (D4s...)


Novi je D780. Je dokaj nov, madež pa se je pojavil na podobnem mestu, kakor pri starem, zato sem prehitro sklepal na olje. Včeraj sem ga odprl in videl, da je bil na senzorju le prah. Očitno posledica nedavnega potovanja z veliko menjavami objektivov.


:D

Potem pa vse OK. D780 je kul aparat.

polozweii ::

Kako napredujete s prednovoletnim nakupovanjem nove in prodajo stare foto opreme?

Okapi ::

Kar dobro, hvala;) Meni je Miklavž prinesel tole (malo pred rokom sicer).

kuglvinkl ::

Okapi je izjavil:

Kar dobro, hvala;) Meni je Miklavž prinesel tole (malo pred rokom sicer).



Birding?
Your focus determines your reallity

Okapi ::

Vse po vrsti, čeprav naravoslovna fotografija najbolj.

no comment ::

Moj novi "top" (skor tolk velik kot Okapijev)...

kuglvinkl ::

Okapi je izjavil:

Vse po vrsti, čeprav naravoslovna fotografija najbolj.


very cool.
Your focus determines your reallity
««
91 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825271 (13536) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624471 (18523) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811923 (9375) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023835 (18686) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425710 (22552) bluefish

Več podobnih tem