» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
90 / 92
»»

no comment ::

Filter, ki se bo poškodoval pri standardnem "dahni in obriši z rokavom" (edini praktični način na terenu), itak ne bo stal več kot 5 EUR.

polozweii ::

no comment je izjavil:

Filter, ki se bo poškodoval pri standardnem "dahni in obriši z rokavom" (edini praktični način na terenu), itak ne bo stal več kot 5 EUR.


Najcenejše kar jaz najdem je vse nad 10€.
Napiši link da vidimo od kot ti švercaš filtre za 5€ ali manj kot praviš. Upamo da za čiščenje filtra ne uporabljaš istega rokava kot za trobljo hehe

s1m0n ::

A še kdo sploh uporablja zaščitne filtre (UV kot zaščiten filter, prednjega elementa objektiva)? Je sončna zaslonka kar dober "zaščitnik"...

krneki2021 ::

Jaz jih, vsaj na objektivih na katere pasejo (na 300/2.8, 500/4 in 600/4 ne gredo). Ne zaradi filtra samega, ampak zaradi zascite, ker delam zgolj taksne stvari, kjer je kar nekaj dreka vmes (od snega do blata) in je ciscenje filtra neprimerno lazje in cenejse kot menjava sprednjega dela lece, ko jo popraskas. Ko si na terenu pac cistis s tistim kar imas, v vecini vse od rokavice do majice.
Je pa res, da ti filtri niso ravno 5 ali 10eur, ampak za 77mm pride kar lepo 50+eur. Ker na koncu smo spet pri tistem, da pred dobro leco ne das zanic filtra. Ce das gor filter za 10eur, je tudi vseeno, ce kupis objektiv za pol manj denarja, ker z zanic filtrom izgubis vso tisto kvaliteto, ki jo dobis z dobrim (beri: tudi dragim) objektivom.

Okapi ::

Jaz uporabljam ravno zato, da lahko brez posebnih zadržkov čistim filter, tudi z rokavom, če je treba, namesto prednje leče objektive. Filter zamenjaš, če se spraska, prednjo lečo objektiva precej težje (oziroma dražje).

krneki2021 je izjavil:

Jaz jih, vsaj na objektivih na katere pasejo (na 300/2.8, 500/4 in 600/4 ne gredo). Ne zaradi filtra samega, ampak zaradi zascite, ker delam zgolj taksne stvari, kjer je kar nekaj dreka vmes (od snega do blata)

Ko enkrat fotografiraš motokros, takoj veš, zakaj so filtri koristni.;)
Ali pa na jadranju, ko dobiš na prednjo lečo slane kaplje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

polozweii ::

Ta možakar razloži v katerih primerih filter ja ali ne:

s1m0n ::

No če slikaš v takšnih pogojih imaš tudi korist od "poceni" filtra. Ampak pol moraš tudi aparat in objektiv met malo bolj zaščiten proti prahu/umazaniji.

Okapi ::

Eni imamo fotoaparate (in objektive), ki jih lahko splakneš z vodo.;)

no comment ::

polozweii je izjavil:


Najcenejše kar jaz najdem je vse nad 10€.

No, ti bodo preživeli čiščenje z rokavom in sapo.

s1m0n ::

Okapi je izjavil:

Eni imamo fotoaparate (in objektive), ki jih lahko splakneš z vodo.;)



Če prav moj model aparata tuširajo, ga puščajo v snegu osebno nimam jajc, da bi to počel :) Mogoče me je manj strah, če me kdaj preseneti dež.

dottor ::

Do pred par mesecev sem imel D7100 pa z njim fotografiral strele med nevihto ter slapove po dežju pa še vedno dela normalno pri novi lastnici... Vse kar je treba pazit je da ima objektiv tesnilo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

polozweii ::

V knjigi Scott Kelby kot najcenejšo varianto na dežju priporoča uporabo hotelske kape za tuširanje.

Okapi ::

Najcenejša je katerakoli plastična vrečka, ki jo imaš pri roki.;)

polozweii ::

Za navadne smrtnike ki hotele gledamo uglavnem od zunaj bo že držalo ja :)

DrSergioDJ ::

Jaz že od začetka vedno snemam le z navadno plastično vrečko za smeti, v najslabšem primeru gre tudi nakupovalna.
Škarje, da odrežeš luknjo za objektiv, malo selotejpa, da jo prilepiš na sončno zaslonko in gas.
Sem tako pofotkal in posnel kar precej zadev, nikoli nekih problemov.
Še ko snemamo s kamero na gimbalu po dirkališču, se ponavadi vsa oprema ovije v vrečke za smeti in polepi in deluje :)
...

s1m0n ::

Kakšna vrečka za smeti vedno pride prav, če ne za ta namen pa za smeti...

polozweii ::

Poceni lahko dobim nerabljen Lensbaby Composer Pro II za Micro 4/3. Zraven je Sweet 35.

Moj Nikon ima F-mount zato bi kupil drug Lensbaby ali pa uporabil adapter za F-mount. Je adapter na linku pravi in ali bi z njim do senzorja prišla enaka kvaliteta kot če bi uporabil Lensbaby za F-mount?
https://www.amazon.com/Fotodiox-Lens-Mo...

Zanima me tudi če je Sweet 35 kompatibilen tudi s Pro I ( prejšnja verzija Lensbaby Composer) in neglede kakšen nastavek (F-mount, FF, Micro 4/3,... ) ima Lensbaby.
Na spodnjem linku v specifikacijah piše da je kopatibilen s Fullframe in APS-S, iz česar razumem da za Micro 4/3 obstaja druga različica.
https://lensbaby.com/products/sweet-35-...

no comment ::

polozweii je izjavil:


Moj Nikon ima F-mount zato bi kupil drug Lensbaby ali pa uporabil adapter za F-mount. Je adapter na linku pravi in ali bi z njim do senzorja prišla enaka kvaliteta kot če bi uporabil Lensbaby za F-mount?
https://www.amazon.com/Fotodiox-Lens-Mo...

Ni pravi.

Kupiti boš moral F-mount Composer in lečo (te so očitno univerzalne in pašejo v Composer za katerikoli mount).

polozweii ::

Napisal si da moram kupiti tudi lečo. Iz napisanega jaz razumem da so leče ki jih dobiš zraven Composerja F-mount univerzalne medtem kot te od Micro 4/3 niso.

no comment ::

Glede na to, da pri vseh izvedenkah (vseh mountih) piše...

All Optics fit the Composer Pro II.

.. bi rekel, da ne delajo posebne verzije Sweet 35 leče, ki jo prilagajo samo m4/3, ne moreš je pa kupiti ločeno.

polozweii ::

Ustreza kateri od teh dveh adapterjev?
https://www.foto-klik.si/sl/quenox-adap...
https://www.foto-klik.si/sl/foto-oprema...

Ali ne adapterji zaradi oddaljitve objektiva od senzorja zraven delujejo še kot makro obročki? Primer: https://fotoformat.si/si/oprema-za-obje...
Če je objektiv delan za večji senzor bi se z redukcirko velikot zmanjšala in bi na senzor padla ravno pravšnja velikost. V mojem primeru ko je Lensbaby narejen za manjši senzor kot ga ima Nikon pa bi po logiki morala biti v adapter vgrajena leča ki bi sliko povečala. Je v praksi res tako?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

no comment ::

Adapter iz m4/3 na Nikon-F brez dodatne optike ne obstaja ali pa ne more fokusirati do neskončnosti. Torej, če že obstaja, bo precej drag ali precej slab ali pa neuporaben za karkoli razen macro.

polozweii ::

Ko smo ravno pri makro. Imam Nikon AF-P 18-55mm ki naj bi bil dober za makro posnetke. Maximum Reproduction Ratio 0.38x
Nekateri objektivi imajo za auto in ročno ostrenje podana različna Reproduction Ratio. Za moj objektiv sem našel samo 0.38x in ne piše pri katerem načinu ostrenja. Poskušal sem na obojem pa nisem opazil razlike.
Se za makro ponavadi uporablja večja goriščna razdalja, v tem primeru 55mm ?

ne makro, za bližnje posnetke

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

no comment ::

polozweii je izjavil:

Ko smo ravno pri makro. Imam Nikon AF-P 18-55mm ki naj bi bil dober za makro posnetke. Maximum Reproduction Ratio 0.38x

Ker je najkrajša razdalja fokusiranja pri vseh goriščnicah enaka, bo seveda repro ratio največji pri najdaljši goriščnici (55mm).

polozweii je izjavil:

Nekateri objektivi imajo za auto in ročno ostrenje podana različna Reproduction Ratio.

Nekateri "macro" objektivi (ki niso striktno samo za macro) imajo včasih poseben "macro način" (lahko se vklopi preko fizičnega stikala ali pa preko aparata). Ko ga uporabljaš kot običajen objektiv, bo AF deloval samo znotraj nekega območja (npr. 0.5m - neskončnost). To je zato, da je lahko AF hitrejši. Ko preklopiš v "macro" način pa lahko AF deluje do MFD (minimum focusing distance), je pa AF tipično veliko bolj počasen. Mogoče nekateri AF objektivi v macro načini niti nimajo AF? Za kateri objektiv si videl drugačno reprodukcijsko razmerje pri manualnemu fokusiranju?

polozweii ::

Ta ima podano reprodukijsko razmerje posebej za manualno in auto fokusiranje:
https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...

Ta ima podano samo eno reprodukijsko razmerje :
https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f...

no comment ::

Zanimivo.

polozweii ::

Preden bo spet vse zaprto bi rad kupil nekaj fotografskih dobrot, lahko tudi rabljenih.

Zanima me kakšno svetilo bi bilo primerno za video in dodatek pri fotografiranju za dokumente?
Po spominu zadnjega urejanja dokumntov se za fotografiranje uporablja fleš na fotoaparatu in zraven marela z lučjo.
Za video bi bila marela verjetno premalo pa bi zraven uporabil dodatno svetilo.
LED reflektorji ki jih prodajajo v tehničnih trgovinah imajo neugodno svetlobo 4000K.

Obstajajo marele z lučjo, softboxi, razpršilniki in ne vem kaj še vse.
Kaj svetujete da ne bi bilo predrago ampak še uporabno za morebitno resno delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Okapi ::

Oprema za video je povsem drugačna kot za foto. In oprema za studio je tudi drugačna kot za na terenu.

Pa razpon cen je tudi velik. Komplet treh svetil dobiš že za nekaj deset evrov.



Ali pa za nekaj tisoč evrov. In vse vmes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

fujtajksel ::

no comment je izjavil:

polozweii je izjavil:

Ko smo ravno pri makro. Imam Nikon AF-P 18-55mm ki naj bi bil dober za makro posnetke. Maximum Reproduction Ratio 0.38x

Ker je najkrajša razdalja fokusiranja pri vseh goriščnicah enaka, bo seveda repro ratio največji pri najdaljši goriščnici (55mm).


Marsikaj pri zoomih ni seveda. Goriščnica pri bližnjem fokusu zna "dihat". Sem pa tja kakšen ima max repro ratio pri najdaljši.

Zaradi neprikladno kratke delovne razdalje za close-up pri krajši goriščnici se tipično priporočajo daljše. Dejansko je pomembno, kakšno perspektivo hočeš.

Okapi ::

In kakšno povečavo. 5x boš s teleobjektivom težko dosegel. Objektivi za mehove imajo običajno majhne goriščne razdalje. Imam recimo 20mm od Olympusa, narejenega posebej za slikanje z mehom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

fujtajksel je izjavil:


Marsikaj pri zoomih ni seveda. Goriščnica pri bližnjem fokusu zna "dihat". Sem pa tja kakšen ima max repro ratio pri najdaljši.

Praviš, da zoom nastaviš na MFD in max. goriščnico, zavrtiš na manjšo goriščnico in boš dosegel večje reprodukcijsko razmerje - večja slika na senzorju? Pomeni, da se je goriščnica dejansko podaljšala?!

Ne kupim. Maš kak link do takega objektiva?

Okapi je izjavil:

In kakšno povečavo. 5x boš s teleobjektivom težko dosegel. Objektivi za mehove imajo običajno majhne goriščne razdalje. Imam recimo 20mm od Olympusa, narejenega posebej za slikanje z mehom.

Za meh na katerega bi našraufal 500mm in hotel doseči 5x povečavo bi potreboval precej blaga in zelo dolgo sobo ;)

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

no comment je izjavil:

fujtajksel je izjavil:


Marsikaj pri zoomih ni seveda. Goriščnica pri bližnjem fokusu zna "dihat". Sem pa tja kakšen ima max repro ratio pri najdaljši.

Pomeni, da se je goriščnica dejansko podaljšala?!


Joj ne spomnim se kateri zoom točno je bil, boš moral sam gugljat če te zanima. Mensezdi da eden od Oly, pa da tudi kakšen kompakt, kar nekaj let nazaj. Sem bil tudi jaz presenečen, ker se mi je zdelo nekako logično, da je največja povečava na kratkem koncu zooma, ker je pač dolžina pomika fokusa omejena in relativo gledano manjša na dolgem koncu.

Znan primer focus breathinga je Nikon 70-200VR, na dolgem koncu pri bližnjem fokusu bolj 130mm kot 200mm.

Okapi ::

Nimajo vsi zumi najkrajše razdalje enake pri vseh goriščnicah. Nekateri imajo najkrajšo na širokem koncu, in je zato tam povečava lahko največja.

Imam recimo Vivitar Series 1 70-210mm, ki ima nastavitev za makro, ki močno skrajša razdaljo ostrenja, ampak najbolj pri 70mm.

polozweii ::

Ali v lokalnem fotostudiju za fotografiranje za dokumente potrebuješ kak poseben fotoaparat ali zadostuje že en povprečen Nikon z DX senzorjem ala D5200?

Zanima me tudi katere Nikone v povprečju uporabljajo v malo boljših fotostudijih.

Okapi ::

Za dokumente je dovolj dober tudi telefon. Ločljivost mora biti najmanj 1000x1500 pik.

V malo boljših fotostudijih uporabljajo srednjeformatne fotoaparate - Hasselblad, Fuji, Pentax, Leica.

V najboljših pa PhaseOne.

floyd1 ::

Za dokumente je finta tudi v dodatni opremi. Pomembna je npr. tudi pravilna (enakomerna) osvetlitev obraza, brez "trdih" senc, itd. Kak flash, marela in morda še kaj podobnega ne škodi.

polozweii ::

Tisti fotoaparati niso za navadne smrtnike.stanejo celo 50 k€ in več.

Nekdo je napisal da so FX za portretno fotografijo boljši od DX.
Če imata aparata enako ločljivost in barvno globino, ali je poleg še kaj drugega kar daje aparatu s FX senzorjem lepšo sliko?

Okapi ::

Srednjeformatni Fujifilm brez objektiva dobiš že za 5 jurjev, oziroma celo nekaj manj.

Ker je v portretni fotografiji že nekaj časa v modi majhna globinska ostrina, imajo fotoaparati z večjim tipalom prednost, saj jo je mogoče lažje doseči.

no comment ::

Za sliko velikosti poštne znamke ne potrebuješ FF in tudi ne dobrega objektiva. Potrebuješ osvetlitev.

Pa če nimaš pojma, nastaviš zajemanje v jpeg, da ne narediš zmazka v PP, ko "razvijaš" iz raw.

Okapi ::

Telefon in okrogla lučka za 5 evrov je dovolj za dokumente.



Pa tudi brez lučke gre, z naravno svetlobo, samo prav se moraš postavit.

no comment ::

Ja, pa dosti sreče, da naravna svetloba sodeluje kadarkoli to potrebuješ.

Kvinta ::

Take slike ti ne nardiš nikoli z tisto lučko okroglo hahahaha :)):)):))
A.C.A.B

Okapi ::

V resnici kadar hočeš, z zavezanimi očmi.;)

no comment ::

Za dokumente mora biti svetlo ozadje.

(in usta zaprta)

polozweii ::

Kupil bi rabljen FX v garanciji, po možnosti Nikon s F-mount ker ga imam že na DX.
Če ga prodaja kdo z dolenske naj se oglasi.

Če ima kdo Lensbaby bi me tudi še nekaj zanimalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

LuiIII ::

Ali kdo ve kje bi čim bižje lahko preiskusil Fuji GFX 100S? Zanima me predvsem kako se obnaša AF in to je res težko oceniti samo na podlagi review-jev. Drugače pa, če koga zanima karkoli od Phase One Industrial kamer, me lahko mirno vpraša.

kuglvinkl ::

polozweii je izjavil:

Kupil bi rabljen FX v garanciji, po možnosti Nikon s F-mount ker ga imam že na DX.
Če ga prodaja kdo z dolenske naj se oglasi.

Če ima kdo Lensbaby bi me tudi še nekaj zanimalo.


Jaz imam D700 za prodat.
Your focus determines your reallity

Kvinta ::

Okapi je izjavil:

V resnici kadar hočeš, z zavezanimi očmi.;)


Take slike so v 99% narjene z neko vrhunsko opremo ala Hazelblat, Profoto itd pol pa cropane v te telefone :))
A.C.A.B

polozweii ::

https://www.aliexpress.com/item/3291044...

Kakšna je razlika med foto sijalkami? V zgornjem linku so vsaj 3 različne verzije.
Ena izgleda kot klasična varčna, druga ima pritrjenih več LEDic, tretja je vsa v plastiki.


Pri zgornji 135W LED Light piše LED ampak izgled je enak sijalki na spodnjem linku ki pa ni LED.
Je ta na spodnjem linku tista sijalka ki ima večji spekter svetlobe in je primerna tudi za rast rastlin? Vendar če bi jo hotel uporabljat kot klasično sijalko v kuhinji pa v resnici ni tako dobra za oči kajne?

https://www.aliexpress.com/item/1005002...

nejc_nejc ::

@tschuss
Ne vem koliko si domač pri fotkanju s svetlobo.
Za začetek,za statične objekte studio, ti svetujem ledice, tud če niso 5600, pa navadne ikea reflektorje 3x. Da sploh dobiš mal filinga, cena je pa tam do 45 _50e..
Čimvečje lumne..
Prej si z navadnim a4 belino nastališ in konec pa si K not prinesel.
Boš tiste tri luči premikal, ter sploh ukapiral trike. Za mehčalec lahko tudi ovojne papirje...
Kasneje greš pa v nabavo sistemov, stroboskopi... itd
««
90 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825346 (13611) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624509 (18561) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811956 (9408) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023892 (18743) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425822 (22664) bluefish

Več podobnih tem