» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
39 / 92
»»

schurda ::

Okapi je izjavil:

Ne. Goriščna razdalja določa zorni kot, ne vrsta objektiva (dx, fx)


Točno! Goriščna razdalja in velikost tipala.

Onlyx je izjavil:

aha, potem je zorni kot pri 70 mm na obeh enak? zmedlo me je, ker pravijo, da je npr. fx 70-300 mm objektiv ekvivalenten 105-450 mx na dx aparatu.


1. Pri obeh kaj? Vprašanje je nerazumljivo.
2. 70-300 mm objektiv na dx kameri JE ekvivalenten za končno sliko, kot če bi z FX slikal s 105-450.

Onlyx je izjavil:

aha sedaj razumem. ta ekvivalentnost velja samo, ce prehajas s full frame objektivom iz dx na fx aparat, torej 70 mm na dx aparatu pomeni 105 na fx aparatu.



70 mm na dx aparatu pomeni 105 na fx.

Točno! Za končno sliko je to res.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

schurda ::

korenje3 je izjavil:

Lepo. Če je narejena za dx, še ne pomeni da je omejeno.
sicer pa 10 sekund googlanja: https://photographylife.com/using-nikon...

pač določeni dx objektivi pri polno odprti zaslonki pokrijejo tudi fx senzorje.

pa na shemi sem narobe narisal zaslonko :) moral bi jo narisat za sečiščnico... bolj levo.


@korenje: Potrudil si se, ni kaj reči, ampak vseeno prosim, če to sliko zbrišeš ali pa jo odstrani admin. Preveč napak je na njej in preveč zavajajoča. Leča je tam kot kaže za foro, objekta ni, njegova slika pa je. Ni jasno, zakaj je slika nekje "v zraku" in ne na senzorju. Kaj je to odmik senzorja?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

schurda ::

korenje3 je izjavil:



kot je na fx in dx objektivih enak. razlika je samo da je dx objektiv narejen za dx senzor in pri maksimalno odprti zaslonki na dx senzorju svetloba ne pokrije celega fx senzorja, zato vidiš črn obroč. kot in se ostalo je pa enako. je pa razlika če daš fx objektiv na dx senzor, takrat svetloba pokrije več kot sam senzor, zato vidiš povečavo za razmerje diagonal (fx/dx). torej 50mm fx objektiv bi imel povečavo na dx senzorju - 50*fx/dx. ker pade samo del svetlobe na senzor je podobno kot da bi imel zaslonko, zato rabiš daljši čas ekspozicije. je pa res da nekateri dx objektivi pri popolnoma odprti zaslonki pokrijejo cel fx senzor, samo so napake oz. popačenja ob robovih zelo velike.


" ker pade samo del svetlobe na senzor je podobno kot da bi imel zaslonko, zato rabiš daljši čas ekspozicije" Ja, kar v redu 1. aprilska šala. :))
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Bellzmet ::

Ja no korenje je mimo udaril, saj ni prvič. Skratka kot je napisal schurda.

korenje3 ::

zadel sem v polno. napisano in ilustrirano je korektno. res pa da ni objekta narisanega, ki se projecira na senzor.

bellzmet pa piše spam za brezveze. raje si službo najd.

schurda je izjavil:

korenje3 je izjavil:



kot je na fx in dx objektivih enak. razlika je samo da je dx objektiv narejen za dx senzor in pri maksimalno odprti zaslonki na dx senzorju svetloba ne pokrije celega fx senzorja, zato vidiš črn obroč. kot in se ostalo je pa enako. je pa razlika če daš fx objektiv na dx senzor, takrat svetloba pokrije več kot sam senzor, zato vidiš povečavo za razmerje diagonal (fx/dx). torej 50mm fx objektiv bi imel povečavo na dx senzorju - 50*fx/dx. ker pade samo del svetlobe na senzor je podobno kot da bi imel zaslonko, zato rabiš daljši čas ekspozicije. je pa res da nekateri dx objektivi pri popolnoma odprti zaslonki pokrijejo cel fx senzor, samo so napake oz. popačenja ob robovih zelo velike.


" ker pade samo del svetlobe na senzor je podobno kot da bi imel zaslonko, zato rabiš daljši čas ekspozicije" Ja, kar v redu 1. aprilska šala. :))


osnovnošolska fizika. če pade pol manj svetlobe na senzor, potem rabiš 2x daljšo ekspozicijo za isti efekt.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: schurda ()

Bellzmet ::

Takoj, ko ti daš 1 svojo dobro fotko v to temo.

schurda ::

Problem je, če je taka slika v tako kvalitetni in obširni knjigi kot je Velika knjiga o fotografiji.

http://www.srcelubenice.com/fotografija...

Že Einstein je napisal, da moramo stvari poenostaviti, a nič več kot to.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

schurda ::

@korenje

Slika zaradi tega, ker pada svetloba na dx ali FX senzor ni nič bolj ali manj svetla. Del svetlobe gre morda mimo, svetlost slike pa ostaja enaka.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

dj_uro ::

a ni tako, da večji senzor zajame več svetlobe??
vw-klub.si

Okapi ::

Ja, ampak jo mora zato razporediti po večji površini. Vsak posamezni kvadratni milimeter je pa enako osvetljen. Če so svetlobno občutljivi elementi tipala enako veliki, nanje pade enako število fotonov, ne glede na velikost tipala.

O.

schurda ::

Osvetljenost slike je torej enaka.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

korenje3 ::

ja okapi, ampak ker tipala niso enako velika, pomeni da na 1 pixel pade manj svetlobe. iz tega tudi potreba po daljši ekspoziciji.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

korenje3 ::

še official nikon trditev: The FX sensor, with more "light gathering" area, offers higher sensitivity and, generally, lower noise. There is, of course, no crop factor present with the FX sensor.

mislim da to vse pove.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

dottor ::

Imam možnost dobit rabljeno SB-900 za 200€, pa me zanima na kaj morem bit pozoren pred nakupom? Pa ima kdo za priporočit kakšno vredu stojalo za fleš ter softbox. Za enkrat bi aktiviral zadevo preko build-in fleša, ampak če se za nek poceni denar da dobit kakšne brezžične prožilce bi prav tako prosil za link.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

še official nikon trditev: The FX sensor, with more "light gathering" area, offers higher sensitivity and, generally, lower noise. There is, of course, no crop factor present with the FX sensor.

mislim da to vse pove.
To pove samo, da ne razumeš dobro teorije in da Nikonovi tržniki bluzijo.

Pravilo "sončne 16" velja za vse fotoaparata in objektive, ne glede na velikost tipala ali vrsto objektiva.
Pravilo pravi, da ko slikaš v sončnem vremenu stvari, ki niso v senci, uporabiš zaslonko 16 in osvetlitveni čas, ki je obraten občutljivosti - pri ISO 100 uporabiš 1/100 sekunde, pri ISO 200 1/200 (oziroma najbližji temu).

Če uporabljaš zunanji svetlomer, na njem ne nastaviš vrste objektiva in velikosti tipala, ker so izmerjene kombinacije vrednosti (zaslonka, čas in občutljivost) enake za vse fotoaparate in objektive.

Res je samo to, da imajo tipala z večjimi na svetlobo občutljivi elementi manj šuma - ampak to ni odvisno od velikosti tipala, temveč od velikosti elementov na njem. Prav lahko ima veliko tipalo več šuma od manjšega tipala, če ima slednje dovolj majhno ločljivost.

Velikost tipala v resnici vpliva samo na dve stvari - koliko elementov določene velikosti lahko spraviš nanj, in kakšna bo globinska ostrina pri določeni goriščni razdalji (oziroma zornem kotu) objektiva.

dottor ::

dottor je izjavil:

Imam možnost dobit rabljeno SB-900 za 200€, pa me zanima na kaj morem bit pozoren pred nakupom? Pa ima kdo za priporočit kakšno vredu stojalo za fleš ter softbox. Za enkrat bi aktiviral zadevo preko build-in fleša, ampak če se za nek poceni denar da dobit kakšne brezžične prožilce bi prav tako prosil za link.


Ponovno sprašujem, ker da se prepirat kot otroci kot pa pomagat ne znate vidim...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

SB-900 se baje hitro pregreva.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

freesty ::

dottor je izjavil:

dottor je izjavil:

Imam možnost dobit rabljeno SB-900 za 200€, pa me zanima na kaj morem bit pozoren pred nakupom? Pa ima kdo za priporočit kakšno vredu stojalo za fleš ter softbox. Za enkrat bi aktiviral zadevo preko build-in fleša, ampak če se za nek poceni denar da dobit kakšne brezžične prožilce bi prav tako prosil za link.


Ponovno sprašujem, ker da se prepirat kot otroci kot pa pomagat ne znate vidim...


Jaz jo imam ze 3 leta. Fotkam zabave po klubih z njo. Niti enkrat se mi se ni pregrela. Probas par probnih na full power, pa ttl se lahko sprobas. Ce dela tak dela:)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

dottor ::

Uporabljal bi jo predvsem za portretno fotografijo kot stalen vir svetlobe. Malo sem gledal na fotokliku, bi uzel še stojalo in softbox kar me pride oboje ene 70€.

Kakšne baterije kej uporabljaš? Namen imam uzet Eneloopke, pa me zanima kolko prošenj zdrži en komplet?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

freesty ::

Ne vem tocno, recimo, da z enim polnjenjem naredim nekje 800-1000 fotk. Seveda niso to max power prozenja.

Baterije imam bele eneloop in pa one s hoferja po 1€ komad.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

schurda ::

"Kakšne baterije kej uporabljaš? Namen imam uzet Eneloopke,..."


Sam si si odgovoril.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

KTr1sk ::

Malo začetniško vprašanje, če lahko...
imam in uporabljam Canon 40D
ter objektiva Sigma 18-50mm F2.8 EX DC
http://www.fredmiranda.com/reviews/show...
in
Canon EF 50mm f1.4 USM

in ker zelo rad fotkam svojo skoraj 3 letno hčerkico mi je 50mm "zakon", samo pogrešam večji vidni kot...zato gledam najcenejši full frame Canon (verjetno Canon 5d) in me zanima kakšna je razlika v "navoju", pašeta ta dva moja objektiva na fullframe canona..zakaj ima EF in EF-S nekateri objektivi oznake..hvalaa
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

RedDrake ::

EF-S objektiv načeloma ne paše na EF mount (nekateri lahko zadanejo ob ogledalo, ko se dvigne).
Tvoj 50mm bi na full frame drugače deloval odlično, sigma pa vejetno ne, oz. bi imel veliko črno vinjeto po robovih, če paše in deluje.

Okapi ::

Ni mi čisto jasno, kaj bi rad dosegel? Saj Sigma ima pri 18 mm precej večji zorni kot od 50 mm. Če bi rad imel še večjega, kupiš bolj širokokoten objektiv, ne drugega fotoaparata.

KTr1sk ::

50mm f1.4 bi uporabil na full frame ker zelo dobro fotografira v slabih svetlobnih pogojih, ob enem pa tudi močno zamegli ozadje za in pred objektom, kjer je točka ostrenja, 18mm bi pa uporabil, kjer bi rad fotkal naravo in splošno, ...pa ne vem kako je 18mm na fulframe in sem tukaj vprašal..
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

skyline ::

50mm je kul za full frame, Sigma ni.

Za male pare dobiš Canonov 17-40 mm za FF, ki je čist soliden.

KTr1sk ::

Če bom kdaj nabavil FF bom pač zamenjal Sigmo, je pa 17-40 kar 400€..enkrat nekoč mogoče..hvala vam :)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

schurda ::

Če rabiš širši kot, svetlobno močan objektiv in zamegljeno ozadje, vzemi recimo
 Sigmo 30mm 1.4

Sigmo 30mm 1.4

.
Tam za enih 200€

Jaz sem ga imel na Nikon D90 in je kar se tiče teh zahtev super.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Onlyx ::

Pri obeh kaj? Vprašanje je nerazumljivo.


Zanimalo je predvsem zato, ker posedujem fx objektiv 70-300 mm na Nikonu D3200ki, istočasno pa bom najverjetneje vzel še dx 16-85 mm in nisem vedel, če imam z obema objektivoma pokrite vse goriščne razdalje oz. zorne kote (ali karkoli že - recimo kot pri objektivih 18-300 mm).

Hvala vsem za bolj obširne odgovore!

schurda ::

Ja. Dovolj obširno? :D
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Onlyx ::

Ja če razumem prav bi z omenjenima objektivoma moral imeti pokriti vse, čeprav kolikor sem testiral na dx 18-105 je na 70 mm zajet veliko bolj širši vidni kot kot na fx 70-300 mm pri isti goriščni razdalji.

gddr85 ::

dx 70mm je fx 105mm

schurda ::

Oba ga lomita.

@gddr4: Vem, kaj misliš, vendar ostalim ni jasno.
@Onlyx: pusti zdej efektivne goriščnice, ker te samo motijo. 70 mm je 70 mm. Pa nej bo to za dx, FF ali 6x6. Zato mora biti slika enaka, zakaj pri tebi ni? Najbrž si nekaj spregledal.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

gddr85 ::

vidni kot bi moral bit enak na fx in dx leči, glede dx/fx senzor pa je tole crop, torej na fx bi videl 105mm

no comment ::

Efektivna goriščnica ne obstaja. Niti "efektivna". Zorni kot je nekaj kar je boljša osnova za primerjavo pri iskanju ekvivalentov na različnih formatih.

Zakaj je "70"mm na 70-300 lahko različnih od "70"mm na 18-105:
- deklarirane goriščnice praviloma NISO enake dejanskim (proizvajalec na enem objektivu laže bolj kot na drugem)
- focus breathing

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Bom malo pomagal:
Angle of view @ Wikipedia

Izračun vidnega kota (namenoma ponavljam):
alfa = 2 arctan (d/2f),
kjer je d diagonala (senzorja, filma), f pa goroiščna razdalja.

Pri majhnih kotih lahko poenostavimo:
alfa ~ 2 d/2f = d/f
Tudi pri večjih je to približno res.

Sledi, da je pri manjši diagonali, vidni kot manjši, se pravi, da je predmet navidezno večji. dx ima faktor 1.5 kar pomeni, da je predmet na dx sliki večji za faktor 1.5 kot na FX. Kompakti npr. imajo faktor še velji, zato so goriščnice njihovih objektivov krajše. Obratno pri 6x6, kjer je diagonala približno 2x daljša kot pri FX, je vidno polje večje, povečava pa manjša.


Če kdo rabi tabelo z izračunom, naj si pobere dol:
http://www2.arnes.si/~ucotar/foto/izra%...
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

schurda ::

@no comment: Ups, res je: ekvivalentna ne efektivna. (poklicna deformacija)
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

gddr85 ::

focus breathing je afaik zares opazen samo pri širokih kotih, na telefoto komaj

no comment ::

gddr85 je izjavil:

focus breathing je afaik zares opazen samo pri širokih kotih, na telefoto komaj

Še zdaleč ni res.

schurda ::

Na hitro sem ošvrknil, kaj je focus breathing in z mojim znanjem optike lahko rečem na hitro: focus breathing je opazen pri vseh objektivih z notranjim ostrenjem, ne glede na to ali je zum ali fiksen. In isto lahko rečem, da ga nimajo objektivi, ki ostrijo tako, da cel set leč premikajo naprej in nazaj (zunanje).

Torej, če se leče med ostrenjem premikajo med seboj, potem imaš focus breathing.

Isti efekt se pojavi pri makro fotografiji, tudi pri zunanjem ostrenju, to pa zato, ker hkrati z ostrenjem premikamo razdaljo objektiva do predmeta, kar vpliva na velikost slike. Pri velikih razdaljah je pojav zanemarljiv.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

gddr85 ::

recimo tegale pogledaš na 24mm, tole je res opazno

Okapi ::

Opazen je sicer res, ampak pri fotografiranju praktično povsem nepomemben. Zares moteče je to spreminjanje zornega kota zaradi ostrenja samo pri makrofotografiji, če hočeš doseči veliko globinsko ostrino s sestavljanjem fotografij (focus stacking). V tem primeru je pa res zoprno, če fotke niso čisto enake in je tudi nekaj milimetrov razlike moteče oziroma onemogoča doseči optimalen rezultat. Na drugi strani pa lahko zaradi tega učinka narediš 3D-animacijo.

Do neke mere moteče je tudi pri snemanju videa, če hočeš s spremembo ostrine preusmeriti pozornost na drug del posnetka, pa se zdi, da premikaš še kamero, oziroma zumiraš.

no comment ::

schurda je izjavil:

Na hitro sem ošvrknil, kaj je focus breathing in z mojim znanjem optike lahko rečem na hitro: focus breathing je opazen pri vseh objektivih z notranjim ostrenjem, ne glede na to ali je zum ali fiksen. In isto lahko rečem, da ga nimajo objektivi, ki ostrijo tako, da cel set leč premikajo naprej in nazaj (zunanje).

Ni res. Zagotovit odsotnost focus breathinga zahteva veliko več kot samo izbrat bolj "primitivno" ostrenje.

Tule je en lep odgovor na to vprašanje...

gddr85 ::

Okapi je izjavil:

Opazen je sicer res, ampak pri fotografiranju praktično povsem nepomemben. Zares moteče je to spreminjanje zornega kota zaradi ostrenja samo pri makrofotografiji, če hočeš doseči veliko globinsko ostrino s sestavljanjem fotografij (focus stacking). V tem primeru je pa res zoprno, če fotke niso čisto enake in je tudi nekaj milimetrov razlike moteče oziroma onemogoča doseči optimalen rezultat. Na drugi strani pa lahko zaradi tega učinka narediš 3D-animacijo.

Do neke mere moteče je tudi pri snemanju videa, če hočeš s spremembo ostrine preusmeriti pozornost na drug del posnetka, pa se zdi, da premikaš še kamero, oziroma zumiraš.

ok, jst sem sicer dal primer razlike v vidnem kotu, ko je zgoraj omenil, da vidi veliko razliko med dvema 70mm objektivoma, mi je pa tole osebno bolj opazno kot en telefoto objektiv, pa naj bo film al pa fotografija, ki itak imo deformira oz. zablura celotno ozadje/ospredje, glede na to kam fokusiraš
ok, razen v primeru focus stackinga :P

no comment ::

gddr85 je izjavil:


ok, jst sem sicer dal primer razlike v vidnem kotu, ko je zgoraj omenil, da vidi veliko razliko med dvema 70mm objektivoma, mi je pa tole osebno bolj opazno kot en telefoto objektiv, pa naj bo film al pa fotografija, ki itak imo deformira oz. zablura celotno ozadje/ospredje, glede na to kam fokusiraš
ok, razen v primeru focus stackinga :P

Bolj opazno ti je to kot pa razlike pri 70mm?! Če pa sploh ne veš kakšno razliko je opazil človek?!

In ne vem od kod ti ideja, da telefoto je pa kr magično imun na to?!

gddr85 ::

ej, nič ne rečem, spodnja desna je zelo opazna ;)

korenje3 ::

gddr85 je izjavil:

focus breathing je afaik zares opazen samo pri širokih kotih, na telefoto komaj


pri širokih kotih imaš razpon fokusa tako velik, da se neke nepravilnosti pri izdelavi objektiva niti ne poznajo. že pri f2.8 je od 3m pa do neskončnosti vse v fokusu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

KTr1sk ::

KTr1sk je izjavil:

Če bom kdaj nabavil FF bom pač zamenjal Sigmo, je pa 17-40 kar 400€..enkrat nekoč mogoče..hvala vam :)


kaj pa menite , Sigma 28-70 2,8 za 170eur za ff? ok cena
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

korenje3 ::

http://www.ebay.ie/sch/i.html?_from=R40...

na ebay maš za 113+25EUR s canon mountom.

edit: vidim da ima tudi sigma več vrst. moraš pazit da ti ne podturijo tega brez zlatega obroča ;)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

freesty ::

Jaz sem imel prvo 24-70 2,8 ex verzijo sigme. Drek od dreka :)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
««
39 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825277 (13542) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624476 (18528) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811925 (9377) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023843 (18694) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425731 (22573) bluefish

Več podobnih tem