» »

Linux je počasnejši od Windows

Linux je počasnejši od Windows

Rezultati Dromaeo testa (večja vrednost je boljša)

Rezultati Google V8 testa (večja vrednost je boljša)

Slo-Tech - Da, prav ste prebrali - tako vsaj kažejo testi spletne strani TuxRadar, kjer so testirali hitrost brskalnika Firefox 3.0.6 v okolju Windows XP SP3 in Fedora 10.

Testirali so na dveh strojno enakih računalnikih, izvedli pa so tri teste, ki intenzivno uporabljajo JavaScript: SunSpider, V8 Benchmark 3 in Dromaeo.



Rezultati kažejo, da je Firefox pod Linuxom v vseh treh primerih opazno počasnejši, kar pa avtorji ne pripisujejo Firefoxu, pač pa Linuxu, ki naj bi imel tudi v primeru OpenOffica težave s slabšo performančnostjo. Da pa bi bila mera polna, pa se je izkazalo, da je Firefox hitrejši celo pod Wineom (testirali so Firefox pod Windows Xp, Firefox pod Fedoro, Firefox pod Fedoro preveden iz kode na Mozillini spletni strani, Firefox na Fedori pod Wine 1.1.12 ter Opero 9.63 na Fedori.



Sicer je res počasnejši, je pa zato vsaj prost...

333 komentarjev

««
«
1 / 7
»»

Utk ::

No, nekateri to vemo že dolgo. Samo napisat ne smemo na tem forumu.

Blinder ::

Mera bi bla polna če bi še kaki flash pognali.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

terryww ::

Res udaren naslov glede na to, da gre samo za en program. Če primerjamo recimo spec int benchmarke je zgodba seveda drugačna. Flash, OO ipd. desktop zadeve pa se ve da žrejo cpu in ram. Kolko je to stvar Linuxa samega (kernela) ali programa je pač stvar debate. Ne pozabit, da gre za prilagajanje serverskega OS-a desktopu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

jype ::

Mene pa zanima Opera na Windows vs. Opera na Linuxu.

poweroff ::

Eh daj no. Seveda pišete, pa še kako.

Ampak jebiga, treba je biti samokritičen in priznati napake. Ni pa potrebno obupavanje, pač pa je to kvečjemu "room for improvement".
sudo poweroff

FireSnake ::

Za tist 1% userjev (jaz sem med njimi, da ne bo kdo mislil) se res ne gre sekirati.

Ko bo 10%+ pol se bomo pa menli.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

iggy ::


Sicer je res počasnejši, je pa zato vsaj prost...


I see a string attached to it....
Hey, you're fat!

ozbolt ::

Čez en mesec bo pa prišel rezulatat da dela linux 2* hitreje. Kot da me briga! Važno da mi Linux dela lepše, v večini primerih hitreje ter enostavneje. Kot da me kaj drugega zanima!

Ciklamen ::

Ne mislim nič slabega ali kar koli negativnega, ampak:

AHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAH!
- End of the Post ->

jan01 ::

Saj je nekaj pisalo v novici, da zato, ker v linux verziji ni *nekaj*(pozabil) omogočeno

JurijTurnsek ::

mene posebno bega nenavadno slabši performance FF v Kubuntu v primerjavi z Ubuntu...

linux, žal nisi popoln, ampak saj nikoli nisi bil in imamo te radi takega :P
http://www.slatnaskejta.com

Azrael ::

Čudno dolgo so rabili da so poštekali, bolje rečeno priznali. Že samo to na kakšni mašini povsem zadovoljivo teče Windows, in na kakšni Lin, ki naj bi zmogel vsaj približno enako, pove dovolj.

Da se doseže zelo približno funkcionalnost Win95 OSR2, ki jim je dovolj 486 z 8MB RAM, rabiš za DSL (zelo minimalističen Linux za dekstop) mašino, na kateri več kot samo zadovoljivo teče Win 2k (200+ MHz 32MB RAM), proti kateremu DSL nima za burek. Če pa je RAMa več pa na mašini lepo teče WinXp...

Posledica sračje gnezdo filozofije.

Malo nazaj sem gledal kaj se dogaja z BrazilFW. Še malo nazaj distro disketnega Lin routerja, danes bloatware, ki za delovanje routerja zahteva mašino na kateri preverjeno teče router, forum, spletne strani, Samba, mail strežnik. res pa z malo starejšimi različo Lin sistema.

No in potem eni Lin oboževalci govorijo o evoluciji. Bolje bi bilo rečeno degeneraciji.
Nekoč je bil Slo-tech.

R33D3M33R ::

Tisti, ki uporabljajo Linux, že vedo zakaj ga uporabljajo. Da so določene zadeve počasnejše, že dolgo vem, ampak da bi namestil Windows samo zato, da bi mi JavaScript izvajal par ms hitreje, bi pa bilo patetično.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

morbo ::

Nekaj časa od tega je bila novica da Doom3 teče hitreje na Linuxu. Torej to izniči tole novico. Win in Linux sta enako hitra. :)

Dejan99 ::

Jest pa na vse pretege iščem rešitev kako bi pohitril firefoxa v ubuntuju ;((
Drgač pa trenutno uporabljam opero in se mi zdi da je malo hitrejša.

šernk ::

preseneča me tisti del glede open office

pač pa Linuxu, ki naj bi imel tudi v primeru OpenOffica težave s slabšo performančnostjo.


WTF?? meni dela na ubuntu Oo toliko hitreje kot na XPjih da sem v zadnje znorel in delal seminarsko raje dalje na prenosniku, predvsem zaradi počasnosti samega odpiranja Oo na XPjih in kopiranja slik v njega.

glede firefoxa pa nam je verjetno večini uporabnikom jasno da dela malo slabše, vendar kot je rekel R33D3M33R:

Tisti, ki uporabljajo Linux, že vedo zakaj ga uporabljajo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Tr0n ::

Saj to je popolnoma logicno. Pogledas, kateri OS ima vecji software porfolio in boljso podporo, ter optimiziranost dev orodij in ti takoj postane jasno, zakaj je zadeva na Winsih hitrejsa.

Utk ::

Vsi novi featurji in podpore za ne vem kaj, pač nekaj stanejo.
Čeprav v tem primeru je najbrž nekaj problematičnih knjižic, ki se jih bi najbrž dalo hitro popravit. Ampak če se nekaj dela zastonj, se dela tisto kar je g33kovsko kul, ne pa popravljanje stvari, ki so že zdavnaj narejene. Sej skoz pravim, linux je čisto vredu, samo morali bi v red spravit to kar je, ne pa samo novih in novih stvari gor nalagat.

JesusChrist ::

linux piše folk zastonj pa aplikacija par stotink počasneje deluje in je to katastrofa? naj bo raje sram MS da majo tak dobro plačane programerje pa niso spodobni naredit OS ki bi bil vsaj omembe vredno hitrejši :)

McLuzo ::

"performančnostjo"

lepo prosim... slovenska beseda "zmogljivost" bi bila že povsem zadosti.

Icematxyz ::

Zanimivo da niso testirali v Visti. Bi vrjetno linux preveč pogorel? Ali zakaj so šli uporabiti ta zastareli XP SP3?

smash ::

ehh..linux je pač totalno neuporaben kot je vedno bil...zdej je pa še počasen...skratka poden od podna..hvala bogu da obstaja microsoft

R33D3M33R ::

Jest pa na vse pretege iščem rešitev kako bi pohitril firefoxa v ubuntuju ;((
Drgač pa trenutno uporabljam opero in se mi zdi da je malo hitrejša.


Glej graf. Opera je počasnejša :)
P.S: tudi jaz uporabljam Opero :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

arjan_t ::

na taisti strani so pred kratkim tudi primerjali ubuntu, visto in win7 in je bil linux počasen? niti ne ...

mi je vseeno če je firefox malo počasnejši, če ugotovijo zakaj in popravijo fino

bibip ::

Res je malo moteče, če imaš starejši računalnik in dual boot se pozna. Sem sam probaval. Isti profil v linuxu se nalaga malenkost dlje kot v windows. Ampak nič ne de. Dela vse. S časoma bodo tudi to uredili. :)

KoKi ::

Že brišem Linux in nameščam Visto.
# hackable

hamax ::

Tocno to sem tudi sam opazil ob izidu chroma, ko sem testiral njegov pogon za javascript.
Na eni strani sem imel FF in ubuntu, na drugi pa chrome in win xp pod virtualBoxom.
Nad hitrostjo chroma sem bil naravnost navdusen, dokler nisem za hec preskusil se FF v virtualBoxu.
Razlika je bila se vedno, ampak veliko manjsa.
Tu moram poudariti, da sem testiral izkljucno izvajanje javascripta in ne hitrosti izrisovanja strani.
Upam, da bodo to nevsecnost v prihodnosti odpravili.

Ce bom nasel kaj casa, se bom poskusil spomniti se kak "zabaven" test za OOo. Porocam.

hamax ::

Sem sprobal pognati cisto preprost macro, ki napolni polja z zaporednimi stevili in deluje hitreje v xp-jih kot v ubuntu.

edit. Upam, da sem imel prvic in zadnjic opravka z basic sintakso :D
Malo prepozno sem opazil, da je mozno pisanje macrov tudi v pythonu ali javascriptu...

techfreak :) ::

Da se doseže zelo približno funkcionalnost Win95 OSR2, ki jim je dovolj 486 z 8MB RAM, rabiš za DSL (zelo minimalističen Linux za dekstop) mašino, na kateri več kot samo zadovoljivo teče Win 2k (200+ MHz 32MB RAM), proti kateremu DSL nima za burek. Če pa je RAMa več pa na mašini lepo teče WinXp...

Se strinjam. Sem imel podoben primer (266MHz, 128MB RAM) in mi je Windows XP delal hitreje kot pa DSL & podobne minimalistične Linux zadeve.

Poleg tega mi pa Win XP deluje normalno na 1.6GHz celeron, 512MB rama, Ubuntu mi pa dela veliko počasneje in je skoraj neuporaben, saj ne bo nobeden čakal pol minute, da se mu FF odpre.

Pri tem dejanskem primeru bi pa naj samo narobe prevedli FF ali nekaj takega oz. so nekaj pozabili vključiti.

damjanster ::

Jaz ne bi sodil hitrosti linuxa na podlagi enega browserja, ki je očitno bolj optimiziran za windows okolje. FF gre zadnje čase tudi sicer malce slabše, saj je google izdal chrome in s tem odvzel nekaj uporabnikov mozilli.

http://itknowledgeexchange.techtarget.c...

http://www.tectonic.co.za/?p=2486

JohanP ::

Šokantno! Odprti brkljalnik je hitrejši na zaprtem OS-u, kot na odprti distribuciji. In to še ni vse; tudi emulacija je hitrejša!

Izgovori so pa prav smešni, prav tako samotolaženja.
Zadnji je sploh biser; ker je Google izdal Chrome, je FireFerret počasnejši v Linuxu, Mozzila pa ima zato manj uporabnikov.

Se komu sanja, kje je problem?
FF, Linux kernel, slabi gonilniki ali moduli, slab memory management, napačen file system, knjižnice, GUI, Net?

techfreak :) ::

Šokantno! Odprti brkljalnik je hitrejši na zaprtem OS-u, kot na odprti distribuciji. In to še ni vse; tudi emulacija je hitrejša!

Izgovori so pa prav smešni, prav tako samotolaženja.
Zadnji je sploh biser; ker je Google izdal Chrome, je FireFerret počasnejši v Linuxu, Mozzila pa ima zato manj uporabnikov.

Se komu sanja, kje je problem?
FF, Linux kernel, slabi gonilniki ali moduli, slab memory management, napačen file system, knjižnice, GUI, Net?

Kje je problem pri razumevanju, da Firefox za Linux ni bil buildan z PGO, za Windows pa je bil? In zaradi tega deluje počasneje.

Profile-guided optimization @ Wikipedia

Poleg tega pa je Firefox bil portan na Linux, narejen pa je bil za Windows. In tudi zaradi tega je malo počasnejši.

Zgodovina sprememb…

pirlo ::

Očitno so neke knjižnice zaj*****. Glede na to, da je večina na windowsih in je ie veliki konkurent, se borijo bolj za ta trg. Za linux pa se očitno ne trudijo saj imajo tam itak večino.

Utk ::

To za kaj je bil narejen in kam portan je čisto nerelevantno. Opensourcaši pravijo, da se njihove programe (skupaj z gtk-jem ali kaj že imajo) enostavno prevede za vsak OS in to je to. Saj je, ampak ni čist :)
Zelo dvomim, da PGO pohitri stvari za 30 procentov.

BigWhale ::

Rezultat tegale testa je samo to, da je Firefox za Linux pocasnejsi od tistega za Windows. Pa se to v samo eni konfiguraciji.

Kdor iz tega razbere, da je Linux pocasnejsi od Windows je navaden troll.

techfreak :) ::

mtosev: Dokler p2pjaš, visiš na FB, talkaš po MSNju in občasno uporabljaš Word ti je vseeno kje si in kaj imaš. Če pa moraš uporabljati kakšne naprave (ne govorim o webcamih in super-duper gajmer tipkovnicah) pa imaš ponavadi res samo možnost Oken.

jeronimus ::

Zakaj so ap test izvajali z Win XP ???
K ni to za večino na tem forumu predpotopni windows???
Test bi bil realen če bi uzeli Visto in Fedoro 10 ki sta po starosti sistemap primerljiva :D
Žal ta test je samo pesek v oči sam in je bil narejen samo zato tako k je plaču M$

BaRtMaN ::

mtosev, saj vsi vemo da trollaš, ampak naj podam še dokaz:
http://www.top500.org/stats/list/32/osf...

mtosev ::

mtosev, saj vsi vemo da trollaš, ampak naj podam še dokaz:
http://www.top500.org/stats/list/32/osf...

res smesno ja. dodaj domace pcje serverjem pa bos dobil 65% windows, max 5-6 Linux, ostalo je pa os X.
Usage share of operating systems @ Wikipedia
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

R33D3M33R ::


Poleg tega mi pa Win XP deluje normalno na 1.6GHz celeron, 512MB rama, Ubuntu mi pa dela veliko počasneje in je skoraj neuporaben, saj ne bo nobeden čakal pol minute, da se mu FF odpre.


Pretiravaš. Meni se na skoraj podobnem sistemu Firefox zaganja v XPjih in Kubuntu približno enako. Ravno tako Unreal Tournament, Quake 3 Arena in še kaj. Tvoj stavek je blizu resnice edinole, če imaš 5400 RPM ali počasnejši disk. Tam pa se hitrost kar pozna.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

techfreak :) ::


Poleg tega mi pa Win XP deluje normalno na 1.6GHz celeron, 512MB rama, Ubuntu mi pa dela veliko počasneje in je skoraj neuporaben, saj ne bo nobeden čakal pol minute, da se mu FF odpre.


Pretiravaš. Meni se na skoraj podobnem sistemu Firefox zaganja v XPjih in Kubuntu približno enako. Ravno tako Unreal Tournament, Quake 3 Arena in še kaj. Tvoj stavek je blizu resnice edinole, če imaš 5400 RPM ali počasnejši disk. Tam pa se hitrost kar pozna.

Imam 5400 RPM disk. Ampak še vseeno mi XPji delujejo hitreje kot Linux. Opazno hitreje.

Lawler_ ::

Samo zagon traja samo prvič, ko ga drugič odpreš je pa v momentu.

techfreak :) ::

Samo zagon traja samo prvič, ko ga drugič odpreš je pa v momentu.

Lahko sanjaš, če hočeš. Vendar mene bolj zanima praktični rezultat kot pa neke sanje.

Ga lahko tisočkrat zaženeš pa bo še vedno veliko počasneje kot XP. Nah, še konzola se odpira dolgo.

Matevžk ::

Vsem stodvajseterim, ki sprašujete, zakaj za vraga idioti niso testirali z Windows Glisto, saj je vendarle to tisti najbolj splošno uporabljan sistem zdaj .... torej - preberite si FAQ pod testom. Je razloženo. In to smiselno. Okej, lenobe, tukej mate:
/.../ but according to our site logs 67.48% of our visitors use XP so benchmarking on Vista would also not be a fair real-world test.
lp, Matevžk

Lawler_ ::

Samo zagon traja samo prvič, ko ga drugič odpreš je pa v momentu.

Lahko sanjaš, če hočeš. Vendar mene bolj zanima praktični rezultat kot pa neke sanje.

Ga lahko tisočkrat zaženeš pa bo še vedno veliko počasneje kot XP. Nah, še konzola se odpira dolgo.


Jast sm govoru glede hitrost zagona, ne pa hitrost samega browserja.

desperados ::

Mogoče je vse res, a po drugi strani mogoče tudi ni, čeprav se mi zdi test rahlo nepravičen, a to je že druga zgodba... vsak uporabnik zase ve zakaj uporablja operacijski sistem katerega pač uporablja in v to so vštete tudi vse slabe lastnosti ne le dobre in na njem je odločitev kaj vse je za njega pomembno.

Lawler_ ::

Linux bo pomoje še dolgo v ozadju, pa ne zarad te hitrosti ampak zarad drugih stvari.

R33D3M33R ::


Imam 5400 RPM disk. Ampak še vseeno mi XPji delujejo hitreje kot Linux. Opazno hitreje.


No, saj. Na 5400RPM se razlika bolj opazi. XPji so odzivnejši. Na 7200 pa razlike praktično ni.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

jype ::

mtosev> dodaj domace pcje serverjem

Zakaj pa?
««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

E-Uprava

Oddelek: Omrežja in internet
213703 (1466) matobeli
»

Izšel Firefox 13 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12334149 (27431) Icematxyz
»

Firefox pridobiva, IE izgublja

Oddelek: Novice / Brskalniki
367842 (6915) slitkx
»

Certifikat na USB ključ - problem

Oddelek: Omrežja in internet
51721 (1572) jan01
»

PROSIM POMOČ flash player se noce instalirat

Oddelek: Programiranje
81665 (1553) jan01

Več podobnih tem