» »

[Windows Vista] Izboljšanje zagonskega časa s pomočjo Windows Performance Toolkit (WPT)

[Windows Vista] Izboljšanje zagonskega časa s pomočjo Windows Performance Toolkit (WPT)

«
1
2

vbohinc ::

Na računalnik namestimo WPT. Program je sicer primarno namenjen iskanju napak oz. zbiranju in analiziranju informacij ob ON/OFF tranzicijskih fazah (zagon, izklop, mirovanje in obnovitev ter hibernacija in obnovitev) operacijskega sistema. Vendar pa vključuje zanimivo opcijo za optimizacijo zagona, ki je zelo podobna tisti, ki jo v Windows XP dobimo s pomočjo Microsoft BootVis (ki ne deluje v Windows Vista in tudi ni več podprt s strani Microsofta).

Na žalost tu nimamo grafičnega vmesnika kot v BootVis in je potrebno delati preko ukaznega poziva (CMD).

Po namestitvi WPT zaženemo Ukazni poziv (cmd.exe) kot Administrator (ali z desnim klikom v meniju start ali pa v iskalno polje v meniju start vpišemo cmd.exe in potem pritisnemo kombinacijo tipk [Control + Shift + Enter]).

V Ukaznem pozivu potem vpišemo naslednji ukaz : xbootmgr.exe -trace boot -prepsystem

Po izvršitvi ukaza se sistem na novo zažene (vsega skupaj trikrat), vendar je pomembno da ob ponovnem zagonu dovolimo dvig prioritete (Elevation prompt - Za nadeljevanje je zahtevano vaše dovoljenje), drugače bo proces optimizacije prekinjen.

Za učinkovito optimizacijo priporočam predhodno defragmentiranje sistemskega diska (JkDefrag).

Če računalnik uporablja več uporabnikov oz. je sistem nastavljen tako da nas ne prijavi samodejno lahko začasno nastavimo samodejno prijavo v naš račun s pomočjo nadzorne plošče za napredne uporabniške račune (Netplwiz.exe) in po končanju procesa optimizacije nastavitve povrnemo v prvotno stanje.

Seveda je potrebno to optimizacijo ponoviti vsake toliko časa, jaz npr. na vsake 3 mesece.
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...
  • spremenil: vbohinc ()

k4vz0024 ::

In kakšna je razlika med navadno verzijo in Itanium version za 64 bitno Visto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

vbohinc ::

Itanium arhitektura je Intelova (izvor je HP vendar je bila potem nadaljno razvita v sodelovanju z Intelom) lastna 64-bitna implementacija procesorjev (IA-64), ki se bistveno razlikuje od x86 (32-bit a.) in x86-64 (64-bit a.) razširitev. Tj. ni kompatibilna z x86 in x86-64.
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

k4vz0024 ::

Sm sledil tvojim nasvetom, tudi tisto CTRl+Shift+Enter. Dobim opa tole:

.....xbootmgr.exe -trace boot -prepsystem

'xbootmgr.exe' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

bluefish ::

Tole moram še poizkusiti (hvala za omembo, mimogrede), sem pa imel na XP z BootVis odlične izkušnje, saj je program občutno pomagal pri skrajšanju zagonskega časa in je dobro služil za analizo zagona programov v ozadju.

vbohinc ::

k4vz0024 poskusi še enkrat namestiti WPT, če si sledil navodilom bi moralo delati ??
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

k4vz0024 ::

Pod Programs mi piše Microsoft Performance toolkit. Je pa res, da me je po instalaciji vrglo ven iz sistema.

bluefish ::

Evo, sem šel čez postopek in je malo skrajšalo zagonski čas. Se pa na mojem sistemu ne pozna tako zelo, saj sem imel že sedaj dokaj optimiziranega.

k4vz0024 ::

Sm uporabil repair in začuda dela. pridobil sem cca 20 s. Medtem ko bootvis ni delal.

k4vz0024 ::

Me zanima kolk časa se Vam nalaga Vista32 od izbire boota, do zadnje naloženega start up programa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

bluefish ::

do sistema okoli 18s, potem pa še ene štiri sekunde do konca. Programe lahko odprem takoj zatem, brez zatikanja.

k4vz0024 ::

To se pravi, da ni boot up programov?

misek ::

Kolikokrat pa sploh startate Windowse, da je boot-up čas pomemben? Jaz vedno uporabljam ali Sleep ali Hibernate.

bluefish ::

To se pravi, da ni boot up programov?

uTorrent, Logitech SetPoint, AC'97 Sound, mreža se naselijo v tray. Drugače pa je stanje tako:

Torej tisto res nujno kar rabim vsak dan. Tako je skupni zagon okoli 21s.

Kolikokrat pa sploh startate Windowse, da je boot-up čas pomemben? Jaz vedno uporabljam ali Sleep ali Hibernate.

Uporabljam kar Shut Down, zaženem pa zjutraj in zvečer izklopim. Lahko bi sicer delal hibernacijo, vendar imam raje, da se ob koncu dneva stvari izklopijo.

zee ::

Preprosto zaprem pokrov od prenosnika tako, da gre slednji v standby. Če ga ugasnem za dlje časa, uporabim hibernate. Reboot pa samo ob nameščanju popravkov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

misek ::

imam raje, da se ob koncu dneva stvari izklopijo.
Misliš programi? Da se startajo vedno sveži?

k4vz0024 ::

Po moje je tako mislil, opazil sem če je vista skoz "vkloplena" mislim računalnik, začne po nekaj dnevih delt počasneje;( . Zgleda da je 2 G premal?

bluefish ::

Mah, nekako se mi gre za občutek in raje izklopim in ne hiberniram.

vbohinc ::

ZAKAJ JE DOBRO IZKLJUČITI RAČUNALNIK (za vse tiste, ki menite, da je bolje računalnik preklopiti v mirovanje oz. ga hibernirati)

* ob izključitvi OS (računalnika) se izprazni RAM (po dolgotrajnem delovanju sistema ostanejo določene stvari v pomnilniku čeprav niso v uporabi ne od sistema ali programa)

* ob izključitvi OS (računalnika) se izplakne ostranjevalna datoteka - paging file (po dolgotrajnem delovanju se v navideznem pomnilniku na trdem disku nabere precej nepotrebnih podatkov)

* ob izklopu oz. ponovnem zagonu se shranijo podatki pomembni za pravilno delovanje programske in strojne opreme (konfiguracija, osvežijo/spremenijo se datoteke, ki se ob delovanju OS ne morejo zaradi aktivne uporabe npr. gonilniki)

* je to dejanje prijazno do denarnice

Seveda pa moram temu še dodati, da OS-i namenjeni uporabi kot namizni računalnik oz. delovna postaja že v osnovi niso optimizirani/nastavljeni za neprekinjeno delovanje in obdelavo podatkov kot so server OS-i in na splošno bi takšna konfiguracija pravzaprav negativno vplivala na uporabnikovo izkušnjo oz. delovanje sistema.
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

k4vz0024 ::

Ali 4 G Rama kaj izboljša odzivnost sistema oz. da se ta začne kasneje zmanjševati odzivnost sistema?

vbohinc ::

No to kar sem prej napisal so dejstva, seveda pa več rama nikoli ne škodi :)

Sicer pa jaz ne ugasnem računalnika skoraj nikoli, vendar ga pa vsake toliko časa ponovno zaženem - ker preklapljam iz Linuxa v Windows. Ta dual-boot konfiguracija je pa tudi razlog da ne uporabljam hibernate, da lahko mirno dostopam do datotek na drugem OS-u 8-)
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

k4vz0024 ::

Kako izboljšati odzivnost sistema med delovanjem, da ne bi bilo treba ob počasnem delovanju ponovno zaganjati računalnika?

Mavrik ::

ZAKAJ JE DOBRO IZKLJUČITI RAČUNALNIK (za vse tiste, ki menite, da je bolje računalnik preklopiti v mirovanje oz. ga hibernirati)

* ob izključitvi OS (računalnika) se izprazni RAM (po dolgotrajnem delovanju sistema ostanejo določene stvari v pomnilniku čeprav niso v uporabi ne od sistema ali programa)

Ni res.

* ob izključitvi OS (računalnika) se izplakne ostranjevalna datoteka - paging file (po dolgotrajnem delovanju se v navideznem pomnilniku na trdem disku nabere precej nepotrebnih podatkov)


Ni res.

* ob izklopu oz. ponovnem zagonu se shranijo podatki pomembni za pravilno delovanje programske in strojne opreme (konfiguracija, osvežijo/spremenijo se datoteke, ki se ob delovanju OS ne morejo zaradi aktivne uporabe npr. gonilniki)


Niti približno ni res (kje si to pobral?)


* je to dejanje prijazno do denarnice

Seveda pa moram temu še dodati, da OS-i namenjeni uporabi kot namizni računalnik oz. delovna postaja že v osnovi niso optimizirani/nastavljeni za neprekinjeno delovanje in obdelavo podatkov kot so server OS-i in na splošno bi takšna konfiguracija pravzaprav negativno vplivala na uporabnikovo izkušnjo oz. delovanje sistema.


Tole zadnjo pa prav tako niti približno ni res. Server OSi pa desktop OSi se v takem smislu ne razlikujejo prav nič in desktop OSi so komot pripravljeni delovati neprekinjeno.
The truth is rarely pure and never simple.

vbohinc ::

O prvih štirih trditvah se ne bom prepiral (takšno je moje mnenje) vendar pa je tako da je upravljanje s spominom, z diskom in še marsičem v server OS nastavljeno drugače kot pa OS namenjenemu za domačo uporabo (konfiguracija ne pa jedrne komponente). To so dejstva in ne moje izmišljotine, kar malo bolj se pozanimaj... Nikoli pa nisem rekel da desktop OS-i niso zmožni delovati neprekinjeno, vendar ti kar pusti Visto prižgano 69 dni neprekinjeno (moj max, ker je zmanjkalo elektrike) in boš sam videl da deluje počasneje in memory management ima tudi slabši kot Server 2008, preverjeno.

Vista SP1 vs Server 2008 as a desktop OS: more comparisons

Še en LINK

Using Windows Server 2008 as a SUPER workstation OS

Pa še kaj bi se našlo... MIŠLJENE SO DEFAULT NASTAVITVE
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

Mavrik ::

O prvih štirih trditvah se ne bom prepiral (takšno je moje mnenje)


Tole ni stvar mnenja. Upravljanje s pomnilnikom v Windowsih deluje tako, kot deluje in tvoje razlage so napačne. Tako preprosto je.

vendar pa je tako da je upravljanje s spominom, z diskom in še marsičem v server OS nastavljeno drugače kot pa OS namenjenemu za domačo uporabo (konfiguracija ne pa jedrne komponente).


Uporavljanje s pomnilnikom in ostalimi viri je jedra operacijskega sistema. Windows Vista in Windows 2008 uporabljata enako jedro, zato je tudi upravljanje s tem viri rešeno popolnoma enako. Razlike so čist konfigurabilne in se dajo tudi v Visti ustrezno skonfigurirat (sprememba teh parametrov se pojavlja v kar nekaj "tweak" vodičih).

Kar se pa tiče tvojih linkov... ni mi jasno kako katerikoli izmed tvojih "Server 2008 on desktop" vodičev/testov kakorkoli opisuje upravljanje s pomnilnikom, prav tako nikjer niti približno ni omenjena kakršnakoli razlika (kaj šele da bi bila poleg podrobna razlaga) v upravljanju s pomnilnikom med Visto in 2008. Kaj si hotel s temi povezavami povedati?
The truth is rarely pure and never simple.

vbohinc ::

Pa saj to je to, nikoli nisem trdil da se v jedrnih komponentah razlikujeta ampak samo v konfiguraciji (nekatere nastavitve za memmory management se mimogrede nahajajo v registru v Windowsih - MSDN link, Linux jih ima določene s parametri, ki so kompajlani v jedro oz. določeni ob zagonu sistema.
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

vbohinc ::

Razlike so pa če ti to priznaŠ ali pa ne
meni je vseeno

Lepo se imejte, prijetno praznujte in srečno :)
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

misek ::

V službi imam uptime Windows XP med 30, 60 ali malenkost več dni, pa delajo kot urica. Restartat moram zaradi instalacije updateov, ki pač zahtevajo reboot. Čas med namestitvami je odvisen, kaj počnem in koliko oken/programov imam odprtih.

k4vz0024 ::

Če prav razumem je treba pri bootvis odpreti datoteko, ki se kreira ob zagonu. Toda, ko jo hočem odpret, mi javi nepravilni format. Kako torej uporabiti:| bootvis?

bluefish ::

Bootvis deluje samo na XP.

vbohinc ::

WPT pa samo na Windows Vista in Server 2008
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

k4vz0024 ::

Se opravičujem Tole temo sem si nekoliko sposodil. Če komu ni prav bom odprl novo temo.:8)

bluefish ::

Malo bolj natančno opiši, kaj želiš doseči.

k4vz0024 ::

Želel bi doseči, da bi z bootvisom optimiziral zagon Xp. Ni mi čist jasn, kako poteka postopek. Nekako naj bi se v bootvisu izbralo restart, da s Xp zaženejo. Ob tem nastane *.bin datoteka za optimizacijo. Toda, tista *.bin datoteka pod bootvis se ne da odpreti in dobim sporočilo, da ni pravi format. Torej, kaj delam narobe?

bluefish ::

Če se še dobro spomnim je v XP dovolj, da greš v Trace in nato Optimize (oz. neka podobna pot), kjer izbereš ustrezno opcijo, kdaj se to izvede.

k4vz0024 ::

Hm, tako enostavno? Zakaj pa je potem -*.bin datoteka?

vbohinc ::

Za XP in Bootvis pa gre takole, namestiš Bootvis, ga zaženeš in izbereš Trace -> Optimize system
WPT pač nima GUI-a za te stvari...

Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

k4vz0024 ::

Hvala.

Jst ::

Kateri program se uporablja za "power state transition" analizo? WPT tega ne zna.

Primer: Pri igri GTA IV se ponekod pojavlja čuden primer, ko procesor, ki ima vklopljenio šparanje, ne dvigne performance do fulla, ampak ostane na najnižjem power state-u. Ampak to je relativno lahko izvedeti.

Power state transition je več kot to. Zgoraj sem dal samo en primer. Power states podpira veliko hardware-a, sploh pa hardware, namenjen prenosnikom in netbookom/MID/..., Vem, da moja wifi v notebooku lahko spreminja power state v linuxu, vendar ne v Visti ali XPjih.

Program za analizo bi prišel zelo prav, vendar sem že iskal kakšen produkt, ampak nisem našel nič. Dobesedno nič. Sem upal, da bo kaj s temle WPT, a pravtako že na prvi strni piše, da "power state transition" analizo ne podpira.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Kar se pa tice WPT in opisanega postopka iz prvega posta:

Po nekajkratnem zagonu sistema, mi sedaj ze ene 15 min pise "Preparing system" in vsake toliko slisim skrabanje po disku.

Je to normalno?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

edit: ua, ravno, ko sem ta post oddal, se je racunalnik, na katerem laufam ta postopek ponovno resetiral. (tole namrec pisem iz prenosnika)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

vbohinc ::

Ja večkrat se ponovno zažene in to tudi piše v postu in to ni reset ampak normalen ponovni zagon sistema.
15 min pise "Preparing system"

To pa zato ker program takrat defragmentira in prestavlja datoteke pomembne za zagon sistema na začetek sistemske particije...
In kje si pobral da Windows Performance Toolkit ne podpira power state transition analize, ko pa je prav temu namenjen.

Xperf.exe - Captures traces, post-processes them for use on any machine, and supports command-line (action-based) trace analysis.
Xperfview.exe - Presents trace content in the form of interactive graphs and summary tables.
Xbootmgr.exe - Automates on/off state transitions and captures traces during these transitions.

...These kernel events provide extensive details about the operation of the system. Some of the most important and useful kernel events that are available for capture and analysis are context switches, interrupts, DPCs, process and thread creation and destruction, disk I/Os, hard faults, processor P-state transitions, registry operations, and many others...
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Jst ::

What's new in Version 4.1.1
This version is an update to WPT Kit v.4.1.0, which was released as part of the Windows Server 2008 SDK. Version 4.1.1 contains a fix for the following issue:•
Windows Performance Analyzer does not perform power state transition analysis.


Link, na WPT iz prvega posta.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

vbohinc ::

Ja tule piše ... Verzija 4.1.1 vsebuje popravek za naslednje napake:
* Windows Performance Analyzer ne more izvesti analize stanja tranzicije (power state transition analysis)
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

k4vz0024 ::

Torej kateri za "power state transition" analizo?

Tr0n ::

Ni nic kaj pomagal. Sem imel zgleda ze prej vredu defragmantirano (O&O Debug FTW).

Jst ::

Diskeeper FTW!

/REKLAMA

Ima background intelligent service, je 64bit (aware) in mi zelo dobro skrbi, da ne opazim (čisto nič) med idlanjem, da se kaj po disku dogaja. Poleg tega skrbi ima zadevo imenovano Frag Shield, ki skrbi za MFT (a ne bi za to mogel File System??) in recommended optimal settings for page file. Plus Folder Consolidation. Vse to v svojem takoimenovamen InvisiTasking, kjer res kadar je računalnik idle, še v tem idle porabi kakšen odstotek.

Program, vreden svojega denarja, vsaj po mojem mnenju.

/REKLAMA.OFF


Zato verjetno tudi meni ta WPT ni izboljšal zagonskega časa.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Tr0n ::

/REKLAMA

To vse in se vec ima O&O.

/REKLAMA.OFF

Jst ::

Shit!!! Napisan sem imel že cel odgovor, pa mi ga je neka miškina komanda v Operi požrla, ko sem pomotoma pritisnil nek(a) knofa.

Torej. Malo opiši O&O, sem že slišal zanj.

Diskeeper 2009 je, vsaj po mojih standardih, poceni zadeva. Najceneje dobiš Home, ki stane $29.95, vendar, če se ne motim, ne podpira 64bitne sisteme. To seveda ni bilo zame. Zato sem kupil Professional za $59.95. Vendar so pras*i, ker - sicer ti ni nujno - ponujajo zraven še "Diskeeper 2009 Professional Edition 1-Year Maintenance," ki stane $16.20. Najbolje, da kar quotam, kaj to sploh je:


Automatically receive free upgrade to Diskeeper.
Stay current with new versions of the software.
Save money over buying upgrades, up to 50%!
Immediate website downloads as soon as versions are released.
No need to budget for version upgrades.


Torej, zadeva za Visto 64bit me je prvič stala 76.15$, vsaj zdi se mi, da so bile cene nekako podobne, če ne enake. To je takrat bilo v Eurih nekje slabih 60EUR. Po opisanem zgoraj, bom naslednjič plačal pol manj, sicer bi si moral še enkrat prebrati pogodbo,...

Nekateri pravijo defragerjem vaporware, a meni je logika zadaj (delovanje) opravičljiva in nujna, ker če uporabljaš Windowse nekaj mesecev brez defraggerja (Razni moji kolegi, ki me prosijo, če jim kakšno stvar pogledam na računalniku. Človek ima dobro mašino, a Loading (kakšne stopnje v igri) je dvakrat daljši, kot pri meni. Po defragu ni več tako), se stvar še kako pozna.

--

O&O Defrag 11.1 Professional Edition pa stane €49.90, s tem, da zraven dobiš se zadevo, poimenovano DiskStat - kolikor sem preletel, je to program za analizo porabe.

Nisem se spuščal v detajle, boš ti kaj več povedal... a, ne?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

t3hn0 ::

defrag je res fajn met...nekaj casa sem uporabljal o&o, vendar po tem ko sem presedlal na x64 visto mi ta ni delal...za tem sem zacel uporabljat zastonjski JKDefrag, kateri dela super in hitro.
podpira 64bit, tud program se da dobit v 64bitni veziji.
^.^
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Upravitelj opravil ne meri

Oddelek: Pomoč in nasveti
231736 (926) darexx
»

predolg zagon xp-jev

Oddelek: Operacijski sistemi
231790 (1290) bluefish
»

Dolgo nalaganje Windowsov

Oddelek: Operacijski sistemi
202839 (2244) Tonći
»

pohitritev zagonskega diska / C particije

Oddelek: Strojna oprema
91352 (1108) Boeing
»

Hitrejše nalaganje XPjev.

Oddelek: Navijanje
211990 (1266) Pyr0Beast

Več podobnih tem