» »

Wine zaživel v 64 bitih

Wine zaživel v 64 bitih

Slashdot - Pred nekaj meseci je priljubljeni emulator Windows za Linux, ki to ni, ampak gre za skupek knjižnic, ki omogočajo poganjanje programja za Windows v Linux, po petnajstih razvoja ugledal različico 1.0. Sedaj lahko poročamo o še enem pomembnem dosežku. Eden izmed razvijalcev Maarten Lankhorst je uspel z Winom pognati 64-bitni program za Windows, ki sicer ne reče nič drugega kot hello world, a doslej niti to ni bilo mogoče. Avtorjev repozitorij je že na voljo, od koder lahko eksperimentalno verzijo prenesete in preizkusite.

57 komentarjev

«
1
2

bf4ed ::

Zakaj potem ne napišete še ukaz da znamo potem takoj inštalirat pa sprobat?
(no saj ne vem če sem dobro napisal, da se ne bo kdo penil nad mano) :\

apt-get install wine

Icematxyz ::

No saj ne rečem. Ampak Hello world uspe in se že govori o tem da je stvar zaživela na 64 bit? ;)

"Stvar" je doživela prvi stik z 64 bit ne pa, da je zaživela na 64 bit!

Brane2 ::

Je pa bil en _zelo_ zanimiv komentar na Slashdotu, od koder je tole pobrano.

Nekdo je dal link na "Linux Unified Kernel", ki ga je kot pet project razvijal nekdo od zaposlenih podjetja insigma.cn :

Linux Unified Kernel

Gre za patch,s katerim dosežemo to, da Windows aplikacija dobi v klasičnem Linux kernelu možnost klicanja Windows funkcij, kot jih je vajena v klasičnem M$ okolju in kjer za veliko večino stvari sploh ne potrebujemo posebnega serverja.

Stvar v tem trenutku uporablja Wine za stvari, ki jih "LUK" še ne zna, med drugim za delo z registryjem...

GLavna prednost zadeve naj bi bila praktično native okolje za aplikacije in možnost zagona praktično tako kot katerekoli druge aplikacije!
On the journey of life, I chose the psycho path.

T0RN4D0 ::

Mala slovnična napačica v novički; a doslej niti to __ bilo mogoče.

Pardon za pikolovstvo, ampak ko gre ravno za trivrstično novičko... :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

bf4ed ::

hehe sem izprobal wine (ukaz za install celo deluje kot sem napisal)
Delajo programi ok, pa revolt sem tudi izprobal :)

Zadovoljivo bi rekel.

fiction ::

Brane2: Ce prav stekam, je fora LUK to, da so dodali v jedro podporo za Windows sistemske klice. Problem je samo, da se veliko stvari na Windows OS dogaja tudi znotraj raznih knjiznic. Wine pa recimo samo doda te knjiznice in namesto, da bi se na koncu poklicala usluga jedra stvari pohandla sama (oz. v koncni fazi klice storitve Linux jedra).
Torej LUK vse naredi v jedru, Wine vse v uporabniskem prostoru - njuna funkctionalnost se torej do neke mere prekriva in imho ne mores samo vzeti obeh za boljsi ucinek. Neka smiselna
kombinacija obeh projektov bi bila pomoje idealna.

Brane2 ::

Saj tip jih je pokombiniral.
V sourceu je patch za kernel in patch za Wine.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ozbolt ::

Wine se itak 2* hitreje razvija od Windowsev, tako da je vprašanje časa, kdaj bomo lahko na defaultu poganjali 90% Win aplikacij. Verjetno pri kakem 2.0

Vlady ::

Wine se itak 2* hitreje razvija od Windowsev, tako da je vprašanje časa, kdaj bomo lahko na defaultu poganjali 90% Win aplikacij. Verjetno pri kakem 2.0

Najboljši komentar dneva... poskrbel si za mojo dnevno dozo smeha. Sicer pa tu se lepo vidi kaj manjka linuxu in linuxašem. Win programi brez katerih preprosto ne gre. In spet povem ponovno: dokler ne bodo delovali tudi tu, je linux brezupen primer za navadne uporabnike (pa verjetno še za marsikoga drugega).
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

oldguy ::

Najboljši komentar dneva... poskrbel si za mojo dnevno dozo smeha. Sicer pa tu se lepo vidi kaj manjka linuxu in linuxašem. Win programi brez katerih preprosto ne gre. In spet povem ponovno: dokler ne bodo delovali tudi tu, je linux brezupen primer za navadne uporabnike (pa verjetno še za marsikoga drugega).


Ja, in kaj je tu smešnega? Stvar se razvija, postaja celo zelo uporabna.

poweroff ::

No, no, saj se tudi Windows razvija. Čedalje bolj je podoben Linuxu. >:D
sudo poweroff

poweroff ::

Huh, tale Linux Unified Kernel izgleda pa skrajno hardcore.

Najbolj noro je, da tile Kitajci nameravajo zadevo razvijati zelo profesionalno, z zaposlenimi na projektu, itd. Čisto noro je branje o Loongson čipih, Kingsoft Officu in ostalih chinese-specific zadevah. Kitajska se očitno vzpenja.
sudo poweroff

Tr0n ::

"po petnajstih _____ razvoja ugledal različico 1.0."

letih?

bf4ed ::

HEHE sploh nisem opazil da leta manjkajo...sem kar avtomatsko vstavil med branjem :P

MrStein ::

Torej po naslednjih 15 letih bo verzija 2.0, ki bo dejansko uporabna ?

World domination !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Ja, samo v opensource vodah različica 1.0 pomeni ful stabilno različico. Pri Winsih je taka ful stabilna razlilčica 6.0 ali 7.0...
sudo poweroff

driver_x ::

a obstaja tudi Line?

MrStein ::

Matthai, a res, torej se ozbolt moti in je že v 1.0 možno poganjat 90% aplikacij ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tr0n ::

Mislo je rect, da nobena open-source zadeva ni stabilna, pa ce je verzija 10 ali 99, ampak se je zatipkal.

zajc ::

a obstaja tudi Line?


Obstaja. Samo ne reče se mu tako. Več informacij najdeš na http://www.cygwin.com/

poweroff ::

Stvari, ki so v Wine 1.0 implementirane so stabilne.

Sicer pa. zakaj za vraga bi hotel na Linuxu poganjati inferioren Windows software?

OK, zaradi par zadev, ki še nimajo alternative...
sudo poweroff

Brane2 ::

Zaradi iger recimo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ozbolt ::

Ja sej ravno igre bi morale delat tule, meni pa nočejo (krivim ATI grafično kartico).
Sicer pa pri meni dela veliko stvari, vendar moraš malo igrat se da prideš do ustreznih dll-jev.
Matthai, pa povem drugače: več stvari se mora implementirat, saj je res da dela CS3 odlično, ampak jaz bi rad da dela še CoD2 odlično, pa še kaka druga igrica. (pre)visoke zahteve ja, ampak dobri so pri Codeweavers, tako da je res vprašanje časa.
Je pa lepo da se Linux končno obrača proti 64bit. Pred pol leta (da po izdaji 8.04) sem namestil 64 bitno verzijo Ubuntuja, pa je bila slej ko prej kot stabilna. Ampak z Flash 64bit, Javo 64bit ter drugimi stvarmi ko jih lahko beremo po spletu upam da bo 9.04 že deloval brezhibno na 64 bitih.
Mam pa še eno idejo za Wine: tisti Win95 izgled mi gre prav na živce, saj ne pravim da bi moal bombončke od Viste noter brezveze vlagat, ampak izgled od XPjev bi bil dobrodošel.

Tr0n ::

Dual boot in problem resen. Ni fore vzstrajat pri enem sistemu in force poganjat aplikacije, ki niti priblizno ne bodo laufale optimalno.

Brane2 ::

Dostikrat ne morem kar tako rebootat zadeve, ko me med compilanjem nečesa prime, da bi kot "Hitman" tam nekje naredu Vukovar...

Kar se Winea tiče, dočene stvari "delajo" v smislu da koda sicer se izvaja ampak efekt je daleč od originala.

Meni Hitman2 na wineu spremeni Phenoma v kilavega Semprona K- generacije ali pa še to ne.

Wine use full pozna ta Winserver- aplikacija ki laufa med tvojim programom in dejanjskim kernelom. Tako so zahteve tvojega programa poservisirane takrat, ko ima server čas in te zakasnitve se lahko zelo poznajo, poleg tega pa niso konstante. Končni efekt je zelo "gumijast". Poleg tega je DirectX/3D/whatever emulacija v Wineu dokaj kilava.

Wine je zame lahko dobra zadeva za nekritične programe, ki ne buzorirajo veliko kernel, ne zahtevajo neko hudo 3D grafiko in tudi med instalacijo ne težijo za stvari, ki jih WIne nima. V praksi to pomeni, da stvar lahko škripne že pri inštalaciji TIS-a itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Dr_M ::

No, no, saj se tudi Windows razvija. Čedalje bolj je podoben Linuxu.


Zanimiva izjava. Ampak ima eno napako.
Zakaj potem hocejo ljudje win aplikacije na linuxu, obratno pa prakticno ne (mogoce kvecjemu ksna malenkost)?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Brane2 ::

Kot sem reku, predvsem zaradi iger.
Pa semtertja kake aplikacije, ki je pač vezana na Win zaradi razmer na trgu ( bančni klienti, TIS itd ) in dobavitelja, ki se mu je*e ker nima prave konkurence.
On the journey of life, I chose the psycho path.

blackbfm ::

Zato ker pač ljudje shajajo brez tega oz. niti nevejo da obstaja. Ima pa linux res dosti takih uporabnih command line programčkov, ki na win zelo manjkajo.

Dr_M ::

Ima pa linux res dosti takih uporabnih command line programčkov, ki na win zelo manjkajo.

Sej to je bistvena razlika med win in linuxom. Pr prvemu parkrat kliknes, pri drugem 3 ure tipkas. Rezultat je nakoncu enak (ok vsaj podoben) :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Brane2 ::

Kaj konkretno ti je vzelo 3 ure tipkanja ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matevžk ::

Moja pogosta izkušnja: pr prvem 3 ure klikaš, pri drugem napišeš par malenkosti (ja, vmes se moraš morda naučit regularne izraze, zanke v Bashu in še kakšno drugo uporabno foro, ampak ...)
lp, Matevžk

Dr_M ::

Kaj konkretno ti je vzelo 3 ure tipkanja ?

Ok, "3 ure" v narekovajih.
Men delajo ze probleme mala orodja, kjer mores samo par ukazov odtipkat. Treba met notepad, potem pa brat kaj kej pomeni... Tko da mi za eno vrstico uzame sigurno 5 minut.

pr prvem 3 ure klikaš

Men pa to nikakrsnih problemov ne dela. Sploh na mojmu compu, kjer mam 2 monitorja (lahko "odlozim" nepotrebeno okno drugam, da ne iscem potem)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Matevžk ::

Dr_M: govoril sem o ponavljajočih opravilih. Preimenovanje 100 (bognedaj več) datotek po netrivialnem vzorcu. Pretvorba 100 slik v thumbnaile. Pretvorba 100 mp3-jev v ogg.
(Ja, na Windowsih obstajajo programi za vsa ta opravila. Ampak za vsako stvar posebej - nov program s čisto drugačnim načinom uporabe.)
lp, Matevžk

Brane2 ::

Ok, "3 ure" v narekovajih.
Men delajo ze probleme mala orodja, kjer mores samo par ukazov odtipkat. Treba met notepad, potem pa brat kaj kej pomeni... Tko da mi za eno vrstico uzame sigurno 5 minut.


O.K. Se pravi tisto "tri ure" je blo scanje v veter.

Kar pa se tiče teh "5 minut na vrstico", kaj konkretno in v katerem Linux distroju je zahtevalo od tebe neko intenzivno vtipkavanje teksta v CLI, kar bi v WInsih rešil s simple clickom ?

Nazadnje ko sem probal recimo Ubuntu, je bilo vse v smislu "point & click".

Lahko da se kje pozneje kaj zatakne, ampak takrat itak vsaj meni daleč največ časa vzame iskanje odgovora po netu, pa če gre za Winse ali Linux. A sem na koncu moral odpreti nek obskurni meni in odklikati nekaj ali pa sem moral nekaj vtipkati v CLI, je vsaj zame malenkost.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Dr_M ::

O.K. Se pravi tisto "tri ure" je blo scanje v veter.

Ce bi kej konkretnega delu, bi se verjetno zelo priblizu scajnu v veter z linuxom. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

blackbfm ::

Jz sm mislu kakšne take specifične programe. Ne da boš lih nekaj konkretnega delu ampak hm recimo če rabiš md5 hash od datoteke. Tam so take stvari out of the box več ali manj to mi je všeč. Preprosto in brez bloatwera. Pri win moraš pa pač najprej najt na netu potem po potrebi inštalirat, v najhujšem primeru se ti pa še zažre v sistem da ga niti ne morš normalno odstranit.

techfreak :) ::

Pa kaj vas tako moti na tem Linuxu? Je odličen OS, ampak pač nima toliko programov kot Windows. Res pa je, da jih je vedno več.

Drugače je pa vseeno spodoben OS in še nikoli nisem 3 ure tipkal. Pa tudi če sem kernel zamenjal.

Poldi112 ::

>Ce bi kej konkretnega delu, bi se verjetno zelo priblizu scajnu v veter z linuxom.

Najlažje je biti pameten, ane. Mogoče si instaliraš kakšen linux in se nehaš smešiti s svojimi izjavami.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Dr_M ::

Mogoče si instaliraš kakšen linux in se nehaš smešiti s svojimi izjavami.

Sm ze probavu, pa mi je vedno ratal v 10 minutah nardit kernel panic.
In nevem zakaj bi se jest smesil s cim, smesite se kvecjemu vi, ki neko skropucalo hvalite.
Se najbl posten je Brane2, pove dobre in slabe lastnosti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

Čisto iz firbca, kako si naredil kernel panic ?
cat /dev/zero >/dev/kmem ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

morbo ::

Pa kaj vas tako moti na tem Linuxu? Je odličen OS, ampak pač nima toliko programov kot Windows. Res pa je, da jih je vedno več.

Še dobro da jih nima = manj šodra.

Ko namestiš winse moraš najprej na net / štacuno po en miljon programov in programčkov, ker zraven sistema ne dobiš nič, razen kilav notepad in luknjast IE.

Ko namestiš Linux lahko začneš z delom. Distribucija vsebuje 80% 'vsakodnevnih' programov, ki jih potrebuješ. Ostalih 20% je dva klika do package managerja daleč, v res najhujšem primeru moraš kaj kompajlat iz source-a. Problem zna biti pri specifičnih programih, ki ne šmirglajo platforme.

IMO je (dandanes) Linux bolj primeren sistem za povprečnega uporabnika (če odmislim gamerje) od winsow. Ampak kot je bilo že 100x povedano - ljudje vseeno v velikem obsegu uporabljajo winse zato ker se jim kraja softwera še vedno zdi popolnoma samoumevna zadeva.

morbo ::

In nevem zakaj bi se jest smesil s cim, smesite se kvecjemu vi, ki neko skropucalo hvalite.

Žal, ampak res ne veš kaj govoriš.
Pred tednom sem zaradi zamenjave diskov naredil clean install sistema z Ubuntu-jem 8.10 in tako smooth postavitve OS-a še nisem doživel. Samo klikaš. Stvar je zaznala vso periferijo od tiskalnika do grafične - po dveh rebootih je delalo vse. Potem pa odpreš Synaptic in se sprehodiš kot po Intersparu - le brez gužve. Postgresql, mhm, klik. Eclipse, o da!, klik. Amarok, yup!, klik...

Za Linux se moraš le otrest predsodkov oz. strahu pred novim in ga sprobat. Seveda ni vse rožnato in za nekatere stvari od tebe zahtevajo malo ukvarjanja, ampak na Win me ne spraviš več.

vejnovic ::

Mogoče si instaliraš kakšen linux in se nehaš smešiti s svojimi izjavami.

Sm ze probavu, pa mi je vedno ratal v 10 minutah nardit kernel panic.
In nevem zakaj bi se jest smesil s cim, smesite se kvecjemu vi, ki neko skropucalo hvalite.
Se najbl posten je Brane2, pove dobre in slabe lastnosti.


Eto: spisek os na 500top mašinah, link

ender ::

a obstaja tudi Line?
Obstaja, vendar je razvoj zamrl.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

blackbfm ::

vejnovic daj še spisek os na domačih računalnikih:D

techfreak :) ::

vejnovic daj še spisek os na domačih računalnikih:D

Windows: 85%
Mac OS: 10%
Linux: 5%
... ali pa nekaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

morbo, kar dobro si povzel. Meni nadgradnje SuSE-ta vzamejo okoli 20 minut, ob tem da me po nadgradnji pričaka namizje, kakršno sem pustil v prejšnji verziji (prav tako nastavitve vseh programov), saj imam /home particijo ločeno. Potem ročno namestim še par programov, ki jih ni v distribuciji ali želim uporabljati verzije, ki jih ponujajo neposredno proizvajalci (truecrypt, netbeans, vmware server, ...), vedno vse brez problemov. Vse ostalo, kar je potrebno za delovanje in uporabo sistema (peka dvd-jev, poslušanje glasbe, gledenje filmov, internetne aktivnosti, razvojna orodja, LaTeX in še kaj) pa je na voljo v uradnih repozitorijih. Edina aplikacija, ki sem jo nabavil še v obdobju Windows (slovar) deluje popolno v wine-u. Vse to mi uspeva na treh stacionarnih računalnikih in na dveh prenosnih. Zato mi resnično ni jasno, od kje prihaja do takih mitov:
- v linuxu je za vsako najmanjše opravilo potrebno 3 ure tipkanja v ukazni vrstici;
- za linux ne obstaja noben program;
- če že kakšen program obstaja, ga ni mogoče namestiti, ker ni ustreznih knjižnic, ali pa je program narejen za tisto distribucijo, ki je nimam;
- 64 bitnost? kaj je že to? nekaj, česar linux ne podpira;
- strojna oprema večinoma ni podprta;
- in tako naprej....

Očitno sem med največjimi srečneži tega planeta.

Poldi112 ::

>Zato mi resnično ni jasno, od kje prihaja do takih mitov:

Pač, nekateri osebki so pacienti ki krivijo os za svojo nesposobnost.
Zdaj nekateri dejansko naletijo na bug-e. Pa se jim googlat ampak naredijo reinstal windowsev (čeprav je rešitev navadno trivialna).

Kakšne stvari tudi dejansko ne delujejo.

Ampak, stvar je že zelo daleč in je za mnoge že presegla uporabnost windowsev. In ko nekdo tako na splošno pravi da je sistem zanič in da moraš pol ure nabijati ukaze v konzolo, veš da samo nabija, prakse pa nima.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

Mogoče si instaliraš kakšen linux in se nehaš smešiti s svojimi izjavami.

Sm ze probavu, pa mi je vedno ratal v 10 minutah nardit kernel panic.
In nevem zakaj bi se jest smesil s cim, smesite se kvecjemu vi, ki neko skropucalo hvalite.
Se najbl posten je Brane2, pove dobre in slabe lastnosti.


Men je pa uspel Visto sesut pet minut po instalaciji. Pa kaj?

S svojimi izjavamai o 'treh urah tipkanja' in o 'pet minut za eno vrstico' si pateticen in das v bistvu vsem vedeti koliko dejansko poznas nek drug operacijski sistem, ki ga kritiziras. Saj ne, da bi moral vse do potankosti poznati... ...ampak ti se smesis s tem, da vsem razlagas kako so podmornice neuporabne, ker morajo plujejo pod vodo.

V bistvu ne ves kaj govoris.

You Fail.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft PowerShell prihaja na Linux in druge platforme

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3213848 (12104) frtusnk
»

Dell ima dosti Androida

Oddelek: Novice / Android
4213215 (10720) Lonsarg
»

Izsiljevalski virusi napadajo tudi spletne strežnike na Linuxu

Oddelek: Novice / Kriptovalute
2011850 (9395) filipk
»

Iščem programe za merjenje zmogljivosti diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
8558 (481) overlord_tm
»

Doom III tudi za Linux

Oddelek: Novice / Grafične kartice
332702 (2702) Gandalfar

Več podobnih tem