» »

Cestarje znova presenetilo...

Cestarje znova presenetilo...

««
«
1 / 7
»»

imagodei ::

Se to komu zdi presenečenje? Če sem pošten, se meni ne zdi. Sem se že navadil na tisto, NNNP, sicer v negativnem pomenu besede.

Minilo je 24 ur od kar je začel padat sneg, pa vse ceste še vedno niso splužene. WTF? Ne, saj razumem, da so cestarji samo ljudje, ampak, jebi ga, ne živimo na Aljaski ali pa v Sibiriji. Zadnja leta je pri nas bore malo snega, ljudje niso navajeni voziti v zimskih razmerah...

Saj, lahko bi se sklicevali na to, da naj tisti, ki nimajo nujne vožnje, ostanejo doma. Pa na to, da tisti, ki niso navajeni snega (Halo? Kdo ga pa je? 10 mesecev ni bilo snega na cesti!), ne grejo vozit. Lahko. Ampak ta pristop je IMO popolnoma zgrešen. Ne živimo več v letu 1880, da bi lahko določene opravke odložili za par dni, ker s kočijo pač ne moreš potovat v zimskih razmerah. Poleg tega je bilo včeraj popoldan na cesti mnogo ljudi, ki so imeli nujno vožnjo, razen če so želeli prespati na delovnem mestu!

Niti ne gre toliko za to, da bi lahko vozili 130 po avtocesti. Gre za to, da na cestah nastane popoln kaos. Ne vem, a se odgovorni ne zavedajo, da zaradi zamud nastaja ekonomska škoda? Če s ceste zdrsne 10, 20, 30 tovornjakov širom Slovenije, ali se ne zavedajo, da stroški intervencije hitro presežejo stroške preventive? In če pride slučajno do smrtnih žrtev? Nenazadnje se lahko ekološko osveščeni vprašajo tudi, koliko več CO2 in drugih izpustov je šlo v zrak zaradi tega, ker so ljudje vozili 30 km/h po avtocesti, namesto 120!

Da ne omenjam tega, da so bili posamezni kraki avtoceste zaprti zato, ker so bili popolnoma poledeneli! Avtoceste! Halo?

To, da se čaka, da gredo plužit šele pri 10 cm je IMO popolna traparija! Ko prvi plugi počistijo prvo polovico cest, je na drugi polovici že 15 cm snega, ali pa je ta že zvožen, zbit in poledenel, na katerem ne pomagajo nobene druge gume, kot tiste z jeklenimi čepki, ali pa snežne verige! Na cesto bi morali najkasneje pri 5cm snega, ravno zaradi zamika med prvo in zadnjo spluženo cesto! Sploh, če vremenoslovic napovejo sneg in če je očitno, da še zdaleč ne misli nehati snežiti!

Konec koncev se bo treba tudi odločiti, ali smo državica, ki meji zgolj na en majčken konček alp in ima povprečno samo nekaj 10 mm snežnih padavin letno; ali smo pa centralno alpska država, ali pa celo skandinavska država, kjer je snežnih padavin bistveno več. Predpišimo POLEG zimskih gum še OBVEZNE verige, ki jih moramo vozniki namontirat na gume na magistralkah, avtocestah in povsod, ne samo na gorskih prelazih! Povejmo, da naša zimska služba in koncesionarji niso sposobni očistiti cest 15-20 cm snega v 24 urah in da smo vozniki DOLŽNI na ZIMSKE gume montirat VERIGE takoj, ko je na cesti več kot 5-7 cm snega. Prav tako naj velja za tovornjake in avtobuse, naj se pri teh cm nujno odmaknejo iz cest. Skratka, ko bo na cestah 10 cm snega, naj življenje zastane. Kako bo prišla domov delavka popoldanske izmene, ki se vozi z avtobusom, nas sicer ne zanima. Morda jo bo prišel iskat mož, ko bo namontiral verige.

Ampak tako se bo vsaj vedelo, kdo pije in kdo plača. Ker zdaj se ne.
- Hoc est qui sumus -

hooger ::

haha, ta je pa dobra. Si jezen, ker niso najprej splužili pred tvojo hišo? Enkrat na leto pade 15cm snega, ljudje pa takoj naženejo paniko in skritizirajo cestarje. Mi smo se že odločili, da smo alpska država. Če pa misliš, da je drugje bolje se pa zelo motiš. Prav tako za tovornjake že velja sistem samoizločanja iz prometa. Prav tako velja uporaba zimske opreme, ki pa jo nekateri ne razumejo. In ravno zaradi takih pacientov se ob malo močnejšem sneženju dela panika.

Tear_DR0P ::

huh pred našo bajto so solili in plužili že zjutraj - verjamem pa da nimajo dosti tovornjakov in ljudi, da bi lahko celo ljubljano naenkrat uredili.

drugo kar je - sigurno obstaja nek pametn razlog, zakaj ne plužijo dokler ni dovolj snega - eden, samo eni razvajenci tega ne raumejo, da ne moreš kar na pamet postavljat cifer - 3,4,5, cm? - do 10 cm ti je sol najbolj efektivna, plug pa sneg samo zbije skupaj in nastanejo ledene ploskve - AFAIK
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

C_maniak ::

ja plug zbije potem, ko se spravijo prepozno in je sneg že zvožen ...

imagodei ::

hooger> "haha, ta je pa dobra. Si jezen, ker niso najprej splužili pred tvojo hišo?"

Marička, no, tako malenkosten pa tudi nisem.

Ne, zjutraj sem se peljal na šiht in razen glavnih cest, ulice še niso bile splužene. Pusti dovoze do hiše, to so stanovalci že sami odmetali. Tistih ubogih 15 cm snega res ni bil problem za par moških z lopato. Bil je pa problem za trumo cestarjev z mehanizacijo.

Pogrelo me je to, da sem včeraj okoli 17h imel nujno vožnjo, ker je mama morala v bolnico (ima danes nek pregled) in nisem želel, da bi sama vozila v takšnem vremenu. Ceste po Jesenicah so bile totalno v riti. Vračal sem se okoli 18h, na lokalni, ravni cesti sem srečal avtobus, ki je zdrsnil v graben. Na sorazmerno prometni ulici je v klancu obtičal avto in se postavil počez preko dveh pasov. Avtocesta Karavanke-Lipce je bila zaprta zaradi POLEDENELEGA cestišča (Halo?! Govorimo o avtocesti! Gor bi moralo biti toliko soli, da bi slišal, kako ti pleh najeda!)

Saj, kakšnih večjih tragedij ni bilo. K sreči. Ne vem pa, zakaj mora vedno biti kaos. Ljudje smo bili ob 16-17 na nujni vožnji: iz šihta domov! Snežilo je pa od jutra... In potem neki birokratki opletajo s pravilniki, češ do 10cm nam ni treba na cesto... Kul.
- Hoc est qui sumus -

bzp ::

IMHO so problem tovornjakarji ki se sami ne izločijo iz prometa + vsi pametnjakoviči s 5 let starimi letnimi gumami (ker so itak boljše kot pa najboljše zimske, sneg je pa na cesti samo 5min na leto). Potem se pa eni zaštrikajo v klancu, drugi pa vozijo 30km/h non-stop po prehitevalnem pasu (ker je med pasovoma 5cm brozge in ne upajo menjat pasu) pa imamo kaos. Da o meglenkah sploh ne začnemo :)

Ted ::

Kak sneg? Pri nas ni ničesar :) .
Mah...

Spajky ::

Problem je samo v tem, ker ljudje ne hiberniramo (kot medvedje) čez zimo :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gregor P ::

... jaz sem rajši zato, da ko pada sneg, lahko zaradi lastne varnosti in nevarnosti ogrožanja drugih v prometu, ostanemo doma:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

imagodei ::

Jaz tudi, samo moj delodajalec se ne strinja.
- Hoc est qui sumus -

dzinks63 ::

Veliko ljudi ne menja gum in še naprej vozijo z iztrošenimi letnimi gumami na meji predpisa z verigami v prtljažniku, če jih sploh imajo. Recimo da jih imajo, kaj sledi? Ko avtomobil ne zmore več voziti in praktično obtičijo na cesti, šele taktrat gredo natikat verige. Seveda pa tudi že prej vozijo po polžje in plešejo po cesti. Samo kaj češ, zakonu pač zadostijo. Cestarji in zakon začišenja cest je pa druga zgodba. Marsikaj bi trebalo spremenit. In tudi če bi v zakonu za vse bilo vse naj naj, bi se še vedno zgodilo kaj nepričakovanega ali izjemnega , pa bi se spet kaj sfižilo. Tako da mirno kri in pamet v glavo, roke in noge, zimske razmere so pač nakaj posebnega, in je treba tudi kaj potrpeti, komu pomagati in se prilagoditi trenutni situaciji in voznim razmeram.

AndrejS ::

Če bi padlo dovolj snega bi si z veseljem kupil motorne sanke ... in potem ne bi potreboval lenih cestarjev, ki so non stop pripravljeni na sezono, na koncu sezone pa vedno izgovor da so imeli premalo sredstev,....

MarkookraM ::

Vsi vozimo pluge in ceste bodo vedno splužene. Evo a je bilo to tako težko?!

Invictus ::

Kaj jamrate vsi ...

Zimske gume in ketne v prtljaznik, pa ni problem povsod priti.

Pa naučiti se vozit.

10 cm snega je pič*** dim. Je čisto lepo za relativno normalno vožnjo. Problem so vsi šoferji, ki imajo letne gume ... in jih zje** vsak manjši klanec. In ker se bojijo zdrsa, vozijo čisto počasi.

Jaz bi takim tako kazen nabil, da bi avto kar tam pustili ...

Sam za cvetko... Včeraj so imeli vulkanizerji največ dela za radi prepametnega folka, ki trdi da so letne gume najboljše ...

LP I.

mesoreznica ::

Včerajšne razmere na cesti so bile za povprečen avto z zimskimi pnevmatikami in povprečnega šoferja čisto normalno prevozne. Mene bolj kot cestarji jezijo ljudje na cesti, ki tam sploh ne bi smeli bit. Pomoje ne bi bilo nobene gužve ko bi se ti "strašni nedeljski vozniki" spravili na avtobus namesto da z polževo vožnjo ovirajo promet.

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

imagodei ::

Ne pravim, da so bile razmere katastrofalne. Bil pa je kaos, ki bi se ga dalo preprečiti, če se odgovorni ne bi držali 10cm kot pijanec plota. Ali pa, če bi bili pravilniki drugače spisani. Nič narobe, če začne snežiti ob 18h popoldne in je ob 3h zjutraj na cesti 10cm snega. Do jutra, ko bo večina ljudi šla na šiht, bo že večina spluženega. Problem je, če začne med delovnim tednom snežiti ob 8h zjutraj, ob 16h je pa na cesti 12cm in se višina snežne odeje še debeli.

To je pa težko sranje, IMO. Ni treba nobenega dežurnega cestarja buditi sredi noči, ni treba čakat, da se prebijejo do cestne baze, zakurblajo pluge in gredo na cesto. Med delovnim tednom dopoldanska izmena lahko gre na pluženje tudi, če na cesti ni ravno 10cm snega! Že zato, da se ljudje ne cjazijo po avtocesti 40 na uro, ker postajajo živčni in z živčnostjo narašča verjetnost, da bo kdo naredil traparijo.

(Pa ne pravim, da je delat traparije prav; samo normalni ljudje bi se temu radi izognili na vsak možen način)
- Hoc est qui sumus -

Good Guy ::

če ne znate po snegu furat je to vaš problem...

je pa res da ne cestarji niso orpavil kar bi moral.

pr nas so kokr tok vsi odlični voznii po snegu... bog ne daj da prideš v lj.. kaos.. že če pada dž je taka katastrofa da glava boli..
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

imagodei ::

Noben ne govori, da ne znamo vozit po snegu. Jaz sem včeraj naredil kakih 50 km, nikjer nisem naletel na večjo nesrečo ali prevrnjene tovornjake.

Ampak to je bila bolj sreča. Kaj, če bi začelo pozno popoldan, ko so se cestarji končno spravili k pucanju cest, še bolj snežit in bi snežilo še celo noč? Še danes zjutraj niso bile vse ulice počiščene...

Fora je točno to, kar si napisal v drugem stavku: cestarji niso opravili svojega dela, ali pa so ga opravili slabo. Če nekje na nekem pravilniku piše, da se lahko v toplih pisarnah grejejo, dokler na svojem dvorišču z geotrikotnikom ne namerijo točno 10cm, ne pomeni, da dobro opravljajo svoje delo.
- Hoc est qui sumus -

kmetek ::

Točno to kar piše imagodei.....spet isto sranje drugo pakovanje......

Zanimivo, da odgovarja nihče. Da ni nobenih inšpekcij itd?

Beli_Zajcek ::

Ampak to je res kriminal in nekdo bi moral odgovarjat za vse to! Nesplužen sneg pomeni, da se nesposobni vozniki vozijo bolj počasi, kar pa gre na živce sposobnejšim voznikom z zimskimi gumami (vsi vemo, da jih počasni nesposobni vozniki ne kupujejo, temveč imajo samo zlizane letne gume + opcionalni set verig v prtljažniku). Ker je živcev samo toliko, eventuelno počijo nakar grejo sposobni vozniki prehitevat nesposobne in že je tu nesreča. Da da, če ne drugo, so vsaj MORALNO odgovorni. Pa cestarji tut delijo to odgovornost seveda! :))

Gregor P ::

... kaj zimske gume, vsi bi morali imeti poleg še 4x4 pogon8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

WarpedGone ::

Tole NE BO še ena tema o sposobnih, nesposobnih voznikih in posledične moralne odgvornosti.

Jasno?
Zbogom in hvala za vse ribe

fosil ::

In koliko ste pripravljeni plačat za to da bi bila zimska služba boljša? Koliko ste pripravljeni plačat za to, da se predpis spremeni iz 10cm na recimo 5cm?
Vse se neha pri denarju in za ta denar je to to.
Pa očitno se ne zavedate da pri nas kljub vsemu cestna služba precej dobra v primerjavi s tujino. Če malo poslušate poročila o drugih državah boste videli da se tam čaka po več ur. Spomnim se lansko leto na nizozemskem, so bili ljudje celo noč ujeti na avtocesti. Pri nas pa, če se 10 minut dalj vozite v službo takoj vsi jokate.
Zima je, na cestah so zimske razmere. Če tega ne razumete ostanite doma ali pa pojdite peš ali z vlakom. Bo vašim razvajenim ritim samo dobro delo.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

djordjevic ::

fosil: Blabla. Imago ima tu popolnoma in čisto prav. Cestne službe imamo ZATO, da naredijo ceste primerne vožnji. In dejstvo je, da jih sneg vsako leto 'preseneti'. Pustimo zdaj ob strani 'pametne' voznike z zlizanimi letnimi pnevmatikami. Na cestni službi je, da počisti ceste, četudi bi se nato usuli nanje sami pacienti z letnimi pnevmatikami. Basta. Pa dajmo se enkrat za spremembo nehat tolč po prsih, kako da je pri nas dobro, ker da je drugod huje. Nič se nikoli ne izboljša, če se tolažiš, kako v *!"$* je določeno področje urejeno pri sosedih ali še kje bolj daleč. Me ne zanima. Komunalna služba dobi plačano za svoje delo - če premalo, je njihov problem, so očitno slabi pogajalci. Komunalne službe ne plačujemo, da si kuhajo kavice, medtem ko prvi folk zjutraj leti s cest.
No grave is deep enough to keep us in chains.

krneki0001 ::

Preveč razvajeni ljudje ste ratal. Zakaj bi morale biti ceste takoj čiste, zakaj bi moral komunalci prec vse spucat, PA SAJ JE VENDAR ZIMA in v zimski čas paše sneg, tudi na cestah.

Osebno imam rad zimo in mi je vseeno, če se vozim po parih centimetrih snega, tut do pol metra mi nebi predstavljalo neke hude ovire.

djordjevic ::

Ma kaka razvajenost? :) Naloga komunalnih podjetij je, da pozimi tudi čistijo ceste. Pika. Kako bi pa bilo, če se bi komunala odločila, da bo pobrala smeti, kakor se jim bo zljubilo, torej enkrat v torek, enkrat v petek, enkrat v sredo? Pri 35 stopinjah celzija? Bi rekel, da smo razvajeni, ko bi ti začelo smrdeti pri oknu?
No grave is deep enough to keep us in chains.

Azrael ::

Pri nas (okolica Bleda), je začelo snežiti okoli 8:30. Posipač (big foot size traktor) je v naš konec prišel približno ob 16:00, ko je padlo že več kot 15cm snega.

Posul je kak ščepec soli in zavaljal sneg, ki je zato lepo zmrznil.

Plug se je narisal ob 18:30 in imel velike težave priti v breg, ko mu je predhodnik lepo zamrznil pot.

Danes, za naše kraje še kar očiščeno, problem je folk, ki sneg z dvorišča meče na cesto.

Jesenice pa so bile cel včerajšni dan kaos, nekaj zaradi cestarjev, ki jih ni bilo in folka, ki ne zna voziti v snegu. in zna samo tiščati gas ali bremzo do podna.
Nekoč je bil Slo-tech.

solatko ::

Fantje, cestarje pa res ni nič presenetlo, samo sneg je padel, tako kot skoraj vsako zimo. Vedno pa preseneti voznike, ki se ne zavedajo, da deset mesecev vozijo v popolnoma drugačnih razmerah in jim je problem tista dva dni, kolikor normalno rabijo komunalci, težko it z javnim prevozom. Tisti pa, ki imamo sneg na cesti celo radi (malo kontroliranega zdrsevanja), pa tako lahko uživamo samo dva dni ob vsaki pošiljki. Kje so stari dobri časi, hudih zim, dveh plugov za celo LJ in dejansko uživnje s starimi fičkoti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

fosil ::

djordjevic je napisal:
Na cestni službi je, da počisti ceste, četudi bi se nato usuli nanje sami pacienti z letnimi pnevmatikami.

Ravno zaradi takega razmišljanja je situacija taka kot je.
Očitno nisi še nikoli doživel močnejšega sneženja. Če bi ga, bi vedel da je v takem vremenu praktično nemogoče zagotovit suho cesto. Razen če naj se po vsaki cesti pelje plug vsakih 15 min. Nisi odgovoril koliko bi bil za to pripravljen plačat? Povej cifro, vse ostalo je samo nakladanje.
Pa še ena stvar, ravno prej so povedal, da je tisto o 10cm snega samo urbana legenda. Cestarji gredo na ceste ko je na njej toliko snega da ima sploh smisel plužit. Vsakemu vsaj malo razlgedanemu človeku pa je jasno, da nima smisla praskat po mokrem asfaltu.
Tako je!

;-) ::

Komaj čakam da se lahk mal sučem po snegu vi pa bi orali:D

šernk ::

nekateri tu bi očitno radi imeli lasten plug ki pluži in posipa (na tone soli,s čimer se mimogrede obremenjuje okolje) 100m pred njimi. ko vidim koliko so posuti ljubljanski pločniki se držim le za glavo, pač spet nekateri raje hodijo po snegu v visokih petah kot pa v primerni zimski obutvi in niti slučajno ne sme biti zato na pločnikih 1 kvadratni cm snega, bolje je če dobesedno hodiš po soli.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

djordjevic ::

Lepo te prosim, no. Vsako leto znova ugotavljamo, da cestne službe sneg preseneti. Na našem koncu recimo letos snega še ni bilo. Imam zimske pnevmatike, znam voziti po snegu (tudi jaz se rad zavrtim in delam vragolije na snegu, vendar še najraje na praznem parkirišču), sicer pa delam doma in se zavoljo nespluženosti sploh ne obremenjujem kaj preveč. Tlak mi dvigne, ko ob okoliščinah, ki jih je v čisto prvem postu opisal imagodei, ljudje zamahnejo z roko in rečejo: Ah, kaj pa je to takega? Še enkrat ponavljam, kar se mi sicer zdi malo debilno, da komunalne službe za omenjeno dejavnost dobijo plačano. Koliko, ostaja zavito v tančico skrivnosti. Ker še nisem videl, da bi se postavilo deset plugov skupaj in okitilo s transparenti, na katerih pozivajo k izboljšanju nevzdržnih finančnih razmer za zaposlene, sklepam, da dovolj. Jasno, da nima smisla praskat po mokrem asfaltu, toda če se pred vsako zmrzaljo po asfaltu sipa sol in pesek, bi se lahko to počelo tudi pred napovedanim močnim sneženjem. Za prve centimetre bi poskrbela sol, cestne službe pa bi se v roku 1-2 ur najbrž lahko zmigali na cesto s plugi. Ali pričakujem kot uporabnik cest na tem mestu nemara preveč?
No grave is deep enough to keep us in chains.

Beli_Zajcek ::

Ali pričakujem kot uporabnik cest na tem mestu nemara preveč?


Ja. Wake up and smell the roses.

Kar se pa tajnosti podatkov o zaslužku komunalnih služb tiče, poglej kaj sem našel na netu. Sicer je cenik samo za Bohinj in še v tolarjih, ampak glavno, da dobiš pravilno predstavo o tajnosti.

Klik za tajne podatke!

djordjevic ::

Hvala za cenik. Glede na to, da je iz leta 2006, lahko pričakuješ, da so se cene vsaj za 75% povišale.
No grave is deep enough to keep us in chains.

imagodei ::

fosil> "Spomnim se lansko leto na nizozemskem, so bili ljudje celo noč ujeti na avtocesti. Pri nas pa, če se 10 minut dalj vozite v službo takoj vsi jokate."

Khm, Nizozemska je kakih 1000km bolj severno, kot Slovenija. Mi se tudi radi pohvalimo kot vinorodna in pomorska država, klimatski vpliv morja seka vsaj tja gor do Tolmina ali Kobarida... Poleti so povsem običajne temperature tudi okoli 30 stopinj, celo na Gorenjskem, v katero se zareže še zadnji konček Alp...

Ne primerjat cvetače in konjskih podkev. V Skandinaviji je najbrž povsem običajno, da avtomobilske gume zaradi snežne odeje več mesecev ne vidijo asfalta; na Aljaski je tudi podobno. V Sloveniji pa se, z izjemo nekaj 10 ur letno, vozimo po asfaltu. Zato res ne vem, zakaj bi morali cestarji vsako leto ravno pri prvem snegu totalno pogoreti...
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

nebivedu> "Zakaj bi morale biti ceste takoj čiste, zakaj bi moral komunalci prec vse spucat"

Ker je njegovo delo, da so ceste prevozne. Jaz sicer ne obtožujem posameznikov, ki se prevažajo v plugih; za ušesa je treba njihove nadrejene in tiste, ki pišejo pravilnike.

Ideja prevoznih cest ni v dajanju potuhe, ampak v večji varnosti. Kjer so ljudje, tam so napake, napačne ocene in precenjevanje svojih sposobnosti. Lahko tukaj jokamo, kako takšni ljudje niso za na cesto, ampak to nesreč ne bo preprečilo.

Čista cesta pa marsikatero bo.
- Hoc est qui sumus -

Tilen ::

Zdaj ko bo vinjeta dražja bojo ziher bolj naspidirani! >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

imagodei ::

solatko> "Fantje, cestarje pa res ni nič presenetlo, samo sneg je padel, tako kot skoraj vsako zimo. Vedno pa preseneti voznike, ki se ne zavedajo, da deset mesecev vozijo v popolnoma drugačnih razmerah in jim je problem tista dva dni, kolikor normalno rabijo komunalci, težko it z javnim prevozom."

Eh, preberi najprej sporočilo od Azraela, ki je takoj nad tvojim. Cestarje je spet močno presenetilo.

Dva dni naj komunala kar puca in odvaža sneg, ni nobenega problema. Ampak, da so avtoceste poledenele, je pa kriminal. Na ledu ti pomagajo samo kramparce z jeklenimi čepki ali pa verige, nima veze, kakšen profil in katero vrsto gum imaš! Naj čistijo in odvažajo sneg s pločnikov in napluženih kupov na parkiriščih, ampak najprej morajo biti čiste ceste! V naši ulici je na cesti še vedno na pol poledenela brozga, ki sega tako visoko, da mi praska po podvozju (pa ni to neka majhna, slepa uličica, ampak solidna ulica, preko katere se marsikdo pelje do Sparovega centra)!

Če je problem v tem, da se pri 5cm snega ne da normalno plužit (čeprav imajo plug kible na koleščkih, kak cm ali dva nad cesto), se kljub temu lahko posipa s soljo in peskom. V nasprotnem primeru se sneg fino zvozi, zbije in kamot nastanejo poledenele ploskve!

In če na cesto planeš šele takrat, ko meter pokaže 10.5 cm, boš na drug konec svojega rajona prišel šele, ko bo tam 14 ali 15 cm. To pa niso več zanemarljive številke.

Poleg tega je pa to, da so naše ceste zasnežene samo kak dan ali dva še en razlog več, da se jih čim prej temeljito sčisti: Slovenci nikakor nismo navajeni voziti po snegu. V prejšnjih sporočilih omenjam ceste po Aljaski in Skandinaviji - mogoče so tam lokalci navajeni 40cm steptanega snega od oktobra do aprila. Pri nas kaj takšnega vidiš samo na Pokljuki, npr. In tam se nihče ne pritožuje zaradi slabih zimskih razmer. Ve se, da je tam gori pač tako. Za avtoceste in magistralke pa to pač ni primerno. Niti 12 ur!
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

fosil> "Očitno nisi še nikoli doživel močnejšega sneženja. Če bi ga, bi vedel da je v takem vremenu praktično nemogoče zagotovit suho cesto. Razen če naj se po vsaki cesti pelje plug vsakih 15 min."

Jaz ne zahtevam suhe ceste. Zdi se mi pa popolnoma nenormalno, da po dvanajstih urah sneženja ceste niso NITI ENKRAT splužene. Azrael je malo višje opisal takšno situacijo.

So mi pravili, kakšna je bila situacija v Gorjah in na Lazah (pri Bledu). Tam plužita dva koncesionarja in ko so razmere postale nevzdržne in so ljudje (sploh tisti iz Laz) prosili ta dva koncesionarja, naj se spokata na cesto, je eden odgovoril, da še ni 10cm snega na cesti, drugi pa, da nima izpravnega traktorja in da ne more.

Na ta način se pa res ne da v parih urah, ja...
- Hoc est qui sumus -

SmeskoSnezak ::

Pa kaj je z vami? Presenetile so razmere koga? Alo, pa če mislite da bo v vašem kraju takoj ko bo 15cm snega, začel nekdo plužit, se prvo sploh vprašajte, s kom ma občina to pošlihtano. "Državni" "solerji" in "plugi" imajo spljoh prioritetno delo, da posolijo in splužijo tiste ceste, ki se dnevno največ prevozijo. Nekak tak: avtocesta->hitra cesta->itd. Razen če ma vaša občina zmenjena z kmeti, ki majo tak traktor, da lahk plužijo, zmenjeno, da tudi oni pomagajo! Pa ka vi dejansko mislite, da se državi je*e ker vam ene občinske ceste ni splužla? Kot sn že reko, se prioritetno dela in vaške ceste bodo ble zadne, če kot sn že tud omeno, nimajo vaše občine zmenjeno z vaškimi kmeti, ki majo take traktore, da dejansko lahk pomagajo!

Dans, ko me vjutro bus pelo v mesto, sn vido, kak so hitro cesto od mb-ja do hoč že solili, čeprav spljoh še ni snega, kvečjemu je bla napoved taka. Toliko o presenečenju. Jaz jim čestitam, da so se mal prej leto lotli vsega tega.
@ Pusti soncu v srce... @

hooger ::

V Sloveniji je več kot 38.000 km cest. Od tega je 6.341 km državnih, vse ostalo pa so lokalne ceste (več kot 13.800 km) in javne poti (več kot 18.200 km). Se pravi, da so za vzdrževanje več kot 30.000 km cest odgovorne občine same. Občine pa ponavadi sodelujejo s pogodbeniki, ki so v veliko primerih razni kmetje, gradbeniki itd...ker imajo pač potrebno mehanizacijo.
Če pogledam za naš kraj. To je naselje v okolici Bleda, ki ima cca. 1000 prebivalcev. Za čiščenje naselja je zadolžen en človek (verjetno občina noče plačati za več), ki ima en traktor. In sedaj naj mi od tega človeka zahtevamo, da bomo imeli vsi v vasi spluženo v 2h urah? 2 leti nazaj je bil v traktorju 27 ur skupaj.

tko da, če vas sneg moti, zagrabite lopato, ali pa v miru počakajte na plug. ;)

imagodei ::

hooger,

sem že rekel, da proti posameznikom, ki sedijo v plugih, nimam nič. Ušesa je treba na rit nategnit odgovornim, ki filozofirajo in ugotavljajo, kako prihranit kak evro - ali ne bi bilo v bodoče še bolje dvigniti mejo na 12cm.

Smeško,

ti si pa še premlad, da bi lahko argumentirano sodil o teh zadevah. Ljudje, ki so doma npr. iz Laz, imajo šihte in vsakodnevne opravke; niso to neke Haloze ali še hujše, kjer ljudje po več mesecev nimajo stika s civilizacijo. Kako pa bi se ti počutil, če ob 17h ne bi mogel iz šihta domov, ker cesta v hrib ni bila splužena, čeprav je sneg začel padati ob 8:30?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Smeško> "Dans, ko me vjutro bus pelo v mesto, sn vido, kak so hitro cesto od mb-ja do hoč že solili, čeprav spljoh še ni snega, kvečjemu je bla napoved taka. Toliko o presenečenju. Jaz jim čestitam, da so se mal prej leto lotli vsega tega."

Krasno... Mi lahko razložiš, zakaj tega niso mogli storiti na Gorenjskem v nedeljo zvečer ali v ponedeljek ob 5h zjutraj? In zakaj niso mogli iti okoli 12h vsaj posipat s soljo in peskom, če že ni bilo po standardih za pluženje?
- Hoc est qui sumus -

Tilen ::

Smeško> "Dans, ko me vjutro bus pelo v mesto, sn vido, kak so hitro cesto od mb-ja do hoč že solili, čeprav spljoh še ni snega, kvečjemu je bla napoved taka. Toliko o presenečenju. Jaz jim čestitam, da so se mal prej leto lotli vsega tega."

Do Hoč je po novem vinjeta! Kaj pa na teh krajih ko ti pravis, Imagodei?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

imagodei ::

Ja, vinjeto imajo ljudje že gor, samo jo za na Laze in Mežaklo ne rabijo :D
- Hoc est qui sumus -

krho ::

Ja prav zabavno se je bilo peljat iz Jesenic proti Kranju nekje okoli 15:20. Na avtocesti je bilo sigurno ene 15cm snega. Glede na to, da imajo cestarji svoje pluge v Podbrezjah, kar je nekje na sredini gorenjske avtoceste se mi to zdi nezaslišano. In resno ne razumem tistih, ki zagovarjajo cestarje.

edit: typos
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

solatko ::

imagodei - sneg komunalcev nikdar ne preseneti, saj že septembra prištimajo mehanizacijo, vsako leto pa preseneti folk, da si ne naštimajo budilke pol ure prej (poglej mal kakšni avti so na cesti, kadar malo bolj sneži - očiščena samo linica, skozi katero gleda voznik iz vozečega snežnega bunkerja). Do 15 cm snega, se z normalnimi zimskimi gumami, pelješ skoraj kot po suhem, samo reakcije morajo biti malo bolj na eazy. Smo pač dežela, kjer včasih tudi kakšen sneg zapade in lepo bi bilo, če bi se tisti, ki vožnje v snegu ne obvladate, lepo spravli na javni prevoz, če pa imaš klanec, daš pa gor ketne in se lepo pripelješ domov. Desetletja nazaj smo imeli prave zime (Bloke po dva meseca niso bile dostopne brez keten), gorski prelazi so bili zaprti po štiri do pet mesecev, zameti so bili visoki nekaj metrov, pa je narod preživel, sedaj pa smo se tako razvadli, da nas moti nekaj cm snega. Jutri boš pa pizdil, ker bojo iz tvoje pipe tekli nitrati namesto čiste vode. Vsa sol, ki jo zmečejo na ceste, gre direktno v podtalnico. Peska ne posipajo, ker ga je potrebno spomladi počistit. Če bi hoteli imet avtocesto skozi čisto, bi jo morali ob sneženju vsake toliko časa zapreti, tako pa plug naleti na počez postavljene avtomobile, kamione (ki bi se morali sami izločit), na vozila z letnimi gumami..... Plug vozi po avto cesti okoli 60 km/h, če je prazna (kar pa ni nikoli), zato ne bluzi, lepo se prilagodi razmeram, v dveh dneh se lahko po večini cest v RS voziš z letnimi gumami (pojdi gdaj v kakšno avstrijsko ali nemško mesto, očistijo samo ceste, kjer vozi mestni promet in povem ti, da se znaš en teden po sneženju, zapeljati v ulico v poln sneg), ti pa bi izgleda rad, da bi cestarji sneg očistli, predno sploh pade na tla. Kar se tiče nesreč, je pa v zakonu lepo napisano, da je treba vožnjo prilagoditi razmeram na cesti in, če se po suhi cesti ne moreš držati zgornje meje omejitev (iz drugih tem, na forumu) , tudi nihče ne pričakuje od tebe, da se znaš prilagajat snegu.

imagodei ::

solatko, ti ne bereš, kaj pišejo tudi drugi? krho, takoj pred tabo:
Ja prav zabavno se je bilo peljat iz Jesenic proti Kranju nekje okoli 15:20. Na avtocesti je bilo sigurno ene 15cm snega.

Azrael, malo višje:
Pri nas (okolica Bleda), je začelo snežiti okoli 8:30. Posipač (big foot size traktor) je v naš konec prišel približno ob 16:00, ko je padlo že več kot 15cm snega.
Posul je kak ščepec soli in zavaljal sneg, ki je zato lepo zmrznil.
Plug se je narisal ob 18:30 in imel velike težave priti v breg, ko mu je predhodnik lepo zamrznil pot.


Tukaj ne govorimo o voznikih, ki so gotovo tudi problem. Nihče ne zanika, da se po snegu vozijo z zlizanimi letnimi pnevmatikami, da gredo na cesto z zasneženimi avtomobili, zmrznjenimi stekli...

Se pa še vedno pričakuje od cestarjev, da opravijo svoje delo. Ne more biti sredi dneva, ob 15:20, tako kot pravi krho, na avtocesti 15cm snega. Na avtocesti ga sicer ne bi smelo biti niti 5 IMO, kaj šele 10. Gre za popolnoma drugo katergorijo cest, namenjene so veliki količini tranzita (niti ne gre za hitrost, gre za obremenitev) in morajo biti čimbolj idealno prevozne 24/7, z izjemo nekaj ur na leto, ko gre res za višjo silo.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

solatko> "Desetletja nazaj smo imeli prave zime (Bloke po dva meseca niso bile dostopne brez keten), gorski prelazi so bili zaprti po štiri do pet mesecev, zameti so bili visoki nekaj metrov, pa je narod preživel, sedaj pa smo se tako razvadli, da nas moti nekaj cm snega."

Jebi ga, tako pač je. Desetletja nazaj so bili drugi časi, živeli smo v socializmu, pa tudi v kapitalizmu še ni bilo takšne naglice. Danes si pa ne znamo predstavljati, da bi bili velecentri zaprti, ker delovna sila pač zaradi 15cm "snežnega zameta" ne bi mogla na svoja delovna mesta. Ne predstavljamo si, da bi bila kakšna soseska nekaj ur brez elektrike, ker elektrikar zaradi nespluženih cest ni mogel priti na šiht ali pa do transformatorja. Življenje se pač ustavi, če ljudje ne moremo fizično iz točke A do točke B. (Ne pravim, da je bilo sedaj tako, če bi pa sneg padal malo močneje in malo dlje, bi pa že prišli do tega).

Pred desetletji si imel doma peč na drva in si si lahko zakuril, če je zmanjkalo elektrike. Lahko si skuhal kosilo. Danes, če ni elektrike, ni plina, ni ogrevanja... Pa to je samo en aspekt; če delovna sila ne more na delovna mesta, imajo podjetja izgubo. Pred nekaj desetletji se nihče ni sekiral, če je bil posel sklenjen 2 dni kasneje. Itak ni bilo emaila, weba in GSM aparatov, posli so se odvijali 5x počasneje. Danes tega luksuza ni več. In ja, to se pozna tudi na naglici. Nimamo več tega luksuza, da bi kar ostali doma, če nas malo zamede.

Ravno zato si drznemo pričakovat veliko več od komunalcev. Mislim, da popolnoma upravičeno.
- Hoc est qui sumus -

koyotee ::

Res je bilo žalostno na cesti v pon. Plužili so, ko je blo 10cm zvoženega snega na cesti. Pol pa vidiš enga rešilca iz Kopra, z letnimi gumami seveda. PACIENT!
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!
««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

*** sneži 2016-2017 *** (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18134101 (16946) krneki0001
»

DARS je spet presenetilo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
19138098 (31891) stara mama
»

*** sneži 2015-2016 *** (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6712126 (8285) Phantomeye
»

Zakaj se ne izloča tovornih vozil iz prometa, če je sneg? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6814464 (12936) r3dkv1c4
»

pof*kani cestarji in šleparji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
12111087 (7713) krneki0001

Več podobnih tem