Slashdot - Če se še vedno zagriženi uporabniki zaprtokodne in lastniške programske opreme še tako upirajo neizbežnosti, odprtokodna programska oprema vse bolj pronica v vsakdanje življenje in uporabo. Najnovejši dokaz zmožnosti odprtokodne programske opreme je tako izdelava spominskega bančnega kovanca za pet evrov, ki je bil na nadtečaju na Nizozemskem izbran kot zmagovalni predlog.
Za naslov tečaja je Nizozemsko finančno ministrstvo izbralo temo "Nizozemska in arhitektura", izbrano delo pa iz imen najbolj znanih nizozemskih arhitektov (glede na velikost razvrščeni po priljubljenosti v spletnem iskalniku Yahoo) sestavlja glavo kraljice Beatrix. Večinoma je bil kovanec izdelan s Python-om, vendar je bilo za končne popravke potrebno uporabiti še Gimp, Inkscape, Phatch, vse skupaj pa je Stani Michiels izdelal na Ubuntu-ju in v sami kovnici denarja zgeneriral kovanec na Asus-ovem EEE PC-ju.
Za podrobnejši opis zamisli, postopka in kakšen pomen imajo imena ter razporeditev nizozemskih pokrajin na sam kovanec pa si preberit članek.
Bolj je zanimivo kakšen težak mazohist je bil risar tistega kovanca, če je zadevo res risal na štorasto premajhnim kao wide screen zaslončku Asus EEE. Ali pa je priklopil zunanji monitor.
Drugače pa kot že velikokrat znano, Slikar in druga enostavna risarska orodja res nimajo vseh mogočih in nemogočih zmožnosti, vendar, kdor jih zna uporabiti. z njimi lahko doseže mnogo več, kot kak primerek, ki mora iz principa imeti PS ali Corel z najnovejšim crackom.
Zakaj pa bi Asus EEE tu bil deležen posebne pozornosti ne vem. Vsekakor gre za komercialni izdelek in s tem je vseeno ali gre za tak al kak drugačen prenosnik.
Nekateri pozabljate, da je računalnik le orodje. Nič več, kot npr. kladivo.
Najbolj zanimivo pa je, da je večina uporabnikov računalnika dejansko pozabila, kaj je (še) estetsko in kaj ne. Zelo dober primer so "umetnine" z vsemogočimi in nemogočimi efekti.
In kot je že nekdo zgoraj omenil, se da tudi s Paintom in podobnimi "primitivnimi" programi marsikaj narediti. Seveda le v primeru, če je uporabnik dobro podkovan v smislu tehničnega/strokovnega znanja, volje in predvsem s kančkom talenta.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Mythbusterji so par dni nazaj na DC ugotavljali, da tudi v primeru, ko je nekaj free, je lahko pravzaprav zelo drago. Tako da nakup in free se ne izključujeta.
Mythbusterji so par dni nazaj na DC ugotavljali, da tudi v primeru, ko je nekaj free, je lahko pravzaprav zelo drago. Tako da nakup in free se ne izključujeta.
Se strinjam, vendar tam ni bila brezplačna OSS oprema, ampak fizična stvar, ki pa je bila podarjena, ker ne deluje. FOSS oprema pa deluje.
Vprašanje ni ali deluje ali ne. vprašanje je samo kako stvar, pa naj bo to SW ali HW, ustreza zahtevam uporabnka.
Ni dovolj, če je nekaj brezplačno, če za sabo potegne več stroškov, kot nekaj kar v štartu stane toliko in toliko, v nadaljevanju pa so stroški nižji kot v prvem primeru. Treba je gledati celoto.