» »

Brezigar vs. Penko

Brezigar vs. Penko

jype ::

nevone> Ampak da se pa že sam poskus pregona nekoga ustavi že povsem na začetku, pa tudi nima nekega velikega smisla.

Saj se ga ni ustavilo. Prav lepo se ga je izpeljalo, po filmsko, točno tako, kot se to ne dela, če se hoče nekoga pošteno obsodit (se pa tako dela, če se hoče človeka zjebat).

nevone ::

Nimaš argumentov, razen da "niso tvoji".

Kdo ni moj, a sodnik. Ne moj pa res ni, ker nisem v postopku pri njem. A je mogoče tvoj?

Za razliko od aretacije Penka in prekomerni uporabi sile pri njej.

Kaj a so mu roko odtrgal, a ma kakšne poškodbe?

Tako da ti kar izražaj dvome, ampak se zavedaj da so plehki.

Že mogoče.

(se pa tako dela, če se hoče človeka zjebat).

Vi že veste.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Vi že veste.

Ker smo živeli v Jugoslaviji, nam je to povsem jasno, da.

nevone> Kaj a so mu roko odtrgal, a ma kakšne poškodbe?

Čeprav se ni fizično upiral aretaciji in ni bežal, so zoper njega uporabili ista prisilna sredstva, kot jih uporabljajo zoper take, ki bežijo, ali se aretaciji fizično upirajo.

Da morda zate to ni zadosten razlog me ne bi presenečalo - dobra stara SFRJ je imela bistveno manj kriminalitete na račun tega, da so policisti včasih kar sami prisodili kakšno kazen, takole mimogrede, osumljencu, recimo tako, da je "padel po stopnicah". No, pa saj to ni omejeno na SFRJ - dogaja se tudi pri nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

WarpedGone ::

>> Čeprav se ni fizično upiral aretaciji in ni bežal, so zoper njega uporabili ista prisilna sredstva, kot jih uporabljajo zoper take, ki bežijo, ali se aretaciji fizično upirajo.

Pendrek? Grožnja z orožjem in streli v zrak? Zvijanje rok? Na kolena in roke na glavo? Ob zid in noge narazen?

Kater film to?
Zbogom in hvala za vse ribe

Daedalus ::

Penko razlaga, kako so ga policisti aretirali: "Ko sem prišel iz poslovne stavbe SCT, sta name brez opozorila skočila dva policista posebne enote, mi zvila roke na hrbet in mi nataknila samozatezne lisice, tretji policist pa mi je bral pravice...


V tem filmu.

Link

Če je pa kdo mnenja, da zvijanje rok na hrbet ne boli, se pa lahko javi za demonstracijo. Sam da ne bo pol krokodiljih solz.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Karaya 52 ::

Tole jamranje o grobosti policistov je prav smešno. Če se pravilno spomnem so mu roke zvezali z plastičnim trakom, je tako? Če hočeš to dol spraviti ni druge opcije kot nož. Če jamra zaradi takih stvari zgubi pri meni vso kredibilnost, prav tako tisti ki se obešate na to.

jype ::

Karaya 52, žal se ne strinjam.

Policist lahko komot pristopi k bivšemu tožilcu, mu razloži, čemu je aretiran, in ga pospremi do službenega vozila.

Nobene potrebe po zvijanju rok ne vidim, verjetno zaradi tega, ker je ni.

NorK ::

A mora policist pri aretaciji vkleniti čisto vsakega? Ali pa mora ta ukrep uporabiti samo v določenih primerih?

Double_J ::

Tukaj ne smemo pozabiti na to, da gre za mojstra borilnih veščin, ki ima dolgo kartoteko pretepanja v nočnih lokalih.

Daedalus ::

Tole jamranje o grobosti policistov je prav smešno. Če se pravilno spomnem so mu roke zvezali z plastičnim trakom, je tako? Če hočeš to dol spraviti ni druge opcije kot nož. Če jamra zaradi takih stvari zgubi pri meni vso kredibilnost, prav tako tisti ki se obešate na to.


Obstajajo pravila o vklepanju osumljencev. In ni plastičen trak, so posebne, plastične samozatezne lisice.

Sicer pa v omenjenem pravilniku v 73. členu še piše, da mora policist pri uporabi vrste in intenzitete prisilnih sredstev upoštevati, da je sorazmerna "načinu, sredstvu in moči upiranja ali napada osebe". Če se Penko aretaciji sploh ni upiral, je na mestu vprašanje, zakaj je policija na njem sploh uporabila prisilna sredstva


Ampak, sej mi je jasno, da eni pač ne morejo dojeti niti tako preprostih stvari. So ideološka očala malo predebela, pa ne vidijo dobro skoz.

Tukaj ne smemo pozabiti na to, da gre za mojstra borilnih veščin, ki ima dolgo kartoteko pretepanja v nočnih lokalih.


Ja, to je priročen izgovor. Po tvojem bi tako lovca morali pri aretaciji najprej ustreliti - nikol ne veš, kaj ga prime.

edit - popravil typo in dodal še en odgovor.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

WarpedGone ::

@Deadulus
Maš mogoče tut kak resen link, poleg Mikijevega Zabavnika?

Ker na tvojem linku je takale slikca:
 Penko, ko je imel še lase

Penko, ko je imel še lase



Na kak način so ga aretiral, ko je bil še mlad, nima ravno veze s tem, kako so ga v nedeljo.

Lol ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Poldi112 ::

Tukaj ne smemo pozabiti na to, da gre za mojstra borilnih veščin, ki ima dolgo kartoteko pretepanja v nočnih lokalih.


In na to da jih lahko nalomi so malo kasneje pozabili, ko so mu jih sneli, ker so mu začele otekati roke?

In daj kakšen link do te dolge kartoteke pretepanja. Ali pač govoriš na pamet?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Daedalus ::

Warped, sem mislim da si brihtnejši. Pod sliko namreč piše:

Pravilnik od policistov zahteva, da osumljenca vklenejo, če se upira ali če grozi. (Foto: Dnevnik)


in vsak s pet zrni soli v glavi bo takoj sklepal, da je fotka simbolične narave in ne fotka dejanske aretacije. Tako da očitno spadaš med one ki majo manj kot 5 zrn soli v glavi. Sej rečem, ko so ideološka očala predebela se začne dogajat, da izpadeš parodija samega sebe. Čestitke W1, tebi je ta hvalevreden dosžek pravkar uspel.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

A niso baje policaji v naprej obvestili telvizije, ki je vse skup v živo prenašala?
Sedaj pa ni niti ene žive fotografije?
Zbogom in hvala za vse ribe

solatko ::

Če je Penko mojster borilnih veščin (ne gostilniški pretepač), potem se zaveda, kaj pomeni napad na uradno osebo takega človeka in mu verjetno niti na misel ne bi prišlo, da bi se upiral, ker pa gre pri vseh teh "velikih akcijah za predvolilno tekmo, z uporabo prisilnih organov", je potreben ves ta cirkus, saj cilj opravičuje sredstva. Proti zakrnelim kriminalcem tipa pokojni Veso, naša policija ne uporablja takih sredstev, kot zadnje leto proti nenevarnim domnevnim gospodarskim kriminalcem (Zidar 2x, Černigoj, Tovšakova, Penko ... kdo je naslednji Cvikl). Z Romi delajo v rokavicah, če prav imajo dosjeje kot Capone, orožje, pristaši fizičnega nasilja....
Pa sploh ni važno levi ali desni, Janezovi ali palčka iz Murgel, take pritlehne politike se niso šli tudi v črnih časih bivše Juge (zgleda, da so bli večji mojstri, saj se še danes za pol izginulih ne ve)

Daedalus ::

W1, prosim nehaj smetit po temi. Ker očitno nimaš pojma o dogajanju. Če bi ga mel, bi vedel, da je RTV snemala aretacijo Zidarja in ne Penka. Aretacijo Penka je snemala Policija, ki pa verjetno tega posnetka ne bo dala v javnost, iz očitnih razlogov.

Zdaj pa globoko dihaj in se pomiri, predvsem pa nehaj delat bedaka iz sebe.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Double_J ::


In na to da jih lahko nalomi so malo kasneje pozabili, ko so mu jih sneli, ker so mu začele otekati roke?


Ja so pač ugotovili, da ni nasilen oziroma razkurjen. Na zaćetku pa to ne veš. Pa sneli so mu jih drugi ljudje kot so mu jih nadeli.

Glede ostalega pa, ja sej je dobil sankcije od Brezigarce zaradi teh pretepanj. Pa je rekel, da to so zasebne zadeve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

solatko ::

Verjetno kot mojster borilnih veščin ni hodil okoli in izzival, je pa normalno, da čist vsacga težaka (jih maš po lokalih cele kupe), mu pa res ni treba prenašat in, če mu kakšno klofuto primaže, to še ni pretep, sploh če ga je prej opozoru, da nej se spele.

WarpedGone ::

Svit:
Penka so aretirali (ter priredili medijsko zabavo)


Medijska zabava pa ni ene same fotografije? In potem sm js tisti, ki pretirava in preveč burno reagira.

Kakšno mate vreme na marsu?
Zbogom in hvala za vse ribe

USS Liberty ::

Dajte že nehat nekateri anarholiberali tukaj od jutra do večera točit krokodilje solze, kako so bili grobi policisti in ne vem kaj še vse, do teh vaših vsemogočih mož v kravatah, z belimi ovratniki in s kupom denarja na bančnih računih, ker je že vse skupaj en velik dolgčas v tej temi...

Za mene niso ti ljudje s kravatami, kot so razni Zidarji in Penkoti in ostali beli ovratniki prav nič več vredni kot bilo kateri naveden mali človek, ki ima kdaj opravka s policijo. Jaz sem že neštetokrat videl, kako so na sodišče pripeljali navadne ljudi z marico na zaslišanje in razni Zidarji niso za mene nič več vredni kot bilo kakšen navaden Janez ali pa Mujo, ki so mu nataknili lisice in ga z marico peljali v hišo pravice...

Pa kaj misli Zidar, da je on posebnega, pa da bo policija najela zadnjo verzijo mercedesa S klase in ga peljala na sodišče. Če pa je on zapit, da je komaj iz marice prilezel, je pa njegov problem. Zidarja in Penkota policija ni prav nič maltretirala, tepla, brcala, suvala... Penkota so vklenili, niso pa mu nataknili lisic, ampak tisto plastično sponko, ki je za enkratno uporabo... naši komunajzerski mediji pišejo, da so neke lisice odklepali z nožem... Z nožem so pač prerezali plastiko, lahko bi jo tudi recimo tudi s škarjami prerezali. Prave lisice so iz jekla in jih noben nož ne bo odprl ali prerezal, pa če se na glavo postaviš...

Če pa so ju pa nezakonito artetirali, bosta pa pač tožila in dobila odškodnino. Tudi kriminalist Drago Kos je prekršil pooblastila in država bo zaradi njegovega nezakonitega početja morala plačati odškodnino novinarju Rancu...

Mene pa veliko bolj kot te za razne tajkune, vlastodržce in napihnjece v belih obratnikih, za katere levičarji tukaj točite solze, skrbi, kako pravosodni ravna z malim človekom, ki si ne more najeti raznih Čeferinov, Zdolškov in Senic, da bi izterjal svojo pravico od države, prav tako pa nima raznih rdečih pisunov na Dnevniku, ki bi ga branili...

Double_J ::

Verjetno kot mojster borilnih veščin ni hodil okoli in izzival, je pa normalno, da čist vsacga težaka (jih maš po lokalih cele kupe), mu pa res ni treba prenašat in, če mu kakšno klofuto primaže, to še ni pretep, sploh če ga je prej opozoru, da nej se spele.


A to govoriš za Seada Suljanovića morda? Samo za njega se za razliko od Penka, ni nič govorilo, da ženske nadleguje po Globalu.:O

Daedalus ::

A to si slišal na tržnici? Jaz tud tja hodim po vsakotedensko zalogo obveščevalnih podatkov, poleg krompirja pa solate.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

hamax ::

Kaj pa je bilo potem s tistim dovoljenjem senata, ki naj ga policija ne bi imela?

USS Liberty ::

Upam, da se bo enkrat tudi Boško Šrot malo peljal na rally z marico, pa do bodo policaji po kakšnih luknjah vozili, da ga bo zadaj premetavalo...

...potem bo pa lahko Deadalus ustanovil Društvo za zaščito Šrota in ostalih tajkunov...

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

solatko> ...če mu kakšno klofuto primaže, to še ni pretep...

Ko mu pa kdo dobro lisice zategne se pa zjoče in označi to za nasilno aretacijo?

Daedalus> A to si slišal na tržnici? Jaz tud tja hodim po vsakotedensko zalogo obveščevalnih podatkov, poleg krompirja pa solate.

Zaradi tega dogodka so ga prijavili policiji. Etičnih standardov očitno nima na visoki ravni (čeprav je o njih predaval v oddaji Vroči stol), kar je po mojem mnenju ključna lastnost tožilca.

jype ::

Karaya 52> Ko mu pa kdo dobro lisice zategne se pa zjoče in označi to za nasilno aretacijo?

Seveda. To lahko potencialno močno dvigne višino odškodnine, ki mu jo bo morala država izplačati, ko jo bo tožil.

solatko ::

Kaj pa, ko bi se pred njim še kakšen železničarski sindikalist in delovski direktor zapeljal tja na ta način. Boško je moral kupovati, saj mu je JJ naročil kaj in gdaj, speljala sta pa posle Kosmova in Zakrajšek. Pol, ko so se pa za Delo skregal, je Boškotu ostal cel kup delnic, katerih nihče ni hotu bit lastnik. Janez je hotu Berlusconija kopirat, pa je mel pre slabe mafijaše okoli sebe, v končni fazi pa še enga maga ni mogu furat.
Sej tud tist, k se mu mal na odbijač naslon se prec za vrat zagrab, pa tul kot da si mu najmanj hrbtenico zlomu (odškodnina poje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

USS Liberty ::

>>>>Janez je hotu Berlusconija kopirat, pa je mel pre slabe mafijaše okoli sebe, v končni fazi pa še enga maga ni mogu furat.

Če bi hotel berlusconija kopirat, potem bi moral postati lastnik POP TV in Kanala A, tako da ne ponavljaj floskul, ki jih v naših mediji trosijo razni Cvikli...

kopernik ::

To glede nasilne aretacije se mi zdi malo za lase privlečeno. Kdorkoli je bil v ZDA in slučajno prisoten pri takem dogodku ... jaz sem bil in lahko rečem, da tista ženska niti približno ni bila nevarna, pa so jo dodobra fizično "obdelali". Tudi, ko berem kakšne članke, npr. kako so aretirali eno demonstrantko in ji zlomili nogo ... saj ne zagovarjam policijske države kot so ZDA, ampak da nek krepak moški, ki obvlada borilne veščine, joče zaradi lisic ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Poldi112 ::

Kako to izgleda v ameriki je irelevantno. Naši policaji morajo slediti našim zakonom.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

solatko ::

Kopernik - sam ti pozabljaš, da je v ameriki nekaj sto policajev mrtvih na leto, pri opravljanju službenih dolžnosti, da je nošenje orožja pravica, da je na jugu ZDA bolj malo američanov, da pa na kakšnem Beverly hill-su, sigurno ne pridejo po gospoda, ki je osumljen kakšnega kaznivega dejanja, specialci v polni bojni opremi, s službenimi nasilnimi prijemi. Pridejo kriminalisti v civilu, mu lepo razložijo po kaj so prišli in ga s civilnim avtom (ponavadi neuklenjenega) odpeljejo na zaslišanje, pa če tudi s priporom. Kolk je bilo pa pri nas poškodovanih policajev v zadnjih 17-ih letih, pri opravjanju službe (sploh pri aretacijah "kriminalcev gospodarskega sektorja"). Gre za čiste predvolilne poteze velikega vodje, češ poglejte nas, mi smo se pa na ta velike ribe spravli.

USS Liberty ::

@solatko
Od kje tebi, da na jugu ZDA ni Američanov? Kdo pa so potem tam? marsovci?

Se pa vidi, da nimaš prav veliko pojma o ZDA...V ZDA so aretacije kriminalcev z belimi ovratniki velik TV šov, še večji kot pri nas, in tam je vse to z velikom pompom posneto in prikazano na TV... Če je potrebno bodo tam še helikopter poslali, da bodo lažje vse posneli... Policisti so pa seveda do zob oboroženi...

Je pa res ena velika razlika med Slovenijo in ZDA... Tam včasih tudi kakšno veliko ribo zaprejo za 30 let, pri nas so pa rdeči tajkuni nedotakljivi...

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

Direktorja Bear Staernsa (investicijska banka) so, če sem prav videl tiste slike, odpeljali kar lepo vklenjenega.

Ampak saj nima veze to glede ZDA, sem dal samo manjšo opazko. Ne bom več off-topic ...

djordjevic ::

Samo rdeči? Aja, saj res, črne in bele tile pustijo lepo pri miru.

solatko ::

USS - na jugu so v glavnem priseljenci iz kube in južne amerike. Naredijo šov, vendar ne s specialci, ampak s civilnimi uslužbenci FBI ali CIA-e, če gre za mednarodnega lopova. Več teh šovov pa je, ko se spravjo na kakšne skupine, sekte in podobno, ja res je da kakšnega zaprejo za 30 in več let, vendar sam za davčno utajo, za gospodarski kriminal niso tako kot pri nas še nobenga, tudi zloglasni All Capone je dobil 35 let za utajo davkov, za ostale zločine ni dobil niti dneva. Kakšni črnci pa dobijo po šest krat smrtno, pa še 500 let aresta, z možnostjo pomilostitve po 250-ih letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

USS Liberty ::

>>>>USS - na jugu so v glavnem priseljenci iz kube in južne amerike

Priseljence iz Latinske Amerike imaš na več koncih ZDA, najbolj pa so koncentrirani v Kaliforniji, Arizoni in v New Yorku... Na območju, ki naj bi pa zgodovinsko obsegal ameriki jug, to je območje od Virginije pa do Teksasa, pa latino amričani niso v večini, razen v Miamiju in okolici ter na zahodu Teksasa...

sicer pa smo smo res malo zašli off topic...

solatko ::

Tudi črnci so priseljenci, čeprav nasilno pripeljani-z ukinitvijo suženjstva, bi jih najraje peljali nazaj v Afriko ali pa zmetal v morje - stopnja kriminalitete je na jugu enaka kot na Siciliji. Vse poti švercanja droge in ljudi peljejo preko juga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

jype ::

solatko> Vse poti švercanja droge in ljudi peljejo preko juga.

To bo bržkone povezano z dejstvom, da v Kanadi surovine za droge bolj slabo uspevajo.

solatko ::

Osnova teme je nepotrebna uporaba sile pri prijetju Penka, uss je omenil ameriko, tako da smo šli čist ven iz teme. Torej za vsakega normalnega državljana, je bila to še ena predvolilna poteza velikega vodje. Nepotrebno, predvsem pa bo za proračun precej drago.

Daedalus ::

Zaradi tega dogodka so ga prijavili policiji.


In kak je bil izid postopka?

Osnova teme je nepotrebna uporaba sile pri prijetju Penka, uss je omenil ameriko, tako da smo šli čist ven iz teme.


Ne, osnovna tema je očitno zabitost desničarjev pri razumevanju parih konceptov pravne države. Obenem pa tud brati ne znajo, pol pa si zmišljujejo vedno nove in nove akrobacije, kako bi že zatirali te preklete "levičarje."

No, jaz se s stenami ne mislim več prepirat. Privoščim pa vsem, ki v določeni aretaciji ne vidite nasilja, kak tak dogodek. Sam, ne pol jokcat, OK?

še en edit:

Sicer pa se cukjatijeva linija nadaljuje - drugače kot za ne preveč pametnega človeka nekoga, ki take poka, ne moreš označiti:

Nekatere, ki so danes naši kolegi v tej dvorani, bi bilo potrebno aretirati, še preden stopijo ven iz te dvorane,

je včeraj med sejo državnega zbora, ob obravnavi poročila preiskovalne komisije …, dejal Janez Pukšič, poslanec SDS. In še:

Resnično pričakujem, da bodo organi, policija, tožilstvo, organi pregona, vendarle si vzeli to v roke, prebrali in rekli, opa, sedaj pa je treba nekaj narediti in res preveriti pri določenih ljudeh, kako in kaj.

Če so poslanci izvoljeni predstavniki ljudstva, smo torej slišali ljudsko voljo, ki ji je stranka Janeza Janše vedno in povsod zavezana, enako pa pričakuje in zahteva tudi od drugih vej oblasti.


Sej verjamem, da je poslanec lahko kdorkoli, samo tole pa ratuje že bolano. Konkretno bolano. Kdaj bojo ustanovili revolucionarne milice in hitra sodišča? Kot vidimo iz te teme, je potencialnih eksekutorjev preko glave dovolj, samo giljotine še manjkajo.

Link
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

nevone ::

Ne, osnovna tema je očitno zabitost desničarjev pri razumevanju parih konceptov pravne države.

Hja, spet smo tam, ko sveta krava pravna država naj bi bila neka idelana institucija, kar itak ni. Spet smo pri ideologiji levičarjev, ki v praksi ne deluje tako kot oni razlagajo. Ker spet nočejo upoštevati človeškega faktorja. Zagledani v svojo idealno pravno državo, bodo branili vsakega nepridiprava, ker so prav gotovo vsi ubogi revčki, ki se jim nihče ne sme približati več kot na dva metra in jih lepo prositi če bi izvolili slediti njihovi idelani pravni državi z idelanimi pravnimi postopki. Ne funkcionira to. Tako kot ni funkcioniral socializem na osnovi idelane enakosti med ljudmi. Pa je bila ideja tudi zelo mikavna. Ampak vse take idelanosti se v praksi slej ko prej sfižijo. Tako kot idealna pravna država, ki zaradi svoje odličnosti ne sme stopiti nepridipravom na prste.

Ali je Penko nepridiprav, naj ugotavljajo drugi, in če mu delajo krivico, naj se to tudi izkaže. Ampak za božjo voljo, ne morete pričakovati, da bo človek, ki je mogoče res zakrivil kaznivo dejanje, kar prostovoljno odšel pred sodišče in priznal svojo krivdo. Nekaj represije je potrebno. Pač ne gre drugače. Razen v idelani pravni državi, kjer se vsi strogo držijo vseh pravil, tako da v bistvu sploh ni potrebno nikogar nikamor klicati na odgovornost.

Evo tale post je še en dokaz, kako "desničarji" ne razumemo pravne države in bomo zdaj zdaj uvedli diktaturo represivnih organov in vse "levičarje" strpali za zapahe. No ja, vsaj v taborišča jih ne bomo poslali in pobojev tudi ne bo. En korak naprej to vseeno je. Tolk temeljiti in napredni kot ste "levičarji" pa prav gotovo nismo.

Čeprav pravih levičarjev in pravih desničarjev je pri nas zelo malo. Zato so oboji v narekovajih. Smo že precej zmešali naše memplekse, čeprav v debatah izgleda, kot da vsak stoji strogo na svojem okopu.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

WarpedGone ::

Nevone, sprijazni se, sva že na seznamu za odstrel. Zdrave sile bodo poskrbele, da bo ta država spet čista.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ziga Dolhar ::

Ampak za božjo voljo, ne morete pričakovati, da bo človek, ki je mogoče res zakrivil kaznivo dejanje, kar prostovoljno odšel pred sodišče in priznal svojo krivdo. Nekaj represije je potrebno.


Urg? Kaj pa to pomeni?

1. Če ne bo PROSTOVOLJNO prišel na sodišče, BO priveden. Prisilna privedba je torej subsidiarna. In če ga bodo prišli "prisilno privest", bodo dejansko prisilo uporabili LE, če ne bo želel prostovoljno se pospremit.

2. "Prostovoljno priznanje krivde?" A smo v Mjanmaru, kjer postopek določa, da _mora_ obtoženec skesano priznati svojo krivdo ter prositi milosti?

A država s svojim aparatom ni dovolj sposobna, da bi dokazala krivdo tudi BREZ obtoženčevega sodelovanja? (Pravica do molka pa te pravniške litanije, rečmo.)
https://dolhar.si/

PaX_MaN ::

Jst sm pa zelen.

Keyser Soze ::

Nevone, sprijazni se, sva že na seznamu za odstrel. Zdrave sile bodo poskrbele, da bo ta država spet čista.

Sam tole zna bit res problem v teh časih. ;)
Upajmo na boljši izid po volitvah. Če ne bo prej kri tekla, ane. =)
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Sicer to, kar bom zdaj rekla je sila bogokletno ampak bom vseeno rekla.

Bilo bi idealno, če bi se lahko vedno povsem držali pravil. Ampak prav to nas naredi v bistvu bistveno bolj ranljive, kot če občasno kakšen predpis kršimo. Itak se kršitve dogajajo, ker če delaš vse po predpisih, ki prav tako niso idelani si daleč preveč predvidljiv in te je zato zlahka obviti.

Če kdaj kdo stori v pregonu kakšen manjši prekršek, je to mogoče sumasumarum bolje za vse, kot če bi se striktno držal pravil. Pač prevzame nase odgovornost za svoj prekršek, ker oceni, da bo s tem narejenega več dobrega in preprečenega več slabega. Seveda mora tudi on potem odgovarjati za svoja dejanja, ampak če je s tem svojim dejanjem dosegel, da je bilanca celote pozitivna, je vsekakor bolje, kot vztrajanje na nekih umetno idelanih sistemih, v katerih pa se lahko _bilanca_ iz dneva v dan pogreza v minus.

Seveda me boste zdej napadli, da zagovarjam neupoštevanje pravne države, a to ni res. Gre za končni efekt delovanja celotnega sistema, ki enostavno ne more delovati idelano. Včasih mora kdo vzeti v zakup kakšen prekršek, da bi preprečil recimo večji prekršek. Če končna bilanca pokaže, da je imel prav, je to za celoten sistem bolje, kot če bi se strogo držal pravil.

Seveda pa tu računam predvsem na tiste, ki zares v dobri veri, da bo bilanca boljša, tvegajo in storijo kaj, kar je na prvi pogled bogokletno, a daje pozitiven rezultat.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Ziga Dolhar ::

Če kdaj kdo stori v pregonu kakšen manjši prekršek, je to mogoče sumasumarum bolje za vse, kot če bi se striktno držal pravil. Pač prevzame nase odgovornost za svoj prekršek, ker oceni, da bo s tem narejenega več dobrega in preprečenega več slabega. Seveda mora tudi on potem odgovarjati za svoja dejanja, ampak če je s tem svojim dejanjem dosegel, da je bilanca celote pozitivna, je vsekakor bolje, kot vztrajanje na nekih umetno idelanih sistemih, v katerih pa se lahko _bilanca_ iz dneva v dan pogreza v minus.

Seveda me boste zdej napadli, da zagovarjam neupoštevanje pravne države, a to ni res. Gre za končni efekt delovanja celotnega sistema, ki enostavno ne more delovati idelano. Včasih mora kdo vzeti v zakup kakšen prekršek, da bi preprečil recimo večji prekršek. Če končna bilanca pokaže, da je imel prav, je to za celoten sistem bolje, kot če bi se strogo držal pravil.


Hja - težava je le, da bo en v tej verigi (policist - tožilec - sodnik - instanca) morda ugotovil, da je nekdo v predhodni fazi storil takšno kršitev postopka, zaradi česar bo tako pridobljen dokaz izločil, ter vrnil zadevo v ponovno obravnavo, novemu sodniku, ki za tako pridobljen dokaz ne bo smel vedeti.

Če se takšna kršitev - namerno ali nenamerno! - zgodi v zgodnejši fazi postopka, je toliko bolj verjetno, da bo zadeva padla. Če pa je policist (tožilec, prvostopenjski sodnik ...) manj zaletav in željan "učinkovitosti", toliko bolj je verjetno, da bo zadeva trdno prestala presojo in prišla do Pravičnega epiloga.

Je pa po svoje kar žalostno, če ne tragično, da zadeve padajo zaradi postopkovnih pravil. Zakaj? Postopkovna pravila so bistveno bolj zaokorožena in zaključena celota, kot to velja za materialno pravo. "Postopek" se (načeloma) da "obvladat". Algoritem, takorekoč, ki ga zmore razumet tudi nekdo, ki se s "pravom" ne okvarja poklicno. Policistom še nekako odpustim, da "vidijo" samo "ZKP" (in pozabljajo na plejado drugih predpisov, nakar po televiziji blejajo, da "nič ne morejo storit"), težko pa razumem, da ga kot tisti, ki se s (pred)kazenskim postopkom poklicno ukvarjajo na najbolj "fizični" ravni, ne uspejo izvrševat.

-- edit: sklep - "učinkovite kršitve" so učinkovite le, če jih spregledajo tudi tisti, ki skrbijo za njihovo izvrševanje in nadzor. Sicer pa so izrazito neučinkovite in pripeljejo do dolgotrajnih postopkov in zastaranj. Postopkovna pravila so bistvena za hitro končanje spora, saj omogočajo predvidljivost postopanja. Po drugi strani pa so to pravila, ki jih je sama sebi postavila država. Če ji ne ustrezajo - naj jih spremeni. Vsekakor je dobro vedeti, ali živimo v pravni ali policijski državi.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

borchi ::

^

fenomenalno napisano, Ziga Dolhar.

(me zanima koliko tistih, ki se sicer zavedajo, da so drugi za take stvari hodili v šole, še vedno ne bo razumelo, zakaj je cutting corners slab za učinkovitost. sploh v high profile zadevah)
l'jga

nevone ::

Seveda, s tem ko nekako legaliziram prekrške stopim na precej tanek led. Kljub temu pa iz lastnih izkušenj vem, da strogo držanje pravile samo ene strani, daje krila tistim, ki pravila konstantno kršijo.

Pravo je v bistvu komplicirano zato, ker se človek stalno prilagaja raznoraznim zapovedim in prepovedim in ga je težko doreči, sploh ker je tudi jezik, ki je osnovno sredstvo pravne stroke, lahko rahlo subjektivno in je zato težko dosegati neko objektivno pravičnost, ki bi jo vsi razumeli kot objektivno.

Tako, da pravnikom prav nič ne zavidam njihovega posla. Celo si upam trditi, da je pravo težja "znanost" kot marsikatera naravoslovna veda. Tam vsaj približno stvari stojijo na svojem mestu. Pisati in izvajati pravila, ki naj bi se jih držal človek je pa hudičevo delo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

kopernik ::

Če je sodnik ugotovil, da ni razloga za hišno preiskavo, potem po mojem sistem deluje, ravno tako kot če bi ugotovil (ob trdnejših dokazih), da razlog za preiskavo obstaja. Skratka, kot laik, razumem algoritem takole:
1) policija (kriminalisti) sledi, zbira dokaze, ipd.
2) tožilec na podlagi zbranega materiala po lastni presoji pelje zadevo do sodišča
2a) policija privede osumljence pred sodnika
3) sodnik pregleda material in zasliši osumljence, ter se na tej podlagi odloči ali zadeva zdrži vodo ali ne

Je tako ali ni tako ? Če je, kateri člen (policija, tožilstvo, sodstvo) je v tem primeru storil napake ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Meje hrambe bioloških sledi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7125781 (18547) AndrejO

Pravna dilema (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14020960 (18586) Ziga Dolhar
»

Meje zbiranja bioloških sledi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
14638683 (35375) kuglvinkl
»

Hišne preiskave pri Mariborskem županu

Oddelek: Problemi človeštva
385538 (4290) poweroff
»

Šturm: Omejitev za sodnike in tožilce (beri: omejitev za odvetnike)

Oddelek: Problemi človeštva
412651 (1920) MadMicka

Več podobnih tem