» »

Vinjeta - jo že imate?

Vinjeta - jo že imate?

««
15 / 17
»»

perci ::

Ne bo. Tujc ne bo v SLO tankal in bo tako prišel čez zastonj, slovenc bo pa v Avstriji plačeval z gorivom (ki ga je pripeljal iz SLO) in se z avstrijsko vinjeto.

WarpedGone ::

Cestnino v gorivo. Pa bo za vse najbolj posteno.

Mogoče, ko to naredi cela Evropa, skupaj s Hrvaško, Bih, Črno Goro in Srbijo.
Če pa to naredimo samo mi, smo pa z eno potezo skoraj vsem turistom podarili brezplačno avtocesto in se odpovedal 70 milijonom EUR, ki jih bomo potem moral plačat mi. Bravo.

Pa še potem mamo problem razločit, kako točno je izraba ceste sorazmerna s porabo goriva. Sej menda hočemo bit pravični, torej tega ne smemo ignorirat. Bo potem cestnina za dizlerje kr avtomatsko za tretjino nižja al bo v litru bencina strošek cestnine nižji kot v dizlu? Kaj pa utekočinjen naftni plin? Pa hibridi bojo mel tut cenej cestnino, a ne? Kaj pa ko bo 50% avtomobilov na elektriki? Boš cestnino porinil v elektriko?

Odpreš še več čudnih situacij, kot pa z vinjeto.
Zbogom in hvala za vse ribe

imagodei ::

@perci,

za tranzit se kamot uvede neka vinjeta, ki jo direkt s tem upravičiš, kar ti praviš, da je problematično. Jaz bi cestnino pravzaprav uredil tako, da bi se deloma plačala pri registraciji avtomobila - tako kot se sedaj plača za non-AC infrastrukturo. Deloma skozi bencin. Za tiste, ki avtomobila nimajo registriranega v Slo, pa seveda skozi vinjete.

To je daleč najbolj pošten način. Pač, cestnine ne bi več ločevali na AC in non-AC; kdor veliko vozi, veliko plača (skozi bencin), kdor pa malo, pa pač tisti pavšal ob registraciji + par fičnikov preko leta ob tankanju.
- Hoc est qui sumus -

Spajky ::

Italijanom znese brez vinjet; avtomat za izdajo kartice pri vstopu in plačilo pri izstopu (pol ljudi manj zaposlenih, kot jih je bilo pri nas prej ... ali pa polnjiva kartica z avtomati za polnjenje na vsaki bencinski pred priključkom na plačljivi del AC pa avtomati namesto ljudi pri vhodu/izhodu iz AC ... ali pa prepaid kartice za isto povsod dobavljive v raznih apoenih ... tretji način pa kar plačevanje z mobitelom ali kaj podobnega (prisloniš mobitel pri vhodu in izhodu, podobno kot na avtomatih za pijačo.

IMHO vse bolj pošteno in več dnarja bi zbrali kot z vinjetami ... zdej pač tisti ki se občasno vozi plača preveč, oni, ki pa je nonstop na AC pa premalo! My2c .. 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

WarpedGone ::

IMHO vse bolj pošteno in več dnarja bi zbrali kot z vinjetami ... zdej pač tisti ki se občasno vozi plača preveč, oni, ki pa je nonstop na AC pa premalo! My2c


- ignoriraš stroške naprav in postaj, ki morajo stat na vseh priključkih
- ignoriraš stroške vzdrževanja teh naprav
- ignoriraš stroške ustavljanja na teh postajah

Ena izmed osnovnih idej je tudi neprekinjen promet. Če se mora vsak ustavit so tu takoj zastoji, dodatno onesnaževanje, nesreče, mrtvi. Mogoče bi res zbrali več denarja, vendar je tak sistem takoj dražji.

Dodaten minus takšnega zaprtega sistema je, da je v upravljalčevem interesu čimmanjše število priključov na AC, ker mora na vsakem priključku postavit postajo in jo nato vzdrževat, kar pa stane. Tako imaš sedaj vzporedno cesto z AC, kjer je priključek vsake pol ure. V primeru vinjet ni razloga da ni priključka na AC za vsako vas ob AC. Sedaj ga seveda ni, ker smo imeli včasih zaprt sistem in so bli priključki precej redki.

Kakorkoli postaviš je vinjetni sistem zmagovalec glede na price/performance/pravičnost/smiselnost.

P.S. Cena vinjet je naračunana tako, da pokrije dinamiko zapadanja kreditov. Če se bo nakapljalo 10% premalo denarja, se vinjete podražijo za 10% in smo spet dobri. Ni treba čisto nič spreminjat samega sistema.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Vinjete so kul - ce omogocajo cimbolj proporcionalno placevanje glede na uporabo. Letne in polletne vinjete niti najmanj.
https://dolhar.si/

WarpedGone ::

Sistem, ki ti omogoča proporcionalno plačevanje stane par milijard EUR. Vinjete so stale par milijonov EUR. To ceno vedno na koncu plačamo uporabniki.
Pravičnost da, dokler se splača vsaj velki večini, manjšina ima pa možnost da je ne izbere sploh. Ne pozabit, da NIHČE ni prisiljen v nakup vinjete.

Edit: Se mi zdi da nekako podzavestno "pravično" enačite s "poceni". V pravičnem sistemu, bi zelo zelo redkokdo plačal manj za cestnino, kot pa plača v sedanjem sistemu, ker bi moral poleg same ceste plačevati še bistveno dražjo režijo pravičnega sistema.

Raje plačam nepravičnih 35 EUR, kot pa pravičnih 50.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

WarpedOne:

Sistem vinjet JE lahko proporcionalen - če seveda obstaja politična volja. S krajšedobnimi vinjetami se ta težava z lahkoto reši.

Sicer pa, ne, "pravičnega" ne enačim s poceni", ampak s "plačilom sorazmernim uporabi". S trenutnim sistemom sam PRECEJ privarčujem, pa se mi vseeno zdi popolnoma nepravičen. Tako da ja, lahko mi očitate hinavščino oz. pljuvanje v lastno skledo >:D. Da nekdo, ki se vozi zgolj občasno, plačuje za uporabo točno toliko kot nekdo, ki vsak dan po AC naredi 100 km (recimo jaz med poletnimi 3 meseci) ...
https://dolhar.si/

Hardstyle ::

Tisti ki tukaj jamrate kako je vinjeta draga in, da se ne splača se vam je tudi cestnina zdela predraga zato ste se švercali ali pa izmikali cestninskim postajam (en izhod prej dol pa je) tako, da ne bluzite. En mesec ne kupiš čikov pa maš za vinjeto ampak seveda... cigarete nujno rabiš.

T0RN4D0 ::

Kakšna neumesna tale s cigareti. Kot da vsi uporabniki avtocest kadijo.

Ne vem, mislim da je za slovence to dokaj ugodna varjanta, ne rabiš nekih kompliciranih aparatov, samo par papkov da čekirajo za vinjete, ne rabip se ustavljat, pa tud če se pelješ po AC dvakrat na leto, ni nek nemogoč strošek.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

WarpedGone ::

Žiga,

Ko boš ob tem da so vinjete nepravične vsakič zraven omenil še, da je cestninjenje regionalnih cest pa še ene 5x bolj nepravično in da če gremo spreminjat eno, moramo hkrati al pa še prej tudi drugo, potem bo tvoja beseda bolj kredibilna. Drugače si navaden polovičar.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ziga Dolhar ::

A very interesting approach to argumentation.
https://dolhar.si/

Zeberdee ::

Za pot čez slovenijo je recimo da 300 km. Dnevna vinjeta bi zatorej morala stati tam okoli 15 €. Toliko je prišla pot Kranj - torovo- lj obvoznica - maribor in nazaj.

Tody ::

Jah primorsko si spustu :)

Zeberdee ::

Ja ne, cestnina na torovem, lukovici in 2x na štajerskem je prišla VEČ kot 7,5 € v eno smer!

Matev ::

od kje se pa navadne ceste financirajo

a te so pa kar zastonj
in se same popravljajo?

seveda jih mi plačujemo

zakaj je za avtoceste potrebno komplicirati in plačevati posebej?

T0RN4D0 ::

Ampak dnevna vinjeta ne sme stati 15€, razen če podražimo letno na miljon eurov. Pravi EU tako. Jst pa pravim da klinc jih gleda, če zamrznejo kakšna sredstva bi mogla slovenija prav tako zamrznit vsa sredstva ki jih plačujemo. Ne bi bili ravno na zgubi na koncu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zeberdee ::

T0RN4D0:
Ja prov. Vsak kurac je ob vstopu in v EU ščitil svoje interese, le mi smo jih tam, kjer ne bi bilo (toliko) treba. Gradimo avtoceste za Madžarsko, Slovaško, Avstrijo, Češko, v bistvu tudi Hrvaško, Italijo, Bosno. Avstrijci nas jebajo s kvotami za prevoz čez Alpe, 23 € plačaš, da prideš v center Berlina, jebamo se za 25 € v eno smer Slovenska meja - Split.

Kako to delajo avstrijci? Jebajo nas v rit, avtobuse, ki jih pri nas najemajo recimo pri TUI za izlete v Dalmacijo na pumpah 100% pregledajo z vsemi zveznimi zakoni, tovornakarje na vsaki pumpi čaka tehtanje in par urne zamude, ker je potrebno pregledat vso dokumentacijo (seveda samo za jugo in ost schweine). A mi se tega ne znamo it. Ne znamo izrabljat lege...

jan01 ::

Kaj komplicirajo. Naj raje za tujce uvedejo dnevno vinjeto(vinjeta(oz pod imenom čista zelena europa za okolje in ceste, ne le autocesto!!) po 100€, oz 99,99€, za domači pa itak plačamo pri registraciji, gorivu... Pa še ekstra hude kontrole(je sploh kdo že videl kontrolorje?) in kazni(kazen tolikšna, da bo italjan kar avto tam pustil>:D
Kaj pa bo naredila evropa? A nas bodo ven vrgli? Politično, evropa ni zadosti enotna še za karkoli večjega, ne pa koga ven vrgli zaradi cestnin...

Zakaj ni vinjeta raje bazirana na registrsko tablico, brez nepotrebnih nalepk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jan01 ()

Phil ::

Ta življenja se bodo z mirno roko pripisala novemu zakonu o varnosti v cestnem prometu in ne vinjetam, neč bat.


No nekomu je le uspelo povezati uvedbo vinjet in zmanjšanega števila nesreč. :)

Icematxyz ::

Italjanski komisar je Vlačiča gledal kot da sta državi tik pred vojno. Si pa kar mislim kaka živčnost sedaj prevladuje ko bolj kot tipkajo na kaklkulator na naši strani bolj so prepričani da s tem kalkulatorjem nekaj more biti narobe in da ne računa prav. To je že smešno.

Smešno pa ni to, da bo vse skup bistveno dražje na koncu. In nevem kdo točn ose bo še smejal če sploh kdo. Aja turisti morda. Pa še to menim da nebodo bistveno ceneje prišli skozi kot sedaj z pol-letno.

Volk| ::

V ponedeljek grem v avstrijo...torej rabim vinjeto za en dan. stvar je v tem da nocem pol celo uro dol čohat vinjeto. Torej kako se gor nalepi da jo pol dol dobis?
nekje sem zasledil neko tehniko ko so slo vinjete gor popali(nepravilno) da so pol lahko prenašali.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

koyotee ::

mal na jopo jo najprej prpopi da se naberejo gor "dlake" :P
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

aljazh ::

Avstrijska vinjeta je poezija za odstranit v primerjavi s slovensko. Meni jo je še vedno uspelo dobit dol v 2-3 velikih kosih, tudi pozimi.

Gavran ::

Baje deluje, če lepljivo stran namažeš s solea kremo preden jo daš na steklo
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Tody ::

Pač ne nalepiš je čist :) samo lih toliko da stoji...

PARTyZAN ::

aljazh: tolk zajeban je avstrijsko dol dobit? Jaz sem slovensko dobil dol v enem kosu ;).

AmokRun ::

Če imaš dve levi roki, je vse zajeban.:P

T0RN4D0 ::

naše niso prov nič lušne dol za devat, čeprav kej pretirano teško tud ni. Samo se pa vse zatrga, in morš potem praskat stran malo :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

djordjevic ::

Avstrijska je precej bolj juzerfrendli za odstranjevanje kot naša, potrjujem.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Icematxyz ::

Evo:

-95 evrov letna
-15 evrov 7 dnevna

Zeberdee ::

Preverjanje vinjete bo zabavno!

Ziga Dolhar ::

Zaradi spremembe vinjetnega sistema pričakujejo 11 milijonov evrov primanjkljaja, vendar je Vlačič pojasnil, da imajo primanjkljaj tudi v obstoječem sistemu. Razmišlja, da bi proračunsko luknjo zmanjšal z višjo cestnino za tovornjake, pri čemer bi uvedli manjše trošarine za slovenske avtoprevoznike.


Upam, da si je tole izmislil/narobe zapisal kak novinar. (No, saj res, da enkrat govori o cestninah, drugič o trošanirah, a pri tem gre verjetno za zatipk.)

Ker, če gre tu za resnično Vlačičevo razmišljanje ... se bo tip še parkrat moral zagovarjati v Bruslju, profesorji Pravne fakultete pa bodo kršitev načel Evropske skupnosti lahko ponazarjali na novem, lokalnem primeru ...
https://dolhar.si/

Double_J ::

100 namesto 50 pa ne bomo dajali...
Dve šivanki...

Icematxyz ::

Sam če sem iskren menim, da bo letna vinjeta v roku 2 let še dražja.

WarpedGone ::

Js na prejšnji strani:
Letos (2009) bodo vinjete torej navrgle okrog 770.000 * 55 EUR + 1.500.000 * 35 EUR = 42 mil + 53 mil = 95 mil EUR. Skratka, 42 milijonov s strani domačinov in vsaj okrog 53 s strani "tranzita".

Predpostavimo, da bo 700.000 domačinov kupilo letno vinjeto kljub podvojitvi cene, količina tranzita se kljub krizi ne bo zmanjšala, vsak turist pa bo v povprečju kupil po dve tedenski vinjeti na leto.

Izid: 700.000 x 95 EUR + 2 * 1.500.000 * 15 EUR = 66.5 milijona + 45 milijona = 110 milijonov EUR

Nam bodo AC podražili za 50%, turistom jih bodo pa za 20% pocenili. Kontrolirali bodo pa itak samo letne vinjete, ki so razvidne že od daleč. Na višku sezone turistov pač ne bodo ustavljal in gledal takeri datumi točno so preluknjani.

Vlačič lepa hvala, lepo si nas prodal.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Baje bodo tedenske vsakic druge barve in bo kontrola lazja.

Icematxyz ::

Jaz se ne strinjam da nas je prodal. Vsak ki je uvajal vinjete je vedel da kratkoročne vinjete bodo. Vse ostalo je sprenevedanje.

Tudi če bi Janšin minister sedaj hodil v Bruselj bi zgodba bila ista. Sam bi poslal Alešiča če sem iskren. Ker je bil zelo pameten pa naj bi se on pogajal.

Lahko pa vstrajamo tako Vlačič kot Janšin minister če bi bil pri tem da pač nič ne bomo spremenili. EU pač ne bi z skladov namenila Sloveniji denarja. Plain and simpel.

Ne strinjam pa se tudi da se bo nabralo več denarja z naslova vinjet. Zato sem mnenja da bo v roku 2 let letna vinjeta še dražja.

WarpedGone ::

Ne strinjam pa se tudi da se bo nabralo več denarja z naslova vinjet

Tega ne trdim, čeprav moj zgornji račun prikaže kao 15 milijonov več. Končna cifra je hudo labilna in odvisna od celga regimenta dejavnikov.

Dovolj je da se 20% (domačih) kupcev celoletnih vinjet "skisa" in se začne zopet furat po regionalkah. Adijo 7 milijonov EUR. Pa da se turisti zadovoljijo s krajšimi počitnicami, da ne bo v povprečju vsak kupu po 2 na leto ampak recimo samo po 1,5. Adjio nadaljnih 10 milijonov in smo že na nižjem izkupičku kot je ocena za letos.

EU pač ne bi z skladov namenila Sloveniji denarja.

Sumim, da bi bila tule tožba na mestu. Dvomim, da se lahko nek komisar usede na denar, ker se mu nekaj ne dopade, sploh ker proti Sloveniji ni bilo uvedeno NIČ.

Hkrati pa pričakujem, da ko bo Švica del EU, bodo tudi od nje zahtevali tedenske vinjete.
Dobro bi bilo tudi najti kak most, tunel in na njega vpeljat mostnino/tunelnino.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Da tudi Švica bi vrjetno morala spremeniti svoj sistem če bi vstopila v EU.

kixs ::

Bolj pametno bi bilo, da bi v celotni EU nasli neko pametno resitev glede cestin. Magari neki bencinski davek, ki bi podrazal gorivo za 2 centa. Vsak bi potem placal toliko kot prevozi in tudi stroskov ne bi bilo nobenih.

XsenO ::

In kdo bi zbiral in določeval kdo si zasluži ta kup 2 centov?
1 + 1 = 1

BigWhale ::

Vsaka drzava bi pobirala zase. Tako kot zdaj trosarino.

BigWhale ::

Torej, ce tankas v nemciji potem itak unicujes nemske ceste in vozis po njih. Prav je, da placas nemcem. Ce tankas v sloveniji, pa placas nam.

Seveda nekaj bo takih, ki bodo tankali v avstriji in se peljali preko slovenije, marsikdo bo pa tak, ki bo tankal na jesenicah in se peljal preko avstrije.

Icematxyz ::

Kaj pa potem trvonjakarji naj plačujejo iste dajatve kot osebna vozila oziroma trvonjakarji in turisti z neevropskih držav ki v dosegu 1 tanka uspejo prevoziti destinacijo naj potem ne plačajo nič?

S tem da preračun lepo prosim. Ne kar rečt 2 centa. Ker dvomim da bi 2 centa pri litru zadoščala. Ker potem bi jaz na bencin obesil eš dodatna 2 centa in bi bil problem zdravstvene blagajne rešen in še dodatna 2 centa in smo pošlihtali pokojnine. ;)

Za to mirne duše plačam 6 c več pri litru bencina. Ampak vrjetno stvari niso tako preproste?

bluefish ::

še najboljši se mi zdi sistem z RF oddajniki ali nekaj podobnega, kjer je res registrirano le toliko, kolikor se prevozi po AC.

Karaya 52 ::

Ne razumem zakaj ni polletne vinjete za 50€.

bond007 ::

Ker jim finančno ne bi zneslo - no sej jim tut zdej ne... Ampak, če bi uvedl polletno za 50€, bi moral verjetno letno podražat za iste prihodke. Ampak če jo podražajo na 100€, potem pa že ni smislelna, saj za ta dnar dobiš že dve pol letne za 2*50€.

dzinks63 ::

Ker bo tako vsak, kateri je mislil kupit pol letno vinjeto, po novem prisiljen kupit letno ali pa je sploh ne bo imel, ene par tedenskih bo težko zadovoljilo potrebe. Očitno so naračunali, da se jim to bolj splača. Najbolj bodo naplahtani motoristi (ali je mogoče za njih vseeno predvidena pol letna?), kateri se vozijo praktično samo pol leta.

Nagi Bator ::

Za tiste 2x kolk se peljem na Kvarner mi ne pade na pamet, da dam 100e !
Bom pac vozil cez Hrvasko. Lepse ceste, hitreje, zanimivejsa pokrajina, pa se boljsa muzika na radiju :D
Pa se vec dnarja bom pustil v Mariboru, ker ne bom vec hodil v Ljubljano. :P
««
15 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vinjeta (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
22348884 (32481) Mare2
»

Odstranitev letne vinjete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5010762 (9262) steklo
»

Folija za vinjeto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10635558 (32720) pegaso
»

Vinjete 2009 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
717559 (5543) Buggy
»

Vinjete: od Ljubljane do Vrhnike 11 EUR!? (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
55637133 (23041) moowy123

Več podobnih tem