» »

"Ta prava" inflacija?

"Ta prava" inflacija?

Bellzmet ::

Zdravo!

Iščem inflacijo za Nemčijo, pa me zanima katera je ta prava:

1. kjer se gleda december prejšnjega leta in december tekočega leta (3,1)

2. ali povprečje 12 mesecev s povprečjem 12 mesecev (2,3)

LINK

?

lp

Thomas ::

Nobena ni "taprava". Odvisno, kdaj jemlješ konec finančnega leta. Če je enako koledarskemu, potem moraš zračunati takole: ((1+mesečma inflcija za januar/100)*...(1+mesečna inflcija za december/100)-1)*100.

Tako dobiš letno koledarsko. Ponavadi se pa računa od istega meseca preteklega leta, plus enega naprej, do tekočega - ne koledarsko.


Naprimer v Sloveniji smo imeli januarsko inflacijo 0,1%, kar znese letno - če bi se tako nadaljevalo v 2008 - okoli 1,2 % na letni ravni. A ker smo/so priračunali januar k lanskim zadnjim 11 mesecem, znese preko 6%.

Zdej pa ti reč! ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bellzmet ::

Aha O.K. se pravi rabim...

Npr. dajem stanovanje v Nemčiji ali Sloveniji v najem in je v pogodbi napisano, da se najemnina 1x letno poveča (vskladi) za inflacijo (npr. v januarju oz. februarju se za % inflacije poveča mesečna najemnina za celotno leto 2008).

Pa me zanima ali je potem splošno jasno da se vzame inflacija na letni osnovi (letni indeks, dec/dec) ali povprečna letna inflacija?
ALI mora biti izrecno napisano v pogodbi, katero inflacijo se vpošteva?

Stopnje:
Link od STAT.SI

lp

Thomas ::

Mislim, da bi v pogodbo lahko dal inflacijo od meseca veljavnosti pogodbe naprej. To bilo kar okay.

Je pa reč zanimiva tudi s teoretičnega stališča. Saj je inflacija odvisna od tega, s ceno katerih artiklov jo definiraš. V splošnem se to dela za neko "košarico dobrin", ki je tajen podatek zavoda za statistiko. A kadilci imajo drugačno inflacijo od nekadilcev, veliki uporabniki RAMa pa se soočajo z deflacijo.

Poleg tega, boljšanje nekaterih artiklov, (tudi RAMa, navsezadnje) v izračunano inflacijo ni vključeno. Boljšanje pomeni pravzaprav deflacijo. A uran, ki ga kupujemo, ima zaradi svoje narave nepreklicnega razpadanja, vgrajeno nekakšno naravne inflacijo.

Inflacijo je težko pravilno odmert.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

fosil ::

"Ta prava" je tista prva (torej 3,1). To je letna inflacija, torej koliko so se cene povečale v enem letu. Ta inflacija se tudi objavlja v medijih, uporablja pri obrestih in podobno.
Vprašanje sedaj je samo ali gledaš inflacijo za leto 2007, kar je dec/dec ali recimo od dneva pogodbe (npr. mar/mar).
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Bellzmet ::

@thomas: no inflacija je predpisana (življenske potrebščine) in tista je uradna. Če bi vsak jemal svoje dobrine v košarico ne bi nikamor prišli oz. bi vsak prišel do svoje inflacije. Se pa strinjam, da je zadeva zelo prilagodljiva. Za osebne potrebe pa lahko kdo tudi RAM-u pripiše večji ponder.

Hja mogoče sem malo zakompliciral s temi pogodbami...sem mislil bolj v tem smislu, da če v pogodbi ni opredeljeno točno katero inflacijo se vpošteva in potem jaz vzamem po lastni izbiri letno dec/dec (ki je višja). Ali lahko kdo izpodbija, da je tista "ta prava" povprečna na letni osnovi, ki pa je za 2007 nižja?

No sej Fosil je že odgovoril na to, samo bi se rad prepričal.

lp

Avby ::

"taprava inflacija" te dni divja v neki Afriški državci se mi zdi.

100.000 % na povprečni ravni. Na določene posamezne izdelke pa 250.000 %. Vsaj zdi se mi da je tako pisalo.

Hammer123 ::

V Zimbabve-ju pod Mugabejem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
722148134 (11192) kombinezon
»

Finančna matematika

Oddelek: Šola
101447 (850) bobby
»

Dinarji, marke, tolarji, ojro...

Oddelek: Loža
1611432 (4508) BuDi79

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821476 (17678) Mavrik
»

Vrednost tolarja 1992 in 2006

Oddelek: Loža
248292 (7755) CaqKa

Več podobnih tem