» »

Vrednost tolarja 1992 in 2006

Vrednost tolarja 1992 in 2006

somebody16 ::

Lep pozdrav!

Imam eno statistično vprašanje. Upam, da mi boste znali odgovoriti ali pa me vsaj napotiti v pravo smer.
Recimo da je leta 1992 (leto gor ali dol) nekdo zaslužil 10.000 tolarjev. S kakšno vrednostjo bi bilo to primerljivo sedaj. Je to še vedno 10.000 tolrajev in lahko za to kupi enako kot takrat ali je kako drugače. Torej koliko bi nekdo moral zaslužiti letos, da bi bilo to enako (po vrednosti) 10.000 iz leta 1992.

Rad bi izvedel za kolik ose je zmanjšala vrednost tolarja, če se je, v zadnjih 14, 15 letih.

Kam bi se lahko obrnil za ta podatek.

Hvala!

krneki0001 ::

Preračunaj, koliko bi bilo to mark takrat in potem prevalutiraj v evre in preračunaj še danes. Marka je bila takrat okoli 70 sit, torej si za to dobil dobrih 140(142,8) mark, kar je bilo ob konverziji približno 70 eurov.

Če pa pogledaš danes, pa dobiš za 10.000 sit samo dobrih 40 eurov(41 in nekaj), tko da je tolar vseeno zgubil ogromno na vrednosti.

kekz ::

Napačno razmišljanje!

Marke (oz. kasneje evri) imajo tudi inflacijo. V 15 letih pri povprečno 3% letni stopnji to znese 56%.

kekz ::

Za tolarje lahko po mojem občutku, za zadnjih 15 let, čisto na pamet znesek kar potrojiš.

matvoz ::

hmm.. najlazja varianta.. leta 1992 je bilo vrednih 10 jajc 100 SIT.. (kmeckih.. mogoce tudi v trgovini)..

ZLOky ::

Mogoče ti bo tale slika kaj pomagala.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

Na sliki zgoraj me je zmotilo malo bolj tisto glede bencina, kjer piše:


Namreč piše, da je bil bencin leta 91 preračunan v tolarje 134,20. To je preračunano iz evre v SIT po zdajšnjem tečaju, morali bi pa vzeti takratnega, se pravi iz marke v SIT, se pravi 1,09 marke je bilo takrat preračunano v SIT (1,09*70) 76,30 SIT in ne 134,20. Se pravi, da se je bencin podražil za približno 3,25 krat.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

kekz ::

Kako je lahko bencin 1991 stal 18,2 dinarja in potem dalje preračunano v 134,2 SIT (ali tudi 76,3 SIT)?
Kot vemo so denar konvertirali 1 dinar -> 1 tolar in to ravno nekje v tistem času. Nekaj ne štima.

Glede na to, da je imel dinar hiperinflacijo, bi s kakšnim mesečnim zamikom bencin moral imeti večjo ceno v dinarjih kot v tolarjih?
Največji bankovec, ki ga imam v lasti je 100.000.000.000 dinarjev (sto milijard), je pa nekoliko kasnejšega datuma :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

LoneWolf ::

Pismo, ampak enim se sanja ne, kaj je to inflacija. Cene jajc in bencina imajo komaj kaj zveze s tem, kot da se cene dobrin ne spreminjajo s casom. Poglejte si samo, kako so se spremenile cene bencina v zadnjih 15 letih v kaksni bolj stabilni valuti, npr. USD.

Statisticni urad republike Slovenije ima konkretne podatke o inflaciji od osamosvojitve naprej, nudijo pa celo online izracun revalorizacije tolarskih sredstev med dvema datumoma. Ekvivalent 10.000 SIT z dne 1.1.1992 je na danasnji dan 58.890 SIT. Kako se je gibala inflacija od leta 1991 do danes, imate tule.

kekz ::

U, ali je možno, da je bila l 1992 še taka inflacija?
Če vnesemo datum 1.1.1992, dobimo danes približno 6x večji znesek,
če vnesemo na polovici leta 1.6.1992, dobimo pa danes samo dobrih 3x večji znesek.
Med 1.6.1992 in 1.1. 1993 pa ni več velike razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

LoneWolf ::

Klikni se na drugi link. Leta 1992 smo imeli zelo konkretno inflacijo. Tisto leto po osamosvojitvi je bilo financno precej burno, menjava valute, tolarski boni, pa vse to.

kekz ::

Cene jajc in bencina imajo veze z inflacijo!
Inflacija je poenostavljeno rečeno procentualna sprememba cene nekega nabora artiklov.
Inflacija ni spremeba razmerja vrednosti dveh ali več valut! Malokdo sploh pomisli, da ima evro in druge valute tudi inflacijo.

Jaz sem nekoč vrgel zavarovalnega agenta skozi vrata, ker mi je prodajal 25 letno življensko zavarovanje z garantiranim donosom vezanim na nemško marko +80% (~ D+80%).
Razložil sem mu, da ima tudi marka (ali zdaj evro) ob 3% letni inflaciji v 25 letih 110% inflacije. Tisto, kar mi je ponujal on, je čista izguba.

LoneWolf ::

Seveda so cene in inflacija v povezavi, gibanje cene nekega konkretnega izdelka v preteklosti pa se zdalec ni indikator inflacije, tu zraven je bilo se ogromno drugih vplivov, od dnevnih, sezonskih, politicnih, razmerja med povprasevanjem in ponudbo etc etc. Gledat cene jajc v zadnjih 15 letih in sklepat na inflacijo je neumnost. Ce bo jeseni spet pticja gripa bomo imeli hiper-deflacijo, ali kako?

somebody16 ::

LoneWolf:

To sem iskal. Hvala! Sem gledal po statističnem uradu ampak mi nekako ni uspelo priti do tega izračuna.

tomaz 06 ::

Brez skrbi da je denar manj vreden. Za 10 k danes ne dobis vec skor nc, se pred 5 leti pa je to bil denar. Skoda da so nam place ostale tamkjer so ble pred 5 leti... prokleta drzava.

Ajvan ::

ja place so ble takrat okrog 100K, in glej ga zlomka tud dons so cca 100K
ob tem da je šel tolar dol cene gor, dbp pa raste??? wtf; a bi kkšn ekonom to mal razložu
Najbl neumn se najbl dere

Buldožer ::

@tomaz 06
eden glavnih vzrokov inflacije je dvig ravni plač in pa tudi ponudbeni šokli(dvig cene nafte naprimer).

Drgač pa morš računat, da je tistih 10k iz leta 1992 vredeno še več kot 58.890 danes, ker bi od takrat do danes lahko z njimi marskej zaslužu.
Več glav več ve. No, ni nujno!

matvoz ::

Recimo da je leta 1992 (leto gor ali dol) nekdo zaslužil 10.000 tolarjev. S kakšno vrednostjo bi bilo to primerljivo sedaj


to je bilo vprasanje.. ne vem, zakaj bi bila primerjava cene jajc takrat in danes taksen problem..

kekz ::

Hm, dvig plač je po mojem prej posledica kot vzrok inflacije. Če inflacije ni, si kar dviguj plačo, če moreš, pa bo po vsej verjetnosti firmi kmalu pošteno škripnilo, ker ne bo kje vzeti denarja.
Če je ta firma država, bo proračunski primankljaj, da glava boli.
Zato rabiš seveda dodaten vir sredstev. V Jugi je bila to primarna emisija. Če je denarja zmanjkalo, so ga še malo natisnili, pa so ga imeli. Pa imaš inflacijo, čedalje več denarja za skupno približno enak obseg vrednosti.

Buldožer ::

@kekz
Če hočeš, da mal argumentiram;
Podjetja ne dvigujejo plač kar tako, ampak zaradi dobrega poslovanja oz. dobička in kadar gre celemu gospodarstvu se poveča raven plač in zato imajo ljudje na voljo več denarja za kupovanje, ker ljudje več povprašujejo, trgovci dvignejo cene in to je inflacija!
Da se je inflacija v Sloveniji zmanjšala, so pač zaslužni centralna banka in finančni ministri.
Več glav več ve. No, ni nujno!

Matev ::

jaz se spomnim časov ko je bila povprečna plača okoli 20k sit
in ko je bila plača 50-60sit

še pred 5-7 leti nazaj je bila povprečna plača okoli 100k sit

kekz ::

Hm. Trenutno nam gre v Slo povprečno najbolje do zdaj in tudi največ zapravljamo. Kljub temu pa (skoraj) nimamo inflacije.
V preteklosti je bilo vse obratno.

Inflacija je po eni strani kot motor (ali celo požar). Ko enkrat vžge, potem teče in ga ni enostavno ustaviti.

kekz ::

Jaz se spomnim, ko si za 100 dinarjev dobil skoraj 20 l bencina, ali pa, ko je bila marka 7 dinarjev (ne Markovićevih, ampak dosti prej).

Matev ::

takrat ko je bil tolar/dinar enak avstrijskemu šilingu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

CaqKa ::

to se še pa jaz tudi spomnim :)
pol je pa kr naenkrat bil deset.. pa je počasi rastel na tam 16.
samo 10k iz 92 da je danes to cca 60ksit to se mi pa zdi .. huh.. tam ene trikrat bi še verjel.. ne pa faktor 6.. si nisem predstavljal da je toliko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Finančna matematika

Oddelek: Šola
101429 (832) bobby
»

Dinarji, marke, tolarji, ojro...

Oddelek: Loža
1611402 (4478) BuDi79

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821268 (17470) Mavrik
»

Jugoslavija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8821876 (16721) Aston_11
»

SIT - SLO Tolarji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9516630 (14400) [D]emon

Več podobnih tem