» »

LCD monitor, da ali ne ?

LCD monitor, da ali ne ?

MrStein ::

Razmišljam o nakupu novega monitorja.
Ciljal sem na LCD (ker je pač "v modi"). Tam 20-24 colov.

Ampak bolj gledam, bolj me boli glava:
- slab vidni kot (tudi na S-PVA, mam ravno HP LP2465 pred sabo)
- slab kontrast
- slab razpon barv
- zamuda slike
- raztegnjene slike (4:3 na 16:9 ekranu, to sicer ni krivda LCD tehnologije)
- počasen refresh

A naj rajši še potrpim eno leto ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

v enem letu se zadeva ne bo ravno na veliko spremenila. LED se bodo verjetno pocenili na bolj sprejemljive cene.
Čudno mi je, da te moti vidni kot pri S-PVA. Slika od strani res ni 100% taka, kot ob gledanju naravnost, vendar ji je blizu. Morda je problem bolj očiten pri velikih zaslonih, saj pri mojem 17" S-PVA slika izgleda tudi od strani skorajda enako. Je pa to vsekakor subjektivna reč vsakega posameznika. Morda si glede tega oglej še kakšen ekran s S-IPS in primerjaj.
Za dober kontrast in prikaz barv je S-IPS že skorajda obvezen, zamude slike ne verjamem, da boš ob vsakodnevni uporabi opazil. Osveževanje pa menda pri LCD ne igra vloge (čeprav imam vseeno nastavljeno na monitorjevih max 75Hz).

Oglej si Dell 2007WFP, ki ima S-IPS panel. 2407WFP je pred kratkim dobil naslednika 2408WFP na katerega poglobljene teste se še čaka.

Glede na podane "zahteve" pa se očitno ukvarjaš z grafičnim oblikovanjem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

MrStein ::

- kot gledanja
na razdalji 3/4 metra pod kotom 45 stopinj je leva (bolj oddaljena) polovica ekrana več kot očitno manj svetla (za omenjeni HP LP2465)
(a je TN še hujši ?)

- "Osveževanje pa menda pri LCD ne igra vloge"
mislim na parameter, ki ga s takim veseljem oglašujejo (in ima malo veze z realnimi vrednostmi)
Aha, "odzivni čas" se mu reče.

- Dell 2007WFP ali 2407WFP ?

Glede na podane "zahteve" pa se očitno ukvarjaš z grafičnim oblikovanjem?

Ne, samo ne vem zakaj bi pol plače dal za monitor, ki je v vseh pogledih slabši od CRT-ja, ki ga imam (razen velikosti).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

zamude slike ne verjamem, da boš ob vsakodnevni uporabi opazil.

Drugi so opazili.
Zdaj ko vem zanjo, bom jo sigurno opazil. In me bo bodla v oči (psihološki efekt, včasih je ignorance res bliss)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nejcek74 ::

- vidni kot se mi ne zdi problem, sedim pred 30 inčnim monitorjem in ni opazne razlike med barvami na sredini slike in tistimi na robovih
- kontrast: upoštevaj da je za CRT-je boljši temen prostor, za LCD-je pa normalno osvetljen delovni prostor
- razpon barv: LCD monitorji nimajo nujno slabšega razpona kot CRT monitorji. primerjava Nec 2690 Wuxi : Liyama VisionMaster Pri LCDjih je odvisen od kvalitete osvetljevalne luči.
- zamuda slike: razen posameznih igralnih izkušenj večina ocenjevalcev ne verjame vanjo, jaz je do sedaj še nisem opazil
- razteg slike: ne obstaja, napačna nastavitev na kartici
- osveževanje: ne oapziš ker je slika dovolj stabilna, problem je ker ni ugasnjene slike kot pri CRTju
- aha enakomernost osvetljenosti: preberi si teste odvisno od kvalitete monitorja, možne poškodbe (premik) pri transportu, važna je kvaliteta osvetljenosti

Preberi si tale zelo obsežen članek, ki obdela nekaj mitov o monitorjih klik. Je že malce star članek, vendar opiše vse kar te zanima.

Boš pa moral poseči po monitorjih višjega cenovnega razreda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

bluefish ::

da, od strani je slika res malenkost svetlejša. In res je, TN ekrani so obupni (sploh večji modeli, kjer se pozna še sto drugih nepravilnosti).

Odzivni čas (podatek v reklamah) je veliko odvisen od tega, kako je merjen. Pri igrah se morda res opazi, vendar pa sam nimam težav z gledanjem HD filmov. Igram pa le strategije in tako se s tem niti ne obremenjujem, kot nekateri "prvoosebneži".

Dell 2007WFP je 20" model in ima S-IPS panel, 2407WFP (24") pa S-PVA. Za 2408WFP pa še ne vem, bo pa na voljo v kratkem in bi bilo morda dobro počakati nanj. Se pa ozri še po Nec-ih. Menda za svojo ceno ponujajo veliko tudi v višjem razredu.

Eden od "zdravstvenih" razlogov za LCD je morda to, da ne obremenjuje toliko oči. Če si zadovoljen s CRT-jem pa morda nakup LCD-ja res ni smiseln. Seveda pa boš za kvalitetnega in velikega dal kar nekaj denarja. Po drugi strani so TN paneli, ki so najbolj razširjeni, poceni, vendar pa je slika daleč od tega, kar imaš sedaj. Takoj boš opazil neenakomerno osvetlitev, nerealno reprodukcijo barv, slab kontrast,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

MrStein ::

nejcek24:
- zamuda slike: razen posameznih igralnih izkušenj večina ocenjevalcev ne verjame vanjo, jaz je do sedaj še nisem opazil

Nič ni treba verovati, to je v laboratoriju izmerjeno dejstvo. Pa zraven piše tudi, kak doma "izmeriš", na preprost in očiten način.

- razteg slike: ne obstaja, napačna nastavitev na kartici

4:3 na 16:9 gre le z raztegom (ali rezanjem)
In nima direktne veze z LCD tehnolgijo, zato naprošam vse, da se o tem več ne meni in se opravičujem, da sem sploh omenil to zadevo.

- osveževanje: ne oapziš ker je slika dovolj stabilna, problem je ker ni ugasnjene slike kot pri CRTju

Napačen izbor besed. Mislil sem na "odzivni čas".

blueFish:
Pri igrah se morda res opazi, vendar pa sam nimam težav z gledanjem HD filmov.

Ja, ker imajo 24 fps, torej ~40 ms na sliko, kar zmore čist vsaki "klumpački" LCD. Pri 60 fps streljaški akciji pa je druga zgodba. (pa ravno za tretje tisočletje sramotnih 24fps je problem filmov... off-topic)

Aha, sem mislil, da si se zatipkal... Hmm, 800 EUR za 2408WFP, to pa rabim prej močne razloge :O
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

ja, toliko :D . Sedaj vidim, da ima S-PVA matriko. Se pa cene 24" vrtijo okoli te cene. Lahko premisliš o 22" modelu, vendar so ti v veliki večini TN. Potem pa je le še 20" in navzdol.

Mimogrede, lahko tisto o domačem "merjenju" na kratko prevedeš, ker nisem ravno podkovan v nemškem jeziku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

nejcek74 ::

Se opravičujem, očitno sem narobe razumel naslov teme ki si jo odprl, pravilen naslov bi bil: Kako sem pameten ker še vedno uporabljam CRT in si nisem kupil LCD. Imel sem napačen občutek, da potrebuješ podatke ob odločitvi o nakupu monitorja.

Ampak si morem kaj:
Če si malo ogledaš prvi link, ki sem ga dal boš v njemu opazil možnost primerjave Game rendering, kjer je prikazan t.i. Ghosting, ki se pojavlja na LCD. Verjetno je to tista stvar, ki najbolj moti ljudi ki igrajo. Pri input lagu pa je tako, seveda obstaja, vendar je obstaja tudi debata o tem ali smo ljudje sposobni zaznati razliko 50 milisikend (50 tisočink sekunde). Normalen človek naj bi imel zakasnitev med zaznavo in reakcijo 250 milisekund. Bolj verjetno je, da te moti večja resolucija ali fizična velikost ter posledično drugačno obnašanje kazalca miške. Upoštevaj, da pogosto klikamo na osnovi občutka za to, kje je miška in ne na osnovi tega kje vidimo kazalec (tudi zaradi zakasnitve, ki jo imamo ljudje sami vgrajeno). Mogoče za začetek nekaj časa uporabljaj željeno konfiguracijo, potem pa še enkrat oceni ali te res moti.

Če pa potrebuješ razloge:
- večja delovna površina
- boljše barve
- bolj mirna slika, ki manj obremenjuje oči
- manjša poraba energije
- zaseda manj prostora na mizi

Seveda, imajo pa tudi slabe lastnosti.

bluefish ::

drugače pa si lahko tudi ogledaš temo, kjer je že nekaj govora o nakupu 24" zaslona.

MrStein ::

blueFish:

Mimogrede, lahko tisto o domačem "merjenju" na kratko prevedeš, ker nisem ravno podkovan v nemškem jeziku.

Priklopiš na PC en CRT in LCD v "dvoslikovnem" načinu. Monitorja daš en zraven drugega.
Potem eno okno premakenš na sredino, da je pol na CRT, pol na LCD in ga potem premikaš gor-dol.
Če je kaka zamuda, se takoj vidi. Članek priporoča tudi zamenjavo priključkov, da se izključi morebitna zakasnitev v kartici.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

nejcek24, kaj se razburjaš ?
Zamudo slike so odkrili Nemci. Prisegam, da nimam nič s tem. Če se z njihovimi ugotovitvami ne strinjaš, se zmeni z njimi.
Za razteg sem itak napisal, da je off topic.
Plus še lastno napako sem navedel in popravil.
(povzetek mojega pisanje po tvojem prvem postu)

Res ne vem, kje ti tu vidiš pametovanje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Phoebus ::

Mislim da hudo pretiravaš. A ko kupuješ nov avto daš tudi pol riti v star avto da primerjaš kako se sedi? In itak- tisto, na kar smo navajeni nam je bolj udobno, torej bo novo slabo.

Greš v trgovino in se postaviš pred monitorje...in gledaš, slika katerega ti je kul. Pogledaš še ceno in če ti ženska dovoli, kupiš in odneseš domov.

MrStein ::

blueFish, tule pa je podoben članek v angleščini : Contemporary LCD Monitor Parameters/ Input lag.
Piše tudi kak izmeriš zamudo v milisekundah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

no, po branju se mi sicer zdi, da zadeva v resnici ni tako katastrofalna. Če LCD in CRT primerjaš in gledaš enega ob drugim, potem se zamik vidi, drugače pa ne.

Pujcek ::

MrStein, ocitno je da si tole temo odpru ker hoces sam sebe prepricati da ne rabis novega monitorja ker itak noben ne bo niti do pasu dosegel tvojemu crt-ju...
:)

MrStein ::

Ne, monitor bom kupil. Sem le mislil, da se lahko prej malo informiram o stanju, ne da bi vsake pol ure prišel nekdo z živčnim zlomom.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Senitel ::

Tako kot pri vseh monitorjih... Zadevo si pač ogledaš kako se obnese preden kupiš pa je.

dela ::

Kot bivši uporabnik low-end CRTjev in trenutni uporabnik low-end LCDjev, lahko rečem, da večino slabosti nisem opazil ali sem se na njih navadil. Če zaigram kakšno streljačino (ravno sem preigral FarCry) ne vem, kje bi naj bil problem LCDjev napram CRTjem, sem pa prepričan, da bi jo takoj opazil, če bi monitorja uporabljal naenkrat.

Tako sem zadnjič za hec postavil očetovega SM 913V poleg svojega SM 740N (v dvozaslonski način) in res odkril, da je barvna reprodukcija pri obeh precej zanič (oba TN) - 740N ne zna pravilno prikazati bele barve, ampak je umazano-rumenkasto bela, 913V pa ne zna pravilno prikazati črne barve - je bolj temno siva, pa tudi neenakomerna osvetlitev se veliko bolj opazi kot pri 740N. Poanta tega je, da sem še vedno zadovoljen s svojim monitorjem, čeprav _vem_, da prikazuje belo barvo precej slabo in da ima verjetno še ogromno ostalih opaznih pomanjkljivosti, a meni so opazne le, če ga postavim poleg monitorja z boljšo matriko ali pa TN monitorja, ki je pač v nekaterih lastnostih boljši.

Problemov z vidnim kotom pa tudi nimam, razen z vertikalnim, če gledam kak film s postelje, potem pač monitor podložim, da je nagnjen bolj naprej-dol (nima nastavljivega stojala), pravzaprav pa niti ne vem, zakaj bi kdo hotel (ali bil primoran) gledatu na monitor s kota 45° ali več (horizontalno).

Saj se človek zaveda, da je zunaj še na tisoče boljših monitorjev in to, a ko enkrat neha gledati vidne kote, barvno reprodukcijo napram ostalim monitorjem (ki jih ni v bližini) in se držati za glavo in dejansko prične z delom/zabavo pa tudi najcenejši TN nekako zadovoljivo opravi svoje delo. Problemi so bolj v obsesivno-kompulzivnem obnašanju, se mi zdi (vsaj pri meni je tako), zato bo moj naslednji monitor (ali več le-teh hkrati) 99% TN.

Bolje gre vedno, slabše pa tudi. Seveda pa je to samo moje mnenje, jaz težav ali občutka nezadovoljstva pri delu s TN monitorji nimam, če bi jih imel, bi tudi sam kupil kaj drugega.

Tr0n ::

LCD monitor, da ali ne ?
Itaq da LCD. WTF?

SmeskoSnezak ::

Če nočeš met krš robe, kot praviš, boš mogel malo bolj sežt v žep, kot pa samo polovico plače. Bolši monitorji od 20" dalje pa so nekje od 500€ navzgor, da ne omenjam profi zadev, ki te pridejo krepko prek 1000€. Jaz sn lani(al bo že predlani) ujel en dober nakup z LG LC2000C-SF, ki je stal borih 350€. Zadeva je men kar lušna in še vedno lepo dela. Vic je nastal, da tega monitorja sploh ne morš več nikjer nabavit, except v tujini mogoče. KLIK za mojo temo. Sicer pa obstajata še dve temi o velikih lcd-jih, mal si še tisti dve poglej za nasveti.
@ Pusti soncu v srce... @

Brane2 ::

ČE nimaš ravno kakega ultraposbnega CRTja, potem bo verjetno prehod na LCD korak naprej.

Le malo pozornosti bo treba pri izbiri.

Nismo vsi po isti štanci delani in nas motijo različne stvari. Men recimo ne moti pretirano malo ožji kot gledanja, me pa moti zakasnitev.

Tako imam dva Syncmastra 204B, ki mata majčkeno "žametne" barve ( odvisne od kota gledanja) , sta pa solidno hitra.

In sem povsem zadovoljen. Kontrast je ohoho, slika je ap OSTRA in kar je še pomembnejše NE CVETI. Resda so pixli neupodno ostri, a to reši pač malo močnejši antialiasing fontov.

Dokler nekdo ne pogrunta LCDja s trikotnimi pixli ... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse o LCD od A-Ž (strani: 1 2 3 4165 166 167 168 )

Oddelek: Kaj kupiti
8372981373 (46209) hariscorale
»

kateri 22" lcd monitor? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Kaj kupiti
35849637 (21282) silo
»

Vsi S-IPS in PVA LCD monitorji ki se dobijo pri nas

Oddelek: Kaj kupiti
196650 (5414) Zheegec
»

Kateri 24" lcd kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
283145 (2416) Tugo

Več podobnih tem