» »

MacBook Air

MacBook Air

MacRumors.com - Na letnem januarskem MacWorldu je Steve Jobs danes naznanil najnovejši ultra lahki prenosnik MacBook Air.

Pri debelini med 1,9 in 0,4 cm, teži 1,36 kg in 13,3-palčnem LCD zaslonu z osvetlitvijo LED ga lahko dobesedno spravimo v kuverto. Prenosnik je brez interne optične enote, seveda pa ima množico brezžičnih modulov. Naprava ima tudi multitouch trackpad, s katerim je mogoče izvajati poteze z več prsti naenkrat, pri čemer združljive aplikacije temu primerno odreagirajo. Za podatke skrbi 80 GB 1,8-palčni trdi disk, ki ga je mogoče zamenjati za 64-gigabajten solid state drive, ki še dodatno pohitri dostop do podatkov in izboljša življenjsko dobo baterije (privzeta znaša 5 ur). Del osnovne opreme je tudi 2 GB pomnilnika.

Cene se začnejo pri 1799 dolarjih za modele s klasičnim trdim diskom in 2799 dolarjev za različice s SSD različice. Galerija slik.

271 komentarjev

««
«
1 / 6
»»

gruntfürmich ::

vsaka čast inžinirjem, ne stivu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zheegec ::

Kdaj pride pa ultra lahki model? >:D

Anyway, super dizajn, sicer sam prenosnik tudi približno ne doseže Vaio TZ (sem pričakoval, da bo v tem stilu), tako da dejansko NE spada v kategorijo ultra-lahkih prenosnikov, tisti so 1Kg in manj.

Je lep, ampak nič posebnega.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Bistri007 ::

Applova verzija EEEja, četrtino težja in OSEMKRAT dražja :O
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

borchi ::

> Applova verzija EEEja, četrtino težja in OSEMKRAT dražja

drugače pa sta popolnoma primerljiva... :\
l'jga

AnWar ::

Uff kok je to tanko, se malo pa bom lahko uporablja za zobotrebce.:D
[Asus ROG Strix SCAR III]

Rauby ::

Zakon. Dober design. Vendar mislim da pri temule prenosniku ne moreš nič sam zamenjati. :(

borchi ::

ne vem pa komu je MBA namenjen oz. kdo ga bo kupoval...

no, sej, tut za iPod Touch-a sem mislil, da ga ne bo nihče kupoval... :8)
l'jga

Mavrik ::

Bilo je precej pritožb, ker zadeva nima ethernet porta.
The truth is rarely pure and never simple.

Icematxyz ::

Nimaš kaj:

Kapo dol.

Zheegec ::

Zadeva nima ničesar, tako da ga ni problem stlačiti v tako tanko ohišje. Vaio ZT recimo ima 2xUSB, FW, LAN, 56k, WLAN, BT, čitalec kartic in čitalec prstnih odtisov, LED X-black 1366x768 (16:9) ekran, C2D ULV procesor, 2GB RAM in 100GB HDD ter DVD+/-RW, ohišje iz carbon-fibre, pa ima 1Kg, stane pa 2400€ v Slo. Aja, mala baterija zdrži 8h, velika pa ~12h.

Podoben model je bil zunaj že 2 leti nazaj... Sedaj pa je Apple na trg izdal "inovacijo".

[edit] Opcijo SSD ima Vaio že cca 9 mesecev.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Rauby ::

Tudi če ni inovacija in je slabši kot kakšen Vaio ZT se bo bolje prodajal. V to ni dvoma >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rauby ()

Spc ::

Kak je pa to tanko 8-O

NORO.
 

LordPero ::

Na žalost res. To pa zato, ker je trend slave trg postal večji od inteligent/power user/geek trga.

(lol, dejansko sem dobil besedno zvezo 'power geek', ql :D)
LordPero

strictom ::

Vaio je grd pa debel. Ta je pa lep pa tanek. Če bi mel denar bi ga kar kupil!!!1
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Zheegec ::

Ja nekako pač moraš optično enoto noter stlačit. Je pa lažji, z boljšim ekranom, boljšo baterijo, boljšim ohišjem, več priključkov...
Lepota je pa stvar okusa;

"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Matek ::

Kdaj pride pa ultra lahki model?

Anyway, super dizajn, sicer sam prenosnik tudi približno ne doseže Vaio TZ (sem pričakoval, da bo v tem stilu), tako da dejansko NE spada v kategorijo ultra-lahkih prenosnikov, tisti so 1Kg in manj.


Glede vecine specifikacij se strinjam, ceprav bi ti lahko oporekal, da ima MacBook Air hitrejsi procesor (kar precej vpliva na porabo), osvetljeno tipkovnico, multitouch trackpad, malce boljso graficno in DVI-out, ampak ajd, se bom se kregal, se strinjam, da je overall TZ boljsi.

Ampak glede teze nimas prav. Sicer mozno da gledam kaj narobe, ampak sam sem tule izbral TZ serijo in pri vseh je bilo v specifikacijah navedeno, da tehtajo 2.7 lb, torej dobrih 10 dek manj od Aira. Tudi ThinkPadi X61s tehtajo malo cez 2.7lb, tako da se mi zdi cisto primerljiva masa. Pod 1 kilogram so tisti res ekstremni laptopi, ki jih delajo bolj za podiranje rekordov.

Pa da ne omenjam, da Air stane 700 EUR manj od TZja, s katerim ga primerjas.

EDIT: Glede komentarja o ultraportable masinah - ce gres na Sonyjevem sajtu pod kategorijo ultraportable, ti ponudi tudi 13" SZ modele, ki tehtajo do 4 lb.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

FastWIND ::

@ALIEn3001

Mešaš jabolka in hruške ups tale pregovor je malo neuporabna pri Applih ...

Vaio TZ - ja lahko primerjaš samo in edino z MacBook - om in ne z MacBook Air, ki je pač najtanjša izpeljanka prenosnika do sedaj...

Sicer pa tako ali tako nima smisla polemizirat in delat primerjave, dokler ne more OS-X spravit na PC - ja---

MacBook

Vaio TZ


MacBook Air



Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Zheegec ::

Ja, TZ ima res 1.2Kg z 9-cell baterijo vred.
Samo ne pozabit, da optična enota naredi veliko razliko v teži.

FastWIND - ne, primerjam dva ultra-portable prenosnika, vse razlike sem že napisal zgoraj.

[edit] te slike so bolj tako-tako, moral bi primerjati enega ob drugem. Upoštevaj, da Macbook Air nima nobenih priključkov...

edit - odstranjen flamebait.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

CaqKa ::

em.. tole se mi pa kar sline cedijo.. čeprav.. jaz bi še imel touch lcd :>

dejanslo ::

@alien ti si samo napisal, v čem je tz boljši, ostalo si pa zamolčal. v času tipkanja me je matek že prehitel, zato ne bom ponavljal..

meni bi pa overall mba bolj ustrezal kot tz. če je pa boljši, pa bo pokazala praksa, ker za zdaj razen specsov o njem ne vemo nič pametnega..


edit: ta črn keyboard se mi pa dopade vedno bolj
There`s More Than One Way To Do It

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejanslo ()

ripmork ::

hudo dobro izpade...je pa cena kar zasoljena, za le malce več že dobiš macbook pro-ja.

FastWIND ::

Nisi mi odgovoril zakaj ne bi mogel primerjat Vaio TZ z MacBook - om.

In ja pač sem uporabljal Windowse Xp , začel pa s 3.11, zadnje leto in pol sem na OS - X in na podlagi tega bi že lahko delal sklepe o enem in drugem, v nasprotju s tistimi, ki so OS -x videli na netu in v trgovini.

Zheegec ::

Dejanslo - Ja Air je tanjši, tako kot oglaševano. Sem še kaj pozabil? Mogoče je malo cenejši.

FastWIND - seveda sem;
primerjam dva ultra-portable prenosnika, vse razlike sem že napisal zgoraj.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

FastWIND ::

Hm a potemtakem Macbook ni ultraportable?

Gregor P ::

Prav imaš CaqKa do popolnosti mu manjka samo še zaslon na dotik (in morda še kakšna malenkost). Tako sem si v bistvu vedno predstavljal prenosnik; tankega in lahkega, velikosti pisarniške mape A4 formata.

No upam, da se bo sedaj zganila še konkurenca in da bodo kmalu vsi po vrsti ponujali kakšen primerljiv ultra tanek prenosnik z raznovrstnimi konfiguracijami (tudi zaslonom na dotik).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

borchi ::

> Mogoče je malo cenejši.

mogoče 700 EUR (glede na ceno za sony-ja ki si jo ti dal)?
l'jga

Zheegec ::

FastWIND: Aja, nisem videl, da si napisal, zakaj NE bi moral primerjati... Kaj je potem sploh problem? Saj sem ju primerjal, spadata v isto kategorijo.

Borchi - 2400€ je TZ v Slo, Macbook Air bo pa 100% čez 2000€ v Slo. Pa kdaj so cene bile problem za Apple uporabnike? :D

Gregor P - ja, s touch-screenom bi bila pa zadeva razred zase, to pa definitivno.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

borchi ::

> Macbook Air bo pa 100% čez 2000€ v Slo

1700 ni še nikol blo čez 2000.
l'jga

Zheegec ::

Borchi - Apple izdelki so v Slo vedno dražji v €, kot so v USA v $$$.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Matek ::

Alien, MacBook trenutno stane pri iStyleu 28 eur vec kot je uradna cena na apple.de, MacBook Pro pa 60 eur vec. Ne vem zakaj bi bil po tvoje Air dobrih 300 eur vec.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Filo ::

hmm tale solid state drive mi je pa kr všeč zadevca...upam da se bo kej cena spustila kaml... kdo ve če se ga že kje pordaja po sloveniji?

Gregor P ::

Všeč mi je pa tudi to, da so ga predstavili danes, čez dva tedna bo pa že v prodaji.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

borchi ::

> Borchi - Apple izdelki so v Slo vedno dražji v €, kot so v USA v $$$.

to si si pa zmislu.
l'jga

nekikr ::

Tam nekje je. Amerika ima to bistveno ceneje.

Alien, nehi pametovat :) Za ene je Sony boljši ker ima tista dva konektorja več, ostalim je pa Air svetovna zadeva in ko pride ga kupim :P Dejansko je to prvi prenosni računalnik, ki opravičuje svoje ime. Tole bo moje :)

FastWIND ::

Se je smiselno tukaj prerekat kje je kaj dražje. Ceniki so na straneh vsem dostopni.

Tečaj pa tudi vsi vemo kakšen je. Današnji 1€ = 1,49$

Zdaj pa računajte. Kakšna refurbished varianta v US pa te lahko pride še toliko ceneje...

REcimo :

Refurbished MacBook Pro 2.33GHz Intel Core 2 Duo
15.4-inch glossy widescreen display
2GB memory
120GB hard drive
6x SuperDrive (DVD+R DL/DVD&plusmn;RW/CD-RW)
ATI Mobility Radeon X1600 with 256MB of GDDR3 memory
Built-in iSight camera
...

Za 1899$ kar je zelo ugodnih 1266€

Roadkill ::

$1000 za ssd O_o
Dej nej se mal zresnejo, da začnejo tale SSD bolj serijsko proizvajat... sej nismo v srednjem veku hudiča... :P

btw: to ne leti na apple, ampak na splošno na proizvajalce HWja.
btw2: tudi meni so na splošno vaioti všeč, pa kakorkoli že preziram sonijevo politiko.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

fiore ::

škoda da ima ekran 13". takemu tankemu prenosniku bi bolj pasal 12" ali še manj, sicer rabiš enako veliko torbo za ga okoli nosit, kot na ne-air različici...

sword ::

Apple ponovno dokazuje, da ni nič drugega kot designersko podjetje ...

MitjaP ::

Moj citat na Jabuk.si
Večino novosti ste lahko že pričakovali. Tako bo kmalu na voljo iPhone 1.1.3 z vsemi znanimi funkcijami (lociranjem telefona v GSM omrežju: kvazi GPS, prilagodljivostjo osnovnega zaslona, pošiljanjem SMSjev na več telefonskih številk hkrati itd). Prenovljen je tudi Apple TV, tukaj je iTunes izposoja filmov, vendar oboje za naše, pa tudi za evropske razmere in trg popolnoma nezanimivo, ker je oboje vezano na ZDA.

Pomembnejša novost je MacBook Air. Naj na hitro pripomnim nekaj resnih pomislekov zoper ta novi in opevani prenosnik (pozitivnih boste prebrali dovolj na Applovih straneh in še kje drugje):
- MacBook Air se cenovno pozicionira nac MacBook (tudi nad črni model MacBook), cena se tako začne pri $1799 (zelo drag za ponujeno opremo),
- nima razširitvenih priključkov, razen 1 USB vtič, Micro DVI vtič in vtič za slušalke (niti etherneta ipd),
- nima optične enote,
- nima priključka za mikrofon,
- v opremi ima majhen in počasen disk (vstopni model za $1799 le 80 GB 4200 rpm PATA disk),
- nadgradnja pomnilnika, diska in zamenjava baterije zahteva poznavanje servisnih veščin ter zahteva odpiranje računalnika (globok poseb v računalnik, ki ga ne bodo smeli opraviti uporabniki sami, če bodo želeli zadržati garancijo),
- oblikovno spominja na kombinacijo Clapshell iBook, Titanium PowerBook in MacBook (velikost),
- oblikovno gledano je debelejši zadaj kot spredaj, zato je njegova silhueta podobna zagozdi, čeprav vtis Apple poskuša popraviti z zaobljenimi robovi.

Za nekatere izmed nas, sicer srednje stare Apple mačke, je tole pravo razočaranje.

Več o tem in komentarji: http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t...

EDIT: Naše uporabnike opozarjamo še na že zgodovinsko dejstvo, da so prve različice Applove strojne opreme vedno polne strojnih in programskih napak, ki povzročajo resne težave pri uporabi teh naprav in zelo greni uporabniško izkušnjo. Svetujemo uporabniško previdnost pri odločitvi za nakup MacBook Air.

EDIT2: Uporabnik luka je odkril, da MacBook Air nima Apple Remote.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MitjaP ()

MitjaP ::

Sam tolk za info: od 1600 Mac userjev jih samo 570 meni, da je zadeva cool, vsi ostali se zgražajo. Tolk o tem, kakšen FLOP bo tale MacBook Air.

driver_x ::

MitjaP, jaz sem odkril še veliko ostalih slabosti Air-a:
- nima TV kartice
- nima vgrajenega GSM modema
- nima vgrajenega tiskalnika
- nima 10 USB 3.0 prilključkov
- nima LPT priključka
- nima COM priključka
- nima disketne enote
- nima tračne enote za backupiranje
- nima 4-D pospeševalnika
- nima eSATA priključkov
- nima PS/2 priključka
- nima priključka za moj stari Hercules monitor
- nima vodnega hlajenja
- nima posebnega nizkotonskega zvočnika
- nima brisalcev za samodejno čiščenje ekrana
- nima posebnega predalčka za rezervne vijake
- nima ladijskega vijaka
- nima airbaga-a
- nima meglenk
- . . .

borchi ::

> Sam tolk za info: od 1600 Mac userjev jih samo 570 meni, da je zadeva cool, vsi ostali se zgražajo. Tolk o tem, kakšen FLOP bo tale MacBook Air.

zna bit. sicer nisem kaj veliko keynote-ov spremljal, ampak tale je bil pa en velik "yawn". za tiste, ki smo iTunes diskriminirani, pa je bolj spektakularno gledat sušenje barve. delnici se je pa tudi pošteno kolcnilo (mogoče bo pa darkolord sedaj videl povezavo med poslovnimi dogodki in ceno delnice). they just didn't deliver!

btw, ni blo niti "oh, one more thing"?!
l'jga

we_are_borg ::

hahaha,je rekel nima floppy-ja ,kaj to vse ne prebereš na internetih :D
death is irrelevant

zee ::

pohvalil bi dizajn, mocno grajal pa odsotnost ethernet porta in PATA 4200 RPM trdi disk.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

krho ::

- ni etherneta
- ni optične enote
- ni zamenljive baterija
- en usran USB port

to je to za 1x.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zheegec ::

Zakaj sem tako skritiziral zadevo - Apple je dal na trg prenosnik brez praktično vseh priključkov in to je za njih neka huda novost. Edino oni so tega sposobni.

Na trgu so manjši, lažji in na splošno boljši (ohišje, baterija,...) prenosniki že kar nekaj let. Pa imajo vsi bistveno več priključkov, zadnji dve leti imajo praktično vsi prenosniki na trgu pri tej teži tudi optično enoto, zato so tudi debelejši.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Luka Percic ::

To da nima optične enote je zame samo plus. Nezamenljivost je pa sitna ja.

ME pa zanima če obstaja lažji prenosnik z tako diagonalo. Imo ne.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

ME pa zanima če obstaja lažji prenosnik z tako diagonalo. Imo ne.


Sony Vaio TZ se mi zdi da so nekaj lažji od tega. Seveda so pa opazno dražji tudi.
The truth is rarely pure and never simple.

Luka Percic ::

Sony Vaio TZ ima 11.1"
Apple air ima 13,3"

Precej večja diagonala torej.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5629971 (25920) PrimozR
»

Apple predstavil lep venček novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
6127252 (23210) SkipEU
»

Apple predstavil posodobljene MacBook-e in MacBook Pro-je

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
215924 (4822) dejanslo
»

Po MacWorldu, ogled vseh novosti

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
155120 (3739) Tear_DR0P
»

Novi iMac in G5

Oddelek: Novice / Ostale najave
273023 (3023) IceIceBaby

Več podobnih tem