» »

Michael Moore

Michael Moore

mikena ::

Zanima me, če se še komu zdi, da je ta tip malce "čez rob"? Michael Moore je znan po svojih razvpitih dokumentarcih, kjer večinoma blati ameriško vlado in na splošno njihove državne sisteme. Največkrat manipulira z gledalci, ki mu brez pomisleka nasedajo. Večina američanov ve, da je bedak, in v ZDA so ga uspeli že povsem diskreditirati. Le evropejci so tisti, ki mu nasedajo in mislijo, da je nek top profesionalec. Ljudje mu hočejo verjetni, čeprav je tip holovudski manipulant, ki je na hitro ugotovil, kako na relativno lahek način postati slaven, in hkrati zaslužiti kupe denarja na račun tepcev, ki ga nekritično poslušajo. Namen vsakega njegovega dokumentarca je ljudi ''šokirati''... veliko govoriti in malo povedati!!! In res postaja neverjetno kako v svoje mreže, z levo roko, dobiva kar večino neameriške populacije.

Sicer je tip dokaj karizmatičen in ima dober gobec, vendar za kakršnokoli resno, strokovno, debato, ki bi imela tehten pomen, mu pa seveda manjka veliko izobrazbe. Raje naklada neumnosti, ki se zdijo ljudem zanimive in hkrati šokantne.

Da se malo obregnem ob njegove najbolj znane dokumentarce. Recimo Fahrenheit 9/11 ni nič drugega kot eden izmed mnogih luzerskih filmov, kateremu nasedajo samo tisti, ki ne vidijo dlje od svojega praga. Film manipulira z nerazgledanim folkom, kateremu "preverjanje podatkov" ni ravno veščina. Zdi se mi, da je redko kdo, ki je gledal ta film, šel dejansko preverjati verodostojnost Moorovih izjav. Res zaskrbljujoče, koliko je takih ljudi, ki simpatizirajo Moora in njegove "pogruntavščine". V filmu mu je bil glavni cilj obtožiti predsednika Busha za vse gorje, ki se dogaja po svetu in ga nekako prikazati, kot črno ovco. Moore namreč obtoži Busha, da je leta 2000 "ukradel" volitve, zlorabil teroristične napade 11. septembra za kratenje svobode govora. Prav tako navaja, da je bila njegova odločitev o posredovanju v Iraku pristranska, in da rekrutira, ter pošilja v vojno predvsem revne vojake.

Kmalu prihaja v naše kinematografe še en njegov razvpiti dokumentarec: Sicko, kjer nam želi predstaviti, zakaj je ameriški zdravstveni sistem tako neučinkovit, in zakaj je kar 50 milijonov državljanov najbogatejše države na svetu brez zdravstvenega zavarovanja. Na lovu za podjetji, ki bogatijo na račun ogrožanja zdravja ljudi, se v svojem značilnem ironičnem slogu odpravi vse do ameriškega zapora za teroriste na Kubi. Vendar ne samo to, Moore se tokrat norčuje celo iz Slovenije. Nekaj besed o Sloveniji je namenil tudi v oddaji Billa Maherja.

"Kralj" dokumentarcev je posnel tudi Bowling for Columbine, kjer skritizira eno ameriških nacionalnih svetinj, drugi amandma in pravico do nošenja - in uporabe - orožja. Prav tako je posnel tudi Super size me, kjer se je nek tip odločil biti poskusni zajček v razvpitem eksperimentu, ki naj bi odgovoril na vprašanje, zakaj so Američani tako debeli. 30 dni se je prehranjeval samo v McDonald'sovih restavracijah.

Skratka, več ali manj ljudi ne dojame, da gre pri njegovih dokumentarcih za zablode, ki jih Moore želi prikazati kot "skrite resnice". Mislim, da njegovi dokumentarci niso nikakršna genialna pogruntavščina... pač tip vedno vzame neko "temo" (ki je po večini držav, ne samo v ZDA, problematična), pobrska nekaj virov, ki stvar spodbijajo in ji dajejo drugačen pomen... potem vedno vključi še neke ameriške politike, in začne "razsvetljevati" folk. Zraven pa se pretvarja in glumi težkega "znanstvenika", hkrati pa izvede natego, da ljudje mislijo, da je delo izvedel top "profesionalec":\

  • spremenilo: mikena ()

Tr0n ::

Ne vem, ce je ravno problem clovestva opozarjati na ocitne napake, pa ceprav na malce drugacen, bolj izivalen nacin.

Keyser Soze ::

Samo, te je pa prizadel. To pa moraš priznati. Da bi si jaz vzel čas in spesnil takšnole temo za Moorea.
Ah, dej, dej... On je samo še en aspekt sodobnih medijev. Je treba gledati celoto, ne samo tisto kar ti je po godu.

P.S.: Pa še enkrat poglej iMDB bazo za Super Size Me. Bi te znalo presenetit. Sem rekel, da moraš gledat celoto.:)
OM, F, G!

ahac ::

Vklopi Fox News.
Potem pa primerjaj objektivnost tistega z Moorom. ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

MadMicka ::

Cameron, in na kakšen način se norčuje iz Slovenije? Češ, da je na 38. mestu na svetu, kar se tiče razvitosti zdravstvenega sistema? Kaj, če kdo reče, da je Slovenija na 38. mestu na svetu, kar se tiče razvitosti gospodarstva, je tudi to norčevanje?

On je samo poudaril, da ZDA, ki bi po izjavah politikov in glede na njihova visoka letna zavarovanja, morala biti, kar se tiče zdravstvenega sistema, na prvem mestu na svetu, so šele na 37.

Pa tisto o orožju tudi drži. Mater, v razvitih državah pač ne moremo dovoliti, da lahko VSAKDO kupi in nosi orožje. Neke omejitve pa ja morajo biti.

itd., itd....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

jype ::

MadMicka> Pa tisto o orožju tudi drži. Mater, v razvitih državah pač ne moremo dovoliti, da lahko VSAKDO kupi in nosi orožje. Neke omejitve pa ja morajo biti.

Povej to človeku, ki so ga polna usta demokracije, kapitalizma in svobode govora, bi pa prepovedal priročnike za izdelavo bomb.

OChack ::

ah on je car :) in amerika u kurcu.
normalno d ani vse ravno tko kokr on prkaže, ampak rsnica je nekje umes, zadn film sicko kr odraža neko stanje, pač postavi se v vlogo onih k ih vlada pustila an cedilu, neki podobnga se sicer dogaja tud pr ns tko da smo skor amerika :)
Int€l inside, IDIOT Outside

Karaya 52 ::

MadMicka, točno tak. Zato pa imajo Švicarji še več orožja na prebivalca, podobno v Kanadi. In slednji državi sta res banana republiki. :\

Ljudje danes reagirajo čustveno ko slišijo besedo Amerika. Meni način življenja v ZDA ni všeč, in mi všeč njihova filozofija določenih stvari ampak ko gledam Moora se vprašam kdo je večji populist, Haider, Moor ali Jelinčič. Očitno pa zna dobro tržiti to vročo temo, to mu je treba priznat. Sicer sem pa iskal, zdaj že famozno lestvico na WHO. Obiščite njihovo stran pa boste videli čuda in ne neke ala eurosport lestvice.

ripmork ::

Moore s temi šokantnimi dokumentarci tudi meni ne izpade glih kot nek hudo relevanten vir informacij, grem pa stavit svojo zlato kravato da iz gobca Goerge Busha jr. izveš še marsikaj
bolj pristranskega in lažnivega - in ti niti ni treba gledat Fahrenheita.

Cameron, če me vprašaš kdo je večji hinavec in lažnivec bi prej marsikoga drugega kot pa Moora izbral.

PS: če bi v Fahrenheitu bilo cel kup nepreverjenih resnic, bi se to že zdavnaj poznalo v gromozanskih tožbah - o katerih pa vsaj sam še nisem slišal.
Ponavadi je tako da se pravo obrekovanje in izkrivljanje podatkov takoj manifestira v hudi kritiki oškodovancev in megalomanskih tožbah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

ahac ::

Moore s temi šokantnimi dokumentarci tudi meni ne izpade glih kot nek hudo relevanten vir informacij

Ampak morajo bit šokantni, ker drugače jih pa ne bo nihče gledal.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

mikena ::

RIPMORK> PS: če bi v Fahrenheitu bilo cel kup nepreverjenih resnic, bi se to že zdavnaj poznalo v gromozanskih tožbah - o katerih pa vsaj sam še nisem slišal.

Sej so ga tožili, in to na veliko! Ampak v ZDA imajo zelo veliko svobodo tiska! To pomeni, da lahko o javnih osebah napišeš karkoli hočeš. Tako da tudi če se Moore laže, mu Bush po zakonu se more čisto nič.

Recimo če si prebereš Hustler v. Fawell, tam jasno piše, da v ZDA lahko javna oseba zahteva povrnitev materialne škode, nematerialne pa zgolj, če je bila zapisana v sredstvih javnega obveščanja laž z zlobnim namenom. Ampak jst ne vidim nobene 'materialne' škode, ki bi bila povzročena Bushu s tem filmom, tako da se ni za čudit, da nihče ni dobil tožbe. Javne osebe sploh niso zaščitene za medijske napade, ne glede na to, a držijo ali ne.

Kar se pa tiče tega Fahrenheita 9/11, nad katerim ste tako navdušeni, pa samo to... človek po eni strani resda izve kar nekaj resnic o Bushu, vendar po drugi strani je film tako prekleto patriotski. Glavni problem vojne je, da tam umirajo ameriški vojaki, ne pa toliko da umirajo civilisti. Problem je, da elita bogati. Po gledanju filma nekako dobiš občutek, da če bi imeli od tiste nafte korist tudi revni Američani, bi bilo pa vse OK. Film je v svoji osnovi še vedno imperialističen. "Amerika je kul, samo trenutna garnitura na oblasti je napačna." "Ljudje so bili prevarani" itd.

Zanimivo - ko pa Moore piše o Balkanu ali Palestini (v svojih knjigah), pa piše v stilu, da so ljudje sami krivi za to, da se pobijajo med seboj (npr. naj se že enkrat zmenijo in nehajo pobijati). Se pravi: ubogi Američani so zavedeni, ostali so pa sami krivi za svojo nesrečo, ker se ne znajo zmeniti :\ Halo no... če ta tip ve kaj govori, potem pa res ne vem :\ Ne razumem, zakaj potem Moore ne reče tudi za Američane: glejte, elita vas izkorišča, umirate na tujih bojiščih, itd. Dajte se že zmeniti med sabo. Saj imamo demokracijo, sami smo izvolili oblast (vključno s Kongresom in Vrhovnimi sodniki), sami ste dopustili prevaro, sedaj pa "pojejte kar ste skuhali".

mikena ::

ahac> Ampak morajo bit šokantni, ker drugače jih pa ne bo nihče gledal.

Jebiga, zgleda da so za večino ljudi resne strokovne razprave dolgočasne, in zato vedno rabijo nek "šok" da bi se jim zdela zadeva zanimiva, in posledično da bi ji nasedli. Manj kot je izobraženih ljudi, večji domet imajo šarlatani tipa Moore. Zunaj ZDA je pa slabo izobraženih še več kot v ZDA.

Enkrat je bla v Spieglu (nemški časopis) reportaža o Moorovih "predavanjih" v Nemčiji. Tip po vsej državi prihaja v dvorane klatit svoje standardne neumnosti, ljudje pa plačujejo drage vstopnice, da bi ga prišli poslušat. Glede na opis in spremljajoče fotografije uročenega poslušalstva se mi je vsilila primerjava s posnetki Hitlerjevih govorov pred vojno.

ripmork ::

Film jasno prikaže le skrajno plat ameriške politike, katere si noben drug medij ni drznil objaviti. 100% objektiven medij ne obstaja in dokumentarca tudi ne jemljem kot takšnega
(prav tako pa tudi ne verjamem na mah kar vsemu kar mi vržejo v ksiht na Tv-ju ali pa v cajtengih)

Na koncu si tako vsak posameznik po svojem razumu/znanju izdela v glavi svojo "verzijo" realnega stanja, da pa je v ameriški politiki nekaj hudo narobe pa niti ni potrebno biti nek hud intelektualec.
Če pa si ogledaš dokumentarec še ne pomeni da si "brainwashed", doktorirat pa iz tematike tudi ne mislim, niti mi ni treba tega.

človek po eni strani resda izve kar nekaj resnic o Bushu
- in to je bil po mojem tudi namen, predstaviti nekatera dejstva(?) o ameriški vladi, o Bushu samem in o ozadju celotnega dogajanja.
Ali so ta dejstva 100% resnična? Po pravici povedano ne vem - me zadeva ne interesira toliko, da bi si vzel mesec dni časa in šel celotno zadevo preverjat, bi pa povsem subjektivno dejal da tisto kar je predstavljeno v dokumentarcu "makes sense" in je moje povsem laično mnenje - da Amerika smrdi pri glavi.

vendar po drugi strani je film tako prekleto patriotski.
Razumem kaj hočeš reči, Moore ne skriva patriotizma in na nek način naivno vse izpade, a se mi zdi da je tip kljub vsemu kar konkretno kritičen, če ne že dostikrat sarkastičen tu.

e razumem, zakaj potem Moore ne reče tudi za Američane: glejte, elita vas izkorišča, umirate na tujih bojiščih, itd. Dajte se že zmeniti med sabo. Saj imamo demokracijo, sami smo izvolili oblast (vključno s Kongresom in Vrhovnimi sodniki), sami ste dopustili prevaro, sedaj pa "pojejte kar ste skuhali".

9/11 pa sem sam prav točno tako videl - poziv američanom, da se streznejo, ugledajo celotno ledeno goro in ne le njen vrh ter uporabijo edino pravo "orožje" ki ga še imajo (volitve)

Sej na koncu je tudi Moore nič kaj dosti drugega kot medijska osebnost, igralec če hočete, je pa vseeno fajn pogledat kak tak dokumentarec
(za ta-naumne laike, ki ne študiramo politologije pa jemo močnik za večerjo:), da zadevo vidiš še iz malo bolj črnega kritičnega zornega kota in bolje razumeš nekatere zadeve.

Mahdi ::

Moore je človek propagande. Dober je predvsem za tiste, ki ne znajo sami razmišljat... predvsem pa za tisti del američanov, ki so leni in rabijo stvari zbrane na enem mestu pred TV-jem.

Matako ::

Cameron> ... Prav tako je posnel tudi Super size me, kjer se je nek tip

Super Size Me *ni* posnel Moore.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Ejsi_Disi ::

Je že Keyser na začetku omenil.
Rock n' roll ain't noise pollution!

OChack ::

glede farnhaita oziroma 9. 11 nasploh je zanimiv da je FBI pobrav vse kamere ki so posnele let "letala" ki je piču v pentagon, mal čudn no recimo, al pa ono letalo nad pensilvanijo ki je zgledalo k da bi en kp pleha stresu po tleh (baje da so prstal lepo na varnm) ,......ampak vse to so špekulacije in mi tega ne bomo nikol vedl, komu vrjet?
jst bi reku nobenmu preveč
Int€l inside, IDIOT Outside

Ales ::

Michael Moore je populist, manipulator par excellence... Pa kaj pol. Proti manipulaciji se včasih boriš z nasprotno manipulacijo, ki ima namen šokirati, spodbuditi dialog, prevetriti zadeve. Meni je ravno zato zabaven, njegova "ameriška" omejenost še posebej. Kar naj manipulira, v teh časih potrebujemo tudi take ljudi.

Se mi pa zdi uvoden post čisto naštevenje osebnih prepričanj, brez kančka argumentiranega dialoga. Če bi že hotel razpravo o tem, bi bilo treba navesti kak vir, konkretne primere....

Tudi nadaljevanje ni dosti boljše:

Sej so ga tožili, in to na veliko! Ampak v ZDA imajo zelo veliko svobodo tiska! To pomeni, da lahko o javnih osebah napišeš karkoli hočeš. Tako da tudi če se Moore laže, mu Bush po zakonu se more čisto nič.


Ne vem, od kod ti tak podatek, ampak to seveda ne drži.

Recimo če si prebereš Hustler v. Fawell, tam jasno piše, da v ZDA lahko javna oseba zahteva povrnitev materialne škode, nematerialne pa zgolj, če je bila zapisana v sredstvih javnega obveščanja laž z zlobnim namenom. Ampak jst ne vidim nobene 'materialne' škode, ki bi bila povzročena Bushu s tem filmom, tako da se ni za čudit, da nihče ni dobil tožbe. Javne osebe sploh niso zaščitene za medijske napade, ne glede na to, a držijo ali ne.


Kake maš ti... V Hustler v. Fawell gre za primer očitne parodije, kjer je zato sodišče razsodilo, da je je zadeva napisana tako, da nihče ne more misliti, da so izjave resno mišljene in da zato ne gre za blatenje ugleda. To po mojem mnenju nima nobene niti najmanjše zveze z dokumentarci Michaela Moora, kjer zadeve še zdaleč niso mišljene kot parodija.

Pa eno je tožiti in dobiti ali izgubiti tožbo, zahtevati odškodnino pa nekaj čisto drugega, ne vem zakaj to mečeš v isti koš. Za dober učinek bi zadostovala čisto navadna dobljena tožba, kjer se običajno potem mora avtor opravičiti oškodovanemu. Je bil kak tak primer uspešne tožbe proti Michaelu Mooru?

Mahdi ::

jype: Povej to človeku, ki so ga polna usta demokracije, kapitalizma in svobode govora.

Ne strinjam se, da ima demokracija in orožje karkoli skupnega! Amerika je proti Evropi mnogo manj demokratična, sploh kar še tiče vrednot in političnega elitizma. Demokracija ne bi smela meti opravka z regulacijo podeljevanja orožja. Poglej recimo severnjaški neokorporativizem, skrajno obliko nadzorovanega liberalizma, ki mu nekateri že očitajo cehovstvo, pa vendar ne nosi vsak mulc pištole!

Carousel ::

Baje Michael Moore namerava posneti nadaljevanje Fahrenheita. Nekje sem bral, da naj bi izšel med naslednjo predsedniško predvolilno kampanjo. Šlo pa naj bi se zopet o Bushu in njegovi administraciji.

Obenem pa bo nadaljeval neke odprte teme že iz prvega dela, ter dodal še par novih zadev, predvsem o volitvah, ki so bile leta 2004. Nazorno naj bi predstavil zakaj je Bush kar 2x zmagal na volitvah.

Vajenc ::

Moore-ovi dokumentarci so čisto fajn za pogledat. Seveda jih moraš gledati kritično in primerjati z tistim kar veš od prej o dotičnem problemu. Nek podoben "šoking" film je tudi Zeitgeist movie. Jasno, da lahko dandanes na hitro preveriš "resnice" preko neta. Me pa zanima koliko od vas preverja podatke po ogledu dokumentarca o 2 sv. vojni na Discovery-ju. IMO zelo malo. Moore in podobni pa nas šokirajo s podatki za katere redko slišimo. Zato nas gre veliko to dejansko preverit. In verjamem, da je ~ 1/4 teh podatkov prirejenih ali pa celo popolnoma izmišljenih. Ampak še vedno ostane 3/4 faktov s katerimi si lahko ustvariš drugačno podobo sveta, kot ti jo dnevno servirajo ostali mediji. Taki šoki so pravilni in so odraz demokratičnega sveta, kjer lahko javno izraziš mnenje. Tudi me ne čudi patriotizem v ameriških filmih, pa četudi je to "le" dokumentarec. Moore ni neumen, je pa (tudi) biznismen. In to, da ga v Ameriki ne marajo tudi ne drži. Malo manj ga imajo radi republikanci, ampak saj to je razumljivo. Tudi pri nas bi trenutno brali vse manj P.Voranca in vse več F.Balantiča ali pa pred 40 leti ravno obratno. V resnici pa sta oba kar OK in življenska.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Capitalism: A Love Story [2009] by Michael Moore (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10213675 (12183) donfilipo
»

Michael Moore: Sicko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
647468 (4480) Super Sonic
»

Fahrenheit 9/11 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23112386 (7789) Caligula
»

Moore v slogu Stallmana (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
694925 (4925) AtaStrumf
»

Bowling for Columbine

Oddelek: Sedem umetnosti
331653 (1260) Thomas

Več podobnih tem