» »

kmetijske subvencije

kmetijske subvencije

Temo vidijo: vsi
«
1
2

gruntfürmich ::

jo. ker sem zelo radoveden s čim davkoplačevalci vsako leto razveseljujemo kmete, me zanima, kateri razlogi so tisti, ki jih lahko navedejo v prošnjo.
mislim da je eden izmed njih ta, da dobijo subvencijo za travnik, samo da ga 2× na leto pokosijo.

slišal sem da tudi na kmetijsko mehanizacijo-traktorje, daje država 50% zraven.

navedite prosim še ostale.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SaXsIm ::

doma morjo met traktor, pa jim celo leto ni treba neč plačvat!!!

EDIT: To je sigurno, ker mi je soseda povedla, ko ma od nečaka hčerka fanta na eni upravni enoti.
SaXsIm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SaXsIm ()

WarpedGone ::

OPOZORILO: Prosim, brez praznega nabijanja v stilu rekla-kazala. Nekaj so stvari, ki jih je kdo osebno slišal, drugo pa stvari iz 45. kolena.
Zbogom in hvala za vse ribe

sidd ::

Teta ma kmetijo, stric ma kmetijo, pa nič ne dobita...

Mam pa drugače 2 soseda veeelka kmeta (pa ne po pameti, da ne bo pomote...), pa pomoje ziher kaj država pritakne. Obe kmetiji opremljeni u nulo, vozni park pa je tud ogromen (beri kake 4, 5 traktorjev na kmetijo z vso mehanizacijo).

Zgleda da če nisi dovolj velik kmet, da ne dobiš nič.
no idea for signature
signed
I

Icematxyz ::

Bistvo kmetijskih subvencij je to, da si določeni posamezniki mislijo kako so kmetje lahko srečni saj jih oni subvencionirajo.

To je bistvo subvencij. Da "kmet" dobi občutek večvrednosti z svojo logiko nad Kmetom.

Drugače pa subvencije če imaš kakšen hektar obdelovalne zemlje ali več lahko uveljavljaš mislim da brez večjih težav.

Icematxyz ::

Je pa to tudi inšštrument s katerim država usmerja kmetijstvo in predvsem od kmetijske politike je potem odvisno kaj, kako, kdo...

joze28 ::

Pri nas doma imamo kmetijo(20 bikov pitancev) in poznam način pridobivanja subvencij

subvencije lahko dobi vsak lastnik kmetijskega zemljišča
subvencije(mislim da je uraden naziv nekoliko drugačen) se dobijo tudi za živino ki gre v klavnico


glede traktorja ki naj bi ga država pol plačala je čista neresnica
ker ga je plačala(oziroma EU) največ 1/4 pa traktor je moral tudi ustrezati določenim kriterijem(4x4,??KS,...)
lp

Ted ::

Subvencije so način, kako v Evropi ohranjati kmetijsko proizvodnjo in na ta način ohranjati obdelana zemljišča, obenem pa imeti v trgovinah poceni hrano in pridelke. Če ukinemo subvencije od danes na jutri je več možnih scenarijev. Eden je propad velikega evropskega kmetijstva čemur mora slediti uvoz hrane iz drugih držav. To bi v težave pripeljalo tudi živilsko predelovalna podjetja, vsaj tista, ki se v novih pogojih ne bi znašla. Drug scenarij je pa skok cen kmetijskih pridelkov, propad mnogih oz. večine živilskopredelovalnih podjetij (zaradi visokih cen mleka in žit denimo) oz. višje cene živil v trgovinah (za znesek subvencij).
Mah...

kekz ::

Subvencije so način, kako v Evropi ...

Kmetijske subvencije so način, kako v Afriki in Aziji zatirati ekonomijo, saj niti približno niso konkurenčni na evropskem (in ZDA) trgu. ;(
Vsake toliko jim potem pošljemo malo tringelta v obliki razne miloščine, da si popravimo slabo vest.

Good Guy ::

pa vi sploh veste kaj govorite..

sej ne morem verjet kašne mate lol

subvencije se ne dodeljujejo glede na velikost kmetije ampak glede na to koliko svojega imetja(hektaro ti obdeluješ), sem ap spada gozd, in njive..

več ko jih moreš vzdrževat več dobiš..

poleg tega pa subvencije ne dobimo samo kmetje ampak tud sp-ji(samo ne iz iste denarnice)

Subvencije so način, kako v Evropi ohranjati kmetijsko proizvodnjo in na ta način ohranjati obdelana zemljišča, obenem pa imeti v trgovinah poceni hrano in pridelke. Če ukinemo subvencije od danes na jutri je več možnih scenarijev. Eden je propad velikega evropskega kmetijstva čemur mora slediti uvoz hrane iz drugih držav. To bi v težave pripeljalo tudi živilsko predelovalna podjetja, vsaj tista, ki se v novih pogojih ne bi znašla. Drug scenarij je pa skok cen kmetijskih pridelkov, propad mnogih oz. večine živilskopredelovalnih podjetij (zaradi visokih cen mleka in žit denimo) oz. višje cene živil v trgovinah (za znesek subvencij).


člisti primer ene ljubljanske srajce k misle da vse ve..

subvencij je tko zlo mal da ni vredno govort, tut brez tega bi se dalo preživet(subvencij na naši kmetiji dobimo tolko da lohk en mesec plačamo vse položnce, mamo pa 50 ha površin 50 glav živine...)
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

joze28 ::

subvencij je tko zlo mal da ni vredno govort, tut brez tega bi se dalo preživet(subvencij na naši kmetiji dobimo tolko da lohk en mesec plačamo vse položnce, mamo pa 50 ha površin 50 glav živine...)

ja od gozda ni nič subvencij zato pa je tako mal
od njiv se pa nabere in klavne premije, pa nitratna direktiva,..
za subvencije lahko odda napoved/zaprosi vsak lastnik kmetijskih zemljišč(preverjanje dejanskega stanja na terenu je zelo redko) in redilec živine
lp

thedaydriver ::

rovtar kapo dol se popolnoma strinjam s tabo, subvencije so tako majhne da ni skoraj nič, mogoče še slabše, ko drugi mislijo, kakšne vsote dobivajo kmetje iz državnega proračuna.
v bistvu pa ne vejo za kaj se gre.
rovtar še enkrat vse pohvale:)
vsekakor je to moje mnenje

Good Guy ::

ja od gozda ni nič subvencij zato pa je tako mal


seveda da so

zakaj misleš da pride inšpekcija pregledat gozd če ga pravilno in dovolj čistiš, ....

gozd je prav tako obdelovalna površina, samo na drugačen način

za subvencije lahko odda napoved/zaprosi vsak lastnik kmetijskih zemljišč(preverjanje dejanskega stanja na terenu je zelo redko) in redilec živine


tok dela kot je za te subvencije(birokracija) in kar dobiš ti iz tega, vse skupaj izniči
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

para! ::

kekz, ne razumem čist kaj hočeš povedat?
Death before dishonor!

thedaydriver ::

točno tako, mislim da nekateri sploh ne vejo kaj pomeni delati, ko se začne spravilo krme.
vsekakor je to moje mnenje

kekz ::

Jaz bi kmetijstvo v Slo. prepovedal z zakonom. >:D
To samo žre prepotrebne resurse in je zaradi naravnih danosti in neoptimalne razporeditve virov ekonomsko popolnoma neučinkovito.

Ok. Malo heca mora biti.
Ampak kmetijstvo bi moralo biti enakovredna ekonomska panoga ostalim. Če jim uspe delati in preživeti po enakovrednih pogojih kot drugim panogam, naj seveda kar izvolijo nadaljevati. Ob predpostavki, da ostalim nehajo zastrupljati zrak, vodo in zemljo.
Kmetje so v praksi očitno nad zakonom.
Pred pol leta sem bral, da se zlivanje gnojnice na travnike in njive kaznuje s 4000€. Zdaj poleti, pred deževno sezono se je en pametnjakovič zmislil polivati travnike v okolici naše firme. Pri 35 stopinj vročine, ko ni dežja nikjer na vidiku, si lahko samo predstavljate, kako je to prijetno (in koristno). Na prijavo policiji in inšpekciji pa te samo naderejo, kaj jih moriš s tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

jype ::

kekz> To samo žre prepotrebne resurse in je zaradi naravnih danosti in neoptimalne razporeditve virov ekonomsko popolnoma neučinkovito.

Brez kmetijstva bi se ogromen del države spremenil v Kočevski Rog.

Ne verjamem, da bi to bilo optimalno.

joze28 ::

točno tako, mislim da nekateri sploh ne vejo kaj pomeni delati, ko se začne spravilo krme.

s tem se 100% strinjam

drugače se da iz države/EU veliko iztržit samo je treba človeka iz svetovalne za ušesa vlečt(pa še koga drugega tudi) da ti pove, ker so razpisi tako skriti
(samo na teh razpisih se obračajo bivši milijoni)

Good Guy ::

samo bedaki gnojnico škrofijo ko je sonce(to se počne tik pred dežjem)

seveda se pa to ne kaznuje(pol bi vse kmetije propadle zaradi tega), saj je to še vedno najboljše gnojilo(ni strupeno tako kot nekatera, ki seveda dajo odlično rast sam vsebujejo škodljive substance)

Ob predpostavki, da ostalim nehajo zastrupljati zrak, vodo in zemljo.


zato pa je zakon koliko ml lahko ti strosiš na gnojilo/hektar...
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

sidd ::

Za kmetijstvom stoji še dosti več, kot pa samo pridelava hrane. Tako da je to posebna "panoga" kaj se tiče države/EU.

točno tako, mislim da nekateri sploh ne vejo kaj pomeni delati, ko se začne spravilo krme.

Bi moral it prejšnji ponedeljek, samo sem mel kolokvij v torek in sem izostal. Kaj češ...

drugače se da iz države/EU veliko iztržit samo je treba človeka iz svetovalne za ušesa vlečt(pa še koga drugega tudi) da ti pove, ker so razpisi tako skriti

Kaj se zgodi z denarjem, ki ga takile osebki na tako zelo lep način "prišparajo" ?

Brez kmetijstva bi se ogromen del države spremenil v Kočevski Rog.

Pa še kaj več.
no idea for signature
signed
I

kekz ::

samo bedaki gnojnico škrofijo ko je sonce(to se počne tik pred dežjem)

seveda se pa to ne kaznuje(pol bi vse kmetije propadle zaradi tega), saj je to še vedno najboljše gnojilo(ni strupeno tako kot nekatera, ki seveda dajo odlično rast sam vsebujejo škodljive substance)


Pri nas naj to ne bi bilo res:
http://www.dobrojutro.net/index.php?stran=novice&tip=22&id=7799

Krajši citat z omenjene povezave:
Vodja oddelka mestne inšpekcije Janez Rakar nas je opozoril še na uredbo o mejnih vrednostih vnosa nevarnih snovi in gnojil v tla, kjer se za nespoštovanje določil lahko kaznuje tudi fizična oseba z zneskom od 2.086 do 4.172 evrov. Toliko lahko kmetijski inšpektor kaznuje kmeta, ki nedovoljeno odpelje vsebino greznice na kmetijske površine.

A. Smith ::

>>>Kaj se zgodi z denarjem, ki ga takile osebki na tako zelo lep način "prišparajo" ?

SLS-ovci se "oplemenitijo" z njim.

Ukinitvi subvencij se bodo najbolj upirali francoski kmetje. Tam bo še čudno.

In da, z veseljem bi sprejel ukinitev subvencij, po celi Evropi seveda. Potem naši mesarji ne bi več odkupovali avstrijske živine, ki se zaradi subvencioniranja prodaja po konkurenčnejši ceni od naše.

Dvomim pa, da bo kmetijstvo v Slo kdaj izginilo, saj preveč bistveno vpliva na izgled pokrajin (menda je sedaj že 58% površine v Slo prekrite z gozdom) in s tem na turizem, ki pa v državni kaslc tudi prinaša določene denarce.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Good Guy ::

Toliko lahko kmetijski inšpektor kaznuje kmeta, ki nedovoljeno odpelje vsebino greznice na kmetijske površine.


tole je bolj tko napisano

kmet je sam sebi šef in pomoje ne potrebuje dovoljenja da lahko pognoji SVOJE posestvo..

razn če je kaj časovno omejeno(npr. da lahko vozi samo ob deževnih dnevih..) sam za kaj tazga pa ne vem. mogoče je kje določeno

sm pa prebral un članek in sm se kr dobr nasmeju ...
nopr temulemu stavku

Zakonsko ni predpisano samo praznjenje greznic in odvoz greznične gošče, pač pa tudi obdelava tega blata na čistilni napravi



wtf... rofl, pol bi mogla vsaka kmetija met privatno čistilno napravo za čiščjenje gnojnice, in bi s tem gnojnica zgubila pomen(voda sama po sebi ni gnojilo:D )

tko mal se mi zdi smešno..

itak pa pr nas ni tazga folka da bi te prijavil zarad tega..
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

jype ::

rovtar> kmet je sam sebi šef in pomoje ne potrebuje dovoljenja da lahko pognoji SVOJE posestvo..

Seveda, a izključno pod pogojem, da je njegovo posestvo vodotesno in popolnoma izolirano od okolice. Če ni, potem pač ne sme početi vsega.

rovtar> pol bi mogla vsaka kmetija met privatno čistilno napravo za čiščjenje gnojnice

Morala bi, ja, ampak saj veš, da pred zakonom pri nas nismo čisto enaki.

rovtar> itak pa pr nas ni tazga folka da bi te prijavil zarad tega..

Jaz bi z veseljem, če bi policisti dejansko ukrepali ob prijavi, ker je visoka vsebnost dušikovih spojim v zraku precej... Nadležna reč.

KandazaR ::

Zakonsko ni predpisano samo praznjenje greznic in odvoz greznične gošče, pač pa tudi obdelava tega blata na čistilni napravi

To je pomoje mišljeno za fekalije iz stanovanjskih hiš in jih je potrebno odpeljati v najbljižjo čistilno napravo. Fekalije od živine (ki res kaj pognojijo) pa lahko kmetje vozijo na svoja zemljišča, če ta niso na vodovarstvenem območju.

kekz ::

Jaz sem vprašal na mestno inšpekcijo in so potrdili tole pisanje.

Samo z ukrepanjem je bolj tako. Ob prijavi ne pridejo takoj, ampak kar dosti kasneje. Povzročitelja (kmeta) ne dobijo več pri dejanju in pravijo, da zato ne morejo ukrepati, čeprav jim smrdi direktno pod nosom.
Čudno, če bi bilo razlito motorno olje iz cisterne, ne bi nič pomišljali in bi takoj naredili hajko, da se zadeva sanira.

Za gnojnico so pa samo zlili ideje na papir (najbrž so jih zaradi nekoga ali nečesa morali) in s tem je zadeva končana.

sidd ::

Ma tistih 1 al pa 2x na leto kaj se štale praznijo. Sicer pa so nove štale po nekem novem standardu narete, tako ima vsaj sosed. Pa morajo imeti nevem koliko že večjo greznico, prav zaradi primera nezmožnosti spuščanja gnojnice na obdelovalne površine.

Jaz bi z veseljem, če bi policisti dejansko ukrepali ob prijavi, ker je visoka vsebnost dušikovih spojim v zraku precej... Nadležna reč.

Okej, če je ta kmet res kmet. Drugače nima smisla tole prijavljat. Ali slučajno prazni 1x tedensko. Še dobro da ne živiš v bližini kakšne perutninske farme. Če bo kdaj prilika da se pelješ proti Ptuju, samo sem že pozabil iz kere smeri zdaj točno. Vsaj par let nazaj je še blo takšno stanje.

Čudno, če bi bilo razlito motorno olje iz cisterne, ne bi nič pomišljali in bi takoj naredili hajko, da se zadeva sanira.

Človek, pomisli malo. Ta strojna olja so strupena ko hudič. Gnojnica pa bo zginila v parih dneh. Na vodovarstvenih območjih pa je tako al tako prepovedano gnojit.
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

kekz ::

Ja, ampak v pisanju je omenjeno: "Če uporabnik teh navodil ne upošteva, pristojni inšpekcijski organ določi izvedbo sanacijskih ukrepov."

In kakšni so sanacijski ukrepi, če gre za onesnaževanje (kot tu prikazujejo)?
1. možnost: počakamo za izgine :D
2. možnost: se ve kako se sanira onesnaževanje. Omejevanje širjenja, izkop kontaminirane snovi in odvoz na deponijo. Iskanje storilca in VROČITEV RAČUNA ZA STROŠKE vsega tega + globa. >:D

sidd ::

Uvedemo točko 2. in bo slovenija kaj hitro dosegla 90% poraščenost z gozdovi. Ma tud nebi blo slabo >:D. Bi se spet šli nabiralce in požigalce.
no idea for signature
signed
I

kulSMS ::

sidd .. požigalci odpadejo!! (je potrebno zmanjšat izpust toplogrednih plinov)

sicer pa, če kdo misli, da so subvencije velik zaslužek.
Pa naj kupi zemljo in naj se gre biznis!

A. Smith ::

Iz Kekz-ovega linka:
Če uporabnik greznice nalogo praznjenja prepusti kmetu, ki greznico sicer izprazni, greznično goščo pa odloži na javne ali kmetijske površine, kmet krši zakonsko določilo, da je potrebno greznično goščo oddati in predelati na čistilni napravi.

Torej, v besedilu gre izključno za razvoz človeških fekalij.

Drži pa, da se pripravlja zakon, ki bo omejil razvažanje gnojevke. Gnojevka nastane, ko sta v gnojnično jamo speljana tako gnojnica, kot živalsko blato in je bolj smrdeča od gnojnice.

Za samo gnojnico pa, razen v zimskem času, ni posebnih omejitev.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Good Guy ::

a.smith

dej lol

gnojnica je ena cisteran vode + blato, urin in vse ostalo kar pridelajo kravje riti

tko se dela pomoje povsod in gnojnica je isto kot gnojevka...
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

kekz ::

gnojnica je ena cisteran vode + blato, urin in vse ostalo kar pridelajo kravje riti

In kar potem pri nas na Gorenjskem (kjer je voda drugače sicer na dobrem glasu) dobimo dostikrat v vodovodu v Škofji Loki, Trsteniku (pri Golniku), pod Krvavcem (Cerklje)...

Za druga slovenska področja (Dravsko, Ptujsko polje, Pomurje) itak ni, da bi človek govoril, ker če je samo to v vodi (in ni pesticidov), so vsi srečni. ;)

V glavnem, če se vrnemo na prvotno temo, kmetijstvo - nein danke.
To naj delajo v EU Madžari in Francozi, ki imajo njive, da se jih splača z letali škropiti. Izven EU pa je bilo pri starih civilizacijah itak znano, da v Afriki lahko pridelajo v enem letu 4 letine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Good Guy ::

kekz

to da maš pa ti drek v vodi si pa sam kriv.. prjav unga k vam stresa to v vodo...
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Phoebus ::

Kolk so eni pametni da ne rabimo kmetijstva. Jaz pa vseeno raje pojem en gorenjski (ali belokranjski ali *-ski, da ne bo pomote) korenjček, enako velja za solatko, kot pa hrano ki je zrasla na pokritem v cevkah ali eni neskončni kmetiji 20.000km stran od kjer je šla čez 50 rok in ki je stara 5+ dni. In potem se je še pržila v najlonu ali pa jo je prešlatalo še dodatnih 200 ljudi v mercatorju/šparu/tušu/kjerkoli že.

Kar se tiče subvencij je pa na ST vsaj 2x letno debata o tem in je zadeva dokaj zapletena in se sploh ne mislim vpletat ;)

Kekz: ješ kako sadje? Jabolka, hruške, marelice, breskve? Grozdje? Pa bučke krompir, solato, paradajz?

Pomisli to: ko greš na pizza slice- a ti je vseeno kakega dobiš ali bi raje svežega direkt iz pečice in to pri tistemu ki ga speče OK? No, nekateri radi jemo tudi sveže sadje in zelenjavo od _MALIH_ kmetov pri katerih točno vemo kaj in kako se delal z njim. To seveda ne pomeni da greš na tržnico in veš da pri stari branjevki ni nič pošprican.

kekz ::

Nad tem sem že nekajkrat izgubil zaupanje. Ker ...
1.
Včasih smo hodili na tržnico in kupovali pri eno lokalni branjevki. Čisto slučajno sem nekoč potem izvedel, da je nekaj stvari imela svojih nekaj pa iz tistega vele centralnega skladišča iz Lj. na Viču.
Vse je seveda prodajala kot svoje.

2.
Osebno sem videl nekajkrat pri tukajšnjih lokalnih kmetih, da se ne spoznajo prav dobro na tiste mililitre, razmerja, procente, promile, ko mešajo strupe za na njivo. Včasih se jim zato posreči raztrositi kar 10x ali celo 100x količino. ;(

3.
Potem pride v javnost od afere kloramfenikol, do tega, da Lj. mlekarne Alpsko mleko uvažajo s Slovaške (kjer ni Alp) in celo Madžarske (kjer sploh ni nobenih hribov). Gor še kar veselo piše ALPSKO mleko, čeprav je v resnici Karpatsko mleko :D.

Tako da jaz na deklaracije BIO, DOMAČE, SVEŽE ne dam kaj dosti. Kupim pač po občutku in okusu.

KandazaR ::

gnojnica je ena cisteran vode + blato, urin in vse ostalo kar pridelajo kravje riti


Dej dej rovtar. Imaš dva tipa. Nekateri res vse spirajo v greznico. Nekateri pa posebej ločijo gnoj, ki ga nato raztrosijo po njivah in pa urin, ki gre nato v greznico.

gruntfürmich ::

to, kot je eden dejal da je subvencij samo za en mesec položnic se ne morem strinjat (edino če imaš naročen 1Gb internet), ker levji delež proračuna gre ravno za kmete, ki pa niso ravno večinsko prebivalstvo.

da se bo delo začelo s krmo? da ti država mastno plača da jo 2× na leto pokosiš; oziroma da se 3× čez zapelješ s traktorjem (košnja, obračanje, nakladanje)?

kmetje v sloveniji se res obnašajo kot ''kmetje''; kot da so nekaj več, ker oni samo delajo. res je da si dobesedno privezan na grunt, vendar slovenskemu kmetu še zdaleč ne gre slabo!

čez koliko let bodo kmetje postali največji onesnaževalci okolja?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Ted ::

rovtar: Nisem nobena LJ srajca, živim na podeželju in sem vinogradnik, tako da nisi fer. Subvencije niso samo tisto, kar dobi kmet direktno na račun, so še marsikaj drugega. Mora biti pa ta znesek položnic precej visok. Glede na to, da ste velika kmetija (morebiti s kako dodatno dejavnostjo, žaga, kmečki turizem) so tudi stroški za položnice verjetno visoki0:) .
Mah...

A. Smith ::

Rovtar, za kmeta si precej nerazgledan na svojem področju.

Gnojevka: gnojnica, ki je mešanica iztrebka in urina domačih živali, vsebuje pa lahko tudi nekaj vode in/ali majhno količino odpadkov.

Link

Če iztrebke in urin skladiščiš ločeno, imaš gnoj in gnojnico. Če ju skupaj, imaš gnojevko.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Osebno sem videl nekajkrat pri tukajšnjih lokalnih kmetih, da se ne spoznajo prav dobro na tiste mililitre, razmerja, procente, promile, ko mešajo strupe za na njivo. Včasih se jim zato posreči raztrositi kar 10x ali celo 100x količino.

Na mestih, kjer se vrši prodaja fitofarmacevtskih sredstev je po zakonu zaposlen prodajalec z visoko izobrazbo agronomije, ki sam izračuna količino (vpraša po površini posevka) potrebnih sredstev in jih toliko tudi proda.

Pri tem se lahko uporabnik zajeba edino pri tem, s koliko vode zmeša tisto sredstvo. Namreč, večinoma ni pomembna samo količina na hektar, ampak tudi razmerje mešanja z vodo. V najslabšem primeru učinkovina ne bo dala efekta, do uporabe prevelikih količin pa ne prihaja. To pravzaprav niti ni interes uporabnika, ker lahko uporaba prevelike količine sredstva zatre tudi gojeno kulturo.

Že nekaj časa se na kmetijah tudi vodijo evidence vsake uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki jih je potrebno kasneje oddati pristojnim organom. Ne vem, koliko se to trenutno kontrolira predvidevam pa, da se bo sčasoma začelo dobljene podatke primerjati z velikostmi pracel, ki so že v državnih bazah podatkov.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Tukaj je še nekaj zakonodaje, ki zadeva gnojenje. Da ne bomo govorili preveč na pamet.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gruntfürmich ::

ali so kmetje bili že kdaj razgledani? :D :D

no, šalo na stran. zaradi subvencij nabijamo ponavadi zaradi tega in samo zaradi tega, ker kmetje po navadi samo jamrajo, kako jim je hudo, kako morajo delati... zato potem kajle s subvencijami. vseeno nas pa še zanima, za kaj vse jih je možno dobiti!

sem tudi malo prečekiral kmetijski forum, in so bili ljudje nekako mnenja, da so suvencije sicer po eni strani dobre - free denar, po drugi strani pa veliko nerentabilnih kmetij funkcionira in se obdrži samo zaradi njih. pa ne zaradi tega ker ne bi mogle biti rentabilne ker so po večini majhne, ampak zako ker imajo neumne gospodarje, in jim tisti plus predstavlja samo subvencija. pametni in gospodarni kmeti pa ne potrebujejo subvencij za pozitivno poslovanje, ker se pač znajo prav obrniti. in po mojem mnenju je večina slovenskih kmetij na žalost odvisna ravno od subvencij.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mr.B ::

Subvencije so lenilo za kmete. Najameš zemlo poorješ, posadiš in te boliK, če kaj zraste. Denar vedno dobiš... Tako bo kmet propadel. Subvencij bo vdeno manj, ter prej ali slej bodo ukinjene..Nič ni free
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

thedaydriver ::

lol še zdaj ne razumem, kako nekateri ljudje gledajo kmete kot izkoriščevalce itd. Vsi mislijo da je kmetijstvo zlata jama--zakaj potem ne greste v to panogo, če je tak grozen prihodek??
Kar se pa tiče gnojenja, se pa zamislite npr.gozdne in druge živali spustijo gnojnico in druge stvari neposredno v okolje, živali, ki so v reji pa v posebno zbirališče ki se potem razvozi v okolje normalno in v tem pomoje ni nič slabega, ker rastline potrebujejo te snovi, gre za običajen naravni krog. seveda so umetna gnojila druga zgodba.
raje se zamislite nad pralnim praškom in drugimi kemikalijami, ki jih vsakodnevno spuščamo v okolje in se ne delajte kao kmetje so krivi za onesnaževaje.

PS:če bi ljudje v okolje spuščali samo gnojnico in naraven gnoj, bi bilo okolje še kako čisto.
vsekakor je to moje mnenje

gruntfürmich ::

-----aje se zamislite nad pralnim praškom in drugimi kemikalijami, ki jih vsakodnevno spuščamo v okolje in se ne delajte kao kmetje so krivi za onesnaževaje.

v prekmurju tudi???


----PS:če bi ljudje v okolje spuščali samo gnojnico in naraven gnoj, bi bilo okolje še kako čisto.

kam? v potoke? pa metan in amoniak v ozračje?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

A. Smith ::

Ne bom rekel, da kmetje ne onesnažujejo okolja. Tako kot vsako industrijo, je treba tudi kmete nadzirat, da delajo po predpisih.

Glede metana pa: kako je bilo pa 5000 let nazaj? Na vsaki pampi/stepi/savani/travniku itd je bil trop goveda, ki je žrlo in prdelo. Pa še ni Zemlje zato hudič vzel.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Še to: kmetje nikoli niso spuščali gnoja v potoke. Od kje ti ta ideja?

Edina razlika je bila, da je pasoči se trop gnoj odlagal časovno bolj enakomerno, kmetje pa gnojne jame praznijo nekajkrat letno. Saj morda bi jih kmetje raje praznili večkrat v manjših količinah, pa mestnim puritancem že samo nekajkrat na leto preveč smrdi.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

joze28 ::

vse afere glede mleka v SLO so politične(tudi kloranfenikol)
ker je v sloveniji mleka preveč(veliko mleka ljubljanske mlekarne izvozijo veliko ga pa že kmetje sami predvsem v IT)
podobno je tudi z mesom v avstriji malenkost bolje plačajo

lp

thedaydriver ::

lepo te prosim grundfurmich v potoke lol, kaj ti pride na mislel, pri onesnaževanju imajo vlogo tudi umetna gnojila, naravna ne bi rekel

PS: če se tako zavzemaš za okolje in kriviš kmete raje malo pomisli ko se boš šel tuširat, dal hlače oprat, se vozil z avtomobilom, ne pa krivit gnojnice in gnoja, sicer pa mislim da tudi ti opravljaš malo potrebo--mar ne?
vsekakor je to moje mnenje
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28335193 (30013) louser
»

Praznjenje greznic na vasi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12717805 (14129) noraguta
»

Prva semena rastlin že trajno shranjena (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
508162 (6397) antonija

Več podobnih tem