» »

Kako Japonci lovijo ribe?

Kako Japonci lovijo ribe?

Dea ::

Skrajni čas da začnem jest ljudi, ker itak očitno ni važno kaj ješ, važno da si sit in da nasitiš svojo družino. (pa še plačat mi ni treba)

mchaber ::

Dea začni pri sebi.
.

Dea ::

Ja ne mnhaber, le zakaj pri sebi ? A ni iz masakra (video) razvidno da je važno samo preživetje. Le zakaj se ne strijanš z mano ? Ker je človek razumno bitje ?

gzibret ::

Jaz se spomnim, kako je pred kakim letom krožil mail, kako so žive rakune slačili iz kože. Groza.... Groza.

Takih stvari nebi smeli početi, pa najsi gre za sentienta ali pa za kako drugo žival, ki ima razvit živčni sistem.
Vse je za neki dobr!

mchaber ::

Meni človek pomeni več kot žival.
.

BorisJ ::

Tko na oko bi reku, da če stroški niso preveliki se take plenilce pobije.


kaj pa če bi bili, recimo, morski psi tudi sentienti?

vsekakor je treba se najprej ukvarjat s problemi lakote/slabih življenskih razmer ljudi ne pa delfinov, pomoje.

jype ::

BorisJ> vsekakor je treba se najprej ukvarjat s problemi lakote/slabih življenskih razmer ljudi ne pa delfinov, pomoje.

Najprej zagotovo, ne pa izključno.

Tudi dokler ni zagotovljeno udobno življenje za vse ljudi se nismo obvezani do živali obnašati kot plenilci za šport.

opeter ::

Tudi dokler ni zagotovljeno udobno življenje za vse ljudi se nismo obvezani do živali obnašati kot plenilci za šport.

Ta pa je močna. Če bi želel vsak Azijec in Afrikanec (direkt napisano v tej obliki) živeti isto "kvalitetno" življenje, kot recimo povprečnih zahodni Evropejec in kak Američan, bi se porušil trenutni ekonomski sistem. Na kratko našteto, kar bi moral imeti vsaka družina po zahodnih merilih: ena družinska hiša, vsaj en avto, hladilnik, TV, pralni stroj, eletrična napeljava, voda, kanalizacija, stranišče in kopalnica. To je nek (kao minimum) za današnjega povprečnega zahodnjaka. Če bi vsi ljudje to imeli, bi ekonomija in gospodarstvo (v trenutni obliki) že crknilo. Pa še prostora bi zmanjkalo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Luka Percic ::

kaj pa če bi bili, recimo, morski psi tudi sentienti?


Sentinent ki ubije sentinenta?
Precej znana zgodba ane?

vsekakor je treba se najprej ukvarjat s problemi lakote/slabih življenskih razmer ljudi ne pa delfinov, pomoje.

True, zato pa sem uporabu frazo "če stroški niso preveliki".
Itak so preveliki, zato tega nebomo počeli, aneda?

perci ::

No, kr nehi Luka. Nč niso preveliki. Stroški so tudi od tega, da smo se odpovedali šimpanzjemu mesu, pa nikomur ne pade na pamet, da bi jih začel klat za meso.

Večina držav se je celo odpovedala izvajanju poskusov nad šimpanzi, no ena država, ki meji na Mehiko in Kanado jih še veselo izvaja. Za meso jih pa tudi tam ne smejo klat.

Luka Percic ::

Perci nisi razumel mojega posta.
Odgovoril sem BorisJ-ju o stroških zagotavljanja "obrambe" pred njihovimi naravnimi plenilci.
Nekako tako kot imamo to ljudje urejeno(lovski odstrel nevarnih živali).
Da bi se delfinjemu mesu morali odpovedat, to je pa tudi meni jasno.

perci ::

Se opravičujem, Luka. Moja napaka.

Matev ::

primer dvoličnosti:

planinec reče lej, ko ni več srn nikjer - vse so postrelili
kakšna škoda je to

in gre v gorsko koči ter naroči srnin golaž

perci ::

Afaik je srn ko listja in trave, tako da...je ta tvoj primer vreden piškavega oreha.

Matev ::

namesti srn lahko rečeš jelenov
ali pa kengerujev

ali pa nosorogov

če ti priemrjava z srnami dela logične težave

perci ::

Lovska banda je meni itak adijo. Tej kurci nič pametnega ne zadanejo in potem raje okoliške pse streljajo. Enemu sorodniku so ga na dvorišču ustrelili.

NiMH ::

perci se strinjam...Tudi nam so lovci odstrelili psa...
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

jype ::

Nam se ga pa ne upajo, ker so (nisem ponosen na to) tudi pri nas jagri doma.

opeter, še enkrat preberi moj stavek: Tudi dokler ni zagotovljeno udobno življenje za vse ljudi se nismo obvezani do živali obnašati kot plenilci za šport.

Pa potem magar še desetkrat.

BorisJ ::

sej delfine lovijo za hrano, ne pa za sport ne? razlika je samo da jih jejo bogati, piščance pa revni in da naj bi se delfini zavedali bolečine

sentienti ki ubijajo sentiente se pojavlja samo v primeru človek vs. človek, kar kaznujemo ker smo ljudje za svoja dejanja odgovorni,
živalske sentiente se pa težko kliče na odgovornost, če v skladu z nagoni jejo druge sentiente

jype ::

BorisJ> sej delfine lovijo za hrano, ne pa za sport ne? razlika je samo da jih jejo bogati, piščance pa revni in da naj bi se delfini zavedali bolečine

Ja. Usoda delfinov je torej v rokah tistih bogatih, ki plačajo delfinje meso.

Yamori ::

Če že mormo žvali jest jih dejmo usaj ''lepše ubiti''. to da delfinu režeš vrat verjetno ni najbolši občutek za delfina (in za rezalca). Mislim da živali čutijo bolečino tako kot ljudje čutimo bolečino, zaradi naravnih obrambnih mehanizmov. to ima vsaka žival in to potrebuje za preživetje da ve kaj ne sme delat (bolečina) in kaj lahko (dobro počutje).

res da je rezanje vratov najcenejči način ubiti, ampak če bi vse koteli na najcenejči način bi vsi živeli kot da bi bili na robu revščine.

V nekem dokumentarcu o genetičnih spremembah so rekli da so kuram spremenil tisti del DNA ki sproža materinski vzgon, zato da je kuri vseen kaj se zgodi s svojimi jajci.

OrkAA ::

miko 55 ::

film me spominja na domače koline. če se vam prašiči ne smilijo, zakaj naj bi se vam delfini. men se ne. kaj bomo naredili glede tega? nič
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

perci ::

Prašiči so precej pametne živali. Bi bilo za razmislit o prepovedi nehumanega klanja le-teh.

Luka Percic ::

Prašiči so precej pametne živali. Bi bilo za razmislit o prepovedi nehumanega klanja le-teh.


Zdaj pa že nabijate.
Na miljone ljudi umre v mukah, pa bomo zdaj prepovedali klanje za živali ki se najbrž niti zavedajo ne.
Nehumano klanje naj bo kvečjemu zaradi samih klalcev.
Imo pa teh ne moti preveč.

Matev ::

aha
čim se o prašičih začenmo pogovarjati pa takoj vsem dol visi

za delfine bi pa šli stavkat na ulico
da se jih zaščiti

dvoličneže

zakaj ne bi za prašiče šli stavkat in protestirat

ni tok fensi?

ja pa ne pol

Luka Percic ::

zakaj ne bi za prašiče šli stavkat in protestirat ni tok fensi?


Lej neko merilo si moremo vzet.
In če je merilo zavedanje (kar je edino relavantno)
potem prašiči pač odpadejo.
Konec zgodbe.

Vajenc ::

Če zanemarim zavedanje smrti ali bolečine, lahko hitro razblinimo dvoličnost pri "umoru" domačega prašiča ali delfina. DOmače prašiče, govedo, kure ... smo ljudje udomačili, križali in vzrejali za hrano, z namenom zadovoljevanja primarnih človeških potreb. Pobijanje slonov za okle, tigrov za potenco, delfinov za petičneže ..., pa ima čisto drug namen. In večina se zato lahko upravičeno zbuni in poiskuša s protesti, peticijami ... zmanjšati taka nesmiselna dejanja. Kitajci tudi pse jedo, čeprav je bil pes udomačen zaradi povsem drugih razlogov, zato tudi ni nič čudnega, če se večini nekitajcev zdi to nagnusno.

Smo pa ljudje postali tako napredni, da se bomo kmalu prehranjevali kot v filmu Peti element in se kateremu (G.Clooney npr.) že sedaj zdi, da je prašič bolj primeren za hišnega ljubljenčka, kot pa za na krožnik.

Luka Percic ::

Če zanemarim zavedanje smrti ali bolečine


Če to zanemariš, lahko imo brez slabe vesti ubiješ človeka.

TEGA NESMEŠ ZANEMARIT!!

Luka Percic ::

Aja, pa še to; zavedanje smrti je zelo čuden izraz. Gre k večjemu za zavedanje bolečine, ki jo doživljamo ob smrti, ter prikrajšanost za nadaljne užitke.

Vajenc ::

Če to zanemariš, lahko imo brez slabe vesti ubiješ človeka.
Zanemaril sem zavedanje bolečine in smrti pri drugih živalih ;), ker še ni povsem jasno katera druga žival se poleg človeka še zaveda tega. Sicer pa se mi zdi, če se žival zaveda bolečine na način, kot ga je predstavil Marko, potem se mora zavedati tudi smrti oz. po tvoje prikrajšanosti za nadaljne užitke.

perci ::

Luka: Imaš kak dokaz, da se prašiči ne zavedajo bolečine? Na plano z njim. Če ga nimaš, se ti ne zdi, da bi bilo modro ubijati prašiče na neboleč način? Že zaradi tega, ker ne vemo, če se bolečine zavedajo?

IMO to, da smo prašiče vzredili, delfinov in slonov pa ne, nima pretirane veze. Tudi, če bi začeli gojiti šimpanze, to ne pomeni, da je prav, da se jih muči.

Luka Percic ::

Luka: Imaš kak dokaz, da se prašiči ne zavedajo bolečine? Na plano z njim.

Jah, posredni seveda so.
V ogledalu se ne prepoznajo.

Če ga nimaš, se ti ne zdi, da bi bilo modro ubijati prašiče na neboleč način?

Reciva takole- kazen za kršitelja tele prepovedi bo gotovo naredila več škode kot samo "zagrešeno" dejanje, saj bo povzročala bo "bolečino", osebka ki se pa 100% zaveda.
Zato se mi zdi kakršno koli uvajanje kazni ter direktiv neplodno ter celo škodljivo.

Že zaradi tega, ker ne vemo, če se bolečine zavedajo?

Oho, seveda vemo da se ne. Le majhno možnost da smo kaj pozabili dopuščamo.


IMO to, da smo prašiče vzredili, delfinov in slonov pa ne, nima pretirane veze. Tudi, če bi začeli gojiti šimpanze, to ne pomeni, da je prav, da se jih muči.

True,
pomen je popolnoma irelavanten.
Brez nevzrejenih živali tudi nebi preživeli vse biološke evolucije, tako da lahko namen vedno obračaš.
Sedaj ko pa to lahko, še ne pomeni da moramo.
Predvsem zato ker z tem kvarimo pleasure večine prebivalstva zaradi živalic, ki se ne zavedajo.
Nesmisel skratka.

Sem pa recimo zato, da se začne gojit umetno meso.
ko bo kvaliteta le tega dosegla ali celo presegla tistega pri živalih,...
Takrat pa lhko prepovemo ubijanje za hrano, zaradi mene.
Užitek mesojedcev bo ostal, zgražanje ljubiteljev živali bo splahnelo, živalcam bo najverjetneje itak vseeno, ampak naj jim bo, če smo se slučajno pri definiciji/odkrivanju zavesti kaj zmotli.
Do takrat pa dober tek!

gzibret ::

A nimajo Japonci tudi nekih takih for, da jejo žive hobotnice in žive ribe? :\
Vse je za neki dobr!

Luka Percic ::

Sem gledu eno odajco o sicer omamljenih a živih škorpjonih.
Le tej se sprahajajo po sladici, oni pa jih prijamljajo ter pravilno zaužijejo...
:\

OrkAA ::

Luka Veliki: Povej mi kako lahko pes/maček ob udarcu zameri in se potuhne na varno? Dvomim da bi se to zgodilo, če se ne bi zavedal udarca.

_marko ::

Ker je bolečina obrambni evolucijski mehanizem in zato se umakne, ker je podrejen tebi.
Če bi se vedno stepel bi že zdavnaj bil pozabljen v evoluciji. Tisti "pes", ki se je - ga zdaj več ni.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Luka Percic ::

Zna biti, da sem cel čas uporabljaj napačno besedo. Namesto zavedanje bi mogoče moral uporabljati samozavedanje?
Čeprav potem še vedno nevem kaj natančno pomeni zavedanje...

Nej to kdo razčisti ki mu je bolj jasen pomen besed.


Dvomim da bi se to zgodilo, če se ne bi zavedal udarca.

Nima zavest veze s tem. Le impulz je ubral malo daljšo pot, in namesto da takoj panično napade napadalca (človeka), se raje potuhne in tako premaga svoj strah. Evolucijsko uspešnejša taktika.
Vsako mačko ki je takoj napadla človeka so odstrelili. Tako da so preživeli zgolj take mirnejše.

Edit; samo ponavljam za _marko-om

Zgodovina sprememb…

Matev ::

ne vem kako lahko eni trdite da se žival (naprimer prašič ali krava) ne zaveda bolečine

zakaj potem cviljenje ter mukanje?

kar tko iz dolgčasa ko mu vrat režejo?

pogojni refleks - če mu režejo bvrat se dere?

le kje se je to naučil
ubogi pujs?

ali pa pes

ki se skrije ko pride lovec izvesti evtanazijo

žvali čutijo mogoče še celo več kot človek

jest10 ::

Nekatere že imajo ostrejše čute. Zavedajo se pa ne

Luka Percic ::

ne vem kako lahko eni trdite da se žival (naprimer prašič ali krava) ne zaveda bolečine


To zananost trdi, tko da se z njo tepi.
Če pa kaj ne razumeš pa le vprašaj.
Samozavedanje je pa sposobnost ki je večina živali nima.

Matev ::

luka veliki
ti se ne zavedaš svoje naivnosti
(če ti rečejo da pes ne trpi - potem ti to verjameš)

ti povem da je pes spososoben umret od žalosti - preneha jest...


ergo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

perci ::

Preden prašiča zakolješ, kruli ko sam hudič. Preden mu karkoli narediš. Vem, sem dostikrat pomagal pri tovrstnih usmrtitvah. In vem, da so nehumane. Če bi bilo po moje, bi jih prepovedal.

Zdej, lahko da prašič trpi ali pa ne. Pomoje, da JA. Ampak tudi, če NE, ni nobenega pamenega razloga, da jih ne bi usmrčevali na humanejši način. Že iz preventive, če ne drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

Luka Veliki> V ogledalu se ne prepoznajo.

Neumnost. Še kakšna manj inteligentna žival se.

kopernik ::

Ja, za papige so to dokazovali, ampak obstaja velik dvom, da so bile naučene.

Luka Percic ::

Neumnost. Še kakšna manj inteligentna žival se.

Neumnosti seveda nakladaš ti.
Dokler ne ugotovijo da je recim o rdeča pika na njihovi glavi v resnici na njih, ne pa na tisti osebi ki jo vidijo v ogledalu, se ne prepoznajo.
In dosedaj so to sposobnost odkrili le pri človeku šimpanzih, menda še eni opici, ter delfinih (kot so kazali, niso 100%, saj je pri delfinu težko odkrit, kaj si dejansko misli o piki; pač nima rok, zato težko lušči pike z svoje glave...)

Vajenc ::

Rdečo piko si težko zbriše iz glave tudi prašič, ker namreč tudi on nima rok ;) Ima kdo kakšno povezavo do teh testov samovozavedanja?

Vajenc ::

Sloni se tudi spoznajo v ogledalu. V bistvu je dotikanje pike/znaka le en izmed testov za ugotavljanje samozavedanja v ogledalu. To je zanimivo zato, ker se IMO spozna v ogledalu tudi veliko psov. Če se ne bi, bi tisti dominantni stalno lajali v ogledalo, ali pa vsaj grbo naredili.

BigWhale ::

Kje pa pise, da je zavedanje bolecine pogojeno s samozavedanjem?

Zakaj ne zakoljemo vseh nezavestnih ljudi? Itak se ne zavedajo?

Vajenc ::

Še neki je zanimivo pri testih samozavedanja. Kaj če bi živali testirale ljudi samozavedanja. Verjetno bi test vsi padli, ker ne znamo zavohati in z okusom prepoznati svojega lastnega urina npr. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Aligatorska kri za zdravila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
689603 (6904) Pyr0Beast
»

Športni ribolov/mučenje živali?

Oddelek: Problemi človeštva
353147 (2510) Tear_DR0P
»

Upravičenost grdega ravnanja z živalmi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1759548 (7629) Trololololo1
»

Mučenje živali - krzno (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
755800 (4617) Luka Percic
»

(inteligentno) razmišljanje?

Oddelek: Loža
411852 (1435) Koci

Več podobnih tem