» »

Kako Japonci lovijo ribe?

Kako Japonci lovijo ribe?

««
«
1 / 6
»»

zile ::

Mi je bilo kar malo slabo po videnem, ampak ali morjo res biti tako požrešni in surovi, da masovno ubijajo vse kar leze in jim pride pod roke. Predvidevam, da so posušene dlesni delfinov, spet neka specialiteta v elegantni Tokijski restavraciji. Groza! ;( ;((

Delfini in njihova smrt

pa še link do peticije, kjer pozivajo da se tako surovo klanje preneha.
Peticija

Mr_Globus ::

Pretiravaš. Samo zato ker so delfini, niso nič več vredni kot ostala bitja z plavutkami. Pa čist lepo jim prerežejo vrat... tip pa bluzi da se dušijo do smrti.

edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mr_Globus ()

kopernik ::

Delfini menda izkazujejo sorazmerno visoko stopnjo samozavedanja (poleg slonov in šimpanzov edini sesalci, ki so prestali test z ogledalom). Po mojem mnenju je zato ubiti delfina zoprna reč, ko razmišljaš o tem, kaj se lahko plete po njegovi glavi.

EDIT:človek tipično prestane tak test v starosti 1,5 do 2 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

hooger ::

res zgleda grdo, tudi malo se zamisliš, ampak spremeniti na žalost ne moremo nič :\ :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hooger ()

ripmork ::

sam zase vem da bi lažje človeka ubil kot pa kakega delfina...
ok, razen če bi bil na samotnem otoku in bi moral kaj pojest potem bi bil prisiljen tut kakega delfina ujet...bi ga pa imel le za kako posebno priložnost, delfin je le delfin...:D
ampak takale masovka ej...jah, tko pač je. Boge ribe.

bi jih pa definitivno lahko na bolj human način pobil, da tam delfin pleše pa opleta medtem ko se duši, pa mu kri šprica...ziher bi se dalo kako drugače.

suntrace1 ::

Boge ribe


Niso ribe, temveč sesalci, kamor spadamo tudi ljudje.

Mr_Globus, upam da boš imel najmanj tako izkušnjo, ko ti nekdo "lepo prereže vrat." Morda boš potem drugače govoril, oz. grgral.

jest10 ::

Vidim da jih malo razume, da so taki filmčki namerno posneti. Da trkajo na človekovo dušo in vzpodbujajo zgražanje.

Nitro Tech ::

Sick!
Sam tile japonski delavci na vse to najbrž drugače gledajo, ko morajo preživet, nafutrat doma familje in jih pač ne prizadene da majo tako potrošniško družbo, ki po eni strani kaže otrokom Dolphin happy life na Animal planetu, medtem ko njihovi starši cele dneve te delfine za tovornjak prvezane vlačijo in jim vratove režejo! In to vse sam zato de lahka pol v eni fancy restavraciji v Tokiju debeli šefi delfinje žnablice jejo!
Sam se mi zdi pa skor bol nagravžno, ko eni uporabniki tega foruma to odobravajo, pa niso delfina drgač ko na tv-ju vidl. Pa dobro, živali so užitne, in zaradi tega morajo umret. Ampak tistim, ki imajo višjo stopnjo zavednosti, bi lahko malo olajšali smrt. Te delfine bi lahko recimo z elektro šokom omamili, ko so bli še tam v vodi... Sam štrom je drag!
format c: najde vse viruse

Luka Percic ::

Edini problem je ker zna bit da se zavedajo.
Vse drugo je natolcevanje.

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

EDIT:človek tipično prestane tak test v starosti 1,5 do 2 let.


Po tej logiki je lažje ubiti dojenčka starega 1,5 let kot otroka pri 6 letih ?

Zakaj točno so nekatere živali več vredne od drugih ?

Luka Percic ::

Zakaj točno so nekatere živali več vredne od drugih ?


Ker se zavedajo.
Ker se zavedajo da čutijo bolečino.
Ker jim to zna zavdat en tak mini hell.
Sej se ni pretirano za sekirat, dokler iz tega pekla ne rešimo vseh ljudi.

Do takrat bi pa svetoval previdnost.
Po čim večjem pač ni potrebe, saj ni nujno da bi tej delfini v svojem naravnem okolju doživeli kaj nažnejšo smrt, kvečjemu obratno.

perci ::

Luka: Ni nobene pametne potrebe po takem ravnanju z delfini. Te zadeve se da rešiti brez bolečine. Sploh pa ne vidim pametnega razloga, zakaj bi delfine sploh morali pobijati. IMO bi morali Japonsko prisilit, da se odpove kitolovu.

Fr33man ::

Evolucija gre naprej, in nekoč bomo ljudje tisti, katerim bodo druga bitja rezala vratove. Le srečnim naklučjem se lahko zahvalino, da smo danes na vrhu verige, večno ne bo tako. Kam nas je prpelav dnar. Kaj use so prpravleni narest, da bodo zavaljeni šefi veliko plačal za zrezke.

Poldi112 ::

Za delfine si lahko privoščite, da se vam smilijo, ker jih tu pač ne jeste. Enako kot se tista francozinja dere glede psov ali mačk, ki jih jedo na kitajskem.
Če bi pa kdo omenjal živali, ki so popularne pri nas, recimo kokoši, prašiče,..., bi se mu pa smejali, češ to je naravno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

perci ::

Ne poldi, ni isto. Delfin je razvitejša žival kot piščanec. Ne štekaš tega? Tako kot se mi tudi klanje šimpanzov zdi napaka. Štekaš?

_marko ::

Edina stvar, ki je relevantna pri tem je ali je omenjena žival sentient ali ne.
Če je sentient se jih ne sme ubijat (vsaj ne na grob način), če ni sentient ti je pa lahko vseeno.
(razen tega, da pač to ubijanje živali vzbuja slab učitek pri nekaterih drugih sentientih - ljudeh)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Poldi112 ::

Ne, ne štekam zakaj bi bil delfin diskvilificiran pri izboru hrane, samo zato ker je bolj razvit. To se mi zdi neka šibka, umetna razdelitev, ki je nastala kot posledica opravičevanja naše hrane in zgražanja nad sosedovo.

Drugače pa tudi za prašiče pravijo, da so precej inteligentni...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_marko ::

Poldi:
Še 3x preberi moj post in boš mogoče štekal!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Mr_Globus ::

@suntrace1
IMO je izkrvavitev ena lepših smrti. Dosti lepa od zadušitve.

@Luka Veliki
A vse živali se ne zavedajo bolečine? Pes z zlomljeno nogo cvili zakaj? Aja ker se ne zaveda, da ga boli :\

@_marko
WTF je sentient? V SSKJ ni te besede.



Človek je mesojed, in kot mesojed je živali. Zdej pa zato, ker se delfinček spozna v ogledalu se mi nič bolj ne smili od prašiča, ki se očitno ne. In če bi blo to v filmu nujno zlo za zrezek na krožniku bi meso še vedno jedli.

Poldi112 ::

_marko: Svet se ne vrti samo okrog tege. Odgovarjal sem Perciju. Sicer se s teboj tudi ne strinjam, ampak tebe se še nisem lotil. Če pa misliš da zgrešeno mnejne postane pravilno, če ga zgolj 3x prebereš, se pa motiš. :D
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

_marko ::

->WTF je sentient? V SSKJ ni te besede.

Gre za koncept, ki pravi, da se sentienti ali čuteča bitja zavedajo bolečine. Gre torej za ZAVEST oz zavedanje bolečine in užitka.
In ni tako preprosto, da če žival cvili, da je sentient. (bolj razvita je žival, večje možnosti ima, da je sentient)

Bolečina je evolucijska zapuščina, ki je ogromno koristila pri varnosti in preživetju organizmov. Pojavila se je mnogo prej kot pa zavest.
Danes še ne vemo kje je meja med sentienti in pač ostalimi živimi bitji.
Vemo, da človek je sentient. Najbrž so tudi primati sentienti (čimpi, gorile). Najbrž.

Predpostavimo, da kokoš ni sentient. Če jo boš brcnil se bo takoj odzvala na bolečino, vendar to še ne pomeni, da se dejansko zaveda občutka bolečine. Gre za avtomatski odziv na dražljaj. Evolucija. Boli je pa v tem primeru ne, odziva na živčni dražljaj, ki ga ima označujemo kot bolečina pa se.

Upam, da je malo bolj jasno sedaj.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->_marko: Svet se ne vrti samo okrog tege. Odgovarjal sem Perciju.

So what! :\
A jaz nesmem odgovarjat!? wtf?!


->Sicer se s teboj tudi ne strinjam, ampak tebe se še nisem lotil. Če pa misliš da zgrešeno mnejne postane pravilno, če ga zgolj 3x prebereš, se pa motiš.

No, dolgočasen si. Ti si tole preberi 15x raje, ker imaš male možnosti v tej malce bolj znanstveno poglobljeni debati.
Argumente, da se motim pa seveda z veseljem čakam.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Poldi112 ::

Vse kar si ti meni napisal je bilo:
Še 3x preberi moj post in boš mogoče štekal!

In to ni nič drugega kot tvoje mnenje. In če vlečeš notri še zavedanje trpljena, ki ga ne morež dokazati niti za najrazvitejše živali, potem to ni nobena znansteva debata.

>A jaz nesmem odgovarjat!? wtf?!
Seveda lahko, ampak to kar ti delaš deluje bolj ego boosting kot debata.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_marko ::

->Seveda lahko, ampak to kar ti delaš deluje bolj ego boosting kot debata.

Ego si jaz dvigujem ko kaj novega naučim Thomasa, Gzbireta, Snowa... itd..

Da pa bi si stabo dvigoval ego pa je malo smešna trditev :8)


P.S.Rekel sem ti, da si moj post preberi, ker si odgovarjal perciju o enaki stvari.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Poldi112 ::

No, potem pa potrebujeva Percija da vidiva, kdo je narobe razumel.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_marko ::

Poldi:
Glej, jaz ne mislim v tej temi imeti besednega dvoboja s teboj, ker se mi enostavno ne da.

Gremo k argumentom. Rekel si, da se motim.

Povej ZAKAJ se motim! Kje v mojem postu je napaka? Zakaj je napaka?


edit:typo
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Poldi112 ::

Nisem rekel da se motiš (vsaj ne glede teme pogovora). Izrazil sem samo nestrinjanje s tvojim pogledom.

Kar ti hočem povedati je, da samo izražaš mnenje (oz. bolj kot mnenje svoje moralno stališče) in tu ne moreš reči, da je tvoj pogled edini pravilen. Niti tega ne moreš dokazati. Moje mnenje je, da nobene živali ne bi smeli ubiti za hrano. Ti pa niti tega ne veš točno, katere bi in katere ne.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

perci ::

Poldi, ko sem govoril o razvitosti, sem govoril o isti stvari kot govori marko. Mogoce se nisem tako eksplicitno izrazil, ampak sem mislil, da je samoumevno. Sploh pa, ko sem šimpanze omenil, bi ti lahko bilo jasno na kaj ciljam.

opeter ::

Ja, hudo je, ampak jebemti, nekako moramo preživet. Ne moreš vedno koruzo pa pšenico jesti, ali? Če bi bilo potrebno, pa če bi bil na roku lakote, bi pojedel tudi tebe Poldi, marko, pa še percija povrh.
Hrana je hrana. V naravi preživi močnejši (in tisti, ki ni lačen).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

_marko ::

->in tu ne moreš reči, da je tvoj pogled edini pravilen.

Ja, lahko. In to tudi pravim.
Vse kar se križa z omenjenim pogledom bom smatral za napačno dokler nebom spoznal bolj pravilnega pogleda na to tematiko.
Če bo prišlo do logične inkoherentnosti bom vedel, da je treba moj pogled popraviti, izboljšati ali popolnoma opustiti.
Do zdaj pa čakam na argumente zakaj imam narobe.

Če pa se greva filozofijo tukaj, pa oba vema, da nikoli ne moreš vedet 100%. (pa čeprav si mislim, da so tile filozofi preveč abstraktni za realnost)


->Moje mnenje je, da nobene živali ne bi smeli ubiti za hrano.

Zakaj ne? Tole mi prosim argumentiraj, pa te bom kasneje nekaj novega naučil.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->če bi bil na roku lakote, bi pojedel tudi tebe Poldi, marko, pa še percija povrh.

Če te nebi mi prej!!! >:D
(no, tukaj se strinjamo, da bi bil Poldi prvi na meniju :8) )
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

opeter ::

@_marko:
haha, ja se strinjam. Saj sem napisal "V naravi preživi močnejši". Pač, če si hitrejši in/ali močnejši boš premagal mene in me pojedel. :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mr_Globus ::

_Marko če te prav razumem potem se npr. pes alpa krava ne zavedata bolečine? Zanimivo, ne tolko dolgo nazaj so trdili, da velja isto za dojenčke hmm. Nam na faksu namreč predavajo, da se živali še kako zavedajo bolečine... debatiranje o tem, da se ne, pa se začne tam nekje pri ščurkih.

Podaj raje kakšen link za te tvoje argumente, ne pa "fancy" sentientskih izrazov ven metat.

_marko ::

->Nam na faksu namreč predavajo, da se živali še kako zavedajo bolečine... debatiranje o tem, da se ne, pa se začne tam nekje pri ščurkih.

Nisma se popolnoma razumela IMO!

Tebe učijo, da se odzovejo na dražjaj in to smatrajo kot bolečino. Ne verjamem, da je te na faxu učijo o zavedanju!!!
Kater fax to?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Poldi112 ::

Jao marko, ti pa nisi preveč strpna oseba, ane?

Tu gre čisto za osebna mnenja, s katerimi živalmi se smemo hraniti in s katerimi ne.
In takole, na pamet, vsaj 90% ljudi se ne strinja s teboj. Zelo na grobo, hinduisti ne bodo jedli krave, muslimani prašiča, vegetarjanci ničesar, ateisti vse.

Par vas je pa takih, ki ne jeste živali, ki se bolečine ne zaveda. Plus da niti konkretno ne znate povedati, katere so to.

In zdaj si ti prepričan, da ima večina ljudi napačno mnenje?

Tvoje mnenje je seveda pravilno zate, tako kot je večina ostalih menenj pravilna za druge. Imeti svoje mnenje za edino pravilno je pa ne vem, smešno. Ker ni v ozadju nobenih fizikalnih zakonov, na katere bi se lahko oprl. Je zgolj in samo naše osebno prepričanje. In tu nikoli ne moreš imeti ene same resnice.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_marko ::

->Jao marko, ti pa nisi preveč strpna oseba, ane?

Kar se tiče argumentov, znanja, znanosti, itd. NE, nisem.
Nasploh v življenju pa kar....


->Tu gre čisto za osebna mnenja, s katerimi živalmi se smemo hraniti in s katerimi ne.

Ti si trdil, da ne smemo ubijati nobene živali za hrano.


->Zelo na grobo, hinduisti ne bodo jedli krave, muslimani prašiča, vegetarjanci ničesar, ateisti vse.

Vseeno mi je za religijo ali kaj podobnega.


->In takole, na pamet, vsaj 90% ljudi se ne strinja s teboj.

Ja in?! To še ne pomeni nič. 90% ljudi nima pojma o evoluciji človeka.
Jaz pa ti povem, da če nebi bili mesojedci nikoli nebi prišli na to intelektualno in zavestno raven, ker je obstaja povratna zveza med tem.


->Par vas je pa takih, ki ne jeste živali, ki se bolečine ne zaveda. Plus da niti konkretno ne znate povedati, katere so to.

Ni res. Jaz jem nasploh vse. Pri živalih, ki se morda lahko zavedajo trdim le to, da jih je treba ubit na najmanj neboleč način.


->Tvoje mnenje je seveda pravilno zate, tako kot je večina ostalih menenj pravilna za druge.

Ja, ampak moje mnenje je navzkriž z drugim. Moje mnenje pove argumente zakaj so drguačna mnenja bolj napačna.
Ni tukaj konsenza.


->Ker ni v ozadju nobenih fizikalnih zakonov, na katere bi se lahko oprl. Je zgolj in samo naše osebno prepričanje.

No fizikalni zakoni so overkill v tem primeru. So pa vedno v ozadju.
Gre za ekstrapolacijo ideje zavesti. In to ni moje osebno prepričanje ampak so logične posledice znanja o zavesti.
In to ni na mojem zelniku zraslo - smo imeli v Z&T precej debat na podobne teme.
Do zdaj se še ni našel človek, ki bi z argumentom zbil tole tezo.
Če pa želiš da to podpirajo nevem kakšni vse zakoni pa si v nič vrgel celotno družboslovje.


->In tu nikoli ne moreš imeti ene same resnice.

NE, ni res. Samo ENA resnica lahko obstaja. Samo ena!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tac20 ::

Ta clip je iz dokumentarca "Earthlings", kjer preletijo celotno zivalsko industrijo in tole khm, ni ena bolj ogabnih delov v dokumentarcu. Priporocam ogled. Earthlings IMDB

Vajenc ::

Tale mail sem dobil v istem dnevu, kot tistega, ko "slačijo" krzno živim živalim. (raje ne dam linka, ker je resnično ... blek). Se te dotakne. Sploh pa delfini, ki so tako inteligentne in prisrčne živali.
Se pa strinjam s tistim, ki pravi, da se hindujcem morda zdi bolano, kako Evropejci kolemo goveda, ali pa G.Clooneyu, kako prašiče...
Pa tudi se NE strinjam z Markom, ki pravi, da kuro ne boli oz. se ne zaveda, da jo boli. Človek, primati, delfini in verjetno še kakšen sesalec, se sicer dokazano zavedamo sami sebe. Dokaz je že omenjeno ogledalo. Vendar, če človeka brcneš v rit, rečejo receptorji, da boli in usta izjavijo AUuu, podobno je s kokljo le da "reče" KoKOOooodAAAk. Drugo je, če gleda delfin ..., človek, kako ti ubijajo familijo, ali pa glupa koklja, ki ji skoraj ni mar.

_marko ::

Vajenc:
ja, eno je odziv na dražljaj - bolečina.
Eno je pa občutek bolečine, ki se jo zavedaš. (psihično)
Tukaj je razlika pri kuri in pri človeku. A veš kaj mislim?


Edini razlog, ki ga najdem, da se naj nebi ubijalo drugih živali:
Ker vzbudi ubijanje teh živali slab občutek človeku - sentientu. Čeprav je živali "vseeno", človeku ni vseeno za to žival.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Vajenc ::

Eno je pa občutek bolečine, ki se jo zavedaš. (psihično)
Npr. večina psov se ne zaveda = zagleda sebe v ogledalu, pa se vseeno boji gospodarjeve roke, ker ve da boli. Ali pa brcneš petelina in se te ta, zaradi bolečine, še kako zapomni. Ljudje imamo pa toliko bolj razvite (razvejane) možgane, da ob bolečini pomislimo še na marsikaj drugega npr. auuu gleženj, in obenem razmišljanje: bolniška, nič tenisa, vrste v KC, srbenje pod gibsom ...
Ker vzbudi ubijanje teh živali slab občutek človeku - sentientu.
S tem se pa strinjam, nas bodo zaradi pretirane empatije in skrbi za živali, še "domači" medvedje požrli ;)

_marko ::

Vajenc:
->Ali pa brcneš petelina in se te ta, zaradi bolečine, še kako zapomni.

To še ne pomeni, da jo je občutil. Bolečina in učenje na njej je evolucijsko gledano velika prednost.
Spomni se slavnega primera: Če psu vedno postrežeš hrano in zvoniš z zvonci bo kasneje že ob zvonenju mislil, da bo dobil hrano.

To ni zavedanje!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Mr_Globus ::

Dej marko definiraj, prosim, kako si ti razlagaš to zavedanje bolečine. Ker mi zveni zelo Bulls****

Vajenc ::

Te ne zastopim, kaj ti misliš pod zavedanje bolečine. Če nekaj boli, boli, pes ne rabi razmišljat kot človek, ali ga resnično boli oz. dovolj, da gre k veterinarju. Pes si zvije sklep in zacvili, ker boli, ko ga ne boli več, spet maha z repom. Se pa sigurno zaveda, zakaj ga boli (ker je padel iz terase) in naslednjič ne bo več lajal čez rob. To je IMO ta evolucijska prednost zavedanja bolečine.

kopernik ::

Jaz sem zgoraj govoril v smislu, kako jaz osebno gledam oz. doživljam klanje visoko razvitih sesalcev. Iz lastnega zanimanja že nekaj časa malo bolj podrobno spremljam tematiko samozavedanja pri živalih in sem prepričanja, da z ubojem delfina prideš zelo blizu uboju človeka. Po moji lastni vrednostni lestvici.

_marko ::

->Dej marko definiraj, prosim, kako si ti razlagaš to zavedanje bolečine. Ker mi zveni zelo Bulls****

Bolečine se zavedajo samo tiste živali, ki imajo zavest, ki se zavedajo samega sebe.
Treba je zelo podrobno tole brati in poskušat razumet.

Preberi temo 3 sobe v Z&T. Pa potem govori o bullshitu.


Vajenc:

Eno je odziv na nek dražljaj, ki ga mi smatramo kot bočina.
Drugo pa je ZAVEST, ki se vrši na organizmu in se te bolečine zaveda.

ODZIV na bolečino je možen v živali, ki se ne zaveda.
A je zdaj bolj jasno?

Če ni pa idite prebrat temo 3 sobe v Z&T.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

kopernik ::

Po tej logiki je lažje ubiti dojenčka starega 1,5 let kot otroka pri 6 letih ?


Ne, ker bo ta dojenček čez 4,5 let star 6 let.

Mr_Globus ::

Tema o 3 sobah je dolga. Tako da dej potrudi se mal, pa definiraj v več kot enem stavku ;)

Je zavedanje bolečine to, da ko si zlomiš roko zamisliš "Mater ej, to pa boli"?

In zakaj je bolečina, ki se jo zaveš, hujša od "navadne" bolečine?

_marko ::

Mr_Globus:
->Tako da dej potrudi se mal, pa definiraj v več kot enem stavku ;)

Večkrat sem že povedal, zdaj bom zadnič. Prosim potrudi se razumet.

Bolečine se ZAVEDAJO samo tista živa bitja, ki imajo zavest. Sentienti.
Bolečine se NE ZAVEDAJO vsa tista živa bitja, ki nimajo zavesti. Ne-sentienti. (pa čeprav se odzovejo na dražljaj-"bolečino")

Na fizičen ali kemijski dražljaj se odzove večina mnogoceličarjev. Temu mi pravimo bolečina.
Bolečina je evolucijska zapuščina, ki je ogromno koristila pri varnosti in preživetju organizmov. Pojavila se je mnogo prej kot pa zavest.
Na ta dražljaj se odzove večina omenjenih živali! Torej tako sentienti kot tudi ne-sentienti.
Temu dražljajo pa mi pravimo bolečina. ODZIV na bolečino je možen v živali, ki se ne zaveda sama sebe.


->In zakaj je bolečina, ki se jo zaveš, hujša od "navadne" bolečine?

Ker, če se stvari ne zavedaš je isto kot da se ne zgodi. Nima pomena.
Zavest ter nanjo apliciran pleasure je edina pomembna stvar na tem svetu.


P.S. Če še zdaj stvari ne razumeš, prihrani razne bulshite zase. Pa preberi tisto temo.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Mr_Globus ::

Hmja samo malo prej si pa napisal, da se živali lahko učijo na osnovi bolečine, tudi če se je ne zavedajo. Zdej pa, da če je ne zaveda, ni nikakršnega učinka. Kako ne, če pa dobi izkušnjo? Žival se zaveda, da če bo še enkrat dala taco na ogenj, bo bolelo. Bolečina je neprijetna in organizem psa se nanjo odzove na isti način kot človek - isti hormoni, isti nevrotransmiterji. In mi ni jasno zakaj bi potem enega bolj bolelo kot drugega. Bom pa prebral tisto temo ob priliki...

_marko ::

Prosim preberi omenjeno temo.
Po tvoje se enocelično organizmi zavedajo, ker imajo npr. sposobnost kemotakse...

P.S. Koncept zavesti ti ni niti približno jasen.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Aligatorska kri za zdravila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
689554 (6855) Pyr0Beast
»

Športni ribolov/mučenje živali?

Oddelek: Problemi človeštva
353120 (2483) Tear_DR0P
»

Upravičenost grdega ravnanja z živalmi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1759510 (7591) Trololololo1
»

Mučenje živali - krzno (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
755773 (4590) Luka Percic
»

(inteligentno) razmišljanje?

Oddelek: Loža
411848 (1431) Koci

Več podobnih tem