» »

študij IT ekspert

študij IT ekspert

Daniel99 ::

Zdravo,

mene pa zanima (ker se nagibam k študiju), če ma kdo izkušnje ali če ve kaj o tem programu IT ekspert: http://www.itekspert.si/. Meni se ne zdi tako drago glede na to, kakšne certifikate vse dobiš.

Lp

boštjan ::

vse zveš,če pišeš na housing romanu krušiču.sam sem se hotel udeležit,samo ker bi se moral vozit,mi denarno ni steklo
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

anko ::

Krušič ni več zraven, sedaj piši Marku Raubarju. Kaj točno te pa zanima? Sem ravno po prvem certifikatu :) Sedaj delamo RHCT

saule ::

Odvisno kako vzameš.

Ne znam si točno predstavljat kaj naj bi s temule počeu.. Za mrežarja nisi, za sistemca zelo pogojno, help desk pa tut ne... Verjetno ti tole mal pomaga pr iskanju entry-level admin službe ampak se mi zdi da se lahko v 2 letih sam naučiš dost več uporabnih stvari. Poleg tega se ti pa še ni treba nikamor vozt 2x na tedn.

Vikking ::

Kakšna je potrebna predhodna izobrazba, in kakšne so možnosti zaposlitve s temi certifikati?

imagodei ::

Po eni strani se tudi jaz zanimam za ta študij. Bi bilo fino, predvsem v smislu denarnega efekta. Po drugi strani mislim, da so takšni "študiji" preveč napihnjeni.

Zakaj?

Zato, ker IT Strokovnjak ni samo nekdo, ki obvlada 2 operacijska sistema (Windows in Red Hat Linux) in ima nekaj znanja o TCP/IP protokolu. IT Strokovnjak je IMO oseba, ki IT vidi precej široko in razume njegovo vlogo v podjetju. To bi pomenilo, da ima znanje za razvoj, uvajanje ali planiranje takšnih novih informacijskih tehnologij, da bo podjetje z njihovo uporabo pridobilo konkurenčno prednost, zmanjšalo stroške poslovanja, dvignilo produktivnost...

Tukaj ne gre zgolj za znanje na nivoju administracije strežnikov oz. delovnih postaj ali na nivoju administracije omrežja. Pričakoval bi, da bi v teku takšnega študija pridobil tudi znanja iz osnov podjetniških financ in razumevanja poslovnih procesov, logistike. Poleg tega bi moralo biti v programu več poudarka na spoznavanju obstoječih in novih informacijskih tehnologij (SQL, XML, Intranet, RIP, e-Auctions, e-računi, e-arhiv, e-podpis, HRM management, issue/bug tracker,...), primerov dobre prakse iz domačih in tujih podjetij in morda še kanček programiranja. Poleg tega bi močno povečal obseg predavanj o projektnem vodenju, morda bi dodal še kakšno tematiko s področja managementa.

Po eni strani bi torej v študiju pričakoval ekonomska ter managerska znanja, po drugi strokovna. Oboje s čim manj nakladanja, toliko teoretičnega ozadja, da si sposoben nadgrajevat, če te zanima in v roke vzameš knjigo. Sicer pa precej praktična znanja, primere iz prakse...

IT Expert je zelo zavajajoč naziv, saj sistemski administrator nikakor ni sistemski integrator oz. strokovnjak informatik, ki pozna poslovanje podjetja in vlogo informatike v njem. S tole šolo postaneš "samo" sistemski administrator za dva operacijska sistema in poznavalec TCP/IP tehnologij, pouk pa začinijo še z osnovnim tečajem projektnega vodenja. To še zdaleč ni poznavanje Informacijskih Tehnologij in je še vedno daleč od bistva informatike.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

@Vikking:

Mislim, da kakšnih omejitev glede šole ni. Pred kakšnim letom je na eni takšni šoli sodeloval en cca 10-leten pobič. Menda je razlagi solidno dobro sledil, zraven je pa sicer prišel bolj kot maskota... Enivej, kolikor mi je znano, omejitev glede predhodne izobrazbe ni.

Glede zaposlitve je pa takole... Na njihovi strani sem pred časom bral neke raziskave, kako se poveča zaposljivost in podvoji višina plače. Raziskava je bila iz tujine, kar me navdaja z mlačno-melanholičnim občutkom, da v Sloveniji ni tako z rožicami postlano. Verjetno je v končni fazi stvar tega, kako se znaš izpogajat pri delodajalcu. Realni primeri so takšni, da v majhnih podjetjih (do 50 PC) in privat firmah boš težko pričakoval kakršno koli povišanje plače. Morda v smislu stimulacije, 5-10% bruto. Vse se bolj ali manj outsourca; tudi če je komplet outsourcanje 2000 EUR na mesec, je to bistveno ceneje, kot imeti zaposlenega nekoga za 1500 EUR neto plače. V nekem srednje velikem podjetju (ne govorim v ekonomskem smislu) plače ne boš povišal za več kot cca 15% bruto, ker se takšnim podjetjem ravno tako ne splača imeti nekoga za 2000 EUR zaposlenega, da bo pretežno šraubal računalnike in odpravljal viruse: v takšnih podjetjih je običajno v informatiki zaposlenih 3-5 ljudi itak že s specifičnimi nalogami. Strateško planiranje ima "na čez" šef informatike/CIO, ostalo je pretežno podpora uporabnikom, izdelava SQL poizvedb, administracija omrežja in strežnikov. Za ta dela ponavadi že itak imajo ljudi oz. so naloge razdeljene, v teamu 3-5 ljudi pa težko pričakuješ napredovanje.

Še najlažje lahko bistveno povečanje plače pričakuješ v večjih in velikih firmah (vsaj računalnikov) ala Sava, Iskra, Krka, Petrol, kjer imajo velike Službe za informatiko z 10 ali 20+ zaposlenimi. V takšnih firmah je realna potreba po strokovnjakih "on-site", ki detajlno poznajo sistem (v nasprotju z outsourcanimi strokovnjaki).

Pa še ena kategorija - strokovne IT firme, ki outsourcajo drugim podjetjem. Te so za strokovnjake tudi pripravljene hudo plačat.

EDIT: Popravil ene nerealne % in dodal krajše pojasnilo tam nekje na sredi sporočila
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Vikking ::

Zanima me, ali so potem sploh kakšna podjetja, ki bi potrebovala kader s temi certifikati. Kolikor sem izvedel iz njihove spletne strani, nimaš po končanem študijo nobenega naziva, ampak samo pridobiš mednarodne priznane certifikate.
Imaš sploh potem kakšno prednost pred nekom ki je recimo končal študij rač. vsš. Lahko nekdo več pove o tej zadevi.
Nekako preveč na lahko na njihovi strani piše, da s temi certifikati pridobiš bp službo v IT sferi.

imagodei ::

Ja, saj pravim - na njihovi spletni strani je prvič napisano v stilu reklamiranja, drugič pa je uporabljena tuja študija. Po razvitem svetu formalne izobrazbe na mariskaterem področju (z izjemo morda znanstvenih, pravnih in medicinskih poklicev) ne štejejo kot nujen predpogoj za nek šiht. Oz, diplomant nekega faksa ima prednost pred maturantom, ampak delodajalcu so v končni fazi pomembni rezultati. Če se izkažeš, lahko v marsikateri panogi napreduješ tudi brez formalne izobrazbe. V bistvu greš faks delat zato, ker ti prinese dejansko uporabno znanje in zato konkurenčno prednost na trgu dela, vendar pa bi takšno znanje z osebno iniciativo in izkušnjami lahko dobil tudi po 15 letih dela oz. z dodatnim izobraževanjem s takšnimi certifikati, kot jih ima Housing.

Pri nas je to bolj tako-tako. Večja podjetja (ne v ekonomskem smislu), ki imajo sistematizirana delovna mesta kot enega glavnih pogojev za plačo postavljajo formalno izobrazbo. Če se res izkažeš kot ekspert, dobiš lahko individualno pogodbo, sicer si pa na kolektivni, ki določa, da z npr. V. stopnjo izobrazbe lahko dobiš toliko in toliko plače. Izobraževanja ob delu ti lahko prinesejo stimulacijo v obliki osebne uspešnosti, pa morda napreduješ za kak razred višje znotraj delovnega mesta - to je pa vse v okviru 10-20% zvišanja bruto plače.

Seveda napisano ne velja pavšalno za vsa podjetja. Nekatera pri nas se že zavedajo, da diplomant FRI-ja ni nujno tudi ekspert za administracijo Windows domene. Poleg tega so podjetja, ki outsourcajo svoje strokovnjake drugim in takšnim je v interesu, da dobro poznajo Win Domain, linux okolje, CISCO routerje/switche, ipd.

Malenkost drugače je, če nisi v službi oz. iščeš novo službo in imaš v rokah te certifikate. Potem boš itak iskal službo v taki panogi, ki bo te certifikate cenila oz. boš že v štartu zavrnil podjetja, kjer te bodo popredalčkali glede na formalno izobrazbo.

Skratka, po mojih izkušnjah takšni certifikati ne prinesejo čudežno neke visoke plače, si pa zaradi njih gotovo lažje zaposljiv kader. Zdaj, to je seveda samo IMHO, iz prakse naj pa kdo drug pove (ki je že dobil kakšno hudo povišico na ta račun >:D )
- Hoc est qui sumus -

Vikking ::

Malenkost drugače je, če nisi v službi oz. iščeš novo službo in imaš v rokah te certifikate

Pogojno iščem drugo službo, ker sem sedaj v čisto drugi panogi, tudi izobrazbo imam drugo, a želel bi popolnoma zamenjati da bi mogoče delal tisto kar me popolnoma interesira. Zato me zanima če je kakšen pomen, vložiti 8k € v te certifikate, se vozit 2 na teden zvečer v LJ na predavanja za dobo 2 let, da potem ugotvim, da si te certifikate lahko potisnem nekam kamor niti sonce ne posije.
A je sploh povpraševanje podjetij po teh kadrih s temi certifikati in da predhodna izobrazba ni toliko pomembna.

imagodei ::

Lej, se bom spet ponovil, nekoliko z drugega stališča

v SLO po mojih izkušnjah, je povpraševanja po takšnih kadrih relativno malo. Zaposluje se "računalničarje" in ostale "strokovnjake" s tega področja, zato da šraubajo kište, inštalirajo Windows in Office, delajo poizvedbe po bazah, dodajajo userje v domeno... Malo bolj napredni pa še administrirajo Linux, Win AD in GPO. Pa seveda dnevna odprava virusov in spywareja. Plača za takšno delo pač ni bleščeča in če firma nima potrebe in ne prepozna uporabne vrednosti tvojega certifikata, ti ne bo dala višje plače.

Je pa res, da je sedaj trg delovne sile relativno sproščen in s takšnimi certifikati lahko dobiš službo kjerkoli v EU. Vkjučno s Slovenijo.

V bistvu je tako, da certifikati največ pomagajo tebi prodajat se. Tudi v SLO je gotovo potreba po takšnem kadru. Si pa narediš največjo uslugo, če bi se s temi certifikati zaposlil pri kakem računalniškem podjetju, ki vzdržuje informacijske sisteme drugih podjetij.

Še enkrat: ne glede na velikost firme se vedno bolj pojavlja težnja po outsourcingu IT storitev. Ogromna podjetja si lahko privoščijo svoj IT team v kompletni zasedbi, od CIO, do sistemskih inženirjev, analitikov, spletnih programerjev, aplikacijskih programerjev, do omrežnih administratorjev/inženirjev, do serviserjev in tehnikov, ki odstranjujejo viruse in tajnicam kažejo, kako se naredi tabela v Excelu in kako se jo shrani na USB stick. Manjše firme pa rabijo predvsem CIO, ki skrbi za planiranje razvoja IT in podpore ostalih procesov, po drugi strani pa zgolj kakšnega sistemskega administratorja in morda 2-3 serviserje. Za ostalo je vedno več outsourcinga: kaj boš plačeval spletnega programerja 2500 EUR / mes (30.000 EUR / leto), če ti zunanji strokovnjak naredi spletno stran za npr. 2000 EUR in podpišeš vzdrževalno pogodbo za 100-200 EUR / mes (letno 12*200 + 2000 = 4.400 EUR)? Za razliko (25.600 EUR) lahko daš izdelat še intranet in na njem informacijsko podpreš še različne procese (vodenje projektov, extranet, naročanje izdelkov preko interneta...). Enostavno ni računice. Si predstavljaš, da ima podjetje zaposlenih 5 über strokovnjakov za skromnih 3.000 EUR /mes (180.000 EUR na leto), zato da se 60% časa ukvarjajo z odpravo virusov in podporo uporabnikom...?!?

Do the math... IMO - s certifikati si lahko pomagaš do višje plače, vedeti pa moraš, da kljub vsemu firme ne čakajo kar odprtih rok nate. To je zavajanje, IMO. Vedet moraš, kaj so tvoja ciljna podjetja in področje dela. Podjetja poleg certifikatov iz AD environmenta in Linux administracije iščejo kader, ki bo z vpeljavo novih informacijskih tehnologij predvsem znal znižati stroške njihovega poslovanja, dvigniti produktivnost, zadostiti standardom... To je IT. Ni pa IT sistemska administracija (dasiravno je dober sistemski administrator vreden zlata).
- Hoc est qui sumus -

saule ::

IT ni to kar se večini zdi - mal sediš za računalnikom in kasiraš mastn dnar. IT je (tko nekak kot programiranje) stvar ki te al zanima al pa ne. In večkrat kot ne zahteva celga človeka. Tukej moraš v večini primerov bit sam zagnan za te stvari ker če nisi se je nemogoče kej pametnga naučit. Pustmo certifikate k je stvar tko k v šoli - napiflaš se, odpišeš in je stvar rešena. V praksi ti tisto znanje seveda pomaga (spet zelo odvisno od človeka do človeka) ampak si pa še daleč od samostojnega dela. Se mi zdi da se na srečo večina delodajalcev tega zaveda.

10.000€ + stroški + 2 let nanese kar velik. Računej na (relativno velko) možnost da ti IT ne bo tolk zanimiv kolkr se na prvi pogled sliš. Osebno bi reku da se v štartu takih stvari o kterih je tukej govora ogneš na veliko. Zlo velik je za zgubit rezultati so pa bolj negotovi kot normalne cene osnovnih življenskih potrebščin v tej mali deželici.

imagodei ::

No, ja, certifikate se definitivno da vnovčiti in dobit solidno službo. Predvsem v širšem EU področju in po svetu. Pri nas JE problem, da se FORMALNA izobrazba postavlja tako visoko na lestvico zahtev za delovno mesto. Ljudje v raznih službah, tudi v javni upravi ždijo vrsto let z nekimi nazivi, so pa popolnoma nesposobni. V SLO je tudi problem, da nimamo hudih multinacionalk, ki bi sploh zahtevale celotno znanje, ki ga MCSI dobi na izobraževanju. Ena Windows domena, en AD in simple GPO pravilniki so vse, kar se potrebuje v 90% podjetij. Na prste obeh rok bi lahko preštel podjetja v SLO, kjer bi dejansko v celoti izkoristili vse prednosti, kot so AD foresti, meddomenski trusti ipd. Po večini imamo majcena podjetja, kjer lahko (do prvega večjega zapleta) mrežo in serverje vzdržuje sosedov mulec oz. vsak povprečni računalniški navdušenec.

Resen problem pri takšnihle nazivih je pa ZAVAJANJE, kot sem že omenil. IT ni šraubanje računalnikov in administracija mreže. Informatika je precej širše področje; lahko bi rekli, da je to področje ki se ukvarja s podporo, optimizacijo, prenovo in informatizacijo poslovnih procesov z namenom zniževanja stroškov poslovanja in višanja prihodkov. Gre torej za zelo pomembno poslovno funkcijo. Res pa Informatika v enem segmentu vključuje tudi administracijo informacijskega sistema.
- Hoc est qui sumus -

McMallar ::

Delam v, za slovenske razmere, veliki firmi. Imamo interni IT z 20+ zaposlenimi. Zaradi postavitve AD domene, sva se s sodelavcem udeležila MS tečaja na to temo. Po koncu tečaja sem se v firmi zanimal, kaj bi pomenilo opravljanje MCP certifikata in posledično naprej do MCSE. Odgovor je bil sledeč: "če želiš, delaj na svoj račun, dodatka pri plači ne bo."

Po mojem je stanje takšno: v gospodarstvu načeloma ti nazivi ne pomenijo kaj dosti (tudi na razgovorih za službo drugje so mi dali jasno vedeti, da to ne igra velike vloge). Pomembno je tvoje dejansko znanje in izkušnje. Tudi "opravljanje" MCP izpitov je lahko enostavno (hint - torrenti z primeri vprašanj). To se naučiš in imaš kar precej možnosti da narediš (preverjeno pri nekaj kolegih). Tudi sam izpit ni pretirano drag, svoje čase je bil 20k SIT.

Pri specializiranih firmah, ki ponujajo outsourcing pa je že zaradi svojega renomeja pomembno, da imajo zaposlene ljudi z nazivi. Pravtako MS pogojuje svoje partnerske nazive tudi s številom MCSE in ostalih strokovnjakov, ki so zaposleni v tej firmi.

Apple ::

Če želi kdo na tečaj IT experta za 30% ceneje, naj me kontaktira po zasebno... Gre za čist legalno zadevo v dogovoru z izvajalcem/organizatorjem tečaja.

Admini: ne gre za oglas, ampak za reševanje vloženega denarja.
LP, Apple

saule ::

@imagodei
Uporaba AD in pripadajoče prtjlage ni premo sorazmerna z velikostjo podjetja. Delam v podjetju kjer, med drugim, skrbim za AD z cca. 150 uporabniki v 2 site-ih (1 domena). Če mi recimo zdejle vzameš AD bi rabil vsaj enega človeka več, če ne 2. Se mi zdi da gre bolj za kreativnost / izkušenost tistega ki te stvari uporablja. Treba je met head-on izkušnje, poznat sistem podjetja, logiko vodilnih, vključt vse tvoje širše znanje, najdt težave v day-to-day opravilih in spravt to delo na minimum. AD tukej z raznim avtomatizacijam (be it NTFS security, sistemska administracija, mrežna administracija, help-desk range dela...) tukej kr dobr pomaga. Da niti ne omenjam drugih bonbončkov ki pridejo zravn M$.

Na splošno bi reku za cel paket MCSE da je nekje neka solidna odskočna deska za začet delat ni pa to praktično znanje - 2 čist različni stvari.

@McMallar
Se strinjam.

@Dr. Palm
Ne, ne... ni to kr mislte. Sploh ni piramidni sistem.

Osebno se mi zdi bolj smotrna varianta dat tistih 10.000€ za nouga (drugega) BMW-ja :D . Mam vsaj kej od tega... (v realnosti bi seveda dal tist dnar v kej drugega ampak za primer bo tole čist super)

Apple ::

Hmmm, nikjer nisem omenil piramidnega sistema... :)

Lansko leto sem vplačal za študij. Kasneje sem dobil službo na drugem koncu Slovenije, tako da mi ne uspe več študirati. Z izvajalcem sem se dogovoril, da lahko študira nekdo drug namesto mene.

Zato sem tudi napisal, da ponujam študij za 30% ceneje.
LP, Apple

imagodei ::

@saule:

se strinjam, da ne gre za premo sorazmerje, je pa vseeno neka odvisnost. Podjetje z 20 računalniki ima gotovo lahko korist od tega, da je v domeni in da so vsi uporabniki vodeni centralno, za tista 2-3 računalnike letno, ki jih zamenjajo, pa najbrž ni treba prek GPO-ja nastavljat remote inštalacije msi paketov (for a lack of a better example). Pri firmi z 200 računali, kjer se zamenja 5 računalnikov na mesec, je verjetno to zelo smotrno vpeljat.

In podobno. Sicer se strinjam s tem, da bolj kot obvladaš, več bonbončkov lahko koristiš (četudi ni nujno treba), ampak v firmi z 20 računalniki se pa res ne boš igral z nekimi foresti in sitei. Pomembna ločnica je pa potem, kot tudi ti praviš, v praktičnem znanju, ne pa v obiskovanju tečaja, ki vključuje posamezna znanja, ki za SLO razmere praktično nikoli ne bodo prišla v poštev.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IT administrator

Oddelek: Loža
295320 (3687) Invictus
»

Inženir informatike in zaposljivost z določenim znanjem (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6616720 (13709) Invictus
»

Pridobitev MS Certifikatov ali IT faks

Oddelek: Šola
4213358 (11967) bedak
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9146515 (45275) Nejc Pintar
»

Šolanje za sistemskega administratorja

Oddelek: Šola
176327 (5750) Infinity

Več podobnih tem