» »

Pomoč pri prehodu na linux

Pomoč pri prehodu na linux

««
16 / 20
»»

c0ck4m0u53 ::

hvala obema, za odgovora. deluje, zdaj vsaj vem v čem je bil problem.

Zgodovina sprememb…

strictom ::

Kdaj bodo kaj novi driverji z R600 podporo zuni?

Bi bil na Ubuntuju ampak neko moje HD2600XT ne mara preveč. Se mi kar XServ sesuva. Kar pa ni lepo ...
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

R33D3M33R ::

Vprašanje je kdaj bodo sploh eni normalni gonilniki za Radeone narejeni, ker meni tudi R9500 sameva v omari in čaka na boljše čase.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

kriko1 ::

Če spremljate novice, baje naj bi bili čisto znova spisani gonilniki:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a...

torej kmalu...

mile ::

R300 in R400 serija je cisto lepo podprta z opensource drajverjem, drugace pa bomo vidli naslednji teden

Quikee ::

Ja pri AMD/ATI se je glede podpore za Linux vse obrnilo čez noč. Izdali bodo popolnoma nanovo napisane gonilnike, ki so celo performančni (10% dor 100% hitrejši od starih). Zraven tega pa so napovedali tudi, da bodo izdali specifikacije in referenčne open-source gonilnike (do konca leta naj bi bili 2D gonilniki pripravljeni).

Če se bodo tega držali in tako nadaljevali se zna zgodit, da bodo AMD/ATI grafične kartice postale najbolj priporočljive za uporabo v Linux-u.

Vprašanje je kdaj bodo sploh eni normalni gonilniki za Radeone narejeni, ker meni tudi R9500 sameva v omari in čaka na boljše čase.

Pa si probo R9500 z novejšim X.org-om in OSS gonilniki (ati in radeon)? Ker so kar delali na podpori za R300/400 čipe zadnje čase pri OSS gonilnikih.

mile ::

da bodo AMD/ATI grafične kartice postale najbolj priporočljive za uporabo v Linux-u.


intel bo tu se kar nekaj casa na prvem mestu

Quikee ::

Dokler bo Intel zapolnjeval ljudi, ki delajo na X.org-u in driver-jih za Intel grafične bo tak ja.

coffeetime12 ::

Ja , seveda ATI?! Štala! Imam 7 comp , na katerih teče Linux. Graf. kartice so Intel in pa nVdia ( imel prej ATI 9550 pa še nekaj njihovega sranja). V Linuxu mi je ATI požrl ( dobesedno ) živce. Rešitev---> vse od Ati-ja je letelo ven, v božju mater. ATI je v "glavi" zadaj za konkurenco oz. sploh ne ve , kaj se dogaja. Trudijo se ujeti nVidio ( pa te njihove igralske sposobnosti--nisem ne vem kakšen igričar , ampak igram igre čisto v redu z nVidio ) , obenem pa se trudijo pomiriti javnost , da bodo oni naredili nekaj , kar bo vse spremenilo. Ma ja ; ATI se sploh ne zaveda , da Linux prihaja in da je tu nov , velik trg. Bog se jih usmili.

Ma ne vzamem ATI graf. kartico zastonj! Propadejo naj. Pa ne da bi delal neke vojne , katera graf. kartica je boljša. Glede tega se sami odločite. Vem samo 1 stvar ; če želite delujoč Linux brez sranja , kupite nVidio!

kriko1 ::

coffeetime12: kot da je nvidia brezmadežna. Njihove zadnje generacije kartic imajo enormne probleme z linux gonilniki, rabijo pa mesece da vse poštimajo, medtem ko za win platformo to storijo takoj. Vsekakor mi je ati tudi spil živce z njihivimi prejšnjimi nestabilnimi gonilniki, vendar sedaj sem sprobal še enkrat edinega radeona ki ga še imam (9250) in dela ou-of-the-box! In tega se bomo še bolj nadejali, ko bodo dokončno odprli specifikacije.

coffeetime12 ::

@ kriko , ja , se strinjam.Pa vseeno , zadeva vsaj deluje madona no! Saj tudi pri npr. Skyp-u zadeve razvijajo za Win kot norci ( dobesedno ) , za Linux pa zaostajajo popolnoma--> saj tudi še videa niso sploh "povohali". Ampak še 1x , če sem hotel delujoč OS Linux , sta bila nVidia ali Intel brezhibna. Pa naj bo to Knoppix , Sabayon , Mandriva.... Ja , vsekakor naj bo trg odprt in osvežujoč , ampak dajmo no. Ma ne da si mi več ubadati z ATI-jem.

R33D3M33R ::

Aha, no bom pa potem kar probal s to grafično. Bomo videli kako se bo zadeva obnesla.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Vlady ::

Ati še v winsih nima za burek... >:D
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

R33D3M33R ::

Jaz nikoli nisem mel težav z njihovimi gonilniki. Sicer pa ste videli novico?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Vlady ::

Lahko, da si imel srečo. Lahko pa da ATI-jeve kartice delajo normalno samo na dotičnih platah in z pravimi procesorji... :\ Pri ATI-ju nikoli ne veš, al bo delal al ne. >:D
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

opeter ::

Na Mac-u nikolk, ampak res nikoli nisem imel problemov z ATI karticami. Prav tako ne na PC-jih. V Winsih, da se razumemo.

robotek87 ::

Lp,

Pred kratikm sem namestil Linux Mandriva 2007. Rad bi imel nek mp3 player podobn winampu. Najdu sem xmms ampak ga nikakor ne morem instalirat. Sem probal z .rmp pa napise da je že instaliran.. tud ce pogledam kateri paketi so instalirani je noter (kot da je instaliran) ampak se vedno ne vem kje ga naj zazenem..

help please:(

kriko1 ::

Uporabi raje audacius, poglej če je v repozitorijih najprej.

robotek87 ::

k dam ./configure mi napise vedno tole

checking for glib-2.0 >= 2.6.0 gtk+-2.0 >= 2.6.0 gthread-2.0 pango... no
configure: error: Cannot find glib2/gtk2/pango


in instaliram use potrebno.. pa se vseeno tole.. :S

kriko1 ::

Ne, nimaš. Poglej prej v repozitorij ker 100% take stvari obstajajo. Odpri pač sw manager kar mandriva ima in namesti.

Matevžk ::

(Glede na to, da gre za prevajanje (in povezovanje - linkanje), moraš najbrž namestiti še "razvijalske" verzije paketov a'la glibc-dev. Ne vem sicer, kako je s tem v tvoji distribuciji, ampak samo kot hint ...)
lp, Matevžk

robotek87 ::

k grem pod install, remove and update software.. ne najde nobenga od teh paketkov.. če pa iz neta potegnem dol rms datoteko.. pa napise da je to že nameščeno:\

kriko1 ::

Poglej kako se dodaja repozitorije v mandrivo: http://linux.prinas.si/forum/
Če po tem še vedno ni željenih programov, menjaj z eno distribucijo ki ima večji izbor prepakiranih programov.

robotek87 ::

hvala za odgovore.. sem porihtal.. naštimal EasyUrpmi.. in preko tistga je pa slo.. :) sam nekako mi še mora uspet prit do datotek ki so na windows particiji :P

hdx ::

namesti ntfs-3g in ntfs-config

'FireSTORM' ::

hdx: NTFS read bi moral delati brez NTFS-3g.
Those penguins.... They sure aint normal....

Looney ::

Xmms preprosto zaženeš tako, da v terminal vtipkaš xmms.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

R33D3M33R ::

V računalnik sem torej dal Radeona 9500 in nekaj mučkal z gonilniki dokler mi jih ni uspelo spraviti do te mere, da sedaj fglrx deluje :). Pojavil se je pa en problem. Očitno imam namreč nameščena dva kernela in to mi onemogoča strojno pospeševanje.

apt-cache show xorg-driver-fglrx | grep Version

mi namreč pokaže:

Version: 7.1.0-8.34.8+2.6.20.5-16.29
Version: 7.1.0-8.34.8+2.6.20.5-15.20

in to je verjetno vzrok tej napaki:

warning fglrx(0): Kernel Module version does *not* match driver
error fglrx(0): incompatible kernel module detected - HW accelerated OpenGL will not work

Kako se sedaj znebiti enega izmed gonilnikov oz. kako počistiti sistem. Poskusil sem že s purge paketov pa ni delovalo.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

kriko1 ::

fglrx ne deluje. Nastavi nazaj na privzet gonilnik, odstrani oba fglrx, ter ponovno namesti le enega.

R33D3M33R ::

S temle sem probal zadevo odstraniti pa ni delovalo:


sudo dpkg-divert --rename --remove /usr/lib/libGL.so.1.2
sudo dpkg --force-all --purge xorg-driver-fglrx


Kakšna ideja kako odstraniti? Hvala že vnaprej...
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

mile ::

R33D3M33R ::

Po teh navodilih sem delal, vendar mi gonilnikov ni uspelo namestiti. kdm se namreč ni naložil, ko sem pa dal v konzoli startx se je pa monitor najprej ugasnil, nato so se na monitorju pojavili neki artefakti, nato črni ekran in sistem je zmrznil (totalno). Pomagal je le hard reset.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

LedStorm+++ ::

Ker bi počas migriral na Linux, pa neki neznam še... Zakaj mi Ubuntu (7.04) ne da več kot 60 Hz refresha zaslona (imam katodnik Samsing SyscMaster 755 dfx), tako ne morem delat. Katere ukaze moram vedet za inštaliranje drajverjev?

Uni dan sem pobral dol šoferje nvidie v obliki .run fajla, pa ne zažene. S katerim programom odprem :8). Prosim ...
Pingvin :-)

R33D3M33R ::

Najprej moraš imeti nameščene vse zahtevane datoteke, ne poznam jih na pamet, poglej v readme ali pa jih sproti dodajaj ko te installer sprašuje.
Ko boš pripravljen pritisni Ctrl+Alt+F1. Ukaz ti odpre prvo konzolo, kamor se vpišeš z uporabniškim imenom in geslom. Prebij se do mape v kateri je .run datoteka in najprej izvedi:
sudo /etc/init.d/kdm stop

To bo zaustavilo display manager (in vse programe), da boš lahko namestil gonilnike.
Nato poženi
sudo sh ***.run

Pač zvezdice nadomesti s pravim imenom. To bo pognalo installer, kjer samo slediš navodilom.

Če ti še katera datoteka manjka, te bo installer opozoril. Takrat izberi
sudo /etc/init.d/kdm start

in namesti datoteke v grafičnem načinu preko Adepta, lahko pa poskusiš tudi brez tega in preko konzole z
sudo apt-get install imepaketa

namestiš paket. Če točnega imena ne veš, poskusi z
sudo apt-cache search ključnabeseda


Če ti installer ne bo spremenil Xorg.conf, ga daj ročno in sicer vpiši
sudo nano /etc/X11/Xorg.conf

Nato spremeni "nv" v "nvidia", pritisni Ctrl+o in Ctrl+x in poženi xserver z zgornjim ukazom. Če se pokaže logotip od nVidie si zmagal.

A bo šlo? :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Opkow ::

Druga varianta je, da si instaliras Envy, ki bo sam poiskal ustrezne driverje in jih nalozil na tvoj sistem.

c0ck4m0u53 ::

Lep pozdrav vsem skupaj. Problem je sledeč, včeraj sem preko package managerja posodobil mplayer. Danes sem se namenil pogledati enega izmed filmov z angleškimi podnapisi, vendar me vrže v namizje takoj, ko bi moralo začeti prikazovati podnapise, kot bi se film končal. Če film poženem brez podnapisov zadeva deluje brez problemov. Prva moja rešitev je bila, da poizkusim pognati film preko konzole in presenetljivo, zadeva deluje, ne javi nobene napake in tudi prikaže podnapise. Probal sem še odstraniti mapo ./mplayer v home direktoriju in reinstall mplayerja, oba poizkusa sta bila brez uspeha. Torej, če povzamem v konzoli deluje vse, v gui mode pa filma s podnapisi ni mogoče gledati.
Zelo bi bil vesel, kakega predloga, do takrat bom pač poganjal mplayer preko konzole.

p.s. podnapise, bi potreboval predvsem zaradi zelo slabe kvalitete zvoka.

kriko1 ::

Ali prek konzole poženeš mplayer ter direktno prek 2x klika pa gmplayer? Če je tako, potem odpri gmplayer prek konzole ter poglej zakaj cedi na koncu.

c0ck4m0u53 ::

Če poženem mplayer preko konzole dela bp, isto velja za gmplayer preko konzole, upam, da sem te prav razumel. Problem se pojavi samo, ko kliknem ikono za mplayer/gmplayer v docku ali če poženem preko K menija.

kriko1 ::

Odpri KDE Control center -> KDE components -> File associations -> izberi en video tip (recimo avi) ter klikni na privzet vnos (MPlayer) ter izberi edit. Odpre se ti novo okence, tam izberi zavihek Application ter poglej polni ukaz pod command (z vsemi parametri). Poskusi ga pognati v konzoli s filmom.

c0ck4m0u53 ::

Tole je celoten ukaz: gmplayer -really-quiet 1> /dev/null 2>&1 %U. Zanimivo je, da ko dodam celoten ukaz poleg imena datoteke, se datoteka zažene, samo podnapisi pa še vedno ne delujejo, niti me ne vrže v namizje, film se predvaja samo brez podnapisov. A te lahko prosim, da napišeš, kako imaš podan ukaz pod command.

Zgodovina sprememb…

kriko1 ::

Jaz imam samo "mplayer", ker uporabljam predvajalnik brez grafičnega vmesnika.

'FireSTORM' ::

3D-Desktop...
Imam SiS760 grafikuljo(Ja vem ja...) in rad bi uštimal ta 3ddesktop. DRI, DRM, GLX vse se loada za X serverom, celo glxgears delajo in default FPS je okrog 400-500. Ampak glxinfo mi scrasha X. No ko pa zaženem 3ddeskd pa dobim tole sporočilo:

fire@xendria:~$ 3ddeskd
3ddeskd: glXIsDirect failed, no Direct Rendering possible!
3ddeskd: Please configure hardware acceleration. Exiting.
Daemon started. Run 3ddesk to activate.

Daemon se zažene ampak v trenutku se tudi zaključi.
Torej če bi mi glxinfo delal bi lahko pogledal če je direct rendering omogčen ampak ne morem. Sicer ta zadeva potrebuje OpenGL in ta karta bi naj imela nekaj malega smradu po OpenGL-u.
Ve kdo kaj več mogoče?
Aja kernel je 2.6.22.1, Xorg pa 7.nekaj.
Those penguins.... They sure aint normal....

Looney ::

Ko ti iz SIS grafične uspe kaj spravit povej še meni. Sem se nekaj zajebavala ampak ni nič uspelo.:\
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

'FireSTORM' ::

Saj pravim, glxgears are runing :D
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Ok stvar je taka! Na svojo prastaro mašinco sm sredi nalaganja linuxa (stvar ne nalagam prvič, ampak bi rt mal bol naložu kot zanč). Stvar je taka nalagam verzijo ubuntu 7.04 in imam 2 diska! Vrjetno bo najbolje da razdelim vse po particijah sam (swap, ext3,..) 1 disk je velik mal čez 6giga 2 pa 10giga! Linux bo v celoti na 1 disku! Am stvar je taka, da bi 2 disk uporabljal za shranjevanje raznih slik, krajših videov itd! Torej kako to vse spavit v pravilne particije da bo delovalo!? Pc je P2 350mhz 192mb rama... PROSIM ZA ČIMHITREJŠI ODGOVOR!!

Brane2 ::

IMHO bi bilo pri tako majhnih diskih najbolje združiti oba diska v eno LVM grupo in v njej narediti particije, ki jih rabiš.

KEr se kernel ne zna direkt zbootati z LVM2 particije, boš moral uporabiti boot ramdisk- initrd...

Rešitev bo malo bolj zaj, za detajle si poglej po netu.

Sicer LVM2 sam ni problem, problemček je zbootati zadevo. Kernel se najprej zboota s vsebino initrdja kot glavnim diskom.

Tu poženeš svoj skript, ki pripravi stvari za glavni boot- torej najde LVM2 grupo in vbse particije v njej, nato pa zmounta novi "/", se premakne vanj in tam nadaljuje boot prooces...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tonći ::

Hm... Lahko bol preprosto? Večino časa uporabljm winse in linuxa ne poznam! Rad bi ga malo stestiral in se ga naučil uporabljati! Čim lažjo in efikasno inštalacijo bi rt naredu!

karafeka ::

Potem pa naredit na 1. disku dve particiji (/, boot) in nekaj swapa. Drugi disk pa (če uporabljaš tudi Okna) sformatiraš v fat32 oz. ntfs, tako da boš lahko iz obeh sistemov dostopal do njega in shranjeval podatke.

Tonći ::

Opcije Ntfs pri inštalaciji nimam:S

karafeka ::

A maš dual boot z Okni?

Ker tisti drugi disk pri inštalaciji linuxa sploh ni važen. V ntfs ga lahko sformatiraš v Oknih. Samo moraš potem v linuxu inštalirat podporo za ntfs-3g (če že ni) oz. v kernelu omogočit podporo za vfat (če boš imel fat32, v tem primeru ne rabiš dodatnih programov inštalirat).
««
16 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960118775 (34449) RedDrake
»

Kako instalirat NVIDIA-driverje v Ubuntu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
505160 (4089) r5r
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192323 (1956) c0ck4m0u53
»

Samba porti

Oddelek: Omrežja in internet
341706 (1402) hruske
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
525097 (4517) HerrBaron

Več podobnih tem