» »

Pomoč pri prehodu na linux

Pomoč pri prehodu na linux

««
17 / 20
»»

Tonći ::

Na tej mašini bo samo linux! Mam pač 2 diska ker sm enga še nek staknu pa je bol met 15 giga k 10>:D

karafeka ::

Hmm, če boš imel gor kak kde ali gnome, ki sta kar obsežna zadeva (kar predvidevam, če si začetnik), potem bi jaz na tvojem mestu vse skupaj raje inštaliral na 10gb disk. Pa potem shranjeval ostale slike in dokuemente na 5gb. Če boš inštaliral ubuntuja na 5 gb, bo hitro poln.

Tonći ::

Ok kako naj stvar razdelim?

karafeka ::

Lahko na več particij.

Nekako standardno je:
-swap (2x toliko kot imaš rama)
-boot (tam nekje 50mb, za slike kernela/ov in grub nastavitve)
- / (tule pa kolikor ti ostane prostora).

Lahko pa združiš boot in / (korensko particijo). Lahko daš /home na svojo particijo. Pač bo izbiri. Ni zakonsko določeno :).

Tonći ::

Ja sam tm mam mount pa type! In pr type zberam pač ext2 ext3 itd! Pr mount pa /boot, /home itd

Če lahko točo napišeš kako razdelm (poimenih(ext3, swap)) oba diska!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

R33D3M33R ::

Takole nekako:

particija: /dev/hda1
tip: swap
velikost: 2x velikost rama
mount: nimaš kaj za izbirat

particija: /dev/hda2
tip: ext3
velikost: 5GB-2x RAM
mount: /

particija: /dev/hdb1
tip: ext3
velikost: 10 GB
mount: /home

Če predpostavimo, da je master 5GB disk in slave 10GB disk. Če bi hotel pa imeti sistem na 10GB disku pa si preberi več o LVM (je Brane2 omenjal)

/home je skoraj nuja imeti na lastni particiji, ker se nastavitve ohranijo, če ponovno namestiš sistem.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Quikee ::

@Brane2: Pri Debianu in Ubuntu (oz. večini manj "geeky" distribucijah) init skripta za LVM sploh ni problem, saj se sama doda v initram ko namestiš LVM2 (isto velja tudi za MD RAID). Edino pazit moraš, da daš /boot posebej na particijo in da jo grub/lilo zazna (torej, da je brez raid 0/5/6 ali LVM).

Prav tako Debian in Ubuntu podpirata kreiranje LVM že v installerju (Ubuntu podpira v alternative CD) in vse kar moreš naredit je, da namesto, da particiji pri particioniranju določiš datotečni sistem, ji določiš, da bo del LVM. Kasneje ko particije določiš kako ti ugaja pa konfiguriraš LVM -> določiš katere particije boš dal v PV in kreiraš LV-je po želji. Nato spet nadaljuješ s particioniranjem in kreiranjem datotečnih sistemov. Ima pa tudi možnost "Guided" particioniranja z LVM, kateri delo še malo olajša.

Brane2 ::

Meni je blo vse ostalo simpl, razen initrd, ki je bil živa štala.

Poleg tega da ni vse ravno vzorno dokumentirano rabiš združljivost s vojim sistemom.

Težko potegneš kar nek initrd in pričakuješ,d a bo kar delal na tvojem sistemu.

Svojega sem naredil sam in napisla programče, ki oživi LVM2 in aktivira grupo, prebere /etc/fstab na glavnem LVju, ga prebere in prečekira glavni in vse ostale LVje.

Ko stvar ugotovi,d a je vse v redu, zmounta root in zboota vse ostalo.

Mi je trajalo, da sem upenalil stvar tako kot sem jo hotel...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tonći ::

Dal sm pač da mi install nardi na 2 disk! In stvar je sledeča da pač mam možnost izbiranja kera verzija se naloži:S Jst bi zdj 1 disk formatiral v ntfs al pa kak priročn format samo kako??

Tonći ::

Ubistu sta primarn pa sekundar master! Slave sta pa cd roma mislm da! R33D3M33R bbom tko naredu k si reku! A ext3 je podobno kot ntfs!? ne bit jezni ampak linuxa res ne poznam!

Sorry za 2 post! :S Am gre nanov inštalacija gor:S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

'FireSTORM' ::

Vse kar imata NTFS in EXT3 skupnega je to da sta oba datotečna sistema, kaj drugega pa zelo verjetno ne.
Those penguins.... They sure aint normal....

karafeka ::

Jaz sem ti predlagal ntfs, ker sem mislil, da boš imel inštalirane tako Okna kot linux. Če Oken nimaš, je pomojem brezveze imet ntfs. Na vseh imej ext3 ali pa reiserfs. Sam sem vedno imel reiserfs oz. kasneje reiser4, vendar je čist vseeno kaj boš imel. Pa mogoče dodaj še kak ram zraven, ker če boš imel kde, potem bo 192mb nekje na meji, oz. premalo, če boš potem še lavfal firefox, pa openoffice itd.
Razen, če si boš omislil, kak preprostejši okenski upravljalnik ala fvwm, fluxbox itd.

'FireSTORM' ::

IceWM ga naprimer owna na slabših mašinah.
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Nadgradnja je nemogoča! Mašina stara kr blizu 9 let če ne več!

karafeka ::

Inštaliraj si kde (oz. karkoli že ima ubuntu) in boš videl, če bo lavfalo vredu. Mogoče boš pa zadovoljen :).

Tonći ::

Javu mi je napako da na hdc1 ni možno ext3? Zakaj to? Bi mogu 2 disk ki ga prepozna kot HDC priklopit na primary slave? Ker trenutno je tkole 1.disk 6.5Gb FJ Primary master HDA
2. disk 10.5Gb WD Secundary master HDC! Vmes je vrjetno priklopljen cd rw, 2 cd je pa odkloppljen ker drugače ne prepozna 2 diska!
je možno pršlo do te napake ker je na tem disku že linux?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

'FireSTORM' ::

hdc je secondary master, ponavadi, ni tam CD?
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Hm je ja:P Ampak pač tkt sm tko preklop! Če je nujno lahko preklopim!

'FireSTORM' ::

Po moje ni pomembno. Jaz imam 4 diske na vseh štirih IDE Channelih in ni nobenega problema.

Sicer na Ubuntu install se ne spoznam nekak najbolj, ampak vem pa da je bolj tak banalen kot ne.
Najbolje da sparticioniraš z mojim SLAX-om ali katerim drugim LiveCDjem ki ima G/QtParted nameščen.
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Sj pr ubuntuju sm lahko delal particije! Sam mi una napaka ni jasna!8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

R33D3M33R ::

A kot ext2 je pa delalo?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Gapi ::

Ok. Problem imam z MSN klientom Pidgin. nova različica gaim-a. Noče se mi povezat na msn server.Je to moj problem al je to problem zadnjega mešetarjenja Microsofta. Kaj vi uporabljate za MSN?

Mavrik ::

Jaz uporabljam aMSN, ki še podpira največ kosov MSN protokola. Škoda da ga je treba namestiti s SVNja s SVN različicami tclja/tkja da ne zgleda ko sranje.
The truth is rarely pure and never simple.

R33D3M33R ::

Jaz tudi aMSN, ker kot že rečeno podpira največ.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

'FireSTORM' ::

Meni pidgin dela odlično.
Those penguins.... They sure aint normal....

Looney ::

Pidgin, Gaim in aMSN delajo. Kopete baje tud.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kriko1 ::

A ve mogoče kdo če se da dobit amsn da zgleda kulturno, recimo qt port. Ker pisave so pri meni v amsn obupne, meni je kar nekaj (miška se zasuka, meni je lepljiv...). Baje da res ima najboljšo implementacijo msn protokola, kopete za kde3 je malo zapuščen (zaradi del na kde4)....

Mavrik ::

Kot sem rekel, moreš meti TCL pa TK 8.5 (ker podpirata font ailiasing) ter skompajlati aMSN s SVNja pa je.
The truth is rarely pure and never simple.

kriko1 ::

@Mavrik: a se bo tole potem lepo integriralo v KDE okolje ali bo samo font lepši? Rad bi videl tudi malo stila...

Mavrik ::

Na UbuntuForums je en thread, kje je opisano kako inštaliraš najnovejšo verzijo (za Ubuntu/Debian).

Potem dobiš nekaj takega lahko (kar je po moje že precej uporabno):
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

arjan_t ::

jaz sem namestil samo preko aptja (nič druga) in so fonti čisto lepi ...

mile ::

slucajno kdo ve:

v gentoo-ju je tab autocomplete deloval tudi nad bash zgodovino, v ubuntuju pa to ne deluje...Kaj je potrebno nastavit/namestit,da to proradi?

Looney ::

Prosim recite, da je kakšna možnost dobiti nazaj dokumente, ki jih izbrišeš z ukazom rm.:( :'( :(
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

R33D3M33R ::

Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Looney ::

Hvala, R33D3M33R. Tale manual mi deluje uporabno ampak kako vraga naj definiram velikost, če je ne vem? Vem, da je šlo za direktorij na ext3 particiji. Velikost je bila pa okoli 30 MB. Mi lahko kdo pomaga?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

grex ::

Ali je v prihodnosti napovedan kakšen IM, ki bo brez komplikacij prenašal voice&video in kjer pred prenašanjem datotek ne bom bral zapovedi kakšne religije v upanju, da bo uspelo? Sedaj bi pa že res bil čas.

Tonći ::

Po vseh mukah sm računalnik ponovno usposobil v normalno delujoče stanje! Enostavno se inštalacija ni želela zagnasti in sem probal xpje :D Stvar deluje na 350MHz procesorju in 192Mb rama kar se mi zdi dokaj impresivno! Sedaj pa ravno ne bi rad izgubul teh xpjev in bi naredil raje dual boot! Pač se bom ločil od 6giga diska ki je namenjen xpjem in bom dal na 10.5giga disk ubuntu ali xubuntu vezijo 6.06! Z verzijo 7.04 sem imel težave! Stvar je taka! Am 1 disk je primarni master kjer so xpji! Na drug disk ki je trenutno še ntfs format pa bi bil eden od teh 2 različic linuxa! Stvar je taka da je ta disk secundary master! Nikjer nisem našel kakšne oprejemljive pomoči in me zanima če je to možno in kako?! (prosim za čimlažja navodila!) Hvala>:D

P.S Nekje sem prebral, da bi na prvem disku moral narediti 100Mb particijo ki bi jo linux uporabljal za bootat? Je to res potrebno in ker tega nisem storil kako to razdeliti če je sevea potrebno!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

'FireSTORM' ::

Grub gre v MBR na enem izmed diskov, to odločiš ti, verjetno bo kar na prvem. Tako da ti ni treba nič skrbet.

Tako mali diski so verjetno ATA ali kar koli razen SATA.
Torej je primary master zelo verjetno /dev/hda in secondary master /dev/hdc. Particionirat moraš tega drugega.
V (X/K/Ed)Ubuntu inštalaciji ob particioniranju izbereš tam advanced mode ko prideš do particij ali kakor koli že pač piše.
In tam particijo /dev/hdc1 spremeniš v EXT3. Lahko jo še malenkost zmanjšaš, iz 10,5GB na 10GB in 0.5GB uporabiš za swap, kar je zelo priporočljivo.
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Disk ki je primary master je HDA in na njem lavfajo XPji! drugi disk je HDC in na njem si žečim, da bi lavfal xubuntu! Stvar je sledeča! Ali modam samo inštalirati na HDC xubuntu in to je to?
Diska sta ATA

Grub gre v MBR na enem izmed diskov, to odločiš ti, verjetno bo kar na prvem. Tako da ti ni treba nič skrbet. >>>>>>> Kako narediš to?

In tam particijo /dev/hdc1 spremeniš v EXT3. Lahko jo še malenkost zmanjšaš, iz 10,5GB na 10GB in 0.5GB uporabiš za swap, kar je zelo priporočljivo.>>>>>>>>>>>> To znam naredit!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tonći ()

'FireSTORM' ::

Nimam ubuntuja in GRUBa nadrkanega, tako da nimam pojma kje, kdaj ali če ubuntu ponudi možnost izbire na kater disk bo šel GRUB.
Those penguins.... They sure aint normal....

R33D3M33R ::

Meni se zdi, da vedno izbere prvi disk, ki je na voljo. Imaš pa tam nekje med namestitvenimi koraki možnost: advanced in tam menda lahko izbereš kam se da GRUB.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Tonći ::

Stvar je taka da men lavfa na zlo čudni resoluciji in da vse kar loh delam med inštalacijo delam s tabom oz ctr + tab al kaj pač prime! Rad bi naštimav najprej normalno resolucijo potem se matru z inštalacijo!

'FireSTORM' ::

Brezveze se je z LiveCDjem ubadat in ko vse pošlihtat komaj inštalirat ker ni nikakršne spremembe potem na nameščenem sistemu.
Zato najprej namesti in se potem z nameščenim igraj.
Those penguins.... They sure aint normal....

Tonći ::

Če nemorm niti next normalno kliknt ker mi ne pokaže celga inštalacijskega okna!!

'FireSTORM' ::

Kaj maš pa za grafične in monitorja?
Ter kako resolucijo ti ponudi?
XUbuntu ima xfce right?
Poglej v nastavitvah kaka resolucija je in jo poskusi dvignit.
Those penguins.... They sure aint normal....

Looney ::

Uporabi alternate cd.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Liker ::

Prosim recite, da je kakšna možnost dobiti nazaj dokumente, ki jih izbrišeš z ukazom rm.


Zelo odvisno kater FS uporabljas >:D
Ce imas 'najboljsega' (aka Ext3), potem imas to neverjetno sreco da imas enega redkih FS-jev kjer undelete ni mogoc.

Q: How can I recover (undelete) deleted files from my ext3 partition? Actually, you can't! This is what one of the developers, Andreas Dilger, said about it: In order to ensure that ext3 can safely resume an unlink after a crash, it actually zeros out the block pointers in the inode, whereas ext2 just marks these blocks as unused in the block bitmaps and marks the inode as "deleted" and leaves the block pointers alone. Your only hope is to "grep" for parts of your files that have been deleted and hope for the best.

Tako kot tu pise, lahko poskusis 'grepati' direktno po particiji, a to dobro deluje le s tekstovnimi datotekami. Ce so datoteke binarnega znacaja je treba vedeti kako ta binarni 'znacaj' izgleda in upati na to da je FS cimbolj defragmentiran...

Ker torej rocno ne gre je treba imeti pravi program 0:)
Malo morje opcij se da najti s pravim geslom na stricu googlu. Zanimivo pa je, da moj povrsno-hitri pregled ni razkril nic, kar bi bilo hkrati zastonj in bi delovalo na linuxu >:D

r5r ::

Je karkoli v mapi lost+found? :)
And it makes me wonder.

Looney ::

Ne, ni. :( Sem probala tudi en program testdisk, ampak ni pomagal. No, ja, kakorkoli, očitno bom ostala brez nekaj stvari, naslednjič grem pa ročno brisat, da bo vsaj v košu še kaj.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Tonći ::

Monitor mam 940B LCD od Samsunga! V xfce so mi ponujene vse standardne resolucije v 1 2 4 8 16 in 24 bitne! pač display options mam pa samo default in 320x280 mislim!
««
17 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117202 (32876) RedDrake
»

Kako instalirat NVIDIA-driverje v Ubuntu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504931 (3860) r5r
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192212 (1845) c0ck4m0u53
»

Samba porti

Oddelek: Omrežja in internet
341644 (1340) hruske
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
524845 (4265) HerrBaron

Več podobnih tem