» »

Upravljanje prenosnika z udarci

Upravljanje prenosnika z udarci

Slashdot - Kolikokrat ste v jezi nad nerazumljivim obnašanjem prisolili eno krepko računalniku? Do sedaj to običajno ni pomagalo, vendar se to utegne krepko spremeniti - vsaj za lastnike IBM prenosnikov, ki obenem za operacijski sistem uporabljajo Linux.

Pri IBM-u so namreč razvili gonilnike za Linux jedro, ki omogočajo uporabo v prenosnike vgrajega senzorja za pospešek. Senzor se vgrajuje v prenosnike serije ThinkPad od leta 2003 in prvotno namenjen zaščiti trdega diska, če prenosnik pade po tleh. Kmalu so se pojavili tudi alternativni načini uporabe tega senzorja in sedaj HDAPS gonilnik za Linux jedro omogoča uporabo "knock-knock" ukazov za nadzor programov, menjavo namizja, 3D izrisovanje nagiba prenosnika... Na razvijalskih straneh je IBM objavil članek z navodili za uporabo senzorja skupaj s kodo Perl skripte, ki omogoča pripravo okolja za vnos ukazov s trkanjem. Omenjeni so tudi Apple Mackbook prenosniki, ki uporabljajo podobno tehnologijo, vendar v članku opisane metode niso testirane na njih.

15 komentarjev

Evil mind ::

WTF!?!?8-O 8-O
Kaj vse se nekatiri izmislijo. Me prav zanima kaj bi se zgodilo če bi s prenosnikom igrau nogomet.:D

Xplicit ::

a ni to na mac-ih ze kr neki casa? :\
res da kot dodaten 'neureden' software, sam je pa ze dlje casa...

mitja ::

Xplicit: Pred nedavnim sem imel na voljo enega maca, pa je nekaj podobnega že na njem, jap. Če pa je to uraden SW pa ne vem. :|

M.B. ::

Tako da bo zdaj tole in tole možno tudi na Linuxu z XGLjem, če imaš seveda laptopa s tem senzorjem in če ni Dell >:D
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

alesrosina ::

tocno tako ... mac ma to ze nekaj casa :)
Sej dejansko nic novega, samo iskorisca motion sensorje ....

se link: SmackBook

pviran3 ::

Pa ti priznajo garancijo če morsejevo abesedo gor tolčeš? 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

Looooooka ::

hmmm...in pol se ti bo zdel da prepocas dela pa bos mahnu hudica izven garancije...wuhu can't wait :P

Zgodovina sprememb…

Bass0 ::

Za MacBooke (in PowerBooke in iBooke z dotičnim senzorjem) so sprogramirali nekaj še dosti bolj zabavnega.

MacSaber!

SaXsIm ::

I don't get it
SaXsIm

CaqKa ::

>>> >>> ^^
>>> >>> ...štekaš?

>>> I don't get it

Bass0v podpis spet rula :)
SaX osredotoči se na zvoke ki pridejo iz laptopov in kdaj pridejo ;)

opeter ::

čisti Star Wars... ampak a ni malo nerodno to delat z laptopi? :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

HAM ::

Heh Winsi itak nebi mogli pravocasno reagirat pri padcu z mize >:D
Bodo tud to potem patentirali?

Bass0 ::

Reakcija je čisto na hardverskem nivoju. Senzor zazna hiter premik, glava diska se parkira, tako da ob padcu ne more podrsati plošč.

Bolj me matra, ali tedaj, ko poženeš enega od teh "zabavnih" programov, senzor še vedno parkira glave diska. Če ima kdo odgovor, prosim na dan z njim!

MitjaP ::

Za apple je tole obstajao že nekaj mesecev pred temle projektom, zato so tale preojekt dobese4dno skopirali od človeka, ki je zadevo napisal za MacBook. Sicer pa je on svojo aplikacijo že nadgradil, tkao da sedaj le zamahneš z roko nad prenosnikom in že deluje (to pa zato, ker majo appli ambilight senzorje).

opeter ::

Jep, video na YOutube, je že krožil kar lep čas. V Apple Store London (Regent Street) sem imel možnost to videti v live načinu! Res je čisto ZF. :)

off-topic:

MitjaP, pozdravljen!
Daj prosim aktiviraj me na jabuk.net, ker se ne morem več prijaviti. Spremenil sem e-mail naslov, dobil sem mail za aktivizacijo, vendar pa link ne deluje. Vnaprej se ti zahvaljujem!

LP,
opeter
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšla odprtokodna gonilnika za grafike Nvidia in Qualcomm Adreno

Oddelek: Novice / Grafične kartice
338798 (6913) Icematxyz
»

Privzeta namestitev Ubuntuja brez Flasha (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9219299 (17152) Icematxyz
»

Ubuntu še ne prinaša dobička (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19614571 (10731) Daedalus
»

Zastonj izdelava gonilnikov za Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
365270 (2862) Poldi112
»

Microsoft združljiv z Linuxom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
768473 (6031) MrStein

Več podobnih tem