» »

Metallica klonila, Sony brez DRM-ja

Metallica klonila, Sony brez DRM-ja

Reuters - "Rablji Napsterja", glasbena skupina Metallica, so klonili. Privolili so na spletno prodajo preko iTunes in celo v prodajo posameznih skladb. Do sedaj so prodajali le albume v celoti.

Ploščo je obrnil tudi Sony. Ponujati so začeli MP3-je brez DRM-ja preko Yahooja, ki se je za tovrsten način prodaje odločil že pred meseci. Razlogi so lepo komentirani na Yahoo Music blogu: DRM stane in posledično ima založnik več stroškov, umetnik manj neposrednih koristi, kupec na koncu ne more glasbe predvajati na vseh predvajalnikih oziroma formatih. Povedano drugače: Yahoojeva brez-DRM-taktika ni nič novega. Albume prodajajo že skoraj četrt stoletja v Compact Disc obliki.

24 komentarjev

paljer ::

Fantje so spoznali, da je prodaja glasbe prek spleta "mogoče" velik biznis. Pa nekateri pravijo, da denar ni sveta vladar. Motijo se!

Z-lot ::

Denar je bil sveta vladar za Metallico že od vsega začetka... potem so naredili pohlepno napako, sedaj pa sledijo sodobnim smernicam.

Looooooka ::

prokleta metalica...lepo da so spet pokazal da niso nc druzga kot money grabbing SOBs.Pomojem ce jim en genij jutr pove da bi blo fino prodajat roza majce pa metalica barbike bi Hetfield clo razmislu o tem.
je pa lepo da prodajajo mp3je brez drmja... =)

Stepni Volk ::

Odkar je Metallica pokopala Napster iz principielnih razlogov nisem kupil nobenega njenega albuma več. Prvi, ki sem ga kupil je bil tako "Justice for all", zadnji black label.

Ne mislim jih več poslušati. Simple.

Glede Sony-a bom še malce počakal. Morda zapihajo v Tosfisjevo travico, potem bom verjel...

Iz Yahoo bloga, še zanimivost:
Drug izvirni del Yahoojeve ponudbe je, da je moč skladbi zamenjati vsebino, tako da pevec potem opeva izbrano ime. Zaenkrat je žal govora le o eni sami skladbi Jessice Simpson: A public affair. Žal izbira imen ni neomejena, kot lahko vidite na povezavi z naslovom pesmi.

DOOM_er ::

jah jebat ga... no sej drgač sm pa še zmeri velik fan metallice
Robots will steal your job. But that's OK

opeter ::

Od Metallice poslušam samo in izključno eno skladbo: Notthing else matters... Ne zanima me njihova prodaja. :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

root ::

Glavna ovira pri vsem so vedno založniki in ti žeilijo največ gnara, in sedaj bo ta šel mimo njih(no vsaj delno vrjeno), zato se pa upirajo vsakm takim sprememba. No kaj se pa tiče Metallica vs Napster je pa tak da se je vse skupaj začelo takrat ko so se na napsterju pojavli njihovi demo posnetki od albuma, ki so ga snemali to jih je zelo razjezlo.

opeter -> kaj ni to že preveč zlajnano :).

Stepni Volk ::

Ja, a Metallica je posatla znan bend prav zaradi pobeglega "bootleg tape"-a. Fani so na veliko kopirali njihovo glasbo in si jo izmenjavali med seboj. Effekt je bil malce počasnejši, ker takrat ni bilo interneta, ter malce manj kvaliteten, ker je kvaliteta upadala z vsakim analognim presnemavanjem s kasete na kaseto.

Zakaj niso tožili svojih najbolj zgodnjih občudovalcev?

John C. Dvorak, kolumnist več različnih računalniških revij, že ves čas pravi: "During the rise of Napster, the industry was flourishing and sales were rising..."
ali kot je lepo zapisal eden izmed forumašov PCmag.com: "The sales lost to piracy are represented by the formula P=W-R, where piracy - P is calculated by subtracting real sales - R from wished-for sales -W."

Zgodovina sprememb…

Spc ::

Ponujati so začeli MP3-je brez DRM-ja preko Yahooja

Torej kako bom recimo potem nekomu dokazal, da ta mp3 ni ilegalen in da sem ga kupil preko nekakšne trgovine na internetu ?
:)

MrStein ::

Kje v linku piše, da je Sony začel ponujati MP3-je brez DRM ???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

user4683 ::

Torej kako bom recimo potem nekomu dokazal, da ta mp3 ni ilegalen in da sem ga kupil preko nekakšne trgovine na internetu ?
Z računom:D

Spc ::

z računom, ki ga dobim po e-mailu in ga zbrišem po določenem času.
:)

Ali pa sem na dopustu in nimam zraven računa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

MrStein ::

Na dopustu pa ti nimajo kaj za dokazila o lastnini težit.

"A so tile čevlji vaši ? Kaj pa očala ? A ta brisača je vaša ? Imate račun ?"
Prosim no ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CaqKa ::

če meil zbrišeš je mislim da trgovina dolžna imet en izvod računa.

driver_x ::

Ah, Metalika se je vedno samo šlepala na popolarnosti metala in hard rocka. Zaradi mene lahko MP3-je tudi šenkavajo. Me ne gane.

Stepni Volk ::

MrStein - Yahoo ponuja glasbo v MP3 obliki samo in zgolj brez DRMja. Sony je, kot je govora v Yahoo Music Blogu, ponudil Jesico Simpson (za ostale varovance nisem šel preverjati) preko Yahooja.
Bombonček je omenjenjena možnost, da opeva tisto ime, ki si ga izbereš. Zato skladba stane nekoliko več 1.99 U$.
To seveda ne pomeni, da se je Sony v celoti odpovedal DRMju.

Zgodovina sprememb…

klemen22 ::

Ah, Metalika se je vedno samo šlepala na popolarnosti metala in hard rocka.

Ah niti ne. Sicer nisem noben fan Metallice. So hudo legendarna skupina z precej hudimi komadi. Vendar me ne ganejo. Samo pisanje nesmislov kakršen je citat zgoraj pa tudi ni potrebno.

Itak pa velja rek, pravi metalci poslušamo Iron Maiden, Blac Sabbath ter Judas priest, tisti z malo več pussy nagona pa pač Metallico ampak to je LE obrobno dejstvo.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: klemen22 ()

PARTyZAN ::

Metallica si je zasluzila svojo slavo. Potem ... potem jih je pa kes pokvaril.

Zheegec ::

Prvi 4 albumi so bili definitivno super (do ...And Justice For All albuma), potem pa je šlo na slabše.

Stara Metallica je zakon, muzka in besedila.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

DOOM_er ::

do blacka je blo use super pol je pa dnar naredu svoje
Robots will steal your job. But that's OK

Poldi112 ::

>Itak pa velja rek, pravi metalci poslušamo Iron Maiden, Blac Sabbath ter Judas priest, tisti z malo več pussy nagona pa pač Metallico ampak to je LE obrobno dejstvo.

FUnny, meni se pa ravno Iron Maiden in podobni zdijo pussy. So dobri, ampak vseeno softe.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

klemen22 ::

Poldi: moj zgornji citat velja za poznavalce metala. No sicer pa za navadno publiko ki ne prisega toliko na eno zvrst pač stvar okusa.;)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: klemen22 ()

Poldi112 ::

Meni pa ni jasno kaj ima pussy nagon z Metallico. Do And justice for all je bila cisto kulturna in na nivoju.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

marvin42 ::

in Master of Puppets je še vedno eden od najboljših albumov sploh. Kritiziranje Metallice res ni na mestu.
Mostly Harmless


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenos glasbe še vedno večinoma nelegalen

Oddelek: Novice / Ostale najave
275391 (4261) MrStein
»

Trusted computing, DRM in naša življenja

Oddelek: Problemi človeštva
132444 (1964) Keyser Soze
»

DRM in še kaj

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
113491 (2924) christooss
»

Metallica klonila, Sony brez DRM-ja

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
244410 (3168) marvin42

Več podobnih tem