» »

Nakup avtomobila

Nakup avtomobila

««
2 / 10
»»

marsovcek ::

Vsak ima lahko srečo in dobi dober avto, ki bo šel 500.000 km samo z menjavami olja... in obratno. Tudi BMW ali japonci crkujejo. Razlika je pa v ceni popravila in pogostosti crkov. Bencin/dizel načeloma nima vloge. Ampak, če ti pri turbo dizlu škripne turbina, je to $$$.

Mislim, da imajo bencinci in dizli tudi različne servisne intervale - lahko kdo kaj več napiše o tem?

PS: za klimo ti je zdaj vseeno, ko bo sonce malo bolj žgalo, jo boš še kako pogrešal 8-)

Super Sonic ::

"PS: za klimo ti je zdaj vseeno, ko bo sonce malo bolj žgalo, jo boš še kako pogrešal"

Da se razumemo: naredim letno 55-60k kilometrov (potnik, služba) in vem kako je če vroče v avtu. Vem pa tud (sam klimo mam), da mene osebno boli glava če jo prižgem in zato jo prižgem od 5x do 10x (torej nič) čez poletje. Rajši parkiram v senci, avto se pa med vožnjo itak ne segreje toliko, da bi ti dol kaplal (vsaj če imaš hlajenje vključeno).

Pa še $$$ če se kej pokvari, obremeni motor in avto žre več. Torej... odvisno kako gledaš in kaj ti je všeč.

Ne trdim pa, da je klima slab izum. To pa ne. Daleč od tega.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

TOP ::

Klima obremeni motor le pri starih motorjih,ti novi imajo klimo vezano na elektriko,si predstavljaš 1.2 mašino pa klimo .Glede porabe ni nobene bistvene razlike.Tako da klima je zelo dobra stvar.Pa čepraviš da te glava boli ko jo vžgeš,ga pusti na mestu s prižgano klimo 5 minut in potem ugasni in imaš hladnejši avto.

itak37 ::

Ko vklopis klimo, nastimaj da ti piha v sipo in malenkost v noge, pa te ne bo bolela glava.
Glava te ponavadi boli zato, ker ti hladen zrak piha direktno v tebe, to pa pri nobeni klimi ni dobro.

stromar ::

TOP: povedal si eno večjih neumnosti kar sem jih kdaj slišal. Pri vseh avtomobilih je kompresor klime vezan direktno na motor in odtegne motorju kakšnih 5KM

Če bi bilo vezano na elektriko, bi rabil 10x večji alternator, poleg tega, pa bi taka klima motorju odtegnila nekajkrat več KM zaradi izgub pri pretvorbah

Lp

Daliborg ::

offtopic:
hihi @moderators ( emm...ne bi smel ravno vsega zbrisat )

@ nebivedu
ves mogoce si bom pa res kupo enkrat vse te kable...do sedaj sem te storitve delal pri kolegu! Thx:D
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Liker ::

Nasvet za tega ki je odprl temo:

Jaz sem sicer imel 1.4Mio pa sem najprej hotel opla astro karavan, samo po pogovorih z nekaj mehaniki mi je bila IZRECNO odsvetovana 1.7 DTL masina. Ce ze dizel, potem raje tisti 2.0 Diesel (ki je bojda blazno robusten).
(Na koncu sem si pa kupil Zoom-Zoom 323F l.01 8-) )

Bi pa se pridruzil mnenju nekoga, da si dajta raje kak cenejsi avto nabavit, da ga demolirata (jaz sem mojo skodo favorit precej zlorabljal). Ce pa ze ne cenejsi, pa dajta kot novejsa voznika vsaj nabavit nekaj kar ima nizke stroske vzdrzevanja...
Recimo Skoda Felicia (blazno poceni vzdrzevanje, relativno robusten avto in majhna poraba).
Ali pa kak renault clio (kot ze svetovano), fiat punto, morda alfa 145/146 (samo to je bojda res katastrofa s kvarjenjem). Vse to je pocen za vzdrzevat in pocen za kupit :)
Pa stran od dizlov ce sta zacetnika. Bo samo slabs kot bols...

stromar ::

Poglejte si sem glede mnenj lastnikov o avtih, ki jih vozijo: klik

Zanimivi so komentarji pod VW, ki jih nekateri tako hvalijo (golf 4, 5, pa tudi 3).

Glede alf 145/146 ne bi rekel, da se kaj bolj kvarijo kot drugi avti. Poznam nekoga, ki ima 145, pa je zelo zadovoljen z njo

Lp

Super Sonic ::

"Jaz sem sicer imel 1.4Mio pa sem najprej hotel opla astro karavan, samo po pogovorih z nekaj mehaniki mi je bila IZRECNO odsvetovana 1.7 DTL masina"

Zakaj pa če smem vprašat? In ali to velja tudi za 1.7 DT mašino?
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Liker ::

Humm, ta 1.7 masina naj bi bila med najveckrat servisiranimi (nenacrtovano) opel stroji pri nas. Pa tudi ollje naj bi kar rada pila (ekstra strosek).
Ce pa je 1.7 DTL in 1.7 DT isto pa ne vem :(
Se pojavlja v astrah 1998-2000 (morda tudi vprejsnih letnikih, samo jih nisem gledal)

Stepni Volk ::

Še nekaj velja na tržišču rabljenih vozil. Ceno določamo na nek način ljudje sami. Višja cena identično starega vozila, z enakim številom prevoženih km s približno primerljivo opremo DOLOČA vera.

VERA kupcev

Pravilno si prebral: VERA. V nekaj verjamemo in smo posledično pripravljeni plačati več. Slovenci od nekdaj verjamemo v nemške avtomobile in zato je tudi cena višja. OK cena nemških je tudi ob nakupu novega višja. Malce zato, ker delovna ura "nemškega" delavca stana cca. 30 EUR, "francoskega" 19 in slovaškega 6. Nemci in Francozi so se znašli v narekovajih, ker v tej industriji dela veliko priseljencev in torej niso čisto pravi nacionalni predstavniki.
Verjamemo tudi, da so Fiati slabi. Prav tako Citroeni. Čeprav je obdobje, ko so bili Citroeni slabi že mimo. Pravzaprav ima vsako podjetje svoje slaba leta. VW jih ravno preživlja. Opel jih je imel v 90-tih, Citroen desetletje prej. Problem je, da nezaupanje ostane. Citroen Picasso je npr. že nekaj let najbolj zanesljivo vozilo v razredu enoprostorcev (ADAC-ov test triletnikov). Tudi FORD - Fix Or Repair Daily oz. Found On the Road Dead... je imel slaba vozila. Prva generacija Focuov je bila odlična.
VW-ovi motorji 1.0-1.4 so zmrzovali in posledično pokali...

Peugeot 307 gorijo...

Seveda vsa ta statistika ne pomeni, da se bodo stvari zgodile tebi osebno. Leta 1998 sta skupaj kupila VW Pola moja mama in moj kolega. Oba 1.0 bencinski motor. Mamin še sedaj odlično dela, kolegov je bil ves čas na servisu. Tu naj omenim, da se mama veliko vozi, kolega je delal večinoma mestne vožnje.

Skratka izkušenj je toliko kot ljudi. Všasih ima vmes prste sreča, drugič način vožnje, tretjič skrb za vozilo (nega, garažiranost...) in tretjič količina prevoženih kilometrov (avtomobili se na ekstremno kratke razdalje do nekje 10min bolj uničujejo, predvsem v zimskem času).
Zato je koristno o avtomobilu in njegovi zgodovini izvedeti čim več še pred nakupom. A tudi kasnejeo, po nakupu avtomobila, ne škodi, če se kontaktria prejšnjega lastnika. Marsikdaj se zgodi, da avtomobili na čudežni dieti izgubijo kilometrino... in kar je bolj pomembno, lastnik vam lahko pove več o samem avtomobilu. Razloga za laganje nima, saj je avto že prodal posredniku. Na ta način lahko izveš za potencialne šibke točke in se na njih pripraviš.

POPULARNOST
Kot rečeno so trenutno dizli popularni. Zato je potrebno za njih odšteti več, če jih kupuješ nove, kot tudi rabljene. Seveda pri tem vedno spregledamo avto na plin, ki prav pride vsem, ki se veliko vozijo.

Določena znamka izraža status. Če imaš parkirana Ford Focusa karavana in Volva V50, boš pogledal slednjega, čeprav sta dejansko identična izpod make-upa. Podobno s Fiatom izražaš nekaj, z MB nekaj drugega.
Še ne ugotovitev: nisem še videl umazanega BMWja... vsi se vedno svetijo (čeprav imajo počen izpušni lonec). Mercedeze vidiš umazane, BMWje zelo težko. Tip kupcev torej.
Glede tega se splača pogledati skandinavce in tudi francoze... avtomobili jim ne pomenijo toliko, kot nam v socializmu luksusza sestradanim slovenceljnem.
Osebno za avtomobil nisem nikoli bil pripravljen vzeti kredita. Drugim je status bolj pomemben in so pripravljeni žrtvovati druge dele življenja zato, da si lahko izpolnijo te plehnate sanje.
Pazite se, te stvari so prekleto mamljive >:D

Če želiš skozi priti racionalno, moraš ravnati obratno od tistega, kar je popularno. Simple :D

MALI AVTO vs. VELIK AVTO
Mali avtomobili procentualno počasneje izgubljajo vrednost. Tako je bil nekaj višje omenjeni BMW 750i (prejšnje generavije) avtomobil z najvišjo možno izgubo vrednosti v treh letih, gledano denarno. Procentualno sta ga prehitevala Hyundai XG in Opel Omega. Za AlfoRomeo 164 je Jeremy Clarkson lepo povedal: "Hitreje izgublja vrednost, kot pospešuje."
Velike limuzine so tako bolj na udaru. Ford je nehal delati Scorpiona. Opel najprej Senatorja, potem še Omego.

Slovenski trg sicer je sicer majhen, specidfičen in se anomalije, statistično gledano hitro pojavijo.

Mali avtomobili ceno bolj ohranjajo z razlogom. Vzdrževanje in popravljanje je včasih za kar nekaj faktorjev cenejše. Prav tako registracija in letni strošek je tako nekajkrat manjši. Lahko primerjaš že razliko v ceni med 14" pnevmatiko in 17" isti model, istega proizvajalca. Tako je tudi pri večini ostalih stvareh.
Drugi minus velikih avtomobilov je, da jih veliko ljudi ne želi voziti. Z njimi je težje najti parkirno mesto, so za določene ljudi manj pregledni itd... Povečini so to ženske, ki imajo pri teh stvareh, tako kot pri mobilcih, začuda raje manjše.

Logično iz tega sledi, da se bo več ljudi zanimalo za manjše avtomobil, t.j. nižji razred. Tu se spet dogaja mali nateg, ki ga moram na hitro omeniti. VW Polo sedanje generacije je dejansko večji od Golfa II, ter za malenkost manjši od III (notranje dimenzije ponekod celo večje - zaradi napredka v materialih, varnosti in ergonomiji). Enako je s konkurenco: Clio, Corsa, Fiesta...
Podjetja zato na tržišča pripeljejo nove malčke. Twingo, Lupo, Fox...
Enako pri večjih, čeprav je Opel Omego ukinil, ima sedanja Vectra, enako medosno razdaljo in prostronino prtljažnika...

Da se vrnem k malim... ker so bolj zaželjeni s trani več ljudi, bo tudi cena višja. Tako pridemo do paradoksov, da avtomobili istega proizvajalca, enakega letnika, kilometrine, ter opreme stanejo skoraj enako, čeprav je bila razlika v ceni novega velika. Tako Astro, Vectro ali Omego dobiš za približno enak denar.

SERVISNI INTERVALI
Se razlikujejo od podjetja, do podjetja. Ponavadi se gibljejo od 20-30'000 km za bencinske motorje in od 15-50'000 km za dizle oz. na eno do dve leti.
Servisni interval je odvisen predvsem od vrste olja. Tako ima VAG (Volkswagen Auto Group) izven slovenije lahko veliko daljše servisne intervale, ker za ta namen uporabljajo t.i. "Long life" olje, ki je dražje in vsaj pred leti pri nas ne-dobavljiv (ne vem, kako je s tem sedaj). Brat je zato Audija servisiral v Avstriji. resda je bil servis dražji, a je bil interval daljši. Potem se je dogovoril z lokalnim pooblaščenim servisrejem, da bodo tudi oni izvajali takšen servis, če sam dostavi ustrezno motorno olje.

Izjema na tem področju je Opel, ki za določene dizelske modele svojih vozil ponuja 50'000 km interval. Uporabno, če se na leto prevozite toliko (taksisti, službeni vozniki...)

SERVISIRANJE
Ker je imel dedek avtomehanično delavnico za DKV, NSU, Ople, sem imel tudi aervisiranje po zelo ugodnih cenah. Tako sem redni servis pri Opel Omegi 2.0i plačal manj, kot je žena za Clia 1.4i. Razlika je bila predvsem v ceni delov (iz orignalnih tovarn, a ne z Oplovim logotipom).
Poanta tele zgodbice je, da če imaš v sorodstvu ali med poznanci, nekoga, ki servisira določeno znamko vozil, se splača pri nakupu misliti tudi v to smer. Lahko je samo zanesljiv serviser. Teh je prekleto malo in če poznate takšnega, ne menjajte znamke!

VIŠINA KUPNINE
Pri novem avtomobilu zagovarjam, da je vredno kupiti avtomobil v višni enoletnega osebnega dohodka, pod pogojem, da zato ne vzameš kredita.
Pri rabljenih sem se večino časa držal omejitve do 10'000 DEM - zaokrožimo na 5'000 EUR.
Zelo pomembno je, da si pri nakupu postaviš mejo, ki je pod nobenim pogojem ne smeš prekoračiti. In kot drugo, velja upoštevati že povedano: vračunaj stroške registracije, servisa, gum...

ZAKLJUČEK
Verjetno smo ti z vsemi temi dopisi stvar samo otežili. Vsekakor si pri nakupu daj v razmislek Daliborgov predlog, da ne zapravita denarja v celoti. Lahko se zgodi, da daš še več in si na koncu razočaran. Če imaš še nekaj rezerve, lahko stvar lažje popraviš.

Pri nakupu, pa bo morda namesto glave in vseh naših "ultra pametnih" nasvetom morda bolje ravnati nekoliko po "žensko". Greš in preprosto kupiš tisto, kar ti je bolj všeč. Srčne odločitve se včasih bolj obnesejo, kot vsa tehnična in razumska tehtanja.
Omega mi je bila všeč in z njimi (imel sem jih več) nisem imel problemov (čeprav dejansko so bili, a jih nisem jemal za hudo)... ostala vozila, ki sem jih imel, sem imel "same probleme" (dejansko niti ne, samo že redni servis me je spravil v slabo voljo). Povedano krajše: za osebo (in stvar), ki jo ljubiš, ni problem storiti oz. oprostiti še tako težke stvari.

Super Sonic ::

Dans sem gledu:

Hyundai Accent
1.3 bencinar
25.000 km narejenih
letnik 2001

(klima, servo, abs, bla, bla,...)

Pa me je mal zamikal. Avto žre od 5l do 7l. Cena - okoli 900k.

Pa ne vem - se splača sploh razmišljat o tej varianti? Recmo, da tistih 200k še dobim.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

stromar ::

če te slučajno zanima jtd fiat punto mk2 za isto ceno: klik, malo dražji: klik

Sicer Accent lepše izgleda in ima manj prevoženih km za to ceno :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Liker ::

Hja tudi meni so padli v oci Hyundai accenti, ker so prekleto poceni za to kar dobis.
Doma imamo sicer Hyundai SantaFe-ja, ki tece odlicno ze 3 leta (upajmo da ga ne bo zacel sedaj srat ko je ven iz garancije).

Glavni razlog proti accentu je bil vsaj zame dejstvo da zadaj ne more sedet odrasel clovek. Drugace pa odlicna rec, tudi pelje se lepo.
Zanimivo da za isti denar staknes tudi lantro, ki je precej vecja zadeva.

Aja, pa sedaj mi je se nekaj na pamet padlo.
Ce se zadevo se kje dobi, bi bil to idealen nakup.
Mitsubishi Lancer l.94-l.98.
To smo imeli doma (v karavan izvedenki), in ni za prehvalit. Izredno majhna poraba pri veliko moci. 7L mestna, 5.5L zunanja s tem da ima avto 1.6 masino s 116KM >:D
Od leta 97 ko smo ga kupili (l.94 s 120kkm), pa do danes (avto ima sedaj en nas znanec) ko ima avto 250kkm, se se nikoli ni nic pokvarilo. Samo ti avtomobili so zal precej redki...
Rahlo star primerek...

klemen22 ::

Tako je bil nekaj višje omenjeni BMW 750i (prejšnje generavije) avtomobil z najvišjo možno izgubo vrednosti v treh letih, gledano denarno.ž

Samo to je razred vozil kjer se NE gleda na denar. Seveda se voziš ko kralj kar je ob upoštevanju da maš precej keša dost vredno.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

El Barto ::

Za miljonček bi si pa že raje Alfa Romeo 156 z dobro opremo nabavil in imaš avto, ne pa nekega punta.

Sicer vem kaj se v sloveniji govori za italjane, še posebej za Alfo Romeo - da je zanič. Pa imam sedaj že tretjo in trenutno sta dve doma (moja in od mami).
Sem tudi jaz poiskusil s korejcem - nikoli več, še zastonj ga nočem.;(( so Alfe daleč bolj zanesljive, opremljene,..., da o prodaji rezervnih delov raje ne pišem.;(( Ali ima kdo kakšen minomet z nekaj minami za posodit?>:D
Švaba pa tudi nočem, ker je samo napihnjena cena pa nič od avta.:\

Zaradi zelo slabih izkušenj z servisi pač domače avte servisiram sam.8-)

Kar se pa porabe tiče je pa tako, da konje je treba "nafutrat".:D Ob poslušanju V6 in ostalih stvareh ki mi jih nudi, je pa sploh vseeno kolko pije.:D
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

stromar ::

Sem v mojem prejšnjem sporočilu hotel dati link na to alfo 156, pa sem glede na to da išče dizla raje dal link do puntota jtd

klik

Zdaj pa primerjajte s tistim Accentom in Puntom

Nimam sicer nič proti Puntom, a po mojem mnenju sta edina pametna modela mk1 in Grande Punto. So mi pa alfe sicer bolj všeč od fiatov, a nisem vozil še nobene.

Lp

Stepni Volk ::

Statistično gledani so Hyundai avtomobili zanesljivi, kar smo že v obstoječi temi: Avtomobilski proizvajalci z najmanj okvarami v letu 2005
Po nemškem Auto bildu zasedajo 4 mesto. Po anketi BBC Top Geara so na na 11 mestu. Daleč pred Fiati, Citroeni in Peugeotji, ki so na koncu lestvice.

To je statistika, ki ne dokazuje, da bo točno tvoj avto tudi tako dober/slab.

RACIO vs. "Love"
Pri nakupu ne jemljite nasvetov ljudi, ki so "zaljubljeni" v določeno znamko. Njihov pogled ni niti malo realen. Havalijo svojo ljubezen, čeprav imajo ves čas probleme z njo. A o tem in Omegah sem že :)
Racionalneži kupijo tisto, kar je v tistem trenutku na tržišču najbolj ugodno, kar pomeni, da jim prehod iz ene znamke v drugo, ne glede na nacionalnost, ne dela preglavic.
Zaljubljenci ostajajo zvesti. Sebi včasih v prid, bolj pogosto v škodo, ker so pripravljeni spregledati pomanjkljivosti, boljše ponudbe itd... a v zameno živijo lepše, bolj romantično življenje. Samo upamo lahko, da enako romantično ravnajo še z boljšo polovico.

ČUDAKI
So zame vsi, ki na vozila privijačijo, prilepijo dodatke v nekajkratni vrednosti samega vozila. Kupovati rabljeno vozilo od takšnih osebkov je dvorezen meč. Po eni strani pridobiš veliko nepotrebne "opreme", po drugi je stanje samega vozila dvomljivo.

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

No, da težim še mal naprej. :D

Dans sem na sejmu našel tale avtomobilček evo ga..

Dobil sem pozitiven vtis od tistega, ki ga prodaja, tudi servisna knjiga je bila "čista".

Stepni je že povedal (Leta 1998 sta skupaj kupila VW Pola moja mama in moj kolega. Oba 1.0 bencinski motor. Mamin še sedaj odlično dela, kolegov je bil ves čas na servisu. Tu naj omenim, da se mama veliko vozi, kolega je delal večinoma mestne vožnje.), da se zelo razlikujejo avtomobili med seboj.

Matra pa me, je 1.0 motor sposoben nekega dnevnega napora v smislu 200 km dnevno (ker drugače se v avtu sedi zelo lepo in udobno, peljal ga sicer nisem).

Kakšen nasvet?
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Oxford ::

Meni je pri oglasu padlo v oči "športna sedeža" in pa tonirana stekla. Tole zadevo je verjetno vozil kak mulc, ki je želel malo 'spimpat' svojega konjička. Sam bi se izogibal podobnih avtomobilov.

Ta avto se po moje ne more kvalificirati v kategorijo "vozil ga je en star ata", ker športni sedeži niso ravno fotelj. Predlagam ti, da se ga izogneš.

stromar ::

Prej kot se odločiš za nakup Polota, se vsedi v Puntota in primerjaj udobje za volanom in kvaliteto vožnje s Polotom, ker mi očitno ne verjameš na besedo.:D klik

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

El Barto ::

@stromar
Potem pa moraš obvezno zapeljat kakšno Alfico.:D
Mogoče te pa pridobimo na svojo stran.:)


Aja kar je bilo govora o klimi, jaz avta ki je brez klime še pogledam ne.
Za moje pojme je klima obvezna, ker ko sem imel drugo Alfico s klimo mi ni bilo jasno kako sem zdržal brez. V sedanji mi pa itak skoraj ves čas laufa za sušenje in osveževanje zraka.8-)
Klima je tudi zelo uporabna ob deževnih dneh.

Aja pa glava me tudi še nikoli ni bolela zardi klime, samo pravilno jo je treba uporabljat in nimaš nobenih problemov.8-)
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

stromar ::

@ El Barto: nikoli nisem imel nič proti alfam, po mojem mnenju so zelo vredu avti. Ker se gre avtorju teme za nizko porabo, pa je zanj verjetno boljši kakšen majhen avto, kot pa alfa s 150KM :D

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

stromar ::

Mogoče ti bo tole kaj pomagalo pri odločitvi
Accent
Punto
Polo
alfa156
alfa146
Bravo

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Stepni Volk ::

KLIMA
Gledano racionalno jo dejansko "potrebuješ" v smislu hlajenja le 3 mesece: junij, julij in avgust. Pozimi sicer pride prav za odroševanje stekla, kot tudi spomladi in jeseni. A je tu trik... če uporabiš klimo za izsuševanje, jo moraš imeti vklopljeno kar nekaj časa. Če jo ugasneš, vlaga lepo udari nazaj direktno na vetrobranska stekla.
V primeru, da vetrobransko steklo le obrišeš z gobico in vanj usmeriš le gretje, se to ne zgodi. Govorim iz pravkar preverjeni testov preteklih dni, ko se nekaj od dežja navlaženih osebkov usede v vozilo.

Imamo tudi ljudi, ki so dejansko občutljivi na prepih. Ti se ne morejo voziti z odprtimi okni, ker jim takoj udari na ušesa.. ali kaj podobnega. Za njih je klima, s pravilno uporabo seveda, spet bolj priporočljiva. Iz enakega razloga so klime koristne tudi, v primeru, da pričaujete ali imate otroke, pse... ki jih boste vozilii naokoli. Ne moreš vedno gledati zgolj nase.

Osebno imam raje "šibedah", ne v smislu stekla, kot polnokrvno izolirano zadevo, ki jo lahko umakneš, da gledaš ven skozi steklo ali vse skupaj malce privzdigneš in tako prekleto bolje prezračuješ notranjost. Edina pomanjkljivost je, da stvar ne deluje, če stojiš v koloni. Takrat ponovno pride prav klima.
A je tu ponovno praktičen trik. S seboj vzamite razpršilec in ga napolnite z vodo. V primeru zastojev se lepo navlažite in s pomočjo izhlapevanja znižujete lastno temperaturo. Uporabno za odhode na morje, študente... ne tudi za odhod v službo v kravati. V tem primeru je brez klime težka.
Aerodinamika narekuje oblikovanje večjih bolj položno nagnjenih vetrobranskih stekel in zato so tudi temperature poleti v sodobnih avtomobilih višje. Tudi tu so opravili teste, kjer je razlika temperature, ki se poleti zakuha v notranjosti, med belim in črnim vozilom nekaj deset stopinj. Podoben test so naredili tudi pri Auto Bildu, že pred 20timi leti. V puščavo so zapeljali starega Opel Olympio in takrat novo Opel Omego. Razlika v temperaturi notranjosti (pri zaprtih steklih) več kot 20 stopinj.

OSEBNA TESTIRANJA, ki seveda niso prav zelo merodajna
Pred nakupom Pola leta 1998, smo pretestirali več primerljivih avtomobilov:
Clio 1.2
Corsa 1.0
Punto 1.2
Polo 1.0
Zanimivo pri teh testih je, da prehod na boljše ne opaziš. Obratno takoj začutiš. Zato smo si sposodili po 3 vozila hkrati in jih primerjali. Punto je izpadel prvi. Clio drugi.
Dilema med Corso in Polom je ostala. A ker je trgovec z VW ponudil več kot Opel-ov, se je kupilo VW. Plus, da kolega ni maral Corse zaradi "neciviliziranega zvoka" motorja (tri valjnik).

Leta 2003 sem kupoval avtomobil zase. Izbiral sem med Polom, Fiesto, Puntom in Yarisom. Punto in Yaris sta bila takoj izključena. Popolnama neživljenjski servo volan. Ponovno je zmagal Polo, ker je bil ravno dovolj časa na tržišču (prvi dve leti ni najpametneje kupovati vozilo, prav tako ne prvo leto po face-liftu).

KAKO IZBIRATI ZNOTRAJ ENEGA MODELA VOZILA
Zato velja tudi pri rabljenih. O modelih, ki vas zanimajo preverite kdaj so jih začeli delati in od kdaj naprej je piršel face lift. Statistično so najbolj zanesljivi modeli vozil tik pred face-liftom. Do takrat namreč ravno odpravijo vse otroške bolezni, ki jih vozila kažejo v prvih dveh letih proizvodnje. Face lift ima več sprememb, za katere se še ne ve kako bodo vplivale na celoto. Face liftanih vozil se tudi proda ponavadi manj, kot prvotnih vozil, zato so spremenjeni deli dražji. Face liftavci imajo še en problem, ponavadi v njih stlačijo nov motor. Nepreverjen v praksi in zato potem "otroške bolezni".
Imajo pa face-liftanci eno prednost. Preden se stari model umakne novemu, je ponavadi nivo opreme višji, kot takrat, ko je prišel na tržišče.

EVROPSKI in neevropski modeli
Korejski proizvajalci se še uveljavljajo na tržišču, zato običajno v vozilih ponudijo več opreme, za manj denarja. Zelo pogosto tudi ne ponujajo najnovejše tehnologije. ABS ni enak ABSu... tudi Windoesov je veliko različnih ane?
Japonci zaradi oddaljenosti proizvodnje za večino modelov (ne tistih, ki jih izdelujejo v evropi ali bližini), ponujajo le nekaj paketnih modelov vozila in so zato običajno cenejši, kot enako opremljeni evropski konkurenti.
Nasprotno imajo evropska vozila to prednos, da jih je lažje individualizirati, ter tako zapraviti denar za točno tisto, kar ti osebno misliš, da je potrebno.
Seveda se pojavijo različne paketne akcije. Le te se običajno pojavijo nekaj let po pripeljanem novem modelu na tržišče. Ker prodaja upade, pač tovarne, da ne stojijo naredijo toliko in toliko paketno opremljenih vozil. Te potem trgovci prodajajo v akcijah, kjer kupec nima veliko izbire. V glavnem barvo. Večina vozil je dejansko prodanih na ta način. Individualnost pride do izraza bolj pri višji klasi vozil.

TEHNIČNA OPREMA
Kot rečeno višje: ABS ni ABS. Koliko kanalni je, kdo je proizvajalec, model, verzija? Podobno z ostalimi stvarmi, npr.:airbagi... kakšne so zavore spredaj in zadaj...
Tega trgovci običajno ne oglašujejo...
Predstavljajte si, da kupite nov prenosnik na katerega je naložen Windows 3.1... drobni tisk :)
V avtomobilski industriji nekaj običajnega. Še posebej, če kupite kitajsko vozilo, ki jih k sreči pri nas še ne prodajajo.

Super Sonic ::

stromar: Hvala za pomoč, samo zdej sem že prišel do spoznanja, da bomo kupil največja jajca na trgu. Čist sem zmeden.

Mogoče lahko preimenujemo temo v: "Kako se NE kupuje avtomobila". >:D

Grem tuhtat naprej. :|
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Stepni Volk ::

Super Sonic - že svetovanje za nakup novega avtomobila je zelo nehvaležno opravilo, pri rabljenih je še toliko novih dimenzij in faktorjev, da je to super nehvaležno opravilo.

Predvsem si izhodiščna točka ti sam. Kaj ti in brat zahtevata od vozila, ter koliko sta pripravljena plačati. Ter razmislek o smiselnosti lastnih zahtev.

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

"Super Sonic - že svetovanje za nakup novega avtomobila je zelo nehvaležno opravilo, pri rabljenih je še toliko novih dimenzij in faktorjev, da je to super nehvaležno opravilo."

Opažam ;).

Sicer pa hvala za še dodatne inf. Zgleda, da bi z lahkoto napisu doktorat na to temu.

Res bi se pa rad izognil fiasku. Tolk časa bi šlo spet v ...

Pa te še čist osebno vprašam; se ti zdi 1.0 motor primeren za releacijsko vožnjo?

Oxford: Avto ni pimpan v pravem pomenu besede. Tisto o športnih sedežih bolj ne drži, šipe tud niso ne vem kolk temne, skratka rabjo denar tam, kjer prodajajo...
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

stromar ::

Pojdi probat. Mogoče moj review ni najboljši, ker imam skoraj 2m. V Polotu letnik 2002 sem doživljal muke (drsanje volana po stegnih, polička pod armaturko mi je rezala v noge). Ko sem začel vozit Puntota 1 sem takoj občutil olajšanje, prostora ogromno v primerjavi s Polotom, nikjer te nič ne tišči, ni problemov z vstopom v avto in izstopom... Potem so ga starši prodali, tako, da zdaj vozim Citroena C3, ki se mi glede kvalitete izdelave, občutka v ovinkih in udobja zdi precej slabši od Puntota, pa vseeno boljši od Polota. Zdaj si rihtam Fiat Unota, sem dobil enega s 70.000km letnik 1992 od starih staršev. Avto je kot nov, sedi se občutno bolje kot v C3

Najbolje, da neham dajat nasvete :D. Še enkrat pa ti svetujem, da se pojdi peljat ali vsaj probat kako se sedi za volanom, ker če delaš 50.000km letno to zelo veliko pomeni. Po 100 km vožnje s C3-jem sem sit vsega, s Puntom sem enkrat naredil 400km v eni furi, pa nisem bil nič naveličan vožnje

Polota sem nazadnje vozil 3 leta nazaj, Puntota več kot 2 leti nazaj, tako, da Polo mogoče le ni tako zelo slab in Punto mogoče ni tako zelo dober

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

butkomutko ::

sem mehanik in lahko samo recem italijanski avti so prijazni mehaniku nemski zelo neprijazni kvarijo se pa eni in drugi
sam nikoli ne bi imel nemca!
Punto je zelo v redu avto pa tud ,ce se kaj pokvari glih ni drago popravilo
res pa je ,da so bili starejsi 1in 2 bolši vsaj zame to se motorja tice vse ostalo je seveda bolse pri novejsem

klemen22 ::

in pa tonirana stekla

Zakaj bi bil zato "športni avto". Sej tonirana stekla imajo itak vsi malo novejši avti (letnik 1995 in gor).
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

stromar ::

Še review astre klik in corse klik

Mogoče pride v poštev še kaj od forda klik klik

Clio klik

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Stepni Volk ::

Super Sonic - vsak motor je hvaležen, če se ga uporablja za relacijsko vožnjo. Na relacijah namreč večino časa deluje v kolikortoliko konstantnem in ponavadi bolj idealnem področju. Obratno pri mestni vožnji ves čas nekaj speljuješ, se ustavljaš. Že sama ralika med porabo v mestu in na relacijo pove, da se motor bolj "matra". Lahko si čisto laično zamisliš, da je eksplozivno/energijska moč 5l goriva manjša od recimo 7l. Toliko več energije je prejel tudi motor, čeprav je prevozil enako število kilometrov.
Za daljše življenje motorja sicer pripomore tudi prostornina. Zato tudi pravijo, da so ameriški motorji "neumrljivi". Evropsko povprečje je nekajkrat manjše, t.j. 1.6 litrov. V tem segmentu je tudi največ konkurence, zato so posledično avtomobili Golfovega razreda s to prostornino najugodnejši ob nakupu novega. Ta razmerje se prenese tudi na rabljene. Kar je seveda pohvalno, je da se zaradi konkurence morajo potruditi in izdelati čim boljši motor za ta najpomembnejši segment tržišča.
Ta 1.6 litrski bencinski povprečnež je v zadnjem desetletju nekoliko izgubil, ker so postali popularni dizli.
1.0 VW motor je štiri valjni. Določeni letniki motorjev od 1.0-1.4l (glej povezavo nazaj) so zamrzovali in se lomili. Napaka se je pojavljala predvsem pri kratkih mestnih vožnjah, kjer se motor do destinacije še ni dovolj ogrel, ter posledično ni izhlapela vlaga... ta je potem na cilju zamrznila in počasi razpokala sam motor. Problem so odpravili z zamenjavo dovodne cevi, oz. izolacijo le te.

AVTOMATIKA in števec vrtljajev.
Avtomatiki zato v povprečju (spet ta statistika) zdržijo več. Ker avtomatika bolje od človeka drži razmerje navora in vrtljajev v idealnih območjih.
Avtomobili sicer imajo števce kilometrev, včasih celo merilec vrtljajev. A ni števca obratov. Če se eden človek rad vozi v optimalnem razponu (za porabo) od 2 - 3 000 obratov, ter nekdo drug, ki se raje vozi športno nad 3 500 obratov, bo motor ob enaki količini prevočenih kilometrov imel za sabo še enkrat več vrtljajev.
Prav zato "športni" avtomobili nisto tako zaželjena roba. Še posebej, če vidiš, da je bil prejšnji lastnik "športnik". T.j. človek, ki s polno hitrostjo in vrtljaji drvi v semafor, ki se je vklopil v rdečo... potem nekaj metrov pred njim na polne programe pohodi zavoro. Spelje seveda spet do rdečih številk merilnka vrtljajev.
Zaradi teh razlik med načinom vožnje bi bilo zanimivo imeti še merilnik vrtljajev. Dejansko so materiali uporabljeni v sodobnih motorjih toliko kvalitetnejši, da se v povprečju te stvari ne bi smele poznati. A se definitivno pri pretirano "športni" vožnji in umirjeni vožnji z avtomatikom.
Drug problem je to, da je motor zamenljiv in v večini držav EU se šteje kot nadomestni del, ter posledično ni zavedena serijska št. motorja v prometnem dovoljenju (kot je bila pri nas še pred leti).

RAZLIKA stila VOŽNJE, ter zgodovina avtomobila
Problem je, ob menjavi lastnikov. Recimo, da je prvi lastnik vozil ekstremno varčno, drugi ekstremno "športno". Ta razlika bo prej ali slej pripeljala do okvar posameznih sklopov vozila. Enako so avtomobili, ki so jih vozili različni ljudje (službena vozila, rent-a-car...) prekleto bolj utrujeni od tistih, ki jih je vozil en sam človek. Prav zato je "pedigre" vozila toliko pomembnejši.
Pri tem je potrebno razumeti, da je Alfa Romeo "nemogoče" voziti umirjeno.

Zaradi vseh omenjenih, ter tu na novo zabeleženih faktorjev, je nemogoče svetovati takole na daleč... zgolj preko oglasa. Četudi bi nam in mi lahko dostavil čisto vse podatke o vozilu, lastnikih, vrtljajih, vožnjah, porabi... bi še vseeno bilo ugibanje ali bo neko vozilo zdržalo tvojo nogo ali ne.
Lahko bi naredil tudi vse meritve in zaštartal simulatorje... a bi spet bllo le ugibanje. Poglej formulo ena, vrhunski strokovnjaki, oprema in vozniki, a vseeno motorji in vozila kar pogosto ne vzdržijo. Kako naj ti mi laiki, brez vseh podatkov, ki jih formulaši imajo, svetujemo?
Težko.
maruča s kristali ima enako šans :)

"Zgodbice"
Svak je imel 155-ko, 1.8 twin spark... To vozilo te naravnost sili v višje vrtljaje. Ker Alfam to dobesedno "paše", temu so namenjene in tako se jih vozi. Je pa res, da sem bil prvič v življenju tako utrujen, da sem vožnjo nazaj iz Graz-a prepustil svoji boljši polovici. Tega problema na veliko daljših relacijah (običajno Ljubljana-Luzern Švica vsaj enkrat mesečno, ter Ljubljana-Celovec dnevno) z ostalimi vozili nisem imel. Vozila so bila pretežno Opel-ova: Kadett karavan 1.6s, nekaj različnih Omeg 2.0i
Moj oče je vozil ekstremno varčno (to še vedno počne, njegov hobi...) in občasno speljeval v 5 prestavi, da bi "dokazoval prožnost motorja". Ko je to bogo Omego 2.0i prejel brat jo je ves čas vozil do maksimuma. Ni dolgo trajalo in je šel motor, potem še sklopka.

ŠE DODATNA POZORNOST OB NAKUPU RABLJENEGA
Air bagi, tako kot vsi avtomobilski sklopi, imajo svojo življenjsko dobo, odvisno od proizvajalca in so spet, odvisno od proizvajalca različno dragi. Podobno je z "velikimi servisi". Na določeno število kilometrov je porebno opraviti t.i. večji servis, ki prav tako lahko veliko stane. Zato se je pred nakupom rabljenega vozila potrebno pozanimati ob katerih kilometrih se ta izvaja, ter seveda ali je bil že opravljen.
Pri večjih kilometrinah so tu še "male generalke", te generalke motorja. V avtomobilskih revijah občasno objavijo koliko posamezen sklop predvidoma zdrži. Sodobni motorji bi morali ob rednem servisu in vzdrževanju mirno doživeti 250 000km. Za ostale sklope bi moral preveriti.

kixs ::

Glede Alf...

Sam imam 145 L.99, "spimpano"... vozim pa varcno in po predpisih. Resda je motor le 1.4... vendar za vsakdanjo voznjo vec kot dovolj. Poraba med 7 in 8 litri (kar je relativno veliko za moje pojme). Vendar za lepoto je potrebno potrpet :P

Kar se tice vzdrzevanja in okvar. Moram menjat izpusni lonec in motorcek prostega teka. Nobena stvar ni kriticna... vendar enkrat bo treba.

Ker je avto spuscen in ima vecje felte in gume, je posledicno tudi bolj obremenjeno podvozje. Menjal sem eno sprednjo roko (10K sit z delom - obnovljena) in en zadnji lezaj (12K sit z delom).

Glede Punta...

Brat ima mk2 1.2 mashina L.01, do danes nic problemov... pije okol 5 litrov.

Sam bi ti priporocal prav slednjega.

PS:
Rabljen avto je vedno jeba kupovati.

gkovac ::

@Stepni Volk
ej thnx stari :) točno to sem rabu slišat... mislim, da je Meriva pri nama res res največji favorit in sva Modusa črtala ker sva vidla kakšen prtljažnik ima.

dons se bom zmenil za en test drive za Merivo, golfa pa tako ali tako poznam :D

Kar se pa tiče Nissan Note... mi je sicer zelo zelo všeč, ampak ko sem pa videl ceno rabljenega me je pa skor kap!! Je kdo mogoče gledal zadnje čase škodo Roomster?? Baje bo najcenejša verzija tega avta okol 2.300.000 kar se mi sploh ne zdi tako grozno velika cena.

Pa še en off topic:
Je kdo opazil koliko BMW "petic" in "trojk" se vozi po cestah?! Kot, da je miljon!!!
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gkovac ()

Stepni Volk ::

SuLc - Škoda Roomster je konkurent Berlingu, ki je ta razred družinskih enoprostorcev izumil pred 10timi leti, ter Kangoo-ju. Na tem področju bo imel težko delo. Prepričajo lahko samo boljši sedeži, recimo posamično premični, poklopljivi in odstranljivi. Pri kvaliteti izdelave in vzdržljivosti sem prepričan, da bo boljši. Verjetno bo uspešnejši od Mercedesa Vanea, ki je stal cca 3x več od Kangoo-ja in so ga neslavno predčasno prenehali prodajati zaradi premajhne prodaje. Vanea so sicer razglasili za nemški obrtnški avto leta... a mu to ni pomagalo, kot verjetno tudi VW Caddyu ne bo. Predrag, podvozje na osnovi Golfa, v bistvu za razred višji.
Berlingo ima nasprotno podvozje na osnovi ZX-a, Kangoo Clia s katerim si deli še sedeže, cockpit... Tu so še Opel Corsa Combo, Ford Turnier, Peugeot Partner (preoblečen in dražji Berlingo).

Opel Meriva je iz drugega razreda avtomobilov. Evropsko gledano je referenčno vozilo. Pred njim je bil na tržišču že bila Hodna Jazz, Hyundai Matrix... sedaj sta tu še Renault Modus, Nissan Note (letos privekal na trg zato rabljenih še ni), Peugeot 1007.
V ta razred bi lahko pogojno štel Mercedeza A, a je ta toliko dražji, da ne gre skupaj. Tu je še Audi A2, ki je bil tako katrastofalno neuspešen, da so ga predčasno prenehali izdelovati. Audi se je uštel v ceni aluminija. Predvidevali so, da bo padla, a se je vzdignila. Drug minus je bila neuporabna nizka streha zadaj, ter "servisni modul", ki je dovoljeval lastniku le preverjanje/menjavo tekočin. Že za menjavo sprednjih žarnic je bilo potrebno na servis. Motorni pokrov je namreč privijačen.
Meriva je v tem segmentu vsaj v mojih očeh best buy.

Moje priporočilo pa vseeno gre rabljenemu Mercedes Benz Vaneo 1.7 CDI 90ps, ki se ga na autoscout24.de dobi od 12 500 EUR naprej (letnik 2003, pod 50 000km), kar je nekako identična cena podobno Kangooju. Razlika je nesporono boljša izdelava in kvaliteta. Še en veli PLUS, Vanei so vsi po vrsti opremljeni z ESPjem, ker pač podvozje izhaja iz Mercedeza A. Redko v tem razredu.
Njegova posebnost je, da je moč pri določenih opremah/modelih vzeti ven sovoznikov sedež. Zato tako velik volumen vozila: do 3 500l, ter nosilnost do 555 kg. Nakladalna dolžina je tako 1,81 m do sedežev, brez sopotnikovega sedeža: 2,97m.
V verziji s petimi sedeži v osnovi ponuja 715 l prostornine. Lahko imate tudi 7 sedežev. Lahko imate izvlažljivo nakladalno polico...

Splača se vzeti tudi določen nivo opreme in sicer v mojem primeru bi to bila FAMILY, zaradi mizic na hrbtni strani sedežev, ter integriranih otroških sedežev.

Skratka zadeva je kot nov bil polomijada, kot rabljen pravi biser (predvsem zaradi cene). V tem kontekstu tudi berite ocene. Test novega je drugačen, ker je tudi cena bila pretirano visoka za ta segment tržišča.

Pri nas ga nikar ne kupujte, ker imajo v primerjavi z nemškim tržiščem preveč navite cene!

Ostali opreme, če vas slučajno zamika: KLIK

Fizikalko ::

Stepni, vidim, da si car na tem področju, pa bi vprašal še za mojo prdulo - Peugeot 206 1.4 HDi l. 2003. Zaenkrat mam sicer 80k km, do sedaj le olje menjal (v garanciji pa so parkrat menjali nek ventil za dovod zraka, zgleda je bila serijska napaka, nič resnega). Kaj pa se mi po tvoje obeta v bodoče? Kakšna mnenja, linki, izkušnje, whatever bi bilo zelo dobrodošlo, ker sam na netu nisem nič kaj pametnega najdu.

Hvala!

Stepni Volk ::

Fizikalko - tvoj avtomobil je Peugeot ponovno postavil na evropsko avtomobilsko tržišče. Njegov uspeh je koristil celotnemu PSAju (še Citroen). 206ka je bila nekajkrat najbolj prodajani model avtomobila v Evropi. Malce sta se manjavala s Focusom.
Prvi dve proizvodnji leti 1998-1999 so imeli veliko problemov s kvaliteto, a je ljudi vseeno prepričala oblika. Problemi so bili v glavnem z motorno elektroniko, ter blažilci. Motorna elektronika je imela včasih zelo Douglas Adamovski odnos do stvari. Zato tudi legalnim lastnikom s pravim ključem ni dopustila vožnje. Namesto, da bi bil Peugeot 206 vozilo, se je tisti dan pač odločil biti stojilo, kar avtomobili tako ali tako so več kot 90% svojega časa.
Seveda je bila podobno razpoložena tudi ostala elektronika v vozilu: el. stekla, radio, centralno in daljinsko zakleplanje.
In francozi so tako ponovno izumili "bottle glamour" - zapeljivo lepoto parfumskih stekleničk, kot je lepo povedal Richard Hammond iz top Geara, ko je testiral Megana in 307-ko CC.

Turbo disle so pripeljali v ta model od leta 2000 naprej in so zelo solidni 2.0 Hdi 90 ps in 1.9 s 70 ps (pri nas mislim, da ni bil naprodaj).
Dizli so bili tako zelo dobri, da se je Ford odločil razvijati svoje dizlske motroje skupaj s PSA koncernom. Toyota nekoliko šokirana zaradi uspeha dizelskih motorjev v Evropi (japonci verjamejo, da so dizli kancerogeni in jih nočejo niti "zastonj") je prav tako potrebovala partnerja na tem področju. Pri PSA so si tako sposodili 1.4Hdi motor. Brbotal je v njihovi, prav tako evropski uspešnici Yarisu (Yarisa je sicer oblikoval Grk, ime pozabil).
Bottle Glamour je prepričal tudi Toyoto in ustanovil svojo oblikovalni center prav v Franciji. Kaj ne bi. Iz Francije so prihajali sami lepi avtomobili, še: 607, Avantime, 307, Megane... Svojo grdoto Corollo Verso so tako po dveh neuspešnih letih preoblikovali v sedanjo obliko Francozi (skupaj jo šraufajo Turki).
Toyota je bila navdušena in s Peugeot-jem so se odločili skupaj narediti skupen projekt malega avtomobilčka. Tako so nastali trojčki Aygo, C1 in 107.

Šibke točke Peugeot-ja 206:
zadnje luči pogosto zatemnijo ali se napolnijo z vodo. Menjalnik je tudi pogosto lahko "razštelan" zato je potrebno dobro poslušati, kaj počne, ter ga pravočasno popraviti oz. zamenjati. Kot rečeno elektronika zelo rada odpove, šampijon v tem je predvsem letnik 1999. Zavorni sistem pogosto začne popuščati - šibko delovati, problem je tudi rjavenje na prednjih diskih.
Tudi distančniki na sprednji premi znajo pokazati zobe. Majavi so tudi sprednji sedeži.
Vir: Auto Bild

1.4 Hdi motor žal v tem testu rabljenih vozil še ni bil zajet (še ni bil v proizvodnji). A z referenco na večje brate, je verjetno enako soliden. Ker je zamenjava 207 prišla šele letos, si torej kupil modelno leto, ki je relativno soliden (odpravljeno večino otroških bolezni).

Stepni Volk ::

V zadnji 23. številki Auto Bilda (9.junij 2006) je članek o rabljenih vozilih do cene 3 000 EUR, kar je nekako v normativu prvotnega sporočila te teme. V njem je 9 vozil razdeljeni v tri "kaste":

ZANESLJIVEŽI
Audi 80 Avant 2.0E 115PS
Honda Civic 1.4 75PS
Opel Tigra 1.4 16V 90PS

"VRTNI PALČKI" posamenih klas
Opel Astra Caravan 1.4i 60PS
Daihatsu Cuore 1.0 55PS
Mercedes A140 82PS

ŠPAROVČKI
Citoren AX 1.4D 50PS (dizel)
VW Golf II 1.6 70PS (dizel)
Daihatsu Sirion 1.0 55PS

V samem članku so navedeni še tipične šibke točke, vzdrževalni stroški, primerjalna tabelica cen nadomestnih delov, kratek opis, ter razpon cen.
Ostalo preberite v reviji. Stvar stane 420 SIT.

Še naslovnica in pregled vsebine v PDF obliki.

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Aha, superca, hvala za komentar. Zaenkrat mam občutek, da sem dobil terno. Bomo videli čez ene 40k kilometrov, kose pri večini začne s problemi.

BTW - danes sem šel na Ljublej. Ko sem prišel na vrh, je malo smrdelo iz avta. A sem ga preveč v breg gonil (pod 70hm/h, razen na serpentinah, ni padlo)? Sicer nikoli ne gonim, danes mije pa breg zapasal... A je olje smrdelo? Ker sem potem parkiral in šel v hribe - ko sem se vrnil, ni več smrdel.

El Barto ::

Vidim, da Alfe še kar veljajo za avto, ki se ga samo tiši in slabo vzdržuje (še kar bom poslušal kakšna jajca vozim ;( )
Mislim, da se bo morala spremeniti miselnost, da bodo tudi drugi avti dobili priložnost in ne samo nemci tja in nazaj.
Me prav zanima koliko časa bi šel kakšen Opel ob enakem mučenju.

@Stepni Volk
Alfa se mora vrtet - zaradi take miselnosti sem moral po nakupu vsake Alfe vanjo vložiti kar precej dela in denerja da je bila spet v normalnem delavnem stanju (dobro da mi ni treba plačevati še mehanikov).


PS
Moja Alfa 166 2.5 V6 pije 12 litrov na 100, nekdanji 75-ki 1.6 pa okoli 10 litrov in glede na relacijo kar normalno.
Na avtocesti pri 160 km/h pa lahko tudi pod 10 litrov po mestu pa ni problema 14 litrov, če se pa nekoliko potrudim pa tudi manj.
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

krho ::

14 litrov8-O mestna..
Uf. Jaz pizdim, če s ~33l ne naredim 500km... Pa je za 1.0 mašino kar velika poraba.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Stepni Volk ::

El Barto - sam nimam nič proti Alfam. Lepo oblikovane, ter najpomembnejše lahko jih dobiš z Bose ozvočenjem. Nekaj sodelavcev jih ima (156ke in 147ke), vsi zadovoljni. Tudi kolega, ki je na začetku kupil novo in jo pred dvemi leti zamenjal za Mazdo6. Predvsem so navdušeni nad voznimi lastnostmi. Dizli so dobri, konec koncev je sodobne "injection" dizle izumil Fiat. Potem ni čisto vedel, kaj naj bi s tem in stvar prodal Boshu in ta potem Mercedesu.
Bencinsko gnane Alfe mi ni nikoli uspelo voziti umirjeno. Z dizelsko mi je čisto solidno uspevalo.

Tudi 156ka je Alfo Romeo ponovno postavila na evropsko tržišče. Walter De Silvo, ter ostale oblikovalce pa povzdignila v nebo. Walter je tako sedaj pri VAG glavni oblikovalev in je zrisal nekaj mini Alf pri Seatu, ter narisal večja usta Audijem. Andreas Zapatinas je pri Subaruju... itd.
Mazda si je namesto oblikovalcev raje sposodila obliko za svojo 6-tico. Od 156ke in Mazde 6 si jo je potem še Honda Accord.
Alfa je svetla točka konzerna Fiat.

Sam imam vseeno raje udobje pred športnostjo. Od nekdaj. Stvar osebnega okusa. Vseeno sem že stal v vrsti za nakup 147ke, a se je potem razširila družina in nakup odpadel.

Zgodovina sprememb…

BendeR ::

Alfa je svetla točka konzerna Fiat.


Tudi preostala prodajna paleta od Fiata je ql. Poglej si samo Lancio (čeprav je draga ko pes) in nove Fiatove modele - grande (slin, slin) in croma. Zanimivo pa bo videt tudi novega stilota. Navsezadnje mi je 3v stilo eden od najlepših avtov na trgu... sploh če je decentno porihtan.>:D

Doma imamo že od nekdaj samo italjane (alfo, zdaj 2 fiata) in pri nobenem ni blo nekih večjih problemov, ki bi nastali zaradi obrabe materiala ali podobno. Pri mojem Tipotu je blo treba menjat pokjen menjalnik (prejšnji lastnik nasedo), velik servis (ko sem avto nabavo) in to je to. Pri stilotu od očima pa senzor od airbaga na sovoznikovi strani ... se mu je po zicu polila flaša medice in mu razžrla senzor. :D

To je to. Poleg rednih servisov seveda. :)

Ma pa večina naše ulice same fiate. Tak da v nedeljo misliš, da si prišo na zborovanje siciljanske mafije. :D :D

Kar se pa renojev tiče. Poznam par cvetk, ki se nonstop posmehujejo iz fiata, a imajo avto večina na servisu. Zadnji primer v samo enem mescu pri isem avtu... prvo je šla ključavnica ob volansu (avta seveda ni mogo vžgat ... 45k sit) in kmalu za tem še nekaj pri elektroniki (je še na servisu). Sploh ni mogo avta vžgat, navsezadnje pa se je še centralno zaklenlo avto, da niti v njega ni mogo - toje megan kupe letnik 2002 (kabrio). :\

Stepni Volk ::

Tvoje želje in podatki s tržišča se zelo razlikujejo. Fiat je v velikih težavah (novi Grande Punto sicer kaže trenutno uspeh). Lancia je prav tako v težavah. Nobeden od modelov: Thesis, Musa, Ypsilon, Libra... Phedra ni uspešen. Drugo je oblika, meni sicer všečna. A odloča tržišče. Prestižne znamke so v glavnem v rokah Nemške "svete trojice": BMW, MB in Audi. Uspešnica Fiata je le Ferrari in Alfa Romeo, kar je veliko premalo za celoten konzern.

Ko je GM - General Motors še bil v igri za odkup FIata, so si izmenjali tehnologije. JTDji so zato sedaj tudi v GM-ovih vozilih (Opel/Vauxhall/Holden/Saab...) Obratno so Oplovi bencinski motroji našli pot do Fiata. Ko so pri Opel-u še načrtovali sedanjo Astro, je Fiat ponudi podvozje Bravo/Brave... Opel je pogledal in rekel: "Nein danke" in raje prenovil podvozje prejšnje Astre.
Sprehodilo se je tudi Vectrino podvozje, kjer je Vectra Caravan/Signum dobil Fiatovo preobleko v novi Cromi, ki ji seveda ne gre.
Na podlagi uspeha Merive, so splavili pri Fiatu tudi Ideo, ki prav tako ni uspeh.
Multipla je polom od začetka naprej. Čeprav je uvršečna v stalno zbirko NY umetnostnega muzeja. Osebno mi je zelo, zelo všeč (prvotna oblika, ne konvencionalni face-lift).
Pandi je pomagalo, da je bila vozilce leta.
Obetajoči je tudi novi FIČO, ki ga boFiat proizvajal skupaj s Fordom. Le ta bo na skupnem podvozju in motorji skupaj spravil novega Ka-ja.

Podobno VAG kot celota ustvarja dobiček, predvsem na podlagi Audija (za vzdig katerega so porabili kar nekaj desetletij). Tudi Škodi gre finančno dobro. Volkswagnu malce slabše. Slabo se prodaja Polo, Golf, Turan, Caddy... Seat je izgubar. Bugatti Veyron stane več proizvajalca, kot zanj računajo. Za 1 000 000 EUR dejansko dobiš avtomobil vreden 4. Kot pravi Jeremy Clarkson: "Concord na kolesih."

gkovac ::

No po tem, ko sem preklical ene 487,3 servisov in prodajalcev vozil Opel sem le naletel na prijaznega in ustrežljivega tipa in sem se zmenil, da imam avtota v četrtek od 5 do 6 popoldne na testu :D

Gre za Opel Merivo in kako se bo odrezala ter kaj sem dobil vam pa javim.
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

BendeR ::

Saj nisem reko, da se dobro prodajajo ... no, punto je najbolj prodajan avto v svojem razredu.



Gre se za celotno sliko, ki se počasi popravlja.

Lancio rešuje Y, saj je po dolgih letih spet poslovala pozitivno. Sam fiat pa se tudi pobira (kot celota).

Zadnji dve novici ... prejšnje četrtleje.

Fiat je po štirih letih izgub v zadnjem četrtletju minulega leta znova ustvaril dobiček iz poslovanja.

Znašal je 21 milijonov evrov, medtem ko je v enakem obdobju leto prej enota zabeležila 156 milijonov evrov izgube. V celotnem letu je proizvajalec avtomobilov zabeležil 281 milijonov evrov izgube, leto prej pa 822 milijonov evrov.

Avtomobilski del skupine Fiat je dobiček iz poslovanja zabeležil zahvaljujoč novim modelom avtomobilov, med njimi modela Grande Punto, ki so ga kupci dobro sprejeli tako na domačem kot tujih trgih. Na slovenski trg omenjeni model prihaja v prihodnjem tednu.


in še zadnje četrtletje.

Fiat v prvem četrtletju s 151 milijoni evrov dobička
(STA)

RIM - Italijanska skupina Fiat je letošnje prvo četrtletje končala s 151 milijoni evrov čistega dobička, kar je 363 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. K dobičku celotne skupine Fiat je 57 milijonov evrov prispevala proizvodnja avtomobilov, ki je v primerjalnem obdobju lani zabeležila izgubo v višini 129 milijonov evrov. Pri tem so se prihodki skupine povečali za 16,7 odstotka na 12,56 milijarde evrov, so sporočili iz italijanskega koncerna.
Dobre poslovne rezultate Fiatove proizvodnje avtomobilov so v skupini pripisali predvsem uspešni prodaji novih modelov, med katere sodijo fiat sedici, panda cross in alfa 159. Skupna prodaja avtomobilov pa se je v prvih treh mesecih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala za 15,8 odstotka na 485.000 prodanih enot.

Pri tem so izpostavili predvsem 6,6-odstotno povečanje prodaje gospodarskih vozil na 73.000 prodanih enot. Družba Iveco je na tem področju v primerjalnem obdobju zabeležila povečanje dobička z 48 milijonov evrov na 70 milijonov evrov. V istem času so se prihodki te družbe povečali za pet odstotkov na 2,1 milijarde evrov.

Na področju prodaje poljedelskih strojev pa je družba CNH zabeležila 9,5-odstotno povečanje čistega dobička na 137 milijonov evrov ter 13,7-odstotno rast prihodkov na 2,7 milijarde evrov.

Neto zadolženost skupine Fiat se je tako zmanjšala za 293 milijonov evrov na 2,6 milijarde evrov. Likvidnost skupine pa se je zaradi izdaje novih obveznic v vrednosti 1,4 milijarde evrov v prvih treh mesecih letos povečala s sedem na 8,8 milijarde evrov.

Obenem so že napovedali izdajo petletnih evroobveznic v višini ene milijarde evrov, ki se bo izvršila preko Fiatovih hčerinskih podjetij Fiat Finance in Fiat Trade.

Italijanski koncern je letos povečal tudi svoj tržni delež. Ta se je v Italiji v prvem četrtletju letos v primerjavi s prvimi tremi meseci leta 2005 povečal za 2,4 odstotne točke na 30,7 odstotka. Na območju zahodne Evrope pa je koncern svojo prisotnost okrepil za eno odstotno točko, zdaj namreč obvladuje osem odstotkov avtomobilskega trga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

zlobcek ::

Pri nas imamo sedaj dva fiata in sicer puntota druge generacije in stilota karavan. Prej smo imeli laguno l.94 in passata l.2001 in sta oba doživela dokaj čudno nesrečo in smo naenkrat ostali brez obeh.

Moram rečt, da je fiat profesionalen v izdelavi cenejših avtomobilov in sem s puntotom res zadvoljen. Pač kolikor denarja toliko muske.

Vendar pa je foter malo pred puntićem kupil stilota karavan (novega). Avto ni slab. Ima Jtd mašino, 110 konj, ki se za moje pojme obnaša dosti bolj bencinarsko kot prejšen 150hp TDI. Čeprav je bil meni bolj všeč tdi, je foter skeptičen.

Vendat pa so tu drugi, tipično fiatovi problemi. Gelde na to, da je avto precej zasoljen, kar se tiče cekinov, je res šlampasto skup sestavljen. Havba je daljša kot blatniki, spodaj na dnu vetrobranskega stekla ob brisalcih je ena dihtunga kar podaljšana in štrli ven iz karoserije (to imaste vsi, ki posedujete stilota). Zadnja vrata na eni strani (pri nas) so šlampasto vpeta in imajo mm lufta ven iz karoserije, zara česar začne tulit pri 160. Zadnja prtljažna vrata so vpeta postrani (sicer komaj vidno). Sprednji odbijaš ima od ene luči več odmika kot od druge,... Da ne rečem, da se ne da zamenjat sprednjih žarnic doma, katere se je dalo še pri passatu, pa je imel več plastike po mašini (čeprav je sedaj to kar standard povsod menda).
Notranja oprema, glede na to da je avto z vso možno opremo, je na otip in občutek zelo podobna kot pri puntotu, torej preveč špartanska. Pri taki ceni pač začneš gledat tudi na to. Pojavljati so se začeli črički, ki jih foter pač redno odpravlja. Če jih nebi, bi blo veselo.

Je pa res, da pol stvari sam niti pogruntal nebi, če nebi naša mala syster zbila punteka in je pri ličarju. Ko sva s fotrom prišla tja počekirat, kako napreduje ravnanje, je malo pogledal stilota in se malodane smejal.

Ampak je pa povsem res, da je avto iz vidika funkcionalnosti na taki ravni, kot dražji bratci pri konkurenci za več denarja. Z avtom se z Jtd mašino res pelješ, kot se spodobi, avtomatska klima tudi lepo opravlja svoje delo in je zanimivo, da na začetku ne butne hladnega zraka v avto, kot pri VW, ampak ohladi dokaj neopazno, kar je očetu bolj všeč. Avto je tako velik kot VW, ima pomično zadnjo klop, ki je prejšnji ni imel, ima na občutek več prostora znotraj, kot passat (predvsem na zadnjih zicih) in sem pa tja bi se še kaj našlo. Predvsem pa zaenkrat ni nobenih mehanskih problemov.

Fiat dela dobre avtomobile. Punto ima za moje pojme malo konkurence in je eden najboljših možnosti za določen denar. Dražji fiati pa enostavno, razen po funkcionalnosti, niso dorasli visokim cenam. Zelo podobno je recimo s škodami, ki jih pomoje rešuje samo ta občutek prisotnosti nemškega duha. In seati, če smo že pri tem. Čeprav ima seat zadnje čase kar hude, sveže, drugačne oblikovne poteze, ki so mi osebno kar všeč.

LP Zlobcek

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Brane2 ::

Ravno sem bil na siteu Crvene Zastave in videl nekaj o Zastavi-10.

Brkljanje po Wikipediji je dalo podatek, da gre za nekaj po Fiat ( Punto ? ) licenci...
Na razpolago bo bencinar in dizel. Bencinar ima 65 km, dizel pa 85. Zanimivi sta poraba in cena. Bencinar za samo 6.200 EUR.

Ma kdo kaj več podatkov o tem ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

klemen22 ::

Men se cena ne zdi nizka, glede na to da za manj kot dva milijona dobiš Cliota s klimo (zdej ki je stari model v akciji)! Pa ne mi primerjat sedaj Zastave pa Cliota.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)
««
2 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup rabljenega avtka.

Oddelek: Loža
323299 (2474) globoko grlo
»

Kateri rabljen avto? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21419488 (15270) Goldee
»

Kater avto

Oddelek: Loža
101773 (1546) stromar
»

Pomoc pri nakupu avtomobila od 400k do 650 k

Oddelek: Na cesti
424702 (3580) SynTax64
»

fiat bravo 1.4 sx

Oddelek: Loža
355226 (4669) stromar

Več podobnih tem