» »

[Fortran] kje začeti?

[Fortran] kje začeti?

zee ::

Živjo.
Naučiti se moram programirati v Fortranu. Kje naj začnem? Programskega jezika ne poznam nobenega tako, da ...

a obstaja kakšna knjiga v slovenščini (ne, z angleščino nimam problemov, ampak sem totalen začetnik pri programiranju), kjer bi bilo lepo korak za korakom s primeri razloženo, kako se reči streže?

drugi jeziki odpadejo, saj Fortran potrebujem v službi.

hvala vnaprej.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
  • spremenilo: snow ()

ql000 ::

Fortran je kar krasna zadeva, ki jo lahko naučiš zelo hitro. Na netu poglej za kakimi tutoriali.

Stajerc ::

Katero različico pa uporabljate v službi? 90,95,2002, visual fortran?

Poglej tudi na www.strojnistvo.com je ze bil tudi omenjen.

Edit: ker pa boš ga vrjetno uporabljal za preračun matematičnih problemov pa ti kar povem da se boš moral naučiti osnovno strukturo programa, delo z indeksiranimi in neindeksiranimi spremenljivkami in if, if then else, in do zankami izpis rezultata, delo z glavnimi in podprogrami in potem boš si že lahko zastavil marsikateri matematični problem z zelo kratkim in hitrim programom.

Če uporabljaš različico 95 pa je na internetu salford fortran 95 ki za usebno uporabo ti dovoli uporabo njihovega programskega paketa Plato v katerem lahko pišeš tudi fortranske programe.
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

Stajerc ::

Pa še tudi mariborska in vrjetno tudi ljubljanskla fakulteta za strojništvo imata na internetnih straneh nekaj vaj in mislim da tudi teorije o fortranu 95.

V Mariboru v knjižnici Tabor pa je ena knjiga Anton Jezernik fortran 90 al 95 saj nevem po kateri sem se jaz pripravljal in so osnove dokaj dobro za popolnega začetnika napisane. Drugače pa takrat še ni blo dobene pametne knjige razen internih pomoje na fakultetah o tem programu ker sem tudi sam iskal. Mogoče se je sedaj kaj premaknilo oziroma če si z kake druge regije majo mogoče tam kaj v knjižnicah pametnega samo žal dvomim. Društvo matematikov in fizikov je pa napisalo nekaj na temo Fortrana 77 ki je že zastarel morda so pa kaj posodobili svojo zakladnico in izdali kaj literature.

naj te potolažim edino to da v osnovi je zelo lahko se naučit osnove in hitro začet delat z njim.
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

Trubadur ::

Kakšen jezik pa je fortran oz. za kaj se nuca?
Berite Thomasa!

Stajerc ::

FOR-TRAN Formula Translator. Razvil ga je IBM leta 56 se mi zdi. Recimo služi računanju enačb po podanih faktorjih, preračunu različnih možnosti istega problema z različnimi faktorji ki se recimo višajo nižajo...Praktično malo bolj zahteven kolkulator.

Recimo pri preračunavanju podatkov vremena tudi vem da se uporablja ali se je uporabljal.

Eden prvih programskih jezikov sploh. (takrat še na luknjanje kartic) Namenjen je pa reševanju matematičnih problemov. S časom se je standardiziral in postal v strokovni uporabi programski jezik številka 1. In še danes je največ strokovnih programov zapisano prav v njem. Recimo obstaja tudi NASA fortran in podobno. Tako da nebo šel kar tako v pozabu kljub množici programov ki jih danes ponuja trg.

Edit. Včasih je občutno prevladoval prav zato ker je ozko specializiran program, namenjen reševanju matematičnih problemov) in recimo v času fortrana 95 je bil edini ki je zmogel izvajati preračune z 8 spremenljivkami oziroma v doubleprecision načinu celo 16. kako je pa dan danes pa nevem. Dejstvo je da za resno delo ga uporabljajo inženirji, kemiki, tud matematiki in fiziki nekateri, NASA ...
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

barbarpapa1 ::

Dobro jutro.

Potrebno je tudi vedeti, na katerem sistemu oz s katerim prevajalcem boš pisal programe. Sem že v eni drugi temi napisal, da je lahko kar velika razlika med npr PC prevajalnikom in npr. VAX-om. Sicer pa za prvi "okus" o tem jeziku "prežveči" tole!

P.S. U madona, se je ta jezik spremenil, odkar sem v njem zakodiral svoje poslednje vrstice kode 8-O

Pa lepo formatiraj besedilo....

LP

Jože

zee ::

Sistem bo/je Linux.

Uporabljal bom f77.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

ql000 ::

Jaz sem npr. svoje programe v fortranu (F90) pisal v Kdevelopu, suse linux.

Aja, pa še dobra bukva za fortran: Petrišič: Fortran. Petrišič je profesor na FS Ljubljana. Zelo v redu prfox!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ql000 ()

zee ::

jaz jih bom (oz. nekaj malega sem že) pisal v Emacsu z dodatkom za Fortran (preverjanje sintakse, zamikov, itd.)

hvala lepa,
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stajerc ::

V bistvu sem si kar mislil da boš rekel Fortran 77. Žal je tako pri nas da smo res za časom.

Tvoj program bo pač namesto elegantnejših rešitev pač vseboval ogromno stavkov GOTO pa programi bodo bolj nepregledni. Tud paralelnega procesiranja ne podpira če maš to možnost na mašini se mi zdi.

Kot sem rekel za fortran 77 pa je neka knjiga od Društva matemetikov in fizikov. Preveri v knjižnici.
Have a nice day.

zee ::

mašina podpira paralelizem -> DC rula! >:D

bom preveril v knjižnici.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stajerc ::

No pa še to. Pol pa res škoda da uporabljate f77. Ker sem skoraj 100 procenten da ne podpira parallel procesing. Prvi ga podpira F90. Razen če ga zna kak strokovnjak prilagodit oziroma če so izračuni nezahtevni tako ni neke potrebe.

Vrjetno je v službi tud kaki stari maček ki ga obvlada? Malo ga povprašaj.

Edit: Fortran @ Wikipedia

Maš primere fortrana 90 in 95.

Potegni si dol salford fortran Ide plato. (razvoj fortranskih programov v windows okolju) ono različico za personal use ki je zastojn in popolnoma delujoča, nato odpri new ---> free format fortran datoteko skopiraj program z Wikipedije in ga prilepi nato pa stisni compile.

Exe file pa zaženi preko command prompt (ukaznega poziva) in to je to.
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

zee ::

mačkov, ki obvladajo Fortran je pri nas kar precej ... tudi taki v stilu:"hja, tega pa program xy ne zna, počakaj, da sprogramiram ... (par minut kasneje) ... evo!"
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ql000 ::

Če ga pa na faxih še zmeraj učijo!

zee ::

na kemijskem faxu žal ne (sem dal skozi)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Loki ::

hm, slisal sem drugace. ocitno sicer narobe.
kaj so vas pa ucili? nekaj programiranja ste skoraj zagotovo morali imeti? vsaj numericne metode ipd.
I left my wallet in El Segundo

zee ::

na kemijskem faxu v LJ nismo imeli nič takega ... žal

metode numeričnega modeliranja imajo strojniki v drugem letniku (fajn predmet btw).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

pablic ::

Živjo!
Za linux ti priporočam intel fortran compailer, ki je brezplačen podpira pa f77, f90 in f95 format, prav tako paralelizacijo (openMP) na sistemih z deljenim spominom.
Tutorialov je kar nekaj na netu. Lahko pa se spraviš na nek svoj problem in sproti spoznavaš fortran.
Za začetek pa je dobra knjiga od Petrišiča: Fortran.
Določene stvari boš lažje sprogramiral s f95.
LP

zee ::

knjigo od Petrišiča že študiram in zaenkrat mi je zelo všeč, posebej fajn so vaje na koncu vsakega poglavja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

zos ::

Zanimivo, Fortran je kljub svoji starosti glavni jezik v računalniški kemiji in fiziki. Čisto vsak resen program za te reči ga uporablja. Ker sam nameravam delovati na tem področju se ga moram nujno priučiti. Začel bom kar s tem Peteršičem,ki ga priporocate. Res skoda, da nas na teh nasih faxih nic od tega ne ucijo. Ne resnih racunalniskih programov, ki se uporabljajo v industriji, kaj sele ustreznih programskih jezikov...

dr.J ::

>na kemijskem faxu v LJ nismo imeli nič takega ... žal

???
v 4. letniku, smer fizikalna kemija je predmet Numerične metode v fizikalni kemiji, kjer
se nauči osnov fortrana 90. Preberi si opis predmeta na http://www.fkkt.uni-lj.si/si/?47

Izgleda, da ne poznaš dovolj lastne fakultete.

zee ::

smer biokemija nima nobenega programiranja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

dr.J ::

vem, samo to ne pomeni, da se tega na faksu ne uči

seveda lahko tudi biokemik hodi na numerične metode

od letos dalje se pa zaradi združitve smeri biokemije in fizikalne
kemije še to ukinja :( ; upam, da bodo do uvedbe bolonje to popravili

zee ::

ti govoriš o usmeritvi v četrtem letniku študija kemija, jaz pa govorim o študiju biokemije.

se pa razumemo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iz Fortrana v Matlab

Oddelek: Programska oprema
111589 (1094) videc
»

Letališča poganja Windows 3.1, vesoljsko sondo Voyager pa Fortran (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5216007 (11830) krneki0001
»

IBM praznuje stoletnico

Oddelek: Novice / Ostale najave
205506 (4135) poweroff
»

Fortran

Oddelek: Programiranje
91589 (1329) Stajerc
»

Uporabnost rezultatov našega šolskega sistema

Oddelek: Problemi človeštva
442100 (1384) Utk

Več podobnih tem