» »

Kako se zrediti?

Kako se zrediti?

1
...
3 4
5
»

BigWhale ::

Nekoc sem bral neko raziskavo, kjer so ugotovili, da je vec kot polovica zauzitih kalorih pri americanih tistih, ki pridejo iz pijac - soft drinks. Se pravi coca-cola in podobne zadeve.

Avenger ::

Težko verjamem... 1 liter kokakole ima 430 kcal in če v povprečju zaužijejo 3000 kcal, to pomeni več kot 3 litre kole na dan.... Verjel pa bi, da je več kot polovica kalorij v njihovi prehrani iz sladkorja, oziroma corn starcha.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

blackbfm ::

#1 razlog je verjetno premastna hrana, kot drugo pa enostavni hidrati

pingo76 ::

Sej pri nas ni dosti drugače. Poglej samo kaj vse jemljejo "otroci" v šolah iz avtomatov. Nekateri tudi večkrat dnevno. Ponavadi je edina užitna stvar v njih nažalost le navadna ustekelničena voda...
Meni je prav zabavno ko grem po nakupih (hrane) in potem opazujem kaj ljudje zlagajo na blagajno. "Američani" so že pri nas in to konkretno...
Kultura prehrane drastično upada exponencialno s kakovostjo povprečne "hrane" na policah.
Iluzorno je pričakovati s tolikšno populacijo, da bo večina hrane spodobne in hkrati poceni.

Kaj bo pravilo naše zdravstvo ćez 20 let ko bo vsa današnja fast food, mikrovalovka in podobna "kuhinja" pokazala zobe nekdanji mladini ki je veselo kupovala stvari ki so bile na tv najbolj oglaševane in najbolj okusne in še bolj hitro pripravljene?
Ali je to masovna zarota da nobeden ne doživi penzije? Ali pa samo nov poskus zdravstvenih korporacij da bodo lahko v nedogled prodajali lajšalce simptomov (ne zdravil) za 1001 problem ljudi.

Na koncu koncev stavek v ang. "you are what you eat" le ni zgrešen.
Redno gledam kaj srednje šole jejo okoli...
Prav zbode me v oči ko slišim: Ne, dej mi vegi sendvič ker tisto ni preveč zdravo

Vegi sendvič pa vsebuje:
150g štručka iz bele moke z malo barvili da zgleda 1/4 polnozrnata.
1 list solate kateri so še vse vitamine in minerale oprali ven (no vsaj vlaknine so)
20g polnomastnega sira pridelanega na ojoj način. Sojin polpet (od tod tist bio/vegi ime v ponudbi) ravno sveže ocvrt iz friteze z že vsaj 10x pregretim nekvalitetnim oljem.
Nekaj kumaric, paradajza, mozzarelle, eventuelno nacho sir ter obvezno ketchup&majoneza!

Povprečna malica študenta ki naroči cheese burger:
120-150g žemlja (na oko)
15 dag pleskavice dvomljive kakovosti spečene na razbeljeni plošči na kateri so še sledi 2mio razgretega olja
+ dodatki v obliki nacho sira, drugih sirov, majoneze, solate, ketchupa, kumaric, melancan ipd.

Mulc, ki z njegovo povprečno aktivnostjo porabi kvečjemu 2000kcal (prej 1700) za malco poje nekje 600-900 Kcal konkretno slabe hrane že v tem obroku.
Občasno ko gledam srednješolce je kar zaskrbljujoče da jih ima več kot 50% povišano/prekomerno telesno težo. Odrasla populacija ni kaj boljša.

Konkertno sem zašel off topic a vendar kako se zrediti (nekvalitetno) piše lepo zgoraj med vrsticami.
Nekaj let nazaj sem bil v Budimpešti na nekem izobraževanju in prav začudeno gledal po enem evčjem nakupovalnem centru da je pravzaprav težko videt debelega človeka. Prav zanimivo...

sthep ::

Stari, podpis!
Ko bi le še drugi razmišljali tako.
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

BigWhale ::

Avenger je izjavil:

Težko verjamem... 1 liter kokakole ima 430 kcal in če v povprečju zaužijejo 3000 kcal, to pomeni več kot 3 litre kole na dan.... Verjel pa bi, da je več kot polovica kalorij v njihovi prehrani iz sladkorja, oziroma corn starcha.


Ja, 50% se tudi meni zdi veliko. Tukajle pravijo, da je tega 25% (Diet and obesity @ Wikipedia, kar je se vedno ogromno. Pijaca ne bi smela biti vir energije ampak vir tekocine. :)

HFCS (High Fructose Corn Syrup) je precej pogosto (dandanes prakticno edino) sladilo, ki ga dodajajo hrani in pijaci. Nisem preprican, da je v resnici tako zanic. Je sicer lazje prebavljiv kot 'navadni sladkor' (saharoza) ampak, dokler ga uzivas v mejah normalne ni z njim nic narobe. Sicer pa to tako ali tako velja za vse. :)

blackbfm je izjavil:

#1 razlog je verjetno premastna hrana, kot drugo pa enostavni hidrati


Mascoba ni tak problem, kot vecina ljudi misli da je. Ogljikovi hidrati so po mojem bolj problematicni, ker redis se primarno zaradi OHjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BigWhale ::

pingo76 je izjavil:

Konkertno sem zašel off topic a vendar kako se zrediti (nekvalitetno) piše lepo zgoraj med vrsticami.
Nekaj let nazaj sem bil v Budimpešti na nekem izobraževanju in prav začudeno gledal po enem evčjem nakupovalnem centru da je pravzaprav težko videt debelega človeka. Prav zanimivo...


No, jaz se s teboj samo delno strinjam. Prehrana je precejsen problem, o zarotah, taksnih in drugacnih, pa ravno ne bi debatiral. :)

To, da imamo na voljo vec hrane je glavni razlog zakaj se je povecal vnos kalorij. Izobrazba ne pomaga kaj dosti in povecanje telesne teze je v neki odvisnosti tudi od gospodarske razvitosti dolocenega podrocja. Vec izbire v trgovinah, hitrejsi tempo zivljenja, Manj casa za kvalitetno pripravo obrokov in tako naprej.

Sem pa preprican, da je lahko tud en hamburger povsem kvaliteten obrok, ce ga primerjas s tipicnim slovenskim kosilom. :>

kapitan ::

HFCS je povezan z diabetesom http://www.sciencedaily.com/releases/20...
Korzua v taki ali drugačni obliki je na sploh "problem" današnje prehrane.

Avenger ::

BigWhale je izjavil:


Mascoba ni tak problem, kot vecina ljudi misli da je. Ogljikovi hidrati so po mojem bolj problematicni, ker redis se primarno zaradi OHjev.


Jah, v bistvu kar je problem, če z OH pokriješ energijske potrebe telesa, se proste maščobne kisline lepo skladiščijo v telesno maščobo, kakor tudi višek beljakovin.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

blackbfm ::

BigWhale z maščobo dosti lažje narediš "overdose", ker je stvar 2x bolj kalorična od OH in beljakovin. Poglej si malo živila po trgovini, jih je ogromno kjer večino kalorij v celotnem izdelku predstavljajo maščobe. To je narobe. Takoj za tem pa so problematični enostavni hidrati.

thramos ::

Če zaužiješ manj kot porabiš, pa četudi vse iz OH ali pa maščob ali pa beljakovin, se ne boš redil. Zato se mi zdi s prstom kazati na OH oz. maščobe nesmiselno.

Težava je po mojem mnenju predvsem v spremembah življenskega sloga - vedno manj gibanja in več zaužite hrane. Sama sodobna prehrana, kot je že napisal BigWhale, v primerjavi s tradicionalimi slovenskimi kolinami ipd. (ali pa madžarskim golažem - Madžarska je btw. ena bolj nezdravih in debelih držav, še posebej med populacijo, ki ponavadi ne je fast fooda) sploh ni slaba.

pingo76 ::

BigWhale je izjavil:

pingo76 je izjavil:

Konkertno sem zašel off topic a vendar kako se zrediti (nekvalitetno) piše lepo zgoraj med vrsticami.
Nekaj let nazaj sem bil v Budimpešti na nekem izobraževanju in prav začudeno gledal po enem evčjem nakupovalnem centru da je pravzaprav težko videt debelega človeka. Prav zanimivo...


No, jaz se s teboj samo delno strinjam. Prehrana je precejsen problem, o zarotah, taksnih in drugacnih, pa ravno ne bi debatiral. :)

To, da imamo na voljo vec hrane je glavni razlog zakaj se je povecal vnos kalorij. Izobrazba ne pomaga kaj dosti in povecanje telesne teze je v neki odvisnosti tudi od gospodarske razvitosti dolocenega podrocja. Vec izbire v trgovinah, hitrejsi tempo zivljenja, Manj casa za kvalitetno pripravo obrokov in tako naprej.

Sem pa preprican, da je lahko tud en hamburger povsem kvaliteten obrok, ce ga primerjas s tipicnim slovenskim kosilom. :>


Će je hamburger lepo spečen, vtaknjen v spodobne velikosti (beri nomalno in kakovstno) žemljo, vanj vtaknjen še par listov solate se bom še strinjal. Z dodatkom 100ml+ ostalih svinjarij pa njegova kakovost obroka drastično upada.

No kaj pa je tipično slovensko kosilo? Čisto brez sarkazma, saj že tolko časa furam to prehrano, da nimam pojma kaj Slovenci sploh smatrajo za kosilo... pa me firbec matra. :)

pingo76 ::

thramos je izjavil:

Če zaužiješ manj kot porabiš, pa četudi vse iz OH ali pa maščob ali pa beljakovin, se ne boš redil. Zato se mi zdi s prstom kazati na OH oz. maščobe nesmiselno.

Težava je po mojem mnenju predvsem v spremembah življenskega sloga - vedno manj gibanja in več zaužite hrane. Sama sodobna prehrana, kot je že napisal BigWhale, v primerjavi s tradicionalimi slovenskimi kolinami ipd. (ali pa madžarskim golažem - Madžarska je btw. ena bolj nezdravih in debelih držav, še posebej med populacijo, ki ponavadi ne je fast fooda) sploh ni slaba.


Zanimivo! Torej sem jaz najbrž uspel videti smetano Budimpešte sprehajočo se po nakupovanih centrih. Čisto nič nisem našel pri njih, da bi odražalo tak efekt. No pa je bil le splet okoliščin tak. Al pa so se malo zašpehani raje zadrževali doma... pojma. Hrane po hotelih ni bilo smiselno imet za madžarski vzor tako da nima smisla kaj pisat o tem.
Kar smo pa zunaj jedli je pa bilo nekaj primerljivega titemu kar dobiš v kokoški.

jype ::

pingo76> No kaj pa je tipično slovensko kosilo? Čisto brez sarkazma, saj že tolko časa furam to prehrano, da nimam pojma kaj Slovenci sploh smatrajo za kosilo... pa me firbec matra. :)

Polenta z mlekom, matevž, ajdova kaša ali žganci, krompir v oblicah.

blackbfm ::

Če zaužiješ manj kot porabiš, pa četudi vse iz OH ali pa maščob ali pa beljakovin, se ne boš redil. Zato se mi zdi s prstom kazati na OH oz. maščobe nesmiselno.


Sicer trditev drži ampak vseeno človek ni prilagojen na prebogato hrano..zato tudi težko veš da imaš dovolj dokler ni prepozno. To narediš parkrat na dan pa smo tam..

Avenger ::

Ja, v praksi zelo težko predoziraš beljakovine, OHje in sploh maščobe pa zlahka, ker nimaš za vsako živilo v glavi vseh podatkov. Eno jajce ima recimo 15g maščob, če si za zajtrk spečeš 4 je to 800kcal, od tega 560 samo iz maščob, če k temu dodamo še olje, ki ga nekateri velikodušno polijejo po ponvi, še kak kos šunke in kos kruha, pa je za šalo čez jurja kcal. Po drugi strani običajno noben ne vračuna sokov v dnevno porabo kalorij, sok je pač nekaj za zraven pit ane, al pa kokta, kokakola itd, to da ima not ne samo OH, ampak enostavne sladkorje, ljudje pozabljajo.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

blackbfm ::

Eno jajce ima cca 5g maščob odvisno od velikosti.. Verjetno si gledal za kakšne večje količine.

jype ::

Avenger> Ja, v praksi zelo težko predoziraš beljakovine

Ne, zlahka jih, še posebej če beljakovine uživaš kot del z mesom in mlečnimi izdelki bogatega jedilnika. Dolgotrajnejša dieta takšne vrste poviša verjetnost za nastanek bolezni srca in ožilja, obolenj jeter in ledvic in nekaterih vrst raka prebavnega trakta, še najbolj raka debelega črevesa in nekaterih drugih nevarnih obolenj črevesja.

Z beljakovinami iz rastlinske hrane se je pa res težko zastrupiti, ker bi moral hranil pojesti preveč.

sthep ::

Tipično slo. kosilo:
goveja juha, solata ,meso/pečenka, krompir.

Preveč OH se zaužije zlahka. Glavna krivca sta predvsen sadni sok in kruh (1,5l soka = 150g sladkorja).
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

Tomot ::

jype je izjavil:

Dolgotrajnejša dieta takšne vrste poviša verjetnost za nastanek bolezni srca in ožilja, obolenj jeter in ledvic in nekaterih vrst raka prebavnega trakta, še najbolj raka debelega črevesa in nekaterih drugih nevarnih obolenj črevesja.


1. Link plz ! Ne bi pa Kitajske "študije", ker ljudje*, ki so ponovili nekatere analize ne najdejo tako kristalnih zaključkov kot jih je Campbell.

2. O kakšen procentu beljakovin delnega vnosa govorimo kot o "overdozi" ?

http://www.cholesterol-and-health.com/C...
http://rawfoodsos.com/2010/07/07/the-ch...
http://healthcorrelator.blogspot.com/se...
http://www.amazon.com/Analyzing-the-Chi...

@OP, jao kakšne dobivaš :D Beli kruh FTW ! LOL.

Nek konkretnejši presešek kalorij ustvarit ni problem (če si mlečnozob - sladka smetana, mascarpone) ampak bi ti to rad preusmeril v neko mišično maso ali beerbauh ? Za zadnje so tekoče kalorije najlažja zadeva.

Za drugo opcijo pa morda Starting Strength + GOMAD (Gallon Of Milk A Day, čeprav bo verjetno dovolj že manj )? IGF vpliv na inzulin plus ogromen presežek kalorij in tudi veliko beljakovin. Seveda, če dobro prenašaš mleko.

@ostali. Ključne besede, leptin, ghrelin, leptin sensitivity, leptin resistance, satiety factor.

V telesu so hormoni, ki uravnajo lakoto ter sitost. Lahko shujšaš/pridobiš toda če telo tega stanja ne sprejme za svojega s tem da prilagodi signalni sistem lakote in sitosti, Yo*yo effect here I come !

Urejanje:
Avenger, bljuziš glede jajc :D
100g (USDA, Nutrition data)
143 kcal
B: 12g
M: 9g
OH:0g

(Enostavni) sladkorji so ogljikovi hidrati, kar je mogoče največji problem, ko se govorijo o "OH". Imamo fruktozo ter škrob, oba "OH" toda tako različne kar se tiče efektov.

Strinjam se s pingotom, današnja ponudba "zdrave" komercialne hrane je naravnost smešna. Ampak hej seveda, da mora imeti predpripravljen sendvič 7 sestavin :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomot ()

pingo76 ::

Ah da se zredi za 10 kg kolikor toliko kvalitetno je rešitev samo 1:
Letna karta za fitness, 1 mesec osebnega trenerja in furat samo osnovne potiske in potege, celo telo. Obvezno poštelat jedilnik pa bo.
Za se letos kazat na plaži pa ne bo šlo, niti z uporabo steroidov ne. Pa še za tiste ki so namrevali kaj takega...
Kar hitro pride tudi hitro gre, zraven pa vzame rado še potenco ali doberšen del nje. Da ne boste pecali pi*** in pol ne bo kaj pokazati ko cuketa (orodje) ne bo delovalo prav. XD
Za GH kure pa ponavadi povprečen smrtnik pa nima dovolj dinarja. Saj ne da svetujem to (daleč od tega) ampak zdraven nima še zdravniškega nadzora in še kaj. Epic fail je pa je da če se loti da ni vse ostalo še potelav v 0 kar se rado dogaja. Ponavadi gre 300+€ tedensko če se ne motim. Pa še 50€ za gilette opremo saj birtje bo krepko intenzivnejše. XD
V glavnem ne priporočam.

BigWhale ::

jype je izjavil:

pingo76> No kaj pa je tipično slovensko kosilo? Čisto brez sarkazma, saj že tolko časa furam to prehrano, da nimam pojma kaj Slovenci sploh smatrajo za kosilo... pa me firbec matra. :)

Polenta z mlekom, matevž, ajdova kaša ali žganci, krompir v oblicah.


To je bilo vcasih tipicno slovensko kosilo in ni bilo tako zelo zanic. Dandanes je pa bolj tipicna zadeva kaka juha (po moznosti kremna, iz vrecke) potem pa krompir z enim kupom svinjije, precej verjetno, da ocvrte. Pa da bo mera polna, ocvrte v svinjski masti. :>

Avenger ::

Uh, res sem zaštrudlal pri jajcih, manjši odklop možganov - 15g je seveda za porcijo (treh jajc). :8)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

pingo76 ::

Včasih dobim neka domača jajca ki so ogromna pa še dva rumenjaka sta notri povrhu. Računat vrednosti za tele pa sem kar opustil. :P
No ja s tehtanjem bi še šlo...

energetik ::

BigWhale je izjavil:

jype je izjavil:

Polenta z mlekom, matevž, ajdova kaša ali žganci, krompir v oblicah.


To je bilo vcasih tipicno slovensko kosilo in ni bilo tako zelo zanic. Dandanes je pa bolj tipicna zadeva kaka juha (po moznosti kremna, iz vrecke) potem pa krompir z enim kupom svinjije, precej verjetno, da ocvrte. Pa da bo mera polna, ocvrte v svinjski masti. :>
Se strinjam. S tem da potem sledi zihr vsaj porcija napolitank, če že ne potice, peciva. Počez pa kava brez cukra, da "se ne zredimo" :)).
Cukr je problem debelosti. Poglejte samo sestavo raznih žitaric za zajtrk, ki veljajo za zdrave - vsaj polovico jih sestavljajo sladkorji, čokolešnik mislim da preko 3/4 mase. In potem mama naredi "zdrav zajtrk" s 1/4 kile cornflakes, dodatno žlico cukra in posnetega mleka (da je bolj zdravo ;(().
Seveda druga stvar so čisto navadni misliji brez dodatkov in ovseni kosmiči.

jype ::

energetik> Seveda druga stvar so čisto navadni misliji brez dodatkov in ovseni kosmiči.

Jaz vsak dan požrem slabe četrt kile ovsenih kosmičev, zmočim si jih pa s cukrom (to je svežim sadjem, ki je v glavnem cukr, ali pa kakšnim sadnim sokom, ki je itak 100% cukr), kar je že dovolj kalorij, da potrebujem samo še en običajen obrok.

Žal za tem občasno pride na vrsto še žakelj napolitank in sod kokakole, kar pomeni miljardo kalorij in popolnoma nobene koristne sestavine, pa še zobe uniči in je, podobno kot kajenje ali pitje alkohola zgolj nepotrebna in škodljiva razvada.

blackbfm ::

to je svežim sadjem, ki je v glavnem cukr


Sam v primerjavi z navadnim cukrom, s sadjem dobiš še porcijo vitaminov in vlaknin, kar je kul :D

Drugače pa ovseni kosmiči..dokler se jih ne navadiš so ogabni:D jz mam ponavad kombinacijo z navadnim jogurtom pa mi je super.

pingo76 ::

Jaz sem eden od takih ki jim ovseni niso užitni. Jih pa imam 100g za zajtrk fino mletih skupaj v šejku z sirotko ki ima nek okus (ponavadi vanilja) v 3dcl vode. Zadeva sicer bolj spominja na jupol kot na zajtrk ampak mi fantastično ustreza. Zraven pa par oreščkov. Na ta način uspem zelo priljudno pogoltnit tiste %&#$%$ ovsene kosmiče.

Sadje poleg glukoze vsebuje tudi fruktozo. Ni isto kot saharoza (navaden beli konzumni sladkor). Predvsem fruktoza je zanimiv tič. Le ta ne dviguje inzulina in se skladišči v jetrih (če je pomanjkanje) delno porabi (če je potreba) ko je v krvi za energijo presežek pa lepo depozitra v adipozno tkivo kot rezerva energije (se razporedi kot maščobna obloga). Nikoli pa ne bo polnila mišičnega glikogena. Za tiste ki se borijo z odvečnimi kilogrami in bi radi izoblikovali svoje telo bi priporočal da se fruktozi ognejo v velikem loku. To ne pomeni da se ji odpovejo ampak naj pazijo na količine.

Kot je zgoraj že nekdo napisal je velik probelm v kulturi pitja v Sloveniji in tudi drugje. Marsikdo se ne zaveda koliko nepotrebne krame človek zgolj spije. Slovenci smo svojevrsten fenomen in se radi zadržujemo po lokalih v vseh starostnih obdobjih.

Povprečen Slovenec poje več kot porabi. Ponavadi je tudi premalo obrokov, neredno in zelo pogosto hrana vsebuje malo beljakovin (ni nujno da premalo) veliko "hitrih" ogljikovih hidratov in neprimeren delež maščob ki pa so povečini samo tiste "taslabe". S takšnim načinom prehranjevanja kmalu pride tudi v upočasnitev metabolizma kar zelo negativno pripomore k ohranjanju normalne postave in posledično tudi na počutje.

Zakaj včasih ni bilo toliko težav s tem pa so ljudje tudi "orenk" jedli? Enostavno! Smeti na policah je bilo 90% manj, pa še to ni kupoval vsak saj se je tretiralo kot luksuzen dodatek! Zdaj pa so te "luksuzne" smeti bistveno cenejše kot relativno zdrav obrok/malica.

Industrija pa lepo služi na nepoučeni populaciji in jim prodaja 1000 in 1 sladkor v obliki muslijev in "briketkov" za dober začetek dneva. Zraven pa se priporoča 0.01% maščobni jogurtek light ki ima na 100g 10-17g sladkorja in obogaten z plutonijem saj dandanes "zdravi" jogurtki light imajo rok trajanja 3 mesece ali več... WTF?

sthep ::

@pingo.. malo bustasto vprašanje, pa vseeno. Katera živila se po športni aktivnosti najbolj splača zaužiti (visok GI, malo fruktoze) in katera so na splošno dobra za polnjenje mišičnega glikogena?
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

Avenger ::

pingo, o fruktozi je bilo nekaj časa nazaj ogromno govora nekje na tujem forumu, sploh o HFCS. Eni tulijo, da je fruktoza strup, ker se obnaša kot strup, v glavnem dvigne inzulin, se skladišči, tudi kot špeh itd. Torej zaključek je bil, da ne jest fruktoze. Kar se pa tiče sadja, v katerem je pač tudi fruktoza, pa ni nobenega problema, ker so poleg fruktoze še vlaknine in druge stvari, tako, da se presnavlja malo drugače in lahko poješ sadja praktično kolikor hočeš. Pozabil sem kako deluje celoten mehanizem, ampak sem enostavno spustil iz glave, ker je dovolj en sam podatek - stran od rafinirane fruktoze.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

sthep ::

Vsa fora fruktoze je v tem, da lahko prehitro zapolniš jetrni glikogen. Naprej pa gredo pa OH namesto v mišični glikogen v maščobo.
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

thramos ::

Mja, lahko, ampak ni tako preprosto, in je vezano na miljon drugih faktorjev. Poleg tega je npr. po treningu dobro imeti napolnjen tudi jetrni glikogen, ki pozitivno vpliva na regeneracijo ...

Praktično vse študije, ki kažejo na nezdravost fruktoze, so bile delane s velikimi količinami (ki pa so problem pri vseh sladkorjih), ki so težko dosegljive s sadjem. Problem so lahko predvsem sladkane pijače, ampak tudi pri njih izpostavljati fruktozo med sladkorji je vprašljivo.

Kar se tiče pa sadja, je kot kaže neto učinek pozitiven - verjetno zaradi omenjenih vlaknin, vitaminov ...

pingo76 ::

sthep je izjavil:

@pingo.. malo bustasto vprašanje, pa vseeno. Katera živila se po športni aktivnosti najbolj splača zaužiti (visok GI, malo fruktoze) in katera so na splošno dobra za polnjenje mišičnega glikogena?


Zelo na grobo, če želiš čimprej nafutrat telo in se izognit katabolizmu in pospešit proces regeneracije je zaželjeno karkoli kar se hitro absorbira v kri predvsem pa se rabi beljakovine in ogljikove hidrate. Povprečen whey pride v "tokokrog" nekje po 45 minutah kar je relativno hitro sploh v primerjavi s trdo hrano. ogljikovi hidrati pa so zaželjeni ravnotako hitri z visokin glikemičnim indeksom. Maščobam čeprav so zelo zaželjene ponavadi izpustimo saj ovirajo hitrost prebave. Drugače bi pa imele lep efekt na dvig testosterona (baje).
Koičine hranil pa naj bodo prilagojene posamezniku in tipu aktivnosti.

Sam pri 189cm in 89kg zaužijem po treningu 38-40g beljakovin (sirotka) in 45-50g oh (maltodextrin) + 8-10g glutamina. Uro kasneje pa spodoben "trdi" obrok z dodanimi kvalitetnimi maščobami zraven. Meni to deluje odlično. Vadba pa je cca 50 minutna, intenzivna s progresivno preobremenitvijo mišic in tudi srednje najedanje centralno živčnega sistema.
Obrok direkt po treningu se mi ne spreminja ali sem na izgubi ali pridobivanju telesne teže. Razlike so čez dan v prehrani. Po treningih se načeloma ne skopari in tudi ne pretirava. Ne paše vsem vse. Eni pretiravajo z dodatki eni poddozirajo. Kaj je komu najbolje pa sčasoma vsak ugotovi sam če se le drži do pikice določen čas enega režima. Spreminjat bojne plane 1x ali več tedensko je pa uriniranje proti vetru.

jype ::

To že ne more bit zdravo, kje maš pa še vlaknine?

Pa mleti ovseni kosmiči niso isto kot celi - saj ravno v tem je point dobre prehrane, da ohranja ravnotežje encimov, mikroorganizmov in drugih ključnih delov prebavnega trakta.

Pa pretežak si - z 90 kilami ti vsaka antilopa desetkrat pobegne.

sthep ::

Jype...vlaknine takoj po treningu odpadejo, ker daljšajo proces presnove in upočasnjujejo absorbcijo hranil.

pingo..hvala za odgovor. Samo kaj bi bilo pa naravno nadomestilo za maltodextrin po treningu ...banana, rozine, med, še kaj??.
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

jype ::

sthep> Jype...vlaknine takoj po treningu odpadejo, ker daljšajo proces presnove in upočasnjujejo absorbcijo hranil.

To nič ne spremeni dejstva, da je nezdravo.

Avenger ::

Nezdravo v kakšnem smislu? Da se kvarijo ledvica, jetra...? :)) Aja, pa še link prilepi z odgovorom.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Bananovec ::

sthep je izjavil:

Tipično slo. kosilo:
goveja juha, solata ,meso/pečenka, krompir.

Preveč OH se zaužije zlahka. Glavna krivca sta predvsen sadni sok in kruh (1,5l soka = 150g sladkorja).

Pri nas:
Juha (goveja, bilokaka,... ) je must have, potem pa pride solata/zelje, krompir/riž in največkrat svinjsko meso + včasih pišečje. Zraven tega pa še na tone kruha, pri nas tudi domačega črnega.
Predvsem se mi zdi, da užijemo pri nas doma preveč mesa in OH.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

pingo76 ::

sthep je izjavil:

Jype...vlaknine takoj po treningu odpadejo, ker daljšajo proces presnove in upočasnjujejo absorbcijo hranil.

pingo..hvala za odgovor. Samo kaj bi bilo pa naravno nadomestilo za maltodextrin po treningu ...banana, rozine, med, še kaj??.


Hja vsi hitri ogljikovi hidrati, tudi sladkor, glukoza, dekstroza, neko čudo na komercialno ime vitargo odvisno od ciljev. Zakaj ravno maltodextrin? Ker je na grobo kot cuker le da je mnogokrat manj slajši. Pa še poceni je. V the shopu na vsakem vogalu po 12€ za 3 kg?

Naravno za po treningu... Uhhhh! Včasih so furali banane... Med bi bil pomoje čisto ok sumim pa da bi 45g meda znalo bit drag šport, predoziranje meda pa mi ni zano kakšen vpliv lahko ima. Zmešaj skupaj 10g medu, 2 dcl bistrega jabolčnega soka 100% pa bi že moralo bit. Nekaj bo tudi fruktoze vmes kateri bi se raje ognil če se le da. Morda grozdni sok (bister)? Sok lubenice?

Maltodextrin ni nič manj "naraven" kot fructalov multivitaminski sok.

pingo76 ::

- To že ne more bit zdravo, kje maš pa še vlaknine?
Zjutraj kot prvi vnos hrane jih ne želim preveč!
Vlaknin pa nič bat jih pojem več kot povprečen slovenc. :)

- Pa mleti ovseni kosmiči niso isto kot celi - saj ravno v tem je point dobre prehrane, da ohranja ravnotežje encimov, mikroorganizmov in drugih ključnih delov prebavnega trakta.

Mleti vs celi... To že vse vem, a so mi celi nagravžni. Sem pač prešel na te raje kot da jih nimam sploh. :/
Včasih sem fural Sunny bisk "piškote" pa so bili (ne maram jih kam namakat) preveč dolgočasni za žulit na suho.

Pa pretežak si - z 90 kilami ti vsaka antilopa desetkrat pobegne.

Tudi ti si pretežak z svojim vsiljevanjem kaj je zame ok in kaj ne. Sam si si zaželel tak odgovor!
Pingvin bo vseeno pobegnil, a ne pred antilopo. :) Da te še dodatno zafrustriram jih želim imet nekje 93-95Kg z BF pod 10%. :)

Sicer pa WTF?!? s to antilopo? Tečem pa ne, ker mi kolena (kržne vezi) tega ne dovoljujejo več (razen čez cesto če je nujno). Ne izzivam jih dodatno s tekom, raje kolesarim. Smuči sem zamenjal za board. Kardio delam an babjem orbitreku ki mi je mnogo bolj všeč kot stacionarna bičikleta. :)

jype ::

pingo76> Sicer pa WTF?!? s to antilopo?

Današnji človek je evolucijsko še vedno dimenzioniran za tek na dolge proge po vročem podnebju.

BigWhale ::

HFCS je problem zato ker vsebuje mesanico glukoze in fruktoze. Saharoza, navaden beli sladkor, vsebuje oboje ampak sta glukoza in fruktoza kemijsko vezana in je prebava saharoze daljsa.

Tako jaz razumem nekatere studije.

pingo76 ::

Še vedno sem mnenja, da za rekreativca se sspuščat toliko v relativno zanemarljive detajle nima nobenag smisla. To še posebej velja pri tistih ki "komplicirajo" pri malenkostih ptem pa pri osnovni zadevah delajo vse ali delno narobe. Za pridobit nekaj "športnih" zmogljivosti na fičkotu nima smisla kupovat spojlerje in lite feltne... ker je efekt zanemarljiv...

Sej tema je postala prav zanimiva z manjšimi izjemami in ene par čisto levih (kar je za tako dolgo temo statistično neizogibno).

Imam par sotrpinov iz fitnesa ki pravijo: Pismo pa kaj majo ljudje probleme s tem whey-em. Pomožnosti je to edini zdrav obrok v celem dnevu!
Hja, mogoče res, najverjetneje pa še zdaleč ne (upam zanj).
Prebrali so si 3 vodiče na netu in zdaj so prehrambeni guruji. Ker so še konkretno nerazgledani bodo kakšnega tasladkega (beri diabetika) fajn zaj...

Tisto pa z antilopami pa je cel smeh. Jaz neglede na evolucijsko dimenzioniranostjo ne nameravam imeti opravka ne z vročim podnebjem, ne z tekom na dolge proge in še manj z antilopami. ;) Se me bo pa bal sosedov maček... boljše kot nič. (no sej ne, je vajen da se ga crta) :)

Bananovec ::

Pozdravljeni. Se oproščam, da smetim temo. Zanima me namreč, ali ima kdo kakšne izkušnje z povešenimi rameni? Zanima me predvsem v kakem obdobju se stanje popravi + ali priporočate kakšne vaje? Saj grem kmalu po več informacij k osebnemu zdravniku, ampak vseeno bi rad čez poletje začel že z vajami, ker mi res ni, da bi me pri tridesetih pokalo v križu :))
Any1? :)
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

PacificBlue ::

No, jaz se s teboj samo delno strinjam. Prehrana je precejsen problem, o zarotah, taksnih in drugacnih, pa ravno ne bi debatiral. :)


Why not? Proizvajalci hrane hocejo zasluzit in pridelat čim manj stroškov ne glede na kvaliteto hrane(v veliki večini). Ali to počnejo zavedno ali nezavedno, pa presodi sam.

Bananovec

Joga.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Zgodovina sprememb…

nuclear ::

Takle obroke morš met na 2-3 ure. Zjutri zajtrk, ob 11h malca, kosilo bo 3h ob petih malca potem pa še nabiješ 3 obroke 8-10-12. GG Buffon.

Tako imam jaz. S tem da mam 2 obroka skuto 250g, oh, m (40,50,20) + 2x shake + 2x hardič kosilo + večerja, zjutraj pa hardič zajtrk z jajci al karkol hočeš piščančja prsa s polnozrnatim kruhom. + velik vode čez dan do 3 kile oz 3l.

Aja to je za trening. Kako se pa zrediti drugače pa ne bi vedel, kot to da šopaš hrano, se prisiliš ob določenih urah jest in si powned.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

pingo76 ::

Bananovec je izjavil:

Pozdravljeni. Se oproščam, da smetim temo. Zanima me namreč, ali ima kdo kakšne izkušnje z povešenimi rameni? Zanima me predvsem v kakem obdobju se stanje popravi + ali priporočate kakšne vaje? Saj grem kmalu po več informacij k osebnemu zdravniku, ampak vseeno bi rad čez poletje začel že z vajami, ker mi res ni, da bi me pri tridesetih pokalo v križu :))
Any1? :)


Definitivno hočeš izvedeti vse od športnega zdravnika in ne na tem forumu. Glede na resnost poškodb potrebuješ ustrezno in pravilno rehabilitacijo. Sklepam da je posledica kakšne poškodbe...

Če pa je mišljeno povešene rame samo z izgledom pomeni, da je mišica usahnila (prilagodila na trenutno ne-obremenitev) ter telesna maščoba je višja od določene ki ti "še" omogoča videz "oblikovane" roke. V tem primeru pejt nazaj trenirat. Osnovne vaje 3x tedensko pa bo efekt relativno hitro opazen. Mišični spomin deluje neverjetno dobro!

thramos ::

1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Weight Gainer katerega ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5318619 (16276) D3m
»

Zelo sem suh (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13731988 (24834) metikameti
»

Prsne mišice. Kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13116319 (13051) m0LN4r
»

Pridobivanje Mišične mase??? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23037438 (27843) CleanPower
»

V zadnjih 29 tednih shujšal 30kg (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8422487 (19696) whatever

Več podobnih tem