» »

Kako se zrediti?

Kako se zrediti?

1 2 3
4
5

pingo76 ::

jype je izjavil:

sthep> Če bi zaužil kalorično vrednost po načelih pravilne prehrane bi zagotovo ohranil bistveno več mišične mase v zgornjem delu telesa

In bil počasnejši, manj agilen in manj učinkovit tekač - vse kar bi imel od tega je pa podoba telesa, ki je bližje tisti iz kataloga za prehranske dodatke.


Spet neke leve...

Telo je izredno adaptivno. Če potrebe po določeni fizični zmogljivosti ni ne pričakuj tam ne moči ne mišične mase in lej ga zlomka NEGLEDE na kaj boš jedel. Tudi če bi bil mišičast prej in potem le tekaril bi mu telo pobralo vso nepotrebno mm stran kjer je ne potrebuje.
Telo je res zanimiv stroj. Tisto kar rabiš tisto se krepi (če so določeni pogoji dani). Določene stvari se spremenijo na bolje hitro nekatere pa stotine let počasi utrjujejo.

Stavim da jih je še veliko ki rado vpraša:
Kako naj treniram in jem, da pol ko bom nehal mi bo vse ostalo? ;((
In se vedno najde par ljudi ki "ve" odgovor.


Če bi tvoja teorija držala bi vsi likalci kavčev (nepremičnin) imeli ob pravilni prehrani 7-10% BF in lepo oblikovano mišičasto telo (definiranih a ala koncentracijsko taborišče tu ne štejejo, čeprav jih nekateri označujejo za mišičaste)...

RazzorX ::

Fitnes je v precejšnji meri zaradi izgleda, zakaj pa ne? Nekaterim nam je všeč, da nismo suhi kot prekle ali da nosimo s seboj vamp. Sam sem šel v fitnes zaradi tega, ker mi moja postava ni bila všeč, sem bil presuh in tudi zaradi težav z rameni.

Kaj bi bilo narobe s tem, da hoče nekdo izgledati lepo?

Kar se pa tekačev tiče, v fitnesu razen na progi, kolesu in bolj enostavnih vajah nimajo kaj početi. Ob predolgem treningu (za moč/maso) se zelo izgubi na eksplozivnosti in večina nima preveč kondicije ter eksplozivnosti. Za to obstajajo druge vaje. Za tekače je najbolje če so suhi in hitri (no, saj taki so večinoma).

pingo76 ::

Odvisno kakšni tekači. Suhcenega drobižka na teku na 100m ziher ne boš videl. Tisti na dolge "fure" pa že res zgledajo tako.

dolge proge:




Tej na fitnesu res nimajo kaj početi.


Šprinterji:


http://www.flickr.com/photos/48870666@N...

"isti" šport, povsem druge potrebe. :)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

RazzorX ::

Zanimivo, ne gledam preveč teka. Pa ni težje šprintati z večjo maso? Tudi poraba kisika je veliko večja pri večji mišični masi.

bluefish ::

Pri šprintu je pomembna eksplozivnost, ki je drobižki nimajo.

pingo76 ::

Lahko gledaš tudi tako da je šprintanje anaerobni šport. Dolgi zmeren tek pa aerobni šport. Primerjaj pulze teh dveh tipov atletov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingo76 ()

gendale ::

> Ob predolgem treningu (za moč/maso) se zelo izgubi na eksplozivnosti in večina nima preveč kondicije ter eksplozivnosti. Za to obstajajo druge vaje. Za tekače je najbolje če so suhi in hitri (no, saj taki so večinoma).
moč in eksplozivnost sta tesno povezani in trening ene povečuje tudi drugo

>Zanimivo, ne gledam preveč teka. Pa ni težje šprintati z večjo maso? Tudi poraba kisika je veliko večja pri večji mišični masi.
optimalna masa za šprint je veliko večja od optimalne mase za tek na dolge razdalje
poraba kisika pa je pri šprintu nepomembna, ker se energija pridobiva anaerobno

ZaphodBB ::

Kar se pa tekačev tiče, v fitnesu razen na progi, kolesu in bolj enostavnih vajah nimajo kaj početi. Ob predolgem treningu (za moč/maso) se zelo izgubi na eksplozivnosti in večina nima preveč kondicije ter eksplozivnosti. Za to obstajajo druge vaje. Za tekače je najbolje če so suhi in hitri (no, saj taki so večinoma).


Malo si pomešal stvari. Res je, da po treningu za moč izgubiš eksplozivnost. Vendar to zato, ker trening za moč je dejansko izgradnja novih mišičnih tkiv. Pazi kaj govorim, ne večja vlakna ampak več njih. Poanta treninga za moč je, da z obremenitvijo dosežeš, da posamična vlakna "počijo" in se razdelijo v več vlaken (mičične celice so zeeeeeeelo dolge). Potem je treba ta vlakna poredit, da dobiš večjo moč. Tako mišica postane "žilava". Ta nova vlakna je pa potrebno potem še oživčit, da v polnosti sodelujejo pri gibanju. To so pa potem aktivacijski treningi oz. za eksplozivnost.

Jaz sem recimo treniral "šprinterski" šport (beri potrebuješ šprintersko konstitucijo). Offseason je najprej cca 6 tednov bazičnega treninga, da se telo privadi naporom. Potem 6-8 tednov treninga za moč. Za tem pa 4 tedne aktivacijskega treninga. Na tak način pred vsako sezono pridobiš nekaj moči in jo tudi spremeniš v uporabno moč. Nekje sredi aktivacijskega dela v fitnesu, se je že začela predsezona, kar pomeni par tednov treningov za vzdržljivost. Za tem pa intervalni treningi mešani z vzdržljivostnimi in tehničnimi treningi (tekomvanje je tudi tehnični trening).

Na tak način si ustvariš, funkcionalno "atletsko" telo, brez grotesknih pretiravanj - vsega po malo. Je pa treba skozi migat. Sedaj 5 let ne treniram "resno" po programu, vmes sem imel vse sorte (teža gor, dol). Konstitucija mi je ostala, vendar če se slečem se vidi da nisem fit. Surove moči imam pa cca 30-40% od svoje najboljše forme.

p.s.: Tudi mišična vlakna so dveh tipov in šprinterji trenirajo predvsem ona, "hitrejša" ki se pa hitro utrudijo. Da si (lahko) res dober moraš imet pa že genetsko zasnovo tako, da imaš več hitrejših vlaken.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

sthep ::

@pingo...to, da če tečeš daljše proge (recimo 5km) ali pa recimo kolesariš v hrib 1'30" ne pomeni nujno da boš zgubljal na mišični masi zgornjega dela telesa.

1. Profesionalni športniki teh mišic nimajo, saj jih ne rabijo. Za kolesarja in dolgoprogaša je to samo odvečna masa, ki jo mora vleči s seboj.
2. Večina rekreativcev, ki tečejo, kolesarijo se ne ukvarja še s bildanjem zg. dela. Če ne bildaš tudi ne moraš pridobiti mišične mase.
3. Nezadostne količine makrohranil povzročijo v telesu katabolni proces. Ko se izpraznijo glikogenski depoji v jetrih se sproži katabolnizem. Posledica tega je, da večina izgublja na masi zg. dela.
Npr. 1'30" kolesarjena v hrib je recimo 800kalorij -> preračunano samo v OH je to dodatnih 200g (ali 400g ovsenih kosmičev!). Samo za ohranjanje mase moramo jesti VELIKOOO.
4.Fitnes in kolo, tek (na dolge proge) sta dve popolnoma drugačni disciplini, zato jih je težko kombinirati. Predvsem zato, ker želimo pri fitnesu povečati anabolni proces, katerega pri dolgotrajnih športih zaviramo.

Kombiniranje tega ni najbolj smiselno, vendar se da.

ZaphodBB ::

@sthep: A si en izmed tistih, ki med profesionalne športnike štejejo samo triatlete, cestne kolesarje in smučarske tekače?

Boš šel Petru Mankoču povedat, da ni profi? Al pa Primožu Kozmusu? Mogoče kakšnemu smučarju?

RazzorX ::

ZaphodBB je izjavil:

Kar se pa tekačev tiče, v fitnesu razen na progi, kolesu in bolj enostavnih vajah nimajo kaj početi. Ob predolgem treningu (za moč/maso) se zelo izgubi na eksplozivnosti in večina nima preveč kondicije ter eksplozivnosti. Za to obstajajo druge vaje. Za tekače je najbolje če so suhi in hitri (no, saj taki so večinoma).


Malo si pomešal stvari. Res je, da po treningu za moč izgubiš eksplozivnost. Vendar to zato, ker trening za moč je dejansko izgradnja novih mišičnih tkiv. Pazi kaj govorim, ne večja vlakna ampak več njih. Poanta treninga za moč je, da z obremenitvijo dosežeš, da posamična vlakna "počijo" in se razdelijo v več vlaken (mičične celice so zeeeeeeelo dolge). Potem je treba ta vlakna poredit, da dobiš večjo moč. Tako mišica postane "žilava". Ta nova vlakna je pa potrebno potem še oživčit, da v polnosti sodelujejo pri gibanju. To so pa potem aktivacijski treningi oz. za eksplozivnost.

Jaz sem recimo treniral "šprinterski" šport (beri potrebuješ šprintersko konstitucijo). Offseason je najprej cca 6 tednov bazičnega treninga, da se telo privadi naporom. Potem 6-8 tednov treninga za moč. Za tem pa 4 tedne aktivacijskega treninga. Na tak način pred vsako sezono pridobiš nekaj moči in jo tudi spremeniš v uporabno moč. Nekje sredi aktivacijskega dela v fitnesu, se je že začela predsezona, kar pomeni par tednov treningov za vzdržljivost. Za tem pa intervalni treningi mešani z vzdržljivostnimi in tehničnimi treningi (tekomvanje je tudi tehnični trening).

Na tak način si ustvariš, funkcionalno "atletsko" telo, brez grotesknih pretiravanj - vsega po malo. Je pa treba skozi migat. Sedaj 5 let ne treniram "resno" po programu, vmes sem imel vse sorte (teža gor, dol). Konstitucija mi je ostala, vendar če se slečem se vidi da nisem fit. Surove moči imam pa cca 30-40% od svoje najboljše forme.

p.s.: Tudi mišična vlakna so dveh tipov in šprinterji trenirajo predvsem ona, "hitrejša" ki se pa hitro utrudijo. Da si (lahko) res dober moraš imet pa že genetsko zasnovo tako, da imaš več hitrejših vlaken.


Lepo pojasnilo, hvala.

sthep ::

ZaphodBB je izjavil:

@sthep: A si en izmed tistih, ki med profesionalne športnike štejejo samo triatlete, cestne kolesarje in smučarske tekače?

Boš šel Petru Mankoču povedat, da ni profi? Al pa Primožu Kozmusu? Mogoče kakšnemu smučarju?


Hmm Kaj? Zakaj? Saj nisem nikoli rekel tega.
Samo pravim, da lahko ohranjaš/povečuješ mišično maso zg. dela telesa tudi če zraven še tečeš ali kolesariš.
Z veseljem sprejmem tudi argumentirane komentarje proti temu.

Avenger ::

blackbfm je izjavil:

Za napredek ne rabiš dodatkov, razen če hočeš bit bodybuilder v pravem pomenu besede. Za ostalo je navadna hrana dovolj.

Drugače pa se strinjam s jypetom, disciplina je bolj problem..če ti že pri hrani ne uspe (pa niti ne rabiš veliko čarat), ti bo pri treningu še manj..


Sori ampak največji problem je motivacija, da si 6x na dan pripravljaš točno uravnoteženo hrano (če zavračaš dodatke), dan za dnem, leto za letom. Disciplino že lahko imaš, tudi dlje časa, ampak pridejo razne spremembe, v življenju, službi in/ali načinu razmišljanja. Lahko imaš slab dan, od katerega naprej gredo stvari malo bolj razrahljano in potem vse razpustiš. In to še vedno ne bo imelo nič z disciplino, ampak le z motivacijo. Če treniraš in imaš nek CILJ, ga lahko dosežeš.

Če je cilj samo zdrava prehrana, je pot dokaj enostavna, na začetku si s tehtnico pomagaš uravnotežit obroke, kasneje lahko količine oceniš, ne pretiravaš s hidrati, predvsem sladkorji, ter z mlečnimi izdelki in sploh ne z nezdravimi maščobami. Pice in hitro hrano si še vedno lahko privoščiš, če le niso stalnica. Dodaš še nekaj več gibanja in je to to.

Če pa je cilj trajno shujšati, ali pridobit mišično maso in nato porezat maščobo, je pa pot malo težja in zanjo potrebuješ kar konkretno motivacijo, ki pa za lasten obstoj zahteva vidne rezultate.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

pingo76 ::

sthep je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

@sthep: A si en izmed tistih, ki med profesionalne športnike štejejo samo triatlete, cestne kolesarje in smučarske tekače?

Boš šel Petru Mankoču povedat, da ni profi? Al pa Primožu Kozmusu? Mogoče kakšnemu smučarju?


Hmm Kaj? Zakaj? Saj nisem nikoli rekel tega.
Samo pravim, da lahko ohranjaš/povečuješ mišično maso zg. dela telesa tudi če zraven še tečeš ali kolesariš.
Z veseljem sprejmem tudi argumentirane komentarje proti temu.


No ker je nekaj letelo name...
Sej si lepo napisal, moti me le to da nisi upošteval dejstva, da tekač na dolgo proge nima "ponavadi" interesa kramati mišično maso na zgornji del telesa. Posledično, če jo že nekaj ima in ne goji bo le ta scasoma pošla. Naredil pa si celo podiplomsko nalogo iz tega. :)

psyke ::

vsak dan jej majonezo/beli kruh/masne klobase/polno sira pa pij visokokalorične napitke. Ne ločuj nič samo vse baši v sebe. Če se ne boš zredil ti ni pomoči :)

jype ::

sthep> 1. Profesionalni športniki teh mišic nimajo, saj jih ne rabijo. Za kolesarja in dolgoprogaša je to samo odvečna masa, ki jo mora vleči s seboj.

Kolesarji zgornji del telesa med dirkanjem še kako uporabljajo. Poskusi enkrat vozit 25+ v 10+% klanec, pa ti bo takoj jasno, čemu.

ZaphodBB ::

@sthep: Se opravičujem za grob odgovor, očitno sem pomešal vajina stališča :)

Saj imata oba prav. In ja sthep točno tako, zgornji del telesa imaš lahko močan kljub temu, da delaš vzdržljivostne treninge (2h recimo). Hec je v tem, da vzdržlkjivostni športniki ponavadi nalašč trenirajo tako, da ne pridobivajo mišične mase na zgornjem delu telesa. Tako tudi v fitnesu delajo nizko intenzivne vaje z veliko ponovitvami. Pri tem IMHO večinoma pretiravajo zaradi neke religiozne načelnosti. Skladno grajeni športniki so po mojih izkušnjah vedno boljši od ekstremistov.

Obstajajo trije stereotipni tipi telesa, katerega ima lahko športnik: 1. BodyBuilder - ogromne količine mišic, ponavadi dvomljive kvalitete. 2. Atlet - močno skladno grajeno telo. 3. Vzdržljivosnti športnik - suh, z minimizirano porabo.

Glede porabe... Ko sem na začetku sezone treniral skupaj z vzdržljivostnimi športniki, sem 2h komot držal z njimi kakršen koli tempo. Potem mi je pa enostavno zmanjkalo glikogenskih zalog in sem "se izgubil". Pa še zanimivost, dolgoprogaši z 60-75kg so v 3,5h treninga porabili po 1500kcal. Jaz, šprinter z 90kg pa 3500-4000. Tako, če kdo želi hujšat in je kolikor toliko v formi, je najbolje delat dolge treninge (2-4h) nizke do srednje intenzivnosti. Je pa treba jest vmes. Jest je treba začet po 30 minutah in vsakih 30-45 minut "dodat". Maščobe namreč za izgorevanje potrebujejeo OH.

Glede izgube mišične mase, pa se ji izogneš z aktivacijo mišic. Telo ne "kuri" tistih mišic, katere uporablja. Zato je potrebno poleg vzdržljivostnih treningov delat tudi za moč (vsaj 2x tedensko), če želiš ohranit mišično maso.

Drugače lep primer močnega vzdržljivostnega športnika so recimo motokrosisti ali pa kakšen Miran Stanovnik.

jype ::

Saj nočeš ohranjat velike mišične mase. Morda se komu zdi, da to izgleda "dobro" ali "zdravo", ampak v resnici ne.

BigWhale ::

thramos je izjavil:

sthep je izjavil:

Če bi zaužil kalorično vrednost po načelih pravilne prehrane bi zagotovo ohranil bistveno več mišične mase v zgornjem delu telesa, odstotek maščobe bi si lahko brez problema spravil na okoli 10% - dobro vidni trebušnjaki.


Ne, ne bi. Raziskave kažejo, da na izgubo maščobe vpliva predvsem kalorična vrednost in ne razmerje med hranili, pogostost obrokov ipd. V večini primerov so te vplivi zanemarljivi.
Kalorija je kalorija, pa naj to še tako žuli preprodajalce.

To seveda velja samo za količino maščobe, glede zdravja ni tako preprosto. Je pa žal slika zaradi še večje količine faktorjev in težavnosti merjenja rezultatov še bolj zabrisana.


Hm, v bistvu ni povsem tako. Razlika je, ce ti popijes liter Coca-Cole, pojes 250g piscancjih prsi ali pa pojes 100g ovsenih kosmicev. Vse tri zadeve imajo prilizno isto kcal, okrog 400. Pa bos za coca colo porabil precej manj energije, da jo prebavis, prebavil jo bos hitro in bos takoj za tem ze lacen.

dolenc ::

Lej jype, serješ tle po tej temi že cel čas, pač so ljudje na forumu, ki se s tem ukvarjajo pol profesionalno, imajo naštudirane zavede, in je lepo kak nasvet prebrat, če bi pa vsak samo v svojo stran brcal, ker bi želel imeti prav, pa tud nikamor ne bi pršli. Lahko bi potem bral nasvete na 24ur, neresnic o prehranjevanju in vadbi je na internetu dovolj. Ni slabo če kdaj kako stvar ne napišeš :)

jype ::

dolenc> Ni slabo če kdaj kako stvar ne napišeš :)

Ni slabo, če kdaj vztrajaš, da so ljudje, ki mislijo da so (videti ali dejansko) zdravi, če celo življenje delajo za povečanje mišične mase, v resnici precej šibkega zdravja in bistveno manj športno sposobni od ljudi, ki so npr. samo rekreativni maratonci.

Tisto, kar človeka naredi zdravega, je vzdržljivost, ne moč. Rule no. 1, ki sem ga prilepil zgoraj, ni bila zgolj šala.

Dejstvo, da so moji kolegi, ki tako zelo radi fitnesirajo, popolnoma nesposobni premagat debeluha kakršen sem jaz celo v badmintonu, kaj šele peš ali s kolesom do razmeroma lahkega gorskega cilja, pove vse o njihovih kompetencah glede prehrane in vadbe.

pingo76 ::

On topic:
Zredil se boš če boš spremenil in dodal več hrane v tvoj jedilnik.

thramos ::

jype je izjavil:

Saj nočeš ohranjat velike mišične mase. Morda se komu zdi, da to izgleda "dobro" ali "zdravo", ampak v resnici ne.


O tem, kaj izgleda dobro, sodi vsak sam. In marsikomu mišičasto telo z malo maščob izgleda dobro (tudi zato, ker je tako stanje bolj zdravo, kot trebušček).

BigWhale je izjavil:

Hm, v bistvu ni povsem tako. Razlika je, ce ti popijes liter Coca-Cole, pojes 250g piscancjih prsi ali pa pojes 100g ovsenih kosmicev. Vse tri zadeve imajo prilizno isto kcal, okrog 400. Pa bos za coca colo porabil precej manj energije, da jo prebavis, prebavil jo bos hitro in bos takoj za tem ze lacen.


Če bo tvoja dnevna poraba večja od 400 se boš redil, če bo manjša boš hujšal, v vseh treh primerih.

Razlike pri prebavi in izkoristku pri različnih tipih hrane seveda so, ampak so v vsakdanjem prehranjevanju, ko mešamo hrano, zanemarljive. Še posebej pri povprečnem rekreativcu, pri BBjih, ki se bližajo skrajnostim pri odstotku maščobe, je seveda vsak odstotek pomemben.

ZaphodBB ::

@jype: Večina fitneserjev pojma nima, narobe se prehanjujejo, narobe trenirajo in svoja telesa spremijajo v neuravonotežene bizarnosti (veliki bicepsi in tricepsi ter prsne mičice, ostalo jih ne zanima). Ampak avtomatsko potegnt paralelo, da so zaradi tega mišice bad je pa no... pretirano.

Če koga zanima je najboljši način kako si naredit močno, mišičasto in vzdržljivo telo, ki ima veliko funkcionalno vrednost. CrossTrainning (oz. CrossFit kot brand), potem razne vaje s prosti utežmi, medicinkami, kettlebellsi. Tako od nekdaj trenirajo vojake, policaje, boksarje pa še koga. Rocky ma tak lep režim treninga, ko trenira za Ivana Draga :D.

thramos ::

jype je izjavil:

dolenc> Ni slabo če kdaj kako stvar ne napišeš :)

Ni slabo, če kdaj vztrajaš, da so ljudje, ki mislijo da so (videti ali dejansko) zdravi, če celo življenje delajo za povečanje mišične mase, v resnici precej šibkega zdravja in bistveno manj športno sposobni od ljudi, ki so npr. samo rekreativni maratonci.

Tisto, kar človeka naredi zdravega, je vzdržljivost, ne moč. Rule no. 1, ki sem ga prilepil zgoraj, ni bila zgolj šala.

Dejstvo, da so moji kolegi, ki tako zelo radi fitnesirajo, popolnoma nesposobni premagat debeluha kakršen sem jaz celo v badmintonu, kaj šele peš ali s kolesom do razmeroma lahkega gorskega cilja, pove vse o njihovih kompetencah glede prehrane in vadbe.


Eh, bluziš. Športna spodobnost ni samo vzdržljivost, vzdržljivost in enaka zdravju in to da si boljši v stvareh, ki jim namenjaš več časa in truda kot drugi nima nobenega pomena tukaj.

jype ::

thramos> tudi zato, ker je tako stanje bolj zdravo, kot trebušček
[disputed]

Nihče me ne bo prepričal, da je telo brez maščob zdravo. Maščobne blazinice po telesu imajo medicinsko nujno vlogo, njihovo zmanjšanje v času prehrambenega stresa (kar fitnes podkrepljen z beljakovinskimi praški zagotovo je) pa praviloma močno poškoduje strukture, ki jih podpirajo.

ZaphodBB> Ampak avtomatsko potegnt paralelo, da so zaradi tega mišice bad je pa no... pretirano.

"Okrasne mišice" ne prinašajo zdravja kar same po sebi. Še moči ne.

Avtorju teme bi rad sporočil, da je bolje, da se ne zredi - niti v mišično maso ne. Če bo več športal, bodo mišice same od sebe zrastle tam, kjer jih bo potreboval, da bi se načrtno ukvarjal s tem je pa bolj zdravo, če se ne.

thramos> vzdržljivost in enaka zdravju

Medicinsko gledano je vzdržljivost zdravju _bistveno_ bližje, kot kakršnakoli mišična masa ali moč.

S pravilno prehrano lahko dobro zgledaš tudi brez predimenzioniranih mišic, pa še bolj zdrav si.

gzibret ::

jype ima prav.

Maščobe oz. vsaj neklaj njih, so nujno potrebne za neko zdravo življenje. Vsi notranji organi so oviti v maščobo, ki deluje kot zaščita in izolacija. Če le-te ni, pride bistveno hitreje do poškodb in stresa (recimo podhladitev).

Pa tudi je dobro imeti vsaj malo maščevja (zalog), za primer kakšne hujše bolezni. Da ima človek malo zaloge, da ga sploh lahko še kam pobere.
Vse je za neki dobr!

thramos ::

jype je izjavil:

thramos> tudi zato, ker je tako stanje bolj zdravo, kot trebušček
[disputed]

Nihče me ne bo prepričal, da je telo brez maščob zdravo. Maščobne blazinice po telesu imajo medicinsko nujno vlogo, njihovo zmanjšanje v času prehrambenega stresa (kar fitnes podkrepljen z beljakovinskimi praški zagotovo je) pa praviloma močno poškoduje strukture, ki jih podpirajo.

ZaphodBB> Ampak avtomatsko potegnt paralelo, da so zaradi tega mišice bad je pa no... pretirano.

"Okrasne mišice" ne prinašajo zdravja kar same po sebi. Še moči ne.

Avtorju teme bi rad sporočil, da je bolje, da se ne zredi - niti v mišično maso ne. Če bo več športal, bodo mišice same od sebe zrastle tam, kjer jih bo potreboval, da bi se načrtno ukvarjal s tem je pa bolj zdravo, če se ne.

thramos> vzdržljivost in enaka zdravju

Medicinsko gledano je vzdržljivost zdravju _bistveno_ bližje, kot kakršnakoli mišična masa ali moč.

S pravilno prehrano lahko dobro zgledaš tudi brez predimenzioniranih mišic, pa še bolj zdrav si.


Nihče ne govori o 0% maščobe. Da ekstremni fitnes, BB. ni zdrav, je menda jasno. Da je 12% maščobe bolj zdravo kot 25% pa upam da tudi.

Z veseljem pa preberem kakšno pametno razmišljanje oziroma dokaz, zakaj so mišice nezdrave.

Pa še OT. Če se hočeš zrediti, rabiš kalorični presežek. Če hočeš pridobiti mišice, potrebuješ poleg tega še INTENZIVEN trening in pa zadosten vnos beljakovin (ki pa je nižji kot govorijo preprodajalci, nekdo zgoraj je že pisal količine). Problem pri večini, je predvsem to, da ne znajo trenirat (mislijo pa da znajo).

ZaphodBB ::

@jype: Ja se povsem strinjam s teboj. Okrasne mišice so apn. Jaz v svojem pisanju govorim predvsem o funkcionalnih mišicah. In atletsko telo je funkcionalno ne napihnjeno.

Good:



Bad:



Zajc:

jype ::

Nisem rekel, da je zdravo vsak dan tečt 40 kilometrov, pa nič jest. Danes morajo skoraj vsi vrhunski športniki živeti precej nezdravo življenje, da so sploh lahko konkurenčni (blagor strelcem, ki imajo danes najbolj zdrav olimpijski šport - pa seveda nihče od njih ni bajsi).

BTW - zdravi zajci imajo precej večji odstotek telesne maščobe kot tistile tamle.

"Sodobna" atletska postava je žal tudi precej "težja" kot je bila tista sredi prejšnjega stoletja.

Avenger ::

jype je izjavil:


Dejstvo, da so moji kolegi, ki tako zelo radi fitnesirajo, popolnoma nesposobni premagat debeluha kakršen sem jaz celo v badmintonu, kaj šele peš ali s kolesom do razmeroma lahkega gorskega cilja, pove vse o njihovih kompetencah glede prehrane in vadbe.


Ne, to pove zelo malo, pove recimo da ni njihov cilj narediti telo čimbolj vzdržljivo ali obvladati badminton. Nekateri se res posvečajo samo zgornjemu delu telesa, imaš pa kar precej takih, ki delajo celo telo in tudi kardio - takega pa niti ti ne bi dohajal peš ali s kolesom do razmeroma lahkega gorskega cilja. Predvidevam, da si po poklicu voznik valjarja, ker tako rad vse spraviš v eno dimenzijo?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

jype ::

Avenger> imaš pa kar precej takih, ki delajo celo telo in tudi kardio - takega pa niti ti ne bi dohajal peš ali s kolesom do razmeroma lahkega gorskega cilja.

Če imajo bistveno večjo mišično maso kot jaz, potem bi jih zlahka, ker z naraščajočo mišično maso vedno več gibov terja anaerobno krčenje vlaken.

thramos ::

Tako kot naprimer, tale možakar, ki ima, revež, bistveno večjo mišično maso kot ti, polmaraton pa odteče v uri in 18 minut?

jype ::

Tako je. Prvi trije udeleženi v tem istem maratonu imajo vsi precej manjšo mišično maso.

thramos ::

Ampak očitno se da tudi z "predimenzioniranimi", "okrasnimi" mišicami biti presneto hiter. Zlahka bi te prehitel, klub "veliko večjem anaerobnem krčenju vlaken" ...

In zakaj točno, je mož manj zdrav, kot so prvi trije?

ZaphodBB ::

@thramos: Tale model nima prav nič predimenzioniranih mišic. Je pa hudo zdefiniran. Velika razlika. Poleg tega je dec zmožen verjetno še kakšne drugačne dejavnosti kot je tek v ravni liniji.

Edit2:
@jype: kam pa ta model paše:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

thramos ::

Po mojih standardih tudi ne, po jypevih je zato sem tudi dal v narekovaje.

jype ::

thramos> In zakaj točno, je mož manj zdrav, kot so prvi trije?

Ne bi rekel da je manj zdrav - edina razlika je da ni tekač, prvi trije pa očitno so.

ZaphodBB> kam pa ta model paše:

Čist uredu zgleda, jaz pa nisem noben urad za klasifikacijo, da bi lahko to povedal.

Baletniki in plesalci (obeh spolov) so od vseh natrenirani še najbolj v skladu s sodobnimi lepotnimi ideali, ker glede tega pač nimajo izbire.

pingo76 ::

Tema ja zašla v blodnjo. Sicer pa verjamem, da je avtor dobil željene informacije.
V nasprotnem primeru pa naj gre v prvi spodoben fitnes in povpraša nekoga ki ima višjo stopnjo usposobitve po FZS ipd.
http://www.fitnes-zveza.si/
Dan ne bo kdo iskal po foto zveza slovenije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingo76 ()

Avenger ::

jype je izjavil:


Ne bi rekel da je manj zdrav - edina razlika je da ni tekač, prvi trije pa očitno so.


Hahahahahahhaha ni tekač, kaj je prevale delal do cilja in končal na sedmem mestu, komaj malo zaostal za prvimi tremi???? Glej, nesporno je, da če imaš večjo maso, pri teku kuriš več goriva, ti, naprimer imaš špeh, fitneserji imajo več belih mišičnih vlaken in od tega samo bela mišična vlakna pridejo prav pri maratonu in to v manjši meri. Optimum za maratonske tekače je jasno čim manj nepotrebne mase, samo rdeče mišice in minimum maščobe, ampak kdo bi res rad tako zgledal??

Mišice in razni fiziološki mehanizmi se prilagodijo športu, ki ga telo trenira, ni ravno normalno primerjat nekoga, ki se ukvarja z maratonom z nekom, ki se ukvarja s fitnesom, sicer pa, težko bo kakšna baba padla na to, da prelaufaš maraton z desetminutnim zaostankom za prvim Kenijcem, malo več mišic pa enostavno lepo zgleda, ne mislim zdej steroidnih balončkov, ampak čisto naravno in ekološko pridelanih mišic. Sploh pa, lepo hodi v hribe in igraj badminton ali karkoli že počneš v prostem času, tule je pa tema o pridobivanju kvalitetne mase, z drugimi besedami: GTFO. 8-)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

jype ::

Avenger> sicer pa, težko bo kakšna baba padla na to

Če bi rad da "babe padajo", si lahko kupi novega BMWja, pa je potem vseeno, če od njega visi špeh.

Saj zdravje ni odvisno od lepotnih idealov, madonca.

Avenger> Hahahahahahhaha ni tekač, kaj je prevale delal do cilja in končal na sedmem mestu, komaj malo zaostal za prvimi tremi????

In potem v naslednjih stavkih poveš da imam v bistvu prav. A se mal hecaš?

Avenger> tule je pa tema o pridobivanju kvalitetne mase

Ja, jaz pa pravim, da to že ima in da mu je ni treba pridobiti več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

thramos ::

jype je izjavil:

Ne bi rekel da je manj zdrav


jype je izjavil:

da bi se načrtno ukvarjal s tem je pa bolj zdravo, če se ne.


jype je izjavil:

jaz pa nisem noben urad za klasifikacijo, da bi lahko to povedal.


jype je izjavil:

Ja, jaz pa pravim, da to že ima in da mu je ni treba pridobiti več.


Tok nabijanja pa že dolg ne ;((

jype ::

Lies. Jaz vsak dan v vseh takih temah nabijam vsaj toliko.

In imam vedno prav.

Avenger ::

Zgrešil si bistvo, nekomu se gre za lepo postavo, ne za zmagovanje na maratonih. Tistile, ki je na sedmem mestu je dosegel odličen kompromis; vizualno izgleda odlično, bolje kot tipičen atlet deseteroboja, pa še vedno se lahko kosa z maratonskimi specialisti in celo primerja s profesionalci in to spodbija tvojo teorijo o tem, da so fitneserji zanič pri vzdžljivostnih disciplinah, če lahko hoji v hribe tako rečemo, ne vem pa kam spada badminton.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

jype ::

Jaz nisem rekel, da naj zmaguje na maratonih!

Rekel sem, da se mu za lepo postavo ni treba prav nič zredit.

Avenger> vizualno izgleda odlično

Eh, ti lepotni ideali, smo že razčistili, so neumnost.

Avenger> spodbija tvojo teorijo o tem, da so fitneserji zanič pri vzdžljivostnih disciplinah

Fitneserji imajo v veliki večini popolnoma zanič motoriko.

Gorski cilji so stvar kolesarjenja, btw.

BigWhale ::

thramos je izjavil:

jype je izjavil:

Saj nočeš ohranjat velike mišične mase. Morda se komu zdi, da to izgleda "dobro" ali "zdravo", ampak v resnici ne.


O tem, kaj izgleda dobro, sodi vsak sam. In marsikomu mišičasto telo z malo maščob izgleda dobro (tudi zato, ker je tako stanje bolj zdravo, kot trebušček).


Uf, to je precej odvisno od tega kako je nekdo prisel do tega misicastega telesa in kako je nekdo prisel do trebuscka. Ce govorimo o "trebuscku", ki se zacne delati nekje po 30 letu pri moskih. Se vedno lahko relativno zdravo zivis in imas nekaj trebuha, nekaj vec mascobe. Ni nujno da je lepo misicasto telo bolj zdravo od nekega povprecnega telesa.


thramos je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Hm, v bistvu ni povsem tako. Razlika je, ce ti popijes liter Coca-Cole, pojes 250g piscancjih prsi ali pa pojes 100g ovsenih kosmicev. Vse tri zadeve imajo prilizno isto kcal, okrog 400. Pa bos za coca colo porabil precej manj energije, da jo prebavis, prebavil jo bos hitro in bos takoj za tem ze lacen.


Če bo tvoja dnevna poraba večja od 400 se boš redil, če bo manjša boš hujšal, v vseh treh primerih.


Seveda, saj nisem nikjer trdil, da ne bos hujsal.

thramos je izjavil:

Razlike pri prebavi in izkoristku pri različnih tipih hrane seveda so, ampak so v vsakdanjem prehranjevanju, ko mešamo hrano, zanemarljive. Še posebej pri povprečnem rekreativcu, pri BBjih, ki se bližajo skrajnostim pri odstotku maščobe, je seveda vsak odstotek pomemben.


Ne, te razlike vsekakor niso zanemarljive. Pri ljudeh, ki morajo paziti, da se ne zredijo prehiro, pa sploh niso zanemarljive. Hec je v tem, da si nekdo namaze na pol kile belega kruha se deset dek nutele in zraven spije pol litra kokakole in je zaradi hitro prebavljive hrane po par urah ze lacen. Tako poje kakih 500+ kcal v zelo kratkem casu. Cez tri ure je pa ze lacen in se spet nabase z nekim podobnim sranjem, vmes pa se kako pijaco spije in je ze na 1000+ kalorijah, pa se pol dneva ni mimo.

Ce pa zauzijes hrano, ki se dalj casa prebavlja in ima nizek glikemicni index, pa nisi tako hitro lacen in obcutek sitosti traja dalj casa. Plus tega, ze za samo prebavo porabis vec kalorij, kot za bolj preproste sladkorje.

Sama mascoba pa za povprecneza, ni tako zelo pomembna stvar. Ljudje se redijo predvsem zaradi ogljikovih hidratov. Po mojem no. Lahko, da se motim, nisem expert. :)

ZaphodBB ::

@BigWhile: Correct. Edino nekaj bi dopolnil mišičasto telo != definirano telo, čeprav se pogovorno velikokrat uporablja kot sopomenka. Kocke na trebuhu imaš, ko imaš telesne maščobe pod 10%.

Primož Kozmus je zelo mišičast, pa nima kock.

BigWhale ::

Jah, men se recimo mascoba nabira na riti in trebuhu. Sej ce se mal sklonim se kocke se zmeri vidjo in zaslatajo. :>

thramos ::

Se strinjam ja - ni nujno da je lepo mišičasto zdravo, je pa ponavadi tako, ravno zaradi aktivnosti, ki pripeljejo do njega (in obratno do zavaljenosti).

In ja, občutek sitosti in s tem psihološki učinki hrane so definitivno pomembni.

Se pa ne strinjam da se ljudje redijo zaradi hidratov - redijo se zaradi prevelikega vnosa kalorij.

Avenger ::

prevelikega vnosa kalorij, ki pri večini najbrž izvirajo predvsem iz hidratov in tudi preveč maščob, klasičen primer - čips pa kokakola. Ali pa junk, pica itd, polno hidratov, masti, malo beljakovin.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Weight Gainer katerega ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5318767 (16424) D3m
»

Zelo sem suh (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13732118 (24964) metikameti
»

Prsne mišice. Kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13116447 (13179) m0LN4r
»

Pridobivanje Mišične mase??? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23037556 (27961) CleanPower
»

V zadnjih 29 tednih shujšal 30kg (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8422655 (19864) whatever

Več podobnih tem