» »

Širokopasovni dostop do interneta (tehnična plat ponudbe)

Širokopasovni dostop do interneta (tehnična plat ponudbe)

«
1
2

Gregor P ::

ADSL, kabel, brezžični, satelitski dostop itd.

Tako, prebral sem si skoraj vse vaše "čustvene izpade" v podporo enemu ali drugemu sistemu :D sedaj pa me zanima izključno tehnična plat ponudbe, ne toliko cena (torej rešitve tako za domačo uporabo kot tudi za podjetja itn.).

Nekako po domače/teoretično si že predstavljam, kako zgleda "idealna" shema posamične rešitve, zanima pa me, kako konkretno imajo to urejeno naši ponudniki širokopasovne povezave do spleta (adeselaši, kablaši, brezkablaši itd.); kašna je čezmejna povezava ...

Še najbolj mi gre pri vsem tem na živce, da ponujajo pakete, kjer obljubljajo določene hitrosti dl/ul, v praksi pa to niti pod razno ne drži, ker jim njihova tehnična rešitev tega preprosto ne omogoča. Pravzaprav bi bilo zanimivo točno vedeti, kakšna so realna odstopanja od njihove "zagotovljene" hitrosti, saj kakšen smisel ima npr. plačevati za 5Mbit/768 kbps paket, če pa v resničnem življenju ne dosega niti pol tega (zgolj špekuliram in pa razumem, da ne moreš vedno uporabljati/imeti max hitrosti)?!? ;(

Skratka, kateri naš ponudnik ima to najbolje urejeno oz. kateri izmed njih je še najbolj blizu obljubljenemu? In pa, če je mogoče, brez izpadov pripadnosti določeni firmi, zato imamo politiko in volitve>:D , zanima me kruta tehnično-praktična realnost oz. dejstva.

Najlepša hvala za vaš čas in odgovore!:)

Lp,

Gregor

Sorodne teme:

KKS > Triera
ADSL brez ISDN
Arnes OK??
telemach, lj kabel?
Končno ADSL po "navadni liniji"!!!!!
Siolov ADSL2+
Telemach - novi paketi
Telemach fura 10x hitreje
KABELSKI in ADSL INTERNET pohvale in pritožbe

Gwanaroth ::

Imam 2048/384kbps paket pri Siolu [ADSL] in tako download kot upload, gledano od mene do Siola, dela s tolikšno hitrostjo, kolikor plačam. Glede hitrosti nimam nikakršnih pritožb nad Siolom. No, izpustimo večkraten izpad tujine, ampak nič ni popolno.

Bolj me jezi pri Siolu to, ker si privoščijo toliko izpadov.. Recimo v juliju ni net v mojih krajih delal 5 dni, račun za mesec julij je bil pa isti. (Na srečo) sem zdaj v reklamacijskem postopku ;>
Lights often keep secret hypnosis..

Kami ::

Jaz mam triera, paket 6mbit/768 in sem zadovoljen z tem kako deluje.

Upload in download delujeta zadovoljivo (upload gre do 95, konstantno okoli 85-90, download pa gre do nekje 720 K/s, drži se pa ponavadi okoli 710 K/s).

Sicer vem, da bi bilo realno, če bi bil konstanten download okoli 740 K/s, ampak ni še 1 september odkar naj bi začela veljati nova ponudba, zato se ne pritožujem :)

Vglavnem sem zelo zadovoljen.

Trenutno se niti ne spomnim, kdaj je bil zadnji izpad :))

Gregor P ::

"triera, paket 6mbit/768"

... torej dl 768 KB/s in ul 96 KB/s ...

"dl nekje 720 KB/s, ponavadi okoli 710 KB/s"
"ul 95 KB/s, konstantno okoli 85-90"

... triera je, če se ne motim, povezava preko kabla.

To je kar 48 KB/s odstopanja pri dl 8-O (to je že cel soliden paket recimo za SIT 5000,-) ; ul je v mejah normale.

Ne me razumet narobe, 720 KB/s je lepa številka (v SLO :D :\ ), gre se za obljubljenih 768 KB/s ... razumem še nekako odstopanja 5-10 KB/S gor ali dol.

Gwanarothu pa ADSL povezava očitno dostavlja obljubljeno.

---------------------------------

Pri ADSL-u domnevam, da lahko lažje garantirajo obljubljene višje hitrosti, zaradi boljšega telefonskega omrežja (tam kjer so ga uspešno vzpostavili skozi vsa ta leta monopola, recimo v večjih mestih) in da tako manjše število uporabnikov deli isto linijo.

Kako pa je s kablom?!? Recimo, da živiš v mestu, s kabelsko povezavo do hiše, ali bloka. Domnevam, da si pri kablu več ljudi deli isto linijo kot pri ADSL-u zaradi same narave tehnične rešitve in da ti zaradi tega v bistvu nikoli ne morejo zagotoviti obljubljene hitrosti.

Mogoče edino, če bi se npr. podjetje dogovorilo s kabelskim operaterjem, da mu dajo neposredno osebno linijo/kabel in bi imel tako lahko celo 30 Mbit/s dl, kar mu z ADSL tehnologijo ne morejo nuditi.:\

Kakšne pa so naše povezave v tujino?

In pa ... kako pa izgleda bližnja prihodnost pri nas? Je rešitev za vse naše težave brezžična tehnologija?!?>:D

ganzi ::

Mislim da je prihodnost optika:)

Hux ::

Sej pa je 710kB/s se nadpovprecno dobro. 786 in 91% od tega = 698.
Ce je to z kakim Du metrom zmerjeno je realiteta se tak kr nekaj nizja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Kami ::

To je zmerjeno z downloadanjem okoli 700 mb velikega fajla (ne downloadanje par sekund, ampak par minut).

Aja, testiral sem z okoli 20 mirroji (tudi slovenski) pa nikjer ni šlo več kot 712 Kb/s, datoteko pa je na dobrih mirrorjih konstantno downloadalo z 710 Kb/s in hitrost ni padala.

Hux ::

http://www.adslguide.org/tools/speedtes...

Ta test je dokaj solidni se najbolsi odvseh ceprav ne idealni sej je v tujini.

Gregor P ::

Mislim da je prihodnost optika


Bližnja, ali daljna?!? :D

Upam, da bom nekega dne doživel ta dan.>:D

Hux ::

Dvisno od lokacije . Za ene je bliznja za druge se daljna.

ombre ::

Telemach Gorenjska. (g-kabel - položeni optični kabli)
Mini paket (128/64) deklarirana hitrost
Dol vleče do 250 KB/s (iz dobrih strežnikov)
Torrenti do 120 KB/s isto Emula
Hitrost drugače niha, sam je pa vedno dosti nad deklarirano.
Upload do 25 KB/s

Če grem na kake speed teste je približno 1 Mbit povezava.8-O

Tko da telemach all the way. :)) Prej sem mel perftech - standard paket pa ni bilo pol tako hitro.
OmbreMan - Galaxy of knowledge

ganzi ::

Če si iz Kranja je zelooo blizu, če si iz Lj si oddaljen približno 2 leti. Za druge kraje pa ne vem.
Mislim da bodo bol mesta pokrivali. Ne vem no.:\

ganzi ::

Ombre to je pa kr mal težko vrjet..:\
LP

SasoS ::

@Gregor P: več kot 90% težko dosežeš na katerikoli povezavi. Si kdaj nesel nazaj mrežno ker vleče samo 8MB/s namesto 10...cela 2MB/s manj! Plus da pozabljate še nekaj...med kilobiti in biti je pretvornik 1000, ne 1024. Siol ponuja 2048kbit paket in to je 2,048MBit. Če je paket 6Mbit je to 6.000.000 bitov / s oz. nekaj čez 732KB/s. In ne 768KB/s. Plus še overhead, počasnost TCP protokola, itd...bi rekel da je hitrost med 710 in 720 več kot idealna za dani paket.

ombre ::

V bistvu jzt tudi nisem verjel na začetku ko mi je kolega povedal kok njemu leti isti paket. Pa sem ga takrat vzel in je res... Zdej če ne verjamete pač ni treba... :) No jzt sem izredno zadovoljen z telemachom...:D
OmbreMan - Galaxy of knowledge

Kami ::

SasoS: 6144 kbps je :)

Hux ::

O cem govoris to pretvornik 1000?
6144kbps je ta paket kar je teoreticno 786 sej deli z 8 in ne 10.
Potem pa je izkoristek nekje normalno 91% idealnega.


edited.

Kaj ti si ze izgube te racunal v deljitelju samem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

SasoS ::

ne 6144kbps je 6144000bps, deljeno z 8 = 768.000 B/s ali 750KB/s. To še vedno ni 768KB/s. Pretvornik 8 je le med biti in bajti. Med kilobiti in kilobyti je pretvornik 8,192.

MUC ::

1K = 1024 bitov samo pri napravah, ki hranijo podatke.To zato, ker uporabljamo 8 bitne besede in zadnje ne moremo kar odrezat, pa še potenco rabimo za lažje računat, zato mamo 2 na 10 = 1024

V telekomunikacijak je en 1K = 1000 , tko da je to tko ja :)

korenje_ver2 ::

> ne 6144kbps je 6144000bps, deljeno z 8 = 768.000 B/s ali 750KB/s. To še vedno ni 768KB/s. Pretvornik 8 je le med biti in bajti. Med kilobiti in kilobyti je pretvornik 8,192.

sasos: 1024 byte = 1 kbyte | enako za bit.
za dokaz: 2^10 = 1024 (kilobit); 2^20=1048576 (megabit); 2^30=1073741824 (gigabit)

6144kbit/s = 6291456bit/s = 786432 byte/s = 768kbyte/s.

Zgodovina sprememb…

MUC ::

A ti še enkrat povem, da je v telekomunikacijah 1K enak 1000, v napravah za hranjenje podatkov, pa je 1K = 1024... sej ni težko!

korenje_ver2 ::

> V telekomunikacijak je en 1K = 1000 , tko da je to tko ja :)

samo pri tistih ponudnikih, ki nategujejo ljudi.

> A ti še enkrat povem, da je v telekomunikacijah 1K enak 1000, v napravah za hranjenje podatkov, pa je 1K = 1024... sej ni težko!

no ko bos opravil preizkuse, se oglasi se enkrat.

Zgodovina sprememb…

MUC ::

Računaj kakor hočeš, samo ne zavajaj drugih, če o stvareh nimaš pojma že v osnovah.

korenje_ver2 ::

no sej bos kmalu dojel, da je odvisno to od programa, ki ga uporabljas za prenose, kako to interpretira. sploh pa imam o takih stvareh tolk vec pojma kot ti.

ce bos nastavil omejitev na programih 20 kB/s, bos imel 20*60*1024 bytov podatkov na disku v eni minuti, nic vec.

Zgodovina sprememb…

MUC ::

Če pogledam tvoje znanje o telekomunikacijah, lahko mirno rečem, da se šele učiš črke A, pa misliš da se znaš že podpisat :)

korenje_ver2 ::

ce meris koristne podatke, ves kako bos pretvarjal.

Gregor P ::

Najprej opravičilo, da sem vnesel zmešnjavo na ta forum glede bitov itd.

Očitno tudi jaz mešam med računalniškimi merskimi enotami.:\

Da pa ne bom preveč pameten, imate tu citat iz Wikipedije::)

"Bít je osnovna in hkrati najmanjša enota informacije, ki se uporablja v računalništvu in teoriji informacij. En bit (ime bit izhaja iz angleškega izraza "binary digit") predstavlja neko informacijo o opazovanem objektu, ki je lahko 1 (da, angl. true), ali 0 (ne, angl. false), ali katerikoli dve drugi, medsebojno izključujoči se, stanji. Bajt (zlog) je skupina bitov; v zgodnejših letih računalništva je bila velika od 5 do 9 bitov, danes pa bajt brez izjeme osem bitov. Osembitne bajte ponekod imenujejo tudi oktet. Za večkratnike bitov ali bajtov se uporabljajo predpone SI, npr. kilobit, megabit, gigabit, vendar je pri tem pretvornik 1024 namesto 1000. Kratica za bit je b.

Razširjeno tudi mesta v dvojiškem zapisu števil imenujemo bit.

V telekomunikacijah ali računalniških omrežjih promet navadno merimo v bitih na sekundo. Če pa uporabimo predpone kilo, mega in druge, pa je pretvornik 1000; tako ima modem z oznako 56 kbps zmore prenesti 56.000 bitov v sekundi.

Predlagani kvantni računalniki naj bi računali s kvantnimi sistemi z dvemi stanji, imenovanimi kubit."

Vir: Wikipedija/Bit

Ter še povezava do bolj obširne razlage v Angleščini: Wkipedia/Bit in pa Wikipedia/Bits per second


Upam, da se lahko sedaj spet vrnemo nazaj na temo;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Sasso ::

Kukr jest vem je od prenosh+ne hitrosti odvisno vse to kar ste vi vsi že napisali poleg vsega tega je pa tud dobr vedt kje maš u tvojem koncu centralo k izgube na dolžini niso zanemarljive recimo pri 1Mb je max dolžina 8 km kr je kr neki vendar pri 2Mb pade že na 4km in tako naprej če maš centralo za vogalom si lahko srečen če pa ne ........ če pa komu to ni všeč pa naj zapros za zakupljen vod da ti nanov napelejo žice do bajte direkt od centrale ne pa prek useh sosedov k so umes med centralo in teboj sam morš met za to kr neki cvenk cvenk
............./Edina bajta k je dost velika je mikrobajt\.....................

Gregor P ::

Čisto tako mimogrede ... UPC Telemach ponuja svojo petko (torej 5 Mbps/768 kbps) kot 5120 kbps/768 kbps;)

Kako se bomo pol zmenili fantje?:D

------------------------------------------------------------------

Torej potem vse odvisi od tega, kje je postavljena centrala; v moje primeru potem ADSL kraljuje, ker so telekomovci centralo postavili ob ograji našega zemljišča8-) >:D

Kaj pa možnosti nadgradnje? Katera tehnološka rešitev ima tu več možnosti, razen seveda, če ne bodo povsod položili optičnih kablov in brezžičnih anten ipd.

MUC ::

A ne bi blo mal prezveze pisat petka = 5.120 Mbps (stvar ni važna v decimalkah v reklamne namene .. a ni to jasno)... kot drugo pa, kdo prav da če delaš na Telemachu in znaš s parimi kliki postavt omejitve prenosov, da zastopš vso teorijo zadej. .. jao, fantje ...

korenje_ver2 ::

dej muc ne pametuj. omejevanje se doloca v bitih in ne kilo ali mega. nato pa kako bos to pretvoru v kilo ali mega je pa cist vseeno. tko da je na koncu odvisno od programske opreme. res je da se po standardu uporablja 1000 za kilo, predvsem pri routerjih, medtem ko programske opreme za sprejemanje dolocenih datotek in podobno upostevajo 1024, ker upostevajo samo koristni promet brez okvirjev.

Kami ::

No res je kaj so povedali, hitrost 712 kbps tolko, ko mi prenaša, je več kot zadovoljiva.

Pri trieri so rekli, da je realna hitrost nekje 90% (tudi piše v pogodbi), torej bi blo to pri 6mbit liniji okoli 690 kbps, meni/nam pa gre do 712 kbps, torej je to zadovoljivo :)

dejc2 ::

Max hitrost katero ti oblubijo boš le z težka dosegel, se pa giblje vse okrog omenjenga paketa, pač par % gor dol. Nevem zakaj to tako težko razumet in se ljudje razubrjajo zaradi tistega odstopanja.....


Lp Dejč
http://www.potovalka.si

DSmidgy ::

Telemach Gorenjska. (g-kabel - položeni optični kabli)
Mini paket (128/64) deklarirana hitrost
Dol vleče do 250 KB/s (iz dobrih strežnikov)


Imam enak paket na Telemachu. Iz microsoft.com sem vlekel dol SP2 za XP. Najprej je šlo 410 kB/s, nato se je spustilo na 390 kB/s. Bilo je pa okoli 11h zjutraj, par dni nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

dejc2 ::

Možno da so testirali kaj... Drugače pa plačuješ manjšega, dali so ti pa vačjega :D


Lp Dejč
http://www.potovalka.si

Wox ::

Ja. Pravi dokaz, da so ljudje ovce.
Commodore 64

MUC ::

korenje_ver2: dej rajp ne govor, k nimaš pojma od pojma. Maš polmo glavo enih podatkov, pol jih sestavljaš v nesmiselne stavke po naključnem redu pomoje .. vglavnm, folk, rajš preskokte njegove razlage!

Očitno so pri Telemachu tut nedosledni, ker:

Če je pretvornik 1024, potem je 5M = 5x 1024 x 1024 = 5.243 Mbit per second :) ... tolk v podporo moje hipoteze, da če delaš na Telemachu, ti niti pod razno ni juno, da ti je jasna teorija zadaj. Druga razlaga pa je, da je to namerno tko narjen, da uporabniki, kot so korenje_ver2, lažje shajajo s svojimi teorijami in ne pišejo raznoraznih besnih postov čez Telemach, kako so nepošteni :)

korenje_ver2: Programi naj delajo kakor hočejo, če jih ni posal en brezveznik delajo vsi tako, da uporabljajo pretovrnik 1000. Tukej ne govortimo nič o okvirjih, ker se to dogaja nivo višje (gotovo ne veš nič o teh novojih :)), tko da sedaj govorimo samo o pretvornikih. Kaj se piše na disk in tko naprej nima še vedno nobene veze s prenosom podatkov.. upam, da smo to zdej razčistl?

korenje_ver2 ::

ni treba poslusat muca, ker so ga pr kmetih zgleda ucil, namrec tip nima pojma

obstaja kar lepo stevilo omejevalnikov, ki omejujejo po koristnem prometu ter upostevajo 1024 za kilo.

upam da ti po kapnilo kmalu kaj so podatki ter kaj je informacija ter kako se ju meri.

Zgodovina sprememb…

link_up ::

muc...dovolj mas no...ti korenje pa tut :)

glede pretvornika v programu pa se nobenga nisem slisal, da bi uporabljal 1000 za bite ...svasta :)
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

BlazP ::

Moja dva tolarja:

Obstajata dva razlicna kilobita: en je decimalni kilobit(10^3), drugi pa je binarni kilobit(2^10). In ko se gre za prenos informacij, se po defaultu uporablja decimalni kilobit. 56kbps modem ima 56000bps.

Kadar pa se gre za hranjenje informacij, se po defaultu uporablja binarni kilobit.

MUC ::

BlazP: Hvala za podporo :)

Gregor P ::

Toda ponudniki nam očitno prodajajo svoje pakete v binarnem sistemu (torej koliko informacij, lahko ul/dl); ne me razumeti narobe, nisem noben strokovnjak, sem zgolj zahteven uporabnik>:D in nekako se mi že zdi pomebno, kaj jaz kupujem, saj mi 20 KB/s gor ali dol veliko pomeni:\

SasoS ::

Ja in ravno taki mi grejo najbolj na živce >:D. Brez zamire, nič osebnega...ampak 20KB pri takih hitrostih ni nič. V kolikor je odstopanje +- 10% je to vse v mejah normale. Konec koncev plačuješ maximalen dostop in ne najete linije (katerih cene, če boš gledal, so nekajkrat (nekajdesetkrat) višje že za 2MBit) kjer imaš garantirano hitrost. Pri diskih je ista situacija, razlika 1000-1024 pa še sam filesistem ti pobere kakih 60-100MB na vsaki particiji. Pa se noben zaradi tega tok ne razburja. Tudi ne gre za zavajanje potrošnikov saj so recimo vsi 200GB diski veliki (približno) enako. Prav tako tu...načeloma bo vsak 5MBit paket nesel približno enako, res pa je da sigurno ne 768KB/s tolko kot si naračunal sam.

Gregor P ::

Ja in ravno taki mi grejo najbolj na živce


... mi je pač od srca žal:'( ; le vedeti hočem, kaj mi v bistvu ponujajo, če že kupujem. Pravice potrošnikov pač:\

----------------------------------------------------

Kako pa je to z stabilnostjo ul pri kablu? Prijatelj mi je razlagal, da so imeli včasih (pred leti) težave, ker je ul deloval v nekem občutljivem frekvenčnem območju in so bili zato izpadi zelo pogosti (očitno se ne spoznam>:D )

Lp

Kami ::

Upload je dokaj stabilen, skače za par kilo gor pa dol sicer pa ne zelo pogosto.

SasoS ::

Upload je na območju 5-50MHz kjer naj bi blo največ motenj ja, ampak pri sodobnem hibridnem omrežju (kjer gre koaksialc samo do optično razdelilne omarice) to ni tak problem. Spet odvisno od operaterja...do nedavnega so Telemahovci imeli kable v fužinah kar po zraku napeljane in izpadi niso bili nič nenavadnega...

lambda ::

Hm ...

zdi se mi da je SIOL nekoliko spremenil ponudbo: http://www.siol.si/index.php?id=556

Od sedaj je namreč možen tudi Študent Duo paket 6.900 sit (PSTN ali ISDN)

Gregor P ::

Hvala za odgovor SasoS:))
-----------------------------------------

Ja nubes, meni so danes na njihovi brezplačni telefonski števili dejali, da naj pokličem jutri (7.9.2005) za njihove nove ponudbe (danes mi jih niso hoteli predstaviti;( )

Gregor P ::

Sicer pa vem, da ste že slišal (če ne drugje pa vsaj v drugi temi ;) ), ampak očitno jesen s ponudbami le ne bo tako pusta kot sem milsil:)) vprašanje pa je, če bomo imeli tudi navadni uporabniki kaj od tega>:D

Skratka tržiti naj bi začeli tako VDSL kot tudi ADSL 2+

Delo: Telemach in T-2 skupaj proti Siolu? (da lahko prebereš, se je potrebno brezplačno registrirati)

Spc ::

Tržiti naj bi začeli tako VDSL kot tudi ADSL 2+

Triera in drugi DOCSIS ponudniki pa EuroDOCSIS 2.0.
To zna biti še zanimivo.
:))
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Merjenje hitrosti downloada/uploada (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Omrežja in internet
447375891 (51502) Tero
»

Telemach hitrejši in cenejši (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
21023284 (12148) smash
»

Pomoč! ADSL vs CABL!!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
515281 (4378) darkolord
»

ADSL ali kabel (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
614494 (3673) marjanX
»

Kabelski internet cenejši kot ADSL (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
548443 (8443) Skubi

Več podobnih tem