» »

Toplotna črpalka za sanitarno vodo

Toplotna črpalka za sanitarno vodo

pumaxx ::

Ker je kurilno olje vedno dražje sem se odločil za nakup TČ za sanitarno vodo. Ponudnikov v SLO je kar nekaj (nekaj oem) prav tako pa tudi različnih cen. Zanimajo me vaše izkušnje in nasveti. Ali je možen različni izkoristek pri različnih ponudnikih, ali naj pograbim kar najcenejšega.

mitjaje ::

Razlike so lahko tudi velike...

Nisi se obrnil na prave ljudi, najboljše je, da greš kar k trgovcem, izveš vsaj tri mnjenja in na podlagi tega se odločiš.

LP
www.ultrasplet.net

pumaxx ::

Mislim da mi trgovec ne more svetovat tako dobro kot nekdo ki ima TČ doma in pozna vse slabosti in dobre strani. Izkušnje valjajo stokrat več kot pa nevem kako dobri podatki na papirju.

MadMax ::

pumaxx:

Koliko pa (približno) pride končni znesek investicije?
Material, montaža, popravljanje eventualnih razbitin zidov...?
In v kolikšnem času naj bi se investicija povrnila ter začela ustvarjat profit?

Pred nekaj leti (ko je bil kurilc še občutno cenejši) sva s kolegom delala primerjave ogrevanja vode na elektriko v primerjavi s CK in je bilo že takrat več kot 15% razlike, v prid elektriki seveda.
Danes je razlika (po moje) kvečjemu še večja.
Večina folka namreč pri ogrevanju na kurilca ne upošteva porabe samega gorilca, da o izgubah v izolaciji peči in ceveh niti ne govorim (predvsem problematičen je povratni vod).
Vse to velja seveda za poletni čas, saj je pozimi ogrevanje vode na elektriko/TČ nekako nesmiselno, ker dodatek porabi zaradi ogrevanja vode ni zaskrbljujoč.

Se pa strinjam, da je v tem prihodnost. Zanima pa me, koliko je dejansko ta trenutek investicija upravičena, če odštejemo nevemkakšne ekološko usmerjene poglede na zadevo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

pumaxx ::

To je prekopirano iz tehnohlad-ove strani:

Predpostavimo, da uporabnik, ki izven kurilne sezone ogreva vodo z oljem, porabi 500 l kurilnega olja pri ceni 89 SIT/l olja. Znano je, da je izkoristek kurilnih naprav, če jih izven kurilne sezone uporabimo samo za ogrevanje sanitarne vode, slab. Če uporabnik vgradi toplotno črpalko, je izračun naslednji:



poraba kurilnega olja 500 l

strošek kurilnega olja ob ceni 89 SIT / l 44.500,00 SIT

kurilna vrednost porabljenega kurilnega olja 5000 kWh

izkoristek ogrevalnega sistema v letnem režimu 35 %

koristno porabljena toplotna energija za sanitarno vodo 1750 kWh

poraba elektrike za pogon toplotne črpalke za 1750 kWh toplote 583 kWh

strošek električne energije za pogon toplotne črpalke (20,4 SIT/kWh) 11.893,00 SIT

prihranek pri stroških ogrevanja sanitarne vode 32.607,00 SIT



Investcija je cca 300k+ za TČ + delo vodovodarja da ti priklopi. Mene pa predvsem zanima ali je razlika v učinku (izkoristku) med rzličnimi proizvajalci. Kot vidite je izračun napravljen za olje 89 sit.

lkuncic ::

Poglej si tale link.

LP

Suli ::

Kaj pa o nadgradnji peči v peč na biomaso?:8) Drugače pa lahko vprašam in ti jutri povem, kaj se ti najbolj splača.:)

pumaxx ::

Vsaka informacija je dobrodošla.Tudi sam razmišljam o nadgradnji. Letošnjo zimo pa bomo preživeli ob klimah in olju za dogrevanje.

Buggy ::

Za centralno ogrevanje v novogrdnji, sem si sam omislil pec na pelete, ogrevanje sanitarne vode pa bo razen pozimi opravljala toplotna crpalka zrak/voda. Vzel sem tako TC da lahko spreminjam lokacijo vhodnega in izhodnega zraka v/iz uparjalnika po potrebi. Imenuje se Toplotna črpalka z vodenim zrakom, tukaj imas pa link.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141557 (12199) zamotsloteh
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029274 (15984) energetik
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960249 (29698) konspirator
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710733 (9708) gruntfürmich
»

ogrevanje na olje ali na strom ?

Oddelek: Loža
359080 (8547) Oxford

Več podobnih tem